LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 20 September 1935 TELEGRAMMEN. technische onderwijs met eenjarige dag- cursussen ln bouwkunde, waterbouwkunde en werktuigkunde, de dagschool, werd ln October 1922 geopend. Een dagschool geopend en weer gesloten. Het aantal leerlingen was in den be ginne niet groot, steeg daarna wel. maar bleef toch beneden de verwachting. Voor velen voor wie dit onderwijs was bedoeld, bleek het te bezwaarlijk te zijn gedurende een jaar de practijk te verlaten. Dit heeft er toe moeten leiden dat de dagschool met ingang van 1 April 1928 moest worden opgeheven Een poging gedaan tot uitbreiding van de avondschool, ten einde, na de ophef fing der dagschool, leerlingen ln staat te stellen zich des avonds verder te bekwa men heeft de goedkeuring van Z.Exc. den Minister van O.. K. en W. niet kunnen erlangen. Nog valt te vermelden, dat door de wegens de tijdsomstandigheden van hoo- «er hand geboden noodzakeljjtheid van bezuiniging in 1932 de leerplannen moes ten worden herzien, opnieuw georganiseerd De cursusduur is daarbij op 10 maanden gebracht. Vast staat intusschen dat de school van ons Genootschap, in 1785 op zeer beschei den schaal begonnen, op een paar kamers in de. woning van den heer Rijk, thans gevestigd is in een groot gebouw met een leerüngental. dat in de laatste jaren zich beweegt tusschen 380 en 420. dat zij een vakopleiding geeft in verschillende rich tingen die hare leerlingen een eervolle plaats in de maatschappij heeft doen vin den. zoodat er alle reden is om met vol doening op haar geschiedenis terug te zien en met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Spr. wees vervolgens op den band tus schen school en universiteit, waardoor de school ln een bevoorrechte positie verkeert, hetwelk zeer ten goede komt aan het te geven onderwijs. Spr. uit de hoop. dat dit j lengte van dage bestendigd zal blijven. Nieuwe eere-leden. Ik mag nog mededeelen. aldus sprdat het bestuur van M. S G gebruikmakende van zijn bevoegdheid volgens art. 6 van het Huishoudelijk Reglement, het lidmaat schap van verdienste van ons Genootschap heeft verleend: aan den heer P. J. M van Oerle. die zich reeds in 1885 als leerling onzer school onderscheidde door prijswinnaar te worden van wedstrijden der leerlingen, waarbij hij het eeremetaal ide medaille) verwierf en die. als lid van het bestuur van M. S. G. van 1915 tot 1934 met zijn waardevolle adviezen op het gebied van de Bouwkunde krachtig aan den bloei van M. S. G. heeft medegewerkt. aan den heer A. M. Biegman, die zeer vele jaren tot 1918 aan onze school leeraar in het teekenen, perspectief en boetseeren is geweest en na het hem in 1918 verleend eervol ontslag, blijken van groote belang stelling in ons Genootschap bleef geven. Naar ik meen is de heer Biegman, ondanks zijn hooge leeftijd, ook thans weder hier aanwezig. aan den heer D. C. Schuit, die van 1900 tot 1934 leeraar in de Nederlandsche taal en rekenkunde aan onze school is ge weest: uit eigen aanschouwing is mij be kend op welk een voortreffelijke wijze het onderwijs in het bijzonder in de reken kunde door den heer Schuit werd gege ven. aan mej. dr. W. C. de Baat, leerares ln de Scheikunde aan onze school. In de oorlogsjaren 19141917 heeft, ter vervan ging van den leeraar ln de scheikunde, mej. de Baat die lessen op voortreffelijke wijze, geheel belangeloos gegeven en daarna is zij bij voorkomende behoefte dat blijven voortzetten tot zij, met ingang van 1 Mei 1922 definitief tot leerares in de scheikunde werd benoemd, wat zij is ge bleven tot zij in 1934 om gezondaeidsre- denen tot onzen grooten spijt haar werk moest neerleggen. Velen der leerlingen zullen zich bovendien dankbaar herinneren de hulp welke mej. de Baat hen bij hun studie, ook buiten de school, heeft ver leend. waardoor zij zich mede voor de school zeer verdienstelijk heeft gemaakt Slotwoord tot de leerlingen Zich hierna richtend tot de leerllhgen der school besluit spr. aldus: Jongelui, onze leerlingen, het is goed dat gjj ook hier zljt omdat het u uit wat ik heb gezegd duidelijker zal zijn geworden welk een lang leven M. S. G. reeds achter de rug heeft. Gü weet, dat het met goeden uitslag af- loopen onzer school voor u, zooals dat aan zoo velen harer voorgangers is gebleken, de mogelijkheid opent een goeden werk kring in de maatschappij te veroveren, mits gij het geleerde op de goede wijze en met oordeel toepast. In uw Matheslanen-lied van 1916, ge maakt door den leerling P. M. Vleugels, staat de strofe: „Bewust van wil en van verstand „Zijn wij niet te verslaan". Gij zult dat vaak gezongen hebben, maar laat het daar niet bij blijven; zorgt, dat gij na het verlaten van de school inder daad toont „niet te verslaan" te zijn, ln het bijzonder nu gij u bewust moet wezen, dat gij thans zeilt onder de .Koninklijke" vlag. welke het H M. Onze Geëerbiedigde Koningin behaagd heeft ons te schenken. Gij, onze leerlingen, de steeds verjon gende en aan ons genootschap nieuw le ven gevende kracht, zjjt mede de dragers van dit ons geworden nieuwe vaandel. Draagt ook gij het hoog! Op het vervolg der vergadering komen wij morgen terug. DE UNIVERSITEIT. Verbouwing administratiegebouw aan het Rapenburg. Met betrekking tot de Rijksuniversiteit alhier, wordt in de begrooting van Onder wijs f. 42.500 als eerste termijn gevraagd voor verbouwing van het administratiege bouw aan het Rapenburg. Waar de gebou wen leegkomen, die nu nog voor de etho- nograflsche collecties dienst doen. zal, na overbrenging van deze collecties naar het oud-academische ziekenhuis gelegenheid komen voor de definitieve uitbreiding van collegekamers en verbetering van de ruimten voor administratie. Een afdoende maar zeer eenvoudige oplossing welke in totaal f. 140.000 zal kosten, is hiervoor gevonden. DE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING. HET RUITERFEEST. Ondanks het ongunstige weer ln de morgenuren, waaronder het bezoek aan de vee-tentoonstelling sterk te lijden had, mocht het ruiterfeest zich gistermiddag ln een bevredigende belangstelling verheu gen. In de eerste plaats ging het bericht, dat H. M. de Koningin op de tentoonstel ling vertoefde als een loopend vuurtje door de stad en trok velen naar 't Schut tersveld. terwijl ook de opklarende hemel velen deed besluiten het er dan toch maar op te wagen. Het drassige trrein werd zoo goed en zoo kwaad als dat ging met planken en zaagsel begaanbaar gemaakt en stipt op tijd kon het feest beginnen. Zooals ge meld, werd het programma verzorgd door de landelijke rijvereeniglngen ..De Amstel- ruiters" uit Bovenkerk en „Beijaert" uit Purmerend, die een groot aantal num mers ten beste gaven, waarvan meerdere zeer vermakelijk waren. Het springconcours, waaraan werd deel genomen door militairen van het 6de reg. veldartillerie en dat o.a. werd bijgewoond door den garnizoenscommandant kolonel Haitsma Muller, werd gewonnen door den wachtmeester van den Boon; 2. fourler .Vermeer: 3. wachtmeester de Kloe De jury voor dit nummer bestond uit de heeren Fl. den Hartog. I. J. Sloos en B de Koning. Het muziekkorps 6e R V A. luisterde de wedstrijden met vroolijke mu ziek op. Ook de kookdemonstratie met zui velproducten, welke gisteravond in de kleine Stadszaal werd gegeven, was zeer druk bezocht, terwijl het ook op straat gezellig toeging. De talrijke fraaie étala ges hadden velen uit hun huizen gelokt, terwijl ook voor velen de door de Winkel weekcommissie uitgedachte prijsvraag 'n belangrijke drijfveer was. Wat de oorzaak ook moge zijn, het doel werd bereikt, er was veel publiek op straat en dat is nu eenmaal een eerste voorwaarde om te kunnen verkoopen. Im mers geldt nog niet altijd het gezegde: van kijken komt koopen? Hoofdprijzen. Wij keeren nog even terug tot de vee- en zuiveltentoonstelllng. In aansluiting op de elders ln dit Blad vermelde bekronin gen. zij nog vermeld, dat de zilveren me daille van H. M. de Koningin werd ge wonnen door den heer A Rijnsburger Tzn. uit Leiderdorp, voor de grootste en beste groep slachtvee. De medaille van H. K. H. Prinses Ju liana werd toegekend aan de fraaie col lectieve Inzending van de Coöp. Groen ten-, Fruit- en Bloemenveiling. Veebeoordeelingswedstrijd. De uitslagen van den veebeoordeelings wedstrijd lulden als volgt: lste groepsprijs, (massief zilveren beker) Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht: 2de groepsprtjs «zilveren beker) Alg. Land- couwcursus te Noordeloos; 3de groepsprtjs (verg. zilv. medaille) R.-K Landbouwwin- terschool te Voorhout Indlvidueele prijs (verg. zliv. medaille) W. Trappenburg te Noordeloos. Morgenochtend van 810 uur zal de tentoonstelling bezocht worden door een groot aantal Leldsche schoolkinderen. Te hunnen behoeve zal gedurende al dien tijd het maken van boter en kaas worden ge demonstreerd Morgenmiddag om halfdrie vangt de ge- costumeerde ringrijderij aan. In ons onderschrift bij de gisteren ge plaatste foto van de officieele opening der Vee- en Zuiveltentoonstelling is zeer tot ons leedwezen de naam weggevallen van den heer P A. de Gooyer. gedelegeerde der Kamer van Koophandel in de Ten toonstellingscommissie. die op de foto ter rechterzijde van den burgemeester staat. VOORTZETTING VAN DEN K.J.C.-DAG. Het kampvuur op „Den Burcht". Gisteravond vond het Zondag 1.1. door de weersgesteldheid uitgestelde kampvuur der K.J.C. op „Den Burcht" plaats. Hon derden waren naar Leidens oude vesting opgetrokken om het voor de jongens steeds zoo gezellig en aantrekkelijke kampvuur met zijn Sjoelen en gezangen bij te wonen. Ook nu werkte het weer niet mee. De sterke wind rulschte door de boomen, waardoor het gesproken woord vaak on verstaanbaar was. Toch w«>rd er door de Verkenners, die onder leiding van hun hopman en leiders het programma ver zorgden. dapper gezongen en brachten zij verscheidene aardig bedachte spelen, die telkens weer met applaus werden beloond. Zoo kreeg dus de groote KJ.C.-dag, al was het dan ook enkele dagen later, een aardig en welgeslaagd slot. DE WERKLOOSHEID. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden gis teren 4070 werkzoekenden ingeschreven tegen 3457 op 20 September 1934. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechten de heeren R. J. J. M. Tei legen «Den Haag). J. Spoelder (Haarlem), mej D. D Vollgraff (Maastricht) en mej. A. C. v. d. Bosch (Scheveningen)voor het artsexamen eerste gedeelte de heeren J L. M. Franses (Den Haag). Bevorderd tot arts zijn de heeren J. J Schreuder (Hon- selerdijk), J. C. Hage (Rotterdam) en J. M. Beekman (Delft). DE ALGEMEENE TOESTAND. Pessimisme overhocrscbt. Pessimisme blijft overheerschen in liet groote conflict als gevolg van Itallës voortdurende afzijdigheid. Naar een bevoegde persoonlijkheid aan den vertegenwoordiger van Reuter mede deelde, zijn de voorstellen van de Com missie van Vijf geheel en al onaanvaard baar voor Italië. Hij voegde er aan toe. dat "net stand punt van Italië ten opzichte van Abessy- nië niet veranderd ls, en ook met veran deren zal. Italië kan een met andere mogenaheden gedeeld mandaat niet aanvaarden, dit ls trouwens niet toe te passen. Deze categorische houding beteekent echter niet noodzakelijk dat de voorstel len niet zullen worden bestudeerd, heet het tenslotte. Zit ln den la&tsten zin kans op voortduring der besprekingen? Eden en Laval hebben gisteren met de vertegenwoordigers van Llthauen er. Let land een langdurig onderhoud gehad over de kwestie van de toekomst van Memel. Naar verluidt, zijn de vier staatslieden overeengekomen, de kwestie langs diplo- matieken weg te behandelen, en niet door den Volkenbondsraad of de Volkenbonds vergadering. Prof. mr. B. M. Telders, buitengewoon hoogleeraar in het Volkenrecht aan de Leidsche universiteit, ligt, naar wij ver nemen, te Weenen ernstig ziek, tenge volge van bloedvergiftiging. De laatste dagen ls in den toestand een verandering ten goede ingetreden. DUITSCHLAND. Vier ministers over Memel. De „Preusische Zeltung" komt uit met een speciaal Memel-editie, welke uit 46 pagina's bestaat. Het nummer, dat ver schijnt onder den titel „Memelland ln nood", bevat artikelen van de hand van de rijksministers dr. Frlck, Freiherr von Neu- rath, Goering en dr Goebbels. In de editie wordt o.a betoogd, dat Lithauen een verontwaardiging wekkende en provoceerende politiek van geweld voert in dit landsdeel, dat vóór den wereldoor log tot Oost-Pruisen en aldus tot het Duitsche rijk behoorde en dat deze politiek ongetwijfeld nadeelige gevolgen moet heb ben voor de vredelievende samenleving der volken. De rijksminister van buitenlandsche za ken, Freiherr von Neurath, constateert, dat de autonomie de woorwaarde was, waarop het Memelland bij den Lithauschen staat is ingelijfd Llthauen heeft het ln zijn macht, recht en wet ln het Memelland weer te herstellen. Minister Hermann Goering schrijft o.a „Een kleine staat tyranniseert met onge looflijke methodes Duitsche bloedsbroeders. Wanneer wij hiertegen ten krachtigste pro testeeren. mengen wij ons niet in de aan gelegenheden Van een vreemden staat, doch bevorderen de naleving van plechtig vastgelegde convent»**. Dr Goebbels verklaart, dat een nuttig samenleven der volken slechts dan moge lijk is. wanneer er achting bestaat zoowei voor het vreemde als voor het eigen volks karakter. Dit beginsel wordt volgens Goebbels da- geliiks in het Memelland met voeten ge treden. Men acht het niet voldoende, dat het door een daad van geweld werd ge roofd. men berooft het <x>k van zijn laat ste waarborgen, welke het land door het vredesverdrag van Versailles onder de con trole der garantie-sta ten werden geboden en daarom wordt thans gepoogd, leder eigen nationaal leven in het Memelgebled door stelselmatige ont-Duitsching van alle lichamen, van den landdag af tot de ge meentevertegenwoordigingen toe, te ver- valschen. ENGELAND. Labour en sancties. Het executief comité van de Labour- oartij is gistermiddag bijeengekomen, om te beraadslagen over den toestand, die is geschapen door het aftreden van lord Ponsonby. den leider van de fractie in het hoogerhuis en sir Stafford Cripps. lid van het comité. Voor den aanvang der vergadering ver klaarde Lansbury. dat hii het voorzitter schap van de Labour-fractle in het Lager huis niet zouden neerleggen Zooals men zich zal herinneren, liet de brief, waarin lui een uiteenzetting gaf van de verschillen van meening met het con gres ten aanzien van sancties, de moge lijkheid open van zün aftreden. Reuter verneemt nader dat de geheele kwestie van de houding der arbeiderspartij ten aanzien der sancties behandeld zal worden op een partijcongres te Brighton od het einde der maand, vooral waar Lansbury den wensch te kennen heeft ge geven dat zijn eigen houding in verband met. de vraag van bet leiderschap defini tief zal worden opgelost. Gisteren ls ln de bestuursvergadering de positie van Lans bury evenmin als die van Ponsonby ter sprake gebracht, daar dit een zaak is welke uitsluitend de parlementaire arbeiders partij aangaat. Onze stadgenoot, lr. L. van Gelderen zal Maandagmorgen a.s. van halfelf tot 11 uur voor de Avro-mlcrofoon wederom een viool-recital geven, waarbij hij aan den vleugel zal worden begeleid door Eg- bert Veen. De heer A. Kors heeft heden de van zijn vader overgenomen bloemenwinkel in de Breestraat 112 heropend De winkel is vergroot en tevens is een nieuwe betimmering en verlichting aan gebracht. Gistermorgen is de 27-jarige land bouwer J. van B. uit Rijnsaterwoude op de veemarkt alhier door een varken in het dijbeen gebeten, waardoor een diepe vleeschwond ontstond. De Eerste Hulp dienst verbond den man ter plaatse. De eerste ploeg der lichting 1936 van het 6e reg. veld-art.. bestemd voor den dienst als treinsoldaat, wordt 3 Decem ber 1935 ingelijfd en direct daarna ge zonden naar de treinafdeeling der le ar- tillerlebrlgade te 's-Gravenhage. FRANKRIJK. Twee sovjet-agenten gearresteerd. De „Journal" verneemt uit Straatsburg, dat de politie aldaar twee personen heeft gearresteerd, wier passen niet in orde waren en die als Sovjet-agenten belang rijke stukken bij zich zouden hebben ge had. Het gaat om een Deen, Nielsen en een Duitsche vrouw Reuter. Nielsen zou vertrouwelijke documenten bij zich heb ben gehad, o.a. een lijst van Sovjet-Rus sische agenten ln Frankrijk alsmede be langrijke bedragen aan geld. bestemd voor ondersteuning van de communistische propaganda in Frankrijk. SPANJE. 400 miüioen bezuiniging. In de gisteren gehouden kabinetszitting hebben de minister van marine, Royo Vil lanova, en de minister van landbouw. Velayos, hun ontslagaanvrage bevestigd. De ministerraad hechtte zijn goedkeu ring aan 15 decreten tot toepassing van de bezulniglngswet. Zij zullen een bezuini ging opleveren van 400 millioen, ln plaats van 200 millioen pesetas, zooals de Cortes hadden voorzien. Er zullen eenige ministeries worden op geheven, waarschijnlijk door samenvoe ging van verkeerswezen met openbare werken, industrie met landbouw, en justi tie met arbeid. Voorts zouden vier onderstaatssecreta riaten. en twintigtal directies-generaal worden opgeheven. Tenslotte werd een plan van den mi nister van oorlog, waarbij nieuwe leger eenheden in het leven worden geroepen, goedgekeurd. o POLEN. Dreigende staking in de zware industrie. Gistermiddag ls in een onderhoud tus schen de vertegenwoordigers van het ver bond van werkgevers met de vertegen woordigers der arbeidersbonden, de etsch der werknemers Inzake verkorting van den werktijd ln de Opper-Sllezlsche zware in dustrie van acht tot zes uur besproken. Direct daarop hebben de vertegenwoor digers der arbeidersbonden ln een spe ciale zitting besloten, op het a.s. Zondag te Kattowltz bijeenkomende congres der hedrijfsraden den elsch tot verkorting van den arbeidstijd kracht bij te zetten, door te dreigen met uitroeping van een alge- meene staking in de Oost-Opper-Sllezlsche zware industrie. Als begindatum voor de aigemeene sta king is 30 September voorgesteld. VEREENIGDE STATEN. Henry Ford aanvaardt geen candidatuur voor bet presidentschap. Naar aanleiding van de desbetreffende plannen ln het Republlkeinsche kamp heeft de automobielmagnaat Henry Ford verklaard, dat hij bij de komende verkie zingen voor het presidentschap der Ver- eenlgde Staten in 1936 geen candidatuur zal aanvaarden. Hij verklaarde, dat hij, hoewelhij het niet eens was met vele plannen der tegenwoordige regeering, niet geloofde dat het land of in het bijzonder de industrie daar ernstige gevolgen van te vreezen zouden hebben. JAPAN. De maandaatseilanden in den Stillen Oceaan. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft in antwoord op vragen van buitenlandsche journalisten stellig ontkend dat de feiten, in het rapport van Lange, den Noorschen rapporteur van de politieke Volkenbonds commissie. Juist zijn. Hij zeide o.a.: De be schuldiging dat Japan vlootbases aanlegt op de mandaatseilanden ln den Stillen Oceaan zijn volmaakt ongegrond. De daar uitgevoerde havenwerken dienen uitslui tend voor economische doeleinden. Japan houdt staande dat zlln bedanken als lid van den Volkenbond geenszins in houdt. dat het geen aanspraak kan maken op dezelfde behandeling als de Volken bondsleden in de handelsbetrekkingen met mandaatgebieden Het wijst er in dit ver band od dat de Ver. Staten, die geen lid zijn van den Volkenbond, ook een gelijke behandeling als de Volkenbondsleden ge nieten. Art. 23 van het Handvest kent geen enkel verschil in betrekking tusschen leden en niet-leden. De kwestie van den aanleg van havens op de eilanden in den Stillen Oceaan is in geen enkel opzicht een Volkenbondszaak. Professor Minobe. die veel stof heeft doen opwaaien door zijn theorie dat, de keizer een orgaan van den staat was heeft, naar de correspondent van de .Times" te Tokio meldt voor zijn lidmaatschap van het Hoogerhuis bedankt. Tegelijkertijd heeft het departement van justitie te kennen gegeven dat hij niet vervolgd zou worden. VLUCHT HEUVELS Aan Je 1.1 eur van let licit kunt u zien, loe ze gepaf te er J moeten vorJenc GROEN: Aan de linker- of rechterzijde voorbijrijden (naar keuze). BLAUW (witte pijl): Steeds aan de rechterzijde passeeren. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. WELLINGTON, 20 September. (Reuter)] De Nieuw-Zeelandsche verzekerings maatschappijen hebben dc clausules be treffende het oorlogsrisico uit hun polis sen geschrapt. MADRID, 20 September. (Reuter) Gisteravond heeft dc Spaanschc regeering een aanvang gemaakt met de concentratie van troepen in Zuid-Spanje, hetgeen in sommige kringen wordt beschouwd als het verleenen van steun aan de strate gische positie van Engeland te Gibraltar. CHICAGO, 20 September. (Reuter) De toenemende kalis op een Europeesche oorlogscrisis heeft dc tarweprljzen om hoog gedreven, welke opwaartsche bewe ging nog werd versterkt door berichten over droogte ln Argentinië. LONDEN, 20 September (Reuter). - De diplomatieke correspondent van de ..Daily Telegraph" meldt, dat baron Aloisi bij zijn onderhoud met Laval er op ge wezen zou hebben hoe buitengewoon be langrijk het zou zijn Engeland er toe te brengen geen grootere sancties toe te pa/!en daar deze een algemeenen oorlog onvermijdelijk zouden maken. Baron Aloisi zou daarbij te kennen hebben ge geven. dat economische sancties van be trekkelijk zachtaardig karakter in Rome niet zouden worden beschouwd als een uitdaging, die zou moeten worden geïnter preteerd als onvriendelijke houding en oorlog beteekenen zou. Er verluidt voorts, dat Laval verklaard heeft in dit verband geen beloften te kunnen doen. HIJ heeft de zaak echter aan Eden voorgelegd. Ge ruchten volgens welke Laval getracht zou hebben Eden over te halen een desbetref fende toezegging te doen, zijn door de Fransche en Britsche delegaties tegenge sproken. In feite heeft gisteren de Indruk geheerscht, dat Frankrijk meer dan ooit bereid is tijdens het a.s. onderzoek van de aangelegenheid een volkomen eenheids front met Groot Brlttannlë ln stand te houden. WASHINGTON, 20 September (A.N.P.), Het bestuur van het Amerikaansche Roode Kruis heeft gisteren bekend gemaakt, dat het in geval van een oorlog tusschen Italië en Abessynlë zooveel hulp zal ver leenen als slechts mogelijk ls ofschoon In Amerika feitelijk geen hulp voor oorlog voerenden bijeen gebracht mag worden. GiENEVE, 30 Sept. (Reuter). Aloisi is nog hier. Men denkt, dat als hij vertrekt, dit de eerste breuk beteekent tusschen Italië en den Volkenbond. PARIJS. 20 Sept. (Reuter). De corres pondent van den Echo de Paris in Londen seint aan zijn blad. dat de leiding der En- gelsche marine er van overtuigd is dat ln geval van noodzaak Italië door het afsnoe- ren van de petroleum-leveranties schaak mat kan worden gezet. De vlootbewegin- een zijn in overeenstemming met bedoe lingen in deze richting. Het sluiten van het Suez-kanaal zou het onmogelijk maken petroleum uit de Perzische Golf van de petroleumlijn van Abadan naar Italië te verzenden. De bewaking van de kust van Palestina en van Haifa zou de toevoer van petroleum uit Irak afsnijden. Zelfs wan neer de Italianen hier succes zouden boe ken. zouden de Engelschen gemakkelijk de petroleum aan de bron in Mossoel kunnen tegenhouden. Teneinde voor de Italianen de levering van olie uit den Kaukasus on mogelijk te maken zou op het oogenbllk onderhandeld worden met de Turksche regeering over het sluiten van de Darda nelles Door het sluiten van de Straat van Gibraltar tenslotte zou Italië geen petroleum meer uit Amerika kunnen krij gen. Er zou dan nog alleen over het vaste land. vla Zwitserland. Duitschland en in direct uit Roemenië, petroleum voor Italië bereikbaar zijn, verondersteld, dat de leveranciers ln deze landen ondanks even- tueele voorschriften van den Volkenbond ln staat zouden zijn olie naar Italië te verzenden. Volgens de meening van bevoegde En- geische kringen zou Italië dus binnenkort «een petroleum meer tot zijn beschikking hebben. NEW YORK, 20 September (Reuter). President Roosevelt heeft gisteren in Hy- depark den Amerlkaanschen gezant te Parijs, Jesse Straus, den vroegeren Ameri- kaanschen ambassadeur ln Turkije, Mor- genthau en den onder-staatssecretaris van het ministerie van marine. Henry Roosevelt ontvangen met wie hij den Europeeschen toestand besprak. Bijzon derheden omtrent de bespreking werden echter niet bekend gemaakt. Tegelijkertijd heeft staatssecretaris Huil in een aan de Noord-Amerikaansche ver- eeniging voor den vrede „World Peace Way" gerichte en per radio uitgezonden boodschap wederom uiting gegeven aan het vertrouwen, dat de Vereenigde Staten in het Kellogg-pact stellen. In zijn bood schap zet Huil o.m. uiteen: Wij zijn van meening. dat de conflicten tusschen ver schillende staten moeten en kunnen worden bijgelegd door die vreedzame mid delen, die in het pact van Parijs bepaald zijn. Dit pact is thans niet minder bindend dan ten tijde van zijn aanvaarding. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika zal voortgaan haar politiek eer lijk te baseeren op de in dit verdrag vast gelegde principes en zij geeft wederom uiting aan de hoop, dat de andere regee ringen zich eveneens zullen laten leiden door de door hen als onderteekenaars van het verdrag aanvaarde verplichtingen. In verband met haar belang bij het ln stand houden van den vrede in alle deelen van de wereld, volgt de regeering der Vereenig de Staten de ontwikkeling van het hui dige geschil met, de meest gespannen aan dacht en zal zij zich de grootste inspan ningen getroosten om het streven naar vrede op iedere practlsche wijze te bevor deren. OPWINDING OP KRETA. ATHENE, 20 Sept. (Reuter). Op Kreta heerscht groote opwinding tusschen re publikeinen en monarchisten. De gouver neur heeft daarom voorgesteld de monar chisten te bewapenen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2