HET 150-JARIG BESTAAN VAN HET GENOOTSCHAP „M.S.G.". Handel op onze Veemarkt. 76'fo Jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 No. 23157 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Aan het genootschap is het praedicaat „Koninklijke" verleend Mej. dr. W. C. de Baat en de heeren P. J. M. van Oerle, A. M. Biegman D. C. Schuit tot leden van verdienste benoemd. en I Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES» 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling .Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden iVaji 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden yyt: '-2'35 per week .1.7' f.0.18 per 3 maanden -p portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Franco per post f. 2:35 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. „DE" OVERWEG. Een groote verbetering in uitzicht gesteld. Naar wU vernemen is bij de directie der Ned. Spoorwegen momenteel een plan voor verbreeding van den overweg nabij het station in voorbereiding, dat zijn wij wel ingelicht groote kans heeft tot uit voering te worden gebracht. De verwezen lijking van dit plan zou een groote ver betering beteekenen voor het doorgaand verkeer in beide richtingen. Het ligt n.l. In de bedoeling de tramsporen te verleggen naar het midden van den rijweg met vol doende ruimte aan weerszijden voor het gewone rljverkeer. De doorgaande trams, komende uit de richting Oegstgeest. maken dus niet langer voorbij den overweg een bocht naar rechts en kruisen dus niet langer den rijweg, doch rijden rechtuit, terwijl het rljverkeer ongestoord rechts van de trambaan kan plaats vinden. Alleen voor het niet-dooxgaand verkeer uit de richting Oegstgeest blijft de aftakking naar het stationsgebouw der N.Z.H.T.M. gehandhaafd. Ook het verkeer uit de rich ting Leiden behoeft niet langer te worden opgehouden door een den rijweg kruisen de tram. doch kan ongehinderd ter rech terzijde passeeren. Het plantsoentje naast den overweg zou In verband hiermede ver dwijnen, Wij herinneren eraan, dat deze oplossing al brengt zit ook geen defini tieve regeling van den wantoestand daar ter plaatse 'gevolg van de aanwezig heid van den overweg) reeds eerder js aanbevolen door den inspecteur voor het verkeer, den heer van der Wal. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: American Foto Company. Breestraat 3a, Leiden. Fotografisch atelier. Uittr. Eige naar: A. H. M. Bouwens, Den Haag, dd. 1 April 1934. Wijz. handelsnaam in: Ame rican Foto Studio. Nieuwe Eigenaar: J. P. A. Bouwens, Lelden. o Vandaag is het de groote dag van de viering van het 150-jarig bestaan van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genl- trix". Om elf uur vanmorgen kwamen reeds vele oud-leerlingen in „Zomerzorg" bijeen, zoodat er al spoedig een opgewekte stemming heerschte. Herinneringen uit vervlogen tijden werden opgehaald, „The Dutch Players" kwamen met hun vroo- lijke muziek de gezelligheid nog verhoo- gen. Om halftwee vanmiddag trokken zij in optocht en voorafgegaan door het Har moniegezelschap „De Post" naar de Stads gehoorzaal, waar de buitengewone alge- meene vergadering werd gehouden. Vele leerlingen sloten zich aan bij den stoet, waarin ook de beide vaandels van het Genootschap werden meegedragen. In de Stadszaal bevonden zich reeds vele autoriteiten en genoodigden. Onder hen merkten wij o.a. op den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den inspecteur-g^eraal, den heer P. Hofstede en den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, den heer Groote Haar, het gemeentebestuur van Leiden, een vertegenwoordiging van het curato rium der Universiteit en vele anderen. De voorzitter van „M.S.G.", de heer ir. P. Hoogenboom heette allen hartelijk wel kom en gaf daarna een uitvoerige be schouwing over de geschiedenis dc-r school, welke werd gesticht door Pieter van Cam- pen, Landmeter, voorzitter, Bartholomeus van den Broek, kunstbeeldhouwer, later secr., Arnoldus van Gennep, student ln de Rechten, onder-voorzitter, J. Renier, stu- Handjeklap bij de nuchtere kalvererf op onze Veemarkt. In onderhandeling over een koebeest. dent in de Godgeleerdheid, secretaris tot 7 December 1785, A. de Bruine de Neve, student in de Geneeskunde, Pieter Rijk, metselaar. Door de oprichters werd een wet of reglement ontworpen. Het eerste leerplan. Een reglement van 1787 bevat het eer ste leerplan. Dat reglement verdient de bijzondere aandacht daar, in de inleiding, over het doel van het Genootschap o.a. wordt gezegd: ..Het Genootschap vermeent, dat het heil des volks niet beter kon bevorderd worden, dan door dat ieder ingezetene, zooveel hij kan, toebrengt tot bekwaam heid dier lieden der burgerlijke maat schappij. welke tot een zekere trap van kundigheid gevorderd zijn; en daarenbo ven. uit een staat van soberheid en ar moede. tot meerder geluk en aanzien wor den opgetrokken. Het Genootschap acht zich dien plicht verschuldigd, omdat men door zulke maatregelen bij de hand te nemen de voorspoed der zoodanigen als hier bedoeld worden, niet alleen, maar ook die der geheele natie verhaast." Dit doel, verdere bekwaamheid, het ver der opleiden van leden der burgerij, heb ben de oprichters direct op de meest on baatzuchtige wijze betracht, zeker niet het minst de geestdriftige oprichter de heer Rijk, die geheel belangeloos 2 kamers in zijn woning aan de Heerenzracht 53 voor het geven van het onderwijs beschikbaar stelde. In den eersten tijd was het onderwijs ten nutte van het Vaderland gericht in de richting van de Krijgs- en Zeevaart kunde, gevolg van de bijzondere omstan digheden waarin ons land in het laatst der 18de eeuw verkeerde. De oprichters zagen spoedig in dat voor hen het een te zware taak was om die geheel belangeloos te blijven vervullen en dat de toekomst van de school moest wor den verzekerd door de aankv.eeking van bestuurders en onderwijzers. Zij zagen daarom uit naar jongelieden die door hun aanzienlijken stand en talent tot bestuur ders of onderwijzers konden worden op geleid. Hierdoor wordt verklaard het onder scheid, dat onder de toen als aankweeke- lingen, aangeduide leerlingen werd inge voerd, waardoor, naast de leerlingen, waarvoor het genootschap eigenlijk was opgericht, worden aangetroffen: aankwee- kelingen van eer uit de studeerende jeugd, begaafde studenten, en ook aankweeke- lingen van eer uit den burgerstand, welke dan later als bestuurder of anderzijds zou den kunnen optreden. De andere leerlingen toen aangeduid als: de Begunstigde aankweekelingen, waren de jongelieden voor wie het Ge nootschap eigenlijk was opgericht: waezen en kinderen van minvermogende burgers binnen Leiden. De toegelaten weezen wa ren de schranderste knapen uit de wees huizen, zij werden onderwezen m de Reken-, Wis-, Teeken-, Bouw- en Werk tuigkunde. In 1787 betrok de school eenige vertrek ken in het van de Lokhorststraat tot aan de Pieterskerkgracht strekkende gebouw, de Latijnsche school van de gemeente Leiden. Van 1787 tot het einde van den cursus 1864 werden de lessen in dat gebouw ge geven, en op die zelfde plaats is de school nog gevestigd. Nadat spreker vervolgens gememoreerd had met welke moeilijkheden de school in den loop der jaren te kampen heeft ge had en hoe de school zich in de belang stelling van het Koninklijk huis steeds had mogen verheugen vond hij hierbij ge legenheid een nog verblijdender mededee- ling te doen. Een goede tijding. Op initiatief van onzen eere-voorzitter, den heer A. M. Touw, werd, aldus spr., na de door onzen vorigen voorzitter prof. dr. W. Keesom en onzen secretaris mr. C. J. Goudsmit bij de betrokken autoriteiten afgelegde bezoeken, in begin Juli 1935 door het bestuur van ons genootschap bij request aan Hare Majesteit de Koningin het verzoek gedaan om aan ons genoot schap het praedicaat „Koninklijk" te wil len verleenen. Daarop werd door ons bestuur, op 14 Sept. 1935 namens Hare Majesteit per te legram de mededeeling ontvangen, dat het Hare Majesteit heeft behaagd ons verzoek in te willigen, nader bevestigd bij het schrijven dat ais volgt luidt: Hare Majesteit de Koningin droeg mij op het bestuur van het Genootschap Ma thesis Soientiarum Genitrix te Leiden te berichten, dat het Hare Majesteit behaagd heeft aan dit Genootschap het Praedicaat „Koninklijk" te verleenen, zoodat dit Ge nootschap zich voortaan noemen mag: Koninklijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, (get.) S. HEEMSTRA. Deze zeer verblijdende, met de herden king van het 150-jarig bestaan van ons Genootschap samenvallende mededeeling, zal u allen zeker ten zeerste verheugen en moge worden begroet met een; lang leve Onze Beschermvrouwe, Onze Geëerbiedig de Koningin Wllhelmina, waarmede allen van harte instemden. Het bestuur van ons nu „koninklijk' Genootschap heeft zich gehaast deze mededeeling te beantwoorden door aan Hare Majesteit de Koningin voor deze Koninklijke onderscheiding, als hernieuwd bewijs van waardeering van de zijde van Ons Koningshuis voor ons Genootschap onzen bijzonderen dank te betuigen en de hoop uit te spreken dat de hechte band die ons Koningshuis met ons Genootschap verbindt in lengte van dagen moge blij ven voortbestaan. Ik meen op de instemming dezer ver gadering te mogen rekenen door u voor te stellen aan H. M. de Koningin onze Beschermvrouwe een telegram van hulde te zenden, luidende: Het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden, in bui tengewone vergadering bijeen ter herden king van het 150-jarig bestaan van het Genootschap, dat vanaf 1788 de be scherming der Vorsten van Oranje geniet, brengt uwe Majesteit, ais onze Hooge Be schermvrouwe hulde en tevens bijzonderen dank dat het Uwe Majesteit bij deze her denking van het 150-jarig bestaan van het Genootschap heeft behaagd aan het Genootschap het praedicaat „Koninklijk" te verleenen, en spreekt den wensch uit, dat het Genootschap nog vele jaren Uwer Majesteits bescherming zal mogen genieten. Daverend applaus getuigde van aller instemming. Hierna vervolgde spr. de geschiedenis der school, herinnerende aan de uitbrei ding van onderwijs en leerlingen-aantal. Rekening houdende met de voortgaande eischen van het vakonderwijs, deed in 1911 ons bestuur zich de vraag stellen of herziening of uitbreiding van het aan onze school gegeven onderwijs wensche- lijk en mogelijk was. Reorganisatie gewenseht. Die reorganisatie beoogde aan het onderwijsprogramma eenjarige dagcur sussen toe te voegen voor bouwkunde, voor waterbouwkunde en voor werktuig kunde, toegankelijk te stellen voor leer lingen, die met goed gevolg de avond lessen van M. S. G. hadden gevolgd en ook voor hen, die de school van M. S. G. niet gevolgd hadden, maar dezen dan na een afgelegd toelatingsexamen. Voor de eventueele uitvoering waren 2 moeilijkheden te overwinnen n.l. de finan- cieele en ten tweede het verkrijgen van meerdere schoolruimte. Zij zouden niet kunnen worden opgelost zonder steun van Rijk, Provincie en Ge meente door verhooging hunner subsidie. De plannen werden door de voorzitters van het bestuur van de schoolcommissie nader met den toenmaligen Inspecteur- Generaal van het Vakonderwijs, den heer de Groot, en met B. en W. van Leiden besproken en vonden daarbij een gunstig gehoor. De teleurstelling was dan ook groot toen van den minister de mededeeling werd ontvangen dat 's Lands middelen geen verhooging van de Rijkssubsidie toelieten, gevolg van den uitgebroken wereldoorlog. Herhaalde ook bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedane pogingen hadden eveneens geen gunstig resultaat. In 1917 kwam echter de heugelijke tij ding, dat op het ontwerp-begrooting van 1918 een verooging van de Rijkssubsidie met f. 32.800 als door ons aangevraagd, was uitgetrokken; ook de Provincie zegde voor 1918 verhooging van subsidie toe, mits de gemeente haar subsidie ook ver hoogde, wat het geval was. Er bleef toen over, de noodige school ruimte te verkrijgen. Dat bleek niet anders mogelijk dan door het bouwen van een nieuw schoolgebouw, raming f. 300.000 Dit plan is door den wereldoorlog niet verwezenlijkt kunnen worden en ook na der opgemaakte plannen om ons te hel pen door verbouwing van de bestaande BINNENLAND EEN DER DRIE DE HAVILLAND-VLIEG-. TUIGEN, WELKE OP WEG ZIJN NAAR) INDIE, WORDT VERMIST; DE BEMAN. NING BESTAAT UIT EEN NEDERLAND- SCHE LUITENANT J. VONK EN TWEE ENGELSCHEN (le Blad). Bekroningen der Leidsche Veetentoon stelling (le en 3e Blad). Aan het Genootschap „M. S. G." te Lei den is ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan het praedicaat „Koninklijke" ver leend (Stadsnieuws, le Blad). Het Iandbouw-crisisfonds; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer (4e Blad). De begrooting voor onderwijs (Kerk en School, 3e Blad). De reisbelasting zou geheven worden door middel van zegels (Binnenland, 5e Blad). Mislukte roofoverval te Groningen; een der daders gearresteerd (Gemengd, 3e BI.). De inbraak bij Wilton-Feyenoord opge helderd; drie arrestaties: bijna het ge heele bedrag is terecht. (Gemengd 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Pessimisme overheerscht inzake het ItaliaanschAbbessynische conflict (4ö Blad). Het Memelconflict niet in den Volken bond (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. oude H.B.S. (de HBS. was in 1915 naar een op het Raamland geheel nieuw ge bouwde H.B.S. verhuisd! zijn door den oorlog en de naweeen daarvan gestrand. Het in 1915 vrijkomen van het ouda HB.S.-gebouw gaf ons de verwachting, dat wij dit gebouw dan tenminste geheel ten dienst van onze school zouden kun nen gebruiken. Nieuwe teleurstelling, daar door de gemeente een aantal lokalen ter beschikking waren gesteld van het Rijk ten behoeve van de Ned. Indische Post- school. nagevolgd door het in Maart 1917 in beslag nemen van diverse schoolloka len van ons Genootschap door de militaire autoriteiten ten dienst van de opleiding van officieren, met het bevel binnen enkele dagen die lokalen te hebben ont ruimd. Er was niets aan te doen. Twee lokalen bleven voor M S G. over. Wij hebben ons toen moeten redden en onderdak gevon den in twee lokalen in het gebouw „Nut en Genoegen" aan de Pieterskerkgracht en in de lokalen in de Jongensschool tweede klasse aan de Pieterskerkstraat, terwijl het electrotechnisch onderwijs werd overgebracht naar een lokaal van het Natuurkundig laboratorium, daartoe welwillend door prof. Kamerlingh Onnes afgestaan. Eindelijk tegen het einde van den win- tercursus in Maart 1919 werd de militaire cursus opgeheven, waardoor de zomer cursus van 1919 weder geheel in het oude gebouw der H B S. kon worden gehouden. Nadat in 1925 ook de Nederl. Indische Postschool was opgeheven, kreeg M.S.G. sedert Mei 1925 van de gemeente de alge- heele beschikking over het oude gebouw der H.B.S. Eindelijk alleen!; 140 jaar na zijn oprichting is ons Ge nootschap dus eindelijk in het genot ge komen van een gebouw, voor geheel eigen gebruik. De voornoemde zeer moeilijke periode van 1915 tot 1925 heeft ons Genootschap doorstaan, gelukkig zonder al te groote benadeeling. door de ook toen groote toe wijding van directeur en leeraren en ook van onze leerlingen om zich zoo goed mogelijk door de moeilijkheden en bezwa ren heen te slaan, waarvoor hun allen onze lof toekomt. Het in 1925 dan geheel in gebruik ge- kregene is een oud gebouw; wij hebben het van de gemeente in huur. Verbeterin gen aan het gebouw,, inwendige verbou wing. andere indeeling. betere verlichting, enz. zou wenschelijk zijn, doch ook wij staan al jaren in het teeken der van hoo- ger hand geboden bezuiniging. Door een,, onder medewerking van velen lot stand gekomen verbouwing, kunnen zooals reeds gezegd de practise! e oefe ningen bij het onderwijs in e'.ectro-tech- nielt sindsdien in het schoolgeteuw in een goed ingerichte practicumzaal worden ge houden. Andere verbeteringen zullen moeten wachten tot gunstiger tijden. De vorenvermelde uitbreiding van hei

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1