Het Italiaansch-Abessynisch conflict Thijs IJsen de diamant van Makebijs LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 20 September 1935 IN HOOGSPANNING. De Raadscommissie heeft gisteren weer vergaderd ten einde het rapport van haar voorzitter aan te hooren omtrent diens besprekingen met de hoofden van de Ita- liaansche en de Abessijnsche delegatie, toen deze de voorstellen van de commissie aan hen had voorgelegd. Vast staat nu, dat Alolst zijn plan om naar Rome te gaan en Mussolini persoon lijk het rapport van de commissie van vijf voor te leggen, heeft laten varen. Men meent te weten, dat de Duce hem gezegd heeft, dat hij geen behoefte had aan raad uit Genève. Dit bericht heeft te Genéve een smartelijken indruk gemaakt, omdat men er uit afleidt, dat Mussolini zich niet van zijn onwrikbare houding wil laten afbrengen. Thans is er te Genève geen nieuwe ont wikkeling te verwachten gedurende de volgende dagen totdat het oordeel van de betrokken regeeringen omtrent de voor stellen is ontvangen. Laval en Eden hebben gisteren nog een onderhoud gehad, dat geloopen zou heb ben over de actie in de Middellandsche Zee. De voorstellen der Commissie van Vijf. Een Fransche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de tekst in han den weten te krijgen van het document, waaraan tenslotte door de commissie van vijf goedkeuring is gehecht en dat de voor stellen behelst die Woensdag aan Italië en Abessynië bekend zijn gemaakt. Het ontwerp brengt in herinnering, dat de commissie belast was met de taak een oplossing te zoeken voor het probleem en wijst op de noodzakelijkheid de betrekkin gen van goede nabuurschap tusschen twee leden van den Volkenbond te handhaven. Vervolgens werden de voorstellen van de commissie samengevat onder de hoofden: Internationale bijstand voor administra tieve hervorming en economische ontwik keling. Voorgesteld wordt: 1. Een protocol moet worden opgesteld, waarin de aanvaarding door Abessynië van het plan wordt vastgelegd. Er moet een gendarmerie gevormd worden met behulp van buitenlandsche specialisten. Deze zou zorg dragen voor in achtneming van de wetten, onderdrukking van de slavernij en controle over het dragen van wapenen door daartoe niet bevoegde personen. 2. Speciale politie-afdeelingen moeten worden geplaatst in districten, waar een meerderheid van Europeanen aanwezig is. 3. Een verdere taak van de politie zou gelegen zijn iri het handhaven van veilig heid in landbouwdistricten, waar een meer derheid van Europeanen woont. 4. In de grensdistricten zou politie noo- dig zijn ter voorkoming van den slaven handel, van plundering en smokkelarij. Deze politietroepen zouden onder het algemeen landsbestuur ressorteeren. Verder wordt voorgesteld stappen te doen om het aan vreemdelingen mogelijk te maken deel te nemen aan de economi sche ontwikkeling, land in eigendom te bezitten, evenals mijnen en andere in- dustrieele ondernemingen en den buiten- landschen handel te voeren op een basis van gelijkheid. Tevens wordt voorgesteld plannen te maken voor de uitvoering van openbare werken voor het verkeer en voor het reorganiseeren van posterijen, tele graaf en telfoondiensten. Wat de financiën betreft, stelt de com missie voor. dat Abessynië een staatsbe- grooting zal opmaken en dat er controle zal worden uitgeoefend over de uitgaven en een behoorlijk stelsel zal worden inge voerd voor de inning van belastingen en rechten. Verder zouden plannen moeten worden opgemaakt betreffende fiscale monopolies en de wijze waarop deze be heerd moeten worden. De wijze waarop leeningen kunnen wor den uitgeschreven om de middelen te verschaffen voor de ontwikkeling en de uitvoering van hervormingen moet wor den bestudeerd. Wat de eischen van de openbare diensten betreft, wordt om. voorgesteld zoowei de gemengde als de inboorlingen-gerechtshoven te reorgani seeren. evenals den openbaren gezond heidsdienst en het onderwijs. Het schema volgens hetwelk bijstand zou worden verleend, wordt met eenige uitvoerigheid behandeld. Dit vormt de taak. die door den Vol kenbondsraad uitgevoerd moet worden. De buitenlandsche specialisten zullen in samenwerking met Abessynië moeten op treden en hun werkzaamheden in over eenstemming moeten brengen met die van de Abessijnsche regeering. Tot dit doel zal er een centrale organisatie worden inge steld aan het hoofd waarvan of wel één eerste adviseur dan wel een directie-com missie zal staan, gevormd uit de voor naamste buitenlandsche specialisten, die aan het hoofd staan van de verschillende diensten. De voornaamste adviseurs moe ten of wel ondergeschikt zijn aan een superieur die tevens gedelegeerde van den Volkenbond zal zijn, of wel zij moeten een commissie vormen, die een eigen chef aanwijst. De Volkenbondsgedelegeerde en de voor naamste adviseur of adviseurs moeten met medewerking van den Keizer worden aan gesteld door den Volkenbond. De andere deskundigen zouden worden aangesteld door den Negus op aanbeveling van den Volkenbond, of op zijn minst met zijn goedkeuring Voorgesteld wordt, dat de commissie van adviseurs veelvuldig rapport zal uitbren gen, op zijn minst eenmaal per Jaar, zoo wel aan den Keizer als aan den Volken bond. De Abessijnsche regeering zou het recht hebben alle opmerkingen aan den Volkenbondsraad te maken, die zij wen- schelijk zou achten aangaande het door de commissie van adviseurs opgestelde rapport. De commissie van vijf erkent, dat de taak bijstand te verleenen er een van lan gen duur moét zijn en overweegt, dat het niet practlsch is een plan van kracht te doen worden, dat slechts voor een beperkte periode van vijf Jaar geldt. Wel is het voornemen aan het eind van vijf jaren het plan te herzien, aangezien de Volkenbonds raad dan kan afgaan op de verworven er varing. Twee protocollen. De voorstellen die aan de Italiaansche en Abessijnsche gedelegeerden zijn overhan digd, gaan begeleid door twee protocollen, die opgesteld zijn door de Britsche en Fransche regeeringen. Het eerste protocol verklaart, dat Engeland en Frankrijk de commissie van vijf er van in kennis heb ben gesteld, dat zij wenschen bij te dragen tot een vreedzame regeling van het ge schil Zij wijzen er op. dat hun respectie velijke regeeringen bereid zijn de territo riale aanpassing tusschen Italië en Abes synië te vergemakkelijken door zelf zekere offers te brengen aan Abessynië in de streek van de Somali-kust. Bij alle onder handelingen over dit onderwerp zouden Frankrijk en Engeland aandringen op waarborgen van den kant van Abessynië voor de toepassing in die streken, die zou den worden afgestaan, van de vereischte verplichtingen tot voorkoming van slaven- en wapenhandel. m De publicatie van het rapport der Com missie van Vijf in de Daily Telegraph, die aan een indiscretie geweten moet worden, heeft een onaangename verrassing gewekt in Volkenbondskringen, aangezien men daaruit moeilijkheden verwacht voor het voortzetten der onderhandelingen. Van Abessynische zijde verwacht men niet veel tegenstand, al zullen er wel eeni ge bedenkingen zijn. Zoo zijn er groote bezwaren tegen het punt, dat betrekking heeft op de economische ontwikkeling van het land. Dit punt laat namelijk onzeker heid bestaan over het aandeel, dat Italië feitelijk zal hebben in de verbetering van den economlschen toestand in Abessynië. Men acht deze zaak van zeer groote beteekenis, omdat men er in Addis Abeba aan twijfelt, of Italië wel veel belang heeft bij verbetering en moderniseering van Abessynlë's economische leven. Men vreest, dat Italië van zijn eventueelen overwegenden invloed zal gebruik maken, om de medewerking van andere staten geheel uit te schakelen. De openstelling van Abessynië zou dan binnen de door Italië gewenschte grenzen blijven, zoodat aanvaarding van dit punt voor Abessynië gelijk zou staan met zelfmoord. Maar Italië De Italiaansche pers richt weer zeer scherpe aanvallen tegen Engeland, dat wordt beschuldigd „den oorlog te willen". Toch schijnt de Engelsche vloot-actie in de Middellandsche Zee wel indruk te heb ben gemaakt in Italië, dat in geldnood geraakt. Italië in goud-nood. De goud-reserves van de bank van Ita lië zijn tot 4.563 millioen lire gekrompen. De dekking van bankbiljetten bedraagt 31 De goudreserves loopen nog steeds achteruit. De Italiaansche regeering heeft de Fransche doen weten, dat zij het voorne men heeft, de ln haar bezit zijnde Fran sche staatsfondsen van de hand te doen en ze tegen goud in te wisselen Naar verluidt, heeft de Bank van Frank rijk zich bereid verklaard op deze fond sen, die in totaal een waarde van onge veer een milliard francs hebben, een voor schot van ongeveer 400 millioen francs te verleenen en de overname geleidelijk te doen geschieden. De Belgische reserve-officieren, die dienst hebben genomen in het Abessy nische lger als instructeurs, zijn gisteren door den Keizer in het oude paleis ont vangen, waarna zij werden voorgesteld aan de 5000 recruten, die zij onder hun leiding zullen krijgen. De recruten ston den voor het paleis opgesteld, toen de Negus met de negen Belgische officieren op het balcon van het paleis verscheen. De Negus sprak van het balcon van de troonzaal tot de soldaten: „Deze vreemde lingen zijn gekomen om u in den slag te lelden. Zij zijn wijs in het oorlogvoeren en zullen u leeren hoe te vechten tegen de aanvallen van hen. die met geweren, kanonnen, vliegtuigen en gas ons_ land binnendringen" De Negus heeft dus ook weinig hoop meer! In aanwezigheid van den gouverneur- generaal van de Italiaansche Oost-Afri- kaansche koloniën generaal De Bono en den propagandaminister Graaf Ciano is bij Asmara de belangrijke nieuwe weg van Decamere naar Nefasslt in gebruik ge steld. De weg zal worden doorgetrokken tot Massaoea en een belangrijke econo mische en strategische verkeersader in Erithrea vormen. Naar verluidt acht men het steeds waarschijnlijker dat het Britsche parle ment nog voor 29 October vervroegd zal worden bijeengeroepen in verband met den dreigenden toestand. In een te Bradford gehouden rede zeide Lloyd George, dat hij zich niet met eco nomische sancties tevreden zou stellen, omdat deze te laat zouden komen, om nog afdoende te kunnen zijn. „Wij zijn thans nog één of twee weken verwijderd van een aanvals-oorlog, even erg als de aanval van Duitschland op België. De vertraging, die heeft plaats gehad is onbegrijpelijk en niet te veront schuldigen. Economische sancties zouden nut kunnen hebben gehad maanden ge leden. Thans, nu Mussolini een millioen man onder de wapenen heeft, niet meer. Het eenige. dat de mogendheden heb ben gedaan, is Abessynië beletten muni tie te koopen, om zijn vrijheid te verde digen". VOETBAL. OEFENWEDSTRIJD VOOR HET NED-ELFTAL. Naar ..De Sportkroniek" mededeelt zal op Woensdag 23 October as. het voorloo- pige Nederlandsche elftal te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelsche prof-club Watford spelen. IERSCHE VRIJSTAAT—NEDERLAND, Op 8 December? De Voetbalbond van den Ierschen Vrij staat heeft den K N.V.B. voorgesteld, den wedstrijd Iersche Vrijstaat—Nederland op 8 December a.s. te houden. De K N VB. moet zich hierover nog nader beraden. ATHLETIEK. MORGENMIDDAG TWEE LEIDSCHE SINGELLOOPEN. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE L.V.B. Programma voor morgen. Ie klasse ARC 1—LRC 1, 3'/« uur, v. d. Nat; ASC 1Katwijk 1. 3'h uur. Graaf- mans; Quick B. 1SLF 1, 3'/i uur, Ladan; Rljnsb B. 1Ter Leede 1, 4'/i uur, van Vliet. 2e kl. A: Ter Leede 2ARC 2, 3l/t uur, v. d. Burg; SCO 1Quick B. 2, 3Vi uur, de Haas; Sleutels 1—O. Clubje 1, 3'/i uur, SchnledewindWoubrugge 1Koudekerk 1 3'/i uur, v. d. Valk. 2e kl B: Katwijk 2—Weter. B. 1, 3'/i u., de Bruin; Noordwljk 2Quick B. 3, 3'/i u„ Olivier; SLF 2—SCO 2, 3','» u, Wassen- burg. 3e kl. A: LRC 2—Noordwijk 3, 3 u„ J. Hillebrand; Ter Leede 3—ARC 3, 3'/i uur, (bijterrein) v. d. Hoogt. 3e kl B LRC 3—Quick B 5, 5 u„ Ver meulen; Noordwijk 4—Rljnsb B 3. 3 uur (bijterrein) Beurze; Koudekerk 2Kaela, 3'/i uur. Nieuwenhuis; O. Clubje 2Weter. B. 2, 3'/i uur, v. Egmond 4e klasse: Katwijk 4Quick B 6, 4"i u. (bijterrein) v. Tuyl; Noordwijk 5—ASC 2, 5 uur (bijterrein'. A. Hillebrand; Weter. B. 3Sleutels 2, S'/i uur, v. d. Velden. Adspiranten: Quick B. (b)Ter Leede, 3 uur (bijterreini E. v. d. Blom; Rljnsb. BQuick B (a) 3 uur, Teskz; Katwijk Noordwijk, 3 uur (bijterrein) Neuteboom. SCHOTEN—LUGDUNUM. Voor dezen competitiewedstrijd komt Lugdunum met twee invallers uit n.l. voor linksachter en linksbinnen. De opstelling luidt nu: Doel: v. d Berg; achter: J. Bekkering en N. Dool; midden: W. Landesbergen, W. v. Weerlee en C. v. d. Berg; voor: P. v. Berkel, W. Koolloos, G. Mom C. de Roo en P. Vermond. U.V.S.—ALPHEN. Alphen, dat aid. Zondag tegen U.V.S. in het strijdperk treedt, heeft haar opstelling ongewijzigd gelaten en komt dus uit als volgt: doel: Tulnenburg; achter: v. d. Woensel en Hesseling; midden: Broer, Jac. Mulder en Bezemer: voor: Binnekamp, Windhorst, v. d. Leek, Dijkman en Mulder. SLEUTELS I—ONS CLUBJE I Ons Clubje komt in dezen wedstrijd uit in de volgende opstelling: Doel: Kijk in de Vegte; achter: J. de Jong en Gordijn; midden: H. v. Alphen, B. Klauw en H. de Wit; voor; Boot, Zit man, Botermans, Bloemendaal en A. Blom. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Zondag zullen er op het Boysterrein te Boskoop de volgende wedstrijden gespeeld worden 12 uur, Bosk. Boys inGouda V, en om half drie Bosk. Boys nDilettant II. KORFBAL. NIEUW TERREIN VAN „NOORDER KWARTIER". Na enkele moeilijke Jaren, waarin alleen „uit"-wedstrijden gespeeld konden worden, wegens het gemis aan een eigen veld. ziet de L.K.C. „Noorderkwartier" thans einde lijk 'n lang gekoesterde wensch werkelijk heid worden: Zondag zal zij haar nieuwe terrein, dat aan den Zijlweg, even voorbij de spoorbrug ligt, openen. Ter gelegenheid hiervan hebben de roodbroeken seriewedstrijden georgani seerd, welke reeds om tien uur aanvangen en waarvoor enkele fraaie prijzen beschik baar zijn gesteld. Het programma luidt: Noorderkw. IAlgemeene I; Oosterkwar tier IFluks m; Fluks IIIAlgemeene I; Oosterkwartier INoorderkw. I; Noorder kwartier IFluks III; Oosterkwartier I Algemeene I. De wedstrijden duren 2 x 20 min., waar- tusschen 5 min. rust. In de pauze zullen de adspirant-twaalf- tallen van Noorderkwartier en Zuider kwartier elkaar, gedurende tweemaal een half uur, bekampen. LUCHTVAART. DE POLONIA HEEFT 1650 K.M. AFGELEGD. Volgens de laatste berichten heeft de ballon Polonia, welke ln het district Sta lingrad is gedaald niet 1500, doch 1650 K.M. afgelegd. Uit Warschau wordt nog gemeld, dat de Inzittenden van de Polonia n hebben be richt. dat ze boven Russisch grondgebied werden verrast door Russische militaire vliegers, die uit machinegeweren waar schuwingsschoten losten om den ballon tot dalen te dwingen. Ook de ballon Balgica was ln de buurt. Pas na geruimen tijd verdwenen de vlieg tuigen. Voor beide wordt gestart aan de Haarlemmertrekvaart. Morgenmiddag worden hier ter stede twee slngelloopen gehouden, namelijk eerst van de R.K. vereeniglng „De Bata ven" en daarna van de Leldsche Athletiek- Commlssie. In verband met de landbouwtentoon stelling kan de Rljnsburgersingel niet wor den vrijgehouden, zoodat de route gewij zigd is. Voor den loop van De Bataven om den Peter Verhoef-wlsselbeker wordt te kwart over drie gestart aan de Haarlemmertrek vaart. De favorieten zijn hier Loogman (5), van Wilskracht en L. v. d. Klugt (9) en A. van Leeuwen (10) van De Bataven De finish ls op den Witte Singel, bij het gebouw van het „Leidsch Dagblad", waar de loopers te ruim halfvier zullen arrl- veeren. Voor den natlonalen singelloop van de Leldsche Athletiek-Commlssle om de „Wesseling-Sleutels" hebben o.m. Inge schreven: A. Groeneweg (Rotterdam), l winnaar Wesseling-sleutels 1933; P. Hart- J man (R'dami; H Knol (Enkhuizen); Van Teyllngen (Boskoop); P. Balder (Den Haag); J. Punt (A'dam); de veteranen: Vrijmoet (Delft); Hart (Krommenie); Pe ters (Lelden); Vonk (Gouda); Krult (Lei den). Verder van Donar: J. Wassenaar, J. Questroo, W. Mulder en H. A. Bonte; van U.V.S W. Houps, J. Kramp en C. Grif fioen en van Holland: J. Dubbelaar en H. Lepelaar. Bovendien zijn er persoonlijke inschrijvingen van Leldsche Voetbalver - eenlglngen. De start heeft plaats 5 uur aan den spooroverweg Haarlemmertrekvaart. De te volgen weg ls verdjr: Maresingel, Heere singel, Zijlsingel. Utrechtsche Veer, Plant soen, Korevaarstraatbrug, Lammenschans- weg, Kastanjekade, Heerenstraat, Konln- ginnelaan, Lammenschansweg. finish Jan van Houtkade. De prijsuitreiking is in café Royal" aan de Doezastraat. o WIELRENNEN. NIEUW SWIFT. Voor den slultlngsgrasbaanwedstrljd van bovengenoemde vereeniging op a.s. Zondag is het geheele programma bezet. Er is door de sterkste grasbaanrenners en ook door verschillende baanrenners gecontracteerd, o.a. DletermanHlddes, v. d. Pollv. Rijn, D. RampJ. Hollander, BatsVloen, Dae- nenv. d. Muiden. Hofstedev. d. Meer en de bekende Leldsche baanrenners J. RiethovenJ. Verschoor. Er zal een om nium worden verreden door de renners C. Verburg (Noordwijk) en A. Strijk (Rijp- wetering), terwijl er tevens door een twaalftal Nieuwelingen ls Ingeschreven voor den klassementswedstrijd Zondagmorgen om tien uur zullen de renners van Nleuw-Swift bijeenkomen bij café de Eerste Aanleg aan- het Haagsche Schouw. MOTORSPORT. DE K.N.M.V.-JUNIORESRIT 1935. Reeds meer dan 40 Juniores ingeschreven. In navolging van de zgn. „Schoolboys- Trial" in Engeland is, gelijk gemeld, door de K.N.M.V. voor het eerst ln Nederland een motorwedstrijd uitgeschreven voor jonge motorrijders van ten hoogste 21 j. Deze K.N.M.V.-Junloresrlt zal op 22 Sept. a.s. plaats vinden met Amersfoort als centrum. Naar wij vernemen zijn reeds meer dan 40 inschrijvingen binnengeko men. PAARDENSPORT. HARDDRAVERIJ TE LISSE. Door de harddraverlj-vereeniging „Lisse en Omstreken" ls een harddraverij uitge schreven op Woensdag 2 October. De prijzen zijn vastgesteld op f.400, f.200, f. 100 en f. 50. De harmonie „Trou moet Blycken" zal medewerking verleenen. BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D. O, f. Door de vereeniglng D.O.S. worden ne derlaagwedstrijden gehouden ter gelegen heid van haar 3e lustrum. Er wordt ge speeld in 5 afd. van 4 spelers, zonder voor gift. De Inschrijving sluit 5 Oct. e.k. ter wijl op 7 Oct. de loting plaats heeft on der toezicht van het bestuur van den L. B. B. o— LAWN-TENNIS. DE DUITSCHE KAMPIOENSCHAPPEN VOOR 0EFENMEE8TERS. De Nederlanders uit de enkelspelen geëlimineerd. Op de banen van Blau-Weiss te Berlijn vorderen de Dultsche kampioenschappen voor oefenmeesters, waaraan ook wordt deelgenomen door de Nederlanders Jan Goedraad en Hemmes, goed. In het enkelspel is men met sommige spelen al aan den halven eindstrijd toe. De beide Nederlanders zijn echter zoover niet gekomen; Goedraad en Hemmes wer. den resp. door Eppler en Brueckner ver slagen. In het dubbelspel, waarmee men later een aanvang heeft gemaakt, hebben zij, zich nog weten te handhaven. De voornaamste resultaten lulden: Enkelspel, derde ronde: Brueckner sl. Hemmes 6—2, 6—3, 2—6, 6—3; Eppler sl. Goedraad 75, 62, 62; Messerschmldt sl. Scholz 6—4, 4—6, 6—1, 6—8, 7—5; Go- rltschnig sl. Najucht 11—13, 6—2, 9—7, 6-2. Kwart-finale: Goritschnig sl, Bartelt 75, 61, 63; Nuesslein sl. Eppler 6—1, 6—0. 6—1. Dubbelspel, eerste ronde: Hemmes en Goedraad sl. Richter en Probst 63, 6—1, 26. 61; Najuch en Nuesslein sl. Schulz en Erber 62, 61, 63; Messerschmldt en Rott sl. Schönemann en Schönmetzler 6—1, 6—1, 6—1. o WEDSTRIJDEN IN HET CARLA-PARK TE OEGSTGEEST. Om een zilveren wisselbeker. Morgenmiddag om 2 uur worden lnhet Carla-tennispark te Oegstgeest wedstrlj- den iheeren-enkelspel) gehouden om den zilveren Carla-wisselbeker. Er zal worden deelgenomen door de beste spelers uit Noordwijk, Wassenaar, Leiden en Oegst geest. SCHIETEN. WEDSTRIJDEN LEIDSCHE BURGERWACHT. Morgenavond om 5 uur zullen de vol gende leden der Leldsche Burgerwacht op de schietbanen te Katwijk kampen om den mr. F. J. J. Trapman Wisselbeker, (tevens kampioen scherp 1935) J. H. van Stave ren, H. Jaspers, F. v. d. Velden, J. van Leeuwen, P. Gadrie, A. S. Scheffer en F. J. Zeilstra. DAMMEN. BORDENWEDSTRIJD P.D.L.V. (LISSE). Voor de hoofdklasse was de uitslag der 7de ronde: K. van EssenC. Gastelaars0—3 Y. de JongH. Baartman 0—2 D. VergunstS. v. Duin 0—2 A WijnhoutJ. C. Hobo 0—2 C. BlomD. Algera 2—0 H. Eigenbrood—I. v. d. Meulen2—0 G. BalkenendeW. Möhlmann regl. 2—0 Voor de 2de klasse had de 2de ronde tot uitslag: Z. de JongW. Dielerman 1—I A. Kersbergen—P. G. Balkenende 0—2 J. AlgeraTh. Booden 2—0 S AlgeraC. Boogerd regl. 0—2 C. de JongJoh. Langbroek0—2 S. Klein—G. v. d. Steld 0-2 C. v. d. LeedeB. Kuipers afgebr. Voor de 3de klasse had de 2de ronde tot uitslag: G. V. d. VoetH. C. Albers 2-0 J. v .HeusdenM. Smink 0—2 J. H. LandkroonH. v. Drunen0—3 2. Thtj6 kijkt naar het mooie uitzicht dat hij hier in deze streek op ied're plek geniet en kent nu zorgen noch verdriet. Doch alles neemt een eind; en daar de zon nu voor het vallen van de nacht nog maar een paar uur schijnt, wordt het voor Thijsje tijd, dat hij uit deze buurt verdwijnt. Hij moet nu aan 't naar huls gaan denken; zijn weg zal moeten zwenken. De weg, dien hij naar huls toe nam, was 'n andere dan die, waar langs hij kwam. Hij stapt daar dan een tijdlang voort, zonder dat er één geluid de stilte stoort.... maar plots'ling is 't, of hij luid weenen hoort! Hij kijkt eens speurend om een bocht en ziet dan wat hij zocht daar zit een zeer verdrietig heer te baden in zijn tranen. Thijsje gaat er oogenbllkTijk heen om hem tot kalmte aan te manen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14