Het Landbouw crisis-fonds. „DE WERELD VERANDERT" EEN FANTASIE-FILMHELD. 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 September 1935 Vierde Blad No. 23157 TWEELEDIG DOEL. Na vijf jaar van chronische spit. IMGIZGNCIM /TUKKEN Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer verschenen. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer nopens de begrooting voor 1935 van let Landbouwcrisisfonds. Het spreekt welhaast vanzelf, aldus merkt de minister van Landbouw en Vis- scherij op, dat hij, ook zonder dat hij reeds de gelegenheid gehad heeft zich in ie talrijke aanhangige vraagstukken in te werken, zich geheel wenscht aan te sluiten bij de, blijkens het Voorloopig Ver- dag, vrij algemeen naar voren gebrachte meening. dat de steun aan den landbouw, soodzakelijk is in het belang van ons ge- heele volk. In het algemeen is het juist, dat bij de financiering van het Landbouw-Crlsis- fonds van het beginsel wordt uitgegaan, dat dit zichzelf bedruipt en dat dus de kosten van den steun aan de producenten worden verhaald op de consumenten, die jnders ten koste van de producenten zou den profiteeren. Tot de middelen om daar toe te geraken behooren zeker, naast andere, ook productie en prijsregelingen van de geproduceerde goederen. Dat het tot nu toe gevolgde systeem van productieregeling niet Juist zou heb ben gewerkt, kan, al mogen aan het stelsel feilen kleven, in zijn algemeenheid niet worden toegegeven. De opmerking, dat bij de varkensteelt- regeling de productiebeperking niet goed rou hebben gewerkt, is minder juist Dat ondanks de teeltregeling in 1934 toch poote hoeveelheden zware varkens, die vrijwel onverkoopbaar waren, moesten worden afgeslacht, werd veroorzaakt door de plotselinge vermindering van de moge lijkheid tot export. Voorts deelt de minister mede, dat de Inkomsten van het Landbouw-Crisis-fonds In de eerste twee kwartalen van 1935 on geveer in overeenstemming met die der begrooting zijn. Ten aanzien van den „Vita"-prijs van de tarwe moge worden opgemerkt, dat in dien Vlta-prijs is begrepen een bedrag, hetwelk moet dienen om hetgeen voor de ig. T.C.-tarwe (vrije lnheemsche tarwe) minder wordt ontvangen dan de richtprijs bedraagt, te dekken. Zou dat bedrag wor den verlaagd, dan zou in verband met den omvang van den oogst een tekort ont staan. hetwelk uit het landbouw-crisis- fonds zou moeten worden bestreden. De groote oogsten van de laatste twee jaren, vooral die van 1934, hebben onge twijfeld zware offers aan het Landbouw- Crisisfonds gesteld: ook hierdoor kan thans aan verlaging der heffingen niet worden gedacht. Dat er bezwaren bestaan tegen de uit voering van de Regeeringsmaatregelen, is ook den minister natuurlijk niet onbekend gebleven. Zijn aanvankelijke indruk is intussehen, dat hij de critiek in haar al gemeenheid niet kan deelen. Hij zal, evenals zijn ambtsvoorgangers steeds streven naar een beperking van het aantal ambtenaren, met de uitvoering be last. Bij een zoo buitengewoon groot aantal regelingen als noodzakelijk zijn, worden natuurlijk wel eens fouten gemaakt; in tussehen hebben deze zich tot een minimum beperkt, terwijl zij altijd direct na de ontdekking zijn hersteld. Dat er een betrekkelijk algemeene onverschilligheid en stillen tegewerking zou bestaan, is tot enkele gevallen beperkt gebleven, waar bij niet geaarzeld is in te grijpen. Herhaalde malen reeds hebben de ambtsvoorgangers van den minister als hun meening te kennen gegeven dat de steun aan het bedrijf te verkiezen ls boven den individueelen steun. De minister is dezelfde meening toegedaan. De bedoeling van de Regeeringsmaat regelen ten behoeve van den landbouw is op dtt oogenblik tweeledig. In de eerste plaats om de landbouwbedrijven in stand te houden en voor ondergang te behoeden en daarnaast om, zoodat zich de omstan digheden voor de toekomst duidelijk af- teekenen, den overgang naar deze nieuwe omstandigheden te doen plaats vinden. Voorloopig kan echter alleen het eerste in vollen omvang worden nagestreefd. De regeering tracht dit ten aanzien van nagenoeg alle producten te doen door teeltbeperking, prijsregeling en regeling van in- en export. Ook thans nog meent de Regeering, dat van een structureele crisis kan worden gesproken. Op de vraag, hoe de Regeering op den duur de landbouwsteunmaatregelen denkt te financieren, is op dit oogenblik geen definitief antwoord te geven, aangezien dit afhankelijk zal zijn van tal van factoren, welke op dat tijdstip zullen gelden en welke nu nog niet bekend zijn of overzien kunnen worden. Onredelijke executies. Meerdere jaren reeds werd er in en bul ten de Staten-Qeneraal op de Regeering aandrang geoefend om maatregelen te nemen tegen onredelijke executies. Dat deze voorkwamen stond vast. Het stond voor de Regeering reeds lang vast. dat er maatregelen genomen moesten worden. Hierbij moet echter onderscheid worden gemaakt tusschen de executies van landelijk eigendom en die van ge bouwde eigendommen. Erkennende, dat ook het hypotheekvraagstuk van gebouw de eigendommen urgent was, moge daar tegenover toch worden opgemerkt, dat overheids ingrijpen in executies van lande lijk eigendom volkomen gerechtvaardigd moet worden geacht. Niet juist is daarom de opmerking in het Voorloopig Verslag, dat het maar één stap ls om naast lande lijke eigendommen ook gebouwde eigen dommen in bescherming te nemen. BIJ landelijke eigendommen ontvangen in RECLAME. Nu voor goed vrij van pijn. Vijf Jaar leed hij ondragelijke rheuma- tlsche pijnen, nu eindelijk is hij weer in staat het leven van den zonnigen kant te zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts genomen in de hoop, dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen had den mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle mogelijke middelen geprobeerd, zonder eenige verbetering te bemerken, totdat men mij op Kruschen Salts attent maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kruschen Salts begonnen was. verminderden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekende ge zondheid en voel mij eerder 23 dan 43 Jaar. Ik ben weer in staat het leven van den zonnigen kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen". G. G. te C. Het ls algemeen bekend, dat rheumatiek haar oorzaak vindt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. De zes verschil lende zouten, waault Kruschen Salts ls samengesteld, sporen lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door urinezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen, pijnloos en volkomen uit het lichaam wor den- verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheumatische pijnen verdwijnen, maar ook de geheele gezondheidstoestand bij het gebruik van de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. 640 nagenoeg alle gevallen de hypothecaire crediteuren alleen de hun toekomende be dragen geheel of gedeeltelijk dank zij den landbouwsteun. Niet voor betwisting vatbaar is het im mers, dat zonder dezen steun de hypothe caire crediteuren niets of nagenoeg niets zouden ontvangen. In dit opzicht, zijn zij zeker in ruime mate bevoordeeld boven de hypothecaire crediteuren van gebouwde eigendommen. .Maar is het dan niet even eens juist, dat de Overheid dan ook het recht heeft aan den steun, dien ook de hypothecaire crediteuren ontvangen uit overheidsgelden, voorwaarden te verbin den, gelijk de Overheid ook talrijke en niet minder ingrijpende voorwaarden op legt aan de landbouwers zelf? Als tljdelijken maatregel in bijzondere omstandigheden acht de minister de ge boden oplossing juist. Dat het altijd in de bedoeling heeft ge legen, dezen maatregel te vervangen door een wettelljken, welke van langeren duur zou zijn, moge blijken uit het feit, dat op hetzelfde oogenblik, waarop de afkondi ging geschiedde van de beide Koninklijke besluiten, de voorbereiding van het thans bij de Staten-Generaal aanhangig ge maakte wetsontwerp reeds was ter hand genomen. Ook de minister is ten volle overtuigd van de groote beteekenis van het in stand houden van de positie van de kleine boe ren en, waar dat mogelijk was, zijn steeds maatregelen getroffen om hun bedrijf te helpen. Akkerbouw en veehouderij. Het gevaar bestaat, dat bij uitbreiding van de graanteelt de inkomsten van het Landbouw-Crislsfonds niet voldoende zul len zijn om de graanteelt voldoende loo- nend te houden. Op dit oogenblik kan van gevaar in dezen nog niet worden gespro ken, daar de importen van granen zich vrijwel volgens de verwachtingen ontwik kelen. Moch evenwel blijken, dat dit niet meer het geval zal zijn, dan zal naar uit breiding der inkomsten van het Land bouw-Crislsfonds moeten worden gezocht. Een stopzetten van de afneming van varkens door de Nederlandsche Veehou derij-centrale acht de minister vooralsnog niet wenschelijk. De minister is van oordeel, dat een ge centraliseerde export de voorkeur ver dient boven een vrijen export met toe slagen en heffingen. Dat door een vrij laten van den export tonnen gouds zou worden bespaard, is een illusie. Het tegen overgestelde zal het geval zijn. Op grond van een en ander zal het in ieder geval noodzakelijk zijn de regelingen inzake den uitvoer van bacon en spek te handhaven. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter eer! teeltregeling voqr kalveren te handhaven. De beperking van de zuivelproductie is, met het oog op de financieele resultaten voor de landbouwers van zoodanige betee kenis, dat geen enkele maatregel, die ge nomen kan worden om te voorkomen, dat het financieel resultaat voor de vee houders nog slechter zou worden, achter wege mag blijven. Melk en zuivel. De Minister kan geheel instemmen met de meening van die leden, die de vooruit zichten van onze melkveehouderij zeer somber inzien op grond van de daarbij aangegeven factoren. Dat met onze margarine-industrie groo te belangen verbonden zijn, daarvan is de Minister ten volle doordrongen. De om standigheden zouden zich echter zoodanig kunnen ontwikkelen, dat een nieuwe klei ne stap ten gunste van de boter noodig wordt. Gepoogd wordt de kaaspositie te steu nen door middel van het uit de markt nemen van ondermelkpoeder ten behoeve van de pluimvee- en varkensvoederberei ding. Vetten en oliën. Gelijk reeds werd opgemerkt is het vraagstuk betreffende een eventueele ver dere beperking van de margarine-produ- tie in overweging. Men bedenke echter, dat de margarine-industrie, welker bin- nenlandsche omzet in 19281931 64.700, 71.800, 70.100 en 63.300 ton bedroeg, de zen heeft zien teruggaan tot 34.390 ton over de periode 1 October18 Mei j.l. het geen overeenstemt met 'n jaaromzet va® 55.740 ton. Hierin is de volksmargarlnt begrepen. Een nog verder terugzien zou de belan gen van scheepvaart en handel en van Indië ernstig kunnen benadeelen. Groenten, fruit- en sierteelt. Bij de aanvankelijk sterk gecentrali seerde organisatie van de crisismaatrege len, bleek het noodzakelijk tot aanmerke lijke centralisatie over te gaan. Deze vond in den loop van het jaar 1934 plaats. Op de vraag of daarbij niet te ver is gegaan, met name of de inschakeling van den tuinbouw in de Landbouw-Crisis-Organl- saties wel 'n succes kan worden genoemd, kan nog moeilijk een definitief antwoord worden gegeven. Een beperking van de fruitcultuur is tot op dit oogenblik nog niet urgent geble ken. De nog belangrijke invoer van fruit in verband met het groote verbruik hier te lande wijst op mogelijkheden, die nog voor onze fruitcultuur bestaan. Hierbij komt, dat over het algemeen bij den nieu wen aanplant meer rekening wordt ge houden met de vraag naar kwaliteitsfruit. De Minister ls gaarne bereid aandacht te wijden aan het vraagstuk van het distributiesysteem van groenten en fruit. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE SPOORWEGTEKORTEN. Met den geachten inzender der spoor wegtekorten ben ik het eens, dat er veel te vluchtig over wordt heengestapt. Maar dit tekort zou niet kleiner worden, wanneer het vrije reizen van het personeel werd ingetrokken. Zij zullen dan minder reizen en de goedkoopste wijze van reizen zoeken. De kern der zaak zit anders, de spoorwe gen weten niet wat verkoopen is. Om een zaak rendabel te maken moet er voor de artikelen die zij verkoopt de juiste reclame gemaakt worden en moeten zij verkocht worden. Verkoopen is een kunst,die de Nederlandsche Spoorwegen evengoed toe moet passen om winst te kunnen maken als een zaak. Indien wij het artikel; waar in de Ned. Spoorwegen haar reizen ver koopt nader bekijken, dan is dit voor de meeste zoo ingewikkeld, dat zij er niet eens één koopen, laat staan in kijken. Dat arti kel is ons spoorwegboekje en als wij willen weten, wat een reis van Lelden naar Den Helder kost moeten wij eerst inlichtingen gaan vragen aan het Bureau. Laat de Directie der Nederl. Spoorwegen eens trachten ons spoorwegboekje overzichte lijker en aantrekkelijker te maken en prij zen te noemen en dit dan in groote geta- len laten verspreiden. Dan zullen er meer menschen gaan reizen per spoor! Er zijn nog meerdere fouten in het bedryf der Spoorwegen. Zij dienen meer zakelijk ge maakt te worden en minder ambtelijk en de tekorten zullen verdwijnen. Er zullen goede zakelijke adviseurs moeten komen. ABONNÉ. Hierboven een suggestieve opname van den vermaarden filmacteur Paul Muni, lie deze week de hoofdrol speelt in „The world changes" - „De wereld verandert" met Aleve Memahon. POPEYE, DE ZEEMAN HET WONDER DER KLEUR. Men weet, hoe het probleem der „Kleu rfilm" steeds actueeler wordt en hoe 'elen verwachten, dat deze op den duur 'e zwart-witte film geheel zal verdringen. Vooral de film „Kermis der IJdelheid" 'Becky Sharp) geregisseerd door Rouben Mamoulian trekt sterk de aandacht door enorme technische vooruitgang, waar door de natuurlijkheid der kleuren vol- Kns meerdere deskundigen geheel be- "aderd is. Mamoulian zelve schrijft over k kleurenfilm het volgende; De natuurlijke kleur beteekent voor de film geen minder drastische wijziging "i is geen minder groot wonder dan het ïtluid. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dJ' gezien het thans bereikte ontwiklce- "lüsstadium. de kleurenfilm de zwart ste film zal verdringen. Evenmin twijfel A er aan. dat het scepticisme waarmee de Muidsfllm werd ontvangen ook aan de Vkleumde film ten deel zal vallen. Om misverstand te voorkomen wil ik er intus sehen even op vijzen, dat mijn waardee ring van de kleur in de film zich niet uitstrekt tot de producten van het vroe gere twee-kleuren systeem, maar alleen het technicolor-procédé geldt volgens het welk is opgenomen Wat een mensch niet kent, dat mist hij niet. Inderdaad, niemand heeft het elec- trisch licht gemist voor het de olielamp of de gaskroon verving. Niemand miste liet gesproken woord op het doek in den lijd van de stomme film. Maar nu zou niemand nóch het electrisch licht, nóch de geluidsfilm willen missen. Stel eens, dat een man met heel zwakke oogen, die jaren en jaren een donkere bril heeft gedragen, waardoor hij de we reld als een grijzige massa zag, plotseling zijn volledig gezichtsvermogen terugkrijgt. Dat hij de bloemen en de blauwe lucht, de boomen en de velden in al hun natuur lijke kleurenpracht kan bewonderen. Zoudt U denken, dat hij ooit tot zijn don kere bril zou willen terugkeeren? In het verleden hebben we de kleur nooit gemist, omdat de film als een zwart-wit kunst geboren werd. Maar nu de kleur er een maal is zullen we de afwezigheid van kleur even sterk voelen als de afwezigheid van het geluid, wanneer we nog eens een stomme film van een paar jaar geleden zien. De kleur is thans op het doek ge komen als de nieuwe lente op de donkere aarde. Zij komt als een opwindend en in spireerend geschenk, dat nieuwe perspec tieven opent voor den kunstenaar en het filmgenot voor den toeschouwer belang rijk verhoogt. WAT ANNA STEN ER VAN DENKT. De blonde Anna Sten, die men weldra in Mamoulian's „Gewetenswroeging" (We live again) en „Wedding Night" van King Vidor, zal zien ls geboren en getogen in het Rusland der Sovjets. Zij woont te Santa Monica Canyon. Gedurende de verfilming van „Gewe tenswroeging" zag men haar eiken mor gen al om kwart over zes in haar klein zwart wagentje naar de studio's rijden en om negen uur 's avonds pas, of soms nog later, keerde zij terug. „Ik ben erg blij, dat „Gewetens wroeging" niet mijn eerste film in Hollywood is geweest" zoo zegt zij. „Iedere vrouw is een geboren tooneelspeelster. met één groote rol: zij zelf, zooals ook iedere belangrijke schrijver, naar men zegt maar één groote roman maakt, dien van zich zelf! Als Samuel Goldwyn mij eerst in „Gewetenswroeging" zou hebben laten spelen, zou ik nooit meer in staat zijn geweest iets anders dan het boeren meisje Katuska voor te stellen". Men weet, dat Anna Sten's eerste Ame- rikaansche film „Nana" is geweest. Gold wyn had er 17 maanden en een vermogen voor over om de Russische actrice, die in Duitschland aan „Bommen op Monte Carlo" en „De Gebroeders Karamazov" medewerkte, aan de Holly woodsche eischen te doen beantwoorden. „HET LEVEN IS NIET ZOO KWAAD!" De opnamen voor de Majestic-Cinetone productie, getiteld ,,Het leven is niet zoo kwaad!", zullen in de Cinetone studio's te Amsterdam een aanvang nemen Met het bouwen der décors is men reeds begon nen. De volledige rolbezetting is als volgt: Lou Bandy, Fientje de la Mar, Cees La- seur, Lau Ezerman. Aaf Bouber, Dolly Mollinger en Adriaan van Hees. De film wordt gemaakt naar een oor spronkelijke filmnovelle van Walter Schlee. De regie is in handen van Haro van Peski, de productieleiding berust bij Willem Hartog. De verdere artistieke en technische staf is als volgt samengesteld: fotografie: Ro bert Lach, architectuur: A. H. Wegeriff en Kor Postma. muziek: Max Tak, liede- renteksten: Alex de Haas, montage: Wil ly Zeyn, geluid: E. Weiss, choreographie Muriloff. Popeye, de zeeman, met Max Fleischer, U kent hem wel: hij verschijnt steeds menigvuldiger op het doek. aangekondigd door zijn eigen gezellige Popeye-wijsjes met de verrassende stoomfluit-interpunc tie! Popeyede krachtpatser, verdediger van zwakken en weerloozen. held van tal- looze komische Max Fleischer-teekenfilms! Pppeye.... is geboren uit de vaardige teekenpen van den heer E. C. Segar en verscheen voor het eerst in een kran- ten-„cartoon", dwz zoon dagelijksche serie plaatjes met bijschriften a la Jopie Slim, Adamson of Bruintje Beer. Segar, een geboren Amerikaan, begon in 1919, na een wisselvallige loopbaan waar in hij achtereenvolgens huisschilder, deco rateur, behanger, fotograaf, étaleur en filmoperateur was, cartoons te teekenen voor Amerikaansche kranten. Hij opende met een serie geheeten „Thimble Theatre", waarin Olive Oyl en haar broer Castor Oyl de hoofdpersonen waren. Op zekeren gedenkwaardigen dag besloten die twee een reisje te gaan ma ken waartoe ze een fraai schip aan kochten. Alleen de bemanning ontbrak nog en toen Castor een man op de kade zag staan, riep hij: „Hé! Ben jij zeeman?" „Zie ik er soms uit als een koeien- jonge?" kwam het antwoord met een schorre bas en daar stapte Popeye aan dek. Aanvankelijk bedoelde Segar Popeye alleen maar als bijfiguur, maar de „Zee- man-die-iedereen-zijn-vet-geeft" voldeed hém en zijn publiek zoo goed, dat Popeye al spoedig tot de hoofdfiguur van het cartoon werd. Flang! dat is het geluid, dat de feno menale rechtsche van Popeye op de kin van zijn tegenstanders maakt. En zoo is dat geluid jarenlang weergegeven bij de plaatjes van Segar, waarin Popeye zich een weg door het leven sloeg ten aan- schouwe van geheel het krantenlezend publiek van Amerika. The' Sailor veroverde de man die hem tot filmheld maakte- zich in dien tijd een groote populariteit, doch pas toen Max Fleischer tot de con clusie kwam, dat dat geluid „Flang" via het medium van de sprekende film nog beter tot zijn recht zou komen, bereikte Popeye het toppunt van zijn roem. Fleischer, de schepper van Betty Boop, had Popeye van zijn geboorte af bewon derd. Hij volgde de Segar-cartoons altijd geregeld, amuseerde zich geweldig met de woorden en daden van den Zeeman, haai de sneller adem als Popeye weer eens tegen een overmacht ten strijde trok en voelde zich verlicht als met de hulp van een hartige beet spinazie de overwinning weer was behaald. En toen drong zich al spoedig de gedachte aan hem op. dat Po- peye's avonturen op het witte doek een nog veel grooter effect zouden kunnen sorteeren. Hij meende dat Popeye's heroische veld slagen en zijn fenomenale kracht de juiste ingrediënten waren voor teekenfilms. Fleischer zette toen zijn gedachten in daden om. maakte een overeenkomst met het King Features Syndicate Inc. en met Segar en lanceerde Popeye als filmster. Met onmiddellijk succes! Popeye staat tnans naast Betty Boop, geëerd door nul- lioenen bioscoopbezoekers! Fleischer blijkt een uitstekend inzicht gehad te hebben, toen hij Popeye uitkoos als held van zijn nieuwe series. In 't komende seizoen kunnen wij weer van hem 'n serie Popeye- en Betty Boop- films verwachten. Als bijzonderheid dient vermeld dat hij een geteekende twee-acter in driekleurige technicolor zal maken, met Popeye in de hoofdrol en behandelend de avonturen van Sindbad, de Zeeman. Daarnaast zal Fleischer o.a. zijn serie Color Classics vervolgen, waarvan we vorig jaar al zagen de Poor Cinderella, Little Dutch Mill, An Elephant never, forgets. Song of the birds, Dancing on the moon, enz.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13