De a.s. Vee- en Zuiveltentoonstelling 76"^ Jaargang ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935 No. 23152 STADSNIEUWS. De deelneming overtreft alle verwachtingen. Een veelzijdige expositie. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD;VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk iagev tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling I^Voensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 £ts.„ porto te 'betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT ,Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd per 3 maanden f- 2.35 per weet f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4* portokosten. (voor binnenland f. 0.88 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KERKCONCERT. Jo Vincent. Ant. van der Horst. Voor eenlge dagen stond in de krant ier aankondiging van dit concert een korte «schouwing van den heer van der Horst iver het ontstaan van een programma en iver het luisteren naar de uitvoering er an. welke beschouwing oo kin het tekst- loekje was opgenomen. Dat het program- na, hetwelk gisteravond ten beste werd ;egeven, inderdaad gegroeid was en in ,ljn opvolging en afwisseling, in zijn ge- ïeel een compositie was, hebben we at uisterende en ons zonder reserve overge- end aan de schoonheid van zang en spel, lankbaar kunnen constateeren. En deze compositie droeg voor ons ge- oel sterk het karakter van een liturgie, en canon van lofprijzing, overdenking, aystieke verdieping in het wezen Gods, n tenslotte de Kerstvreugde besloten met iet plechtige Deo Gratlas. Kerkconcerten als deze met zóó streng elljnd programma, dat nochtans het ge- eele gamma der menschelijke gemoeds- ewegingen uit de sfeer der religie bevat, at in zoo schoone afwisseling uiting geeft an datgene wat de mensch in zijn beste ogenblikken roert, behooren wel tot de ooge zeldzaamheden. En groote dank- aarheid gaat van ons uit naar de beide unstenaars, die ons dezen avond van ijding schonken. Men spreekt bij Mevr. Vincent niet meer ver de zangtechniek. Zangtechnisch is zij 11e moeilijkheden zoover te boven, dat len zich er nauwelijks rekenschap van eeft, dat zij nog heeft gestudeerd. Het aat alles van zelf, zoo van zelf, dat men Heen nog maar gegrepen wordt door de iepe muzikaliteit van haar voordracht, e charme van de woordklank maakt on- liddellijk de diepste gevoelswaarde van et woord kenbaar. Woordmelodie, zins- ic-lodie, gevoels- en gedachtenbeeld ver- loeien in haar zang tot de schoonst denk- are eenheid. En het culmineert ten slotte lies in het eene woord: .dienen. De kun- enares die zich geheel dienstbaar maakt an haar kunst, dienstbaar aan de hoonheid die zij heeft te vertolken, ienstbaar aan haar auditorium om dit gedachten der grooten te doen ver- aan. En wie het best weet te dienen, .e heerscht ten slotte. Met het orgelspel van den heer van der orst is het evenzoo gesteld. Deze meester in het orgel behoeft geenszins zijn ■acht te zoeken in uiterlijke br&vour. Het lat bij hem om de ziel, om de gedachten :r grooten, die hij vertolkt, om het diepe :leven der wereld van schoonheid en larin zijn toehoorders omhoog te voeren. De heer van der Horst opende het con- !rt met Praeludium en Fuga in C kl. rts van Bach, een grootsch en breed tdijend werk .Het praeludium op zich ilf al een monumentaal klankstuk vol af- isseling: de Fuga majesteitelijk voort- hrijdend in statig en ongebroken ïythme. statisch het tempo, dynamisch innerlijke spanning, die ten slotte zich tviert in het machtige slotaccoord. Bij dit werk sloten zich de beide vol- ■nde nummers van Mevr. Vincent geheel in: een Aria van Scarlatti uit „II Sedecia. e di Gerusa'.emmo", dat men als het eidsche praeludium kon beschouwen van andel's prachtige Aria uit Belshazzar: rhou God most high and Thou allone". Uit de sfeer der lofprijzing bracht van ïr Horst' ons vervolgens in die van mij- ering en menschelijke moeilijkheden et „A tune of the Flutes" en Trio van )hn Stanley. Het eerste fraaie pastorale Ide eeuwsche muziek met dien eigenaar gen ondergrond van weemoed, leerde ons Jg eens weer hoe bekoorlijk de fluit- 'gisters van het orgel in de Pieterskerk jn, terwijl het trio een voorbeeld van koorlij ke contrapuntiek is. Mevr Vincent zong in aansluiting hier- lee „Wer machte dich so krank" en tlte Laute" van Schumann en „Mond- ihein" en „Feldeinsamkeit" van Brahms, ier liederen, alle vier innig van toon, ich welk een wisseling in de uitbeelding. Ik lied had zijn eigen sfeer, zijn eigen itgesproken karakter en als het waar is at de schoonheid berust op tegenstellin- en. dan waren de tegenstellingen hier el uiterst fijn geschakeerd. Niettemin ze aren er, doch het zou te ver voeren, dit ik maar summier aan te duiden. De mystieke beteekenis van het lijden wam vervolgens tot uiting in een twee- al orgelsolo's Choralvorspiel und Fuga 0 Traurigkeit, o Herzeleid" en „O Welt, :h muss dich lassen" van Brahms, met roote ingetogenheid en fijne registratie oorgedragen, waarbij we nog even de taaie echo-werkingen in het tweede stuk o herinnering brengen. En hierop volgde ■an Mevr. Vineent „Ich bin der Welt ab- bnden gekommen" van Mahler, We verzuimden nog op te merken, dat fcvr. Vincent bij haar zang steeds op 'Oortreffelijke wijze, zich volkomen aan passend aan den zang, werd begeleid door ka heer van der Horst. Zang en bege- ading vormden steeds een prachtig Sonwicht en de waarde der begeleiding »am niet het minst uit bij het laatstge noemde lied, waarbij het orgel sloot met ia heerlijk namijmeren op de gedachte tn het lied. Zonder eenige begeleiding werd evenwel tongen een Hymne van Guido GezeUs, o Tijdens een gemoedelijke lunch in „Zo- merzorg" heeft het tentoonstellingsbe- stuur ons gistermiddag nog verschillende bijzonderheden medegedeeld over de ko mende groote Vee- en Zuiveltentoonstel ling annex expositie van fruit, groenten en bloemen, welke de volgende week hier ter stede gehouden wordt ter gelegenheid van de ingebruikneming der nieuwe vee markt. De daadwerkelijke belangstelling, zoo werd ons verzekerd, overtreft de stout ste verwachtingen. Voor de eigenlijke vee tentoonstelling zijn bijna duizend stuks vee, uitsluitend van allereerste kwaliteit, ingeschreven, welke tezamen niet minder dan vijf veeslagen vertegenwoordigen, t.w. het zwartbont Hollandsch, het zwartblaar Groningsch, het roodbont Maas-, Rijn- en IJsselveeslag, zwartbonte Lakenvelders en roodbonte Lakenvelders. Daarenboven tal van prachtige vertegenwoordigers van vooraanstaande schapen-, varkens- en geitenrassen. Deze tentoonstelling wordt gehouden op het nieuwe veemarktterrein, dat wordt afgesloten door een schutting, loopende van de 1ste Binnenvestgracht, via Nieuwe Beesten- en Lammerenmarkt naar de fa briek der firma Parmentier. De officieele opening vindt plaats Donderdagmorgen om halfelf in „Amicitia" en zal geschie den door den burgemeester. De hoofd ingang bevindt zich nabij de Valkbrug over den Rijnsburgersingel. Hier wordt een toegangspoort opgesteld volgens ont werp van het reclamebureau van Eecke. Des daags te voren. Dinsdagmorgen om halfelf vindt in intiemeren kring de ope ning der tentoonstelling plaats, waarbij de voorzitter van het bestuur, de heer J. W. Bonda een rede zal houden. m De eigenlijke expositie is ingericht op het Schuttersveld en beslaat een over dekte ruimte van bijna drieduizend vier kante meter. Ter rechterzijde van den ingang vinden wij daar allereerst de stand der Crisis Zuivel Centrale, ter grootte van 12 x 22 meter, waarin door vrouwelijke deskundi gen kookdemonstraties zullen worden ge geven teneinde de Leidsche huisvrouwen te toonen, welke smakelijke gerechten met behulp van zuivelproducten 'kunnen wor den bereid en vooralop welk een eco nomische wijze. Van de smakelijkheid dier gerechten zal men zich proefondervinde lijk mogen overtuigen. Daarachter staat de groote zuiveltent (14x32 meter), welke den naam draagt: „Nederland-Zuivelland" en waarop aan sluit een tweede tent ter oppervlakte van 20 x 40 meter, welke beoogt het hechte verband te demonstreeren tusschen we tenschap en praktijk o.a. door het werk van den Veeartsenijkundigen Dienst. Hollanders, verzekerde men ons, zijn over het algemeen slechte afnemers van zuivelproducten. Het dagelijksch verbruik per hoofd van melk bedraagt hier te lande nauwelijks 3/10 liter tegen in Noorwegen en Amerika ongeveer een liter! Men zal hier kunnen zien op welke wijze men het grootst mogelijke nuttig rendement verkrijgt van de voedering; een kaas- en botermakerij in werking kunnen bezichtigen, zooals dit op de boer derij geschiedt en voorts stands van be drijven, die rechtstreeks met het zuivel bedrijf in verband staan, zooals strem sel, kaasdoeken, vakkleeding, de wol-in dustrie e.a. Een 60-tal veehouders uit de omgeving van Leiden dingt mede in den aan deze tentoonstelling verbonden kaas wedstrijd, In het midden is een stal ingericht, waarvan de vloerbedekking bestaat uit oude rubberbanden, uit den aard der zaak een heel wat minder koude ligplaats voor het vee dan steen of cement. Geen model stal evenwel, maar gereed voor practisch gebruik! In een daarachter gelegen grassilo wordt de allernieuwste methode van het conserveeren van gras gedemonstreerd. Hierachter volgt dan nog de z.g.n. al- gemeene tent met een oppervlakte van 10 x 30 meter, terwijl een flinke consump tietent het sluitstuk vormt. In die alge- meene tent worden stands ondergebracht van de Leidsche Spekcentrale, en voorts van landbouw- en zuivelgereedschappen, weegwerktuigen, leerwerk, enz. Schuin te genover vinden wij de lange tent voor de groenten, bloemen en fruit, voor welks in ventaris wordt zorg gedragen door de Leidsche Coöperatieve Veilingvereeniging. Deze beslaat een oppervlakte van 10 x 60 meter en zal o.m. herbergen een kerncol lectie van 1800 pond druiven, 200 pond peren, 200 pond appels en 500 pond to maten, De resteerende ruimte wordt op gevuld met stands van de firma's Schoon- dergang, Tieleman en Dros, Buurman en V. d. Kloot ibloemen). Behalve den kaaswedstrijd zijn aan deze tentoonstelling ook nog andere attracties verbonden. Een ervan is een wedstrijd voor gediplomeerde melkers (-ster), waar voor zich bereids 29 deelnemers hebben opgegeven. Voor iederen deelnemer, wiens prestatie voldoet aan bepaalde hygiëni sche eischen, is vanwege de Nederland- sehe Meikcontrole-stations een geldprijs van f. 2.50 beschikbaar gesteld. Een tweede evenement, tevens een novum in ons land, belooft te worden de vee-beoordeelings- wedstrijd door leerlingen van landbouw- onderwijsinrichtingen uit het geheele land. Hieraan nemen niet minder dan 17 groe pen, elk van 3 leerlingen deel. Zij krijgen slechts enkele minuten tijd voor observatie en nadenken en moeten dan direct aan een aparte jury mondeling verslag uit brengen. De winnende groen krijgt een massief zilveren beker, de deelnemers elk f. 5 en een zilveren medaille. De winnaars van den tweeden prijs krij gen een verguld zilveren medaille als groepsprijs benevens individueel f 5 en een zilveren medaille. Het ruiterfeest en de ringrijderij worden gehouden op het linkergedeelte van het Schuttersveld, groot 40 x 150 meter. Gemakshalve geven wij hieronder nog een chronologisch overzicht der voor naamste gebeurlijkheden. DINSDAG 17 SEPTEMBER: 2 uur: kook demonstratie, uitsluitend voor leden der Ned. Ver van Huisvrouwen afd. Leiden. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 10 uur voorm.opening der tentoonstelling door den heer Bonda. Hierna bezoek door leer lingen van Leidsche openbare en bijzon dere scholen in klasse-verband. 111 uur: boter- en kaasmakerll: 21/;3uur: kook demonstraties: 3'/;S'/i uur: filmvoorstel lingen; 89 uur: kookdemonstraties en ka asbereiding. Het programma der demonstraties is vervolgens eiken dag gelijkluidend. DONDERDAG 19 SEPTEMBER: 9 uur: aanvang der groote veekeuring; 10 uur: veebeoordeelfngswedstrijd 10'/; uur: opening van het nieuwe vee- marktterrein door den burgemeester (so ciëteit „Amicitia"); 2 uur: melkerswedstrijd (ook des Vrij dags) 2uur: ruiterfeest op het Schuttersveld met medewerking van het 6de regiment veld-artillerie alhier en de landelijke rlj- vereenigingen „De Beiaard" uit Purmerend en „De Amstelruiters" uit Amstelveen. 5'/; uur: prijsuitreiking in het Luxor- theater. ZATERDAG 21 SEPTEMBER: 2'/: uur: Ringrijderij op het Schutters veld; 11 uur nam.: Sluiting der tentoonstelling. De inderdaad prachtige collectie priizen, w.o. van H.M de Koningin en Prinses Ju liana is geëtaleerd bij de firma Maar- tense. Hoogstraat alhier. Rest nog te vermelden, dat de Gemeent. Plantsoendienst op het tentoonstellings terrein een keurige beplanting heeft aan gebracht en dat het geheele terrein met groote voortvarendheid en zeer bekwamen spoed door personeel van Gemeentewerken werd ingericht, waarbij in de laatste dagen de Stedeliike Electriclteitsfabrieken en de Leidsche Duinwatermaatschappij coulante medewerking verleenden. Wanneer datzelfde straks ook van het weer kan worden gezegd, gaan wij een voor onze stad belangrijke week tegemoet! Verschenen is thans het officieel pro gramma dezer tentoonstelling. Onze burge meester heeft een opwekkend voorwoord geschreven, terwijl de heer L. A. Mennes de vernieuwde veemarkt behandelt. Voorts is opgenomen de radio-rede van den secretaris, den heer Is. Leman. waar na uitvoerig het programma vermeldt wat ons staat te wachten. door van der Horst gecomponeerd en op gedragen aan de zangeres. Een Hymne schrijven zonder eenige begeleiding, enkel voor één zangstem, vraagt buitengewone inspiratie enbuitengewone kennis. Wij meenen dat van der Horst hierin voor treffelijk is geslaagd. Zonder twijfel heeft hem eenerzij ds het Gregoriaansche spreek- gezang voor den geest gespeeld, terwijl hij zich anderzijds bewust was, dat de mo derne tijd een moderne melodiek eischt. Alles hangt hier af van het juiste gevoel voor woordklank, woordbeteekenis, zins- toon. zinsmelodie en dit alles binnen het groote raam der gedachten; de juiste ver houding der melodische accenten in de zangdeclamatie. Met fijne intuïtie heeft de componist dat alles klaar gespgeld en de vertolking van het geheel door Mevr. Vincent was indrukwekkend. Een lichter, doch niet minder schoon genre voerde naar het einde. Van der Horst speelde „Les Cloches" van Le Begue en daarbij sloten zich weer geheel aan een drietal oud-Fransche kerstliederen op poëtische wijze door van der Horst be werkt en door de beide kunstenaars met gratie uitgevoerd. Dit alles werd op uiterst gelukkige wijze besloten met het prachtige „Deo Gratlas" van Couperin. Het zeer talrijke publiek verliet slechts schoorvoetend de kerk. Als vroeger in de dagen van Mevr. Noordewier bleven tal loos velen staan om nog even de popu laire en gevierde zangeres te zie». HOOGTEPUNTEN DER 3 OCTOBER-FEESTVIERING. DE UITDEELING VAN HARING EN WITTEBROOD. 1835. Geen geld geen haring. Het was 't jaar 1835. Ontzaggelijke moei lijkheden teisterden land en gewest. De Napoleontische tijd (1815), jaren van el lende, met vernietiging van kapitaal en menschenlevens, werkte nog overal na. De geesel der cholera, die allervreeselijkste ziekte, waarvan men toen nog zoo weinig wist, had vele gedeelten van ons land zwaar geteisterd. Ook in Leiden met de omliggende dorpen, doch vooral in Kat wijk had deze vreeselijke ziekte ontzettend veel slachtoffers gemaakt. Voegen wij hier nog bij de politieke moeilijkheden, waar in ons land toen met België in 1839 zou volgen, dan geven deze toenmalige ver schijnselen ons een beeld te zien van de ontzettende crisis, waarin ons land toen verkeerde, wellicht een crisis met nog hopeloozer aspect dan de toestand, waarin ons land thans, honderd jaar later, ver keert. Doch ook de financieele toestand van rijk en gemeente gaf in die periode een troosteloos beeld te zien. De vroegere bronnen van welvaart waren verdwenen. Onder deze omstandigheden kan 't dan ook geen verwondering baren, dat in 't jaar 1835 de vroede vaderen onzer stad, gezien den deplorabelen toestand der ge- meente-financiën, besloten om voor dit jaar geen gelden beschikbaar te stellen voor de herdenking van Leidens-Ontzet. Nu overschatte men de viering en herden king van Leidens-Ontzet in die jaren niet. Men bepaalde zich in hoofdzaak tot een godsdienstige herdenking in de Pieters- en Hooglandsche kerken en voorts tot een uitdeeling van haring en brood aan de Leidsche armen. Dit laatste werd uit de gemeente-kas betaald. Wij beschikken op dit moment niet over de gegevens, die ons nauwkeurig kunnen inlichten hoeveel deze historische gave aan de gemeentelijke schatkist wel gekost zal hebben. Genoeg zij 't te vermelden, dat het toenmalige Gemeentebestuur van Leiden besloot om geen gelden voor haring en brood be schikbaar te stellen. Met een variant op 't bekende gezegde „Geen geld, geen Zwit sers" was 't in 1835 in Leiden „Geen geld, geen haring". Zoo was de toestand te Leiden in 1835 aan den vooravond der herdenking van Leidens Ontzet. Was dit al een begrijpelijke teleurstel ling voor hen, die op dit historische gave gerekend hadden, ook voor den Leid- schen student uit die dagen behoorde tie 3 Octoberdag met zijn uitdeeling van ha ring en brood, tot een feestdag bij uitne mendheid. Hiermede hing toch samen de Stichting der Leidsche Hoogeschool (1575). „Dat nooit", aldus dacht de Leidsche Student van 1835. Deze kloeke woorden van Van Speijk lagen toenmaals hem nog versch in 't geheugen, en na een gloed volle rede van één hunner, die zeker niet gespeend was van kritiek op 't toenmalige gemeentebestuur, werd op voorstel van één der corpsleden een collecte gehouden, met 't doel, dat in Leiden de traditioneels gave van haring en wittebrood den Leid- schën armen van 1835 niet zou ontgaan. De opbrengst dezer collecte bleek ruim voldoende te zijn en zoo kon de uitdeeling van haring in 1835 doorgaan. Het was in derdaad zooals men toen zong: „Leiden ontzet, de haring gered". Overbodig haast te zeggen, dat de kroegjool dat jaar bui tengewoon goed slaagde. Bezien wij deze episode uit dat stukje Leidsche geschie denis min of meer kritisch, dan consta teeren wij en zeker met vreugde, dat de steek, die toenmaals het Leidsche gemeen tebestuur liet vallen, door 't initiatief van het Leidsche Studentencorps weer werd opgeraapt. 1935. Honderd jaar later. Het Gemeeentbestuur van Leiden 1935 behoeft zich thans geen zorgen meer te maken over de gelden, die straks noodig zullen zijn voor de traditioneele haring en wittebrood. Deze liggen immers reeds gereed bij den penningmeester der 3 Octo- bervereeniging en de geheele viering van Leidens-Ontzet is, in het tegenwoordige kader, voor de gemeente-kas inplaats van een uitgave, nu een belangrijke actief- post geworden. Is dus de traditioneele gave van haring en wittebrood op 3 October gebleven, de vorm, waarin deze geschiedt, is echter veranderd. Geen feestgave meer voor de Leidsche armen, doch ieder burger der Sleutelstad, ongeacht stand of rang, kan hiervoor in aanmerking komen. Hoe vroeger deze uit deeling plaats vond, is ons niet bekend, doch met de oprichting der 3 Octoberver- eeniging (1886) werd dit, als wij 't zoo mogen noemen, een officieel nummer van het 3 October-program. Deze uitdeeling van haring en wittebrood in het histori sche Waaggebouw, (dit jaar geschiedt zij voor de 49ste maal), blijft altijd een der aardigste hoogtepunten van dezen dag. Men moet dit van nabij hebben meege maakt en gezien. De medewerking, welke het bestuur hierbij dan ook van alle kanten der bur gerij ondervindt, teekent wel de groote ingenomenheid der vele stadgenooten voor deze historische herinnering in de Waag. Er zijn onder deze medewerkers dames en heeren, die reeds meer dan veertig jaar aan de uitdeeling van haring en witte- BINNENLAND Een grootsch ingenieurswerk voltooid; Maandag wordt het Julianakanaal officieel in gebruik genomen. (3e Blad), De toekomst van Suriname; een onder* houd met prof. Kielstra. (3e Blad), Plannen voor een wereldtentoonstelling in 1939 te Amsterdam. (Binnenland, 2e BI.). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch ge schil. (le Blad). Voortzetting van het Nazi-congres to Neurenberg. 'Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. brood hun medewerking hebben verleend. Wij willen evenwel in dit verband nog wijzen op een andere aardige kant van het geval. Toen de 3 October-Vereeniging in 1885 werd opgericht, werd in de Statuten een bepaling opgenomen, waarbij in het be stuur een plaats wordt gegeven aan den Praeses Collegii van 't Leidsche Studen tencorps. Aangezien nu ieder jaar een nieuwe Corps-Praeses gekozen wordt, ma ken alle Praeses Collegii derhalve slechts één jaar deel uit van het 3 Octoberbe- stuur. Ze zijn daar inderdaad in dit Col lege van oudere Leidsche heeren de Ben jamins van het gezelschap. Deze statuaire deelneming van den Primus inter Pares van het L.S.C. aan de bestuurswerkzaamheden der 3 October- Vereeniging accentueert o.i. wel op leven dige wijze, het medeleven van den Leid- schen Student met de Leidsche burgerij, die haar hoogtepunt nu vindt in de 3 October-viering. Tot de vaste werkzaamheden van zijn bestuursfunctie behoort o.m. zijn mede werking te verleenen aan de uitdeeling van haring en wittebrood in 't Waagge bouw, waarbij hem, aan het slot van deze uitdeeling, de eervolle taak is opgedragen, de dames, die aan deze uitdeeling van haring en witte-brood hebben deelgeno men, hiervoor met eenige hoffelijke woor den namens het 3 Octoberbestuur te be danken, waarbij zij tot belooning van haar werk met een lekkere flesch eau de Cologne worden verrast. Haring, 't Hollandsche zeebanket, hoe smakelijk ook, brengt nu eenmaal, waar ze wordt opgediend altijd een lucht van de zee en van 't zout met zich mede. Geen beter middel om dit te verdrijven is hier voor dan wat lekkere frissche eau de Cologne. Welnu, het is de Praeses van het Leidsch Studentencorps, aan wien jaar lijks de eer te beurt valt, zich van deze taak te mogen kwijten. De geschiedenis der 3 October-haring van het jaar 1835, die dank zij het toenmaals ingrijpen van de leden van 't Leidsch Studentencorps, als 't ware gered werd voor een schending eener Leidsche traditie, karakteriseert hier min of meer de jaarlijksche taak van den Corps-Praeses bij de uitdeeling van ha ring en wittebrood, in 't aloude en ver maarde Waaggebouw. Wij meenden goed te doen, om, aan den vooravond der 3 October-feestviering eens over deze haring-geschiedenis, een zoo bij uitstek Leidsch onderwerp, wat te vertellen. In een volgend artikel zullen wij onzen lezers het een en ander mededeelen over een ander hoogtepunt der 3 October- feestviering n.m. den 3 October-optocht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma I. Zandvoort's Slagerijen, Oude Vest 55, Leiden, Opheffing filiaal Noord- wijk, Kerkstraat 5; Vestiging filiaal Noordwijk. Kerkstraat 64. Vestiging filiaal Leiden, van der Waalsstraat 19. Brood- en Beschuitbakkerij P. de Ru, Hooigracht 53, Leiden; brood- en be schuitbakkerij. Wijziging uitgeoefend be drijf tevens winkelbedrijf; beschuitbak kerij opgeheven. Wijziging handelsnaam in Brood- en Banketbakkerij P. de Ru. G. Wolfslag v.h. firma Lancel, Lange- brug 54, Leiden; kantoor-, school- en schrijfbehoeften. Wijziging handelsnaam in G. Wolfslag. Vulpenklmiek en Kan toorboekhandel. Bijv. uitgeoefend bedrijf verkoop en reparatie van vulpenhouders. Opheffing: Heerenmodemagazijn M. A. de Smitt, Haarlemmerstraat 82, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1