'6ste Jaargang VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 No. 23151 DAGBtADIVOOR' LEIDEN EN'OMSTREKEW STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN TER-AAR. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER, ADVERTENTIES» 30 ets.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J10 ets. porto te betalen, - Verplichtbewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein -.Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? Franco per post f. 2:35 per 3 maanden '-2-3S per week .'.'.TV."... f.0.18 per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VEERTIG JAAR LEIDSCH PREDIKANT. Ds. C. HARTWIGSEN. A.s. Zondag zal het veertig jaar gele den zijn, dat ds. C. Hartwigsen, thans de nester der Leidsche predikanten, zijn in trede deed in de Ned. Herv. Gemeente alhier. Ds. Hartwigsen werd in 1886 in Gronin gen candidaat. Het volgend jaar. 17 April 1887, werd hij bevestigd en deed hij zijn intrede als predikant der Ned. Herv. Gem. te Nieuwpoort, welke gemeente hij in 1889 met Oud-Beijerland verwisselde. In 1895 werd hij naar hier beroepen, aan welke roeping hij gehoor gaf, zoodat hij op 15 Sept. van dat jaar zijn intrede deed met een predikatie over: Efeze 6 11: „Doet aan de geheele wapenrusting Gods". In 1920 herdacht hij zijn 25-jarige werkzaamheid in de Leidsche gemeente onder zeer groote belangstelling. Op 17 April 1927 werd hij gehuldigd ter gelegen heid van zijn 40-jarige ambtsvervulling en op 9 Januari van het vorige jaar kwamen zeer velen hem gelukwenschen aanbieden ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Hij is praetor van den ring Leiden. Welk een mutaties heeft ds. Hartwigsen, tijdens zijn werkzaamheid in Leiden in het ministerie van predikanten reeds mee gemaakt. Toen hij zijn intrede deed, wa ren er nog een tweetal predikanten bij de Ned. Herv. Gem. alhier, die aanhangers waren van het modernisme, n.i. ds. Hagen en ds. Koopmans van Boekeren, beiden reeds op gevorderden leeftijd. Met tal van medebroeders in de bediening heeft de thans 71-jarige samengewerkt, van wie de meeste reeds overleden zijn. We noemen 4e predikanten de Wolff, v. d. Lip, Ober man, Briët, de Hoest, van Herwaarden, Oorthuys, v. Meer, Vethake. Roscam Ab- bing, Schokking, Plooy en Hoogenraad. Ds. Hartwigsen is in zijn gemeente bij zonder gezien en geen wonder: nimmer deed iemand tevergeefs op hem een be roep. Hij heeft niet alleen zijn eigen wijk, maar beschouwt de geheele gemeente als zoodanig. Van het oogenblik af, waarop hij zijn persoon volledig in dienst der Leidsche gemeente stelde, heeft hij steeds volle ker ken getrokken en ook de talrijkheid zijner cathechisanten bewijst, hoezeer hij zich de liefde van zijn gemeente heeft verworven. Moge hij die nog vele jaren deelachtig blijven. Ds. Hartwigsen, die tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoort, bracht al zijn dienstjaren in de prov. Zuid-Holland door. Hij is voornemens zijn gedenkdag in den huiselijken kring dan te vieren en er alleen Zondagavond om 6 uur in de godsdienstoefening in de Pieterskerk met de gemeente uiting aan te geven. MILITARIA. De volgende week zal door den Com mandant van de Ie Artillerie Brigade voor het front van het 6e Regiment Veld-Ar- tillerie aan den Luitenant-Kolonel Haitsma-Mulier. commandant van dit regiment het Officierskruis van de Oranje- Nassau orde worden uitgereikt. De muziek van 6e R.V.A. zal hierbij haar medewer king verleenen. De plechtigheid zal op de Maaldrift Plaats vinden De datum zal nog nader worden vastgesteld. De onderstaande reserve-officieren zul- ien in het tiidvak van 16 t.m. 28 Septem ber by het 6e Regiment Veld-artillerie onder de wapenen komen voor het volgen van een voorbereidenden schletcursus: C. ff. V. Wijlick H C. M. v. Gilse M. J. Evers, I. Bogaerts. M. v Gillicum. J. de Nooy, van Son. A. v. Ark, C. W. Candor. D. Spierenburg, D. J. F, van Gilse en J, Broekema. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk achter den Volkenbond. Laval heeft zijn zoo vurig verbeide rede gehouden! Men zie op een volgende pagina. Zooals te verwachten was, heeft Laval zijn uiterste best gedaan om voor Mussolini zoo verzoeningsgezind mogelük te spreken en heeft hy zelfs nog gewag gemaakt van een kans op verzoening; die blykbaar nog gaande is, doch tenslotte moest hy toch kleur bekennen en hy heeft zich uitge sproken voor overeindhouden van alle verplichtingen van den Volkenbond. Frankrijk zal zich aan zijn verplichtingen niet onttrekken. Dat is het beslissende woord waarnaar zoo lang is gesmacht. Mussolini weet thans den Volkenbond aaneengesloten tegen zich te hebben! Moge dit zoo belangrijke feit hem op het laatste nippertje nog tot inkeer brengen. De begrotingscommissie van den Vol kenbond heeft zich bezig gehouden met de kwestie der achterstallige contributies aan den Volkenbond, in verband waarmee de rapporteur Hambro mededeelde, dat de achterstand steeds grooter werd en van 13 procent in 1930 reeds is gestegen tot 28 procent in 1934. In totaal zün 16 staten achterstallig met betalingen. De Fransche afgevaardigde Bastid las een brief van Laval voor, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de Volkenbond er door bezuinigingsmaatregelen ijl zal sla gen, zyn budget zoodanig in te krimpen, dat een verlaging der contributies met 10 procent mogeiyk wordt. Bastid legde er den nadruk op, dat dit voorstel geen de monstratie voor of tegen den Volkenbond of zijn werkzaamheden bedoelde te zijn. Een land, dat zelf diep-ingrypende bezui nigingsmaatregelen heeft genomen, mag echter eischen, dat ook de internationale organisaties hetzelfde doen. De Oostenrijksche minister van buiten- landsche zaken Von Berger V/aldenegg heeft gisteren Genève voor enkele dagen verlaten. Tijdens zijn verblyf te Genève heeft hij zoowel met den Franschen mi nister-president Laval als met den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken Hoare besprekingen gehouden over de vooruitzichten voor het Donaupact. In Oostenrijksche kringen verklaart men, dat met het oog op het dreigende gevaar in Oost-Afrika de wensch naar voren is ge komen, byzondere aandacht te wijden aan een spoedige regeling voor het Donau- gebied. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken Kanya is gisteravond eveneens uit Genève vertrokken. VEREENIGDE STATEN. Stijging der levensmiddelenprijzen. Volgens een officieel regeeringsrapport zijn de prijzen der levensmiddelen in de Vereenigde Staten sedert 1933 gemiddeld met 15 pet. gestegen. Bepaarde levens middelen liggen echter zeer ver boven dit gemiddelde,. Zoo is de prijs van bacon ge stegen met 94 procent, van spek met 86 procent, van reuzel zelfs met 122 procent. Opgemerkt wordt, dat de prijzen van tar wemeel. bacon, spek en reuzel, de be langrijkste elementen van de voeding der arbeidersbevolking momenteel aanzienlijk hooger zijn dan in 1930. In het geheele land nemen de protest- betoogingen tegen de hodge nrijzen der levensmiddelen toe en boycotten comité's van huisvrouwen verschillende zaken, waarvoor gepost wordt. Aan den sergeant v. d. Ham van het 6e Regiment Veld-artillerie alhier is de zilveren medaille uitgereikt voor 24-jarigen dienst. De muziek van het 6e R.V.A. was hierbij tegenwoordig. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. J. Pama Jr., Voorstraat, Katwijk a. Zee. Handel in chocolade en suikerwerken. De filialen te Katwijk, Voorstraat en Noordwijk, Oude Zeeweg 24, zijn opgehe ven. DE WERKLOOSHEID. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden giste ren 3993 werkzoekenden ingeschreven te gen 3436 op 14 September 1934. Maandag 16 dezer herdenkt mej. W. H. N. Falke den dag, dat zij vóór 25 jaar bij de firma B. N. J. Th. Molkenboer al hier in betrekking kwam. De Staatscrt. van gisteravond bevat de statuten betreffende het Modehuis v.h, firma H. Mack alhier. Vanwege Gemeentewerken worden momenteel opmetingen verricht aan den Haagweg. in verband met de voorgenomen verbreeding en vevhooging van de Haag- brug over het Rijn.- en Schiet""iaal. Het is nog niet bepaald of dit werk reeds bin nenkort in uitvoering zal worden gebracht. DUITSCHLAND. De Rijksdag bijeengeroepen Nazi-congres. Het De Duitsche rijksdag is tegen Zondag avond om 21 uur te Neurenberg bijeenge roepen tot het aanhooren van een regee- rings\ c rkaring. Bijkans alle leden zijn daar reeds aan wezig vanwege het congres. Over de be doeling van deze bijeenroeping gist men braaf, noch alle zekerheid ontbreekt. Zelfs verluidt, dat de Rijksdag voor goed ont bonden zou worden, doch dit is al zeer onwaarschijnlijk. Waarschijnlijk is, dat de verklaring in de eerste plaats de wettelijke regeling van het jodenvraagstuk zal be treffen en ook nog eenige bepalingen zal bevatten tegen de politieke werkzaam heid van zielverzorgers. Daarnaast wellicht nog een serie wetten, welke niet anders dan een logische voortzetting zijn van de gewone wetgevende werkzaamheid. Anderzijds verluidt nog, dat een scherpe verklaring over Memel zou worden afge legd, benevens een protest nopens het incident van de Bremen te New York. Het Nazi-congres was 's morgens gewijd aan den rijksarbeidsdienst. Op het groote groene veld der „Zeppe- linwiese" was een geweldig groot blok met het symbool van den rijksarbeidsdienst opgericht, op welks treden mannen met spaden aan den schouder de eerewacht hielden. Een uur vóór het begin van het voorby- marcheeren der 54.000 arbeidsmannen waren de hoofdtribunes en de aansluiten de lager gelegen tribunes op de frontzijde van het veld reeds dicht bezet. Maar ook de tribunes, die het veld aan de andere zijden omgaven, telden een record-aantal bezoekers. Weinige minuten na 10 uur kondigden fanfares en tromgeroffel de aankomst van den Fuehrer aan, die door den rijksar- beidsleider werd ontvangen. Toen de Fuehrer in zyn auto steeg om de voorby-marcheerenden de revue te laten passeeren, donderden hem van de groote tribune en van alle zyden van het veld opnieuw stormachtige „Heil"-kreten tegemoet. Daarna trokken in 11 marschcolonnes met meer dan 400 vlaggen de arbeidsman nen in ryen van twaalf-in prachtige hou ding, elk met de blinkende spade aan den schouder, langs de eeretribune. Drie uren lang trok groep na groep voorbij Nadat de Fuehrer zich naar den Fuehrer- toren had begeven, weerklonken de com mando's: „Op de plaats rust! Spaden in de hand! Presenteert de spaden!" en 54.000 spaden fonkelden in de zon een zee van staal. Spontaan gejubel bruiste over het veld. De Fuehrer kwam aan den rand van den Fuehrertoren en groette: „Heil arbeids mannen!" Uit 54.000 kelen schalde hem het ant woord tegemoet: „Heil, mijn Fuehrer!" Daarop zongen de arbeidsmannen, waarna een spreekkoor van jongelieden, gehuld in de kleeding van den arbeids dienst, den Fuehrer voor zijn werk dankte. Nu volgde de hulde aan de dooden. De hoofden werden ontbloot en men zag de mannen van den arbeidsdienst het monu ment van den arbeidsdienst met vier lauwerkransen versieren. Daarna trad de Fuehrer zelf voor de soldaten des vredes tot 't houden van een redevoering. Hij zeide o.a.: Tot de stoutste programmapunten van de nationaal-socialistische beweging be hoort dit: de tot nu toe in klassen ver scheurde natie uit haar verscheurdheid op te heffen en tot een uniform lichaam te maken. Heden zien wij, dat deze poging meer en meer verwezenlykt wordt. Wy hebben er nooit aan getwyfeld, dat zulk een stout programmapunt niet in weken of maanden zou kunnen worden verwezenlykt. Doch zie, een jonge Duitsche generatie is reeds nabij het doel, streeft reeds de voleinding tegemoet. De arbeidsdienst moet alle Duitschers omvatten en een gemeenschap uit hen vormen Tot dat doel moet hy allen hetzelfde werktuig van den arbeid in de hand drukken, het werktuig, dat een volk het meest eert: de spade. Wanneer gij thans zoo als gemeenschap voor mij staat, dan weet ik, hoe zwaar de weg was om via den vrijwilligen arbeids dienst de tegenwoordige positie van den nationalen arbeidsdienstplicht in 't leven te roepen. Hitier bracht in dit verband hulde aan den ryksarbeidsleider Hierl. Aan liet slot van zijn rede zeide de Fuehrer: Een jaar later zullen weer 50.000 man als afgevaardigden en getui gen van de Duitsche arbeidsmannen hier staan en dit zal zich herhalen elk jaar, elk tiental jaren, in de eeuwen door, tot eindelijk uit al onze inspanningen, uit de onafgebroken opvoeding van ons Duitsche volk een ware Duitsche volksgemeenschap geboren is, onverscheurbaar en ondeelbaar, een blok, zooals gy thans hier staat (lang durige by val). De gevolmachtigde van Hitier voor het toezicht op de geestelijke en wereldbe- schouwende opvoedine der N.S.D.A.P., Rijksleider Adolf Rosenberg, heeft op het partycongres nog eens weer een redevoe ring gehouden, waarin hy zeer felle aan vallen deed op de Joden. Nieuws kwam daar uit den aard dei- zaak niet meer in voor. Vervolgens sprak dr. Wagner over ras senpolitiek, waarin hij scheïpe critiek oefende op het beginsel van de gelykheid der menschen, dat werd aangehangen door het. liberalisme en in nog sterker mate door het Marxisme. Het Duitschland van heden erkent daartegenover weer de door de natuur geschapen ongelykheid der menschen. Cultureel voert deze leer noodzakelijk tot vernietiging van de grondslagen van elke cultuur, en biolo gisch leidt zij tot bevoorrechting en in standhouding van de zwakken en ontuch- tigen en derhalve tot degeneratie van een volk. Deze gelijkheidsieer loochent ook de rassengrenzen en in Europa in het bij zonder de grenzen tusschen Europeanen en Joden, wat dr. Wagner noodlottig acht te, omdat de misdadigheidsstatistiek wees op de rassen-eigenschap van misdadig heid van het Joodsche volk. Het nationaal-socialisme erkende de van God gewilde en door de natuur ge schapen ongelykheid der menschen als grondslag van het cultureele leven. De politieke consequentie hiervan was het leidersprincipe, de biologische de strijd tegen de degeneratie door bewuste ver sterking van het gezonde volksdeel en stryd tegen vermenging. Dit laatste zal men o.a. trachten te bereiken door de in voering van officieele huwelijkslicenties en wettelijke huwelyksverboden in be paalde gevallen. Ter voorkoming van voortplanting van erfelijke ziekten is de sterilisatie ingevoerd. Bovendien zal de nationaal-socialisti sche staat binnenkort door een wet ter bescherming van het Duitsche bloed de verdere bastaardeering door gemengde huwelyken met Joden verhinderen. Ook het terugdringen van den Joodschen in vloed in het openbare en bedrijfsleven, zal binnen het raam der practische moge- lykheden onverbiddellyk worden voort gezet. Scherp veroordeelde dr. Wagner ook de daling van het geboortecijfer in andere landen, waarbij hij wees op het toegeno men aantal huwelijken in Duitschland in- het afgeloopen jaar in vergelijking met de voorafgaande jaren. Het aantal levend geborenen steeg van 957.000 in 1933 tot 1.181.000 in 1934 of met 23 procent. Dr. Wagner eindigde met de verklaring, dat het het nationaal-socialisme gelukt was, een volk van den rand van den biologi- schen dood terug te houden. Vervolgens hield de Rijksboerenleider Minister Darré een rede over de positie van den landbouw. Hij wees op den wan- hopigen toestand op het oogenblik, dat het nationaal-socialisme de macht over nam. De wederopleving van de boeren- cultuur kon het nationaal-socialisme in de eerste twee jaren van zijn bewind in daden toonen. De organisatie van den boerenstand in beroepsstand-organisaties heeft daartoe veel bygedragen. Men moest trachten het afzetprobleem te overwin nen, waarin men geslaagd is door de uit schakeling van de speculatie en de orde ning van de markt. Door een synthese van het individualisme in de productie en een planmatige ordening van de distribu tie der landbouwproducten is het natio naal-socialisme er niet alleen in geslaagd, den Duitschen landbouw te saneeren, doch ook de pryzen te regelen op een voor het Duitsche volk aannemelijke basis. Darré oefende critiek op de Russische landbouw- maatregelen en vergelijkt de prijzen der Russische levensmiddelen met die der Duitsche. Het bolsjewistische principe heeft de boeren prijsgegeven, terwijl het nationaal-socialisme in twee jaar tyds een bijna vernietigden landbouw nieuw leven heeft ingeblazen. Te 10 uur 's avonds hebben plm. 10.000 politieke leiders, 300 uit elk van de 32 gouwen, een nachtelijke parade voor Hit- Ier gehouden. Voor dezen fakkeloptocht bestond zeer groote belangstelling. De in bruin gekleede troepen marcheerden in ryen van 10. De vaandels aan den kop van den stoet werden door schijnwerpers fantastisch verlicht, en elke groep werd beschenen door het licht van Bengaalsche fakkels in verschillende kleuren. De pa rade duurde ongeveer drie kwartier, gedu rende welken tyd nationale liederen ge zongen werden. Hitier werd voortdurend luide toegejuicht. POLEN. Onrust over de landgenooten in Tsjechisch Siiezië. Reeds geruimen tijd bestaat er ernstige wrijving tusschen Polen en Tsjecho-Slo- wakije over de behandeling der Polen, wonende in Tsjechisch Siiezië. De „Polska Zbrojna" verklaart nu, dat de spanning haar hoogtepunt heeft be reikt. Massa-arrestaties van Polen, ontslagen van Poolsche arbeiders, sluiting van bu reaux van Poolsche organisaties en ver volgingen van allerlei aard zijn aan de orde van den dag. In Tsjechisch Siiezië heerscht een volslagen chaos. Indien men de Tsjechische pers gelooven mag, is de onmiddellijke aanleiding tot den stryd te vinden in de verbrijzelde ruiten van een Tsjechische school in de omgeving van Traznietz. In dit verband dient evenwel te worden herinnerd aan een dergelyk geval in Karpentina, waar indertijd we gens het ingooien van een paar venster ruiten eenige Poolsche padvinders werden gearresteerd, terwijl het onderzoek had uitgewezen, dat de dader een Tsjechische provocateur was. Het doel van de tegenwoordige vervol gingen en chicanes is de minderheid in Tsjechisch Siiezië van haar nationaliteit te berooven, welk doel met alle middelen .wordt nagestreefd. BINNENLAND Prinses Juliana bezocht hedenmorgeiï de kaasmarkt te Alkmaar. (Laatste Be- richten, le Blad). De geschiedenis der Leidsche Veemarkt, (4e Blad). Goede resultaten der Jaarbeurs. (3e B1.)J Schiphol wachtte tevergeefs op Rickett, (Binnenland, 3e Blad). Werkverschaffing in Zuid Holland; installatie der Prov. Commissie van Ad vies door minister Slingenberg. (Binnen land, 3e Blad). Een bedrijfsraad voor het bloembollen- bedrijf? De regeering; wensch t advies. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). De dader van den moord te 's-Graven- hage is te Muiden gearresteerd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Laval verklaart, dat Frankrijk zich niet aan zijn verplichtingen als Volkenbonds lid zal onttrekken. le Blad). Nog een laatste verzoeningspoging der Commissie van Vijf. (4e Blad). Volgens een interview zal Mussolini doorzetten, zelfs ten koste van een oorlog met Engeland, (le Blad). De Duitsche Rijksdag tegen Zondag avond bijeengeroepen te Neurenberg. (Buitenland, le Blad). Het verder verloop van het Nazi-congres te Neurenberg. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE HEER B. J. HOOGEBOOM BENOEMD. Bij K. B. is met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester van de gemeente Ter Aar, de heer B. J. Hoogeboom. Men zie onder Laatste Berichten. MEXICO. De schietpartij in de Kamer. De schietpartij in de Kamer heeft een tweede slachtoffer geëischt want een der gewonde afgevaardigden is aan zyn kwets uren bezweken.. De beide lyken zijn in de Kamer opgebaard. In politieke kringen heeft het incident in het parlement groote beweging veroor zaakt. Naar verluidt zal de Kamer bijeen komen om te besluiten tot opheffing der immuniteit van de schuldigen en hun ver wijdering uit het parlement, zoodat zij ter beschikking van de justitie gesteld kunnen, worden. Een delegatie uit de meerder heids-fracties hebben een bezoek gebracht aan president Cardena. teneinde hem of ficieel van het gebeurde op de hoogte te stellen. De aanleiding tot de schietpartij was dat de voorzitter een afgevaardigde van de minderheidsparty niet het woord had verleend.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1