IFft lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 September 1935 LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. Advertentiën WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 767. Hedenmiddag 3 uur: 761. telegrafisch weerbericht. Htdegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 767.4 te Boedapest. Laagste stand 751.2 te Valentia. Verwachting tot den avond van 13 [eptember: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- lestelijke wind. Hall tot zwaar bewolkt .1 betrokken. Waarschijnlijk regen. Zach- ut 's nachts. Overdag weinig verandering i temperatuur. buitenlandsch weerbericht. .h. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt. Het hooge drukgebied ten Oosten van as nam snel in beteekenls al, terwijl de kpressie in het Westen verder Oostwaarts tsjrdrong. Over de Brltsche Eilanden en fct-Frankrljk verslechterde het weer; (rest had 67 Biarritz 30, Shields 17, en ftiorshayn 11 m.m. neerslag. De Zuidelijke luchtstrooming voerde ln iroot-Brittannië en Ierland warmere itht aan. terwijl de toename van bewol- ins in Frankrijk al te sterke nachtelijke Ikoeltng tegenhield, zoodat er de ochtend- Itmperaóuren veel hooger dan gisteren ijn. Over Oost-Dultschland werd het nog fts kouder, evenals over Zweden. Het weer blijft in het geheele gebied IK rustig, nergens waait harde wind. De Inikverdeellng en haar veranderingen rijzen op een verder toenemen van regen- anjen. Voor het weer ten onzent is vooral hi barometerstljelog ln het Zuidwesten isn ons waarnemingsgebied (de Golf van L'caje) van belang; hierdoor zal de wind timen. Vochtiger luchtmassa'. worden fen aangevoerd. Temperatuurstijging des achts is zeer waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). Buur 'smidd.: 15'/: gr. C. (60 gr. F.). J uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.). IOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. lm. te 2 u. 33 min.; n.m. te 2 u. 53 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Do Zijl". 'sMiddags 12 uur: 17gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a. Donderdag: 7.56 n.m. tot 5.59 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 11 Sept.: op: 18 u. 50; onder: 6 u. 51. VROUW VERMOORD TE DEN HAAG. DE DADER VOORTVLUCHTIG. Vanochtend werd de Haagsche politie Waarschuwd, dat reeds eenige dagen (ltden een moord zou zijn gepleegd in W pand Geest No. 71a te 's Gravenhage. Dit bleek bij onderzoek inderdaad het lival te zijn. In genoemd perceel werd üa handel in tweedehandsch goederen Wreven door den 26-jarlgen H. G. Olie- fok. die gehuwd was met de 23-jarige I M. O. Het huwelijk was zeer slecht. Er laren twee kinderen, een schoolgaand rogetje en een meisje van drie weken. Dinsdag ontvingen de ouders van de 'ouw het verzoek van O. om de jongen 'n school te halen, aangezien, naar mede- Meeld werd, zijn vrouw was weggeloo- ®j- De jongen is toen bij de schoon- Wers ondergebracht. Hedenochtend werd ln huize van de schoonouders van O. een lm van O. bezorgd. Deze hield de ont wende mededeeling in dat hij zijn ™uw had doodgeslagen. Als reden gaf hij ïi dat zij het meisje van drie weken ge- ■W had. De reden daarvan lag heden- jtntend nog in het duister. Wèl is komen fst te staan, dat de man zijn vrouw vcr- dat zij meer hield van haar jongste ™d dan van den jongen. Na ontvangst dezen brief hebben de schoonouders 'M O. de politie gewaarschuwd, die bij onderzoek in genoemd perceel het «van de vrouw vond. badende in bloed, v «n matras liggende in een kelderput. De politie constateerde, dat de geheele 'wdel uit het huls was weggehaald door imand, aan wien de inboedel blijkbaar "kocht was door O. Dit was reeds Maan- geschied. "i dader is voortvluchtig. Zijn opspo- is per radio verzocht. De brief die hij aan z'n schoonouders '-schreven heeft is gistermiddag tusschen if 1 ln Rotterdam afgestempeld. Iemand j- de omgeving van het huis, waarin de word is gepleegd, zegt, dat hij O., dien '9 goed kent, om half vijf gisteren zag lev i Bezuldenhout. O. toonde toen geen stel teeken van zenuwachtigheid. I.dtt signalement van den dader is: 1.73 I blootshoofds, kleine ooren, tenger r> gekleed in grijs costuum, donker lallend haar. DE POSTVLUCHTFN. I -.Koetilang" op de uitreis is te Ban- p1® aangekomen. h Lij 8uerwer (thuisreis) vloog heden van naar Rangoon. BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. buit van eenige duizenden guldens. Een bedrag van f. 25.000 is blijven liggen. Toen werksters in dienst der gemeente Amsterdam vanmorgen, zooals gewoonlijk, in het gebouw kwamen van den Woning- dienst aan de Stadhouderskade het voormalige administratiegebouw van de tram deden zij de ontdekking, dat In brekers hier hun slag hadden geslagen. In een kantoor, uitkomend op e groote hal gelijkvloers, lagen verschillende tafelklee- den, afkomstig van hooger gelegen ver diepingen, op den voer; andere hingen voor de ramen. Van de groote kluis, welke in dit kantoor staat, was het slot verwij derd en stond de eur wijd open. In onmid dellijke nabijheid lagen twee cylinders: een zuurstof- en een carbidcylinder, als mede een eind slang. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en toen met assistentie van personeel van het gebouw een onderzoek was ingesteld, stond vast dat een bedrag van eenige duizenden guldens verdwenen was. In de kluis ston den twee brandkasten, waarvan he groot ste met behulp van de zuurstof- en carbid- cylinders, welke ook voor het openen van de kluis waren gebruikt, was opengebrand. Uit enkele trommels, welke in deze brand kast waren geplaatst, was een bedrag aan zilver- en papiergeld van eenige duizen den guldens gestolen Deze buit bestond uit opgehaald huurgeld, alsmede uit loo- nen en salarissen voor het personeel. Ook aan de kleine brandkast zijn de daders bezig geweest; zij hebben deze echter niet geopend, vermoedelijk omdat de zuurstof uit den cylinder was opgebruikt. Een buit van ongeveer 25.000 gulden is hun hierdoor ontgaan. Ook op de eerste etage hebben zij de daar staande kluis opengebrand, een karwei, dat geen succes heeft opge leverd, aangezien deze kluis geen geld waarden bevatte. Vast staat dat de onbe kende bezoekers uren lang bezig zijn ge weest; zij zijn vermoedelijk per auto ge komen en hebben zich tot het gebouw toegang verschaft door het openen van een poortje van de electrische wasscherij aan den Overtoom. De voor de ramen gespan nen tafelkleeden hebben blijkbaar gediend om het schijnsel van de steekvlammen van buitenaf onzichtbaar te maken. Alles wijst er op, dat hier beroeps-inbre kers aan het werk zijn geweest. Zoo heeft men geen enkelen vingerafdruk gevon den. o DE BEROOVING IN DE RESIDENTIE. Aanhouding van een verdachte te Eindhoven. 31 Augustus j.l. zijn gelijk gemeld in Den Haag twee Italianen in een hotel be roofd door eenige .personen, die zich voor politiemannen uitgaven en beweerden pas- controle te komen houden. Thans is op verzoek van den commissaris van politie in de afdeeling B. te 's Gravenhage een persoon, als verdacht' bij deze zaak be trokken te zijn. te Eindhoven aangehou den. Het is de 60-jarige kunstschilder C. G. W' wonende te Amsterdam. De man is op transport gesteld naar Den Haag. BEGRAFENIS JHR. MR. G. SANDBERG. Enorme deelnemende belangstelling te Eindhoven. Zelden of nooit is bij de begrafenis van een nog Jeugdig man zulk een deelnemen de belangstelling aan den dag gelegd als ditmaal bij de begrafenis te Eindhoven van den jongen luitenant-vlieger jhr. mr. G. Sandberg, die de vorige week als slacht offer van zijn beroep ln Angora was geval len. De vlaggen op de Philipsfabrleken hingen halfstok. Voor huize „de Laak", het woonhuis van dr. A. F. Philips, waar gedurende twee da gen het stoffelijk overschot van Jhr. Gerhard Sandberg was opgebaard, was de Parklaan door de politie afgezet, terwijl het verkeer gedurende enkele uren werd omgelegd. Omstreeks half twaalf droegen vrienden van den verongelukten vlieger, leerlingen, die hij in zijn Soesterbergschen tijd had opgeleid, de kist met het stoffelijk over schot naar buiten. Kort daarop zette de lange stoet zich in beweging, voorafgegaan door enkele auto's, waarin de tallooze bloemstukken werden medegevoerd. Ach ter den lijkwagen volgde een twintigtal auto's met de naaste familieleden en de medewerkers van jhr. Sandberg. Als vertegenwoordiger van den minister van defensie fungeerde res.lt.gen. Rayma- kers. Ook de commandant van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg, kolonel Best en diens adjudant kapt. van VoorthuIJzen volgden ln den stoet. De Nederlandsche vliegtuigfabriek was vertegenwoordigd door de heeren C. G. Vattier Kraane, president- commissaris, dr. A, A. L. Rutgers, commis saris en lr. B. Stephan, onderdirecteur. Kapitein van Lent, die jhr, G. Sandberg op zijn vlucht naar Angora had vergezeld, vertegenwoordigde de Nederlandsch-Indi- sche luchtmacht. De stoet bewoog zich van de Parklaan, langs den „IJzeren man" en den Kouden- hovenschen weg, door dg buitenwijken van Eindhoven, naar de algémeene begraaf plaats aan den Ouden Toren te Woensel, waar zij omstreeks twaalf uur aan kwam. Ook daar was de belangstelling ongemeen groot. DE EXPEDITIE VISSER BEHOUDEN TERUGGEKEERD. Uit Simla wordt gemeld; Een bericht uit Leh; de schilderachtige Boeddhistische hoofdstad van Ladakh pro vincie Kasjmir zegt dat de expeditie onder leiding van den Nederlandschen ontdek kingsreiziger Visser behouden is terugge keerd na een succesvolle, doch uiterst moeilijke en gevaarlijke tocht aan de Noordzijde van den Karakorum-bergketen. De heer Visser rapporteert, dat de glet- scher-gebieden overal uitgestrekter zijn dan men wel dacht. De geologische en zoölogische resultaten van den tocht zijn hoogst bevredigend, doch de expeditie vond slechts een schaarsche flora. i nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid. 28ste algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van mr. a. J. A. A. baron van Heemstra is hedenmiddag ln den schouwburg „De Harmonie" te Alkmaar de 28ste algemeene vergadering begonnen, van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid, welke door een huishoudelijke bijeen komst werd voorafgegaan. De flnancleele toestand der vereeniging gaf ln 1934, de tijdsomstandigheden ln aanmerking genomen, geen reden tot kla gen. Het ledental is, dank zij de uitvoerige propaganda van het Haagsch comité van voorbereiding voor de viering van het jubileum in 1933, met 184 vermeerderd; deze toeneming had een stijging der con tributies tengevolge van f. 4310,40 ln 1933 tot f. 4590,14 in 1934. Helaas zagen vele leden zich in het laatstgenoemd jaar uit financieele overwegingen verplicht voor hun lidmaatschap te bedanken, waarvan uiteraard de gevolgen zich pas in 1935 doen gevoelen. In 1934 werd aan de vereeniging uitge keerd het legaat van f. 10.000 van wijlen mevr. J. H. Blum-de Niet te Domburg. Deze zeer welkome versterking van ons kleine kapitaal heeft ook den post rente van effecten doen stijgen. Het koersverlies op de effecten in 1933 geleden, werd weder eenigszins gecompenseerd door een koers winst van f. 208,77. De bestuursuitgaven zijn ongeveer ge lijk gebleven, die voor de leden daalden met ruim f. 700, niettegenstaande de uit- keering van de belooning der Jubileum prijsvraag; hierbij moet er echter reke ning mede worden gehouden, dat deze laatste uitgaven het vorig jaar wegens de extra-kosten voor het Jubileum en de uit gave van den Gids voor Maatschappelijk Hulpbetoon bijzonder hoog waren. Ook de uitgaven voor het Tijdschrift van Armwezen. Maatschappelijke Hulp en Kinderbescherming daalden met ruim f. 300, tengevolge van aangebrachte be zuinigingen. Tengevolge van een en ander sluit de rekening met een voordeelig saldo van f. 826,70, hetgeen de vereeniging niet tegenstaande nog tal van opzeggingen van lidmaatschap binnenkomen, in staat stelt haar taak op dezelfde wijze voort te zetten. DE UITVOERING DER RIJWIEL- BELASTINGWET. Aan een nieuwe door den Minister van Financiën uitgevaardigde instructie tot uitvoering der Rijwielbelastingwet wordt de volgende bepaling ontleend: Berijdt een persoon in strijd met arti kel 4bis der wet een rijwiel, dan wordt van hem niet opnieuw een boete gevor derd, indien hij een te zijnen name staand quitantie RijwTelbelasting no. 16 of 17 ver toont, waaruit blijkt, dat niet langer dan twee etmalen geleden ter zakg van een zelfde overtreding een boete is voldaan. 0 M s' fi KINDJE IN EEN GIERPUT GEVALLEN EN OMGEKOMEN. Gisteravond is te Ederveen, bij Lunte- ren, vermoedelijk tengevolge van nalatig heid, het deksel van een gierput open blijven staan. Het twee-Jarig kindje van den heer Nab is in een onbewaakt oogen- bllk in de put gevallen en om het leven gekomen. VOOR KLEINE TUINEN. Na de droogte. Na een lange periode van droogte is er eindelijk regen gevallen en tal van werk zaamheden, die om de droogte werden uitgesteld, kunnen nu worden uitgevoerd. Irlssoorten als I. germanlca, I. intermedia, I. siblrlca, e.a. kunnen nu worden ver plant en gescheurd. Wachten we hiermede tot het najaar dan zullen ze vrij zeker een volgend jaar niet bloeien Nu zijn de plan ten in rust en daardoor zullen ze van deze bewerking weinig hebben te lijden. Mos achtige steenbreeksoorten of Saxlfraga decieplens, S. caespitosa e. a. kunnen nu ook heel goed worden verplant. De plan ten worden gelijktijdig gescheurd waarbij we het oudste gedeelte gewoonlijk weg werpen en alleen de jonge krachtige ro- setjes opnieuw planten. Op dezelfde wijze handelen we met Aubrletia, Cerastium, Dianthus plumarius of grasanjers en Phlox setacea of kruipphlox. Ook Papa ver orientalis of vaste plant papaver en Doronicum kunnen nu worden verplant en zoonoodig gescheurd. In voorraad ge kweekte Chrysanthemum indicum kun nen nu met kluit worden verplant. Voor het aanvullen van opengekomen plekken ln boordbedden en voor het beplanten van vrij gekomen bloemperken zijn ze zeer geschikt. Alleen de vroegbioeiende of vollegrondsoorten komen hiervoor in aan merking. We moeten ze vooral met een flinke kluit verplanten en na het planten terdege aangieten. De ln Juli uitgezaaide violen en vergeetmenletjes worden nu op bedden uitgeplant op circa 8 c.M. af stand. In het late najaar worden ze pas naar den bloementuin overgebracht. Nu zaaien we Silene pendula. Deze laatste verspeenen we naderhand in een bak; ze worden onder glas overwinterd. De twee jarige planten als: Campanula medium, Hesperis matronalis, Agrostemma corro- naris, Althaea rosea of stokrozen, worden nu in den vollen grond uitgeplant. Pas in het late najaar krijgen we ruimte in den bloementuin om deze soorten op de gewenschte plaats te zetten. Campanula medium moet onder glas worden over winterd: deze planten we dus pas in het voorjaar. Groenblifvende en andere hagen worden nu voor de tweede keer geknipt. We 'oepaien ons tot het wegknippen van jonge groeisuheulen opdat de haag goed gesloten blijft. Ook vrijstaande groen- blljvendé houtgewassen, zoowel heesters als coniferen, worden nu. waar dit noo- dig blijkt, gesnoeid. Bij de zuilvormig 6f pyraipidaal groeiende coniferen letten we er opdat geen meerdere koppen ontstaan. Deze worden tijdig ingenomen opdat de planten goed gesloten blijven. HAAGSCHE RECHTBANK. C. K. 28 Jaar, behanger, thans ged. stond terecht wegens een door hem op 10 Juni J.l. te Oegstgeest gepleegden dief stal ten huize van den heer Kamsteeg, alwaar hij zich door verbreking van een ruit in de keukendeur aan de achterzijde aan het huis toegang had weten te ver schaffen. Een aantal lepels, vorken, mesjes en tafelgerei werd medegenomen, nadat voor af alle kasten waren opengebroken en de Inhoud daarvan over de vloer was uitge spreid. Volgens de verklaringen van den chef veldwachter K. te Oegstgeest is door den dader in het huis een witte zakdoek ach tergelaten. Verdachte gaf aanvankelijk toe dat deze zakdoek hem toebehoorde en dat hij deze te Rotterdam in de Hema had ge kocht. Bij onderzoek bleek, dat dergelijke zak doeken inderdaad aldaar werden verkocht. Later beweerde K. dat de zakdoek hem niet toebehoorde, en dat de getuige hem daarmee getracht had te vangen. Deswege ondervraagd, zelde K„ dat hij het een „gemeene streek" vond om hem op die wijze te vangen. Een hoofdagent van politie te Rotterdam, verklaarde dat hij in den nacht van 10 Juni in de Wester straat voor het perceel No 2 een peTsoon aantrof met een koffertje ln de hand. Blijkbaar werd niet opengedaan. Getuige die het perceel kent en de zaak niet ver trouwde hield den man (verdachte) aan en bracht herr over naar het politiebureau, alwaar de koffer een aantal sieraden en tafelzilver b!=ek te bevatten. Verdachte beweerde toen dat de koffer met Inhoud aan een ander toebehoorde. Hij weigerde evenwel den naam van den eigenaar te noemen. Een dienstbode, die tijdens de afwezig heid van de bewoners toezicht op het huis hield, verklaarde dat zij in den och tend van 11 Juni ontdekte dat er inge broken v/as en dat daarbij alles overhoop was gehaald. Zij vond in een der ka mers een witten zakdoek, die zij aan de politie overhandigde. De heer K., (de bestolenel herkende de ter zitting aanwezige goederen als zijn eigendom. Verdachte stelde getuige de vraag of het waar was, dat deze hem f. 150 heeft aangeboden indien hij wilde bekennen. Getuige antwoordde, dat K. met hem een gesprek voerde, waarbij deze te ken nen gaf, dat hij met een bedrag van f 150 geholpen zou zijn om in de maatschappij terug te komen. Hij zou dan eenig gereed schap kunnen koopen. Verdachte ontkende zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft den koffer met inhoud overgeno men van iemand met wien hij op de auto- beurs had kennis gemaakt, en met wien hij afgesproken had dat deze f, 50 voor den inhoud moest hebben. Het meerdere zou voor hem zelf zijn. K. kon den naam niet opgeven, wèl wist hij dat de man een rij- en wegenbewijs had. Jhr, mr, van 5.sch van Wijck, het O.M. waarnemend, zeide dat verdachten, die In het bezit van gestolen goederen wor den aangetroffen, een speciale vöorliefde hebben om ter zake van heling of liever nog schuldheling veroordeeld te worden. Spr. ontzenuwde de verhalen van ver dachte. die reeds herhaaldelijk wegens diefstal is veroordeeld. K, is er met den zakdoek leelijk ingeloopen en zal dus voor dezen diefstal moeten boeten. Spr. eischte tegen het 1 'It jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 28 September uit spraak doen. o DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJTZAAK. Behandeling op 10 October. Naar wij vernemen zal de rechtbank te Amsterdam op 10 October a.s. een aan vang maken met de openbare behande ling van de strafzaak tegen den directeur van het Paleis voor Volksvlijt, J. M. en een der commissarissen den instructeur voor lichamelijke opvoeding J. P. Zij zullen zich te verantwoorden heb ben in verband met vermeende onregel matigheden in de Palelsadministratie. De verdachten zijn op 16 Januari ge arresteerd en bevinden zioh vanaf dien datum in voorloopige hechtenis. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. WESTLAND, 11 Sept Bloemenveiling - Amer, Anjers f. 2.207.10; Gerbara f. 4; Gladiolen f. 0.40—1.20; Puiling f.8—12; Edw. Page f.1622, idem geel f.22; Rayonanthe f.45; Tritoma 6090 ct.; Zinnia f.12.90 per 100; Lelium Filipenza f. 2.202.80; Amarylli-kelken f.8 per 100; Plumosa 11—24 ct.; Sprengery 511 ct.; Troschrysanthen 3-6 ct.; Physalis 8-12 ct. per bos. Export van 11 Sept.: Blauwe druiven 1624 ct.; Alicante 1523 ct.; Colman 2035 ct.; Gros Maroc 1825 ct.; witte druiven 1247 ct. per KG.; tomaten A 47 —65 ct., B 45—60 ct„ C 37'/,—60 ct. CC 25—30 ct,; dubb. boonen 28—50 ct. per bak; snijboonen 17—30 ct. per KG.; kom kommers f, 1—2 per 100; meloenen 315 ct. per stuk: anljvle 5C100 per 100. Binnenland, 11 Sept. Blauwe druiven 1524 ct.; Alleanfe 1522 ct.; witte drul- van 1233 ct.; Colmandr. 2033 ct. per KG.; dubb. boonen 2944 c'.: snijboonen 1218 ctstoofappelen 37 ct.; stoof peren 2—6 ct.; tafel appel en 5—9 ct.; ta- felparen 6--12 et. per KG.; pepers 3545 ct. per 100: nuberginps 4—5 ct.; meloe nen 7- 30 ct.. kleine'3—5 ct.; perziken 6 15iet., 2e 1—5 ct. per stuk; pruimen 50-86 ct. per kist. AMSTERDAM, 12 September. Hetgeen zich te Genève afspeelt, staat op het oogenblik zoo ln het middelpunt van de belangstelling, dat alle aangele genheden daardoor vrijwel op den achter grond worden gedrongen. De rede van Samuel Hoare heeft allerwege groote impressie gemaakt, desniettemin kunnen met betrekking tot het Italiaansch-Abes- sijnsche conflict geen voorbarige gevolg trekkingen worden gemaakt. Ten opzichte van de Effectenbeurs zijn. er overigens factoren genoeg, die den al- leriaatsten tijd weliswaar niet sterk op den voorgrond zijn gekomen, doch die desniettemin nog niets van hun beteeke- nLs hebben ingeboet. Zoo kan b.v het gebrek aan affaire op de rubberafdeeling voor een groot gedeelte worden terugge voerd aan de onzekerheid, waarin men. verkeert omtrent de beslissing, die door het Internationale Rubbercomité op de vergadering van 24 September a.s. zal worden genomen inzake de restrictie- percentage. Met betrekking tot petroleum- waarden wordt een afwachtende houding aangenomen, omdat men moeilijk kan bevroeden op welke wijze de petroleum- situatle in de Vereenigde Staten zich zal ontwikkeien. De toestand van de petroleumindustrie in Amerika is toonaangevend voor die in de geheele wereld en daarom is het wel te betreuren, dat uit de berichten, die dien aangaande worden overgemaakt, dikwijls niet goed is wijs te worden, in zooverre men er moeilijk uit kan opmaken of men de situatie nu beheerscht of niet. Prijs- verhooglngen worden dikwijls onmiddellijk gevolgd door prijsverlagingen, terwijl de berichten uit de verschillende staten van de Unie vaak met elkander in tegenspraak zijn. Zoo kunnen voor verschillende andere fondsensoorten aangelegenheden naar voren worden gebracht, die van grooten invloed kunnen zijn, doch die door de hui dige internationale politieke en economi sche verwikkelingen naar het tweede plan zijn verschoven. Met groote belangstelling wordt op het Oogenblik het verloop van de geldmarkt gevolgd. Nadat de koersen zich geruimen tijd op een hoog niveau hebben bewogen, valt den allerlaatsten tijd een kleine ont spanning waar te nemen, waaruit de ge volgtrekking kan worden gemaakt, dat de primaire geldgevers hier te lande hun liquiditeit zoo goed hebben verzorgd, dat zij op alle eventualiteiten zijn voorbereid. Ongetwijfeld geeft dit reden tot gerust stelling. De gunstige invloed, uitgaande van de gemakkelijker verhoudingen op de geldmarkt, werd echter ten deele geneu traliseerd door het verloop gedurende de laatste dagen van enkele valuta's op de wisselmarkt, vooral van dollars, die geste gen waren tot een peil, waarop gouduit- voer weer mogelijk was. Op de geldmarkt waren de middelen vandaag wat gemakkelijker verkrijgbaar hetgeen ten gevolge had een verdere ver laging van den prolongatlekoers tot 4V: pet. De beleggingswaarden werden niet in gunstigen on beïnvloed. Integendeel wa ren zij aan aanbod onderhevig. 4 pCt. obligaties Nederland en Ned. Indië kregen opnieuw verlies te boeken en ook de ge meente-obligaties waren matig. De han del in locale waarden was weinig om vangrijk. Slechts op enkele afdeelingen ging wat om en openbaarde zich eenige vraag. Van de Industr. fondsen waren Philips goed prijshoudend. Unilevers waren wei nig veranderd. Van de Petroleums konden Koninklijke zich op peil houden doch de omzetten waren klein. Ook de Amerik. soorten trokken weinig attentie. Rubbers hadden een beperkte markt. Amsterdam Rubbers waren wat hooger. Van de min der courante soorten was niet veel te be merken. De andere afdeelingen der locale markt hadden een stil verloop. Tabakken waren aan den vasten kant. Ook voor Suikers kwamen hier en daar hooge no teeringen tot stand. De belangstelling voor Amerik. fondsen was niet groot. In United States Steel en Bethlehem Steel hadden kleine omzetten plaats, waarbij de laatste iets lager kwa men te liggen. o WISSELKOERSEN. Engeland 7.31'A (7.31); Duitschland 59.57'/! (59.56); Frankrijk 9.75 5/8 (9.76); België 24.99 24.97'/:); Zwitserland 48.15 (48.16); Denemarken 32.65 (32.65); Zwe den 37.70 (37.70); Noorwegen 36.75 (36.75); New York 1.48 (1.48 1/4).. Prolongatie 4'/i pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Getrouwd: JAiN H. W. VERLAiRE en OORRIE P. VAN DER VLUGT De Heer en Mevrouw VERLARE—VAN DER VLUGT zeggen mede namens weder- zijdsche familie, hartelijk dank voor de belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. 173 Oegstgeest, 12 Sept. 1935. Met groote vreugde geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter MARG ARETHA ADRIAN A. T. VAN OUDHEUSDEN R. VAN OUDHEUSDEN— FEENSTRA. Scheveningen, 11 Sept. 1935. Harstenhoskplein 1. 182 8—X

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3