LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 September 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. IAAI/IIJOICHT1N BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITAL1AANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. Hoare heeft in den Volkenbond een groote rede gehouden, die. hoewel verzoen- lijk van toon, zijn invloed niet zal missen. In duidelijke taa! is toch ronduit gezegd, dat Engeland dit Volkenbondspact vol ledig in werking wil stellen tegen een aan valler en dat hij rekent alle leden daarbij achter zich te hebben. Mocht dit niet zoo zijn dan aou Engeland zich moeten terug trekken Voor Frankrijk is dit een zware pressie en met groote belangstelling ziet men de rede van Laval tegemoet, die op morgen is bepaald In de Italiaan.sdhe houding is weer ken tering merkbaar, want baron Alolsl bleef in de zaal tijdens de rede van den Abes- eijnschen vertegenwoordiger! Italië mag zich hooghartig houden, de rede van Hoare zal ook te Home als waarschuwing hegrepen worden De geruchten houden aan, dat Laval met nieuwe plannen zou komen. Hij had reeds een bespreking met Aloisi. De Geneefsche correspondent van de ..Intransigeant' zegt dat Laval van mee rling blijft dat het beste middel om den vrede te dienen is, onder bescherming van het pact de goede harmonie te bewaren tusschen de vredelievende mogendheden i-an Europa. Hij zal dus in dezen gedach- tengang een laatste poging doen om het moeilijke verband tusschen Frankrijk, Engeland en Italië te behouden en tevens den eerbied te verzekeren voor de beginse len, die door de instelling van Genève ver tegenwoordigd wiorden. Het is zeker niet gemakkelijk uit deze verklaring, die een officieus karakter draagt, op te maken wat Laval eigenlijk zal gaan doen! Jules Sauerweir zendt aan „Paris-Solr" het sensationeele bericht, dat Sir Samuel Hoare tot de Fransche ministers gezegd zou hebben dat voor het geval Italië de vijandelijkheden tegen Ethiopië beginnen mocht, de Engelsche regeering, zich daarbij gesteund gevoelende door de vrijwel una nieme meening van den Volkenbond, vast besloten is waarlijk afdoende sancties tegen den aanvaller voor te stellen. De ver tegenwoordiger van Australië zou zich reeds hebben uitgelaten van zins te zijn in ieder geval Groot-Brittannlë te steunen. Italië blijft de voorbereidselen nog altijd voortzetten. Terwijl tot nu toe de troepen transporten bijna zonder uitzondering uit Napels vertrokken, zal thans ook de haven van Genua uitgangspunt van groote transporten naar Oost-Afrika zijn. De beide divisies „Casseria" en „As- sietta" zullen heden de eerste zijn, welke van Genua uit worden verscheept. Men zie voorts het 2e Blad. DUITSCHLAND. Rede van Hitier over de cultureele problemen van Duitschland. Op het Cultuurcongres ln het Opera huis te Neurenberg, heeft Adolf Hitler, nadat de Rijksleider. Rosenberg, reeds een inleiding had gehouden, een groote rede gehouden. Hitier herinnerde aan den Rijksdag brand van 27 Februari 1933, die als een hoog-oplaaiende fakkel voor het oog der natie den omvang van de historische wending belichtte. Hij schetste de econo mische en politieke ramp, die het land bedreigde tengevolge van het bolsjewisti sche gevaar en de uitputting van alle fundamenten van het gemeenschapsleven. Het was merkwaardig, dat het nationaal- socialisme in dienzelfden tijd, toen het zijn strijd op leven en dood streed, de Dultsche kunst den eersten stoot voor haar herleving en wedergeboorte gaf. Ter wijl de partijen werden neergeslagen, de tegenstand der landen werd gebroken en de souvereiniteit van het Rijk werd ver ankerd, Centrum en Marxisme werden vernietigd, de vakbonden werden ontbon den en de nationaal-sociallstlsche gedach te uit het rijk der fantasie werkelijkheid werd. vond zij toch tijd genoeg om de fundamenten te leggen voor den nieu wen tempel van de Godin der Kunst. Men heeft niet alleen negatief werk verricht. Men heeft zich waarlijk niet te lang bezig gehouden met de bedervers der Duitsche kunst. Men liet zich niet in met debat ten tegen hen. Hun meeste handelingen had men als misdaden gevoeld en zoo moest elke gedachtenwisseling voor hen eindigen met de gevangenis of het gek kenhuis. Niet alleen ging het tegen de Joodsch-bolsjewistische literatoren doch tevens stond het vast. dat geen der dada- lstisch-cubistische, futuristische, sensiti- vistische en nieuwe-zakelijkheid-zwetsers aan de wedergeboorte der Dultsche kunst zou mogen deelnemen. De critiek der tegenstanders is volgens Hitier voor zijn handelingen de grootste aanbeveling. Uitvoerig beantwoordde hij voorts de vragen, of op het oogenblik het practische werk niet belangrijker was dan het zich bezig houden met cultureele pro blemen, en of in dezen tijd, nu er nog zooveel armoede en ellende heerschte, voor de kunst offers gebracht konden worden. Op het eerste antwoordde hij, dat de kunst behoorde tot het totale complex van ontwikkeling van een ras en volk, en dat men de functioneele uitwerking er van niet gedurende een bepaalde periode kon stopzetten ten bate van ander werk. zonder tot cultureele achteruitgang te ge raken. Niet alleen de kunstenaar, maar ook het publiek heeft voortdurende scho ling noodig om het kunstwerk in zich op te kunnen nemen en te begrijpen. Het cultureele werk mag dus nooit verwaar loosd worden, doch en hiermede kwam Hitler tot de tweede kwestie in het bij zonder niet in perioden, dat de algemeene politieke en economische nood dringend versterking van het inwendige weerstands vermogen van de natie eischen. De groot ste cultuurprestaties van de menschheid waren te allen tijde hoogtepunten van gemeenschapsleven. Als de kleine men- schelijke geest door leed en zorg twijfelt aan de grootheid en de toekomst van zijn volk, is net tijd, hem te wijzen op de door geen politieke of economische nood te loochenen documenten van de Innerlijke en daardoor onvergankelijke en hoogste waarden van zijn volk. Hitier herinnerde aan de cultuurdocumenten der klassieke beschaving, en concludeerde, dat geen volk langer leefde dan de documenten van zijn cultuur. Het Duitsche volk is weder opgestaan en is, voor het oog der geschiedenis, door zijn onsterflijke cultuur in werkelijkheid overwinnaar van al zijn tegenstanders. De bewering, dat slechts een klein ge deelte van het volk hierbij geïnteresseerd is. verwerpt Hitier. De kunst, die 't meest direct het zieleleven van een volk weer geeft, heeft onbewust direct den groot sten Invloed op de massa des volks, indien zij althans geen verwrongen beeld van dit zieleleven geeft. Hier heeft men ook een zekere norm voor de waarde of de waar deloosheid van kunst. Van het dadaïsti sche bedrijf en van de Joodsch-bolsjewis tische kunst-uitingen keerde het volk zich af en slechts een kleine minderheid ont spoorde en waanzinnigen Interesseerden zich nog voor deze dwaasheden. De nationaal-sociallstlsche beweging in dien zij werkelijk een omwentelende be weging van universeele beteekenis wil zijn, moet streven naar de hoogste cultu reele uitingen en het volk de overtuiging van zijn algemeene en haar bijzondere missie bijbrengen door het demonstreeren van de hoogste cultureele geschiktheid en baar zichtbare uitwerking. Zij zal daarbij slechts haar eigen werk en strijd vergemakkelijken, wanneer zij bij het volk het begrip voor de grootheid van haar taak verruimt door de diepe uitwer king. die te allen tijde groote cultureele prestaties, in het bijzonder op het gebied der bouwkunst, hebben gehad. Wie een volk wil opvoeden tot trots, moet het ook een zichtbare aanleiding tot trots geven. Slechts één zorg en één wensch moeten derhalve elk Dultscher ter harte gaan: ..Dat ons de Voorzienigheid de groote Meesters moge schenken, die onzen ziel ln tonen zullen doen klinken en in steen ver eeuwigen". Ook hier geldt echter, dat velen geroepen doch slechts weinigen uitverko ren zijn. De kunstenaars zullen echter ont dekt worden, die den staat van het Duit sche volk het stempel van het Germaan- sche ras voor alle tijden zullen weten te geven. Uitvoerig betoogde Hitler verder, dat kunst geen luxe was en ln geen enkel op zicht uiting van een „kapitalistische" ten dens. Het tijdperk van religieuze verinni ging heeft de grootste cultureele scheppin gen vortgebracht, terwijl het door en door kapitalistisch besmette Jodendom nooit een eigen kunst heeft gehad en ook nooit zal hebben. Ondanks het feit, dat dit volk over onmetelijke materleele individueele capaciteiten beschikte heeft het nooit een eigen bouwstijl, nooit een eigen muziek geschapen. Zelfs de tempel te Jeruzalem was met behulp van vreemde bouwmees ters gebouwd, zooals thans nog het geval is met hun synagogen. Enkele jaren natio- naal-socialistisch regiem in Duitschland zullen op cultureel gebied dan ook meer opleveren dan de laatste tientallen jaren van Joodsch bewind Nogmaals keert Hitier zich tegen alle gewild-moderne richtingen ln de kunst, ook tegen diegenen, die z.g. naar het pri mitieve streven. Het is niet de taak van den kunstenaar, den mensch te toonen in zijn dégeneratlevormen, doch integendeel het schoone te laten zien. Uitvoerig gaat Hitier vervolgens in op de bijzondere be teekenis van de architectuur en het bouw werk als representatieve uiting van een beschaving De z.g. bescheidenheid van den architect, die tegenwoordig werd aange diend onder den naam van zakelijkheid is niets dan een zekere beperktheid, en meestal niet in de eerste plaats een be perktheid aan middelen, waarvoor nog iets te zeggen zou zijn, maar een beperktheid aan bekwaamheid van den architect. Het natlonaal-soclallsme heeft de groote, cultuur-historische taak, de oude tendenz van het particulier-kapitalistische zaken leven te verlaten en niet alleen artistieke, maar ook politieke overwegingen moeten een rol spelen bij de cultureele vormgeving van het nieuwe Rijk. Niets is geschikter, den kleinen criticasters het zwijgen op te leggen dan de eeuwige taal van de groote kunst. Met een beroep op de groote gees ten van het verleden en den zwaren strijd, die de huidige generatie thans had gestre den om Duitschland te doen herleven, ver klaarde Hitier, dat men niet het recht had, wanneer de Almachtige den moed schonk om iets onsterfelijks te eischen, eraan te twijfelen, dat Hij het volk de kracht zou geven, het onsterfelijke te ver vullen. Hij eindigde met de woorden: „Onze kathedralen zijn de getuigen van de groot heid van het verleden. De grootheid van het heden zal men eens afmeten naar de eeuwigheidswaarden, die het achter zal laten Slechts dan zal Duitschland een nieuwe bloei van zijn kunst beleven en ons volk het bewustzijn ondergaan van een hoogere bestemming". Rosenberg deelde nog mede, dat een „Prijs voor Kunst en Wetenschap" werd ingesteld in den vorm van een stipendium. Er wordt een Senaat voor Kunst en We tenschap ingesteld, die den gevolmach tigde van den Fiihrer bijstaat bij het ver kiezen van de prijswinnaars Het stipen dium bedraagt voorlooolg 20.000 mark en kan worden toegekend aan één kunste naar of onderzoeker, of tusschen meer deren worden verdeeld Voor bijzondere nrestatles kan Hitier het bedrag ver- hoogen Rosenberg deelt dan mede, dat de prijs voor Kunst dit Jaar is toegekend aan den dichter Hanne Johst, voorzitter van de Duitschp Dichteracademle, auteur van „Rolandsrufen", „Prooheten", „Thomas Paine" en „Schlageter". De prijs voor Wetenschap is dit jaar toegekend aan orof. dr. Hans Günther, die zoo veel heeft bijgedragen tot de vor ming van de rassenkunde en het helden karakter van dezen tijd In zijn vele ge schriften en vooral in zijn .Rassenkunde des Deutsches Volkes" heeft hij de grond slagen gelegd voor de wetgeving van het natlonaal-soclallstische Duitschland. GRIEKENLAND. Zaimis nog niet afgetreden. Nader wordt gemeld, dat president Zaimis nog niet is afgetreden, doch dat de president der republiek met het nemen van zijn beslissing zou wachten tot het resultaat van de onderhandelingen be- HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN, 12 September (Reuter!. De ..Times" meldt, dat, naar verluidt, de Fransche regeering door haar ambassa deur te Londen bi) het Foreign Office heeft laten vragen of voortaan kan wor den aangenomen dat de vastberaden hou ding dlc de Brltsche regeering thans te Genève heeft aangenomen met betrekking tot een bepaalde agressieve quaestle, ook in Europa zal worden aangenomen. LONDEN. 12 Sept. De Brltsche Radio- omroep deelt mede, dat hedenavond te 21.40 uur door Sir Samuel Hoare te Genève een radiorede zal worden gehouden, die door Engeland zal worden uitgezonden. -ADDIS ABEBA. 12 Sept. (A.N.P.). Gistermiddag kwam de Kroonraad van Abessynië bijeen. Naar van de grens van Eirytrea gemeid wordt, zijn de Abessljnsche troepen van de eerste linie, ter sterkte van ongeveer 18000 man eenigszins teruggetrokken, om nieuwe conflicten te voorkomen. AiDDIS ABEBA. 12 Sept. (Reuter). Vandaag wordt het Abessijnsche Nieuw jaarsfeest gevierd. Er zal geen receptie der diplomaten gehouden worden, maar alleen een receptie voor landgenooten, die hun gelukwenschen willen aanbieden. De rede van Hoare. MILAAN. 12 Sept. (Reuter). De Noord- Ilallaansche bladen geven openlijk uiting aan hun afkeuring van de door Sir Sa muel Hoare in Genève uitgesproken rede voering. De „Corrlera della Sera" spreekt van een teleurstellenden indruk en noemt Hoare een „immoreel moralist", wiens uiteenzet tingen den diplomatleken toestand, wat het Italiaansch-AbassUnsche conflict be treft. geenszins verbeterd hebben. Hoare heeft de hoffelijkheid gehad het dilemma openlijk, zij het ook ln gemaskeerden vorm af te schuiven op de Fransche regeering Frankrijk heeft thans het woord. De „Stampa" uit Turijn schrijft, dat de rede van Hoare een „monument van huichelarij" is. Het blad noemt terloops in dit verband ook de houding van Duitschland tegenover Italië, welke hou ding het blad voorbeeldig acht. Wanneer zich de andere staten ook zouden willen aansluiten bü de houding van Duitsch land. zouden Europa en de geheele wereld verlicht adem kunnen scheppen. PARIJS, 12 Sept. (Reuter). De „Oeuvre" valt de uiteenzettingen van Sir Samuel Hoare zonder voorbehoud bi) en schrijft, dat de Engelsch-Fransehe samenwerking thans opnieuw bezegeld is. waardoor de internationale orde kan worden gered. In Genève heerscht algemeen optimisme. Zekere belangrijke personen zijn van mee ning. dat het besluit van Engeland met zijn vloot en zijn leger de internationale statuten van de collectieve veiligheid te verdedigen, een naar Frankrijk uitgestoken hand beteekent, met het doel nu eens definitief de maatregelen vast te leggen, die in de toekomst genomen kunnen wor den voor het afwenden van dreigende oorlogsgevaren Aan een vreedzame oplos sing van het Italiaansch-Abessljnsche ge schil gelooft geen mensch meer. Baron Alolsl heeft reeds verklaard, dat de Ita- liaansche delegatie niets meer te zoeken heeft ln Genève. want de verklaringen van den Engelschen minister van buiten- landsche zaken zouden beteekenen, dat Engeland op zijn hoogst bereid is tot economische concessie Op de vraag van een Nederlandschen vertegenwoordiger, of men nog kon hopen den oorlog te verhinderen, zou Aloisi geantwoord hebben, dat er nog hoop kon bestaan hem te localiseeren. Maar dit hangt niet af van Italië Wladimlr d'Ormesson schrijft in den „Figaro", dat de kaarten thans op tafel liggen en dat men zijn tijd er mee verdoet Mussolini ervan te willen overtuigen, dat het voor hem en de geheele wereld beter zou zijn de Italiaansche supprematie in Abessynië te vestigen zonder van buskruit gebruik te maken. De officieuze ..Petit Paristen" gelooft niet. dat de rede van Hoare zal bijdragen tot ontspanning van de atmosfeer van dit oogenblik. De Engelsche regeering is van opvatting, dat slechts een moreele samen werking van alle vredelievende mogend heden de Italiaansche plannen kunnen tegenhouden. De toekomst zal leeren of dit juist is, dan wel of men door den buitengewoon krachtigen druk, dien men uitoefent op een volk, dat bezield is door een dynamische macht en dat zijn weg wil kend wordt, welke tusschen de royalis tische en republlkelnsche partijen gevoerd worden met het oog op een onpartijdig plebisciet over de monarchale quaestie Mocht Zaimis inderdaad aftreden, dan zal, overeenkomstig de grondwet, Vozlkis, de voorzitter van de nationale vergade ring, den post van president der republiek overnemen. VEREENIGDE STATEN, Coughlin voor Roosevelt? Duitsche protesten. De radiopriester Coughlin, wiens felle redevoeringen tegen de regeering altijd millloenen luisteraars trekken, de grond legger van de Liga voor sociale recht vaardigheid heeft gisteren een onderhoud gehad met Roosevelt. Naar verluidt zou dit beteekenen dat Coughlin die na Long de sterkste tegen stander van Roosevelt was en die een zeer groot aantal aanhangers heeft, be sloten heeft den president te steunen. De Dultsche bonden en vereeniglngen te New York hebben Dinsdagavond verschil lende protestvergaderingen georganiseerd, waarbij mfn op felle wijze de uitlatingen van rechter Brodsky tijdens het proces tegen de onruststokers bij het vertrek van de Bremen op den 27en Juli heeft gecritlseerd. Er zijn meerdere moties aan genomen waarin op de scherpste wijze geprotesteerd wordt tegen het feit dat bij officleele rechtzittingen dergelijke dingen kunnen gebeuren De moties werden ge zonden naar staatssecretaris Huil en naar het opperste gerechtshof. gaan zonder zich veel gelegen te laten liggen aan Oenève, niet juist min of meer algemeene verwikkelingen zal oproepen De „Agence Economlquc en Flnanclelle" schrijft over een lichtpunt in Genève en constateert daarbij, dat men hier staat voor de meest categorische betooging, die tot dusverre gehouden is ln de richting van de door Frankrijk steeds voorgestelde I organlseeiing der collectieve veiligheid. Frankrijk kan deze uiteenzettingen slechts met de grootste voldoening opvatten. LONDEN. 12 Sept. (Reuter). In een I hoofdartikel van de ..Times" wordt erop gewezen dat de redevoering een eerste I plaats zal Innemen als gezaghebbende en j gedenkwaardige verklaring omtrent de I Brltsche politiek. De „Daily Telegraph" stelt nog in het licht, dat Hoare alle bittere opmerkingen achterwege heeft gelaten en uitsluitend heeft gewezen op het collectieve karakter van de Volkenbondsplichten. Het socia listische orgaan, de „Daily Herald" ver klaart. dat de uiteenzettingen van Hoare over den Volkenbond ln feite niet slechts gegeven zijn namens de Brltsche regee ring, maar namens het geheele volk. In geval tegen de verwachting ln anderen zouden terugschrikken voor hun verant woordelijkheid zouden regeering en volk de basis van hun politiek opnieuw moeten overwegen. Blijft Mussolini vasthouden aan een opzettelljken „Aanvalsoorlog", dan zal de meestbeslissende dag in de geschiedenis der wereld aanbreken. De ..Daily Mali" is van meening, dat de ernstige bezorgdheid der Brltsche open bare meening Engeland te zien betrokken in een conflict, dat zich zou kunnen ont wikkelen tot een Europeeschen brand, door de redevoering van Sir Samuel Hoare nog vergroot is. Wat het tweede gedeelte der redevoering betreft raakt de onbe paalde uitlating omtrent hulp, die zou kunnen worden verleend aan de „plat zak-naties" door een onderzoek naar de verdeeling van de grondstoffen, het fun- damenteele probleem van deze In het nauw gedreven landen, die hun bevol kingsoverschot niet meer kunnen onder houden. alleen aan de buitenkant. Wat zij willen, is land en alleen door bevre diging van dit verlangen kan het pro bleem worden opgelost De „Daily Express" merkt op, dat Hoare alleen maar het reeds zoo vaak gehoorde verhaal geeft. De vraag is, of Frankrijk zich aan het Volkenbondshandvest zal houden, hetgeen eerst Vrijdag blijken zal. Het blad voegt hieraan toe: „Wanneer de Volkenbond ln deze crisis Ineenstort, zal ook de brug tusschen Engeland en het Europeesche vasteland afgebroken zijn". SCHIETPARTIJ IN MEXICO'S PARLEMENT. EEN DOODE, TWEE GEWOND. MEXICO, 12 Sept. (Reuter). In de Ka mer is een honderdtal revolverschoten gelost. Twee afgevaardigden werden zwaar gewond, en een andere, Martinez Valadez genaamd, gedood. Het incident vond plaats tijdens de debatten over een wetsontwerp tot wijzi ging van het reglement. De besprekingen ontaardden ln een al gemeene ruzie. MEXICO. 12 Sept. (Reuter). Omtrent het gebeurde in de Kamer wordt nader gemeld, dat de afgevaardigden een waren veldslag leverden, waaraan het publiek van de galerij deelnam. Onder de gewonden bevindt zich Luis Mendez, oud-gouverneur van den staat Michigan. De politie heeft het Kamergebouw om singeld In de stad heerscht groote opge wondenheid. ANTI-ITALIAANSCHE DEMONSTRATIE. WARSCHAU. 11 Sept. (A.N.P.). Een groep jeugdige socialisten heeft gepro beerd voor het Italiaansche gezantschap tegen den oorlog de demonstreeren. De betoogers werden direct verspreid. Dertig hunner zijn gearresteerd. ONRUST IN GRIEKENLAND. ATHENE. 12 Sept. (A.N.P.). - De span ning ln de blnnenlandsche politiek is nog steeds niet opgelost, daar de aanhangers aer volkspartij het herstel van den uit zijn functie ontheven generaal Panagiota- kos en het aftreden van Kondylis eischen. Men acht het daarom waarschijnlijk dat er in den eerstvolgenden tijd een regee- ringscrisls zal komen. In militaire krin gen heerscht met het oog op de gebeur tenissen van den laatsten tijd een zekere nervositeit. Men elscht een zeer zware be straffing van de aanhangers van Kon dylis, dl e verantwoordelijk worden ge acht voor 't herroepen van 't aftreden van Kondylis. De republikeinen zullen deelnemen aan het plebisciet, waarbij zij uiteraard op besliste wijze tegen herstel der monarchie zullen ageeren. Naar sommige bladen melden, zou Venl- zelos de leiding op zich nemen van de propaganda der republikeinen Het zijn meest deze die aandrang uitoefenen op president Zaimis om af te treden. ATHENE, 12 Sept (Reuter). Van afge vaardigde Panajotakos, die bij het inci dent van Maandag, toen hij zijn broer, generaal Panajotakos wilde beschermen, werd gewond, is een hand geamputeerd. ATHENE, 12 Sept. (Reuter). De voor zitter van de Nationale Vergadering, Vo zlkis, heeft geëischt, dat de Justitie zich zal bezighouden met het bloedige incident, waarbij Panajotakos werd gewond. Op het oogenblik is de zaak ln handen der militaire Justitie. ATHENE. 12 Sept. (Reuter-A.N.P.). Het plebisciet is vastgesteld op 27 October a.s. Men stelt alles in het werk om de politieke spanningen op te heffen en de meeningsverschlllen tusschen Tsaldarls en Kondylis bij te leggen. De kans is groot dat generaal Panaglotls in zijn functie zal worden hersteld. ONLUSTEN IN SPANJE, BARCELONA, 12 Sept. (Reuter), Giste*, avond voerde de politie herhaalde malen charges uit tegen Catalanen, die ln tle straten demonstreerden, als hulde aan de nagedachtenis van den Catalaanschen i held Casanova, het gemeenteraadslid dat in 1714 tegen Spanje vocht. Op verschei dene plaatsen der stad werden schoten gelost, waarbij vele gewonden vielen, oa. een oud-minister. Talrijke arrestaties hadden plaats. De ongeregeldheden ontstonden doordat het slechts aan een vertegenwoordiger der separatistische organisatie was toegestaan een krans bij Casgnpva's monument neer te leggen. Vrachtauto's met troepen patrouilleeren in de stad en omgeving. MADRID, 12 Sept. (Reuter). Acht jonge lieden deel uitmakend van de fascistische organisatie „Spaansohe Stormtroepen'1 zijn gearresteerd wegens, het bedreigen ,van een nachtwaker met den dood. De minister van Blnnenlandsche Zaken, heeft dienaangaande verklaard dat niet alleen deze Jongelieden maar ook hun politieke organisaties vervolgd zullen wor den Hij voegde er aan toe dat het hier twee bij de justitie bekende personen betreft, die nu eens door een uiterst rechtsche, dan weer door een uiterst llnksche Organisatie werden betaald. STAKINGEN IN AMERIKA. NEW-YORK, 12 September. (Reuter). Te Minneapolis is het bij een staking ln een ijzergieterij tot ernstige botsingen geko men. De politie werd door een dulzendkop. pige menigte bedreigd en met steenen be kogeld, zoodat zij gedwongen was van de vuurwapenen en traangasbommen gebruik te maken. Ben groot aantal betoogers werd gewond en er vielen 2 dooden. NEW YORK, 11 Sept, (A.N.P.). Heden is de staking van expeditie-personeel bij de New Yorksche confectie-bedrljven, die drie weken geduurd heeft, bijgelegd. Er deed zich echter nog een incident voor. toen vanmiddag een jonge arbeidster, die zich met ketenen had laten vastsmeden aan een paal van den elevated-spoorweg, met lui der stemme erkenning van de vakbonden elschte Een duizendkoppige menigte on dersteunde dezen elsch met spreekkoren. De politie verwijderde de demonstrante pas nadat haar ketenen waren doorgezaagd, en na een half uur was de orde hersteld. De vakvereenlglng van radlo-telegrails- ten heeft voor Donderdag de staking ge proclameerd. o TREINONTSPORING. CHEMNITZ, 12 Sept. (D.N.B.), Op het station Erdmannsdorf zijn gisteren van een personentrein de twee laatste wagens ontspoord en omgevallen. Zeventig perso nen werden licht gewond. Het ongeluk Is veroorzaakt door een te vlug omzetten van de wissels. o— DUITSCHE PILOTEN TE GDYNIA BINNENGEBRACHT. GDYNIA, 11 Sept. (A.N.P.). Het Zweedsche stoomschip Merry heeft drie piloten binnengebracht van een Dultsch watervliegtuig, dat wegens een motor defect bij Bornholm een nooddallng moest uitvoeren, waarbij een der vleugels af brak, De vliegers bevonden zich ln een wanhopige situatie toen zij door de Merry werden opgemerkt en opgepikt. MARINKOWITSFs TOESTAND ERNSTIG? PARIJS. 12 September (Reuter). De „Petlt Parisien" meldt uit Belgrado dat de vroegere minister-president Marinkowitsj die reeds verscheidene maanden ziek is, op sterven ligt Marlnkowitsj lijdt reeds jaren aan een borstaandoening. VERKEERSONGELUK TE WASSENAAR- Twee gewonden. Op den rijksstraatweg den Haag—Was senaar is hedenochtend kwart over elf ter hoogte van den Raadhuislaan ln de ge meente Wassenaar de motorrijder S.. die met een dua-passagler den ongeveer Jarigen S.. beiden uit Den Haag, reed ver moedelijk bU het uitwijken van een twee tal auto's in botsing gekomen met een Dultschen auto. rijdende naar Den Haag. Belde Hagenaars bekwamen gecompliceer de beenbrouksp en andere verwondingen- Zij zijn opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het eWstelnde te 'sGravenhage. Hei motorrijwiel werd geheel vernield. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. De be stuurder en de passagiers van de auto kwamen met den schrik vrll. HET CONGRES VAN DEN NEDERL. R.K. MIDDENSTANDSBOND. De tweede dag. Hedenochtend is in de Groote D°e'eb- zaal te Rotterdam het elfde congres van den Nederlandschen R. K. Mlddenstands- Bond voortgezet. Aan de tweede zitting ging een H. Mn> ln de St. Rosaliakerk aan de Leeuwen straat vooraf, welke tot intentie van den Bond werd opgedragen door Rector C. Mol, geestelijk adviseur van de R.K. m111 denstandsvereeniging te Rotterdam. Het prae-advies van mr. dr. P. J- teman, lid van Ged. Staten van N(W£.» Holland over „De beteekenis voor ne middenstandsbedrijfsleven van de wet pp de Ondernemersovereenkomsten" ontio» een uitvoerige discussie. j.iiik Na een toespraak van den geesten) adviseur van den R.K. Middenstandsbona ln het bisdom Haarlem, J. F. A. Bots, s de voorzitter het welgeslaagde con£res' Des middags hebben de deelnemers bezoek gebracht aan het vliegveld w» haven en een tocht door de Rottere» sche havens gemaakt. j

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2