Coöperatie in den Landbouw LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 September 1935 Derde Blad No. 23148 Een bezoek aan de Coöp. Handelsvereeniging van den N.C.B. te Veghel. BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS VRAGENRUBRIEK. Wat samenwerking vermag. EEN REUSACHTIG BEDRIJF (Van onzen reisredacteur) Het coöperatiewezen heeft in den Neder- landschen landbouw wel het sterkst in gang gevonden. Zoowel verbruiksvereeni- gingen als productievereenigingen en cre- dietvereeniglngen zijn door boeren opge richt, welke in de practijk hebben bewezen goed te voldoen. Nergens anders dan bij den boerenstand vindt men zooveel vor men van coöperatie naast elkaar en zij hebben voor den landbouw schoone vruch ten afgeworpen. De verschillende centrale landbouworganisaties bevorderen dit stre ven, omdat zij er terecht een middel in zien om een krachtigen landbouwstand te vormen, die tegen de wisseling der econo mische omstandigheden ls opgewassen. Als coöperatieve verbruiksvereeniging neemt in den lande op dit gebied een zeer bijzondere plaats in de Coöperatieve Han delsvereeniging van den (r.k.) Noordbra- bantschen Christelijken Boerenbond, ge vestigd te Veghel. Overal treft men coöpe ratieve verbruiksvereenigingen aan, waar veevoeder, kunstmeststoffen, zaden en an dere benoodlgdheden voor den landbouw gezamenlijk voor de leden worden Inge kocht, doch nergens geschiedt dat zoo cen traal en op zulk een groote schaal als hier, waar van één punt uit de geheele provincie Noordbrabant benevens het deel van Gel derland ten Zuiden van de Waal en Zeeuwsch Vlaanderen wordt bestreken. We hebben dan ook een ultnoodiglng van het bestuur der C.H.V., om eens in het bedrijf een kijkje te komen nemen, gaarne aan vaard, ook al, omdat hier een voorbeeld te zien was van wat met samenwerking ln het groot voor den landbouw valt te be reiken. De groei. De coöperatie ls gegroeid uit een welbe grepen saamhoorlgheldsgevoel, als 'n mid del om den economischen nóód te over winnen. Vooral op het zand was in het laatste tiental jaren der vorige eeuw de toestand voor de boeren slecht. De prijs der producten was nog veel lager dan thans. De woningen waren meerendeels krotten, die pas verlaten werden wanneer ze ln elkaar vielen, en de meest onderne- menden onder de paupers trokken naar de fabrieken, waarvan in Noordbrabant spe ciaal Tilburg een centrum vormde. Op vele dorpjes in deze streken heerschte een dorpspotentaat, die de arme boeren ge heel in zijn macht had en zoowel zichzelf in natura liet betalen als ook ln natura de hem geleverde goederen en diensten vergoedde. Geld zagen de menschen hee- lemaal niet. Dat veranderde eerst door de oprichting van coöperatieve zuivelfabriek- jes, die oorspronkelijk nog met handkracht werden gedreven. Toen zag men. wat door samenwerking was te bereiken. De boeren leenbanken maakten de landbouwers steeds meer financieel onafhankelijk en de drang tot organisatie werd voortdurend grooter. Zoo ontstonden overal boerenbonden, die voor wat Noordbrabant betreft ver- eenlgd zijn in den bovengenoemden N.C.B., welke de bisdommen Breda en 's-Herto- genbosch omvat. De inkoop van landbouw- benoodigdheden werd de taak van aparte organisaties. Op 26 Mei 1911 werd te Eind hoven opgericht de Coöperatieve Handels vereeniging van den N. C. B. ln den kring Eindhoven, als centrale inkoopvereeniging voor de boerenbonden in de omgeving van Eindhoven. Men begon in een van den N.C.B. gehuurd pakhuis te Woensel, maar verhuisde in 1915 naar Veghel, waar een modern magazijn werd gesticht met graan silo, groote maalderij en veekoekenfabriek In 1917 kreeg de C.H.V. het geheele gebied van den N.C.B. als arbeidsveld en werd zij als officleele instelling van den grooten boerenbond aangenomen. Leden kunnen thans zijn de boerenbonden, aangesloten bij den N.C.B. of de daaronder ressortee- rende aan- en verkoopvereenigingen. De groei dezer organisatie is geleidelijk maar voorspoedig geweest. In 1912 waren er 32 leden, had de vereeniging 5 pakhui zen in gebruik en bedroeg de omzet 610 wagons. In 1935 waren er 265 leden en 223 pakhuizen, terwijl de omzet 36618 wagons (366.181.516 kilogram) voor een waarde van f. 14.286.082.68 bedroeg aan het eind van het op 30 Juni afgesloten boekjaar. Ieder lid verplicht zich een aandeel van f. 50.— te nemen. Doordat sinds 1917 een deel van de uit te keeren winst in aan deden is betaald, is het aandeelenkapi taal dat in 1912 f. 1250 bedroeg (waarvan f.250 volgestort), thans gestegen tot t. 343.346. Het vlottende bedrijfskapitaal ls geleend van eenige boerenleen- en land- bouwbankenhet kapitaal voor de uitbrei ding van gebouwen en machines is ver kregen uit obligatieleeningen, welke gelei delijk bij de leden geplaatst werden. Ove rigens zijn de geldmiddelen der C. H. V. opgebouwd uit de j aarlij ksche winsten. In totaal is er van de stichting tot op 30 Juni 1935 op gebouwen, terreinen, machines, rollend materiaal en inventarissen afge schreven f4.722.618.90. De laatste drie pos ten staan voor f. 4 op de Jongste balans. Uitgebreide organisatie Het hoofdkantoor van de C.H.V. is ge vestigd te Veghel, aan een zijtakje van de Zuid Willemsvaart met een tram- en spooraanslultlng. Bijkantoren zijn er te Breda, Nijmegen, Steenbergen, Ravenstein, 's-Hertogenbosch en Hulst. De inkoop ge schiedt door het hoofdkantoor, in samen werking met een eigen inkoopbureau te Rotterdam: de verkoop is gedecentrali seerd over het hoofdkantoor en de ver schillende bijkantoren, ieder met de daar onder ressorteerende afdeelingen en fili aalpakhuizen.'Er zijn op het oogenblik in exploitatie 223 pakhuizen, waarvan 104 ressorteeren onder het hoofdkantoor en de overige onder de bijkantoren. Zij zijn ver deeld in centrale magazijnen, behoorende bij het hoofdkantoor of de bijkantoren, streekmagazijnen en plaatselijke pakhui zen. Ten behoeve van den fouragehandel heeft de C.H.V. een twintigtal groote schu ren gebouwd en eenige stroopersen in be drijf gesteld. In 67 pakhuizen zijn maal derijen geplaatst. Tengevolge van het verkoop- en prijs- stelsel der voornaamste kunstmeststoffen- syndicaten moeten voordeeligheidshalve groote hoeveelheden van die meststoffen in opslag worden genomen, lang voor het verbruiksseizoen, waarvoor hoofdzakelijk de centrale magazijnen en de streekma gazijnen worden gebruikt. We hebben te Veghel de reusachtige hallen gezien, waar de kunstmeststoffen in zijn opgeslagen, sommige in zakken, andere los gestort. De kalizouten worden daar ln korten tijd zoo'n harde massa, dat ze met een elec- trische boor moeten worden losgewoeld. Alles is er sterk gemechaniseerd: lossing en lading geschiedt met groote electrische knijpers, die aan hangbanen flinke af standen kunnen bestrijken. Zooveel moge lijk worden echter de goederen, die geen verdere bewerking behoeven, rechtstreeks naar de bestemmingsplaats gedirigeerd. Te Veghel is evenwel niet alleen de hoofdopslagplaats, daar is ook het hoofd bedrijf voor de bewerking der goederen gevestigd. Het graan, dat in een silo met een capaciteit van 4400 ton is opgeslagen, wordt er gereinigd, veevoeder wordt er ge heel automatisch gemengd, veekoeken worden er geperst. Voor het pluimveevoe der kon men op de vrije markt niet vol doende broodmeel krijgen; het wordt nu in een eigen bakkerij vervaardigd. Aan de reiniging wordt de grootste zorg besteed. Zoo zijn in de zeer modern ingerichte maalderij een dozijn roteerende electro- magneten geplaatst om alle ijzerdeeltjes uit het graan te verwijderen. Het onder ling transport gebeurt ook zoo goed als ge heel mechanisch door middel van trans portbanden, kettingtransporteurs, trans- portschroeven en elevatoren. Zelfs het we gen geschiedt automatisch. Tenslotte is aan het bedrijf een eigen laboratorium verbonden voor het onderzoek van vee voeder. Wat samenwerking vermag van duizen den meest kleine boertjes, laat de uitge breide organisatie van deze coöperatie dui delijk zien. In geografisch opzicht heeft men er de grootste expansie zoo goed als bereikt. Het streven der beheerders is nu nog op vervolmaking gericht. Voor den' landbouwenden stand is wat hier gedaan wordt van onberekenbaar nut. I HET CONFLICT TE TILBURG. De stoken willen onderhandelen. Da stakers te Tilburg hebben gisteren [pnleuw op de wielerbaan vergaderd. jen der leiders, de heer Coolen, deelde mede dat het Kamerlid mr. P. M. Arts de toewes'hE had gedaan te zullen onder- loeken. of er langs Juridischen weg een mogelijkheid te vinden is om de weer- f landskassen der organisaties te openen. Van de vereeniging der georganiseerde dagers te Tilburg was bericht ontvangen, dat haar leden, zoolang de staking duurt kosteloos vleesoh, spek en vet ter be- (chlkklng zullen stellen en voorts mede gedeeld. dat de landelijke contactcom missie te Amsterdam als collecteopbrengst een bedrag van f. 1850 zou zenden. Spr. zelde dat de strijd ln dé eerste plaats gaat tegen de loonsverlaging, die de fabrikanten willen toepassen en niet tegen de organisaties. De stakers zijn zelf goede organisatiemannen, maar zij zijn teleurgesteld door het standpunt van ,JSt. tambertus". De houding van het hoofd bestuur dezer organisatie noemde spr. ontoelaatbaar en daarom zal er straks aangestuurd moeten worden op een gron dige herziening van deze leiding. Het optreden van de N. S. B. keurde spr. scherp af. Hij gaf zijn gehoor den raad om geen voet breedte te geven aan baar verlokkend geschrijf. Uit de pogin gen die de fabrikanten Zondag zouden hebben gedaan om de arbeiders weer ln de fabriek te krijgen, leidde spr. af, dat de werkgevers de arbeiders noodig heb ben. Het intrekken der loonsverlaging, het eenige middel om het conflict tot een onmiddellijke oplossing te brengen, ichijnt, zooals spr. het zag een prestige- Quaestle te zijn en dit noemde hij funest. Intusschen verklaarde spr. dat het comité te allen tijde nog tot onderhandelen be reid ls. Te dien einde is dan ook een brief gezonden aan de werkgevers met de verzekering, dat mochten daarbij afspra ken worden gemaakt, het comité zou zor gen, dat de stakers zich daaraan ook onvoorwaardelijk zouden houden. In den loop van den middag die rustig verliep, ls er geen verandering meer ln den toestand gekomen. o I EMIGRATIE NAAR PALESTINA. In het Amstel-hotel te Amsterdam is gisteravond een internationale conferentie tan afgevaardigden van z.g. Jeugd-Aliyah Comlté's aangevangen, welke er o.m. over tullen beraadslagen, hoe het mogelijk zal lijn om in Palestina de maatregelen te keffen, die het overbrengen naar dit land tan een zoo groot mogelijk aantal Joodsche kinderen, die in Dultschland geen toekomst meer hebben, mogelijk zullen maken. Men stelt zich voor, elk Jaar duizend kinderen in de Palestijnsche opleidingskolonies te kunnen opnemen. Aan de conferentie nemen deel afge vaardigden van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Palestina, de Scandinavische landen en Nederland. In een gesprek, dat wij met eenige afge vaardigden hadden, vernamen wU, dat deze beweging ontstaan is voor ongeveer twee jaren, toen zich ln Duitschland de noodzakelijkheid voordeed, een groot deel van de Joodsche jeugd, voor wie er geen mogelijkheid meer was een beroep te lee- ren of uit te oefenen, dit land te doen verlaten. Aanstonds gaf men er zich rekenschap van, dat daarvoor alleen Palestina in aan merking kwam, het nieuwe land, dat eigen lijk het eenige is dat in dezen tijd steeds toevloed van arbeidskrachten gebruiken kan en vooral van jeugdige menschen, om dat deze zich het best en het snelst kun nen aanpassen. Zoodoende ls de beweging voor Joodsche jeugd-emlgratle (Jeugd- Aliyah) naar Palestina ontstaan. In Duitschland sloten zich daartoe verschil lende Joodsche organisaties voor jeugd- fflrg aaneen tot de z.g. „Arbeltsgemein- Khaft für Kinder- und Jugend-Aliyah". Tegelijkertijd zijn in andere landen comi- té's opgericht met het doel gelden te ver- amelen om dezen uittocht van jongeren alt Duitschland financieel mogelijk te ma ken. Het resultaat van het werk gedurende anderhalf Jaar is zeer bevredigend: reeds lijn ruim 700 kinderen van 15 tot 17-jari- gen leeftijd thans in Palestina gebracht, vaar zij voor verreweg het grootste ge deelte in den landbouw en voor het overige gedeelte in verschillende ambachten wor den opgeleid. SLEEPBOOTEN VOOR RUSLAND. De „Minek". de laatste van de vijf bij Verschure do's Scheepswerf en Machine fabriek te Amsterdam voor Russische reke ning gebouwde sleepbooten, heeft gisteren op de Noordzee de proeftocht gehouden en ls bij de werf van Verschure teruggekeerd. DE BOUW VAN DE NIEUWE WAALBRUG TE NIJMEGEN. Gistermiddag is het tweede gedeelte van de Dordtsche montagebrug onder de boofdboog van de nieuwe Waalbrug te Nij megen doorgevaren en tijdelijk geplaatst °P het montageterrein aan de Stadszij. Onmiddellijk is een begin gemaakt met bet wegbranden van de koppen der hulp- Pijlers, welke men zoo spoedig mogelijk It de rivierbedding wil opruimen om de Wje vaart onder de hoofdboog mogelijk te kunnen maken. Naar wij vernemen, zullen er nog wel [tnige weken mee heengaan voor de pij— geheel uit de rivierbedding zijn verwij fd en zal de gratis sleepdienst nog wel énigen tijd stand gehouden moeten wor- ®ra. Momenteel ls men verder bezig met leggen van het wegdek in de hoofd as van de nieuwe brug. DE POSTVLUCHTEN. Gisteravond om 18,47 uur is het KL.M.- JJstel de „Lijster" op Schiphol neerge keken. KARTEERING VAN NIEUW GUINEA. EEN GROOTSCHE ONDERNEMING. Tien millioen hectaren moeten in kaart worden gebracht. De drie Dragon-Raplde vliegtuigen, welke door de De Havillandfabrlek ln En geland zijn gebouwd en gebruikt zullen worden bij de karteering van Nleuw-Gui- nea, bevinden zich sinds enkele dagen op Schiphol, waar nog eenige Instrumenten worden ingebouwd. De vlucht naar Indië van deze machi nes zal morgen te negen uur aanvangen. Als een der bestuurders treedt op de chef-vlieger van de werkexpedltie; kapi tein C. A. Koppen; de overige vliegerdeel nemers. de luitenant-vliegers P. G. Tlde- man, J. V. Meinlnger en J. Vonk maken de vlucht naar Indië als tweede piloot mede. aangezien de belde andere toestel len bestuurd zullen worden door de En- gelsche vliegers captain Fullford en cap tain Cox. Laatstgenoemde heeft voor de De Ha villandfabrlek de verantwoordelijkheid van de vlucht, omdat de drie vliegtuigen eerst te Bandoeng worden geleverd aan de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij., welke de karteerlngsopdracht gekregen heeft van de Nederlandsche Nieuw Guinea Pe troleum Mij., waarvan deel uitmaken de B.P.M., een Amerikaansche en een Engel- sche maatschappij. Met deze vliegtuigen gaan ook mede de heeren P. G. L. Hegener, chef-radio dienst van de expeditie en H. J. Brink, mecanicien. De algemeen leider van de expeditie, de kapitein der Artillerie mr. R. N, de Ruyter van Stevenlck, is reeds 14 Augus tus 1.1. per K.L.M. naar Indië vertrokken; ook de eerste Geodeeth C. Roggeveen en de navigator-fotograaf F. W. J. Surlnk, hebben de reis naar Indië per K.L.M.- vllegtulg gemaakt. Wat de overige deelnemers betreft, ls 5 Juli 1.1 per mailschip „Johan v. Olden- barnevelt" naar Indië vertrokken de ad ministrateur E. L. J. Haak en per „J. P. Coen" op 14 Juni de kampmeester S. Dlsse. Per mailschip „Baloeran" vertrok ken op 14 Augustus de laborant A. C. Brand, de tweede Geodeeth D, E. Han- nema, de navigator-fotografen B. J. A. Herweyer, Y. Iwema, F. C. M. Loven en F. H. M. Rotteveel; de helper-Geodeeth W. A. Levenaar, alsmede de hoofdlaborant C. J. Weers. Als arts van de expeditie zal optreden dr. Schroder, terwijl ln Indië zijn aangewezen de heeren F. Lischer, chef technische dienst, ln dienst der K.N. I.L.M., J. V. d. Putten, mecanicien, Brlttljn en De Bruin, radio-telegrafisten. Met een der directeur van de K.N.I.L.M. den gep. kapitein ter zee jhr. H. K. B. Rendorp, heeft een verslaggever van het A.N.P. met betrekking tot deze opdracht een onderhoud gehad, waaraan de vol gende bijzonderheden zijn ontleend. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen, welke voor de karteering worden gebe zigd, zijn gewone twee-motorlge verkeers- machines (tweedekkers) van de De Ha villandfabrlek, welke plaats bieden aan acht passagiers. De K.N.I.L.M. heeft deze toestellen kunnen koopen, terwijl ze ln aanbouw waren en nadat gebleken was dat het reeds gerulmen tijd gebruikte Ford-vliegtuig, dat men voor een gerin gen prijs uit Amerika had laten komen, voor karteerlngsdoeleinden minder ge schikt was. Getracht zal worden dit vlieg tuig te verkoopen en als dit niet lukt, zal het naar Indië worden overgebracht om voor de expeditie communicatie-dien sten te verrichten en eventueel als in valler te fungeeren. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen zijn aan den onderkant eenigszins gewijzigd, zoodat het oog van de camera's, welke op deze plaats worden bevestigd naar alle kanten een vrij veld heeft. Het geheele gebied, dat in kaart moet worden gebracht, beslaat de geweldige oppervlakte van tien millioen hectaren, tezamen echter nog niet de helft van het Nederlandsche bezit op Nleuw-Guinea vormend en hoofdzakelijk bestaande uit laag terrein, dat een lengte heeft van ongeveer 800 kilometer. De duur van het werk wordt op tenminste een jaar ge schat en ls uitsluitend afhankelijk van de gelegenheid tot fotografeeren. Met be wolking en andere factoren rekening hou dend, rekent men er op, dat per dag hoogstens gedurende een uur opnamen zullen kunnen worden gemaakt.... De regeling is zoodanig, dat bij aan komst op Nieuw-Guinea der vliegtuigen deze zullen na aankomst te Bandoeng ln de werkplaatsen van de K.N.I.L.M. duch tig onderhanden worden genomen, waar mede tien dagen gemoeid zullen zijn al het overige personeel en al het benoo- digde materiaal reeds in het tevoren ge heel gemonteerde kamp te Babo, aan dé Zuidkust van de Mac Cluer Golf, aanwe zig is, zoodat de karteering onmiddellijk kan beginnen. Er komen ln het geheel vier kampe menten, waarvoor de vestiging zorgvuldig is uitgekozen. Voor het transport van het materiaal is o.a. een lichter van de K.P.M. gecharterd. Terwijl het terrein rondom Babo gekar teerd wordt, wordt door de zorg van de opdrachtgeefster een ander vliegveld ge reed gemaakt en een kampement aldaar gebouwd, zoodat onmiddellijk nadat de karteering te Babo beëindigd is, alles naar het nieuwe kampement kan worden over gebracht. Terwijl dit in gebruik is. wordt het kampement, dat te Babo stond, we der naar een derde plaats overgebracht en zoo vervolgens. Kampementen en vliegvelden komen behalve te Babo, op het eiland Efman nabij Sorong, te Seroei op het eiland Ja pon en te Mimika op de Zuidkust van Nieuw-Guinea. De afstand tusschen de heide uiterste kampementen, Sorong en Mimika, bedraagt niet minder dan 600 kilometer Ofschoon de expeditie uiteraard behoor lijk gewapend ls en de re'geering een wa kend oog in het zeil houdt, worden geen vijandelijke overvallen gevreesd. Als alles naar wensch gaat, zal begin October met deze grootsche onderneming want deze kwalificatie komt de kar teerlngsopdracht ongetwijfeld toe een aanvang worden gemaakt. PREDIKBEURT ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Lokaal v. Mandersloostr.: Woensdag- nam. 7 1/4 uur, de heer Redelijkheid van Oudekerk a/d. IJssel. o NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Sirjansland op Dui- veland, O. G. Bunjes, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Harderwijk: J. D. Kleyne, te Ooltgensplaat. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Rljssen M. Hofman te Krabbendijke; Voor Grand-Raplds (N Am.) M. Heikoop te Utrecht. GEREF. KERKEN. Tweetal te Oosterwolde (Fr.): R. Douma, cand. te Bergum en A. Mollema, cand. te Scharnegoutum (Fr.). DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen: Te IJlst, P. v. d. Meulen, prop. Hulzum (Fr.). -o- PROF. DR. J. DE JONG. Vandaag viert prof. dr. J. de Jong, pre sident van het Groot Seminarie te Rij- senburg, die kort geleden benoemd werd tot co-adjutor met recht van opvolging ln het Aartsbisdom Utrecht, zijn 50sten verjaardag. De Jarige werd 10 Sept. 1835 te Nes op Ameland geboren. De bisschopswijding van prof. dr De Jong zal a.s. Donderdag, den feestdag van den Naam van Maria, plaats hebben ln de Kathedrale kerk van St. Catherina te Utrecht. o IN DE LAATSTE BOCHT. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Bij wielrennen of draverijen is het van groote beteekenis in welke volgorde de mededingers de laatste bocht ingaan en aan het laatste stuk vóór de eind streep beginnen. Een dergelijk gevoel als zij moeten heb ben, heerscht er bij ons in het begin van September. Nog vier maanden zijn er dan van het jaar over. Zal er ln dien tijd nog alles bijeen gebracht kunnen worden, wat er noodig ls, ook dat, wat er ln de reeds verloopen maanden te weinig verza meld ls? Het is als het ware een wedloop tus schen de behoeften van het werk en de offervaardigheid der Gemeenten. Wan neer begin September de achterstand te groot is, ls er weinig hoop, dat de zen- dingsweek die Inhaalt. Zoo was het ver leden Jaar, toen begin September de achterstand de f. 250.000 te boven ging. Dit jaar staan wij er minder ongunstig voor. Er ls f. 50.000 meer ingekomen over de verloopen acht maanden dan verleden jaar. Bovendien is de raming over dat tijdperk f. 40.000 lager. Zoodoende is de toestand bijna f. 100.000 gunstiger. De achterstand is nl. f. 157,000. Dit is een be drag, dat gezien de ervaring van vroegere jaren, door de zendlngsweek kan worden aangevuld. Zoodoende mogen wij, al ls de toestand niet zonder zorgen, met gegronde hoop de laatste bocht Ingegaan. Er is werkelijk een zeer goede mogelijkheid dat dit jaar alles bijeengebracht wordt wat volgens de ra ming noodig is, zoodat wij zonder tekort zouden kunnen sluiten. Op de eindstreep kunnen behoeften van het werk nog best ingehaald worden door de offervaardig heid der Gemeente. Wij beginnen de voorbereiding voor de Zendlngsweek dus ln goede verwachting, maar ook met groote spanning. VERSPREIDE BERICHTEN. Vandaag wordt de heer G. L. M. van Es, de bekende Rotterdamsche tabaks handelaar, die zich op velerlei gebied zeer verdienstelijk heeit gemaakt, zeventig jaar. o UIT NED. OOST-INDIË. REVOLUTIONAIRE JEUGDVEREEN. ONTBONDEN. BATAVIA, 9 September. (Aneta) Aneta verneemt dat de revolutionaire jeugdvereeniging P.P.R.I. zal worden ont bonden. o PARTICULIERE INKOMSTEN AMBTENAREN. BUITENZORG, 9 September (Aneta) Vastgesteld is een ordonnantie tot vast stelling van de regelingen Inzake het ge nieten van particuliere inkomsten door ambtenaren. De ordonnantie treedt ln werking op 1 November 1935. o OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 9 September. (Aneta) Met Ingang van 16 December ls eervol ontslag verleend uit 's Lands dienst onder dankbetuiging voor de den Lande bewezen diensten aan ir. H. J. van Loohuizen. hoofd van den Dienst van den Mijnbouw. Aan dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, dr. R. Tumbelaka, dr. H. Jansen, C. B. van Vooren, mr. J. E. van Hoogstraten, E. E. Martens, voorz. en leden van het voor malig bestuur over de Protestantsche ker ken in Ned. Indië ls de dank der regeering betuigd voor den door hen verrichten arbeid. Met Ingang van 31 October is eervol ont slag verleend uit 's Lands dienst onder dankbetuiging voor de langdurige dien- Isten den Lande bewezen aan mr. R. A. Rentema, vice-president van den Raad van Justitie te Soerabaja. Abonné T. te L. Nader vernemen wij dat mr. H. Bogaardt secretaris is van de Ned. Ver. voor Waardevast geld en dat zijn adres luidt- Nassau Ouwerkerkstr. 3 den Haag, Telef. 110455 Wed. F., te O. Het weduwenpensioen eindigt bij een volgend huwelijk der we duwe. Wordt dit huwelijk ontbonden, dan wordt aan de vrouw op haar schriftelijke aanvrage haar oude pensioen weder toe gekend. Zou haar echter ter zake van het latere huwelijk eveneens pensioen toeko men, dan wordt slechts het hoogste van die beide bedragen toegekend. Over den tijd gedurende welken een weduwe in concubinaat leeft, wordt het weduwenpensioen niet uitgekeerd. Een belanghebbende. Als er twee zus ters zijn, krijgt de moeder een derde ge deelte der nalatenschap, als er meer dan twee zijn, krijgt zij een vierde gedeelte. De zusters hebben recht op de overige ge deelten. H. P. C. ZIJ is niet verplicht de ge schenken terug te geven. G. W. S. Neen, krankzinnigheid levert geen reden tot echtscheiding op. A. C., te L. Een wettelijke verplich ting tot onderhoud bestaat er ln dat ge val niet. NIEUWE UITGAVEN. Jhr. G. L. Schorer, vice-admiraal b.d. heeft bij den uitgever A. A. M. Stols te Maastricht een brochure het licht doen zien, getiteld ,De Nederlandsche Zee macht". Deze brochure is geschreven om aan den niet-deskundigen lezer een denk beeld te geven over de noodzakelijkheid van het aanhouden eener voldoende sterke oorlogsmarine en omtrent de groote lij nen van de organisatie der marine. Van Gorcum's Tooneelfonds te Assen, onder redactie van David Tomkins, deed ons enkele van haar uitgaven toekomen. De serie bevat elck wat wils, n.l. voor drachten, samenspraken, tooneelstukjes, zangspelletjes en zangstukjes, poppekast- spelen, enz. TIJDSCHRIFTEN. „Meisjesleven". De Septemberaflevering van het maand blad „Meisjesleven" bevat weer tal van aardige verhalen, verzen en teekeningen, die onze vrouwelijke jeugd stellig gaarne zal lezen of bekijken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9