Jo Vincent en Anthon v. d. Horst. |{»te Jaargang DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 No. 23148 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per mnd.t Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Overdracht van het rectoraat. A.s. Maandagmiddag om 2 uur zal in een bijeenkomst in het groot-auditorium der Universiteit prof. dr. W. van der Woude het rectoraat overdragen aan prof mr. A. S. de Blécourt. DE NIEUWE KWEEKSCHOOL DER BEWAARSCHOOLONDERWIJZERESSEN. De officieele opening. In tegenwoordigheid van bestuur en leden der Ver. tot Opleiding van Bewaar- iehoolhouderessen, de directrice mej. D. Voltman, onderwijzend personeel en leer lingen der Kweekschool, den architect, 'den heer B. Buurman, tal van genoodig- öen en belangstellenden is hedenmiddag de nieuwe Kweekschool aan den Vliet officieel geopend. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Verwer, wees, nadat hij de genoodigden had begroet, er in zün toespraak op, dat hier voor nu ongeveer 8 jaren een soort gelijke plechtigheid plaats vond. Toen be trof het de ingebruikneming eener geheel nieuwe, aan de Kweekschool verbonden bewaarschool; nu echter was de Kweek school zelf vernieuwd en vergroot, voor welk doel drie kleine oude huisjes aan den Vliet gesloopt waren en het terrein hadden geleverd voor de nieuwe school. Deze ver nieuwing was noodzakelijk geworden; eensdeels doordat de oude schoolvertrek- ken sporen van verval begonnen te ver- toonen en anderdeels doordat het aantal interne leerlingen te groot was geworden om allen nog in de bestaande lokaliteiten te huisvesten, 't Geheel was nu een ruime en aan alle redelijke eischen voldoende school geworden, met den voorgevel en den hoofdingang aan den Vliet. Wel had het aan 't bestuur der Vereeniging veel hoofdbreken gekost tot den verbouw over te gaan, maar de overweging, dat het be lang van goed bewaarschoolonderwijs meer en meer werd ingezien, had den doorslag gegeven. In verband met den bouw der nieuwe. Kweekschool wees spr. er op, dat ook de Bewaarschool, de eigenlijke leer- en oefen school voor de kweekelingen, te klein was geworden en dat de Vereeniging tot Opl. van Bewaarschoolhouderessen, tezamen met andere vereeningen alhier, eerlang in de Heerenstraat een bewaarschool hoopte te openen, om de gelegenheid tot praktisch werken voor de kweekelingen uit te brei den en in de behoefte aan onderwijs voor kinderen, beneden den leerplichtigen leef tijd voor L.O., te voorzien. Met dankbetui ging aan allen, die tot den bloei dei- Kweekschool hadden bijgedragen of het pog doen, besloot spr. zijn openingswoord. Op het verdere verloop der openings plechtigheid komen wij morgen nader terug. TUINCONCERT „ATHALIA". De Chr. Harmoniever. „Athalia" heeft gisteravond in den theetuin van „Oud-Hor - tuszicht" een geslaagd invitatie-concert gegeven. Het wordt zoo langzamerhand al weer vrij frisch om openluchtconcerten bij avond bij te wonen en zulks was aan het bezoek dan ook goed merkbaar. De aanwezigen hebben evenwel met grop- te aandacht het goede programma, dat on der leiding van den heer H. van der Veld werd uitgevoerd gevolgd. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. DE VOLKENBOND BIJEEN. De Raadscommissie ter behandeling van het Italiaansch-Abessijnsche geschil is gis termiddag in zitting bijeen geweet. In het bijzonder zijn de volkenrechtelijke kwes ties behandeld. Bovendien is nog gespro ken over het Engelsch-Fransche voorstel een oplossing te vinden, welke zoowel in overeenstemming is met het Volkenbonds statuut als met de souvereiniteitsrechten van Abessynië. De commissie heeft voorts besloten de koloniale experts der vijf mogendheden te belasten met de bestudeering van het Ita- liaansche requisitoir tegen Abessynië en het Abessijnsche antwoord daarop. De be noeming van een commissie van deskun digen wordt algemeen beschouwd als een zekere genoegdoening aan Italië. Het on derzoek der commissie van koloniale ex perts zal evenwel onafhankelijk van de werkzaamheden van de commissie van vijf worden gedaan. De bemoeiingen van de commissie van vijf hebben ten doel een z.g. Irak-oplosSing tot stand te brengen, d.w.z. een oplossing, welke Italië in Abes synië een soortgelijke juridische positie zal verschaffen als Engeland thans in Irak inneemt. Irak is intusschen wel is waar een souvereine staat geworden, doch het overwicht der Engelsche belangengroepen wordt op verschillend terrein erkend, ter wijl ook Engelsche politiestrijdkrachten op bijzonder vitale punten zijn gestation- neerd. Italiaansche kringen staan wel is waar in doorloopend contact met de commissie BOOTTOCHT VOOR WERKLOOZEN. Gistermiddag heeft een 450-tal werk- loozen, waarvan velen vergezeld van hun vrouwen en kinderen met het s.s. ..Prin ses Juliana" een boottocht gemaakt over de Kager en Braassemermeren. Muziek van „The happy boys" verhoogde de ge zelligheid tijdens dezen prachtigen vaar tocht, die was aangeboden door de on dernemers van den dienst LeidenAm sterdam v.v., welke dienst gedurende den afgeloopen zomer met de „Prinses Ju liana" werd onderhouden. Dankbaar je gens allen, die hadden bijgedragen om dit heerlijke uitstapje mogelijk te maken, stapten allen omstreeks 7 uur weer aan wal. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 25ste programma der wekelijksche orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma bevat morgen avond het D moll Concerto en F dur Toc cata van Bach; 1ste Sonate van Mailley; Doodenmarsch en Engelenzang van Guil- mant, - De toegang is vrij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing; Café „De Jonge Luchtreiziger", Noord einde 28, Leiden. Wijzigingen N. van der Star, Nieuwe Rijn 75, Leiden Aardappelen-, groenten- en fruithandel. Het winkelbedrijf is opgeheven. P. van Rijn, Valkensteeg 3, Leiden. Ex peditie; ijshandel (staven). Vestiging: Café „De Gouden Wagen", te Leiden, Noordeinde 28. Ztoals bekend geven Jo Vincent en Anthon v. d. Horst Vrijdagavond een kerk- concert in de Pieterskerk. Beide musici aan de studie in de Groote Kerk te Haarden, in het bijzonder door bemiddeling van de Fransche delegatie doch tegenover de werkzaamheden der commissie neemt men een groote reserve in acht. De „Times" meldt nog over de plannen: De algemeene grondslagen voor een wel licht mogelijke regeling van de Abessyni- sche kwestie nemen langzamerhand dui delijker vormen aan. Naar verluidt, heeft de Britsche delegatie reeds een gemeen schappelijk mandaat van den Volkenbond over Abessynië voorgesteld. Het Is nog niet mogelijk te zeggen, wel ken vorm dit mandaat zou krijgen, of het direct door den Volkenbondsraad, door zijn eigen Hooge Commissaris en ambte naren uitgeoefend, dan wel of het tus- schen de onderteekenaars van het verdrag van 1906, d.w.z. Frankrijk, Engeland en Italië, die dan uit naam van den Volken bond zouden optreden, verdeeld zou wor den. Van Britsche zijde wordt slechts dit eene voorbehoud gemaakt, dat Abessynie het plan vrijwillig aanvaardt. De corres pondent voegt hier nog aan toe, dat, naar verluidt, Laval en de Fransche delegatie het bestaan van het plan hebben toege geven. De Franschen zouden derhalve hun oorspronkelijke zienswijze hebben veran derd, volgens welke Italië alleen met toe stemming van den Volkenbond een man daat over Abessynië zou dienen te verkrij gen. Bovendien merkt de correspondent nog op, dat bepaalde teekenen er op wijzen, dat het voorgestelde internationale man daat den Negus zeer weinig souvereiniteit zou laten. Derhalve dient niet uit het oog te wor den verloren, dat hij het voorstel wellicht van de hand zal wijzen. En dit laatste wordt waarschijnlijk door volgend bericht uit Addis Abeba. Gemeld wordt dat de houding van den Negus vastberaden blijft. Hij zal geen drie voudig mandaat aanvaarden, noch een Italiaansch protectoraat, gelijkend op dat, hetwelk Groot-Britannië in Irak uitoefent, hij zal evenmin een internationale politie macht aanvaarden. De Volkenbond heeft gisteren zijn bu reau samengesteld. Dit zal bestaan uit den voorzitter der Volkenbondsvergadering, Benesj, de zes ondervoorzitters, Laval, Sir Samuel Hoare, Aloisi, de Madariaga, Van Zeeland en Gomez (Mexico), de voorzitters der vijf commissies, mr. J. Limburg (Nederlandi, Zawadsky (Polen), Radulesco (Roemenië), gravin Aponyi (Hongarije) en de Valera (Ierland), verder de voorzitter der voor- stellencommissie Motta en de voorzitter der commissie voor de geloofsbrieven Tu- leda (Peru). De verdeeling van de Nederlandsche de legatie over de verschillende commissies is als volgt: Eerste commissie, juridische kwesties: mr. J. Limburg; tweede commissie, tech nische volkenbondsorganen: mr. W. M. v. Lanschot; vierde commissie, budget: mr. C. Ridder van Rappard en mevrouw C. A. Kluyver; vijfde commissie, sociale en hu manitaire kwesties: prof. dr. J. P. A. Fran cois en mevrouw C. A. Kluyver; zesde commissie, politieke kwesties: minister jhr A. C. D. de Graeff en mr. J. A. N. Patijn. Voor het geval nog een derde commis sie, voor ontwapeningskwesties, zal wor den ingesteld, zal prof. Francois hierin de Nederlandsche gedelegeerde zijn. Aan de Nederlandsche delegatie is nog als tweede secretaris toegevoegd baron E. O. van Boetselaer, ambtenaar van de algemeene secretarie te Buitenzorg. POLEN. De verkiezingen voor de Sejm. Bij de verkiezingen voor den Poolschen Landdag zijn in totaal 7.575.681 stemmen uitgebracht. Aangezien 16.282.000 Polen stemgerechtigd zijn, is dus slechts 46,5 pro cent der kiezers ter stembus gegaan. Bij de verkiezingen in 1930 bedroeg het percentage opgekomen kiezers 74,8, zoodat thans 28,3 procent minder stemmen is uit gebracht dan de vorige maal. Dit kan ver klaard worden door het slechte weer, het achterwege laten van eenige verkiezings campagne en de hardnekkige actie van de oppositie, die den boycot der verkiezingen had gepropageerd. In 1930 werden op de regeeringscandi- daten 5 292.725 stemmen uitgebracht en ditmaal 7.575.681 zoodat 43,1 procent meer stemgerechtigden zich voor de regeering heeft uitgesproken. Gekozen zijn 184 Polen, 19 Oekraïners, 4 Joden, 1 Rus, in totaal 208 afgevaardig den. Van deze 208 afgevaardigden behooren er 183 tot de diverse groepeeringen der re- geeringspartijen, of de politiek daaraan nauw verwante groepen. Bovendien zullen twee afgevaardigden, die onmiddellijk voor de verkiezingen uit de oppositioneele Oos telijke boerenpartij werden gestooten, om dat zij den boycot der verkiezingen niet goedkeurden, hun intrede in den landdag doen. De Duitsche minderheid en de Wit-Rus- sen hebben geen zetels verkregen. Tot den nieuwen Landdag zullen drie of vier geestelijken en twee vrouwen behoo- «B. GRIEKENLAND. Monarchie of republiek! Tusschen minister-president Tsaldaris en den minister van oorlog, Kondylis, zijn verschillen van meening ontstaan, die, naar in politieke kringen verluidt, het aftreden van den minister van oorlog waarschijnlijk maken. De meeningsverschillen vinden hun oor zaak in het feit, dat generaal Panajota- kos verschillende officieren uit hun func tie heeft ontheven, daar zij zich door hun houding verdacht hadden gemaakt. Blijk baar wilden deze officieren een direct herstel der monarchie. De minister van oorlog verlangde daar op, dat generaal Panajotakos van het commando zou worden ontheven. Minis ter-president Tsaldaris verklaarde zich tegen dezen maatregel, waardoor het conflict met generaal Kondylis tot uiting kwam. Gisteravond heeft het kabinet lang durig vergaderd. Het blad „Vradini" zegt dat Tsaldaris met de leiders der andere politieke par tijen tot overeenstemming is gekomen wat betreft de onpartijdigheid van het ple bisciet, waarvan de uitslag door allen moet worden aanvaard. Nader wordt gemeld, dat Panajotakos geweigerd heeft zijn commando zonder persoonlijke order van Tsaldaris te ver laten. Hij zou bepaalde gedeelten van het gar nizoen van Athene verzameld hebben, waarop hij zich meent te kunnen verlaten. Volgens de bladen heeft Tsaldaris be paald, dat het plebisciet vóór het einde van October zal worden gehouden. Een hevig gevecht is tegen middernacht geleverd op den drempel van de zaal, waar de ministerraad vergaderde, tus schen republikeinsche officieren en mo narchistische leden der garde. De republikeinsche leider generaal Pa najotakos is door een bajonetsteek aan de wang gewond, zijn broeder, die lid van de Kamer is, werd door een kogel aan de hand gewond. Tsaldaris heeft een delegatie van mo narchistische afgevaardigden ontvangen en hun verzekerd, dat hij de volksstem ming zou laten plaatsvinden en zelf ten gunste der restauratie zou stemmen. ZUID-SLA VIË. Botsingen in Kroatië. In het Kroatische dorp Taborsko ont stonden bloedige botsingen tusschen gen darmerie en boeren. De boeren hadden een vergadering belegd, waarvoor niet van te voren bij de autoriteiten vergunning was gevraagd. De vergadering was uitgeschre ven door den op de lijst van den Kroati- schen leider Matsjek gekozen afgevaardig de Domovic. Volgens de officieele lezing werden de gendarmes, toen zij er de aandacht op vestigden, dat niet aangevraagde vergade ringen verboden waren, door de boeren met steenen bekogeld, waardoor zes gen darmes gewond werden, en wel een hunner ernstig. Toen uit de menigte bovendien nog vier revolverschoten gelost werden, had den de gendarmes eerst waarschuwings schoten gelost, waarna, toen de menigte bleef opdringen, op haar geschoten werd. In totaal zouden acht schoten gelost zijn, waardoor drie boeren op slag werden ge dood, terwijl een vierde boer zoo hevig ge wond werd, dat hij korten tijd later stierf. DUITSCHLAND. Katholieke demonstratie te Berlijn. Er heeft een groote katholieke demon stratie plaats gehad in het Sport Palast te Berlijn ter eere van den nieuwen bis schop Conrad von Preysing. In zijn rede tot de 20.000 aanwezigen besprak de nieu we bisschop de aanvallen op de Kerk en wees op de taak van deze Kerk. ,Het ka tholicisme zal( zijn onveranderlijke moraal handhaven, trots alle leerstellingen van tijd en ras. Ons volk zal slechts sterk wor den, indien Christendom en Germanen- dom zich vereenigen". FRANKRIJK. Een misverstand. Een misverstand heeft plaats gehad naar aanleiding van een geschenk dat d'Annunzio den president der Fransche Republiek heeft laten overhandigen, daar n.l. de Italiaansche ambassadeur het dichtwerk van d'Annunzio aan den presi dent der republiek overhandigde, zonder tevoren den Franschen minister-president, en minister var. buitenlandsche zaken daarvan in kennis te hebben gesteld. President Lebrun aanvaardde het ge schenk en dankte den gezant tevens daar voor, zonder echter kennis te nemen van den inhoud. Naar thans is vastgesteld, bevatte de tekst compromitteerende op merkingen over Frankrijk en de verhou ding van dit land tot den Volkenbond, hetgeen eigenlijk de aanvaarding van het geschenk onmogelijk zou hebben gemaakt. f In Narbonna, in West-Frankrijk is een staking onder de druivenplukkers uitge broken. Eenige botsingen hadden plaats, jvaarbij eenige arrestaties werden verricht. BINNENLAND De karteering van Nieuw-Guinea. (Bin nenland, 3e Blad). Het conflict te Tilburg; de stakers wil len onderhandelen. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Wat coöperatie in den landbouw ver mag. (3e Blad). BUITENLAND Rond het Italiaansch-Abessynisch ge schil. (Buitenland en Tel., le Blad). De Volkenbond kiest zijn bureau. (Bui tenland, le Blad). Senator Huey Long hedenmorgen over leden. (Tel., le Blad). De verkiezingen voor de Poolsche Sejm. (Buitenland, le Blad). Ministerieele oneenigheid in Grieken land. (Buitenland en Tel., le Blad). Treinbotsingen in Italië en Turkije. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. VEREENIGDE STATEN. De toestand van Senator Long. Terwijl het officieele bulletin zegt, dat de toestand van Huey Long verbeterd is, verneemt men uit particuliere bron, dat zijn toestand slechter is geworden. Tegen 7 uur gisteravond trad een pe riode van groote zwakte in.. Men heeft zijn toevlucht moeten nemen tot een tweede bloedtransfusie. De kogels zijn hem door den onderbuik gegaan, zij hebben op twee plaatsen een darm door boord, In alle geval zullen de geneesheeren zich niet kunnen uitspreken vóór Woensdag of Donderdag. President Roosevelt, die momenteel te Hyde Park in den staat New York ver toeft, heeft in een officieele verklaring o.a. gezegd: „Ik betreur ten zeerste den aanslag op het leven van Senator Long. De geest van geweld is on-Amerikaansch en mag geen plaats innemen in het openbare leven, en allerminst in een tijd, waarin het van belang is dat men de moeilijke problemen kalm en zonder hartstocht tracht op te lossen". President en mevrouw Roosevelt hebben Senator Huy Long een persoonlijke uiting van hun deelneming gezonden. In officieele kringen verklaart men. dat de hoop op behoud vrijwel is opgegeven. In den Senaat worden officieel beden gezegd voor zijn herstel, waarin Long be schreven wordt als een weldoener der menschheid. Het jongste bulletin der doktoren zegt, dat de krachten van den Senator niet verder zijn afgenomen, en dat gedurende zekeren tijd geen verandering is te ver wachten. Het zakenleven staat practisch stil. Heden wordt nog nader gemeld: De geneesheeren zijn ertoe overgegaan, gebruik te maken van zuurstofapparaten, om de ademhaling van Huey Long te ver lichten. Inmiddels is voor de derde maal bloed transfusie toegepast. Op deze behandeling heeft Long evenwel in het geheel niet gereageerd, hetgeen de hoofddokter van het ziekenhuis bijzonder bedenkelijk achtte. De behandelende geneesheeren vreezen, dat het buitovlies ontstoken is, en koeste ren geen enkele hoop, dat de patient zal herstellen. Een groote menigte aanhangers van Long verdringt zich vol spanning voor de bureaux der kranten. Dr. Weiss, die den aanslag op Huey Long heeft gepleegd, is reeds op het plaatselijk kerkhof begraven. Honderden woonden de begrafenisplechtigheid bij, o.a. vrijwel alle doktoren uit Baton-Rouge. In het ziekenhuis komt een gestadige stroom van sympathiebetuigingen voor Long binnen. Zijn aartsvijand Walmsley, burgemeester van New Orleans, publi ceerde een verklaring, waarin hij de schietpartij „oprecht betreurde' Het Huis van Afgevaardigden is in neer slachtige stemming bijeengekomen, en heeft een wet aangenomen, die ten doel heeft de herkiezing van rechter Favy, den schoonvader van Weiss, te verhinderen. Na de derde bloedtransfusie begon Huey Long wartaal te spreken. Hij sprak van het boek, dat hij later zou schrijven over „Mijn eerste jaar in het Witte Huis".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1