!friQ Jaargang MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 No. 23147 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Hef voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES i 30 ctsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z(jn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven .10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>. Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE DEMONSTRATIE MET HET AUTO-GIRO-TOESTEL. VOORWAARDEN VOOR DEN KOOP: EEN STADSTUINTJE VAN 5x2 METER EN.... f. 11.000.—. De groote belangstelling, welke gister middag bleek te bestaan voor de demon straties van den chef-instructeur der Kat. Luchtvaartschool, den heer H. M. Schmidt Crans met het nieuwste auto-, giro-toestel op het R.K. Sportpark aan den Haagweg deed ons even terugdenken aan ten goeie vijfentwintig jaar geleden, toen Jan Olieslagers en andere pioniers der ariatiek onze grootvaders en dito moeders de handen van verbazing deden in een- slaan en hun de verzuchting ontlokten pjioe-kan-het-bestaan". Vele honderden belangstellenden, casu ipio nieuwsgierige stadgenooten verdron gen zich voor het smalle toegangslaantje naar het tot landingsterrein gebombar deerde weiland en het was maar héél goed. dat het bestuur zoo verstandig was ge- reest om reeds aan den Haagweg een vier tal loketten voor den verkoop van toe- irngskaarten open te stellen. En achter oie ettelijke honderden, die zich de weelde tonden veroorloven om „er met hun neus boven op te staan", schaarden zich nog duizenden, die hetzij op den Haagweg, hetzij op een der omringende weilanden tan een afstand de evoluties der wonder- machine trachtten gade te slaan. De Vreemdeling-automobilist, die gister middag omstreeks halfdrle den Haagweg passeerde en zich ternauwernood een doortocht kon banen tusschen al die in de lucht turende kijkers, moet wel een ge tuigen dunk gekregen hebben van de ont wikkeling der Leidenaars, die in zoo groo- ■en getale waren uitgestroomd om getuige ie zijn van de aankomst van 'n vliegtuig! Gelukkig werd het geduld niet op een al te zwaren proef gesteld. Nadat fantasie rijke toeschouwers reeds meermalen de share wachtenden tevergeefs hadden ge alarmeerd voor vermeende vliegtuigen, die vit oostelijke richting kwamen opdagen, naderde stipt op tijd, tegen drieën uit iuid-westelijke richting met matige snel heid het verwachte auto-glro-toestel. Seeds van verre waren de horizontaal- draaiende molenwieken duidelijk zicht baar, Statig dreef de vreemde vogel dich terbij en geen vijf minuten, nadat zijn ver- johijning in het luchtruim was gesigna leerd. zette de heer Schmidt Crans zijn Donna Dulcinea" zachtjes aan den frond. Behalve den piloot was in het toestel gezeten de heer Hanno van der velden, directeur van de Auto-giro-Import kV., die eerst Woensdag j.l. in dit toestel lijn brevet haalde. Na een korte begroeting deeg de heer Schmidt Crans andermaal f voor het geven van de eigenlijke demonstraties. Uit den aard der zaak ver witten deze heel wat minder sensatie dan indertijd de vluchten van Olieslagers c.s., maar toch was het zelfs voor leeken een eigenaardige gewaarwording, toen het toestel zich na een aanloop van slechts enkele meters vrijwel loodrecht in de ment verhief. En even vreemd deed het hn om het vliegtuig met een snelheid nn slechts enkele tientallen kilometers Sar uur zich te zien voortbewegen, met j'Sezetten motor te zien planeeren en Jaarna weer verticaal te landen, zoodat 'et zelfs geen halven meter uitloop noo- had. Tusschen twee vluchten door vertelde heer Schmidt Crans ons nog het een en «der over de la Clerva's merkwaardige fading. De veiligheidsfactor der Autogiro is bubbel zoo groot als van een gewoon vlieg- de motor is slechts 140 P.K. sterk. Eïn luidspreker-Installatie hield de bfaigte op de hoogte van de verschillende fanoeuvres. Omstreeks halfvijf vertrok de machine «er in de richting Rotterdam. Voor hen. die de beschikking hebben per een stadstuintje of een plat dak en zich uit dien hoofde de luxe van aan- faaffing van een dergelijken vogel zou- Fb kunnen permitteeren, zij nog mede- iedeeld dat de prijs van elfduizend gulden p'sschien het grootste bezwaar zal zijn. Ter geruststelling z|]n wij gemachtigd te Piklappen, dat in dit bedrag de invoer rechten zijn begrepen! VEREENIGING VAN MATHESIANEN. tEiDSCHE H.B.S.-VER. „EMTÉGEES". Bestaat morgen 25 jaar. .Morgen is het vijf en twintig jaar ge- ^un, dat hier ter stede de Leidsche iJ.S-vereeniging „Emtégeës" werd op dicht. Daar de zomervacantie voor het "'bereiden van een optreden naar bui- uiteraard niet geschikt is, zal de vie- Fvan dit lustrum eerst later in hei vor mingsjaar plaats vinden. 14 Sept zal 'poter in intiemen kring van leden en .Meden in „Den Burcht" worden her- Wcstland-excursie. Men schrijft ons: Onder leiding van den heer van M. Zwieten de Blom werd door de V.V.M. Zaterdag j.l. een excursie naar het West- land gehouden, waarbij het modern Ijk- laboratorium te Monster en het groote veilingsgebouw te Poeldijk werden be zichtigd. In hotel Overheyde te Monster werd het gezelschap door den heer P. M Vleu gels een der oprichters van de V.V.M. mede namens den burgemeester harte lijk welkom geheeten. Na de thee werd allereerst een bezoek gebracht aan het groote veilingsgebouw te Poeldijk, bij welke bezichtiging de heer P. M. Vleugels een verklarende uitleg ging gaf. De electro-technici scheidden zich daarna van het gezelschap af, ter bezich tiging van een schakelstation en een mo dem ïjklaboratorium, terwijl de bouwkun digen zich nog wat met de „veiling" heb ben bezig gehouden. Hierna werd de oude Monstersche toren beklommen. Van boven af had het gezelschap een prachtig gezicht op de „glas-massa" be neden. Na dezen aanblik zal het wel geen der deelnemers meer verwonderen, welke schade 'n enkele hagelbui kan veroor zaken. Tot slot stond op het programma de bezichtiging van een Westlandschen tuin en. zooals van zelf spreekt, druiven eten! Al „tafelende" heeft de voorzitter, de heer G J. J. van der Linden, woorden van dank gebracht aan den heer Vleugels, voor de goede zorgen en moeite, welke deze zich voor het welslagen van deze excursie heeft gegeven, alsmede aan den heer Van Zwieten de Blom, en diens „aanhang" voor de weer zoo spontaan op zich genomen leiding. ,,'n Middag de V.V.M. waardig" merkte de heer Van Zwieten de Blom op! Daar mede zijn wij het geheel eens! NED. VERBOND VAN ZIEKENKASSEN GEWEST B. Vervolg der jaarvergadering. Na het Zaterdag reeds geplaatste ver slag van het eerste deel van bovenge noemde vergadering, bracht de voorzitter dank aan den heer Hendriks voor zijn goed verzorgd jaarverslag en aan den heer Groenendijk voor diens belanglooze hulp en steun bij het vele administratieve werk van den penningmeester. De stemming voor de benoeming van één lid der controlecommissie gaf tot uit slag dat de heer Oostlander (Ridderkerk) in dat college wordt opgenomen, terwijl op voorstel van het bestuur den heer Groenendijk (Bodegraven) als adviseur aan de commissie wordt toegevoegd. Vervolgens wordt dé heer Hendriks als eenig candidaat in het bestuur herkozen. Punt 7 der agenda luidt verkiezing van drie hoofdbestuurders in het N.V.Z. Na stemming blijkt dat het dagelijksch be stuur van het gewest t.w. de heeren Van den Tooren, Strijk en Hendriks in het hoofdbestuur zitting blijven houden, ter wijl de heer Van Ewijk het hoofdbestuur zal verlaten. De heeren Morterdijk en Groenendijk worden gekozen als afgevaardigden naar de landelijke vergadering, welke zal plaats hebben op Zaterdag 21 September a.s. te Utrecht. Punt 9. Reorganisatievoorstellen. Het punt a: Overname der Landelijke kas van de Bedril fsvereeniging en het nemen in eigen exploitatie geeft veel stof tot spre ken. waarbij nogal scherp op het beheer van die kas door de B.V. wordt afgegeven. Besloten wordt dan ook tot terugname uit de B.V. De punten b. c. d. e, f. gaan vlot onder den hamer door, terwijl g. nog een stemming brengt n.l. of een hoofdbestuur der al dan niet leverancier aan het Ver bond mag zijn. De vergadering sprak zich na langdurige discussies vóór het voorstel van Gouda uit, dat hoofdbestuurders geen leveranciers mogen zijn. In verband met de behandelde voorstel len volgden dan enkele daardoor noodig geworden wijzigingen in de statuten. Een voorstel tot opheffing van het Steunfonds vond slechts weinig bijval, daar meerdere kassen den steun noodig hebben. Na zeer lange bespreking werd bepaald dat het steunfonds nog niet wordt opgeheven en de afgevaardigden op de landelijke vergadering tot oprich ting van een noodfonds zuilen advisee- ren. Na de rondvraag sloot de voorzitter te circa halfzeven de vergadering met dank voor de wijze waarop de vergadering hem het presidium heeft vergemakke lijkt en met de hoop dat de afdeelingen vertrouwen in het bestuur blijven behou den, waardoor de groote kans bestaan zal dat men het gewest het volgend jaar in een nog gezonder stadium zal terugvin den. GEZINSIHTGAVENONDERZOEK VAN HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK. HARING EN WITTEBROOD OP 3 OCTOBER A.S. Bij de Zaterdagavond j.l. gehouden in schrijving voor de haring- en wittebrood- gave op 3 October a.s. hebben zich 3260 personen aangemeld. Het vorige jaar bedroegen dit er 341Q, Ook Leidsche gezinnen kunnen zich opgeven. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werd eenige maanden geleden (29 Juni 1935) begonnen met een onderzoek naar de uitgaven van gezinnen in ver schillende gemeenten. Het onderzoek be oogt Inzicht te verkrijgen in het verbruik van gezinnen van verschillenden welstand. Meer dan 300 gezinnen hebben zich des tijds als deelnemers opgegeven. Het Bureau is thans in de gelegenheid het onderzoek uit te breiden tot eenige andere plaatsen, t.w. 's-Hertogenbosch, Alkmaar, Amersfoort, Harlingen, Leeu warden, Groningen, Veendam, Meppel, Nijmegen, Hilversum en Leiden. Het is de bedoeling aan de gezinnen, die bereid zijn mede te werken, te verzoeken één jaar lang alle uitgaven, die zij doen, vanaf Zaterdag 28 September 1935 te no- teeren in huishoudboekjes, die door het Bureau beschikbaar worden gesteld. De over een vol jaar verzamelde gegevens zullen o.m. de basis vormen voor de bere kening van z.g. duurtecijfers. Deze duurte- cijfers duiden aan de wisselende koop kracht van het geld, dat de gezinnen ge bruiken om hun levensonderhoud te beta len; zij geven dus weer de verhouding tusschen de voor eenzelfde hoeveelheid goederen en diensten berekende geldbedra gen op verschillende tijdstippen, waarbij dan wordt uitgegaan van het voor één dezer tijdstippen berekende bedrag, dat gelijk 100 gesteld wordt. Om duurtecijfers te kunnen berekenen moet men echter eerst beschikken over de resultaten van het gezinsuitgavenonderzoek, waaruit men alle uitgaven der gezinnen benevens het geld bedrag voor de totale kosten van levens onderhoud der gezinnen leert kennen. Er rest dan nog regelmatig na te gaan, welke veranderingen dit totale geldbedrag in den loop der jaren ondergaat tengevolge van prijsveranderingen. Deze duurtecijfers zijn als objectieve maatstaf voor het meten v. d. koopkracht der loonen van groote betee- kenis, o.a. bij loononderhandelingen tus schen werkgevers en werknemers. Belangrijk is het gezinsuitgavenonder zoek voorts, omdat daaruit voor tal van artikelen van dagelijksch levensonderhoud kan blijken, in welke mate en tot welke bedragen die artikelen door de in het onderzoek betrokken gezinnen werden ge kocht; door omrekening op de geheele be volking kan vervolgens het totale verbruik van elk dier artikelen op globale wijze wor den berekend. Zulke verbruiksaanwijzin- gen zijn voor de verkoop- en productiepo- litiek van handel en nijverheid van groot belang. Ook kan een deel van het in den loop van een vol jaar verzamelde materiaal voor onderzoekingen op het gebied van de voe dingswaarde van niet te onderschatten beteekenis zijn. De medewerkende gezinnen kunnen er van verzekerd zijn, dat ten aanzien van de door hen verstrekte gegevens door het Bureau volstrekte geheimhouding tegen over derden (Belastingen, enz.) in acht ge nomen wordt. De gezinnen, die zich tot medewerking be reid verklaren ontvangen tegen den tijd dat het onderzoek aanvangt, van het Bureau de noodige stukken (huishoudboekjes en aanwijzingen voor de invulling der boek jes). Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal het zeer op prijs stellen, indien gezin nen, die in dit onderzoek belang stellen en daaraan hun medewerking willen verlee- nen (normaal samengestelde gezinnen; geen gezinnen met kostgangers), zich als nog vóór 16 September a.s. aan het Bureau, Oostduinlaan 2 te 's-Gravenhage, opgeven. KWEEKWEDSTRIJD TUINIERS- EN BLOEMISTVER. ,,D. E. V." Zaterdag hield alhier bovengenoemde vereeniging in „Oud Hortuszicht", haar jaarlijksche tentoonstelling van gekweekte planten, welke gekweekt waren door de leden. Deze planten waren in het laatst van Mei uitgereikt. De kweekers waren in drie rubrieken verdeeld. Tevens namen aan dezen wedstrijd deel de U.L.O.-school Noordeinde, de school Plantsoen, de school Munnikenstraat en de school Duivenbodestraat. De jury bestond uit de heeren E. Th. Witte, J. Kriest jz. en Joh. Jonker. De uitslag was als volgt: Vaklieden met glas M Galjaard 27 p., Ie prijs met wis selbeker; Joh. v. d. Berg 21 p., 2e pr. J. Koome 18 p.. 3e pr. Liefhebbers met glas: C. Smit 24 p. Ie prijs. Liefhebbers zonder glas: J. Slegten- horst- 22 p., Ie pr. C Th. Barthen 20 p., 2e pr. Th. Buijs 18 p„ 3e pr. Vensterkweekers: A. de Bruin 21 p., 2e pr. Mej. Kuivenhoven 20 p3e pr. C. Lens 19 p. 4e pr. Kinderwedstrijden- School Noordeinde. hoofd de heer Gathier 22 inzenders. C. v. Rijn le pr. Hanny de Wekker 2e pr. Ans Nieuwenhuis 3e pr. Niesje Korenhof 4e pr, Wim van Leeuwen 5e pr. School Duivenbodestraat, hoofd de heer Van Schaik, 40 inzenders. G. Bosch le pr. I Habraken 2e pr. Suze Buijs 2e pr. A. v. d. Kamp 3e pr. N. de Mam en P. v. Eg- mond 4e pr. School Plantsoen, hoofd den heer v. d. Baan 73 Inzenders. Bram Dijk le pj\ Piet DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. HET OPTIMISME WEER GEWEKEN. De meer gunstige stemming, die er Za terdag was gekomen na het instellen der Commissie Van Vijf is al weer geweken, hoewel er geen directe reden voor aan te wijzen is. Integendeel schijnt Mussolini dc verzekering te hebben gegeven, dat hij niet tot 'n aanval zal overgaan, zoolang te Ge neve wordt gepoogd, een uitweg te vinden. Meer en meer beschouwt men de com missie als een kapstok. Zoo zegt de „Oevre" b.v.: Men is van meening dat al werkt de nieuwe commissie nog zoo vlug, Musso lini door nieuwe bezwaren zijn antwoord zoo lang zal uitstellen, totdat de vertegen woordigers der mogendheden naar hun hoofdsteden zijn teruggekeerd, waarna het een of andere grensincident den Ita lianen gelegenheid zal geven, de vijande lijkheden te openen. De schrijfster heeft echter den indruk, dat men in dit geval zijn toevlucht zal nemen tot maatregelen, die waarschijnlijk de Instemming van de meerderheid te Genève zullen hebben. Zij acht het niet uitgesloten, dat Engeland in geval van voortzetting der Italiaansche vijandelijkheden het Westelijk deel van Abessynië zou bezetten ter bescherming van eigen belangen. Eden heeft reeds te Csnève te verstaan gegeven, dat de En- gelsche vloot op alles is voorbereid. Deze verklaring heeft diepen indruk gemaakt. In tal van kringen gelooft men, dat Italië tegenover de Engelsche dreigementen den i .ocht zal staken en naar Genève zal terugkeeren. Ook in de kringen van het Volkenbondssecretariaat is men voorne mens, het Volkenbondspact in zijn geheel toe te passen. Men wil de wereld bewijzen, dat al kan de Volkenbond ook het eerste kanonschot niet voorkomen, het een land toch onmogelijk is, oorlog te voeren tegen den wil van alle anderen. Ook Pertinax wijst in de „Echo de Paris" op een zekere wijziging in de alge- meene stemming, die ten nadeele van Italië is. Hij verwacht echter weinig van collectief optreden en gelooft, dat men wel tusschen de individueele maatregelen en g 'ueenschappelijke maatregelen zal moe ten door laveeren. Hij gelooft dat te meer, omdat de militaire voorbereidingen van Engeland te land en ter zee van grooteren omvang zijn dan men wil toegeven en ook in verband met de uitwerking der debat ten te Genève op de publieke opinie in Engeland. De „Petit Parisien" schrijft, dat men steeds minder gelooft in de vermijding van een oorlog. Te Genève verwacht men niet. dat Mussolini de voorstellen van de Commissie van Vijf zal aannemen, zelfs niet indien zij, wat logischerwijs te ver wachten is, verder gaan dan die, welke te Parijs zijn gedaan. Men verwacht, dat hij, na de eerste militaire successen in Abes synië, die als een genoegdoening voor de de Visser 2e pr. Willy Verhagen 3e pr. Jan Lancel 4e pr. Annie Geuke 5e pr. Wout v. d. Berg 6e pr. School Plantsoen, hoofd de heer v. d. Herfkens. 26 inzenders. K. du Prie le pr. N. Fakkel 2e pr. K. Nieuwenhuis 3e pr. A. Clements 4e pr. S. Pison 5e pr. De inzendingen van alle scholen ver wierven een diploma le klas. De tentoonstelling werd druk bezocht. De heer P. A. R. de Boer te Woubrugge candidaat aan de Rijksuniversiteit alhier, is door het Prov Kerkbestuur van Zee land toegelaten tot de Evangeliebediening- in de Ned. Herv. Kerk. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 2 Sept. 60 volwassen personen: Dinsdag 3 Sept. 65; Woensdag 4 Sent 65: Donderdag 5 Sept. 65; Vrijdag 6 Sept. 66; Zaterdag 7 Sept. 64 volwassen personen. Op verzoek van den commissaris van politie alhier is te Den Haag aangehouden de 25-jarige teekenaar H. C. W„ zonder vaste woon- of verblijfplaats, terzake van verduistering en flesschentrekkerij, hier ter stede gepleegd. Ook de Haarlemsche politie had zijn aanhouding verzocht tot het ondergaan van 9 dagen hechtenisstraf of het betalen van f. 11 boete. Bij de politie zijn wederom eenige onbeheerd gevonden rijwielen te bevra gen. Zaterdagavond is op den Rijksstraat weg onder Wassenaar de 27-jarige P. B. alhier, die op een driewielige bakfiets in de richting Leiden reed, van achteren aangereden door een vracht-auto uit Haarlem, B. sloeg tegen een boom en werd ernstig gewond. Hij had een hersen schudding en verschillende verwondingen aan het hoofd opgeloopen. Nadat door een gemeente-arts de eerste hulp was ver leend. is hij per auto overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De bestuurder van de vrachtauto was na de aanrijding doorgereden, doch het nummer van den wagen had men kun nen opnemen en omstreeks middernacht is de chauffeur te Haarlem aangehouden. Hij verkeerde onder den invloed van ster ken drank. BINNENLAND Het conflict te Tilburg: de rijksbemidde laar weigert te bemiddelen. (Binnenland, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De 5 pet. salarisverlaging voor rijksamb tenaren gaat in op 1 Januari. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND Rond het ItaliaanschAbessynisch con flict. Het optimisme neemt af. (Buitenland en Tel. le Blad). De Volkenbond bijeen (Tel. le Blad). Zwitserland verwerpt dc wijziging den grondwet. (Buitenland, le Blad). Gaat Lansbury heen als leider der Engel sche Labour-partij? (Tel. le Blad). Moordaanslag op den Amerik. Senator Huey Long. Hij is zwaar gewond. De dader is gedood. (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. nederlaag van Adoea beschouwd zullen worden, wel tot onderhandelingen bereid zal zijn. De raadscommissie van vijf heeft in- tusschen onder voorzitterschap van De Maderiaga. haar eerste vergadering ge houden. Laval en Eden hebben hun collega's op de hoogte gesteld van de gesprekken, welke zij midden-Juli te Parijs met Aloisi hebben gevoerd en van de voorstellen, Italië bij die gelegenheid gedaan. Zij deel den mede hoe deze. zonder zelfs grondig besproken te zijn. werden verworpen. Daarna wisselden de vijf leden van ge dachten. Op Italië en Abessynië werd een drin gend beroep gedaan, niets te ondernemen, dat het succes van deze vredespoging van den Volkenbond zou kunnen verijdelen. De eerstvolgende zitting der commissie werd op hedenmiddag vastgesteld. Laval is Zaterdagmiddag naar Parijs vertrokken ter bijwoning van den Fran- schen ministerraad In de commissie-zit ting van vandaag zal hij vervangen wor den door Léger den secretaris-generaal van den Quai d'Orsay. Nog verluidt dat Laval de kwestie aan de orde heeft gesteld van het lot van den spoorweg van Dzjiboeti naar Addis Abeba in geval van oorlog. Aangezien deze spoor weg de eenige verbinding van Abessynië met de buitenwereld vormt en aangezien dit land bij onderbreking van het verkeer langs deze spoorlijn zou worden beroofd v-an elke mogelijkheid tot het verkrijgen van medicijnen en andere noodzakelijke levensbehoeften, zou Laval de mogelijkheid hebben geopperd, de spoorlijn onder be scherming van het Roode Kruis te stellen. De leden van de commissie zouden, evenals de Abessiinsche afgevaardigde, dit voorstel gunstig hebben ontvangen terwijl de Italiaansche vertegenwoordiger zich zijn beslissing voorbehield. In Italië staat men zeer onverschillig tegenover de commissie, waarvan men niets verwacht. De Popoio d'Italia" preciseert de mini male voorwaarden voor een Italiaaosch- Britsche overeenstemming in zake Abes synië. Het blad schrijft: „Frankrijk en Engeland kunnen de moeilijkheden be treffende Abessynië slechts nog meer ge compliceerd maken door hun formule van collectieven bijstand". Het is noodig dat de situatie eens scherp gemarkeerd wordt". „Italië wenscht de ontwapening van Abessynië en controle over dit gebied door middel van bezetting". „Een precedent van een dergelijke mili taire bezetting bestaat in Egypte", aldus gaat de .Popoio d'Italia" voort. „Toch is Egypte nog altijd een staat met souve- reine rechten". „Wat betreft de gedachte van collectief optreden: deze wordt door Frankrijk on Engeland in hun mandaatsgebieden uitge sloten hoewel de mandaatsgebieden juist van nature bestemd zijn voor collectief optreden en voor mede-eigendom. De En gelsche en Fransche mandaatsgebieden echter transformeeren zich langzamerhand tot koloniën of protectoraten dat wil zeg gen tot gebieden waarvan men de exploi tatie met uitsluiting van anderen voor zich zelf gereserveerd heeft. Onze regee ring daarentegen heeft verklaard dat zij de rechten van anderen, welke op recht matige wijze verkregen zijn. zal erkennen". In verband met dit laatste loopen er geruchten over een nieuwe drie-mogend- heden-conferentie te Stresa, doch het zijn nog slechts geruchten. Graaf Vinei, de Italiaansche gezant, deelde den minister van buitenlandsche zaken van Ethiopië mede, dat de Italiaan sche regeering besloten heeft, haar con sulaten te Gondar, Debramarkos, Dessaie en Magalo terug te trekken. Deze maatregel beschouwt men als een ernstig teeken. De consulaten van Italië

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1