76stei Jaargang ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 No. 23146 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljn?| 'j per 3 maanden f.2.35. per week f.0.IS Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten.! (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.t Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolg onderwijs Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Maandag 9 en Dinsdag 10 Sep tember as., des avonds van 7—8 uur; voor jongens in het gebouw aan de Centrale School voor het 7de en 8ste leer jaar aan de Oude Vest; voor meisjes In het schoolgebouw aan Ie Langebrug No. 62; dat nadere inlichtingen omtrent het vervolgonderwijs bij de Inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen «orden verstrekt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Leiden, 7 September 1935. 9993 L'ITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op 11 September 1935, des voormiddags 11 uur ln een van der vertrekken van het Gemeentehuis zal «orden overgegaan tot de uitloting van obligaties tot een bedrag van f. 55.500. ln de 4% geldleening van 1933, groot 1.2.000.000. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 7 September 1935. 9992 teraardebestelling van den heer j. langeveld. Hedenmorgen werd in de Kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis de uitvaart dienst gehouden voor he zielerust van wijlen den heer J Lange veld, die j.l. Dins- op de Wasbeek te Warmond bij een 3uto-ongeval doodelijk werd gewond. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor R S. Smits. Om 10 uur vond onder zeer groote be langstelling de teraardebestelling plaats op de R.K begraafplaats aan de Zijlpoort. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de besturen en leden van de St. Jozefge zellen vereen.. Maria Congregatie Harte- brugparochie, van de afd. Leiden van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" van welke vereenigingen de over ledene deel uitmaakte. Bovendien merk ten wij o.a. op de heer G. B. de Vroomen en diens personeel uit Warmond, waarbij de overledene in dienst was. Aan den in gang van het kerkhof wachtten het be stuur en vele leden van de St. Jozefgezel len met omfloerst vaandel den stoet op. De beaarding werd verricht door pastoor R. S. Smits van de Onbevlekte Ontvange- nisoarochie. De overledene werd door eenige leden van de St. Jozefgezellen-Ver. grafwaarts gedragen. Een drietal kransen dekte de kist. o.a. van familie, patroon, personeel en van de vertegenwoordigers yan de fa De Vroomen Diep onder den indruk verliet men den doodenakker. SCHOOL medusastraat a. Een geslaagd uitstapje. Gisteren maaktn de leerlingen uit de 4de en 5de klasse der lagere school aan de Medusastraat A onder geleide van de on derwijzers en een lid der oudercommissie een geslaagd uitstapje naar net mooie Groenendaal. 's Morgens om negen uur werd bij de school verzameld en vertrok men naar 't station, waar de tram al ge reed stond. Eenmaal in de tram was de stemming er al direct in. De vroolijkste liedjes werden gezongen. Na bij de halte Groenendaal te zijn aangekomen maakte men een mooie wandeling door de bcs- schen in de omgeving. Hierna kregen de milderen ook nog een prachtig uitzicht op de omgeving van uit 't topje van de Bel vedère. Een alweer mooie wandeling bracht ze vervolgens naar een speeltuin, waar de meegebrachte boterhammen met een glas melk heerlijk werden opgepeu zeld. Verder brachten ze heerlijke uren in den speeltuin door met allerlei spelletjes, waarmee prijzen, door de oudercommissie beschikbaar gesteld, gewonnen konden worden. Een glas limonade ging er ook Jog wel in, waarna men naar 't herten kamp trok en een partijtje voetbal speel de. Voor 't laatst ging men toen nog een baasje limonade halen in den speeltuin, Jaarna men opgewekt weer naar de tram yr°k met de zakken vol eikels en beuke rtjes. Even vroolijk kwamen ze om ongeveer 6 "br weer in Leiden aan. tocht, welke door de nieuwe ouder- J>mmLssie was aangeboden, mag wel zeer 6«laagd heeten. NED. VERBOND VAN ZIEKENGELD-UIT- KEERENDE VEREENIGINGEN. AFD. ZUID-HOLLAND. De jaarvergadering. In de groote zaal van „Zomerlust" hield de afd Zuid-Holland van het Nederl. Verbond van Ziekengeld-uitkeerende ver eenigingen zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer S. Strijk, alhier. In zijn openingswoord heettte de voor zitter alle afgevaardigden en belangstel lenden welkom. In het bijzonder den heer Brinkhuis, die juist 50 jaar gehuwd is. Het is bekend hoe dit gewestelijk be stuur de leiding heeft overgenomen Spr. brengt dank ln het bijzonder aan de hee- ren Van de Tooren en Hendriks voor hun bijzondere medewerking, waardoor zij hem het voorzitterschap hebben verge makkelijkt. Het gewest is momenteel financieel en moreel kerngezond. Spr. hoopt en ver trouwt dat de vergadering van avond huiswaarts zal keeren met vol vertrouwen in de leiding en verzocht in de besprekin gen kort te zijn. Spreker verklaarde hier mede de vergadering geopend. Aanwezig waren 33 kas-afgevaardigden. De secretaris de heer A. J. v. d. Tooren (Gouda) las vervolgens de notulen der vorige vergadering, welke na een enkele opmerking worden goedgekeurd. Het jaar verslag van den secretaris kon door om standigheden niet volledig zijn. Op 31 Dec. 1934 waren er 79 kassen met 10556 leden. De heer Verhoeven uit Ridderkerk bracht het bestuur dank voor alles wat door het bestuur is gedaan voor het ge west. De voorzitter bracht dank aan den heer v. d. Tooren voor het keurig jaar verslag. Door de Haagsche Ziekenkas was een schrijven aan het bestuur gericht, waarin zij het lidmaatschap opzegde. De heer Blank had schriftelijk bedankt als hoofdbestuurder van het N.V.Z. Het jaarverslag van den penningmeester stel de na enkele opmerkingen tot bezuiniging voor. De penningmeester werd voor zijn beheer gedechargeerd. Enkele opmerkingen, betreffende het financieel Verslag gemaakt door den heer Donk uit Rotterdam, werden door den penningmeester den heer Hendriks ge deeltelijk weerlegd. Na een toelichting van den secretaris, waaruit bleek, dat de ge gevens bij bestuursovername niet geheel duidelijk waren, en de medewerking der diverse kassen niet zeer accuraat genoemd mag worden en nadat de voorzitter nog maals had gewezen op de moeilijkheden waaronder de wederopbouw moet plaats vinden, werd het verslag goedgekeurd. De vergadering wordt voortgezet. de a.s. winterdienstregeling. Naar wij vernemen komt er met den a.s. Winterdienst der Ned. Spoorwegen weinig verandering in den treinenloop, wat Leiden betreft. Op de lijn Leiden Utrecht blijven de treinenloop en de aan sluitingen gehandhaafd. In verband met de Wereldtentoonstel ling te Brussel, welke in November geslo ten wordt, zullen tot dien datum de extra-treinen naar Brussel blijven loopen. LANDDAG VRIJZ. CHRIST. FEDERATIE. Zondag 15 September a.s. wordt, uit gaande van de Vrijzinnig Christelijke Federatie een landdag gehouden op het landgoed Duinrell te Wassenaar. Het daar op te voeren religieuse spel ..Beatrys" werd eenige maanden geleden door de zelfde groep jongeren voor de afdeeling Wassenaar van den Ned. Prot. Bond ge geven. Het resultaat, dat toen werd bereikt, dank zij de groote toewijding en inspanning aller krachten, was van dien aard. dat het vertrouwen gewettigd is, dat ook dit. maal de weergave van dit simpele middeleeuwsche spel diepen indruk zal maken. De bekende theoloog en litterator dr. K. F. Proost uit Rotter dam zal spreken over ,,'s menschen kracht". HANDELSREGISTER KA3IEK VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: C. J. I. Koelman, Deutzstraat 6. Oegst- geest; radio, electriciteit. Opheffing filiaal Mare 116, Leiden. N.V. Nederlandsche Fabriek van Vul materialen „Nedervul", Burg. v. d. Valk Eoumanweg 35/37, Leiderdorp; fabricee- ren van en handel in textielproducten. De zaak is verplaatst naar Asterweg 45, Amsterdam. paard vermist. De stalhouder D. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te zijner nadeele in den nacht van Donderdag op Vrijdag een op het Schuttersveld weidend paard is ontvreemd Het dier is een donkerbruine ruin, oud 12 a 14 jaar, reeds vrij af- tandsch, draagt een gecoupeerde staart en is verder herkenbaar aan een groot litteeken in de onderlip. ROUWDIENST Ds. G. VAN REENEN. Emeritus-predikant der Geref. Gemeente. In het geheel gevulde kerkgebouw der Geref. Gemeente aan den Nieuwe-Rijn is gistermiddag een rouwdienst gehouden ter herdenking van wijlen ds. G. v. Ree- nen, emeritus-predikant dier gemeenten in Nederland, o.a. hier ter stede. De dienst, welke onder leiding stond van ds. W. C. Lamain uit Rotterdam, werd o.a. bijgewoond door ds. G. H. Ker sten uit Rotterdam, ds. Hoenkoop uit Utrecht, ds. Verhagen uit Middelburg, ds. Van Oordt uit Opheusden, en afvaardi gingen van de gemeenten, waar ds. Van Reenen vroeger gestaan heeft. Na gemeentezang van Psalm 37 19, het lezen van Openbaringen 22, gebed en zang van Psalm 68 vs. 2, schetste ds. Lamain den overleden voorganger als een mensch, die in alles wat. hij deed God den Heer zocht en die rusteloos werkzaam was in den dienst van zijn Heiland. Zijn leven was vol lijden en strijden, doch God heeft hem rijkelijk beloond door hem thans tot Zijn heerlijkheid op te roepen na een leven, dat gekenmerkt werd door het wereldoverwinnend geloof. Zijn onwankelbaar godsvertrouwen heeft hem thans gebracht, „daar, waar geen ver vloeking meer is tegen niemand van hen" (Openbaringen 22). Na tusschenzang van Psalm 43 vers 4 werd het woord gevoerd door den oudsten predikant der Geref. Gemeenten, ds. van Oordt uit Opheusden. Spr. herinnerde aan het woord van Salomo: „De dag des doods is beter dan die waarop men geboren wordt Dat woord geldt niet voor allen, maar stellig voor ds. van Reenen, die een door en door godvruchtig mensch was. Zalig zijn de dooden die in den Heer sterven. Hoezeer was dit met den thans ontslapene het geval! Zóó heen te gaan is een voorrecht, waartoe slechts weinigen door den Heer werden uitverkoren. Moge dit de nabestaanden tot troost strekken. De indrukwekkende bijeenkomst werd besloten met gebed door ds. var. Oordt en het zingen van Ps. 147 6, waarna c.p de begraafplaats aan de Groenesteeg onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats vond. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage opgenomen l Voordat de kist met het stoffelijk over schot in de groeve was neergelaten, werd nog het woord gevoerd door ds. Heijkoop, die den overledene schetste als iemand, die een ieder dra leerde kennen, iemand vol helderheid, vol hartelijk medeleven, hetgeen hem door God geschonken was. Hij was een rechtvaardig mensch. Vervolgens werd nog gesproken door ds. Verhagen, die zeide aan deze groeve te zullen zwijgen over het véle goede door den ontslapene verricht Het woord, dat hij gesproken heeft, aldus spreker, zal nimmer voorbijgaan. Nadat hij nog troostwoorden had gericht tot de weduwe en de kinderen, voerde nog ds. Ligten- berg, consulent der Geref. gemeente al hier, het woord en wel naar aanleiding van de woorden van Johannes: „Wie over wint, zal alles beërven". Spreker beëindigde zijn rede met het laten zingen van ps. 89 3. Nadat een zoon van den overledene had bedankt voor de laatste eer zijn vader bewezen, werd de kist aan den schoot der aarde toevertrouwd. Heden herdenkt pater Servatius Smits O.F.M.. kapelaan der Hartebrugs- kerk alhier, zijn zilveren kloost-erfeest. Dit jubileum zal den 15en September a.s. worden gevierd. Onze stadgenoot, de heer H, J. Kater zal 6 October a.s. intrede prediken in de Nederl. Herv. Gemeente van Drimmelen (Geld.). Als bevestiger zal optreden ds. J. Zuurdeeg van Geertruidenberg. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer J. M.de Jong, theol. cand. alhier. Het Comité tot versiering der Haar lemmerstraat 2e gedeelte hield deze week de sluitingsvergadering. De kas verantwoording werd met alge meene stemmen goedgekeurd Het kleine batig saldo werd gestort in de kas van het Comité voor de autotochten van ouden van dagen. De Doelenkazerne alhier is bij be schikking van den minister van detentie met ingang van 30 dezer aangewezen als kazerne, waar een officier van kazerne- piket in het tijdvak tusschen het einde van den dagelijkschen dienst en het morgenappèl van den volgenden dag aan wezig zal zijn. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. TOCH EEN COMMISSIE VAN VIJF. Te Genève is het beeld weer veranderd, nu in meer gurtstigen zin! Na een besloten bijeenkomst van den Volkenbondsraad is te ruim 5 uur gister middag de Raad weer in openbare zitting bijeengekomen. Zoodra de voorzitter den Abessijnschen vertegenwoordiger verzocht, plaats te nemen, stond baron Aioisi van zijn zetel op en verliet wederom, vergezeld van de overige leden der Italiaansche dele gatie, de zittingzaal. Aan Italië was in zekeren zin eenige genoegdoening gegeven, daar niet meer prof. Jèze als vertegenwoordiger van Abes synië optrad, doch de gezant te Parijs. Jèze was slechts „bijzitter". Na het vertrek der Italianen besloot de Raad tot instelling van een Commissie van Vijf, die het geheele conflict moet onderzoeken en naar een vreedzame op lossing moet streven. In de commissie werden gekozen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Polen, Spanje en Turkije, overeenkomstig het voorstel van den Raadsvoorzitter. Er werd niet over gediscussieerd. Wel deelde de president mede, dat de Italiaansche vertegenwoor diger hem had verklaard, zich van stem ming te willen onthouden. De vertegenwoordiger van Mexico vroeg voor de sluiting der zitting nog het woord om te herinneren aan de verklaring der Latijnsch-Amerikaansche staten van 3 Augustus 1932 over het niet-erkennen van gewelddadig verkregen grondbezit. Voor de kleinere kwesties, die de Raad nog behandelde in verband met de overige punten op de agenda bestond zoo goed als geen belangstelling. Na de verdaging van de zitting van den Volkenbondsraad kwamen de leden van de nieuw-ingestelde Commissie van Vijf, bijeen, nl. Laval, Eden, de Spaansche ver tegenwoordiger De Maderiaga, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek en de Turksche minister van Buitenland sche zaken Tawfik Aras. De Maderiaga werd tot voorzitter gekozen der commissie, die heden met haar eigenlijke werkzaam heden zal aanvangen. De commissie zal niet handelen naar art. 15 van het sta tuut Italië verzette zich daartegen doch naar het gansche handvest. De Abessijnsche regeering heeft nog een uitvoerige officieele verklaring gepubli ceerd over de uitspraak inzake liet inci dent van Oeal-Oeal. waarin zij constateert dat dit incident, de aanleiding was tot het huidige Ialiaansch-Abessijnsche con flict en de militaire voorbereidingen van Italië, thans uit de wereld is. Niettemin blijft het Italiaansch-Abessijnsche pro bleem bestaan, omdat Italië weigert, de verdragen toe te passen. Het is thans de taak van den Volken bondsraad, het tweede gedeelte van zijn resolutie van 4 Aug. 1935, op grond waar van de Raad zich met het geheele conflict tusschen beide landen moet bezighouden, uit te voeren. Abessynië, als lid van den Volkenbond, verzoekt den Volkenbonds raad, zich uit te spreken over de geschillen die beide landen scheiden. Politieke kwes ties mogen het juridische probleem niet op den achtergrond dringen en doelmatig heidsoverwegingen tot het behoud van den vrede mogen de waardigheid van het in ternationale recht niet schenden. De hand having van den vrede mag niet bereikt worden door middelen, die een schending van de belangrijkste grondslagen der in ternationale samenleving zouden beteeke- nen, nl. de souvereine onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid der leden van den Volkenbond. De Engelsche minister van buitenl. za ken Hoare gaat heden per vliegtuig naar Genève. Het bureau van de Tweede Internatio nale heeft een resolutie aangenomen, waarin den regeeringen steun wordt toe gezegd bij de volledige toepassing van de clausules van den Volkenbond, zelfs in ge val van sancties. Op het vakvereenigingscongres te Mar gate heeft Lansbury gezegd: Ik doe een beroep op den Paus en de bisschoppen en zeg dat het de plicht is van deze aardsche vertegenwoordigers van de kerk van Chris tus zich tot Italië te wenden, Mussolini het hoofd te bieden en hem te zeggen dat hij zoowel de goddelijke als de mensclielijke wetten verkracht. Lansbury legde er den nadruk op, dat hij sprak uit naam van de arbeiderspartij. „Wij zijn van oordeel", zei hij „dat er een nieuwe grondslag moet komen voor het internationale bestel, men kan niet voort blijven gaan op den huidigen grondslag van mededinging". Lansbury steunde het verzoek om een oeconomische wereldcon ferentie en voegde daaraan toe, dat de eenige weg tot den vrede dien van oeco nomische rechtvaardigheid door samen werking der volken is. Een oorlog is nooit constructief, de eenige constructieve zaak, waarin wij gelooven, is dat alle naties in plaats van te vechten om den voorspoed middelen zoeken om dien te deelen. Is er kentering in Rome? Het heet tlhans, dat diplomatieke kringen aldaar de moge lijkheid van een accoord geenszins opzij- schuiven., BINNENLAND De uitvaart van Mgr. Aengenent. (2a Blad). De tuinbouw heeft export noodig. (3ar Blad). De steun aan de zeescheepvaart; memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer, (ie Blad). Wordt het brood duurder?; besprekin gen te Den Haag. (Binnenland, 3e Blad). De Rotterdamsche afdeeling van den Vrijheidsbond in de oppositie; prof. Do Vries bedankt als partijbestuurder. (Bin nenland, 3e Blad). Groote protestvergadering tc Katwijk tegen het besluit der Visscherij-Centrale; 17 Katwijksche loggers met stillegging be dreigd. (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND Italië aanvaardt toch een Commissie van Vijf. Eenige ontspanning ingetreden. (Buitenland, le Blad). De Duitsche Studentenorganisaties, (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Men stelt vast, dat Italië de bepalingen van het verdrag van 1906 nooit verloochend heeft en dat Italië geen bezwaar heeft tegen een samenwerking inzake de Afri- kaansche kwestie, mits de clausules van de artikelen van dit verdrag voor een eenigszins ruime toepassing vatbaar geacht worden. Men heeft in deze kringen geen bezwaar er tegen dat men in Volkenbonds kringen het geschil met Abessynië zooveel mogelijk wil preciseeren; wel heeft men er bezwaar tegen, dat bij de beraadslagingen over een oplossing, Abessynië deel zou nemen tezamen met Engeland, Frankrijk en Italië. De aanwezigheid van Abessynië zou bij de besprekingen van deze laatste drie mogendheden een ernstige hinderpaal kunnen vormen. Wat Italië wil, is een con trole over Abessynië, gelijk Engeland die heeft ingesteld over Tanganjika, dat onder Engelsch mandaat staat en geen Engelsche kolonie is. Alleen de Britsche oudstrijders zijn niet vertegenwoordigd op het congres te Rome. De Britsche regeering heeft aan 500 oud strijders toestemming geweigerd naar Italië te gaan. Maandag bomt de Volkenbond in ver gadering bijeen. De zitting zal geopend worden met een rede van den Raadspre- sident. Vervolgens zal de Assemblée over gaan tot de verkiezing van zijn president. De Assemiblée zal drie niet-permanente leden van den Volkenbondsraad kiezen ter vervanging van México, Tsjeöhoslowakije en Polen. Dit laatste land schijnt de be doeling te hebben herkiezing te verzoeken. De vergadering zal eveneens tezamen met den Raad overgaan tot de verkiezing van een lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie, ter vervanging van den Japanner Adatsji. DUITSCHLAND. Dr. Lammers afgetreden. De staatssecretaris van de rijkskanselarij dr. Lammers, heeft in zijn kwaliteit van leider der studenten-organisatie aan de aangesloten organisaties een schrijven ge zonden. waarin hii verklaart genoodzaakt te ziin geweest twee 'groote studenten organisaties. de „Deutsche Burschen- schaft" en de „Koesener Studenten Klub" uit te sluiten; de .Deutsche Burschen- schaft" omdat deze een doel nastreefde, dat in het bijzonder in strijd was met de door hem geëischte kameraadschappelijke samenwerking met alle andere organisa ties en eigen politieke idealen heeft nage streefd: de Koesener Studenten Klub", omdat deze geweigerd had het arier-prin- cipe zonder voorbehoud toe te passen. Het doel. dat ik mij als leider van de studentenorganisatie had gesteld, is dus niet bereikbaar gebleken, aldus Lammers, zoodat ik mif genoodzaakt zie. mijn func tie als leider der studentenorganisatie neer te leggen. LITHAUEN. Wijziging der regeering. Het kabinet is afgetreden. De afgetreden minister-president Tubelis heeft een nieuwe regeering gevormd, waartoe alle oude ministers behooren. behalve de mi nisters van binnenlandsche zaken en landbouw. De minister-president verklaarde dat zoowel de binnen- alsde buitenlandsche politiek niet zal worden gewijzigd; ook de financieele politiek blijft gelijk.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1