m I 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 September 1935 Derde Blad No. 23145 BINNENLAND. Vertrek van de Koningin uit St. Fillans. Gouden Huwelijksfeest te Sassenheim. a LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN. BURG. STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK. VEREENIGING VAN CHRIST. WERKGEVERS ENZ. DE ALGEMEENE VERGADERING. In het Berghotel te Amersfoort kwam je Vereeniging van Chr. Werkgevers en moot handelaren ln Nederland (Chr. Werkgeversvereenlglng) heden in jaar- liiksche algemeene vergadering bijeen Aangezien de voorzitter, de heer F. L. v. d Bom van Amsterdam, door ongesteld- btid verhinderd was, aanwezig te zijn, stond de bijeenkomst onder leiding van den vlce-voorzltter, de heer A. Borst Pzn. tan Rotterdam. Aan de jaarvergadering ging heden morgen eeen besloten huishoudelijke zit ting vooraf. Daarin werden de verslagen tan secretaris en penningmeester, de Seeren mr. H. H. Steneker te Amsterdam tn B. v. Eesteren te Den Haag, goed gekeurd en de aftredende bestuursleden, de heeren Jurrlën Veldkamp te Gronin gen en R. Kamstra te Rotterdam, her- tozen. Te 11 uur ving de openbare jaarverga- jenng aan, nadat de Kamer van Koop- tandel en Fabrieken te Amersfoort, de rereeniging officieel ontvangen had. Spr. teekende de positie van den Chr. rerkgever in dezen tijd. Met verwijzing laar de indexcijfers van 12 Ned aandee- engroepen ter beurze te Amsterdam, ge- Uk deze gemiddeld waren in '29 en in [uil '35, illustreerde spr den hachelijken aestand van het Ned .bedrijfsleven, mans kan maar een parool gelden: Niet vankelen! De Chr. werkgevers moeten uist nu iets laten zien van de vastheid >n het onwankelbaar vertrouwen die er rhuilen ln het Chr. geloof. Een Chr. rerkgever weet niet van marchandeeren, tok niet ln de dagen van tegenspoed In iit verband wees spr. op het voorbeeld ran de regeering en van den minister- jresident die in samenwerking met den resident van den Ned Bank ook niet reet van wankelen, speciaal in betrek- ting tot dc bescherming van onzen munt. «lijdende dat God ook in het goud wordt jediend. De Chr. werkgevers mogen ook liet wankelen wanneer de regeering een xroep op hen doet een noodzakelijke poli- ;iek van aanpassing te volvoeren Ook als repassing van crisismaatregelen ln eigen xdrijf wellicht hinderlijk is. Chr. werk lever zijn beteekent opbouwenden arbeid lerrichten. Als tegenstander van orde- ling rechtens of onrechtens beweren dat irdening de bedrijven doet bevriezen en ie overheidsactie doodend werkt, be take men dat ln vele bedrijven de ranorde zoodanig is ten top gestegen, dat [esmeekt wordt om overheidsingrijpen, rndat men onmachtig is zelf te regelen, loo zijn er vele vraagstukken met twee ijden De werkgevers hebben den plicht ie overheid te steunen bij haar pogen de rerkloosheid onder de jeugd te bestrijden. Door.gansch onzen levensarbeid moet een Tilling van mededoogen gaan met lociaal zwakke en het economisch zin- tende Ook mag niet gewankeld wanneer nen, aldus spr. ons wil meetrekken in een zodanige loonsverlaging dat de loonen ialen beneden het noodzakelijk levens- mderhoud maar met de Chr arbeider^ noet gestreden voor erkenning van den «beider als mensch Gods. Anderzijds mo len we ook niet wankelen als sommige arbeidersgroepen pogen de loonen te hou- i;n op een niveau dat hooger ligt dan de levensstandaard van vandaag. Ook in rijn vereenigingsarbeid mag de Chr. werk- {tver niet wankelen. Spr. wees nader op de beteekennis van de organisatie en rekte zijn gehoor op om bij een wanke lende cultuur, bij oorlogsgevaar en bij broodsgebrek vast te houden aan de beloften Gods Hij regeert en houdt Zijn Khoone schepping onwankelbaar in rtand. Daarom zullen we gehoorzamen en tiet wankelen! Hierna refereerde mr. P. Borst van Am- iterdam over: „Het ordenlngsvraagstuk". UITVOER VAN EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Tachtig procent van het voor Augustus toegewezen bedrag. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt is voor uitvoer van tieren naar Duitschland 80 pCt. van het 'oor de maand Augustus toegewezen be- <fag toegestaan. Met het oog op prijsstij- Itog zal dus het kwantum eieren belang- J)k minder dan 80 pCt. van het Aug - wantum zijn. NIEUWE WARENWET. Commissie van belanghebbenden zal rapport samenstellen. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide- lierswaren" verneemt, heeft te Utrecht ten vergadering plaats gehad, van diverse «langhebbende groepen bij de keurings- wnsten. Er werd een commissie benoemd, die op for korten termijn 'n rapport zal samen tellen, dat zal worden overgelegd aan een 'toedig te Utrecht te houden centrale Jf'gaderlng van alle belanghebbende or- Untsaties en personen ter bespreking 'in de nieuwe warenwet. Tot leden der commissie zijn benoemd heeren J. Lijts. directeur der Maggi- hbrieken en voorzitter der Tiva te Arn hem. J. J. L. Taminlau, voorzitter van Bond van Fabrieken van vruchten- Nerven te Eist, J. Hamburger (Gebr. ■fbs Handelvereeniging Rotterdam), P. v. ;"den voorzitter N.K B Rotterdam en H Verburgt. secr. „Tebowiko" Bussum. de commissie zal zich eenige deskundi- (o ossumeeren om bij de samenstelling "o het rapport behulpzaam te zijn. DE KWESTIE-FOKKER. lolhony Fokker heeft zich thans bij de "hokken instanti-s gemeld Hij ver ende niet te weten wat het optreden •jjSenator Nye b^ee^ende, In den laat- tijd zijn slechts c' tcnt'.vintig Doug- ÏJhchines uitgpvoe>"t vaopf de Fokker- Smeken. voor het "ie rondeel voor de HjJJ.ln Nederland bertemd. 'kker is voorwaardelijk vrijgelaten. AUTOTOCHT DOOR ENGELAND. Men seint uit St. Fillans: Naar verluidt zal H. M. Koningin Wll- helmlna heden uit St. Fillans vertrekken per auto en een paar dagen besteden aan het maken vtm een tocht door Engeland, alvorens een bezoek te brengen aan den graaf en gravin Athlone In Sussex. H.K.H. Prinses Juliana is reeds vertrokken en zal zich bij graaf Athlone weer bij H. M. de Koningin voegen. ALG VIERDE LUSTRUM R.K. WERKGEVERS VEREEN. Tal van toespraken. Gelijk gemeld heeft ir. Guljé gisteren ln het Kurhaus te Schevenlngen een rede ge houden ter gelegenheid van het 4e lustrum van de Alg. R.K. Werkgeversvereen. Daar na sprak pater dr. Cassianus Hentzen over de positie van den Katholieken werkgever in dezen tijd. Hij bracht hulde aan de R.K. Werkgeversvereeniging, die de ordening van het sociale leven steeds heeft voorge staan als ideaal der Katholieke sociologie. Bij de ordening der maatschappij heeft de Katholieke werkgever een belangrijke taak Men mag zich afvragen hoe het er zou uit gezien hebben in Nederland als twintig Jaren geleden de katholieke werkgevers zich niet in solidariteit gevonden hadden, maar verspreid waren gebleven in zooge naamde neutrale werkgeversvereenigingen die het individualisme op den voorgrond plaatsen. De maatschappelijke orde is on derdeel der wereldorde, d.w.z. Gods we reldplan. Hieraan moeten de katholieke werkgevers meebouwen. Hierop voerde minister Gelissen 't woord Hij trad in een korte beschouwing over dezen droeven tijd en zeide, dat hij de voetstappen van zijn voorganger zal druk ken wat betreft de pogingen om de in dustrie weer op de been te helpen. De vereeniging wenschte hij geluk met haar jubileum. Spr kwam terug op zijn suggestie, ge daan op een bijeenkomst van het Econo misch Technologisch Instituut n.l. om wanneer voorstellen zouden worden aan genomen aangaande een nationale finan cieringsmaatschappij, overwogen zou kun nen worden, de regionale industriebank op te heffen. Spr. lichtte'dit nader toe om dat hem gebleken was, dat eenig misver stand bestond. De technologische institu ten zouden blijven adviseeren, maar het geld zou uit één pot moeten komen. Prof. Aalberse sprak hierna woorden van gelukwensch en van dank voor de tot hem gerichte woorden. Hij legde den na druk op het nut van samenwerking der vereeniging met de katholieke-Kamer- fractie. De heer G. Theunis, oud-premier van België, die eveneens ter vergadering te genwoordig was, sprak hierna eenige woor den tot de vergadering. Hij betuigde deel neming met het heengaan van den bis schop van Haarlem en sympathie met het werk der vereeniging. Vervolgens voerden nog het woord ver tegenwoordigers van buitenlandsche zus- tervereenigingen. De voorzitter bracht hierna hulde aan de drie mannen, die zeer veel voor de ver eeniging hebben gedaan, nl. dr. Korten- horst, algemeen secretaris, mr. v. Spaan donck, eerste secretaris en mr. Fransis, tweede secretaris. Spr gaf hierna 't woord aan deken Van den Tuyn, die mededeelde, dat de Paus hem benoemd had tot com mandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote De voorzitter wenscht den benoemde ge luk en bood aan mr. v. Spaandonck de versierselen der Oranje-Nassau-Orde, waarin de heer v. Spaandonck op 31 Aug. tot officier is benoemd. Aan mr. Fransis bood de voorzitter aan een geschilderd portret van zijn drie kinderen. Een getee- lcende oorkonde ontving ieder der secre tarissen. Dr. Kortenhorst dankte, ook namens de andere secretarissen, voor de hun ge brachte hulde. Vervolgens recipieerde het bestuur. CONTINGENTEERING VAN METAAL- DRAADGLOEILAMPEN. Volgens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake dit wetsontwerp is de minister van meening, dat de hier te lande geldende prijzen voor gloeilam pen niet zonder meer kunnen worden ver geleken met die, welke in het buitenland worden verlangd en in het bijzonder niet voor zoover deze laatste tot goudbasis worden herleid. Hij wijst verder er op. dat niet uitslui tend op de prijzen der lampen moet wor den gelet, maar dat o.a. tevens van belang zijn de kwaliteit en het stroomverbruik. Verder wijst de minister op de belang rijke bedragen, die jaarlijks ten behoeve van nieuwe onderzoekingen, met doel in- dustrieele expansie die de werkverrui ming ten goede komt in de verschil lende laboratoria worden besteed. Ten behoeve van onderzoekingen voor de ont wikkeling van nieuwe producten worden door de Philipsfabrieken jaarlijks 4 mil- lioen gulden uitgegeven. Het spreekt van zelf. dat deze bedragen via den verkoop verhaald moeten worden. Doch ook, indien men met deze factoren rekening houdt, acht de minister de lampen hier te lande nog geenszins gekomen op een niveau, dat op den duur acceptabel is. De geleidelijkheid der aanpassing, welke in het belang van een rustige ontwikkeling van de industrie noodzakelijk moet wor den geacht, doet het evenwel niet ge- wenscht voorkomen om de verlenging der contingenteering reeds thans, kort na de vorige prijsverlaging, van een verlaging van het prijsniveau afhankelijk te stellen Verdere prijsverlaging zal echter worden bevorderd en wel in dien zin. dat, wan neer mocht, blijken, dat de Industrie op den duur niet uit eigen beweging tot ver dere aanpassing overgaat, eventueele nieuwe verlenging der contingenteering afhankelijk zal worden gesteld van de noodzakelijk geachte prijsverlaging. BOND VAN NEDERLANDSCHE SCHILDERSPATROONS. Algemeene vergadering te Zwolle. De Bond van Nederlandsche Schilders- patroons heeft Woensdag en gisteren zijn algemeene vergadering te Zwolle gehou den, aldus het „Vad.". De voorzitter, de heer W. C. van As uit Sommelsdijk bracht warme hulde aan het driemanschap De Groot, Schut en De Koning, dat zoo krachtig op de bres stond voor de belangen der organisatie Na een begroetingswoord van den voor zitter van de afd. Zwolle, den heer W. Porte, complimenteerde de hper Van As den bondssecretaris, den heer L. de Groot, met diens benoeming tot officier ln de Orde van Oranje-Nassau, welke geluk wensch benevens de reeds ontvangen feli citaties door den heer De Groot aan den koffietafel werd beantwoord. Het feit, dat de heer Van As dit jaar gedurende 25 jaren den voorzittershamer in den bond heeft gehanteerd, was aan leiding hem te huldigen. De voorzitter van de oudste afdeeling. de heer A. Sui- ding uit Groningen, sprak een huldigings rede uit en bood den jubilaris een paar clubfauteuils en een zilveren sigarenkist met inscriptie aan De heer W. Strietman uit Zeist sfoot zich hierbij aan namens de oud-leerlingen van de Nationale Schil derschool De tweede voorzitter, de heer Joh. Schut uit Apeldoorn, schetste den heer Van As als den energieken strijder voor het hem zoo dierbare gilde De jubilaris droeg de hem gebrachte hulde voor een groot deel over op zijn vele getrouwe medewerkers, met name op de heeren De Groot en Schut De afd. Leiden, die het volgend jaar het 40-jarig en de afd Apeldoorn, die het 25- jarig bestaan herdenkt, verzoeken het volgend jaar de algemeene vergadering in hun stad te houden; het hoofdbestuur zal hier een keuze doen. Op voorstel van de afd. Rotterdam wordt in de commissie van redactie gekozen de heer A. H. Tekelenburg G.Hzn. uit Gro ningen. In het hoofdbestuur worden ge kozen de heeren J. de Koning G.Hzn. uit Velp (G.) en A. Suiding uit Groningen. Het jaarverslag maakte melding van een krachtige actie tot het werven van leden, dat tot resultaat had een stijging van het ledental met meer dan 50 pCt. (van 1143 tot 1730). De Nationale Schilderschool werd door 52 leerlingen bezocht. Door een nieuwen vorm van 't orgaan „De Schilder" konden de inkomsten hieruit belangrijk worden opgevoerd, hetgeen met het groote aantal nieuwe leden leidde tot een batig saldo van f2300 Het hoofdbestuur zal de mo gelijkheid van contributieverlaging onder oogen zien. De geheele middagvergadering werd in beslag genomen door besprekingen over het landelijk collectief contract en de eventueele verlenging ervan. Algemeen werden zeer ernstige bedenkingen geuit over het huidige contract en de naleving ervan, zoowel van de zijde van de gezellen als van de patroons. Geconstateerd werd, dat de groote werkloosheid eh het op alle mogelijke wijzen zoeken van een bestaans mogelijkheid door werklooze gezellen er toe geleid heeft, dat de gezellenorgani- satles den greep op hun leden zijn kwijt geraakt Ook bij de patroonsorganisaties wordt dit gevaar steeds grooter onder den druk der tijden en de moordende concur rentie. Het ontduiken en saboteeren van de bepalingen van het collectief contract heeft een dergelijken omvang genomen, dat de vraag zou kunnen worden gesteld of dit nog eenige beteekenis heeft Alleen opzegging van dit contract en opbouwing van een nieuw contract op geheel andere basis en met hechte sancties, zoowel voor gezellen- als patroonsorganisaties, waar bij de bepalingen dan heel scherp zouden moeten zijn geformuleerd zou verbetering kunnen brengen, mits het collectief con tract ook bindend zou zijn voor niet-geor- ganiseerdeti Uiteindelijk gaf het hoofdbestuur op dracht voor 1 October het bestaande lan delijk collectief contract op te zeggen, samenwerking te zoeken met de beide an dere schilderspatroons-organisaties en aan de gezellenorganisaties mede te deelen, dat aan de onderhandeling#) over een nieuw collectief contract vooraf zou moe- tpn gaan een gezamenlijke démarche bij den betrokken minister om te ervaren aan welke eischen z.i. een collectief contract zal moeten voldoen om weer gedaan te krijgen, dat de overheid (Rijk en ge- meentenl in haar bestekken wederom de clausule, dat het L C C. van toepassing is. opneemt hetgeen thans niet meer ge schiedt. De resultaten van dit onderhoud zullen dan een basis moeten vormen bij de onderhandelingen. Het concept-con tract zal aan de afdeelingen worden toe gezonden en door een algemeene vergade ring worden vastgesteld. CONTINGENTEERING VAN LUCIFERS EN LUCIFERSHOUTJES. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van den invoer van lucifers en lucifershoutjes zegt de minister de meening te deelen van die leden, die zich op het standpunt plaatsen dat de Crisisinvoerwet het stellen van voorwaar den toelaat ten aanzien van de herken baarheid van in te voeren goederen als buitenlandsch fabrikaat. Deze voorwaar den kunnen uiteraard slechts worden ge steld ten aanzien op grond van bijzondere contingenten. Bij het toekennen van een bijzonder contingent aan Rusland wordt dan ook reeds de voorwaarde gesteld, dat de verpakking der lucifers zoodanig moet zijn. dat niet de indruk wordt gewekt, dat men met Nederlandsche lucifers te doen heeft. Ofschoon onder de huidige regeling practisch de geheele Russische invoer plaats heeft op grond van een bijzonder contingent, kan deze voorwaarde nog niet voor de geheele hoeveelheid worden ge steld, aangezien een uitzondering dient te worden gemaakt voor dte lucifers, welke reeds sinds het begin der contingentee ring verpakt en geëtiketteerd in entrepot '.ijn opgeslagen, doch door gebrek aan consent niet op de binnenlandsche markt konden worden gebracht. Up 8 September a.s. hoopt het echtpaar J Haver en A. M. HaverVan Altena te Sassenheim zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken - Het zal den krassen oudjes, die beiden 76 jaar zijn, op dien dag in hun woning, Bijdorpstraat 14. zeker niet aan belangstelling ontbreken! EEN INTERESSANT WERK. Brug opgevijzeld terwijl het verkeer er over gaat. Men schrijft aan de N. R. Crt. Slechts weinig automobilisten, die giste ren de brug over de IJssel bij Westervoort gepasseerd zijn. zullen vermoed of geweten hebben, dat zij over een brug reden, die op dat moment werd opgevijzeld en toch was dit het geval. Immers gisteren is men begonnen de brug bij Westervoort omhoog I te brengen. Dit is noodig, omdat de brug in haar geheel ongeveer 25 c.M. moest ver- schoven worden, om daardoor de ruimte 1 te verkrijgen, welke noodig is voor een aan- gebouwd rijwielpad. De brug wordt nu tien centimeter om hoog getild eerst aan den Westervoortschen kant. daarna aan de Arnhemsche zijde. Zoodra dan de geheele brug 10 centimeter omhoog is gebracht, moet deze 25 c.M. ver schoven worden. Dit werk zal ongeveer een week duren en dan laat men de brug weer 10 centimeter zakken. Het merkwaardige van dezen arbeid is wel, dat het verkeer hiervan met de minste belemmering ondervindt, daar de zwaarste vrachtwagens zonder meer kunnen door rijden. Het optillen van de brug gaat zoo langzaam, dat deze nauwelijks merkbaar is, waardoor vermoedelijk slechts heel weini gen van de passeerende auto's bemerkt zul len hebben, wat er aan de hand was. Gis termorgen is men met het omhoogbrengen begonnen. Aan den kant van Westervoort waren on der de brug acht 200 tons waterdrukvijzels aangebracht, waardoor de ongeveer 900 ton zware brug omhoog werd gebracht. De vij zels werkten met behulp van twee hand pompen, die de brug millimeter voor milli meter omhoog tilde. Reeds na een half uur had men de brug 10 centimeter hooger gebracht, waarbij men er voortdurend voor zorgde, dat de brug niet plotseling weer kon zakken, doordat men de vijzels voortdurend bij- schroefde. Toen de brug op de vereischte hoogte was, werden tijdelijke ondersteuningen aangebracht, waarna de vijzels buiten wer king werden gesteld. Intusschen had men reeds alle maatregelen genomen om direct met het schuiven te kunnen beginnen. De schuifbanen bestaan uit metalen platen met een opstaanden rug. waarin men een mengsel van vet en grafiet heeft gebracht, wat het schuiven vergemakkelijkt. In den namiddag heeft men op dezelfde wijze het gedeelte van de brug aan de Arnhemsche zijde opgetild, zoodat nu met het verschuiven van de brug. wat eveneens zeer langzaam gaat, kan beginnen. DE STAKING TE TILBURG. Gistermiddag heeft ongeveer de helft van het personeel der firma Alen te Til burg zich bij de staking aangesloten. Dit personeel omvat in totaal circa 160 man, zoodat het aantal stakers hierdoor weder om met 80 man is vermeerderd. Er zijn nu nog slechts vijf wollen stof- fenfabrieken, waar normaal doorgewerkt wordt, t.w. Van Beurden van Moll, J. Don ders en Zonen, Janssens de Horion, de Rooy van Dijk en Staeter. In een gistermiddag gehouden vergade ring van het stakingscomité is medege deeld, dat men zich schriftelijk had ge wend tot den rijksbemiddelaar om hem te verzoeken een contact tot stand te bren gen tusschen het stakingscomié en de fa brikanten. Het comité, deelde mede. van het N.A.S. te Amsterdam bericht te hebben ontvan gen, dat het f. 1000 voor de stakers te Tilburg heeft beschikbaar gesteld. STALEN HUIZEN IN ONS LAND? Naar wij vernemen is door een Neder landsche firma beslag gelegd op buiten landsche octrooien van stalen huis-con structies. Men wil hier te lande nu stalen huizen bouwen in drie typen: a. zomer huisjes in drie verschillende grootten, die 's winters door stalen blinden geheel kun nen worden afgesloten: b. woningblokken met één etage: c. woningen voor de tro pen. Men heeft zich de medewerking ver zekerd van een bekend Nederlandsch ar chitect. Het eerste stalen huis zal einde dezer maand gereed zijn en in de nabij heid van Den Haag gedemonstreerd worden. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De commhsie-noteerin? voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 53 ct. per K.G. HAAGSCHE RECHTBANK. De niet-verschenen juffrouw W. B. huis vrouw van Th. uit Leiden, was gedagvaard ter zake van eenvoudige beleediglng van haar te Voorschoten wonenden schoonzoon. Deze verklaarde als getuige dat zijn schoonmoeder hem en aan eenige familie leden verschillende briefkaarten met on- vriendeiijken inhoud had toegezonden. De geadresseerden hadden na kennisneming van den inhoud de briefkaarten aan get. overhandigd. Sedert de strafvervolging heeft de toezending van dergelijke brief kaarten opgehouden Het OM. eischte bij verstek een geld boete van f. 50 subs. 50 dagen alsmede een voorw. gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak 19 September a.s. ROODE FIETS VOOR DE DEUR. Houder van incassobureau en bediende vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem heeft in hoo ger beroep uitspraak gedaan in de straf zaak tegen S. P„ houder van een incasso bureau te Zwolle en zijn bediende A. B., die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan beleediging doordat zij schulden inden voor hun cliënten, gebruik makend van een rood rijwiel met een bord. waarop de naam van het schuldvorderingsbureau vermeld stond. De rechtbank te Zwolle had belden echter vrijgesproken, waartegen de officier van justitie in hooger beroep was gekomen. Het Hof heeft thans beide vrijspraken be vestigd. GEBOREN. Carla Maria Lamberta. d. van P. H. J. Staats en L. N. Leder Simon Hendrik, z. van H. H. M. Walthaus en J. M. Brand Jacoba Maria Johanna, d. van Chr. Griffioen en M. J. J v. d. Burgh Justus Adriaan. z. van H. G. Benckhuysen en E. M. v. Heuven. ONDERTROUWD C. Boom. j.m. 23 jaar en J. M. Mieremet j.d. 23 jaar. OVERLEDEN. J. Langeveld, z.. 24 jaar. Met H. B te L. De Ziendeweg nabij Zwammerdam is inderdaad afgesloten voor autoverkeer, waarvan Prov. Staten even wel ontheffing kunnen verleenen. Nieuw koop bereikt u het beste via Alphen brug Gouwsluis en vervolgens langs den West- kanaalweg. W. F. R. te L. Wij zien geen kans u aan het gevraagde adres te helpen. Infor meert u eens aan het Bevolkingsbureau. Daar zal men u allicht kunnen verwijzen naar een dergelijke instelling in Ned. Indië. J. H. H. te L. Leiden, Alphen. Utrecht, de Bilt Zeist Driebergen. Doorn. Leersum, Amerongen. Rhenen de Grebbe. Wagenin- gen. Renkum Arnhem. Velp. de Steeg, Ellecom, Dieren Laag-Soeren. Eerbeek, Loenen Beekbergen Apeldoorn. Vaassen, Ernst. Epe. de Dellen Oldebroek Elburg, Nunspeet Halfweg. Elspeet Uddel. Udde- lermeer Garderen. Nieuw en Oud-Milli- gen Voorthuizen Hoevelaken Amersfoort Utrecht Leiden Totaal 325 K M. Mej. G. S te L Leiden. Alphen. Zwammerdam. Bodegraven. Woerden, Harmeien. Utrecht. Zeist, de Pyramide Woudenberg Ede. Bennekom. Totaal 99 kilometer. D. H. te L. Leimuiden. Rijnsater- woude. Oudshoorn. Alphen. Zwammerdam, Bodegraven Gouda Stolwük. Berken- woude Lekkerkerk Krimpen Elshout. Kinderdijk. Albla<-'erdam, Papendrecht, Dordrecht. Totaal 63 K.M. G. van D te K Katwijk. Leiden, Utrecht Houten Schalkwijk Culemborg. Buurmalsen. Geldermalsen Zaltbomme!, Hedel Den Bosch Totaal 117 K M. U kunt ook riiden over Leiden. Hazerswoude. Bos koop Waddinxveen Gouda Schoonhoven. Nieuwpoort. Gorinchem Woudrichem An- de! Heusden Den Bi'ch Totaal 110 K.M. Den Ba«ch Eindhoven Ro°rmond Suste- ven. Sittard OirtSeek Cmstenrade Heer len. Totaal 125 K M Een toeristenkaart is ook na 15 SeDtember voldoende om de gren« t» caes°eren. A, v. B. te L. Uw kamer reinigen met lysol.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9