ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 5 September 1935 BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. MtZltK VIERDE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Feike Asma: orgel. Leo Mens had ditmaal zijn plaats aan het orgel in de Pieterskerk afgestaan aan den nog jeugdigen organist der Hoogland- sche Kerk Felke Asma. Een vriendelijke. loffelijke geste, die wij naar waarde schatten Felke Asma heeft zich, hoofdzakelijk als gevolg van zijn wekelljksche orgelbespe lingen, reeds een trouwen kring aanhan gers verworven, waarvan ook gisteravond velen aanwezig waren. Wij herinneren ons al meermalen over. Asma gerefereerd te hebben: één. keer zelf in zéér gunstlgen zin. Wij meenen naar aanleiding van zijn Bach-herdenking. Het gaat met Asma de goede richting uit." zoo dachten we toen. Maar nu bekroop ons toch weer in zekeren zin een gevoel van teleurstelling. Gewis wij wéten nu langzamerhand wel, dat deze organist een virtuoos speler is. wij wéten dat hij snelle passages haast feilloos kan brengen, wij wéten, dat hij zware technieken meerendeels beheerscht, al gaat hij er dikwijls te snel van door. met slordigheden, onnauwkeurigheden en oppervlakkigheden, te weinig nuance en expressie als gevolg. Hij behóéft ons zijn technisch kunnen vóór alles heusch niet meer te toonen! De innerlijke, waarlijk muzikale gevoelsbelevenis, die zich uit door dynamisch schakeerlngsvermogen. door een vibreerende, vrije registratie vol kleurverscheidenheid en souplesse, door intelligent en analytisch Inzicht, door een streven naar geestelijke verdieping, dat den waren artist kenmerkt, misten wij toch te veel ln zijn spel. En juist tijdens zijn Bach-concertervaarden wij wél een zoeken naar werkelijk verhevene ronder- grond. Nu moet gezegd, dat zijn ontegenzegge lijk zeer eenzijdig ingesteld progTamma. waarin welhaast geen mogelijkheid tot het uiten van briljant kunnen was ver onachtzaamd, daartoe weinig gelegenheid bood. Voor een „kerk"-concert prefereeren wij een andere keuze Zelfs de „som bere muziek over Ps. 103. vers 8 „Gelijk t gras is ons kortstondig leven", een com positie van Asma's leermeester Jan Zwart, gespeeld ter nagedachtenis van Koningin Astrid. kon dit niet geven. Want de aan vankelijk juist getroffen treurmarsch- sfeer ontwikkelt zich al spoedig tot heftig opgezweepte rhythmen. waarin alweer de uiterlijkheid hoogtij viert. Onmogelijk kon deze opening ons in de meditatiestemming brengen die bij de herinnering aan Astrid's tragischen dood harmonieert. De reeds eerder van Asma gehoorde Toccata en Fuga in D moll van Bach gaf technisch zeker bevrediging, maar werd toch te stijf en veelal te luid gespeeld, om dit ook in muzikaal opzicht te doen. Wij recapituleeren hier niet tot in dé tails. het gansche programma, met ook enkele composities, waarin banaliteit en pronkvolle ballast te onderkennen waren. Zeker: er bleken goed getroffen momen ten, waarvoor wij veel waardeering kon den koesteren. Zoo bijv. de tweede variatie uit de „Variations de Concert" van Bon net en het licht en soepel vertolkte „In termezzo" uit de 7de Sonate van Guil- mant. Doch als geheel blijft in onze her innering een zee van machtige klank massa's, te weinig klaar van expositie en opbouw, muzieken. te machinaal, zonder genoegzaam vrijheid en dus stijf vertolkt, waarbij onze innnerlijke roerselen vrijwel onberoerd bleven. Wij willen Asma dus nog eens ernstig aanraden, zijn ongetwijfeld technisch be gaafd orgeltalent in geestelhken. vooral gevoeligen zin te herzien. Wij hoorden éénmaal, dat hij ook anders kan. Het zou te betreuren zijn. indien hij zijn ontwik keling louter in het virtuose zou blijven zoeken. Moge hij toch niet denken, dat ons een „kèrk"-concert, waarin hoofdza kelijk de „Fingerfertigkelt" domineert, maar dat de innerlijkheid, de teederheid. de wijdingsvolle, kunstzinnige schoonheid ln 't gedrang laat komen, kan imponeeren. Degenen echter, die houden van zware accoorden, waarop Jachtend aangevallen wordt, van verbijsterend snelle loonies, of luid opengeslagen registers, van virtuose pronk en praal en klankrijke climaxen, zullen er en dan volkomen begrijpelijk! hun vreugde aan beleven. IJMUIDEN. 5 September 1935 V1SCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 0.580.50; Griet per kist van 50 K G. f. 19—9; Tongen per K G. f. 1.080.86: Zetschol per kist van 50 K.G. f. 22.50—19; Kleine Schol f. 17.50—7; Bot f 11.50—8.50; Schar i. 5—3.70; Vleeten per stuk f. 3.50—1.35; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f 23—19; Middel Schel visch f.2119; Kleinmiddel Schelvisch f 2014.50: Kleine Schelvisch f. 12.50 6.10; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.60 —21; Gullen per kist van 50 K.G. f.11— 2.60; Lengen per stuk f. 1.10 Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.80—2.50; Makreel f. 7.50—3.10; Klein Middel Hake f.37.—. Aangevoerd 536 kisten versche haring. Prijzen 5.103.75. 34 kantjes steurharing 10 per kantje. Aangekomen: 8 stoomtrawlers: IJM. 15 met f 2467; IJM. 16 met f.2727; IJM. 384 met f 1536; IJM. 8 met f 2017; IJM. 46 met f 1428: IJM. 115 met f.2357; IJM. 42 met f.993: IJM. 117 met f.267 voor ver sche haring. 1 kotter E. 369 met f. 802 be somming. 2 loggers: KW. 69 met f 493 en KW. 65 met f. 513 besomming. VLAARDINGEN, 5 Sept. 1935 VL. 27 met 19 last; VL. 50 met 32 last; VL. 89 m. 26 last; KW. 19 met 18'/i last; KW. 141 binnenkomend. Maatjesharing groen 19.30 Idem jong 16 00-9.10; Volle haring Zuid 8.50-1.20; Maatjes Zuio 7.50 8.50; Ijle 8 10; Steurhar.ng 13.7013 Te Katwijk KW. 144 met 20 'est Voile haring 8.65—9 50; Maatjesharing 7.45; Ijle 8.15. Steurharing 13—11.15. DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. ETHIOPIË HANDHAAFT DE CONCESSIE. De Volkenbondsraad is dan. gisteren bij eengekomen men zie het Tweede Blad doch teekenlng is er nog weinig gekomen in de situatie. Italië wil blijkbaar Abessy- nië totaal negeeren, doch dit zal op den duur toch moeilijk zijn te handhaven in een personderhoud heeft baron Aloisl het Italiaansch standpunt nog nader ver klaard Uit zijn antwoorden op verschillende tot hem gerichte vragen blijkt, dat Italië ver der zal deelnemen aan de werkzaamheden van den Volkenbond en op het oogenblik niet overweegt uit den Kind te treden. Aan den anderen kant weigert de Italiaan- sche regeering zeer beslist met Abessynie vóór den Voïkenbondsraad van gedachten te wisselen. De Italiaansche gedelegeerde zal dus te genover de te verwachten tegenverklarln- gen van Abessynische zijde volkomen pas sief blijven en de gedachtenwlssellng alleen met de andere raadsleden voortzetten. Groot belang hechtte Aloisl er aan vast te stellen, dat in de raadszitting overeenstem ming bestaan had tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Dat deze overeenstemming echter niet op zakelijke kwesties betrekking heeft, blijkt uit de verdere uitlatingen van Aloisl. Hij zélde n.l., dat het Engelsch-Fransche aanbod door Italië verworpen is om de redenen, die vervat zijn in zijn verklaring. Bovendien is het een kwestie van opvatting of dit aanbod voor Italië voordeelig was. Men moet zich vooral afvragen, of de be wuste voorstellen een uitgangspunt of een einde beteekenen moesten. Wat de procedure betreft, aldus meende Aloisl. staan er verschillende mogelijkheden open, bijv. de benoeming van een commis sie of een rapporteur. In leder geval heeft de Italiaansche regeering zich haar volle dige vrijheid van handelen voorbehouden. Uit zijn antwoorden op verdere vragen kan nog vermeld worden, dat dit ook be trekking zou hebben op de Italiaansche militaire operaties, doch dat aan den an deren kant Italië ook hier geen andere mo gelijkheden uitsluit. De toestand is op het oogenblik niet onmiddellijk dreigend In ieder geval, zoo verklaarde Alolsi ten slotte nog. is een verwijzen naar het Kel- logpact ontoelaatbaar, aangezien Engeland de toepassing daarvan op Afrika en zekere andere deelen van zijn rijk heeft uitgezon derd en Italië met het pact met dezelfde reserves heeft onderteekend. De tekst is gepubliceerd van de beslis sing der gemengde Italiaansch-Abessy nische scheidsrechterlijke commissie over het incident van Oeal-Oeal. De commissie komt na een uiteenzet ting van de gebeurtenissen en een appre ciatie van het Italiaansche zoowel als van het Abessynische standpunt tot de conclusie dat de incidenten terug te brengen zijn tot een ongelukkigen samen loop van omstandigheden en dat de toe stand van nerveuze troepen, welke vijan dig tegenover elkander stonden, ten slotte tot het betreurenswaardige incident moes ten leiden. Onder deze omstandigheden verklaart de commissie, dat zij tot de overtuiging is gekomen, dat: lo. Noch de Italiaansche regeering noch haar lasthebbers ter plaatse verantwoor delijkheid kan worden toegeschreven voor de Incidenten. De door de Abessynische regeering tegen haar gerichte verwijten zijn wederlegd door de talrijke voorzorgs maatregelen. die de Italiaansche regeering met het oog op de aankomst van geregel de en ongeregelde troepen van Abessynië in Oeal-Oeal had aangetroffen. 2o Stelt de commissie vast dat hoewel ook de Abessynische regeering harerzijds eveneens geen belang erbij had de bot sing te veroorzaken, toch de plaatselijke autoriteiten door hun houding den indruk hadden kunnen wekken, dat zij agres sieve bedoelingen hadden. Desondanks is niet bewezen dat de Abessynische autoriteiten voor de inciden ten van Oeal-Oeal in strikten zin verant woordelijk gesteld kunnen worden. De territoriale kwestie van Oeal-Oeal wordt in de uitspraak slechts even aan geroerd. Het rapport acht dat het gebied van Oeal-Oeal in een woeste streek ligt, welke door Nomaden-stammen wordt be heerscht, welke onder Engelsch, Itali aansch of Abessynisch bestuur staan. De streek heeft een bijzondere aan trekkelijkheid wegens de meer dan 300 bronnen welke er in zijn gelegen waarvan het water voor deze stammen en hun kud den onontbeerlijk is Sedert 1928 staat het gebied onder con trole en sedert 1930 onder doorloopende bezetting van de autoriteiten van Ita liaansch Somaliland. Deze bezetting werd door de Abessynische regeering niet offi cieel erkend, doch is voor het incident van Oeal-Oeal ook nooit aanleiding tot een officieel protest geweest. De Giornale d'Italia" publiceert een klaarblijkelijk van hoogerhand geïnspi reerd commentaar od de uitspraak van de arbitragecommissie inzake Oeal Oeal, welke een Salomo's oordeel genoemd wordt. Het blad spreekt over een typisch vol kenbondscompromis De uitspraak betee- kent in wezen een vrijspraak van Italië wegens het nlet.-aanwezi» zün van schuld en een twijfelachtig vonnis over Abessvnië wezens gebrek aan voldoende bewijs. Zon der critiek te willen uitoefenen op zijn werk moet toch worden geconstateerd, dat Politis zich heeft laten lelden door zijn bezorgdheid voor het wederom aan de verantwoordelijkheid van den Volkenbond overdragen van het AbessUnsche conflict. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus". 3 Sept. Op 54 gr 0' Nbr. en 1 gr. 20' Ol. SCH. 110. 50 kantjes. Tusschen 54 gr. 45' Nbr. en 54 gr, 34' Nbr. en 0 gr. 8' Wl. en 9 gr. 14' Ol. KW 96. 40 kantjes. KW 167, 100 kantjes: KW. 176, 100 kantjes; VL. 20, 340 kantjes: SCH 243, 90 kantjes; SCH. 353 107 kantjes; GDY 8. 220 kantjes; SCH 399 230 kantjes; SCH 25, 204 kantjes VL 132. 187 kantjes; SCH 84. 25 kantjes; VL. 172. 51 kantjes; KW 172. 20 kantjes; GDY. 32. 3 kantjes; SCH. 35, 128 kantjes' GDY. 49, 320 kantjes. Alles wel. HU heeft zich meer door dit standpunt laten lelden dan door de objectieve waar heid der feiten en de nauwkeurige waar deering van de begeleidende omstandig heden. Voor zoover Italië betreft houdt het bU alle aanvaarding van de uitspraak er toch aan vast dat het incident van Oeal Oeal een feitelijke aanval van Abes synië op Italiaansche stellingen is geweest. Zooals gemeld heeft de Socony Vacuum Oil Co de in Abessynië verleende conces sie geannuleerd. President Roosevelt heeft ln een pers conferentie naar aanleiding hiervan ver klaard te hopen dat deze Amerikaansche regeeringsmaatregel het streven om den vrede te bewaren zou vermoeen te onder steunen Roosevelt verklaarde dat deze daad een nieuw bewtls was. dat de Ameri kaansche regeerlng na Maart 1933. het begin van het optreden van Roosevelt dus geen Dollarpolitlek" meer wenschte te voeren. Noch hti noch staatssecretaris Huil hadden er het geringste vermoeden van gehad, dat dit particuliere contract de Amerikaansche regeering in het conflict tusschen Abessynië en Italië zou betrek ken Het eenlge gevaar dat bestond, was. dat de olieconcessies een slechten invloed zouden kunnen hebben op de besprekingen van den Volkenbond, doch de president hoopte dat het annuleeren van het con tract de atmosfeer te Genève had ver helderd Doch de Ethiopische regeering besloot de üetroleum-coooessle niet te annuleeren. Blijkbaar verwachten de Ethloplërs. dat Rickett andere kapitalen zal kunnen vin den ter vervanging van die der Socony Vacuum-groep. m Overigens blijven belde partUen in het geschil zich wapenen en voorbereiden, zoodat de mogelijkheid van oorlog steeds nader komt. Naar mijn meening staan wij aan den aanvang van een lang tijdperk en als wij mogen afgaan op alles wat reeds is geschied, een der bloedigste en wreedste tijdperken, welke de wereld ooit heeft doorgemaakt", aldus Hertzog, de premier van Zuld- Afrika. toen hij in een rede voor de Vereenigde Partij ook het Ethlopisch con flict ter sprake braoht. Ik geloof niet", vervolgde hij. .dat wil de tegenwoordige gebeurtenissen kunnen be schouwen als een incident, zooals er al zoovele zich hebben afgespeeld Neen. er openbaart zich in de wereld een nieuwe geest, en die geest is niet beperkt tot Europa, maar evenzeer ln Azië." RECLAME- 5501 DE TORNADO OVER FLORIDA. MIAMI. 5 Sept. (Reuteri. Het totaal aantal dooden tengevolge van de tornado in Florida zal de 500 overschrijden, volgens schatting van het Roode Kruis. In de richting van Georgië waait thans een minder sterke wind. De boven het ver woeste gebied kruisende vliegtuigen mel- 1 den overal puinhooper. en lijken, over stroomde spoorwegen, en voor het verkeer gestremde wegen De schade wordt geraamd op eenlge BELGIE. De smart van den Koning. Aan de „Msbode" wordt nog uit Brussel gemeld Men verneemt, dat enkele uren voordat het stoffelijk overschot van Koningin Astrid in de kist werd gelegd in de rouw kapel door den aalmoezenier van het hof een H Mis werd opgedragen, waarbij alleen de koning vier officieren van de eerewacht en nog twee andere dignitaris sen aanwezig waren. De koning knielde op een bldstoel naast de Koningin, wier handen hij voortdu rend in de zijne hield. Hij weende niet maar wendde den blik niet af van zijn doode gemalin Toen hij weer ln de kamer terugkeerde brak hij zóó in snikken los, dat men zijn kreten hon hooren. Wij vernemen nog, dat alvorens de kist werd gesloten, de Koning zelf op het hart van de Koningin een portret heeft gelegd van de drie kinderen. Na Dinsdagmiddag de bijzetting ln de koninklijke crypte te hebben bijgewoond, heeft hij zich naar het palels van Laeken begeven, waar de aanwezigheid van zijn familieleden hem eenlgen troost bracht. Tegen den avond bracht een auto hem naar het kasteel van Stuyvenberg. waar zijn kinderen reeds sliepen. Hij ging bij hun bedjes zitten, keek hun langen tijd aan en barstte ln tranen los bij de wieg van den Jongsten prins. Naar verluidt, zullen de koninklijke kin deren na eenigen tijd het land verlaten, om een paar maanden te gaan doorbren gen bij prinses Margaretha. zuster van wijlen koningin Astrid Naar verluidt, zou Koning Leopold, zoo dra hü zich van zijn verwondingen heeft hersteld, gedurende enkele weken de hoofdstad verlaten om rust te nemen. Het behoort tot de mogelijkheden, dat hij zich naar Italië zal begeven. Koningin Elisabeth zou besloten hebben zich weer definitief te Brussel te vestigen, indien haar gezondheid dit toelaat, om haar zoon bij te staan in de moeilijke dagen, die hem nog in de groote eenzaam heid der paleizen van Brussel en Laeken te wachten staan. RUSLAND. Uniformen voor schooljongens. In Sovjet-Rusland worden steeds meer uniformen Ingevoerd. Gisteren is een verordening gepubliceerd waarbij met in gang van 1936 voor alle typen scholen, zelfs voor lagere scholen, uniformklee- ding wordt Ingevoerd, terwijl tegelijker tijd de schooldiscipline wordt verscherpt. Het schijnt, dat men tot dezen maat regel is gekomen om de Jeugd meer ln de hand te hebben. De nieuwe verordening stelt voor de geheele Sovjet-Unie principieel gelijke namen vast voor wat betreft de school typen, de schoolreglementen, de leervak ken, de examens, vacantles. de lesroos ters en dergelljken; o.m. zal den leerlin gen beleefdheid tegenover den onderwij zer worden ingeprent, terwijl ln het ver volg scholleren identiteitskaarten bij zich zullen moeten hebben. GRIEKENLAND. De ex-koning tegen uitstel van het plebisciet? Naar wordt medegedeeld, heeft ex-konlng George van Griekenland, die verleden week f.-mden met den Grlekschen mi nister van financiën een onderhoud heeft i gehad, het voorstel tot verdaging van het plebisciet over het herstel der monarchie ln Griekenland niet goedgekeurd. millloenen dollars, waarvan alleen te Tempa reeds een mlllloen. Op talrijke plaatsen ls de fruitoogst vernield. St. Pe tersburg heeft weinig sohade ondervon den. maar Sarasota is zwaar getroffen Aan boord van het s.s. ..Dixie" bevinden zich thans naar nader wordt gemeld, nog I 280 personen. Negen schepen bevinden zich I op dé plek des onhells. MIAMI. 5 September. (Reuter). Aan boord van de ..Atenas", welke passagiers van de „Dixie" heeft overgenomen gaven dezen een aangrijpend verslag van het aan den grondloope van het schip. We schenen ln het middelpunt van den storm te zijn en plotseling klonk een schern geknars en gelastten de officieren ons de reddingsgordels aan te doen. Gedurende de rest van den nacht werd het schip heen en weer geslingerd. Het trilde hevig en IJzeren deuren en ramen bogen onder den druk van het water. In de groote zalen stond het water tot de patrijspoorten, terwijl overal koffers ronddreven. Volgens de oude zeemans-tradltle zon gen we allen. De passagiers, die op de „Atenas" kwa men waren geheel uitgeput, hun kleere.n waren doordrenkt en gescheurd, zij had den niets gegeten sedert Maandagmid dag. aangezien het kombuis vernield was. REVOLUTIE-PLANNEN IN FRANKRIJK? MADRID. 5 Sept. (Reuter). Het blad „El slgno Futuro" meldt, dat sinds eenlgen tijd ln Spanje onder de anarchisten en communisten vrijwilligers worden aange worven voor de „binnenkort ln Frankrijk uitbrekende Marxistische revolutie". Deze vrijwilligers zouden over de Pyre neeën naar Frankrijk gesmokkeld worden, waar zij door de Internationale roode hulp nabij de groote steden zouden worden ondergebracht. HET RUSSISCHE ANTWOORD AAN JAPAN. MOSKOU. 5 Sept. (A.N.P.) De Sovjet- regeerlng heeft thans geantwoord op de Japansche nota. waarin werd gepro testeerd tegen de propaganda-actle der Komintern. In het Russische antwoord wordt onder meer gezegd, dat de actie der Witgardisten tegen Rusland in Mand- sjoekwo wordt gesteund door Japan. SCHEEPS AANVARING OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. LONDEN, 5 September (Reuter) Op 40 mijl afstand van de Portugeesche kust ls het Brltsche m.s. „Doric" met 737 pas sagiers in aanvaring geweest met het Fransche s.s. „Formlgny". Alle passagiers van de „Doric" zijn opgenomen door de Brltsche Orion" en de „Vice Roy of India". De bemanning van de „Doric" blijft aan boord van het slechts licht be schadigde schip. Het schip keerde na een kruistocht in de Middellandsche Zee naar Londen terug. Het s.s. „Formlgny" werd niet beschadigd. ENGELAND. Congres van Vakvereenigingen. Het Congres van het Brltsche Vakver bond verwierp een resolutie tot het vor men van een eenheidsfront met de com munisten tegen oorlog en fascisme. Citrine heeft daarbij er op gewezen, dat niet het bewijs geleverd was, dat een eenheidsfront op een internationale basis het fascisme zou tegenhouden. Volgens zijn meening zou een zg. eenheidsfront het fascisme eerder bevorderen dan tegen gaan. De Derde Internationale is, aldus Ci trine, niet anders dan een marionet van de communistische partij in Sovjet-Rus- Jand; de Derde Internationale wil de be staande orde met geweld omver werpen en de arbeidersklassen in de wereld organl- seeren ten einde het kapitalisme te ver nietigen WIJ, aldus Citrine, komen ln onze vakvereenigingen op voor de demo cratie en zijn tegen elke dictatuur. Het vakvereeniglngscongres heeft voorts een motie aangenomen, waarbij de aan dacht wordt gevestigd op de wassende strooming om volwassen werklieden te vervangen door jeugdige arbeiders. Aan het daeelllksch bestuur wordt verzocht voorstellen ln te dienen om den school- pllchtlgen leeftijd verhoogd te krligen en het ouderdomspensioen ?n de werkloos heidsverzekering georganiseerd. Men stelt voor mannen en vrouwen uit het bedrijfsleven te halen door hun op 60-jarlgen leeftijd een pensioen van ten minste een pond sterling te geven. Nog werd een resolutie aangenomen, waarin de aigemeene raad wordt uitge- noodlgd den minister-president te verzoe ken. bij alle regeerlngsbedrijven de 40- urlge werkweek In te voeren. VEREENIGDE STATEN De -Werkverschaffing, Roosevelt heeft 5.000 000 dollar toege staan voor de voorbereidende werkzaam heden aan pen kanaal door Florida van de monding van de St Johns rivier naar Port Inglis. nabii Cadar Keys, waardoor de reis van New-York naar de Mexicaan- sche Golf met twee dagen wordt bekort. De aanleg van het kanaal kost in totaai 110.000.000 dollar. HET ITALIAANSCH. ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN, 3 Sept. (Reuter) De corres pondent van de „Daily Telegraph" te Addis Abeba meent te weten, dat het te Londen onderteekende accoord tusschen Martin, den Ethlopischèn gezant, en Leo Chertok, die beweert het recht van voorkeur te heb ben verkregen voor een concessie, terrei nen betreft, die het persoonlijk bezit zijn van Martin ln de provincie Wallega. De hierbij betrokken Amerikaansche be langen zouden zich daarbij verplichten om de Abessynische regeering een leening van 200 000 pond sterling te verstrekken, welke gewaarborgd werd door een concessie van 50 jaar in een bepaald gebied. De corres pondent voegt er aan toe, dat het betref fende gebied in Wallega, vooral rondom Saddo, zeer rijk is aan goud en platina. NEW YORK, 5 Sept. (Reuter) De En- gelsche oud-minister, Viscount Snowden, heeft in een hier ontvangen brief het vol gende geschreven: Europa staat te trillen aan den rand van een Imperialistischen oorlog, welks om vang en gevolgen niemand kan voorzien. Alle duivelsche werktuigen van de mo derne oorlogvoering worden aangewend om de onafhankelijkheid van een machte- loozen staat te vernietigen en diens grond gebied toe te eigenen. Een permanente vrede kan slechts dan gevestigd worden, wanneer de landen beseffen, dat de na tuurlijke hulpbronnen een gemeenschap pelijk erfdeel moeten zijn en gebruikt moe ten worden voor het welzijn van alle men- schen. PORT SAID, 5 Sept. (Reuter) Graai de Probok, een Amerikaansch geoloog, die hier vandaag aankwam, gaf uiting aan het geloof, dat Abessynië onmetelijke rijkdom men aan petroleum en mineralen bevat, evenals rijke landbouwverschieten ople vert, waarvoor Mussolini alles op het spel zet. De graaf die met groote waardeering sprak over den keizer van Abessynië, be treurde den tegenwoordigen toestand en gaf uiting aan de meening, dat Abessynië zich geen rekenschap heeft gegeven van de veranderingen, die ln Italië hebben plaatsgevonden sedert den slag van Adoea Hij bleek van oordeel, dat de Abessynlërs geen keus hebben tegen de goedgewapende en goed uitgeruste Italianen en dat een oorlog een groot bloedbad zou zijn, en dat deze niet langer dan tot Kerstmis zou duren. GENEVE, 5 Sept. (Reuter). Bij het onderhoud, dat baron Aloisl, de Italiaansche gedelegeerde te Genève, met de vertegenwoordigers der pers heeft ge had, heeft hij nog ten aanzien van de door Eden en Laval te Parijs gedane voorstellen verklaard, dat Italië in Abessynië econo mische en politieke concessies elscht De voorstellen van Eden en Laval, die alleen op de economische kwestie betrekking hadden, werden dan ook niet voldoende geacht. ADDIS ABEBA, 5 Sept. (Reuter). De vertegenwoordiger van Abessynië te Ge nève zal vanochtend nieuwe instructies ontvangen, o.m.. naar bekend wordt, de strikte opdracht de tot nu toe gevolgde Abessljnsche politiek niet te verlaten en niet In te gaan op compromissen. De toe stand wordt te Addis Abeba zeer optimis tisch beoordeeld. De Negus van Abessynië heeft den Paus een telegram gezonden, waarin hij Zijne Heiligheid dankt voor de vredesbetooging. ROME. 5 Sept. iA.N.P.) De bladen pu- bliceeren een officieel communiqué, dat de namen bevat van 130 militairen (voor het meerendeel soldaten), die bij onge vallen of ziekten ln Oost-Afrlka zijn over leden in den tijd van 1 Januari J.l. tot en met 31 Augustus. De blajden wijzen er in hun commen taar op. dat bij de ontzaglijke menigte officieren en manschappen welke zich thans in Oost-Afrika bevinden, dit aan tal dooden een bijna onbeteekenend per centage vormt en bewijst hoe goed de hygiënische en sanitaire organisatie ln Erythrea en Somaliland is. GENEVE, 5 September. (Reuter) Heden hebben de gedelegeerden der groote mogendheden opnieuw breedvoe rige besprekingen gevoerd over het Ita- liaansch-Abessynlsch conflict. De Abes synische delegatie werkt thans aan een gedetailleerd antwoord op de Italiaan sche beschuldigingen. Te Genève ls thans aangekomen een delegatie van het Fran sche Volksfront. De president der Liga voor menschen- rechten. prof. Basch, die aan het hoofd der delegatie staat, heeft vandaag be sprekingen gevoerd met den president van den Volkenbondsraad en Laval om deze te overreden tot strikte toepassing van het Volkenbondsstatuut. GENEVE, 5 Sept. ((Reuter). Eden had heden diverse besprekingen, o.a. met den Deensohen minister Mündh. Misschien zal morgen weer een zitting van den Raad plaats vinden, als Abessynie gereed is Italië te antwoorden. Hoare wordt verwacht voor de opening van de zitting van den Volkenbond. NEW YORK, 5 September (Reuter) - Demakelaar Chertok verklaart blnnen- kort in Londen te zullen zijn. Hij zeide, dat hij het departement van bultenland- sche zaken niet naar diens meening in* zake de kwestie van de Abessynische concessie had gevraagd. HIJ weigerde mede te deelen. welke fi nanciers achter de onderneming zaten. HIJ verklaarde slechts, dat het Amen* kaansche zakenlieden waren. M

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2