EEN ONGEWONE GAST. 76>te Jaargang DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935 No. 23144 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zt)n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling iWoensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ,van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? t ft oc Franco per post 1.2 35 per 3 maanden f-2.35 per week t. 0.1S per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f.0 80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. bet nieuwe college van b. en w. De spreekuren der wethouders. Burgemeester en wethouders hebben lis plaatsvervanger van den burgemees- Kr, bij diens eventueele ongesteldheid, siwezigheid of ontstentenis, aangewezen jen wethouder J. Splinter Gzn. Bij even tueele ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den heer Splinter, zullen als plaatsvervanger van den burgemees ter optreden resp. de wethouders mr, A. F, L. M. Tepe, J. J. van Stralen en M. G. Verwey. Wethouder J. Splinter Gzn. zal spreek uur houden des Zaterdagsmorgens van 11 tot 12 uur in het gebouw Breestraat No. 125 en de wethouders mr. A. F. L. M. Tepe, J. J. van Stralen en M. G. Verwey des Woensdagmiddags van 2'/a tot 3','j uur in het Gemeentehuis, Rapenburg 12. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De heer Poppen 25 jaar controleur. Heden was het 25 jaar geleden dat de leer H. Poppen, controleur der plaatsbe- üijzen, dienst doende op het station alhier, In dienst trad bij de H.IJ.S.M. Hedenmor gen te ongeveer 11 uur heeft in de 3e kl. rachbkamer, welke hiervoor gereserveerd jas, in bijzijn van verschillende chefs de bureau alsmede van het spoorwegperso neel dat niet door dienst verhinderd was, de huldiging plaats gehad. Allereerst nam de Inspecteur van het Vervoer der Ned. Spoorwegen, de heer Boumeester nadat de jubilaris met whtgenoote en familie op de met groen tersierde stoelen had plaats genomen bet woord. Hij 'zeide o.a.het is bij de Ned. Spoorwegen geen zeldzaamheid een 25-Ja- rig jubileum te vieren, maar wel de wijze narop m,en gedurende die 25 jaar den dienst heeft verricht; bij het nazien van tw jnersoneelstaat bleek mij, dat gij op uitnemende wijze die 25 jaar Uw dienst hebt verricht en ik acht het een groot roorreoht U namens de directie hartelijk jehik tfe wenschen met uw jubileum. Als blijk hiervan bied Ik U, namens de direc tie. een oorkonde voor 25-jarigen dienst san met een gesohenk onder couvert. Daarna nam de Stationschef, de heer Van Drnten, het woord om den jubilaris onder iiartelijke bewoordingen geluk te wen schen. De eöhtgenoote van den heer Poppen bood hij bloemen aan. Als erkentelijkheid van het personeel bood de heer v. Druten den jubilaris een fraaie rookstoel aan, als mede een oorkonde in lijst met de namen der gevers met zegel. Daarna nam de heer Van Zeijst, collega van den jubilaris, het woord en zeide o.a. dat hij hem had leeren kennen als een foed collega. De jubilaris dankte aangedaan. In zijn woning ontving de heer Poppen Mg vele blijken van belangstelling o.a. van de Spoor- en Tramwegvereeniging ■St. Raphael". De goede wenschen gingen van bloemstukken vergezeld. de zilvertentoonstelling. Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen de Zllvertentoonstelling in de La kenhal te bezichtigen, zal deze interes sante verzameling gedurende de maand September iederen Woensdag en Zater dag toegankelijk zijn tegen betaling van 50"/» van den normalen entréeprljs, dus voor slechts één kwartje. R. K. M. VER. „DE HANZE". Feestplannen. In de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" vergaderde gisteravond de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze", on der voorzitterschap van den heer Schoon- dergang. Na de opening met den Chr. groet herdacht de voorzitter den overleden bis schop van Haarlem en werd gezamenlijk gebeden voor zijn zielerust. De door den secretaris, den heer Van Deene voorgelezen notulen werden onver anderd goedgekeurd. De talrijke ingekomen stukken werden in verband met de lezing op deze verga dering slechts gedeeltelijk behandeld. Wij vernamen daaruit o.a. dat de Centrale Raadsvergadering niet op 3 doch op 24 October plaats vindt. De lustrumviering van de Leidsche Hanze zal kerkelijk op Zondag 20 October plaats vinden. In alle kerken zal een H. Mis worden opgedragen en een algemeene H. communie voor de leden. In de Harte- brugskerk zal een plechtige Hoogmis wor den opgedragen. De voorzitter spoorde de leden aan allen zonder uitzondering daaraan deel te nemen. Dinsdag 22 Octo ber heeft de feestelijke viering plaats in de groote Stadsgehoorzaal, waar een bonte avond zal worden gegeven onder leiding van Willy Derby. De heer Jan Mol hield vervolgens een leerzame causerie over het onderwerp „Bescherming van den middenstand", waarna door enkele leden van de gelegen heid tot gedachtenwisseling werd gebruik gemaakt. Bij de rondvraag bracht een der leden een eventueele gemeentelijke fietsenstal ling ter sprake, waarbij spreker de mid- denstandsbesturen verweet, dat van hun zijde nog geen vlammend protest was in gediend tegen het door de overheid inbreuk maken op specifiek Leidsche miiden- standsbelangen. Hierop antwoordde de voorzitter dat een dergelijke fietsenstalling er nog niet is; een protest van den middenstand komt zeker. Met een aansporing tot het werven van nieuwe leden en trouw vergaderingbezoek sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: W. J. Schoonhoven, Haarlemmerstraat 97, Lelden. Damesmode-artikelen. Wijziging „De Hoop", A. 17, Nieuwkoop. Café. Uit tredend Eigenaar: C. Wildenburg, dd. 1 Aug. 1935. Onze stadgenoot de heer A. J, van den Berd verwierf het politie-diploma met aanteekening. T -li tr - V-. 2\ - - ?Nt>: v s J/*,,— 1* tn<f. -4&'it* iW Zooals wij gisteren meldden is dezer dagen op hel strand te Egmond-aan-Zee kadaver aangespoeld van een zgn. „butskop" (Hyperrodor. rostratus) ter ™ite van vier meter. Een der assistenten van het Rijksmuseum van Nat. Historie "uier verstrekte ons bovenstaande foto van het monster, dat slechts zelden op onze kust werd aangetroffen, de leidsche hout. Medewerking en steun gevraagd En onzer lezers schryft ons: Het is al weer een tijdje geleden, mijn heer de redacteur, sinds u de laatste keer zoo vriendelijk waart, ruimte in uw blad af te staan voor een praatje over onzen Leidschen Hout. Het zal in April geweest zijn; die mooie tijd van het jaar. als de zomer nog zoo geheel voor ons ligt en de lieve Meimaand ons tegenlacht. Ik weet wel, bloeimaand zet ook niet altijd een even vriendelijk gezicht, kan soms heel guur en koud zijn en was dat ook dit voorjaar; maar desondanks was de Hout, als altijd in die maand, prachtig. Geeft niet het zonnetje in Mei altijd aan alles een bijzondere glans en is er verder wel een maand, waarin de natuur zulk een schittering vertoont als in Mei; de maand bij voorkeur door de dichters bezongen. Himlich mild ihr Bliek, wie Malensonne, Rückgestrahlt vom blauen Spiegelmeer zegt Schiller van Amalia. De mooie Meimaand is nu al lang weer voorbij; ook de zomer gaat al afscheid nemen, doch onze Hout blijft gelukkig nog geruimen tijd mooi en het bezoeken waard. Wij zijn er thans een dierenpark rijker geworden en ik geloof, dat het bestuur van onzen Hout niet zal hebben te klagen over gebrek aan belangstelling van den kant van het publiek; de keeren, dat ik er langs wandelde, krioelde het er ten minste van de bezoekers. Wat zou mijn beste, zoo jong overleden vriend Krantz, er in genoten hebben, had hij dat steeds toenemend bezoek aan den Hout mogen beleven. Op mijn laatste wandeling in den Hout, had ik het genoegen er Ook onzen Burge meester, voorzitter van het bestuur van den Hout, te ontmoeten en van die gele genheid maakte ik gebruik eens te infor- meeren of zijn vroegere aansporing, om toch lid van den Hout te worden, tegen een jaarlijksche bijdrage van f. 2.50 nog wat succes gehad had. Er hebben zich, zei mij de burgemeester, na uw laatste stukje in het Leidsch Dag blad. dadelijk een dozijn ingezetenen als nieuwe leden opgegeven; op zichzelf na tuurlijk erg aardig, maar voor het doel toch eigenlijk veel te kort. Ook zonden de leerlingen van de 3 Octoberschool en van de school van den heer Koops een bijdrage, welke bijdragen natuurlijk zeer gewaardeerd werden. Dergelijke blijken van belangstelling, van de zijde der jeugd, worden door ons bestuur erg op prijs ge steld; zij steken zoo bijzonder gelukkig af bij de belangstelling die zich enkel uit, in het achterlaten van papierrommel en schillen van apenootjes, wat dezen zo mer weer heel erg geweest is. De geheele Maandag is, voor het perso neel van den Hout, er mee gemoeid, om al die rommel weer op te ruimen, welke slordige en gemakzuchtige menschen naast zich neer gooien, ofschoon er overal manden staan, waar men alles in kwijt kan. De bedrijvers van het euvel, moesten er eens wat meer om denken, hoe onaan genaam dit zoo gemakkelijk te vermijden werk voor de werklieden van den Hout is en hoe kostbaar voor de Stichting. Die gelden kunnen toch zeker beter besteed worden en de penningmeester schijnt toch al moeite genoeg te hebben zijn reke ning sluitend te maken. Toen de burgemeester afscheid genomen had. schoot mij opeens te binnen dat ik verzuimd had te informeeren naar de sportvelden, die zouden komen op het wei land, aan den stadskant, tegen den Hout aangelegen. Ik heb vroeger wel eens gehoord, dat dit weiland oorspronkelijk ook bestemd was om deel uit te maken van den Hout, doch dat men bij den aanleg van den Hout daarvan heeft moeten afzien, omdat de kasmiddelen van de stichting, aanleg ook van dat deel niet.'meer mogelijk maakten. Daardoor is het weiland geble ven en daarna bestemd om te worden ge reed gemaakt voor sportterrein. Ik blijf dat besluit betreuren, omdat, hoe kostbaar bezit de Hout ook in zijn tegenwoordige gedaante, reeds voor onze gemeente moge zijn, hij toch nog enorm in waarde zou stijgen, indien ook dat wei land er nog bijgetrokken werd. Immers als wandelpark van een gemeente zoo groot als Leiden, is onze Hout toch eigenlijk nog wel klein genoeg. Bovendien is het land voor sportveld erg ongeschikt, vanwege zijn lage ligging. Het land is drassig en 's winters onbegaan baar en het zal daardoor belangrijk veel meer kosten om het voor sportterrein, bruikbaar te maken dan andere hooger gelegen terreinen. Natuurlijk zal het ook kosten met zich brengen het bij den Leidschen Hout te trekken, doch misschien wordt het aantal van hen, die als lid zich opgeven dan wel zóó groot, dat die kosten te bestrijden zijn. Voor hen, die daar plan op hebben zij nog medegedeeld, dat de secretaris penningmeester op Rijnsburgerweg 124 woont en dat het nummer 197437 aan geeft de postrekening staande ten name van den penningmeester van den Leid schen Hout. Bij beschikking van den minister van financiën is de overplaatsing van den bewaarder der hypotheken, enz. A. van Helbergen van Nijmegen naar hier ingetrokken en is hij verplaatst naar hinderlijk plaatsen van rijwielen. Een vijand van veilig verkeer. Er wordt bij herhaling herinnerd aan het verbod om rijwielen op trottoirs of andere smalle weggedeelten te plaatsen, tengevolge waarvan de passage belem merd wordt. Twee rijwielen tegen elkaar geplaatst op de smalle trottoirs op de Hoogewoerd. in het Noordeinde of op de Haarlemmerstraat enz. zijn meestal oor zaak dat de voetganger het veilige trot toir moet verlaten en zich op den rijweg begeven. Is de voetganger daarbij wat onvoorzichtig, d.w.z. kijkt hij niet eerst of hij wel veilig zich op den rijweg kan begeven, of wijdt de naderende auto bestuurder niet zijn volle aandacht aan het weggedeelte vóór hem, dan is de aanrijding geschied met alle gevolgen van dien. Eén rijwiel op het zeer smalle trottoir in de Donkersteeg, Maarsmanssteeg of Watersteeg neemt de geheele breedte in beslag en belet alle voetgangerspassagc op het trottoir. Neemt daarom uw rijwiel mee den winkel in. Laten vooral slagers, kruide niersbedienden enz. er voor zorgen hun transportfietsen met mand voorop, niet op smalle trottoirs te laten staan. CHR. COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG Boottocht en vischwedstrijd. Vanwege het Chr. Comité voor Werk- loozenzorg is gisteren een boottocht geor ganiseerd over de Kager- en Brasemer piassen. waaraan verbonden was een visch wedstrijd in het Aarkanaal. De boot „Wil- helmina" van de Gebrs. Harland vertrok gistermorgen te 7 uur met ongeveer 200 werkloozen. Ze hebben ondanks het min der gunstige weer een prachtigen dag ge had^ Er heerschte aan boord een gezellige en opgewekte stemming, welke door geen enkelen wanklank is verstoord. De visch wedstrijd ln het Aarkanaal liep onder de goede leiding van de heeren v. d. Berg en Hendriks, bestuursleden van den Leidschen Hengelaarsbond, zeer vlot van stapel. Het aantal deelnemers bedroeg 142. Van hen hebben slechts 75 deelnemers ook inder daad visch gevangen. Des avonds had in het gebouw „Patri monium" de prijsuitreiking plaats. Niet minder dan 90 winkeliers en fabrikanten uit onze stad hadden prijzen beschikbaar gesteld, zoodat alle deelnemers een prijs ontvingen. De prijzen bestonden uit kle dingstukken, levensmiddelen, huishoude lijke artikelen enz. Ook op de boot konden verschillende versnaperingen worden uit gereikt. Het bestuur zegt den winkeliers en fabrikanten en allen, die dezen dag zoo keurig deden slagen, hartelijk dank voor hun medewerking. DE DEMONSTRATIES MET HET AUTOGIRO-VLIEGTUIG. Eenige bijzonderheden. Ten aanzien van de auto-giro, welke a.s. Zondag op het R.K. Sportpark. Haagweg, zal worden gedemonstreerd, dienen nog de volgende bijzonderheden: De rompconstructie van de auto-giro is gelijk aan die van een gewoon vliegtuig, evenals de wijze van voortstuwing Ook het landingsgestel is niet sterk afwijkend. Het voornaamste verschil tusschen een autogiro en een gewoon vliegtuig is ge legen in de wijze, waarop de noodige „lift" (hefvermogen) wordt verkregen. Deze „lift" wordt namelijk verkregen niet zooals bij een gewoon vliegtuig door een of meer vaste vleugels, waardoor deze lift geheel afhankelijk is van de voor- waartsche snelheid, waarmede het vlieg tuig zich verplaatst ten opzichte van de omringende lucht doch door een stel Idrie) rotorwieken. Deze wieken hebben het gewone vleugelprofiel en zijn naar alle zijden scharnierend aan den rotorkop bevestigd. Deze bevestiging veroorlooft een geheel vrije beweging van de wieken ge durende het vliegen, zoowel in horizon tale als in verticale richting. f BINNENLAND Ex-koning Alfonso van Spanje in ons land (3e Blad). Congres te Zeist van den Ned. Bond van Chr. p.t.t.-personeel (Binnenland, 3e Bi Blikseminslag te Megen; drie dooden en vijf gewonden (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND Het Italiaansch-Abessynisch conflict In den Volkenbondsraad (2e Blad en Telegr., Ie Blad). Ethiopië wil de concessie aan Rickett niet annuleeren (Buitenland, le Blad). Besluiten op het Engelsclic vakvereeni- gingscongres (Buitenland, le Blad). Steeds meer slachtoffers en groeiende schade in Florida, als gevolg van de tor nado (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Op den grond voor den start wordt de rotor door den motor in beweging ge bracht, doch gedurende de geheele vlucht wordt de draaisnelheid der wieken behou den uitsluitend en alleen door de daarop werkende aërodynamische krachten, vol komen afhankelijk van de voorwaartsche snelheid van het vliegtuig. Gedurende een vlucht kunnen zich omstandigheden voor doen, waardoor het aantal omwentelingen van den rotor eenigszins vermeerdert of vermindert, doch het draaien geheel te doen ophouden is, zonder gebruik van de rotorrem, niet mogelijk. Hieruit volgt, dat het onmogelijk is, een autogiro te overtrekken. De stabiliteit van éen autogiro is geheel automatisch, d.w.z. hoe ook de stand van het vliegtuig ten opzichte van de aarde moge zijn, het zal steeds trachten zijn horizontalen stand in te nemen. De wijze, waarop een autogiro gedurende de vlucht wordt bestuurd, is geheel ver schillend van de methode gevolgd bij een vleugelvliegtuig. De autogiro heeft geen ailerons, noch beweegbare staartvlakken. Het toestel wordt bestuurd door den rotor, waaraan één stuurstang, welke naar alle richtin gen beweegbaar is. Door het bewegen van den stuurknuppel brengt men den draai- vleugel eenige graden uit het vlak der draaiing, waardoor zoowel longitudiale als transversale besturing bewerkstelligd wordt. Behalve de knuppel en het gashandle worden geen andere bedieningsorganen in de lucht gebruikt. De stuurknuppel in een autogiro is juist andersom geplaatst als in een gewoon vliegtuig, dus niet staande, doch han gende. De autogiro kan starten van een mini maal klein terrein. Zij is vrijwel direct „los" en stijgt zeer snel, terwijl voor het landen met een nog kleiner terrein kan worden volstaan. Indien noodig kan een auto-giro worden geland zonder eenige voorwaartsche snelheid, dus zonder uit loop. De maximum-snelheid bedraagt 192 K.M. per uur, de kruissnelheid 163 K.M. De uitvinder is senor Don Juan de ia Cierva. een Spaansch markies. Bij beschikking van den minister van onderwijs is aangewezen als deskun dige bij het afnemen van het apothekers examen aan de rijksuniversiteit alhier: dr. P. Potjewijd, apotheker bij het acade misch ziekenhuis hier ter stede. Dr. S. Blankert, leeraar aan het Gymnasium alhier is benoemd tot leeraar ln de klassieke talen aan het Gemeente lijk Lyceum te Kampen. ~mz:~ Het auto-gjro-yljfgfujg, waarmede Zpndag a.s, zgl worden gedemonstreerd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1