HET AFSCHEID VAN DE ZESDE KLASSE. De Zonnestralen hadden berouw. Het was vier uur in den middag. De leerlingen van de meisjesschool, die in 't groote stadspark stond, verlieten lachend en stoeiend met elkander haar lokalen. En 't duurde niet lang of heel het park was vervuld met vroolljke meisjesstemmen. Slechts één clubje grootere meisjes maakte op de algemeene vroolijkheid een uitzondering. Ernstig pratend met elkan der liepen ze langzaam voort. „Zeg, weet je wat", zei Hermien van Dalen, terwijl ze op een groote ronde bank wees, „laten we hier even gaan zitten. Mis schien kunnen we met elkander een aar dig plannetje bedenken". „Hoe kun je nu iets aardigs bedenken" zei Henny Jansen, „als je juffrouw, waar je zoo op gesteld bent weggaat." „Dat kun je heel goed. Henny", ant woordde Hermien. „Al doe jij nu zoo som ber daarom moet je nog niet denken, dat jij de eenige bent die het naar vindt dat Juffrouw van Duuren weggaat. We vinden het allemaal akelig, wat zeggen jullie er van?" Met allerlei uitroepen, als: ,,'t Is verve lend!", „Afschuwelijk!", „O, ik vind het zoo naar' betuigden de meisjes hun in stemming. i I „En weet je", ging Hermien voort, „als we iets aardigs bedenken om aan de juf frouw te geven als ze weggaat, dan merkt ze meteen, hoeveel we wel van haar houden". „Dat weet ze toch wel", riep er een uit het clubje. „We hebben geloof ik nog nooit zoo'n aardige juffrouw gehad". Hermien van Dalen antwoordde hier niet op. Iets anders hield haar gedachten bezig „Wat vinden jullie", vroeg ze, „zullen we de juffrouw bloemen geven of een ca deautje?" „Allebei", riep er een. „Goed, allebei dan. Wie weet er een aar dig cadeautje?" 1 „Ik", riep Henny. „We moeten haar een foto-album geven. Weet je wel, zoo'n mooie als er bij Straatman voor het raam ligt. En dan moeten we voorin allemaal onze namen schrijven". „Een fijn idee", zei Cato van Leeuwen. „Tenminste", meende Hermien bedacht zaam, „als de juffrouw er nog geen heeft. Weet je dat ook, Henny?" „Ja, dat weet ik heel zeker. Een poosje geleden ben ik bij de juffrouw op de kamer geweest. Ik moest een boek bij haar halen en toen liet ze mij boven komen en ik mocht een poosje blijven. Ze heeft me toen ai haar foto's van huis laten zien. Ze lagen los in een doosje en de juffrouw zei, dat ze wel eens een album mocht hebben nu ze zooveel kiekjes had". Triomfantelijk dat ze zóóveel wist te ver tellen keek penny rond. ,,Dat moesten we dan maar doen", zei Hermien terwijl ze 't clubje rond keek. „En de bloemen die we koopen kunnen we dan gebruiken om 't lokaal mee te versieren. Vinden jullie het allemaal goed, wat we afgesproken hebben?" „Ja, ja, best," klonk het eenstemmig antwoord. „Dan is alzoo besloten en verklaar ik de vergadering geëindigd," galmde Clara van Tienen, terwijl ze van haar plaats opsprohg. Lachend volgden de anderen haar voor beeld. En in weinige oogenblikken had het clubje zich in alle richtingen verspreid. De eerstvolgende dagen was de klas van juffrouw van Duuren erg onrustig. Maar de juffrouw deed alsof ze het niet zag. Ze merkte het immers wel, dat er telkens geheimpjes te verhandelen waren. Juffrouw van Duuren had het geheele jaar met groot genoegen in haar klas ge werkt. Nu zou ze volgende week vertrek ken. O, het afscheid zou haar nog heel wat kosten. Nog zelden had ze zich zóó gehecht gevoeld aan een klas. Maar ze moest wel heengaan. Ze kon een plaats als onderwijzeres in haar geboortestad krijgen. En haar moeder had al zoo lang verlangd haar wat dichter bij te hebben. Nu kon dat verlangen vervuld worden. En mocht ze deze gelegenheid ongebruikt voorbij laten gaan? Deze gedachte was het ook, die haar het afscheid wat lichter maakte. De Zonnestralen waren Heel stout eens op een keert zy wilden denk eens even! Niet naar de Aarde meer! Boos werd toen Zonnemoeder, Bedacht een strenge straf: Ze mochten d' eerste dagen Niet van hun plaatsen af. Stilzitten, was 't niet vreeslijk?! Als je zoo heel graag danst! Steeds achter grauwe wolken, Als je zoo heel graag glanst! Want Zon trok 't wolkgordijn dicht. Wat men op Aarde dacht? Wat is het plots'ling donker! Het ïykt warempel nacht! Wat hadden nu die stralen Toch vreeseiyk berouw! Ze smeekten: Moeder, mogen Wij naar de Aarde gauw? Nooit zullen wy het weer doen, Steeds lieve straaltjes zyn! Och, Moeder Zon, doe open Dat dichte wolkgordijn! We zullen, als U 't zegt, heusch Steeds naar de Aarde gaan En dat wy woord ook houden, Daar kunt U van op aan! De Zon kreeg medelyden. Trok open 't wolkgordijn. Hoera juichten de stralen. Er was weeT zonneschijn! ANNIE O. (Nadruk verboden). „Juffrouw," zei Hermien van Dalen op zekeren ochtend, „Juffrouw, hebt u mis schien eer u weggaat nog een avond voor ons over? We wilden zoo graag voor het laatst nog een prettigen avond met u hebben." „Zoo." zei juffrouw van Duuren lachend, „en wat moet er dan gedaan worden, dien avond?" „O, dat weten wy wel, juffrouw," klon ken verschillende stemmen. „Ja, ja," lachte de onderwijzeres, ,,'k heb het wel gemerkt dat jullie allerlei gehei men voor me hebben. Niets aardig, hoor," plaagde ze. „Maar," voegde ze er ernstig aan toe, „ik had er ook al over gedacht om jullie, eer ik wegga, nog een avond te vragen. Maar 't kan heusch niet, hoezeer het me ook spyt. Jullie zijn met twintigen en ik heb maar een kleine kamer. Nog niet eens de helft van jullie zou ik kunnen ontvangen." „Dat hoeft ook niet," riep er een en Hermien zei: „Nee, juffrouw, u hoeft ons niet te ont vangen, maar wij ontvangen u. We heb ben aan de directrice gevraagd, of we een avond in ons lokaal mogen en de direc trice vindt het goed." „Ja?" lachte juffrouw van Duuren, „nu, als de directrice het goed vindt, zal ik het ook wel goed moeten vinden, dat spreekt vanzelf. Laat eens kyken.... Woensdag avond dan? Komt jullie dat ook goed uit?" „Ja, juffrouw, best," antwoordden een paar stemmen en Henny Hansen zei: „Juist prachtig, juffrouw, 's Middags is er immers geen school, dan kunnen wy.... auau Henny had een trap op haar teenen gehad. 't Was juist bijtijds want anders zou ze iets van het geheim verklapt hebben. Juffrouw van Duuren vroeg ook niet waarom Henny niet verder ging. „Nu, zooals afgesproken dan," zei ze. „Woensdagavond ben ik tot je dienst. En nu aan het werk, meisjes." Dinsdag werd er om twaalf uur weer een beraadslaging in het park gehouden. 't Was gelukkig Zaterdag, dus hadden de meisjes niet zoo veel haast als anders. Hermien van Dalen opende i bespreking. „Zeg kinderen nu hebben we hi voor elkaar. Woensdagavond hel dus een gezelllgen avond. Maar ni we nog afspreken wat we dan doe We hebben tegen juffrouw van gezegd dat wy daar wel voor zorge dus nu moeten we ook maken i keurig in orde is. Heeft iemand plan?" „Kunnen we niet wat voori opperde Coba van Haasteren, thuis een heel aardig stukje va meisjes." .Best." zei Hermien. „Laten we dadeiyk afspreken, wie daar a zullen doen." Spoedig had zich een clubje v meisjes gevormd, die het zangstu zouden dragen. Ze zouden morgi een keer bij Coba aan huis gaan ren en het Maandag en Dinsci; schooltyd ook nog eens doen. En het best gaan," zei Coba, „want h< moeilyk." „Dus dat is afgesproken," zei H „Weet iemand soms nog iets?" „Ja," antwoordde Henny „ik. Ml heeft laatst op een feestje aan 'l spel meegedaan. Ik geloof met twaalf meisjes. Als ik het vroeg het ons ook wel willen leeren. al de linten die er voor noodig thuis, dus zullen we niets geen hebben." „Fun," riepen verschillende stei „Waar zouden we dan moeten ren?" vroeg Hermien. „Hier in 't park maar" lachte ei Maar Henny zei: „Als ik toet aan vraag, mag het best by ons thuis, wat, komen jullie morgenmidda dan is Rie, myn zuster thuis. M< niet kunnen dan kom ik het w afzeggen." „Kom je dan eerst bij my vroeg Hermien, „dan kan ik je hel afzeggen." „Goed," antwoordde Henny, „r zal wel niet noodig zyn denk ik." Toen alles afgesproken was, gi meisjes uit elkander. Gelukkig ko plannetjes die gemaakt waren oo voerd worden. Zoowel de ouders v als van Henny, hadden geen bezw: Henny's zuster, Rie, beloofde dadel medewerking. De Woensdagavond kwam. Aller zag het schoollokaal van juffrou Duuren er uit. Slingers van groen langs de wanden en de deuren, i hoeken van de borden waren bouquetjes bevestigd en de stoel onderwyzeres was keurig met gr bloemen versierd. Een prachtig rozen stond op het tafeltje en In borgen hoekje lag 't mooie alt wachten. „Hoe laat is het toch?" vroeg eer meisjes. Henny Hansen, die een armbanc ryk was, zei: „Drie minuten over „Al zoo laat?" vroeg Hermien var „laten we dan goed opletten, hc juffrouw zou om zeven uur hier z zal ze wel dadelijk komen. Weten j allemaal goed wat je doen moet? ,Ja, hoor, best," antwoordde de Er werd geklopt. „Mag ik binnenkomen?" vroeg „Ssst ssst daar is ze," weri fluisterd. „Gauw Co, jij moet ope Coba van Haasteren opende de c toen trad juffrouw Van Duure lokaal binnen. Verrast bleef ze drempel staan. „Maar meisjes," zei ze, „maar i hebben jullie er zóóveel drukte v maakt?" „Wilt u alstublieft gaan zittei frouw?" vroeg Hermien van Dalen. „Ja hoor." lachte de juffrouw, „11 Vanavond hebben jullie het maar zeggen." Zoodra de juffrouw gezeten was, Hermien uit het verborgen hoek album te voGvsthiji:. Met een paar korte, hartelijke tjes, vertelde ze, dat het hen alle zóó speet dat de juffrouw hen gii laten. Ze wisten dat het niet ande Maar vóór ze heenging, wilden ze frouw toch nog eens toonen, hoev van haar hielden. En met elkande den ze dit album voor hun onden gekocht, als een aandenken a zesde klas. Af en toe beefde Hermien's stel even by deze toespraak, maar toch ze het er gelukkig goed af. Een zucht van ontspanning ging de meisjes toen Hermien klaar waf

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14