LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 5 September I935 BINNENLAND. Prachtig Koninginnefeest te Katwijk aan Zee NED. BOND VAN CHR. PROT. P.T.T. PERSONEEL ..DOOR PLICHT TOT RECHT". Hef 27e congres. Vandaag Is ln hotel „Boschlust" te Zeist aangevangen het 27e congres van den Ned. Bond van Chr. Prot. PTT. perso neel „Door plicht tot recht" onder presi dium van den heer J. Mennes van Gro ningen. De voorzitter opende hedenmorgen om 11 uur het congres met het doen zingen van Ps. 84 3. het lezen van Jes. 40 12 31 en gebed. Hierna hield hij een ope ningsrede. waarin hij constateerde dat nog bitter weinig is te merken van het feit van het diepste punt van de crisis zou zijn bereikt. Integendeel de moeilijk heden op velerlei terrein zijn nog steeds grooter geworden. Onze regeering heeft eiken dag met steeds nieuwe economische vraagstukken te kampen. Hoevele bedrij ven worden thans niet met steun staande gehouden. De vraag mag gesteld of door het steun verleenen overal het omlaag brengen van het levensniveau niet wordt tegengehouden Ook op monetair gebied heeft de Regeering voortdurend de voet bij de deur te houden. Devaluatie betee- kent voor den ambtenaar en ieder die van een vast inkomen leven moet, de grootste ramp. De Ned. ambtenaar vrage dat maar eens aan zijn Belgische collega Den Christen past thans meer dan ooit het gebed dat God die over ons gesteld zijn, wijsheid en kracht geven moge voor hun zware taak. Dat sluit crltiek niet uit En in de afgeloopen periode van 2 jaar heeft de Bond zijn meening meermalen tegen over die van de Regeering moeten stellen. De vaste bijdrage voor eigen pensioen van den ambtenaar werd verhoogd, de tijde lijke salariskorting 1 Jan. '34 in vaste af trek omgezet en de klasse-lndeeling der gemeenten werd met één vermeerderd. Vele ambtenaren moesten reeds een vier de van hun inkomsten afstaan van wat ze in "20 genoten. En nu kwam de Regeering weer met een wetsontwerp tot verlaging van de Rijksuitgaven, waarbij van de rijksambtenaren opnieuw 15 millioen wordt gevraagd, n.l 10 millioen van de salarissen en 5 millioen van de pen sioenen. Wil de Regeering de laagstbezol- digden op het peil der steuntrekkers brengen? Dit kan en mag niet! Reéel overleg is de vertegenwoordigers van het personeel wel eens moeilijk gemaakt, met name bij de jongste herclassificatie der gemeenten. Zoo lang mogelijk zal de bond aan het overleg echter vasthouden, wijl dit een absoluut personeelsbelang is. Het gezond verstand moet hier zegevieren. Spr. stond bij de beteekenis van het over leg nader stil. alsook bij de beteekenis van de Ohr. vakbeweging mede in het licht van wat haar wedervoer in Italié en Duitschland. God eischt ook in het ar beidsleven getrouwheid en kloek belijden. Spr. wees op de urgente zaken met be trekking tot de positie van de bestellers, het kantoorpersoneel en het technisch personeel. Vele bestellers loopen reeds ja ren met hun conducteurs- of assistent diploma in den zak, al maar wachtend op 'n benoeming. Evenzoo tal van adjunct commiezen. Ook de Zondagsarbeid blijft aandacht vragen. Spr. riep aller mede werking in om de organisatie aan haar roeping te doen beantwoorden Met Jesaja belijden we dat God de schepper van de einden der aarde moede noch mat wordt en in den strijd willen, we, aldus spr. het van Hem verwachten. Spr. sprak voor het welslagen van het congres zijn beste wenschen uit en verwelkomde met een enkel woord den heer J. Pasman, red. bij het hoofdbestuur der P.T.T.. vertegen woordiger van den directeur-generaal, waarna hij het congres voor geopend ver klaarde. Hiema kwamen de jaarverslagen over "33 en '34 aan de orde, die bereids in druk verschenen zijn. We ontleenen daaraan dat de bond 1 Jan. '35 1854 leden telde. Het ledental daalde deze twee jaar met 60. Het aantal afd. bedraagt 77. De reke ning sluit in '33 in inkomsten en uitga ven met een eindcijfer van f. 16.202.57 en een batig saldo van f. 247.76' h en over '34 met f. 14 994.35 en een nadeellg saldo van f. 732.70' De balans vertoont over '33 een totaal bezit van f. 5802.71' en over '34 f. 6800 De begrooting heeft een eindcijfer van f. 13.300. De beschrijvingsbrief vermeldt tal van voorstellen in betrekking tot het program van actie (Zondagsrust, Dienstverband, Salarieering, Gratificaties. Rangbevorde ring, Pensioneering, Verlof, Overleg etc.) alsook verschillende Bondsaangelegen- heden. DE STAKING IN DE TILBURGSCHE WOLLENSTOFFEN-INDUSTRIE. Uitgebreid met pijn. 130 man. Gistermiddag heeft de tweede ploeg van dc N.V. Kamgarenstoffenfabriek „Kas- tofa" aan de Groeseindstraat te Tilbuig zich bij de stakers aangesloten. Heden zal al het personeel van deze fabriek in sta king gaan, waardoor deze staking met on geveer 130 man wordt uitgebreid. Hoewel er aan de verschillende fabrieken gepost wordt, is tot nu toe alles rustig. EERSTE KAMER. In de vergadering der Eerste Kamer van Dinsdagavond 10 September zijn ver scheidene kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Woensdag 11 September 11 uur zullen aan de orde zijn de wetsontwerpen: Regelen nopens het verkeer op de wegen; Regeling van den invoer van Kunstzijden garens. De voorzitter stelt voor, in de vacature, ontstaan in de Gemengde Commissie voor de Stenografie door de benoeming van mr. M. Slingenberg tot minister var. Sociale Zaken, dit maal niet te voorzien, in afwachting van de benoeming van de leden dier commissie bij den aanvang van de zitting 1935—'36. CRISIS-SUIKERHEFFING MET EEN JAAR VERLENGD. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij de crisis-sulkerhef- flng wederom met een jaar wordt verlengd en wel tot 1 September 1938. OUD LEEUWARDEN HERLEEFT De wapenkoning van Friesland blikt in de toekomst. De opvoering van het historlsch-alle- gorlsch tafereel ..Leeuwarden I" gister middag in den Prinsentuin te Leeuwar den. gevolgd door een hlstorischen op tocht door de stad. kan wel als hét hoofdnummer van de herdenkingsfeesten van Leeuwarden worden beschouwd. Hierdoor toch trachtte men het verleden, dat men dezer dagen herdenkt de ver- eeniging van het stadje Aldelyowerd met de aangrenzende buurtschap Oldenhove en Hoek nog weer eens tot leven te brengen Aan den vijver ln den mooien statigen tuin speelde zich bij een stemmig gesty- leerd décor de bijeenkomst af van Me- neemeent van Aldelyowerd met de af vaardigingen van Oldenhove en Hoek. Daar verschenen de magistraten van Lyowerd. de afvaardiging van Friesche landen en steden van Leeuwarderadeel. benevens de geestelijkheid. Daar waren de edelen uit stad en omgeving met hun vrouwen en pages. Nadat plechtig klokgelui had weerklon ken, stemmige geestelijke liederen waren gezongen door de Scola Cantorum van Oldenhove. werd voorleziug gedaan van den authentieken tekst der vereenigings- acten. De wapenkoning van Friesland hield vervolgens een profetische rede, waarin hij met beelden van woorden de toekomst schilderde, welke het nu één geworden Leeuwarden tegemoet ging. Hij besloot met het geheele mlddeleeuwsche gezelschap van mannen en vrouwen op te roepen tot een feestelijken ommegang door de stad, teneinde de vreugde over de voltrokken gebeurtenis op waardige wijze tot uitdrukking te brengen Zoo schaardn allen zich dus tot het vormen van den historlschen optocht, welke van den Prinsentuin uit door Leeuwarden trok. Geestelijken en magi straten, herauten en aanzienlijken gin gen tezamen met de poorters, door hun gilden vertegenwoordigd, door de straten van het moderne Leeuwarden en brach ten daar een stukje oudheid terug. Mooi vooral was toch het oogenblik, toen de stoet langs den verweerden steenkolos van den Oldenhove toog. Er was zeer veel zorg aan den optocht besteed, de costumes waren fraai van kleur en snit. Het weer, dat aanvankelijk regenachtig was. hield zich tijdens het historisch tafereel en den optocht goed en nu en dan speelden de zonnestralen over de hellebaarden, kleurige kaproenen en mantels der burgers van het oude Lyowerd. Hbld. —o NEDERLANDSCHE UITGEVERSBOND. Deze bond vergaderde in Den Haag onder leiding van den heer J. Tadema. Als bestuurslid werd gekozen bg de vaca- ture-J. Tadema, de heer H. J. W. Becht. Als vertegenwoordigers der leden in den Cen- tralen Raad voor Vakbelangen werden ge kozen: de heer J. Tadema en als zijn plaatsvervanger de heer J. E. Beiinfante; als vertegenwoordiger van het bestuur en diens plaatsvervanger, eveneens in den Centralen Raad, respectievelijk de heeren L Noothoven van Goor en G. Naeff. In de commissie inzake betalingsmoei lijkheden werd gekozen de heer A. Bedt; in de Gemengde commissie uit de leden van de Vereeniging van Letterkundigen en van den Nederlandschen Uitgeversbond herkozen de heeren Joh. C. Brusse. D. A. Daamen en A. M. E van Dishoeck. Tot penningmeester werd wederom aan gewezen de heer G. Naeff. De vergadering verklaarde zich in begin sel bereid mede te werken tot een nauwere samenwerking tusschen de vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhan dels en de Vereeniging ter bevordering van het Vlaamsche Boekwezen Voorts werden eenige zaken van huis- houdelijken aard behandeld. Tenslotte werd de volgende motie aan genomen: „De alg. verg. enz.; opgeschrikt door het bericht dat van 9 September 1935 af van alle Duitsche boeken, tijdschriften, muziek en leermiddelen van grafischen aard de prijs voor het buitenland met 25 pet. wordt verlaagd van oordeel, dat de Ned. Uitgeversbond en de grafische vakken door de toepassing van dezen maatregel zwaar getroffen zullen worden, een maatregel, welke voor al die bedrijven onnoemelijke schade beteekent en funeste gevolgen zal hebben; spreekt de wenschelijkheid uit dat de Regeering maatregelen treffe om de wer king van deze verderfelijke dumping te niet te doen; draagt het bestuur op deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en gaat over tot de orde van den dag". Na afloop van de vergadering hield de heer W. Lubberink uit Haarlem een lezing over een actueel onderwerp. Des avonds vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelljken maaltijd ln restaurant Royal. Mr. J. J. CROLES. De president van het Gerechtshof te Leeuwarden mr. J. J. Croles, heeft tegen 1 November a.s. om gezondheidsredenen ontslag als zoodanig aangevraagd. Mr. Croles werd 23 Augustus 1869 te Ijlst geboren. Hij werd aanvankelijk op geleid voor den scheepsbouw. Later stu deerde hij aan het gymnasium te Sneek en voltooide zijn studies aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij ln 1897 aan de gemeentelij lee universiteit promoveerde. Mr Croles werd in 1905 griffier van het Kantongerecht te Leeu warden; ln 1910 rechter ln de Rechtbank aldaar; in 1920 raadsheer ln het Ge rechtshof; tal 1926 vice-president en sinds 1930 president van het hoogste rechts college in Friesland. Van 1903 tot 1922 was de heer Croles lid van de Provinciale Staten voor de anti-revolutionnaire partij. In laatstge noemd jaar werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer, welke functie hij bleef waarnemen tot 1929. Bovendien was mr. Croles van 1903 tot 1921 schoolopziener. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en tot officier in de orde van Oranje Nassau, DUITSCHE TOURISTEN NAAR ONS LAND. Op de vragen van den heer Vos Inzake het Intrek nemen hier te lande in hotels, welke bij het Mlttel-Europalscher Relse- bilro te Berlijn zijn aangesloten, door Dultschers, die naar Nederland reizen, hebben de ministers Oud en Gelissen, ministers van financiën en van econo mische zaken, geantwoord: Inderdaad zijn den ondergeteekenden enkele gevallen ter kennis gekomen, waarin eenige kantoren van het Mlttel Europaisches Relsebiiro hebben gewei gerd hotelcoupons voor niet bij deze or ganisatie aangesloten hotels af te geven. Ter zake werd onmiddellijk, met een be roep op de bepalingen der overeenkomst inzake het reisverkeer, overleg gepleegd met de Duitsche autoriteiten, hetwelk er toe leidde, dat het Mittel Europaisches Reisebüro nogmaals in een rondschrijven aan zijn organen er op heeft gewezen, dat op aanvrage ook aan niet aangeslo ten hotels coupons dienen te worden af gegeven. SAMENVOEGING VAN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE? In een gistermiddag gehouden zitting van Ged. Staten van Noord Holland ls de samenvoeging van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin be handeld. In beide gemeenten heeft een raadsmeerderheld zich voor samenvoe ging uitgesproken. Drie raadsleden van Wijk aan Zee en Duin en een minder heid van een commissie uit de burgerij hadden ln een rapport aan Ged. Staten hun bezwaren tegen de fusie kenbaar ge maakt. Namens het gemeentebestuur van Be verwijk bepleitten de burgemeester, mr. H. J. J Scholtens en de heer K. Steijn, oud-wethouder de wenschelijkheid dei- samenvoeging en bestreden enkele argu menten der tegenstanders, o.a. dat de belasting in Wijk aan Zee en Duin zou worden verhoogd en dat de historisch gegroeide eenheid van deze gemeente zou worden verstoord. Voor de gemeente Wijk aan Zee en Duin spraken de burgemeester, de heer H. Rothe en de heer J. de Wildt, lid van den raad. Deze laatste verklaarde voor stander te zijn van de fusie. De burge meester kantte zich sterk tegen een sa menvoeging en betoogde, dat de stem ming onder de burgerij in zijn gemeente was beïnvloed door allerlei mooie belof ten en voorspiegelingen van voorstanders, welke nooit bewaarheid zullen worden. De algemeene toestand van Beverwijk was minder gunstig dan die van Wijk aan Zee en Duin, zoodat een fusie voor deze laatste gemeente slechts nadeelig kan zijn. Ged. Staten zullen naar de voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roëll, toezegde, spoedig een beslissing in deze nemen. DREIGEND CONFLICT TE ALMELO. De hoofdbesturen van ,,St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" hebben een ultimatum gericht tot de directie der N V. Katoen Mij voorheen Gebrs. Schol ten en Co. te Almelo, waarin wordt ge zegd, dat indien vóór 14 September geen verbetering in de arbeidsvoorwaarden wordt gebracht, tot staking zal worden overgegaan. Op deze fabriek werken on geveer honderd arbeiders. COMMUNISTISCHE WETHOUDERS TE FINSTERWOLDE. Ons land heeft Dinsdag voor het eerst communistische wethouders gekregen. Finsterwolde heeft de primeur. Wat men na de stembusoverwinning van de com munisten in die gemeente had mogen verwachten, is bewaarheid. De gemeente heeft thans een college van B. en W„ waarvan de meerderheid communistisch is. Twee leden van de C.P.H., de heeren H. J. Siemons en P. Jansen zullen in den vervolge als wethouders burgemeester Roelofs assisteeren in het besturen van de gemeente en voorstellen ontwerpen. De C.P.H. is thans baas in Finster- wolde's vroedschap en er dient te wor den afgewacht, welk soort van voorstel len in den komenden tijd van B. en W. zullen uitgaan. De communistische frac tie is al reeds begonnen een poging te doen. de knellende banden die het Reg lement van Orde voor haar vormt, wat losser te maken. De vorige raad had de bepalingen, waarnaar de raadsleden zich hadden te gedragen, zeer verscherpt. Een en ander was het gevolg van het optre den van den heer Siemons, die zich dik wijls onparlementair uitdrukte. Aan de hand van dit strengere reglement kon daartegen krachtig worden opgetreden. Zoo werd eens den heer Siemons voor vijf achtereenvolgende vergaderingen den toegang geweigerd. Er is nu een commis sie benoemd, om reglementswijziging voor te bereiden. Tel. DE POSTVLUCHTEN. Aneta meldt uit Batavia: De „Lijster'' is gistermorgen te 10 uur van het vliegveld Tjililitan naar Holland vertrokken. Het toestel vervoert 175 K.G. post, 5 K.G. pakketpost en 25 K.G. goe deren. Voorts bevindt zich aan boord een passagier voor Singapore, terwijl zes pas sagiers werden geboekt voor 4usschentra- jecten. o UIT NED. OOST-INDIË. Enorm® menschenmenigte op da beent De regen kwam tijdelijk als spelbreker, GROOTE BRAND. BINDJEI, 4 Sept. (Aneta) De kam pong Bantan, bewoond door vrije arbei ders van de onderneming Padang Tjermin, is afgebrand. 24 huisjes en een bedehuis werden een prooi der vlammen. Niets was verzekerd. De oorzaak van den brand is dat een Inheemsch kind met vuur speelde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dank zij de wanhopige pogingen tot blussching konden 6 huisjes worden gered, Dc Prins komt! Duizenden wachtten gistermiddag de komst van de landing van den Prins van Oranje af. Op het prachtig breede strand was een zeer groote oppervlakte afgezet. Van afstand tot afstand stonden lange palen met een Oranjewimpel. Op de dulnreep zagen wij in gespannen ver wachting de duizenden schoolkinderen, ieder met een wapperend vlaggetje ln de hand. Tegen half drie rekten zich de hal zen, de lang verwachte boot kwam ge lijk reeds gemeld ln zicht uit de rich ting Schevenlngen. De boot kwam al nader en nader, ln de branding sloegen nog enkele golfjes over boord, waarna zij ten slotte op het strand liep. De Prins van Oranje en de overige leden van zijn hofhouding werden op de schouders van de bemanning aan land gedragen Hier had de reeds beschreven verwelkoming plaats, het eerste kanon schot knalde door de lucht, het muziek corps op het strand speelde het Wilhel mus, dat met ontbloote hoofden en in de militaire houding werd aangehoord. De stoet formeerde zich op het strand, de landing geschiedde nog bij droog weer, maar donkere buien kwamen reeds aan zetten, weldra viel helaas een flinke regen neer De stoet trekt door het dorp. De optocht werd voorafgegaan door den Inspecteur J. H. v. d. Wijngaart te paard met 4 bereden agenten van politie, gevolgd door een afdeellng padvinders. Achtereenvolgens kwamen het muziek corps U.N.I., het bestuur van de Oranje- vereenlglng in rijtuigen, twee herauten te paard, twee tamboers der Haagsche schutterij, jhr. Johan Gerard van Olden- barneveld, genaamd „de Witte Tullingh" kolonel der Haagsche schutterij te paard, een sergeant dier schutterij met Oranje vaandel en elf Haagsche schutters, acht Scheveningsche mannen in hun eigen aardige kleedlngdracht. De volgende groep maakte een aardig effect nl. zes Scheveningsche jongens en meisjes en 29 Scheveningsche vrouwen en burgeressen in ouderwetsche Scheveningsche kleedij. Nu kwamen de commandant van het Engelsche oorlogsschip „Wairior", waar mee de Prins uit Engeland gekomen was en acht Engelsche matrozen, ieder een roeispaan dragend. Een Scheveningsche nettenwagen geheel met Oranje versierd en getrokken door drie paarden naast elkaar volgde hierop. Op dezen wagen waren gezeten de hoofdpersoon Willem Frederik, Prins van Oranje (voorgesteld door den heer W. Verloop, hoofdopzichter der gemeente alhier), Gljsbrecht Karei Graaf van Hogendorp, Adam FTangols Jules Armand Graaf van der Duyn van Maasdam en Leopold Graaf van Limburg Stirum. De Prins van Oranje werd op den Boulevard lulde toegejuicht. Het was een treffend oogenblik, toen de Prins op de kar onder de voor hem opgerichte eere- pcort dooig'ng. Vele hooggeplaatste personages werden nog voorgesteld in kleedij uit den Fran- schen tijd. De kozakken trokken ook ln hooge mate de belangstelling. Russische infanterie en 18 militairen van het ver- lossingsleger volgden te paard. Achter de muziek van Katwijk-Binnen kwamen de talrijke schoolkinderen. Zij waren druip nat van den regen, van de vlaggetjes was niets meer overgebleven In de Voor straat stond het nog zwart van de men- schen en door Duinoord trok de stoet naar het Raadhuis, waar de officieele ont vangst zou plaats hebben. De officieele ontvangst. Hier bevonden zich de burgemeester, de wethouders, de w.n. regimentscomman dant majoor V. E. Wilma en de raads leden. Toen alle gecostumeerden met het bestuur van öe Oranje-vereeniging in de trouwzaal waren, nam de burgemeester het woord en sprak den .Doorluchtigen Prins" toe. Hij zeide o.a.: Wat kan er ons gebeuren, nu Oranje weer in ons midden is. Wij hebben weder het gezag waarnaar in stilte zoo zeer ge hunkerd is, en rond dat gezag schaart zich het Nederlandsche volk, om de zwaar herkregen vrijheid met Oranje te verdedi gen tot in den dood. Reeds zoovele malen heeft Uw huis ons gered, o Vorst! Gij hebt nu gehoord het gejuich der massa's, zij voelden zich be vrijd van den druk der vreemde overheer- sching. De komst der vreemde troepen gaf verlichting, hoop op betere tijden! De don kere tijden hebben ons veel geleerd, zij hebben ons gebracht tot het besef, dat eendracht macht maakt en een verdeeld volk onherroepelijk een prooi wordt van vijanden. Weg met de partijschappen, weg met dien ouden trots der provinciën en de provinciale zelfstandigheid en der ecne stad boven de andere. Wees dus welkom in deze eerste plaats waar gij voet aan land hebt gezet. Hier onder de vlsschersbevolking van de kust plaats heeft het Oranjehart steeds varm geklopt, gij kunt rekenen op hen alltn. Moge het nu van stonde aan u en uw ge slacht door Gods goedheid gegeven wor den in voorspoed te regeeren tot in lengte van dagen moge het thans en tot in de verre toekomst ononderbroken gelden: „Oranje en Nederland één". De regen kwam. Nadat allen staande het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen hadden, dankte de Prins den burgemeester har telijk voor zijn woorden, waarna de voor zitter van de Oranjevereeniging, de heer J. Volbeda B. en W. voor de ontvangst dankte. Hoewel nu de lucht verduisterd is, aldus spreker, schijnt toch achter de wolken dé Oranjezon. Spr. stelde 'n „Leve de Koningin" en een „Leve de Prinses voor, wat met een driewerf „hoera!" be sloten werd. Tenslotte dankte hij den »ji. commandant voor de medewerking. Hier na volgde de aanbieding der ververschin- gen. In eindelooze afwachting bleef men nu, of de buien zouden overgaan. Men treur de echter biet. een vroolijke stemming zat er ln, de muziek speelde populaire wijzen, de gecostumeerden voerden rondedansen uit. Zóó vermaakte men zich, tot het weer wat schappelijker werd. De schoolkinde xen trokken af en na lang wachten werd de stoet weer geformeerd om door hut dorp te trekken. Maar de echte fleur er vanaf. De mooie costuums varen ver regend, de stoet werd ingekrompen Niet tegenstaande dót, had deze nog veel be- Het avondfeest, Angstig was men In afwachting of het vuurwerk nog zou doorgaan. Gelukkie klaarde tegen den avond de lucht oo' Om 7 uur speelde de muziek van UNr lustig ln de muziektent, waar druk om dó tent gehost werd. Des avonds trok nog een lampionoptocht, waar veel wagens getrok ken door paarden aan deelnamen, dooï het dorp. Na afloop van de lampionoptocht werd om 10 uur het concert voortgezet tot hal elf, waarna het vuurwerk zou ontstoken worden. Het weer was nu geheel en al opgeklaard de sterretjes schitterden aan den hemel! Een ontelbare menschenmassa had zich opgehoopt op den Boulevard, het was enorm Om half elf ging de eerste vuurpijl de lucht in, gevolgd door vele anderen. Het was ditmaal een buitengewoon mooi vuurwerk, dat van den regen niets te lijden had. Vooral bij de magnesiumverlichting kon men de ontzaglijke menigte zien Prachtig was het slotstuk met de woorden „Leve de Koningin", waarna de muziek nog het Wilhelmus speelde. Hiermede was de feestdag ten einde. De mooi door schijnwerpers beschenen eere poort trok aller aandacht! Het ijverige bestuur der Oranjevereenl- ging mag met alle voldoening op dezen dag terugzien. Regen-impressie van een niet-Katwijker. Katwljkers vieren hun Koninginnefeest! We zijn, eerlijk gezegd, met medelijden ln ons hart, naar hen gaan kijken. Want die stroomende regen van gistermiddag, moest toch eigenlijk wél een domper leggen op deze viering. 's Middags vier uur: hoé zouden de Kat- wij kers zich onder de buien wel houden, nu daar de regen als plotselinge spelbre ker was gekomen? Zij hadden zich moeite en opoffering - ook veel geldelijke! getroost, om hun Koningin te eeren. 's Morgens zag 't er nog zóó hoopvol uit, nu opeens klaterden de stralen meedoo- genloos omlaag In het Raadhuis zaten de deelnemers aan den optocht, na hun vreugdevollen intocht, wat tragisch bijeen. 't Eerste, wat wij hoorden, waren meewa rige opmerkingen als ,,'t Valt wel bar tegen," of „Zulk weer treffen we nu altijd, als er hier wat mool's op touw wordt ge zetEen ander dacht aan de finan ciën en zei: „Jammer, dat er geen regen- verzekering gesloten ls." Het was niet bepaald opwekkend. Men tuurde naar bulten, op hoop vaa zegen, doch 't bleef regen Waren we nu naar Katwijk gegaan om dergelijke mistroostigheid bij te wonen? Gelukkig neen: Katwljkers gaan zoo gaun niet bij de pakken neerzitten! De 3000 schoolkinderen, die bij de lan ding van den Prins met hun vlaggetjes zwaaiden en alle andere toeschouwers mochten dan al een doorweekt pak heb ben, de beroemde historische figuren mochten wat rillerig zijn geworden: de moed gaat niet verloren! Men hield deze er in, ondanks af en toe een bedenke lijk wenkbrauw-fronsen of een sombere opmerking. Dat was niet kwaad gezien. Want werkelijk: tegen half vijf minaerde het slechte weer, 't werd zelfsdroog. Hoera! Weinige minuten later zagen wij dan ook den Prins van Oranje en zijn ge volg voorbijtrekken, wellicht lang niet zóó frisch en glorievol, als we gehoopt hadden en als in het vroege middaguur, maar dan toch wel letterlijk als figuurlijk gesterkt, In vol vertrouwen, dat zij den tweeden rondgang, tusschen twee regenbuien, droog zouden doorkomen. Toen dan ook de muziek weer aan blazen ging, kwam als vanzelf de goede stemming er weer in! Uit alle hulzen stroomden de ïnen- schen opnieuw naar buiten. Velen met Oranje getooid, wuivend naar hen, die ge moedelijk terugbogen en het Katwljkscho festijn dapper in flink door de treurige weersgesteldheid hielpen heenci'agen. Dat dit tenslotte toch gelukte, is te dan ken aan de voli.arding der Katu ijkers, die hun levenshouding getrouw, manhaftig le gen onverwachte tegenslagen bestand blij ken, ondanks alles, hun goed humeur niet verliezen. Al was de hemel grauw, al vroegen len zich af, of er nóg meer water vallen zou: wanneer de Katwijker „feest" viert dan doet hij 't goed. Hij treurt niet lang als 't in een of ander opzicht tegenloopt. Hoe zou 't ook mogelijk zijn de vreugde te laten bederven, als er zooveel interes sante geschiedkundige figuren duur de straten gaan, die iemands historische ken nis weer eens opfrisschen? Maar vour al les: hoe ls 't mogelijk neerslachtig te wor den, als er zóó'n mooie eerepoort aan den ingang van 't dorp staat, die zulk een at- tistieke uitgang naar strand en zee ver leent? Deze poort heeft ons 't meest van al ge troffen, dat zij tot stand kon komen strekt 't visschersdorp werkelijk tot eer! Jammer dat dit monument weer gauw wordt afge- broken. Zóó iets zou men als bezienswaar digheid, als speciale badplaatsattractie graag willen laten staan. Maar helaas.. alles is vergankelijk! Wij zullen er ons dus bij moeten neerleggen dat zij verdwijnt- Katwijk is ook zonder haar een mooi dorp, nietwaar? f Katwijkers hebben hun Koninginnefeest gevierd! Wie een voorproefje wenschte van t< Octoberfeest kon op den Boulevard au hart ophalen. De oliebollen- en wa:fei geur zit ons bij thuiskomst tijdens neerschrijven dezer impressie nog in neus! Ook dat geeft, bij het vele andere al zijn ook ónze kleeren lang niet a geblrven! een allerbeste herlune aan dezen Katwijkschen Konmgmneo«. die overduidelijk toonde, hoe Katwu i Oranje „één zijn en blijven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10