HET NIEUWE LEIDSCHE COLLEGE VAN B. EN W. r 765te Jaargang WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 No. 23143 DAGBL AD VOOR LEIDEN EN'OMSTREKEN1 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven" 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau NoordeindspleinTelefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTY Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn! per 3 maanden ..'y.f.2.8S per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE FUNCTIES VAN B. EN W. VERDEELD. REGELING DER WERKZAAMHEDEN. De werkzaamheden in het nieuwe col lege van B en W. zyn verdeeld als volgt: De Burgemeester zal zich belasten met het voorzitterschap van de Commissie voor het Oud-Archief en met de behandeling van de zaken betreffende de Licht fabrieken; de lieer Mr, A. F. L. M. Tepe met de be handeling van de zaken betreffende hel Onderwijs en de Personeelszaken en met het voorzitterschap van de Commissie oor het Stedeiyk Museum „De Lakenhal' de heer J. Splinter Gzn. met de behan deling van de zaken betreffende de Fabri cage. den Gemeentelyken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en de Volkshuisves ting. het Grondbedrijf en het Bouw- cn Woningtoezicht; de heer M. G. Vcrwey met de Dehandë- ilng van de zaken betreffende de fi- rancieele aangelegenheden, de gestich ten „Endegeesl", „Voorgeest" en „Rhijn- geest", het Openbaar Slachthuis, den Markt- en Havendienst, het Waschbedrijf de Leidsche Duinwater Maatschappij tn met de Sportbelangen; de heer J. J. van Stralen met de behan deling van de zaken betreffende de Bank tan Leening, den Gemeentelyken Ge neeskundigen- cn Gezondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren, de Ge meentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, den Socialen Dienst en de Bevolking. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Huber en Beugelsdyk, De Genestet- siraat 80, Leiden Aannemers. Vennooten: 1. J. Huber en W. H. A. Beugelsdyk, Leiden, Opheffingen: H. van Berkel, Nieuwe Ryn 46, Leiden. Bectrotechnisch bureau. J. Jongen Eel v.h. Th. Jongen Eel, Hooft- straat 33. Alpihen a. d. Ryn. Zadelmakery ft stoffeerderij. EEN ZELDZAME VISCH AANGESPOELD. Een „Butskop" van 4 meter. Men meldt uit Egmond aa.n Zee aan het Vad.: Ongeveer een week geleden ontdekte men angs de kust te Egmond aan Zee een Sroote visch, volgens de visschers een z.g. hdle of haringjager. Hij kwam zóó dicht het strand, dat de badenden verschrikt de vlucht namen. Men trachtte tevergeefs het dier te vangen. Thans is dezelfde visch, zooals men ge voegelijk kan aannemen, dood op het itrand gespoeld. Het bhjkt een „butskop" te zijn, waarvoor de Latynsche naam is Hyperrodon rostratus. Deze visch kan 1 meter lang worden. Het gevonden exem plaar is ruim 4 meter lang. Langs onze kust komt deze visCh zeer zeldzaam voor. Sinds 1750 is dit de negende vondst. Het kadaver is naar het Rijksmuseum Jan Nat. Historie te dezer stede overge bracht, waar het is ontleed. BAZAR NAAI KRANS ZUSTERLIEFDE. De officeele opening. Ten bate van het bouwfonds heeft de Naaikrans .Zusterliefde" onderafdeeling van den Chr Nat. Werkmansbond In het gebouw ..Nathanaël" een driedaagschen bazar georganiseerd welke gistermiddag door den bondsvoorzitter den heer D. M. Kuivenhoven ls geopend. Zeer vele genoo- digden en voorts allen, die zich bü de tot standkoming van dezen bazar verdienste lijk hebben gemaakt woonden de opening by. Na de gebruikelijke opening las de heer Kuivenhoven 1 Cor. 13 waarna hü allen hartelijk welkom heette, om vervol gens te wiizen op de groote liefde en toe wijding welke bit het organiseeren van dezen bazar aan den dag zijn gelegd. Er is. a'.dus spr. moed voor noodig om in dezen zorgvoilen tüd een dergelljken bazar op touw te zetten. Grooten dank zyn wü het bazar-coinité verschuldigd voor het genomen initiatief om door middel van dezen bazar het bouwfonds van den Werk mansbond te steunen. Voortgaande memoreerde spr. al het werk dat door de dames van de krans wordt gedaan voor de Zondagsschool en de behoeftige leden van den bond. Nadat de heer Kuivenhoven zijn beste wenschen voor het welslagen van den bazar die hedenavond van 7 tot 11 uur en morgen van 2—5 en 711 uur is geopend, had uitgesproken verklaarde hy deze voor geopend. Het vrlendelyke zaaltje van Nathanaël aan de Moriaansteeg, dat door nyvere handen een geheele metamorphose heeft ondergaan, herbergt verscheidene, goed gesorteerde stands. Een bloemen- en plantenverslering verhoogt, mede doordat kwistig met vlaggedoek is gewerkt, het aspect van dezen bazar. Zooals begrijpelyk ls ook nu weer een ruime plaats ingeruimd voor de nu een maal onmisbare attracties. Reeds direct was gistermiddag bU de opening de handel om in beursterm te spreken levendig ln verschillende hoe ken ging veel om. Vergissen wy ons niet, dan ziet het er naar uit, dat het bazar- comité op een mooi batig saldo kan rekenen. VERPLAATSING EINDPUNT TRAMLIJN. In verband met de werkzaamheden aan de Utreohtsche brug is met ingang van heden het eindpunt der N.Z.H.T.M.-lyn tijdelijk verplaatst van het einde Hooge- Rijndyk naar de Plantage. Naar schatting zullen er ongeveer vijf weken mee gemoeid zyn, voor de tram de brug weer kan passeeren en het eindpunt weer verlegd kan worden naar de oude plaats naby de Wilhelminabrug. MILITARIA. De tweede ploeg der lichting 1935, van het onbereden gedeelte van het 6e regi ment veldartillerie en aangewezen voor de onderofficiersopleiding, wordt 1 October ingelyfd en direct daarna naar hier ge zonden. Kapitein Th. C. van Dierendonck, adju dant van het 4e regiment infanterie alhier wordt 1 October eervol uit die functie ont heven en overgeplaatst by de schoolcom- pagnle van den mntordienst te Haarlem. By beschikking van den Minister van Defensie is geplaatst als cadet in het tweede studiejaar der Kon. Mil. Academie te Breda voor het wapen der artillerie hier te lande onze stadgenoot de heer W. Kasten. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Augustus 1935: twee duimstokken.' een bandenlichter. handschoenen, lint met kruisje, een gouden ring. een kluw bind touw en een aanzetter voor zeisen, een gouden ringetje met steentjes, een cahier, een .bruin kinderschoentje een bontkraag een kano. een pak wol. een taschje. een broche met steentjes een colbertjasje, 2 bruine actetasschen. een kralen ketting, een ring van celluloid een Engelsche sleu tel. een bruine alpino muts een bruin koffertje, een keukenzeiltje portemon- naies. 5 nummerplaten van auto's, een grijs linnen jasje, rljwielbelastingmerken, een gouden speld met steentje, sleutels, een vulpenhouder, een damesregenmantel, een grijze damesmantel een blauw gummi jasje een gouden ring een zilveren han gertje. een kano. een kindertaschje. een leesboek, een grijze sloof een bril met nikkel montuur, een zwarte damestasc'n, een beursje, een rubber riem. een taschje, een bankbiljet 2 veiligheidsscheerappara- ten. een jas breiwerk, een wit kinder schoentje, een rieten koffertje een zwarte beurs, een vulpenhouder een beursje een bril met nikkel montuur in étui, een étui met rozenkrans, een badpak en badhand doek. een handtaschje. een vulpenhouder, een fluweelen zak met kwast een auto- slinger een roode damesregenmantel, een Engelsch boek een blauwe jas. een gou den ring een bruine muts. een sloop, een pakje inhoudende 2 onderpantalons, een dameshandtasch. een hondenhalsband, een verm. gouden schakelarmband, een zwart kinderschoent.ie. een Engelsch leesboek, een groene ceintuur. Gevonden in de E'ectrische Tram (stads- lyn) een sleutel, een heerenhoed twee paar dameshandschoenen, een muts twee paraoluies, een badhanddoek, een' hand schoen twee paar handschoenen, twee damesparapluies twee paar dameshand schoenen. een koffersleuteltje een gouden polshorloge, een damesclip twee heeren- hoeden een plemuurmes met een zakje cement. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Polltiebureele -thier Terwijl rondom nog druk gebouwd wordt, opent de heer W. J. Zirkeee in het hoekpand van 't Hoffstraat 7 hedenmiddag een manufacturenzaak annex winkel in karpetten, kleeden en linoleum. Ook in baby-artikelen ls een ruime sorteering voorradig. De étalages werden op smaakvolle wijze ingericht door het reclamebureau „Studio". DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. INTREKKING DER CONCESSIE? Hedennamiddag komt de Volkenbonds raad bijeen. Voorzitter zal zijn de Argen- tynsche vertegenwoordiger dr. Guinazu. Na aankomst te Genève hebben Laval en Eden terstond de besprekingen voort gezet. In Britsche kringen heerscht de mee ning, dat gerekend kan worden op een gemeenschappelyk optreden van Frank rijk en Engeland. Vast staat intusschen. dat de vertegen woordigers van Frankryk en Engeland aan den V B-raad afzonderlijke rapporten zullen indienen met betrekking tot de drie mogendheden-conferentie te Parijs. Na zyn aankomst te Genève heeft ook Aloisi, de Italiaansche gedelegeerde, een onderhoud gehad met Laval. Na te hebben gedineerd met den secre taris-generaal van den Volkenbond, Avenol, en nog besprekingen te hebben gevoerd met Madariaga en Osusku, ver trok Eden naar Aix-les-Bains, waar hij Baldwin verslag uitbracht over zyn jong ste besprekingen met Laval. Na zijn besprekingen met den Brilschen premier keerde Eden in den loop van jt-n nacht weder naar Genève terug terwijl Baldwin naar Londen vertrok. De Engel sche minister van buitenlandsche zaken sir Samuel Hoare Is reeds in de Britsche hoofdstad terug en heeft er zyn werk zaamheden hervat. In tegenstelling tot het gisteren ge melde zou de Italiaansch-Abessyn'.sche verzoeningscommissie tot het besluit iyn gekomen, dat geen enkele moreele of pe cuniaire schuld rust op Italië of Abessy- nië inzake het incident van Wal-Wal en de gebeurtenissen, die daaruit zyn voort gevloeid Het besluit van het scheidsgerecht zou aan c'e vertegenwoordigers van belde lan den zijn meegedeeld, doch de scheids- lachte s zouden hebben afgesproken het geheim te houden tot de Volkenbond er kenn's van heeft genomen. Alie scheids rechters hebben de uitspraak geteekend. Politis, de Grieksche gezant te Parijs, die vijfde arbiter is geweest, zal zich binnen twee of drie dagen naar Genève begeven om rapport uit te brengen. In welingelichte kringen wijst men de mogelykheid niet van de hand, dat de Volkenbondsraad onder omstandigheden zou kunnen besluiten tot de instelling van een enquête-commissie naar het model van de Lytton-commissie. Tegen een dergelyke procedure zou Italië niets in te brengen hebben. Een verplichting om het niet tct vyandelijkheden te laten komen tot op het oogenblik van terugkeer dezer com missie, zou Italië echter niet op zich kunnen nemen, aldus meent men. m In aansluiting op het Engelsche verzoek aan den Keizer van Abessynië om de con cessie aan Riokett op te schorten, heeft thans ook het ministerie van buitenland sche zaken der Vereenigde Staten aange kondigd, dat de Abessynsdhe concessie aan de Amerikaansche olie-maatschappij van Rickett zal worden geannuleerd. Huil, de minister van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat ua de bespre kingen met directeuren van de Vacuum Oil Company deze hem ervan verwittigden, dat zy zich uit de concessie terugtrokken. Ten aanzien van het concessiecontract verklaart de Abessynsohe regeering offi cieel, dat zy den technisohen en den financieelen kringen, die eerlijk en zonder bybedoeling in Albessynië willen werken, daartoe de mogelykheid biedt, onverschil lig tot welk land zy behooren. Door het verleenen van concessies wordt de integri teit van een land niet geschaad. Abessynië is geen party by het verdrag van 1906 en heeft dat ook in 1926 ter kennis van den toenmaligen minister van buitenland sche zaken, Grandi, gebracht. Ook thans heeft de regeering er op gewezen, dat zy zich nooit het verleenen van concessies laat opdwingen en concessies slechts uit vrijen wil vergeeft. De regeering wyst er verder op, dat ieder, die party is by het verdrag van 19U6, den plicht heeft, de onafhankelykheid en inte griteit van Abessynië te garandeeren. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Ethiopische regeering definitief beslo ten, in geval van een oorlog met Italië, dat de generale staf van Abessynië van geen enkele buitenlandsohe hulp zal gebruik maken en er tevens van zal afzien, in het kader van het leger buitenlandsche vrij willigers op te nemen De Negus heeft Habdey Michael benoemd tot gouverneur van Kollo en aanvoerder van het leger. In een rede voor de Nile Society te Londen zeide de Albessijnsohe gezant Martin o.a. nog: Laat ons 20 jaren in vrede leven en verstrek ons een leening. met behulp waar van wy in het geheele land scholen kun- BINNENLAND De staking te Tilburg omvat nu 70 pet, der arbeiders. (3e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). De wethoudersverkiezingen in ons land, (Binnenland, 3e Blad). De heer Snoeck Henkemans bedankt als lid der Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Het landbouwcrisisfonds heeft geld noo dig; verhooging der heffing op granen en veevoeder. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De moordzaak te Zoeterwoude; de daders veroordeeld tot resp. één en vier jaren ge vangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND Rond het Italiaansch-Abessynisch cons flict. (Buitenland en Tel. le Blad). Na de bijzetting van Koningin Astrid. (Buitenland, le Blad). Het Engelsche vakvereenigingscongres bijeen. (Buitenland, le Blad). De stormschade aan de kust van Florida. (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel. le Blad), Reis van den Amerikaanschen ministec Morgenthau naar Europa. (Tel. le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. nen oprichten en onze natuurlijke hulp bronnen zullen kunnen ontwikkelen en ik kan U verzekeren, dat de Abessyniërs aan het eind van dat. tydperk z,ulke groote vor deringen zullen hebben gemaakt, als men zich zou kunnen wenschen. Intusschen schijnt Mussolini van mee rling te zijn. dat het op slag dooden van de meesten onzer de beste methode is om ons op te voeden en te beschaven. Indien het werkelyk slechts ging om het vraag stuk der overbevolking van Italië, dat 431 inwoners per K M.2 telt, tegen 500 in Groot- Britannië, 457 in Japan en 360 in Duitsch- land, zou Abessynië niets hebben tegen vreedzame nederzettingen. In geen geval zal Italië echter Abessynië als kolonie ver krijgen. Wat het verleenen van concessies en de tewerkstelling van buitenlanders betreft, hier wordt geen enkele uitzondering ge maakt. Zoo heeft byv. een Italiaan reeds een zeer kostbare concessie voor het delven van goud en platina verkregen, terwijl Engelschen en personen van andere natio naliteit nóg geen enkele soortgelyke con cessie bezaten. Alles wat Abessynië wenscht is slechts partijdigheid en rechtvaardig heid, en de vergunning wapens voor de verdediging tegen aanvallen te verkrygen. De Negus gaat voort met het maken van voorbereidingen voor de verdediging van zyn land. Wanneer de oorlog uit breekt zullen op de heuvels vuren worden ontstoken als waarschuwing voor de Abessijnen. De Abessijnsche prinses Atzede heeft Keizer Haile Selassie 150.000 man troepen aangeboden voor den event, oorlog met Italië. Atzede is de vrouw van een mach tig Abessynsch hoofdman. Zij voert het bevel over de troepen van haar echtge noot, wanneer haar man op expeditie is. Zy heeft den Keizer verklaard, dat, wan neer Italië Abessynië mocht aanvallen zy met haar soldaten naar het front zal op trekken. Men vertelt hier, dat zy een buitengewoon goed scherpschutter is.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1