DE TRAGISCHE DOOD VAN KONINGIN ASTRID LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 30 Augustus 1935 TELEGRAMMEN. dat de gouverneur van de Abessynlsche provincie Aussa bericht heeft gezonden aan de regeering te Addis Abeba, dat le den van den Issastam. die in Fransch-So- maliland wonen, een strooptocht op zijn gebied hebben gehouden Tengevolge van dezen strooptocht ont stond een gevecht, waarbij 60 personen om het leven zijn gekomen De provincie Aussa ligt ten westen van Fransch-Somaliland en is zeer vruchtbaar gebied, dat aan den zoom ligt van de Da- hakil-woestijd. een van de meest verlaten streken der wereld. Een politieke kwestie wordt het niet ge noemd en van Fransche zijde wordt dit bevestigd. Het Noorsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft het volgende korte communique uitgegeven „De ministers van bultenlandsche zaken "an Denemarken, Finland, Zweden en Noorwegen hebben op 28 en 29 Augustus te Oslo vergaderd. Zi) hebben de belang rijkste kwesties behandeld, die naar ver wacht wordt in de a s. zittingen van den Volkenbond aan de orde komen, waaron der in het bijzonder het conflict tusschen Italië en Abessynië. Zij zijn daarbij uit gegaan van het standpunt, dat het con flict in volledige overeenstemming met de voorschriften van het Volkenbondspact behandeld dient te worden, en zy zullen alle pogingen, die ten doel hebben of er toe kunnen dienen, den vrede te bescher men en de grondslagen van den Volken bond te handhaven, steunen". Te Blid of Vildes zijn de ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente bijeen. Terwijl gisteren de morgen hoofdzakelijk gewijd was aan de uitwisseling van infor maties, zouden des middags bepaalde pro blemen der buitenlandsche politiek zijn besproken Van officieele zijde zijn daar omtrent echter geen mededeelingen ver strekt. In journalistieke kringen verluidt echter, dat de kwestie van de betrekkin gen tusschen Zuid-Slavië en de Sovjet- Unie behandeld is. in verband waarmede dr. Benesj rapport heeft uitgebracht over zijn reis naar Moskou. Er zouden echter geen besluiten zijn genomen, zoodat de toestand ongewijzigd is en tusschen Bel grado en Moskou geen betrekkingen zijn aangeknoopt. 's Avonds heelt de Zuid-Slavische pre mier en minister van buitenlandsche zaken, Stojadinowitsj. in hotel Toplitz ter eere van de ministers van buitenlandsche zaSTn een banket aangeboden, waaraan ook de leden der verschillende delegaties en het geheele corps diplomatique aan zaten. In totaal waren er 70 gasten De Roemeensche en de Tsjechische ministers van buitenlandsche zaken brachten toasts uit. doch lieten het aan Stojadinowitsj over politieke uiteenzettingen te doen. Deze herdacht in zijn tafelrede allereerst het vijftienjarig bestaan van de Kleine Entente en legde er vervolgens den na druk op. dat de band tusschen de drie staten steeds hechter was geworden en de beteekenis er van steeds duidelijker naar voren was gekomen. Tezamen met den Balkanbond vormt de Kieine Entente een belangrijke basis voor de bestendigheid van de Europeesche politiek. Ook in de toekomst zal het doel van de Kleine En tente steeds de vrede en zoo noodig de gemeenschappelijke verdediging van den vrede zijn. Iedere vredesactie of deze een zijdig dan wel gemeenschappelijk wordt voorgesteld kan rekenen op de instemming van de Kleine Entente, die daarvoor slechts één categorische voorwaarde stelt, welke hierin is gelegen, dat de door de vredes verdragen geschanen toestand, voor zoo ver de Kleine Entente aangaat, noch rechtstreeks noch middellijk geraakt wordt. DUITSCHLAND. Adolf-Hitler-Koog ingewijd. Een der werken tot het winnen van land is thans gereed gekomen. Adolf-Hltler- Koog, aan de Dicksander Bocht aan de Sleeswijk-Holsteinsche Westkust is inge wijd. Hiervoor zijn 1333 H.A. bouwland op de zee veroverd, waarop thans ruim 90 gezinnen gevestigd zijn. De inwijding had een zeer feestelijk karakter, te meer. daar Hitier persoonlijk aanwezig was. Tegen acht uur des morgens was de rijkskanse lier begonnen met een rondrit door de provincie Neumark en Sleeswijk Holstein. Op den dijk. die Adolf-Hitler-Koog van de zee scheidt, werd des middags de in wijdingsplechtigheid gehouden. De rijks kanselier werd hier ontvangen door dr. Ley, waarop de heer Lohse de oorkonde voorlas van het leggen van den eersten steen Vervolgens hield Hitier zelf een toespraak, waarin hij om. zeide: Twee dingen willen wij niet vergeten. Ten eerste, dat arbeid alleen dit werk tot stand heeft gebracht Moge het Duitsche volk nooit vergeten, dat nooit het leven den menschen als geschenk is gegeven, maar dat het steeds zwaar bevochten en door arbeid veroverd moet worden. Het tweede is. dat, zooals hier, iedere vier kante meter op de zee veroverd is en met onvermoeide dapoere overgave beschermd moet worden, ook alles, wat het volksge heel betreft, door alle Duitsche volksge- nooten beschermd moet worden. Niemand mag vergeten, dat ons Rijk ook slechts een Koog aan de wereldzee is en dat het slechts kan blijven bestaan, wanneer zijn dijken sterk zijn en sterk gehouden wor den. In dien zin voltrek ik het leggen van den eersten steen Hitier voltrok daarop de plechtige han deling. In aansluiting hierop sprak de rijks boerenleider, Darré. een redevoering uit. Hij wees op het belang van het winnen van land en verbeteren van den grond voor de uitbreiding van de voedselvoor ziening van het land, te meer, dat thans niet meer. zooals vroeger voedingsmidde len uit het buitenland kunnen worden ingevoerd, zulks in verband met de devie zen-omstandigheden. Iedere morgen gronds moet benut worden om het noo- dige brood te oroduceeren Spr. dankte in dit verband degenen, die hun krachten aan dit groote werk hadden trewiid, waar na hii de principes „Blut und Boden" ver heerlijkte. Darré benoemde ten slotte den heer Thlessen tot plaatselijk boerenleider Daarmede was de plechtigheid ten einde. ENGELAND. De hertog van Gloucester verloofd. Gisteravond is te Londen de verloving bekend gemaakt van den Hertog van Gloucester, den derden zoon van den Koning en de Koningin van Engeland, met Lady Alice Montague Douglas Scott, dochter van den Hertog en de Hertogin van Buccleuch, een der oudste adellijke geslachten van Schotland De Hertog van Gloucester is 35 Jaar oud, zijn verloofde 19 Jaar. Het is nog niet bekend, wanneer de Hertog van Gloucester in het huwelijk zal treden. Na zijn huwelijksvoltrekking zal van alle kinderen van het Britsche Koningspaar, de oudste zoon, de Prins van Wales, de eerüge ongehuwde prins zijn. FRANKRIJK. 60 slagers gearresteerd. Wegens het niét nakomen van de wette lijke bepalingen zijn 68 slagers door de politie in arrest gesteld. ITALIË. Mussolini aan de grens. Gisteren begaf Mussolini zich vergezeld van den secretaris der Fascistische Partij, Starsek naar den Brennerpas. Daar aangekomen, verliet hij de auto en begaf zich naar de Tolboomen. Hij begroette de Oostenrijksche douane ambtenaren. schudde hén de hand en onderhield zich met hen op vriendschap pelijke wijze Zelfs liet hij zich met hen fotografeeren en deelde autogrammen uit. Vervolgens bezocht hij de kazerne van de grenswacht waarop hij de Italiaansche driekleur deed hijschen om daarna met den gewonen trein naar Bolzano terug te keeren. ZWEDEN. De voorstellen tot bewapeningsuitbreiding. De bladen wijzen op de buitenlandsche politieke overwegingen, die de commissie van onderzoek inzake de nationale verde diging er toe gebracht hebben een verhoo ging van de credieten voor 'de weermacht voor te stellen. De motieven kunnen als volgt worden samengevat: ie. de pogingen om de rechtsorde in de internationale betrekkingen te versterken hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid; 2e de toepassing van de Volkenbonds beginselen draagt geenszins het ge wenschte karakter van universaliteit; 3e het streven naar ontwapening is mislukt; 4e de wereld ziet zich in zekere mate betrokken in een bewapeningswedloop, en een bepaald aantal landen heeft leger en vloot aanzienlijk vergroot; 5e. de mogelijkheid van gewapende con flicten is grooter geworden en neemt nog steeds toe als gevolg van een toestand van onrust en wantrouwen, waarin de volke ren verkeeren: 6e de moeilijkheid voor een land als Zweden om buiten conflicten te blijven of zijn neutraliteit te doen eerbiedigen, zou heden ten dage grooter zijn dan ten tijde van den wereldoorlog, indien dit land van militair en maritiem standpunt bezien geen machtsfactor vormde. RUSLAND. De resoluties der Komintern. De „Prawdapubliceert de resoluties van de Communistische Internationale. De in druk bestaat, dat de Komintern een nieuwe, geheel opportunistische politiek heeft aangenomen. De resoluties houden het volgende in: 1. Verwezenlijking in elk land van de eenheid van actie, vervolgens van het een heidsfront van arbeiders, daarna van het volks-eenheidsfront en ten slotte van de anti-Fascistische regeering. 2. Op buitenlandsch gebied moet de strijd worden aangebonden tegen het Duitsche Fascisme, dat als een dreigend element voor een tegen-revolutie wordt beschouwd. 3 Het is noodzakelijk het Roode leger in China te versterken, en te strijden tegen het Japansche Imperialisme. 4. Ingeval een Imperialistische oorlog uitbreekt, moeten de Communisten alles in het werk stellen, om daarvan een bur geroorlog te maken De resoluties besluiten aldus: Indien een contra-revolutionaire oorlog aan de Sov jet-Unie wordt opgelegd. Indien het roode leger moet optrekken ter verdediging van het Socialisme, dan zal het de plicht zijn van alle Communisten om met alle midde len bij te dragen tot de overwinning van dit leger. VEREENIGDE STATEN. Aangeklaagd wegens voornemen het Witte Huis op te blazen. Jacob Bregman, een Engelsch onder daan, is door de Federal Grand Jury aan geklaagd van plannen om het Witte Huis in de lucht te laten vliegen. Bregman, die telegrafist van beroep is, had in Juli JJ. een brief geschreven aan Roosevelt, dat hij het Witte Huis zou opblazen, tenzij hem onmiddellijk werkloozensteun gege ven werd. Hij werd daarop in arrest ge steld De aanklacht is thans ingediend. Bij zijn verhoor verklaarde Bregman, dat hij niet meer bedoeld had met zijn bedrei ging dan Roosevelt, toen hij zijn verkie zingsbeloften deed. CHINA. Valsche geruchten. HET STOFFELIJK OVERSCHOT TE BRUSSEL. DINSDAG DE BEGRAFENIS. Geruchten, dat maarschalk Tsang-kat- sjek door rebelleerende officieren zou zijn gevangen genomen, hebben groote agita tie verwekt, doch zij zijn officieel gede menteerd. BAZEL. 30 Aug. (Reuter). Bij het pas- seeren van den trein met het stoffelijk overschot van koningin Astrid stond een groote menigte zwijgzaam en in diepe ont roering op de perrons en bleef bloots hoofds wachten tot de trein vertrok. CANNES. 30 Aug. (Reuter). Hoewel nog geen enkele beslissing genomen is, is het bijna zeker, dat de Prins van Wales, die op het oogenblik te Cannes vertoeft, de begrafenis van koningin Astrid zal bij wonen. BOEKAREST. 30 Aug. (Reuter) Het Roemeensche Hof zal gedurende drie we ken rouw aannemen. ROME. 30 Aug. (Reuter). Als gevolg van den dood van koningin Astrid. zal het Italiaansche Hof gedurende 40 .dagen rouw aannemen. KOPENHAGEN, 30 Aug. (Reuter) Koning Chrlstiaan heeft een rouw van drie we ken aan het Deensche Hof gelast. De dood van koningin Astrid heeft hier groote smart verwekt. ARLON, 30 Aug. (Reuter) Vanmorgen om 6 uur is de speciale trein met het stof felijk overschot van koningin Astrid te Arlon aangekomen. Op het perron bevon den zich vele autoriteiten en vertegenwoor digers van organisaties om een laatsten groet te brengen namens de Belgische pro vincie Luxemburg aan de koningin. De klokken luidden. Rond het station stond een groote stilzwijgende menschenmenigte geschaard. Dé wagen met het stoffelijk overschot bevindt zich aan den kóp van den trein, onmiddellijk gevolgd door den slaapwagen van den koning. De lijkwagen is volkomen gesloten en draagt van buiten geen enkele versiering. Van de wagon van koning Leopold zijn alle raampjes afgedekt met gordijnen. BRUSSEL, 30 Aug (A. N. P.) Van ochtend was de Belgische hoofdstad in droeve afwachting van den trein, d<e het stoffelijk overschot van Koningin Astnd uit Zwitserland naar Brussel bracht. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den trein hadden zich duizenden bij het sta tion, bij het Koninklijk paleis en langs de straten, waardoor de stoet zou trekken, ver zameld. De weg was afgezet door gendar merie en militairen, terwijl bij het palels een peleton stond opgesteld met de bajonet op het geweer. Op de Noordstatie werden vele officieele personen opgemerkt, o.m. burgemeester Max van Brussel, de burgemeesters cn de schellenen der agglomeratie van Brussel, de voorzitters van den Senaat en de Ka mer en verschillende leden der regeering. Te 8.40 uur reed de trein uit Zwitser land het station binnen. Koning Leopold had den trein reeds op de Leopoldstatie verlaten om zich onmiddellijk per auto naar het paleis te begeven. Toen de trein had stilgehouden, werd de wagen, waarin het stoffelijk overschot was geplaatst, geopend. Onder doodsche stilte werd de kist in een lljkauto ge plaatst, die voor het station stond. Het was een ontroerend oogenblik, toen de baar, die van blank hout was en be dekt was met een eenvoudig zwart laken, waarop eenlge wilde rozen waren neerge legd, zichtbaar werd. Op het plein voor het station ontblootte de menigte het hoofd; de militairen presenteerden het geweer; velen konden hun ontroering nauwelijks meester blijven. De lijkauto werd begeleid door twee escadron- garde-cavallerie, een afdeellng garde-artillerie en een afdeellng garde- lnfanterie. Zoo begaf de droeve stoet zich van de Noordstatie naar het Koninklijk palels. Overal langs de straten, die werden ge passeerd, hingen de vlaggen halfstok, overal ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd. In een hofrijtuig bevonden zich de minister-president Van Zeeland en vier andere ministers, die den koning tot Aar len waren tegemoet gereisd. Na de aankomst in het Koninklijk paleis werd het stoffelijk overschot van de over leden Koningin plechtig opgebaard. De journalisten uit binnen- en buitenland mochten als eersten de Koningin de laatste eer bewijzen. Onder volkomen stilte defi leerden zij langs de baar. De Koningin-Weduwe Elisabeth en prinses Marie José van Italië zullen Zon dag te Brussel aankomen In het paleis waren Koning Leopold, alsmede de aartsbisschop van Mechelen en vele andere hooge geestelijken, minis ter Van Zeeland, de voorzitters van Senaat en Kamer en de meeste leden van het corps diplomatique, w.o. ook de Nederl. gezant, aanwezig. Het stoffelijk overschot is opgebaard in de „Salie du Penseur", waar ook het stoffelijk overschot van koning Albert het vorige jaar werd opgebaard. Zes kaarsen branden op de kist, waarop een groot kruis, waarnaast witte rozen en dahlia's waren gelegd. Generaals betrokken de eerewacht. De garnizoenen van Brussel en Meche len vormden langs den weg een afzetting. De begrafenis is nader op Dinsdag be paald. Het lijk is te Luzern gebalsemd. De Ko ning wilde zijn beminde gade nog even zien waarop allen de zaal verlieten Buiten stond een dichte menigte te wachten op de gelegenheid om te defi- leeren langs de baar der zoo beminde Vorstin, doch tot hedenmiddag was er nog geen vergunning daarvoor gegeven. Hedenmiddag is er weer een minister raad tot het nemen van verdere besluiten. KÜSSNACH. 30 Aug. (Reuter). De auto, waarmede het ongeval is geschied, is naar een garage gebracht. Hier blijft deze ter beschikking van de autoriteiten. Terwijl de radiator weinig beschadigd is, is de stuurinrichting geheel ontzet, de rechter zijde van den wagen is geheel vernield. Hedenochtend heeft de gemeenteraad van Küssnach op de plaats waar de ko ningin stierf een kruis opgericht. Een vertegenwoordiger van de regeering van het kanton Schwyz en het district Küssnach hebben een krans neergelegd. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. PARIJS, 30 Aug. (Reuter). De speciale correspondent van de „Excelsior" bij de Italiaansche manoeuvres in Tirol, gene raal Niessel, had gelegenheid met Musso lini over eenige actueele kwesties te spreken. Op Niessel's vraag aan den Duce. hoe hij den huidigen toestand ziet, antwoordde de laatste: Het officieele communiqué over den te Bolzano gehouden ministerraad toont aan, dat men aan Italiaansche zijde den toestand kalm beschouwt. Na een korte gedachtenwisseling over het verloop vai de manoeuvres prees Mussolini zijn officierencorps en de troe pen van wier discipline hij zeide. overtuigd te zijn. Hij had vertrouwen in hun "doel treffendheid. Evenals Maarschalk Lyautey is de Duce van meening, dat men zijn macht moet toonen, om niet gedwongen te zijn, haar te gebruiken. Naar aanleiding van de te houden groote parade, verklaarde de Duce, dat ongeveer 100.000 man zouden defileeren. Al deze troepen zouden in de nabijheid van de grens blijven. Hij heeft volledig vertrouwen in het Italiaansch worden van Zuid- Tirol. Toen de correspondent er op wees, dat Mussolini aan talrijke jonge Fascisten uniformbroeken had laten uitdeelen, ant woordde de Duce, dat de Italiaansche jeugd van een uniform houdt. Hij zeide van meening te zijn, dat de uitdeellng van broeken geen weggegooid geld was, maar integendeel een goede kapitaalsbelegging. LONDEN. 30 Aug. Reuter i. De .Daily Telegraph" meldt uit Addis Abeba: De Negus heeft zich onlangs moeten verzetten tegen zekere extremistische elementen in zijn omgeving, die propaganda maakten voor een onmiddellijk offensief tegen de Italianen. De Negus heeft derhalve eenlge disci plinaire maatregelen getroffen tegen een aantal jeugdige officieren en de meest strikte orders gegeven om elke daad van provocatie, welke voor Italië een voorwend sel zou kunnen zijn om den opmarsch in te zetten, te vermijden, LONDEN, 30 Aug. (Reuter). Volgens een bericht uit Alexandrië, zijn de laatste 48 uur ruim 10.000 Italiaansche soldaten op transportschepen door het Suez-kanaal naar Oost-Afrika vervoerd. 200 zieke sol daten zijn in Port-Said aangekomen, om naar Italië terug te keeren. PARIJS. De Parijsche ochtendbladen zijn algemeen van meening, dat de bespre kingen. welke Laval gisteren heeft gehad met de ambassadeurs van Groot-Brittan- nië en Italië niet in het minst hebben bij gedragen tot een overbrugging van de Italiaansch-Engelsche meeningsverschillen. Pas van het onderhoud van Laval met Eden, dat tegen Maandag is vastgesteld, verwacht men na de opheldering over de vooruitzichten, welke bestaan voor een overbrugging van deze tegenstellingen. Intusschen is men in politieke kringen in Parijs van meening dat de Volken bondsraad zou kunnen overgaan tot het klassieke middel van een enquête-com missie, teneinde zich ten minste voorloo- pig uit de netelige situatie te redden. De „Matin", welk blad eveneens op dit standpunt staat, legt er den nadruk op, dat men in dit geval van Italië en Abes synië de verplichting moet eischen niet naar de wapenen te grijpen, zoo lang de enquête-commissie ter plaatse aan het werk is. Het blao wijst evenwel tegelijker tijd op de vastberaden houding van Italië en op de energieke afwijking van lederen sanctie-maatregel door Mussolini. Als antwoord op het zenden van Engel- sche oorlogsschepen naar het Suez-kanaal, aldus het blad, heeft de Duce reeds sterke zee- en luchtstrijdkrachten in de Middel- landsche Zee samengetrokken. Zestig Ita liaansche duikbooten hebben bevel ont vangen zich gereed te houden voor ma noeuvres, welke zullen worden gehouden aan de Zuidzijde van Sioilië, d.w.z. in de buurt van Malta. Bovendien zijn sterke luchtstrijdkrachten geconcentreerd in Zuid-Sicilië. Ook „Petit Parisien" acht het niet bui tengesloten, dat de Volkenbondsraad zijn toevlucht neemt tot de benoeming van een enquête-commissie, welke ter plaatse de door baron Aloisi in zijn rapport vermelde beschuldigingen tegen Abessynië zou moe ten onderzoeken. In dit geval zou dus arti kel 15 toegepast worden en zou een lang zame en ingewikkelde phase van het ge schil worden ingegaan, waardoor het mo gelijk zou worden de te Parijs mislukte besprekingen der drie mogendheden te hervatten. Indien Groot-Brittannië even wel sancties eischt, zal volgens het blad de geheele aangelegenheid bij voorbaat reeds een andere wending nemen, in het bijzonder wanneer de Italiaansch- Engel- sche tegenstellingen in een openbare zit ting tot uitdrukking zouden komen. Uit de te Bolzano door Mussolini afge legde verklaring blijkt duidelijk dat Italië geen dwang en ook geen te harde beoor deeling van zijn maatregelen tegen Abes synië zal dulden. HIERL OVER DEN DUITSCHE)) ARBEIDSDIENST. FRANKFORT AAN DE ODER, 30 Aug ia N. P.) Op uitnoodlglng van den chef van het departement buitenlandsche w,. Utlek van de N.S.D.A.P.. rijksleider Allied Rosenberg, hebben gisteren de buitenland, sche diplomaten en buitenlandsche pen. vertegenwoordigers de in het Spreewald liggende kampen van den Arbeidsdienst U Liibbenau,, Lubben, Cronenfelde en het vllegerverblljf te Frankfort aan de Odei bezocht. Te Frankfort aan de Oder richtte da Rijksarbeidsieider, staatssecretaris Hieri het woord tot de buitenlandsche gasten Hij zeide o.m.: In het buitenland be-' schouwt men veelvuldig den arbeidsdienst als een verkapte militaire organisatie, in- dien deze opvatting juist ware geweest dan zou de arbeidsdienst na Invoering van de algemeene dienstplicht overbodig geworden. In plaats daarvan heeft dt Fuhrer na invoering van de algemeent dienstplicht de algemeene arbeidsdienst- plicht voor de Duitsohe Jeugd van beider, lel kunne ingevoerd. De arbeidsdienst heeft principieel een andere taak dan de legerdienst. Hij heelt geen wachtdienst, geen oorlogsdlenst. De arbeidsdienst vormt een zelfstandige schn- ktl in de ketting van de nationaal-soein- hstische opvoedingsinstellingen tusschen school en legerdienst. Een andere verkeerde opvatting van den arbeidsdienst is die, welke den vrijwllllgen arbeidsdienst alleen als productieve werk- loozenzorg beschouwt, als een voorbij gaande uitkomst in den strijd tegen de werkloosheid. Dit was de opvatting van het door ons overwonnen systeem. De ar beidsdienst staat in het bijzonder ten dien ste van ons vestigingswerk. De mannen maken den bodem gereed voor nieuwe ves tigingen van boeren en arbeiders, de Jonge vrouwen helpen de druk bezette 'rog- van den nieuw gevestigde De gedachte van de algemeene arbeidsdienstpllcht zal, evenmin als destijds de algemeene leer plicht en de algemeene legerdienstpllcht, aan de grenzen van Duitschland halt houden. BEGRAFENIS DER BERLIJNSCHE SLACHTOFFERS. BERLIJN 30 Aug. (D.N.B.). Heden heelt de begrafenis plaats van de tot nu toe geborgen slachtoffers van de instorting li de Hermann Goering Strasse. Overal in de stad wordt halfstok ge vlagd; in het lijkenhuls liggen de slacht offers in eenvoudige kisten opgebaard, gedekt met de hakenkruisvlag. Omstreeks acht uur zet de stoet zich ia beweging, iedere kist wordt door acht man van den arbeidsdienst gedragen, ter wijl vooraan de muziek van den arbeids dienst schrijdt. Vervolgens worden de kisten op de lijk wagens geplaatst en marcheert men nar het kerkhof. Langs den weg staan de arbeiders, bi- roep bij beroep, in hun gewone werk plunje. In den loop van den nacht zijn nog twee dooden geborgen zoodat thans in totaal 17 dooden zijn geborgen, terwijl nog twee lijken niet konden worden blootgelegd, hoewel zij wel zijn gevonden. Een groot deel van de arbeiders ls thans van het bergingswerk teruggetrok ken. aangezien het thans nog grooten- deels werk voor specialisten is. Terwijl vele dagen ongeveer 900 man werkten aan de ruiming en berging, waren hedenochtend nog slechts 100 man hier mede bezig. HENRI BARBUSSE OVERLEDEN. MOSKOU. 30 Aug. (Reuter). De Fran sche schrijver Henri Barbusse, die gerui men tijd ziek is geweest is te Moskou overleden op ruim 61 jarigen leeftijd. Henri Barbusse is op 17 Mei 1874 gebo ren te Asniéres bij Parijs. Na zijn opvoe ding te hebben genoten In het College Rollin ging Barbusse in de journalistiek. In 1910 gaf hij Je Sais Tout uit, doch h(l vond toch nog tijd romans te schrijven van welke in 1903 Les Supplients uitkwam en in 1908 "L'Enfer (In de Nederlandscbe vertaling „De Hel"). Groote vermaardheid verkreeg Barbusse door Le Feu (Het vuur), dat in 1916 ver scheen en waarmede hij den Prix Concourt in 1917 verwierf. Dit werk blijft een van de meest onvergetelijke schilderingen van den modernen oorlog. Later werd Barbusse correspondent van L'Humanité. het communistische blad en hield ,hij zich actief bezig met propaganda voor iden vrede. Tot zijn andere werken behoorden Clarté (1919). La lueur dans l'Abime (1920) en Quelques coins du coeur (1921). In 1927 publiceerde hij zijn Manifest aan de intellectueelen. Voorts was Bar busse directeur van Le Monde en eere president van de Internationale liga tegen imperialisme. Tot zijn politieke werken behoorden verder nog: Ge qui sera (1930) Russie (1931), Emile Zola (1932). Barbusse had gedebuteerd met een bun del verzen, welke in 1895 verscheer en waarin hij zijn liefde betoonde met de eenvoudjgen en verdrukten, een bundel dien hij Les Pleureuses noemde. De werken van Barbusse zijn in ver schillende talen en ook in het Nederlandsen verschenen. I FINANCIERING VAN DEN DUITSCHEN GRAANOOGST. BERLIJN. 30 Aug. (A.N.P.) Een bank-syndicaat onder leiding van DuiWh de Duitsche Centrale Landbouwbank is oPSe* richt voor financiering van den oogst van broodgraan. Het syndicaat zal de leve* ringscontracten der boeren volgens de be staande wetten dlsconteeren. teneinde n boeren In staat te stellen hun voorrarfn aan te houden, waardoor voor-verkoop* uit den oogst niet meer behoeven pi» te vinden. K(, Het syndicaat zal RM 180 miMoebJ™ een brengen, terwijl verleden jaar Re- 260 millloen voor dit doel noodig was^ n geld zal worden verkregen door het tre ken van wissels, die door de Rijkst* geherdisconteerd kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2