Stan Laurel en Oliver Hardy als Vroolijke Vagebonden. U«to Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Augustus 1935 Vierde Blad No. 23139 BINNENLAND. pe tragische dood van koningin astrid. het conflict te tilburg. bezoek aan de philips- fabrieken. LAND- EN TUINBOUW. betuigingen van deelneming. In Nederland. De, Nederlandsche regeering heeft bij m Belgischen tijdeiijken zaakgelastigde j bü den Zweedschen gezant in Den jjj haar deelneming betuigd ln het .files, dat de vorstenhuizen van België Zweden hebben geleden, lil van autoriteiten hebben gisteren k den loop van den middag hun deel- jsnlng aan de Belgische Legatie in Den [Mg betuigd met het droevig ongeluk Zwitserland. Zeer vele leden van het wps diplomatique voorzoover zij al- lans niet met verlof buiten Den Haag [boeiden plaatsten hun handteeke- jng in de rouwregisters. Van Nederladsche zijde werd o.in. ge kkend door minister van Schaik, door ;d-minister Verschuur, commissaris-ge- mal van de Nederlandsche deelneming in de Wereldtentoonstelling, den gou- pieur der Residentie, generaal Röell, ui chef van den Generalen Staf, gene- iil Reijnders, onzen oud-gezant te Brus- ll, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, en mr. liijn, Nederlandsch gezant in Rome, die ld verlof in ons land vertoeft. Bij afwezigheid van den Belgischen ge- mt te Den Haag, die ln Frankrijk zijn irlof doorbrengt, werden de condolean- Bin ontvangst genomen door den tij de - ■Sen zaakgelastigde, baron Van den Wgaerdt. Ook aan het woonhuis van den Belgi- ihen gezant en aan het gebouw van de jeedsche legatie lagen gistermiddag nwregisteirs ter teekenlng in verband ld het overlijden van koningin Astrid. Verschillende autoriteiten, o. w. minis- js en leden van het corps diplomatique ibben hun handteekening in de rouw- gisters geplaatst. o buitenlandsche piloten bij de k.l.m.? In verband met het tekort aan piloten [j de K.l.m. is de directie dezer maat- ebappij op het oogenblik in onderhande- isg met de Deensche luchtvaartmaat- cbappij om van haar tijdelijk piloot leinbeck te leenen. Als overeenstemming rordt bereikt en men verwacht dat dit ndttdaad het geval zal zijn dan zal Hembeek op 15 September a.s. bij de UtN. in dienst treden. Verder is de K.L.M. nog in correspon- Itntie met een Oostenrijker, n.l. Holz- fcyer. De buitenlanders zijn bestemd voor de (ropeesche lijnen. Chinatown": Chineezenstad. Op zich- Mf reeds een woord, dat aan geheimzin- sise dingen doet denkenEn als er dan tog de nacht bijkomt! In Limehouse, de Chineezenwijk speelt 'öe film, waarin George Raft als de drachtige halfbloed-bandiet Parry Young, 'fJn Parker als het blanke meisje en ®na May Wong als haar Chineesche Thendin de hoofdrollen spelen. Een griezelige geschiedenis is deze •thriller". Er wordt veel geschoten, er fantastische toekomstbeelden verfilmd, Wells' „De wereld in wording." Verschillende groote schrijvers hebben, getroffen door den verbluffenden voor dgang der techniek, fanastische toe- JJfflstbeelden in boeken neergelegd. Ilja JMenburg schreef „Das Leben der Autos", ™rrge Duhamel „Scènes de la vie future" 'n H. G. Wells deed „The Shape of things come" het licht zien. De Londen Film Productions, de jonge ®jar reeds belangrijke productie-maat- «uppij van Alexander Korda, heeft de IJFtje taak op zich genomen, van Wells' berkwaardig werk een film te maken. «Ms eenigen tijd is deze reeds in pro- •"c'ie. Haar voltooiing kan nog in Sep- «nber worden tegemoet gezien. Evenals k®. de Nederlandsche vertaling van het 2a] (je {ue] (jer fiim luiden: ,.De "«eld in Wording". ,'t deze film worden grootsche toonee- »ol massa-regie verwerkt, er. er is den décor-bouw bijzonder veel aan- i"c™ besteed. Op de terreinen der Den- ""•studio's heeft men enkele weken voorschot van 60pct. over het loon van de week van 19—26 aug. voor de arbeiders, die het werk hervatten. In verband met de pogingen, die door den burgemeester van Tilburg worden on dernomen om een algemeene werkhervat ting op Dinsdag 3 September te bevorde ren, heeft de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen na over leg met de arbeidersorganisaties besloten, om aan de arbeiders, die het werk in den loop dezer week hadder) onderbroken en in verband daarmede geen uitbetaling hebben ontvangen van het loon over de kalenderweek van 19 t/m. 26 Augustus, een voorschot te verstrekken ter grootte van 60 "/o van bedoeld loonbedrag, een en ander voor zoover deze arbeiders zich schriftelijk bereid verklaren a.s. Dinsdag den arbeid op normale wijze te hervatten. De uitbetaling van het voorschot zal heden geschieden op de betreffende fa brieken. o nieuws op radiogebied. Bij het jaarlijksche persbezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven waren wij in de gelegenheid kennis te maken met de nieuwste snufjes op radio- en verlichtings- gebied. De eerste kennismaking had reeds plaats vóór wij de gebouwen betraden. De lichttoren van de Philipsfabrieken bleek plotseling een carillon te bezitten, dat door zijn tonenrijkdom bewondering wekte. De lucht was vol van een nu eens zwaar dan weer speelsch hoog klokkengeluid, terwijl door de vensters van den zwaren toren de gloed van lampen straalde. Het Philipscarillon, zooals het op dezen toren voor Koninginnedag geïnstalleerd werd, bestaat uit tien krachtige luidspre kers, een krachtversterker en een dubbele draaitafel met pick-up. De beiaardier is de gramofoonplaat met opnamen van de mooiste carillons en de beste klokkenisten ter wereld. De bereikte natuurgetrouwheid was verrassend en niet alleen is op deze wijze een weinig kostbare carillonbespeling mogelijk, maar ook de meest wankele toren kan op die manier het geluid van de „Big Ben" doen hooren. Kerken, die geen volle dig klokkenspel bezitten, krijgen zoo de be schikking over een massaal en veelvoudig klokkengeluid. In het Philips Laboratorium is in het ai- geloopen jaar hard gewerkt om een serie toestellen te bouwen, die een topprestatie vormen. Door een goede „teeltkeuze" uit het „Super-inductie'' apparaat en de „Su per-heterodyne" is het „Octodyne" appa raat geboren. Sinds de constructie van de octode-menglamp is het mogelijk gewor den om verbeterde apparaten volgens het worden moorden gepleegd en „Young" staat, als koning van de misdaad, in het midden van dit sensationeel gebeuren. Ro mantiek, spanning, emotie te over, gedom peld in de treffend nagebootste locale sfeer van Limehouse. Een uur van opwinding wordt den toeschouwer geboden in een wild panorama van brutale smokkelarij, chineesche haat en Westersche liefde. Hierboven de drie hoofdpersonen in een spannend moment. geleden voor „De Wereld in Wording" het meest omvangrijke décor-complex gebouwd, dat ooit in Engeland werd op getrokken. Deze „set" stelt „Everytown" voor, een bedrijvige grootstad, die met Kerstmis 1940 door een luchtaanval wordt geteisterd en ten slotte in één groote puinhoop herschapen, Gedurende de ontzettends paniek, die zich van de bedreigde bevolking meester maakt, zien wij afweer-geschtit in wer king brengen. De kanonnen worden be diend door gewezen artilleristen, die dit werk bij luchtaanvallen op Londen tij dens den wereld-oorlog deden. Om de ontzaglijk groote décors te belichten zijn uit alle oorden des lands booglampen bijeen gebracht, en de gebruikte stroom beliep in totaal zevenduizend ampère. De opnamen duurden vier nachten lang. De regie wordt gevoerd door William Cameron Menzies, ,o.a. bijgestaan door Harry Zech, die het fotografisch truc werk voor zijn rekening nam en Ned Mann, een Hollywoodschen specialist voor speciale effecten. H. G. Wells, wiens boek zooals gezegd, de stof leverde voor de film. stelde het scenario samen en ver zorgde ook de dialoog. „Super Inductie" ontvangers vertoonen, die naast de voordeelen van dit construc tie-principe, ook alle voordeelen van de „Super Inductie" ontvanges vertoonen, zooals rustige ontvangst en vrijheid van hinderlijke nevengeruischen. De jarenlange ervaring, verkregen bij den bouw van „Super-inductie" toestellen leidde tot de constructie van buitenge woon compacte en verliesvrije spoelen, die ook voor het vervaardigen van goede su perheterodynes van zeer veel belang zijn. Deze spoelen en de octode-menglamp vor men het fundament van de nieuwe „oc- todyne"-apparatenserie van dit jaar. Alle toestellen van deze serie, zijn voorzien van een stationsnamenschaal, die uitwissel baar is. Dit is van belang bij een even- tueele wijziging van golflengten; zonder eenige moeite kan een nieuwe schaal aan gebracht worden. De laatste jaren is de omroep op de korte golf zoozeer verbeterd en uitgebreid, dat ook de Europeesche luisteraar eens verder van huis zou willen gaan, om te luisteren wat andere werelddeelen te zeg gen hebben. Met een ontvangtoestel, dat behalve voor de normale omroepgolven, ook ingericht is voor kortegolf-ontvangst, ontsluit zich voor den luisteraar een nieuwe wereld, die reeds door de sensatie van het verre onbekende belangwekkend wordt. Het aantal kortegolf-zenders is in den iaatsten tijd over de geheele wereld sterk toegenomen, zoodat de goede ontvangst van eenige ervan steeds mogeiijk is. In het nieuwe Philips apparaat is dan ook een kortegolfbereik van 1520 M. aange bracht, binnen welk gebied de belangrijk ste zenders gelegen zijn. Deze „Octodyne" is volgens het „Multi-inductance" prin cipe gebouwd. Bij dit principe zijn de spoelen voor iedere functie in ieder golf- bcreik als een aparte eenheid uitgevoerd. Het apparaat bezit verder ais speciale bijzonderheid een optische indicatie, waar mede het mogelijk is om een station op het gezicht inplaats van op het gehoor af te stemmen; een wijzer geeft n.l. precies aan, wanneer het toestel bij een bepaald sta tion zoo goed mogelijk is afgestemd. Hot laatste toestel van de nieuwe serie is een aristocraat onder de apparaten van dit seizoen. Uiterlijk onderscheidt 't zich geheel van de andere modellen en het be zit ter weerszij deh van de vierkante luid sprekeropening een langwerpige stations namenschaal. Het instellen op een be paald station geschiedt bij dit toestel ge heel door middel van lichtsignalen, n.l. door een lichtend sterretje, dat verticaal langs de stationsnamen beweegt en als optische indicatie helder oplicht., wanneer zuivere afstemming verkregen is. Ook op veriichtingsgebïed is er hard ge werkt, aldus deelde ir. van Dijk mee. De Philips natriumlampen en kwiklampen met hun toebehooren. hebben in den loop van het afgeloopen jaar slechts weinig of geen verandering ondergaan. Dit is een gunstig teeken, daar het beteekent, dat op Er zijn. niet minder dan 46 sprekende rollen, waarvan de v.h. vertolkt wordt door Raymond Massey, die eerst voor vliegenier speelt en later, in het jaar 2054, voor diens kleinzoon. Deze wordt door de inwoners der toekomstige stad voor een reis naar de maan uitverkoren. Massey zal men weldra ook als den Franschen gezant Chauvelin in de Korda-film „De Roode Pimpernel" aantreffen. Onze lezeressen zal het ongetwijfeld nog interesseeren te vernemen, dat voor het laatste gedeelte van de film een dameskapsel is ontworpen, dat in het jaar 2054 mode zou moeten zijn. Vele films deden de gruwelen van den jongsten grooten oorlog herleven, in „De Wereld in Wording" zal een indrukwek kend beeld worden gegeven van den, door velen spoedig verwachten, eerstvolgenden wereldkrijg. o merle oberon. Hoe een filmster viermaal ontdekt werd! Bestaat er wel één filmster, die de wonderlijke eer is te beurt gevallen om „vier" maal voor de film ontdekt te wor den? Merle Oberon is de gelukkige stervelinge, die van vier verschillende zijden voor het witte doek werd uitverkoren. Was het haar bijzondere charme, haar schoonheid, haar élégance of „glamour", zooals men dat in de Amerikaansche filmtaal pleegt te noemen? Wie zal het zeggen? De eerste ontdekking was wel de een voudigste en gewoonste. Bij een bezoek, dat Alexander Korda in de studio bracht, zag hij Merle en vond haar „filmge- schikt". De tweede ontdekking was spontaan en geheel onverwacht en had plaa ts boven op een autobus in Londen. Bij Marble Arch stapte de bekende filmspeler Leslie Howard op de bus en hij kwam toevallig tegenover haar te zitten. Hij begon een praatje over tooneel en film en vroeg, of hij haar adres mocht noteeren. Mevrouw Alexander Korda, de waarde volle hulp van haar echtgenoot-regisseur, zag Merle Oberon toevallig zitten. Zij was het, die haar man op de buitengewone persoonlijkheid wees. De vierde ontdekking had te Bombay plaats. Een Engelsch officier zag de toe komstige filmster dansen en stuurde on- dit gebied het laboratoriumstadium defi nitief voorbij Is. In het afgeloopen jaar zijn wederom ver schillende belangrijke installaties in be drijf genomen. Daarnaast neemt het ge bruik van kwiklampen voor straatverlich tingsdoeleinden steeds toe. Een voorbeeld daarvan is de Breestraat te Leiden, welke van een gemengde gloeilampen-kwiklam- pen verlichting is voorzien. Deze menging geeft een daglichteffect en is dientenge volge ook zeer geschikt voor bepaalde in dustrieën, waar het op een verlichting, welke het daglicht 's avonds moet bena deren, aankomt, zooals in meelfabrieken, lederbewerkingsfabrieken. verf fabrieken enz Het belangrijkste toepassingsgebied der lampen is en blijft echter ongetwijfeld dat der wegenveriichting. Ir, Amerika is een statistiek samenge steld, die een groot aantal steden en sta ten omvat, waarbij men tot de conclusie kwam, dat 's nachts 54% van het aantal ongelukken, overdag 37 en tijdens de schemering 9% gemiddeld over een jaar optreedt. Natuurlijk hangt deze bereke ning samen met de intensiteit van het verkeer overdag en 's nachts. Van een land als het onze zal deze statistiek ongetwij feld een ander beeld geven. Van meer beteekenis voor ons land zijn derhalve de statistische gegevens omtrent de ongevallen op bepaalde wegen voor- en nadat een verlichting was aangebracht. Zoo constateerde men op de Bay Shore Boulevard te St. Francisco en Shenectady County Highways te New York een ver mindering van 40% van het aantal nach telijke ongelukken, nadat op deze wegen een yerlichting was aangebracht. Deze en andere feiten zijn oorzaak, dat langzamerhand ook overheidskringen meer en meer doordrongen worden van de nood zakelijkheid eener verlichting op primaire verkeerswegen. Naar alle waarschynlijkheid zal binnen kort met de verlichting van den weg Am sterdamHaarlem een aanvang worden gemaakt. o adres van „kerk en vrede" aan paus pius xi. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft het volgende adres inzake het Ita- liaansch-Abessynische conflict aan Paus Pius XI gezonden: „Het Hoofdbestuur van de Christen- antimilitaristische vereeniging „Kerk en Vrede" in Nederland, tellende 8000 leden van alle ker'-.en en richtingen, voorgan gers en gemeenteleden, in de overtuiging, dat oorlog en oor logstoerusting onvereenigbaar zijn met 't Evangelie van Jezus Christus, verontrust door de oorlogsvoorbereidin gen, die door de Italiaansche Regeering worden ondernomen tegen het Abessyni- sche volk, een natie die evenals de Ita liaansche tot de christenvolken behoort, overwegende dat beide volken lid zijn van den Volkenbond, Laurel en Hardy: 'ge kent allen die vroo- lijke snuiters! Het zijn onafscheidelijke vrienden, die ons nu brengen in de wereld der sprookjes: in speelgoedland, een sprookje, dat natuurlijk eindigt met het gebruikelijke „En allen leefden verder ge lukkig". Het nieuwste product van deze middellijk een telegram naarAlexan der Korda. Na die talrijke aanbevelingen kreeg ze haar contract. Merle Oberon werd in Australië gebo ren, te Hobart op het eiland Tasmanië. De fantastische achternaam, die herin nert aan een sprookjesnaam, is in werke lijkheid ook een sprookje, want in den Burgerlijken Stand van Hobart vindt men op 19 Februari 1911 de geboorte aangege ven van Estella Merle O'Brien Thompson. Oberon is samengetrokken uit de drie laatste namen. Merle's vader, een officier in Engel- schen dienst, stierf vóór haar geboorte en haar moeder vestigde zich in Calcutta, waar de geheele familie woonde. Het meisje kreeg een strenge opvoeding. Toen zij 16 jaar was verliet zij de school banken en daar toen reeds haar wenschen naar het tooneel uitgingen, trachtte ze lid te worden van de „Cat"-tooneelclub, waar ze kleine liefhebberijrollen mocht meespelen. Zij maakte een reis met haar oom naar Londen doch wilde, toen ze eenmaal het leven van de groote stad had leeren ken nen, niet meer terug naar Engelsch-Indië. Toen haar oom, zwaar gebelgd, de terug reis alleen ging aanvaarden, trachtte Merle een baantje als figurante bij de film te krijgen, hetgeen haar echter niet gelukte Men bood haar een plaats aan als danseres in een ballet in Café de Paris, doch daartoe voelde zij zich weer niet geroepen. Ze weigerde met trotsch gebaar, doch toen haar financiën begonnen te i slinken, verbond zij zich bij het ballet, Ze zich Uwe boodschap van April herinne rende, waarin U de woorden van den 68e* Psalm „Hij heeft de volken verstrooid, die lust hebben in oorlogen" aanhaalt met het oog op een staat „die de oorzaak zou willen zijn vaneen monsterachtigen moord en bijna onvermijdelijke zelfmoord", verzoekt U dringend de Italiaansche Re geering en het Italiaansche volk een halt toe te roepen, opdat zij de oorlogstoerus tingen staken en zij hun geschil met het Abessynische volk voor het Internationale Hof van Justitie brengen." o de gelria vertrokken. Het naar Italië verkochte s.s. „Gelria" vertrok gisteren onder Italiaansche vlag in ballast van Amsterdam naar Triëst. o de protesten van den raad van heesch en bergen-op-zoom. In de vergadering van 28 Augustus heb ben Ged. Staten van Noord-Brabant be handeld het bezwaarschrift van c. van den Berg uit Heesch, tegen de beschikking van den raad dier gemeente d.d. 8 Aug. j.l. tot toelating als raadslid van M. van Geffen, M. J. van Zutphen, M. Verstegen, P. van de Ven, A. van Schayk, en van adressant, en het bezwaarschrift van P. van den Akker, M. van Geffen,. H. Fles- kens en M J. van Zutphen te Heesch, tegen de beslissing van den gemeenteraad d.d. 8 Augustus j.l. tot toelating als raads lid van c. van den Berg, en J. van der Stappen. Met handhaving van de raads- beslissingen hebben Ged. St. de bezwaren ongegrond verklaard. In de vergadering is verder behandeld het bezwaarschrift van J. Demmers, mr. J. A. P. M. Hasselt en A. G. G. Juten, te Bergen-op-Zoom, tegen de beslissing van den raad der gemeente d.d. 9 Aug. j.l. tot toelating als raadslid van allen. Met handhaving van het bestreden raadsbe sluit is het, daartegen ingediende be zwaarschrift door Ged. Staten eveneens ongegrond verklaard. commando vliegkamp de kooi overgedragen. Het commando van H.M. vliegkamp de Kooi is gisteren overdragen van kolonel H. Ferwerda in handen van kolonel K. van Aller. leeuwarder boternoteering. De commissienoteering voor de Neder landsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 0,47 ct. beide komieken, die zoo daverend onnoo- zel kunnen doen, zal weer heel wat be zoekers even daverend doen lachen! Men ziet de beide „grapjassen" in hun wonderlijke costuums met Charlotte Hen ry in 't midden. werkte daar drie maanden en kreeg daarna een onbeduidende rol bij de film. Na twee jaar werken in de studio's ver kreeg ze voor het eerst een tamelijk be langrijke rol, n.l. die van Anna Boleyn in „Hendrik VIII". Haar schoonheid en per soonlijkheid trokken toen ten zeerste de aandacht en na in „Don Juan's laatste avontuur" te zijn opgetreden, kreeg ze haar eerste werkelijke hoofdrol in „De Roode Pimpernel" met Leslie Howard als partner. Na „De Roode Pimpernel'! volgde spoedig een contract voor Holly wood, waar ze met Maurice Chevalier voor „Folies Bergère" werd uitverkoren. Dit is het eenvoudige en volgens haar heelemaal niet romantische levensverhaal van Merle Oberon. Haar streven voor de toekomst is hard werken, vooruitkomen en zorgen, dat ze de aandacht van het publiek steeds meer waardig wordt. o haro van peski naar hollywood? Naar wij vernemen, heeft onze landge noot, de regisseur Haro van Peski, uit Amerika het verzoek ontvangen, een Amerikaansche film te regisseeren, waar van de handeling gedeeltelijk in ons land speelt. In verband met zijn overige werkzaam heden in Nederland, Duitschland en Enge land, heeft de heer Van Peski dit voorstel in beraad gehouden. In ieder geval zal de heer Van Peski. alvorens eventueel naar Hollywood te vertrekken, de „Lou Bandy"- film te Amsterdam regisseeren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13