Werkverschaffing voor intellectueele werkloozen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 29 Augustus 19)5 Academisch gevormden krijgen wetenschappelijken arbeid UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. Tewerkstelling van anderen bij den P.T.T. en het bureau voor de Statistiek Onder intellectueele werkloozen ln den ruimen zin des woords worden verstaan zoowel Ingenieurs en meesters ln de rech ten als kantoorbedienden: menschen dus van administratieven aanleg. De alge- raeene rijkssteunregeling en werkverschaf fing betreft hoofdzakelijk handarbeiders. Maar tal van Intellectueele werkloozen zijn er eveneens slecht aan toe. Reeds eenigen tijd geleden is dit voor de regeering aan leiding geweest, ook voor hen ln een zekere mate werkverschaffing te organi- seeren. Hierbij is een scheiding gemaakt tusschen de werklooze intellectueelen in engeren zin, de ingenieurs en meesters in de rechten, en de anderen, de kantoor bedienden. De werkverschaffing voor werklooze Ingenieurs en meesters ln de rechten be treft hoofdzakelijk de jongste garde uit hun kringen, de jongelieden, die pas zijn afgestudeerd, nog geen werk hebben kun nen vinden, geen gezin hebben en te vreden zijn met een lage belooning. welke beschouwd moet worden als een tegemoet koming. daar de nood der schatkist het der regeering onmogelijk maakt, hun een salaris in den eigenlijken zin van het woord te geven De werklooze kantoorbedienden, die oa bij verschillende gemeentebesturen, bij administratieve werkverschaffingen wor den geplaatst, zijn daarentegen over het algemeen geen jongelui, maar juist oudere menschen, met een min of meer talrijk gezin. Vallen zulke werkloozen onder de algemeene steunregeling, dan krijgen zij, naar gelang van de grootte van hun gezin een ultkeering bijvoorbeeld van zestien of achttien gulden Worden zij bij een admi nistratieve werkverschaffing te werk ge steld, dan wordt er een paar gulden op dit steunbedrag gelegd, zoodat zij een inkomen halen van twintig of één-en- twintig gulden. En daarvoor loopen zij niet ledig rond. maar verrichten zij nuttig werk. wat uit een moreel en uit een practisch oogpunt de voorkeur verdient. Voor academisch gevormden. Wij zullen thans eerst wat vertellen van de werkverschaffing voor academisch gevormden, welke op verscheidene ma nieren plaats vindt. Vooreerst hebben, te hunnen behoeve, de ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken ln December 1033 de stichting tot verrui ming van werkgelegenheid voor acade misch gevormden in het leven geroepen. Er is een nauw contact geschapen tus schen de universiteiten en hoogescholen eenerzijds en de stichting anderzijds. Een hoogleeraar vertegenwoordigt de stichting bij elke universiteit of hoogeschool Bij de Rijksuniversiteiten en -hoogescholen doet dit mede de secretaris van het col lege van curatoren. Academisch gevormden, wier weten schappelijke capaciteiten gunstig worden beoordeeld, komen voor een tewerkstel ling ln aanmerking, maar hen. die, na reeds een positie te hebben bekleed, als werkloozen moeten worden beschouwd, stelt de stichting in het algemeen niet te werk. De werkzaamheden, welke hun wor den opgedragen, moeten een wetenschap pelijk karakter dragen. ZIJ krijgen alleen een toelage, als hun financieele toestand of die hunner ouders dit noodzakelijk maakt. De grootte der toelage is van den financieelen welstand afhankelijk. Zij be draagt ten hoogste ongeveer vijftig gulden per maand. Men kan opmerken, dat dit niet veel is. maar moet in aanmerking nemen, dat zij geen gezin hebben, pas af gestudeerd zijn en nog niet in de practijk zijn werkzaam geweest Aan instellingen, waarbij de academisch gevormde komt te werken, kunnen de kosten der tewerkstel ling geheel of gedeeltelijk worden vergoed. Voor de werkverschaffing komen slechts zoodanige werkzaamheden in aanmerking, waarvoor toch geen menschen uit de vrije bedrijven zouden worden aange steld. Op deze manier oefent de werk verschaffing geen loondrukkenden in vloed en wordt voorkomen, dat aan een ander een betrekking door de werkver schaffing onthouden wordt. In 1934 wer den er 153 aanvragen voor deze werkver schaffing gedaan, waarvan er 48 niet voor een toelage in aanmerking kwamen: negentien aanvragers maakten er geen gebruik van, daar zij inmiddels een be trekking hadden gevonden. Thans zijn er negentig k honderd personen bij deze werkverschaffing geplaatst. De regeering heeft aan de stichting f. 50.000 subsidie toegezegd. Hiervan werd in 1934 de helft ontvangen en in het begin van 1935 de andere helft. In 1934 is van dit subsidie slechts een betrekkelijk klein deel besteed, daar in de eerste maanden van dat Jaar de voorbereidende werk zaamheden moesten worden verricht. Be rekend naar het aantal academisch ge vormden, dat op 31 December 1934 was tewerk gesteld zal voor 1935 ongeveer f. 25.000 noodlg zijn. Bij de posterijen. Een andere werkverschaffing voor werk looze Intellectueelen is die bij het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie. Eenigen tijd geleden heeft de directeur- generaal van het Staatsbedrijf onder goed keuring van den minister van Blnnen- landsche Zaken en met medewerking van d,en van Sociale Zaken een regeling ont worpen om jonge intellectueelen zooveel mogelijk tegen den demoraliseerenden lediggang te behoeden. Dit betreft Jonge mannen van achttien tot vier-en-twlntig jaar. Hun werk is van technisch karakter. Bij deze tewerkstelling treden de arbeids beurzen bemiddelend op, in samenwerking met de Rijksinspecteurs voor de werkver schaffing, die voor de plaatsingsmogelijk heden de noodige gegevens van het Staats bedrijf ontvangen. Evenals de academisch gevormden, die werk door middel van bovengenoemde stichting krijgen, worden de jongelui alleen belast met arbeid, welke ofschoon nuttig, anders niet zou worden verricht, dus ln geen geval met werk dat ook onder nor male omstandigheden zou moeten worden uitgevoerd. Deze laatste arbeid blijft voor behouden voor op normale wijze aan te stellen personen. Ook bij deze werkverschaffing is geen sprake van loon, maar van een tegemoet koming of vergoeding. Voor afgestudeer den van de middelbaar technische scholen kan zij dertig tot vljf-en-veertlg gulden bedragen De tegemoetkoming voor inge nieurs kan daar dan bovenuit gaan tot f. 50.—. Medio September 1934 heeft het Staats bedrijf met deze regeling een aanvang ge maakt. Het aantal tewerkgestelden hier bedraagt thans veertig tot vijf-en-vijftig; van hen komen er tien van de technische hoogeschool; de rest is van middelbaar technische scholen. De werkverschaffing kan slechts op een bescheiden schaal plaats vinden ook omdat moet worden voorkomen, dat de normaal aangestelde werkkrachten in deze tewerkgestelden concurrenten zouden gaan zien. die zich leenen tot arbeid tegen een laag loon en door wier optreden anderen werk zou wor den onthouden. Voor kantoorbedienden. Thans iets over de werkverschaffing voor kantoorbedienden. Het grootste aantal hunner heeft het centraal bureau voor de statistiek te werk gesteld, dat hen betrekt van de Haagsche arbeidsbeurs en dat hen werk laat doen, waarvoor het andere werkkrachten niet zou kunnen aannemen. Het betreft hier werk, waarvoor op de begrooting geen geld kon worden uitgetrokken en dat niet vol- stiekt noodzakelijk, maar stellig zeer nut tig is. Een voorbeeld hiervan is een, eenlgszins ruim opgevatte, gezinsstatistiek bij welker samenstelling verscheidene de partementen en ook gemeentebesturen be lang hebben. Maar ook een aantal andere afdeelingen der statistiek kunnen zulke tewerkgestelden uitnemend gebruiken. Op deze manier zijn er vijftig tot zestig werk looze kantoorbedienden aan het centraal bureau voor de statistiek te werk gesteld. Ook hier vindt de financiering uit het werkloosheidssubsidiefonds plaats. Tot 1 October a s. heeft de regeering een vergoeding voor deze werkverschaffing toegezegd en verwacht mag worden, dat zij zal worden verlengd. De belooning be draagt één-en-twintig gulden per week. De arbeidsbeurs wijst werkloozen met een min of meer talrijk gezin aan, zoodat er ter bereiking van dit bedrag niet te veel behoeft te worden toegelegd op wat zij anders aan steun zouden moeten ont vangen.. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat deze menschen geheel los worden tewerk gesteld, zoodat er geen sprake van kan zijn, dat voor hen een betrekking zou wor den gereserveerd, welke aan anderen ont houden zou worden of waardoor anderen werkloos zouden worden. Het aantal te werkgestelden bij deze instelling is laat stelijk uitgebreid in verband met de ver keerstelling, waarvan de resultaten bij het centraal bureau voor de statistiek binnen komen en daar door tewerkgestelde, werk looze kantoorbedienden worden verwerkt. Met voldoening kan worden vastgesteld, oat deze werkverschaffing aan haar doel beantwoordt. De tewerkgestelden betoo- nen over het algemeen veel ijver, waar- deeren de gelegenheid om te werken, en beijveren zich hun arbeid zoo goed moge lijk te verrichten. Ter bespoediging van het w erk der verkeerstelling waren zij bij voor beeld terstond bereid, in ploegen te wer ken. Het resultaat van de werkverschaffing bij het centraal bureau voor de statistiek ls absoluut gunstig en heeft een moreel en nuttig effect. Bij het rijksarchief. Een andere werkverschaffing voor werk looze kantoorbedienden kan bij het bureau van documentatie, verbonden aan het Rijksarchief, plaats vinden. Hier worden van ouds families, geslachtsboomen uit oude kerkregisters samengesteld. De hee- ren, die zich met dezen arbeid bezig hou den. doen dit uit liefhebberij; maar het zou hun zeer te stade komen, als zij over eenlge werkkrachten beschikten, die de resultaten van het onderzoekingswerk op kaart zouden kunnen zetten. Hierover wordt nog overleg gepleegd, maar daarbij blijkt het ruimtegebrek voor de werk krachten een moeilijkheid op te leveren, welke nog moet worden opgelost. Oop het bureau voor iconografie heeft eenige menschen gevraagd. Er is reden te hopen, dat ook hier eenlge werkloozen aan werk zullen kunnen worden geholpen. In andere gemeenten Te Haarlem bleek het nuttig werklooze intellectueelen te werk te stellen, opdat de fragmentarisch bestaande gegevens om trent de aanwezige rioleeringen en weg verhardingen zouden kunnen worden ver zameld. aangevuld en op kaart gebracht. Men had deze arbeid moeten stilleggen van wege de bezuiniging, maar het werk is, hoe wel niet noodzakelijk, ongetwijfeld wen- schelijk. Bij deze werkverschaffing zijn vier k vijf werklooze technici voor twintig gulden per week tewerkgesteld. Omdat de WATERPOLO. OOK A. Z. DEGRADEERT. Door een 41 nederlaag tegen het reeds gedegradeerde D J K. te Amsterdam is' thans ook A.Z. (Amsterdam) naar de 2e klasse gedegradeerd. WIELRENNEN. NIEUtV - SWIFT. Hedenavond organiseert bovengenoem de vereeniging eenige tralningswedstrijden op de grasbaan van het Sportmanterrein aan de Groenoordstraat. Ook de verschil lende voor a.s. Zondag gecontracteerde renners zijn in de gelegenheid gesteld op de baan te trainen, vanaf 6 uur nam. Met de meeste renners welke a.s. Zater dag om vier uur zullen uitkomen, worden tevens reeds onderhandelingen gevoerd voor een grasbaanwedstrljd op Zondag 15 September. Voor de A-, overgang-, B- en C-klasse worden Zaterdag eveneens wed strijden verreden, waarvoor de leden om vier uur op het terrein aanwezig moeten zijn. LAWN-TENNIS. OM DEN VAN LENNEF-BEKER. De laatste uitslagen van de te Overveen gespeelde wedstrijden om den Van Lennep- beker luiden: Kwart beslissing: Kllnkspoor (Arnhem) slaat F. Rhodlus 1—6 10—8 6—3. Halve eindstrijd: Fabius (Baarn) slaat J. Oudes (Haarlem) 63 60; P. Rutser (Utrecht i slaat Kllnkspoor 61 63. Finale: P. Rutser (De Braauw) slaat Fa- blus 5—7 6—4 7—5. VOETBAL. U. V. S.—TONA. U.V.S. speelt Zondag a.s. met verschil lende elftallen op het terrein aan den Ka- naalweg oefenwedstrijden tegen Tona-elf- tallen. Het programma luidt: 10 uur: U.V.S. C-adspTona adsp.; 10 uur U.V.S. 6Tona 4; 12 uur U.V.S. 5—Tona 3; 12 uur U.V.S. 4—Tona 2; 2 uur U.V.S. comb. Tona I. or- WEDSTRIJD C.G.W. Morgenavond halfnegen speelt op het Stoeke-terrein C.G.W. I tegen een elftal der electromonteurs van de constructiefa- brieken v. Egmond alhier. Scheidsr. ls de heer J. Crama. DUIVENSPORT. DE ZWALUW (Voorschoten). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Noyon (Fr.), afstand hemelsbreed tot het hok van den len prijswinnaar te Stomp- wijk 298 KM. 870 M. In concours-stonden 84 duiven, losgela ten om 7 uur voorm, bereikte de eerste vogel het hok ent, lli uur 41 min. 3 sec., deze vloog dus met een gemiddelde snel heid van 1063,4 M. per minuut. De 17e duif werd geconstateerd om 12 uur 11 min. 27 sec. (Voorschoten). De prijzen werden als volgt behaald: L. C. Janson. Stompwijk, 1; A W Querre- veld. Voorschoten 2 en 9; G. J. Zwaan. ld. 3. 14, 17; H. V. d. Meer. Veur, 4, 11, 12. 13; J. Verhoeven, Voorschoten, 5. 6, 15; H. H. J. V Klaveren, id. 7, 8, 10; Gebrs. Köhne, Veur, 16. o DAMMEN. GEEN REVANCHE-WEDSTRIJD. In aansluiting op een bericht van gis teren meldt de heer N. Optendrees ons dat hij wel een tiental partijen heeft gespeeld tegen den heer v. d. Blom, doch dat daarbij van eenlge revanche inzake het Leidsche kampioenschap geen sprake was. menschen eigen teekengereedschap me debrengen, ls er op deze belooning f. 1.50 per week opgelegd. Alleen werkloozen, die anders zouden moeten worden gesteund, komen voor zulk een werkverschaffing ln aanmerking. Aan Haarlem ls ook toegestaan, enkele werklooze kantoorbedienden te werk te stellen voor de ordening van het oude ar chief van het voormalig burgerlijk armbe stuur. Dat het voorbeeld navolging vindt, blijkt uJt een aanvrage van Groningen om een administratieve kracht ten einde een hoog leeraar. die opgravingen in Drente ver richt, met administratiewerk te assls- teeren Ook kwam uit Rotterdam een aanvrage. Men gevoelde in deze gemeente de behoef te te weten, welke woningen in de onder scheidene huurklassen op een bepaald oogenblik leeg staan, hoeveel de huur er van bedraagt en welk percentage de leeg staande woningen van een bepaalde huur- klasse vormen. Men achtte dit van belang. Ook met het oog op de vraag, of een ge steunde werklooze een goedkoopere woning zou kunnen betrekken, waardoor de huur- toeslag der overheid zou kunnen worden verlaagd en de gesteunde zelf minder huur zou behoeven te betalen. In verband hier mede moest van 120.000 woningen de huur worden opgenomen. Om de resultaten van dit werk op papier te zetten, moesten twee ambtenaren van volkshuisvesting en bouwpolltie door een twintigtal werklooze kantoorbedienden worden geassisteerd. Zulk werk vordert een paar maanden. Het departement ging ermede accoord en het weekloon werd op één-en-twintlg gulden gesteld. Er zijn nog enkele andere gemeenten, waar een dergelijke administratieve werk verschaffing bestaat of met welke overleg erover met de regeering wordt gepleegd. Moge met dit overzicht duidelijk zijn ge maakt, wat er op dit oogenblik op het ge bied van werkverschaffing voor intellec tueele werkloozen geschiedt en wat de re sultaten ervan zijn. Deze tewerkstelling vindt uiteraard op beperkte schaal plaats, maar de regeering is voornemens, er meer en meer uitbreiding aan te geven, nierbij intusschen geenszins uit het oog verlie zende, dat het alleen werk mag betreffen, waarvoor geen geld op de begrooting kan worden uitgetrokken en dat anders niet zou worden verricht, ALPHEN. De Koninginnefeesten. Deze feesten, welke worden georgani seerd door de Chr. Oranjevereeniging en de Wllhelmlnavereeniglng vangen Maan dagmorgen a.s. aan met een reveille van de Oranje Garde. Daarna heeft er koraal- muziek plaats op het Kerkplein door „Leo XIII" en voor het Nutqgebouw door „Crescendo" Mede zullen dien ochtend de kinderen van verschillende scholen op het IJsclubterrein een zanghulde bren gen. 's Middags begeven de gecostumeerde groepen zich vanaf de Marthastichting naar het feestterrein, alwaar een Middel- eeuwsch Openluchtspel zal worden opge voerd. Tevens hebben er dien middag kinderspelen plaats. Het avondprogramma biedt tal van verscheidenheden, o.a. een riddersteekspel. Oud-Hollandsche dansen, een groot oogsttableau, enz., enz. Kortom een programma waarmede de organlseerende vereeniglngen alle eer Inleggen. Raadsagenda. De e.v. raadsvergadering onzer gemeente is bepaald op Dinsdag 3 Sept. a.s. des n.m. 7 uur. De agenda bevat de volgende pun ten: 1. Beëedlglng nieuw toegelaten raads leden; 2. Benoeming Wethouders; 3. Voor stel van B. en W. l.z. het aangaan eener nieuwe overeenkomst betreffende de destructie van vee en vleesch met de N.V. „Gekro" te Overschie; 4. ld. l.z. verkoop van perceelen der gemeente aan de Hooft- 1 straat aan den heer W. B. Kroon q.q. al hier en aankoop van een strook grond van de verg. tot evangelisatie op geref. grond slag te Oudshoorn; 5. ld. l.z. verkoop van een perceel bouwgrond aan de Stevlnstr. aan den heer C. J. Sprei) te Apeldoorn; 6. ld. l.z. toekenning subsidie aan de Burger wacht en gratis gebruik van de Schietbaan door de burgerwacht; 7. ld. l.z. het aangaan eener nieuwe gemeenschappelijke regeling (net Woubrugge betreffende de toelating van kinderen op openbare scholen; 8. ld. tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met omliggende gemeenten l.z. hulpverleening bij brand en tot vaststel ling eener nieuwe brandweerverordening; 9 Verdeeling van den raad in afdeelingen; 10. Benoeming van verschillende commis sies van bijstand; 11. benoeming van 3 leden van het burgerlijk armbestuur; 12. voorstel van B. en W. l.z. wijziging van de precarloverordenlng. ALKEMADE. Koninginnefeest te Oud-Ade. Gisteren ls het den geheelen dag te Oud-Ade gezellig toegegaan. Daar was, nadat eenlge Jaren geen feest gehouden was, weer eens een echt ouderwetsche Konlnginnevlerlng gehouden, waarvan door oud en Jong naar hartelust genoten ls. Er was ringsteken, er werden verschil lende kinderspelen gehouden als ton netjesteken enz., terwijl op het feestter rein meerdere vermakelijkheden aanwezig waren, waarvan enorm genoten Ls. Een klein, maar dapper blazend muziekcorps, hielp mede, de goede stemming te bevor deren. Tot bij middernacht heeft men van dit geslaagde feest geprofiteerd. De bewoners van het dorp en uit de omgeving kunnen er met genoegen op terugzien. Den orga nisatoren komt een woord van hulde en dank voor hun werk zeker toe! BODEGRAVEN. DE A.S. WETHOUDERSVERKIEZINGEN. Overeenkomst tusschen de A.R. en R.K. fractie. Voor de a.s. Dinsdag te houden wethou dersverkiezing ls overleg gepleegd tusschen de A.R. en R.K. fracties, die samen over 8 van de 13 zetels kunnen beschikken, al heeft de A.R. fractie er momenteel nog maar 4. Daarbij ls besloten dat deze fracties hun stem zullen uitbrengen op de heeren B. Batelaan en H. J. v ,d. Poll. De heer Bate laan is Jarenlang namens de A.R. partij raadslid geweest, maar trad bij het optre den van den heer Huytkar als wethouder terug. De heer v. d. Poll werd verleden Jaar ln de vacature Huytkar als wethouder ge kozen en blijft dus zitting houden. Gevolg van deze afspraak zal zijn dat wethouder v. d Marei (C.H.) niet zal worden herbe noemd. KONINGINNEDAG-VIERING DOOR „DE VIJFJAARLIJKSCHE". Goed geslaagde feestelijkheden. Woensdag hadden de feestelijkheden plaats, die ter gelegenheid van den Konin ginedag werden georganiseerd door de ver. „De Vljfjaarlljksche". Het was een be scheiden feest, dat echter heel wat men schen op de been heeft gebracht. Reeds om 8 uur vlrg het feest aan met een uit voering van koraalmuziek op het dak van het pand der fa. Ubert aan de Brugstraat, door „Crescendo". Te 9 uur volgde daarop door de straten een muzikale rondgang van datzelfde corps, gevolgd door de leden van de feestcommissie. Al spoedig daarna begon het beweeglijk te worden in de straten. Men wachtte op de stoet voor de te houden rlngrijderij. De deelnemende wagentjes werden opgewacht aan het station, waar een stoet werd ge formeerd. die onder muzikale begeleiding naar de Nieuwe Markt vertrok. Daar waren op het groote terrein 2 ringen gehangen en daaromheen verdrongen zich vele honder den, als altijd in spanning om te zien wie den ring steken zou en wie niet. Het mee- rendeel van de deelnemende 20 wagentjes was aardig met bloemen versierd. Zeer veel aandacht trok een gecostumeerd paar ln Zeeuwsche kleederdracht. Het mlddagfeest begon te 2 uur. Men had wat nieuws voor Bodegraven gevonden en wel een ballonwedstrijd. Daarvoor be stor.'' veel animo en vele honderden bal lons, bedrukt met een reclame voor Bode graven als centrum van den handel ln vol vette kaas gingen de lucht in. Nog tijdens het oplaten van de ballons beron de pop- penkastvertoonlng. die verzorgd werd door den heer Hofman uit Utrecht. Honderden en honderden, kinderen en grooten stonden om het altijd nog aardige spel heen. Van HEDEN: Stadsevangelisatie: Hoogl. Kerkmis 46, de heer De Ruiter uit Utrecht rr« 8 uur. DAGELIJKS. Sted. Museum de Lakenhal: Zilverten toonstelling (tot 30 September). 50 centi Ook toegankelijk Donderdagavond 29 Auz van 810 uur nam. en vermoedelijk vet. dere Donderdagen. DIVERSEN. Woensdag lnst. v. Praeventleve Genees leunde. Consultatiebureau voor moelUiki kinderen. Halfdrle tot halfvler. Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: lnst. Praeventleve Ge. neeskunde Consultatiebureau voor Alco. bollsten. 7 uur nam. Vrijdags: lnst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam, „De patrouille des doods". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trlanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam „Op stap". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. om, „De drie toffe jongens van het Vreemde lingen legioen". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/, u nam, „Het meisje met de blauwe hoed". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, Vit uur en 8 u li, De apotheek Hooigracht 48 is dag en r.acht geopend voor leden v h zlekenlondl „Tot Hulp der Menschheld" echter tan nam. 8 uur tot v.m 8 uur alleen toot spoedrecepten De avond-, nacht- en Zondagdlenst dit apotheken wordt van Maandag 26 Aug. tot en met Zondag 1 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 623 en C. van Zijp, Wllhel- mlnapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. een herhaling der vertooning op aniji plaatsen kon niets komen. Het middagprogramma werd beslote met een concert. Er kwamen toen een pas „leege" uren, waarna het avondfeest aan ving. In dichte drommen trokken de be langstellenden, waarvan honderden pel fiets van buiten waren gekomen, naar het „Esto"-terrein ln Oud-Bodegraven onderdi gemeente Zwammerdam, om de openlucht bioscoopvoorstelling, die verzorgd weri door de N.V. „Alpha" uit Alphen a. d. Riji en het vuurwerk van de fa. de Kat ui Leiden, te bewonderen. De belangstellln voor deze programmapunten blijft toch nol maar steeds bestaan. Bulten het terreül verdrong zich alles aan kooplieden, kun stenmakers enz. dat ln Bodegraven geel toegang kreeg. Door de wonderlijke ge meentegrenzen kregen ze nu nog een kans Het programma was Inderdaad goed ver zorgd en ook het vuurwerk viel zeer ln den smaak. Nog gerulmen tijd heerschtc er na afloop van de feestelijkheden ln de straten en de café's een levendige drukte. Een Hervormd of een Gereform. raadslid! In een gehouden buitengewone leden- vergadering van de A.R. Klesvereeniging werd door het bestuur voorgesteld den heer G. Uithol, die door het Centraal Stem bureau tot raadslid was aangewezen ln de vacature va d. Boom, verlof te geven deze benoeming te aanvaarden. Volgens een bij de candldaatstelllng gemaakte afspraak zou n.l. een vacature voor een kerkelijk- Hervormd lid ook door een Hervormde worden Ingenomen, terwijl de heer Uithol lid ls der Geref, Kerk. De nog op de IIIs' voorkomende Hervormde candidate)) wenschten echter geen benoeming te aan vaarden. De vergadering besloot echter met dit voorstel niet accoord te gaan en de oude afspraak te handhaven, niettegenstaande de aanwezige Herv. candldaten hun stand punt handhaafden. Het staat dus zeer ta benieuwen wie nu eindelijk de vaceerenda 5e plaats zal innemen. De komende feesten der Chr. Oranjevereen, De Chr. Oranjevereeniging hoopt mor genavond den Koninginnedag te vieren met een feestavond, die gehouden zal wor den ln de Geref. Kerk. De samenkomst zal worden geleld door den heer X. Hoogen- doorn, voorzitter der vereeniging. Daarna zal ds. Klüsener, alhier de feestrede hou den, waarvoor hij als onderwerp koos „Ver* siering of sieraad". De heer D, Boot zal het kerkorgel bespelen, terwijl het programma talrijke liederen bevat, die ln samenzang ten gehoore zullen worden gebracht. Het slotwoord wordt gesproken door ds. Dam. Zaterdagmorgen beginnen dan de few* telljkheden ,dle deze vereeniging organ!- seert met de Chr. Schoolvereeniging. Daar aan nemen deel de verschillende Chr. Scholen in Bodegraven, die ln de Meije en de Chr. Bewaarschool. Men hoopt allereerst samen te komen in de scholen en vandaar ln optocht met muziek door de straten te marcheeren naar de Ned. Herv. Kerk, waar een feesteltl» samenkomst met de kinderen is belegd Gesproken wordt daar door den heer Maaskant. - 's Middags vangen op een terrein ln Ou Bodegraven de kinderfeesten aan, waar5,„ door ongeveer 600 kinderen zal wor_rL deelgenomen, 's Avonds wordt het P gramma verzorgd door de beide maz vereeniglngen, die een concert zullen e ven op de Nieuwe Markt. jj

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6