Koningin Astrid van België bij auto-ongeluk in Zwitserland gedood 76ste Jaargang DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 No. 23138 dagblad voor leiden en omstreken - STADSNIEUWS, BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en pfaatsen waak agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 33 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijü- lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maxlnium aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven1 10 ets. porto te betalen, «i Verplicht bewijsnummer 5 ets; Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. .Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden Franco per post f. 2 35 per week per 3 maanden (voor binnenland f. 2.3S f.O.lS -f* portokosten] f.9.88 pej 3 mnd.t.'- X BELGIE IN ZWAREN ROUW GEDOMPELD Een ontzettende slag heeft opnieuw het Belgische Vorstenhuis en het Belgische volk getroffen. De zoo beminde Koningin Astrid is in Zwitser land bij een auto-ongeval gedood. Het ongeluk vond plaats op den weg van Küssnach naar Luzern aan de Noordzijde van het Vierwaldstattermeer. De Koning zelf bestuurde den wagen. Zijn chauffeur was achterin gezeten. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak verloor de Koning de macht over het stuur, waardoor de wagen afgleed naar den oever van het meer. De Koningin sloeg met het hoofd tegen een boom en werd op slag gedood. De Koning werd slechts licht gewond. Koningin Astrid. wier charmante per- toonlijkheid ons allen nog duidelijk voor jogen staat, vooral na Haar bezoek aan Koordwijk, werd 17 November 1905 te Stockholm geboren, en is dus bijna 30 jaar geworden. Sedert 4 November 1926, ten te Stockholm het burgerlijk huwe lijk werd gesloten, gevolgd op 10 Novem- kr door de kerkelijke inzegening te Brussel, was Zij gehuwd met kroonprins leopold hertog van Brabant, die sedert «t overlijden van Zijn vader, koning Albert. op zoo noodlottige wijze op 17 februari 1934 om het leven gekomen bs Leopold III Koning der Belgen was. Uit het zeer gelukkige huwelijk van Koning Leopold met Koningin Astrid zijn ontsproten prinses Josephine Charlotte, geb. 11 October 1927 en kroonprins Bou- dewijn Albert, geb. 7 Sept. 1930, alsmede prins Albert, geb. 6 Juni 1934. De verpletterende tijding heeft een ont- zettenden indruk gemaakt op het geheele binnen- en buitenland. Ten teeken van rouw werden overal in verschillende plaatsen van België de vlag gen halfstok geheschen. De Belgische zenders staakten de uitzendingen en be perkten zich tot bijzonderheden omtrent het ongeluk. Algemeen wordt ten sterkste betreurd dit heengaan van de Koningin, die de volle liefde en eerbied bezat der Belgische bevolkine alsmede van die van andere landen. Brussel in rouw. JAARVERGADERING DER CHRISTEL. Als een kille verschrikking waarde over het feestelijk vertier der drukte van de Wereldtentoonstelling in de Belgische hoofdstad Brussel het vreeselijke, schier ongelooflijke nieuws: „Koningin Astrid ge dood in Zwitserland tijdens een zomerver blijf, dat zij zoo ten volle genoot uit het leven weggerukt." Voor de tweede maal in 2 jaar wordt België in rouw gedompeld en de slag treft, te harder door de vreeselijke wijze, waarop twee menschenlevens, die een hooge plaats Innamen in 't openbare leven van België, van het leven werden afgesneden. Over 't leed, dat de Belgische vorsten- familie thans heeft getroffen, past 't an deren slechts te zwijgen en dit zwijgen moge 't sterkste blijk van medeleven zijn, dat den zwaar getroffen Koning van Bel gië, zijn kinderen en zijn in rouw gedom pelde moeder treft. Ook in Zweden zal men diep zijn ge troffen door den dood van de beminde Koningin, die nog zoo dikwijls op de plaats van Haar jeugd vertoefde en die de Zwe den nog zoo vaak mochten begroeten in hun land. Eenvoudig prinsesje werd Koningin. Over het Zweedsche prinsesje, dat Ko ningin van België werd en nu op zoo diep tragische wijze en op jeugdigen leeftijd, het tijdelijke voor het eeuwige verwisselde, herinneren wij ons de volgende bijzonder heden. Het prinsesje, dat met haar ouders in een eenvoudig huis in de Zweedsche hoofd stad woonde, was een bekende figuur. Bijna eiken dag zag men drie dames over den Strandvag, de Stockholmsche Kalver- straat, voortstappen; het waren de moeder, prinses Ingeborg, met haar twee dochters, Martha, die thans kroonprinses van Noor wegen is, en Astrid. De tocht ging dan naar den dierentuin of naar een warenhuis, waar inkoopen werden gedaan. In de huishouding ging het betrekkelijk eenvoudig toe. Eerst woonde de prinse lijke familie in een Villa, later werd een gehuurde woning betrokken. De drie doch ters, de oudste Margaretha is getrouwd met prins Axel van Denemarken, en de zoon Carl, werden opgevoed, zooals in een welgestelde burgerfamilie gebruikelijk. Astrid interesseerde zich voornamelijk voor de huishouding en was altijd gereed haar moeder te helpen; voor de boeken had zij, naar zij zelf lachend zeide, minder belangstelling, des te meer trok het de aandacht, dat zij zich plotseling verwoed ging wijden aan de studie van Fransch. De reden voor die studie was voor de familieleden geen geheim, In Maart 1926 was de Koningin van België met haar oudsten zoon In Stockholm geweest en het eenvoudige prinsesje had op den kroon prins direct een diepen indruk gemaakt. De kennismaking werd voortgezet, in Pa rijs en in Luxemburg en toen de vacantie voorbij was, voelde Leopold zich weer bij zonder aangetrokken tot het Noorden en verscheen onverwacht op het landgoed Fredhem van Prins Karei in Oestergöt- land. Daar groeide de liefde tusschen de jon gelui met den dag, doch de groote beslis sing was nog niet genomen. Als er plotse ling gasten kwamen, verdween de onbe kende bezoeker naar den zolder en was de kust vrij, dan daalde hij weer neer uit hooger sferen. Op 21 September werd de verloving offi cieel bekend gemaakt. En het paartje hield zich aan een oud Stockholmsch gebruik: het ging gearmd wandelen op den Strand vag en alle vrienden en kennissen snel den op de verloofden toe, om even de hand te drukken. Aan het zorgeloos be staan van een eenvoudig prinsesje was een einde gekomen. Vroeger dan iemand heeft kunnen verwachten, moest zij de taak van Koningin der Belgen op zich nemen. Doch ook vroeger dan iemand heeft kunnen verwachten, Is deze Koningin der Belgen nu heengegaan DE FEESTEN DER VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Omtrent de feesten op 31 Augustus te organiseeren door de Ver. Koninginnedag vernemen wij, dat de kinderen zich 's mid dags zullen verzamelen op de Hoogland- sche Kerkgracht, voor het opstellen van Jen stoet, die vandaar naar het Schut tersveld zal trekken. De muziek van het 6e R. V. A. en van de Leidsche Chr. Har- monievereeniging zal den stoet begelei den. De kinderspelen zullen voorafgegaan vorden door de opiating van 2000 post- luiven en gevolgd door een Paardensport- lemonscratie, te geven door de rijvereeni- ving „De Venneper ruiters", oncter leiding van wachtmeester E. Beverwijk. JEUGDVER. „NOMATEG". Gisteravond hield de Chr. Jeugdvereen. N.O.M.A.T.E.G. haar 7de jaarvergadering. Deze samenkomst, die zeer druk bezocht was, werd door den eersten voorzitter, den heer A. J. v. 't Riet op de gebruikelijke wijze geopend. Hierna sprak spr. een wel komstwoord tot het bestuur en de leden, de ouders enz. en in het bijzonder tot de leden van de Commissie van Toezicht. In een ernstige peroratie wees de voorzitter erop, dat het nu meer dan ooit noodig is, de banier van Nomateg trouw te blijven. Gelukwenschen waren ingekomen van vele zustervereenigingen, voorts van dr. W. Th. Boissevain en de heeren P. v. Lienden en Jac. Heijmans. Na het zingen van het Vereenigingslied bracht de w.n. secr. het jaarverslag uit, i waarin alle bijzonderheden op verzorgde wiize werden weergegeven. Het verslag van den penningmeester, hoewel somber in den aanvang, getuigde toch van eer. krachtig leven. De kas sloot met een totaal van f. 1325 en een saldo van f. 35, terwijl het Bouw fonds dit jaar tot ruim f. 3000 steeg. Spr wekte op de Vereeniging trouw te blijven steunen. De heer Minderhoud bood daarop de gelukwenschen aan namens de Commissie v. Toezicht en wekte op, krachtig voor waarts te gaan. Spr. wenschte bestuur en leden veel zegen toe. Namens de Meisjesver. A werd bij. mon de van mej. R, Knotter den penningmees ter een bus met inhoud aangeboden ten I behoeve van het sportterrein, terwijl een collecte voor ditzelfde doel een prachtig bedrag opbracht. Hierna volgde een gezellige pauze waar in versnaperingen werden aangeboden. Door eénige leden werden aardige voor drachten gehouden, die zeer in den smaak vielen. Het was reeds bijna middernacht alvo- rens de 2de voorz. zijn dankwoord uit sprak en voorging in dankgebed. Al met 1 al een goede avond! "•'Lejijk taftgel cjej S§lgi§S&ê ï$efl»gsfaffiilie. Qjoef is <jj$ verstpord.... Naar wij vernemen zal de zangver- eeniging „Kunst na Arbeid" Maandag a.s. een concert aanbieden aan doktoren, zus ters en patiënten van het Diaconessen- hats alhier, Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND Werkverschaffing voor intellectueele werkloozen. (2e Blad). Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, is gisteravond voorzien van de H. H. Sa* cramenten der Stervenden. (Binnenland, 3e Blad). De staking te Tilburg breidt zich uit, (Binnenland, 3e Blad). Onderzoek naar den toestand van on dersteunde werkloozen te Amsterdam. (Binnenland, 3e Blad). Auto- en benzinedieven te Utrecht aan gehouden op advies van de Alphensche politie. (Gemengd, 3e Blad), Doodelijk ongeval te Lisse. 10-jarig meisje doodgereden. Haar vader gewond. (Laatste Berichten, le Blad). GESLAAGDE BOOTREIS DER WONINGBOUWVEREENIGING „DE EENDRACHT". Het is gisteren voor de kinderen der leden van de Koningbouwver. „De Een dracht". een heerlijke dag geworden, on danks de regenbuien, die meerdere malen neervielen. Niet minder dan 525 kinderen, maakten met de geleiders en geleidsters, I waardoor het aantal der deelnemers tot 571 aangroeide, een prachtige bootreis met 1 „de IJsel I" naar „Groenendaal" bij Haar lem, via de meren en de Ringvaart. Hoe hebben allen, zoowel tijdens de reis, die werd opgeluisterd door muziek van „Nieuw j Leven" op „Groenendaal" genoten! Ge- i zondheid met lepels werd opgedaan, stevig is er gegete» fijn en intens deelgenomen aan de vele kinderspelen, die op „Groe nendaal" georganiseerd zijn. Later, dan men aanvankelijk vermoed had, kwamen de enthousiast-gestemde kinderen in onze stad terug, eerst des avonds te half tien. Men was reeds om 8 uur vertrokken, zoo dat er heel wat prettige uurtjes achter i den rug lagen. j De prijzen der gehouden kinderspelen worden Zaterdagmiddag a.s. te 4 uur uit gereikt voor het kantoor der vereeniging Lombokstraat 49. Dan zal men tevens nog eens herinneringen kunnen oDhalen aan dit vrooiijke feest, dat in elk opzicht zoo goed geslaagd is! BUITENLAND KONINGIN ASTRID VAN BELGIË OP 29-JARIGEN LEEFTIJD BIJ EEN AUTO- ONGEVAL IN ZWITSERLAND GEDOOD. (le Blad), De Italiaansche ministerraad te Bol zano. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ENGELAND. Het Hoogerhuis als rechtbank. Voor het eerst sedert 34 jaar zal het Hoo gerhuis weder recht moeten spreken over een Peer van Engeland. Het betreft hier een verkeersongeluk, dat eenlgen tijd gele den in het graafschap Surrey plaats had. De wagen van Lord Clifford kwam daar in botsing met een andere auto waarvan de bestuurder werd gedood. Volgens de aanklacht zou Lord Clifford het ongeluk hebben veroorzaakt. Een bur gerlijk gerechtshof te Kingston was van dezelfde meening doch kon volgens de Engelsche wet uit den tijd der Magna Charta den beschuldigde niet veroordeelen, aangezien lord Clifford als Peer van Enge land niet door een gewoon gerechtshof ver oordeeld kan worden. Het vorige proces voor het Hoogerhuis vond plaats in 1901 toen lord Russel schul dig werd bevonden aan bigamie. LITHAUEN. De staking der boeren. De boerenstaking breidt zich uit over Oost- en Noord-Lithauen. Naar verluidt is het in de districten Rossieniai en Ke- daniai benevens in andere plaatsen tot samenscholingen gekomen. De garnizoenscommandant van Kowno heeft langs administratieven weg reeds een negentiental onruststokers veroor deeld. Het aaantal arrestaties bedraagt thans ongeveer 60. Onder de boeren zijn wederom vlug schriften verdeeld, waarin als voorwaarde voor het bijleggen van de staking ver schillende eischen aan de regeering ge steld worden. Deze eischen zijn verlaging van de grondlasten met 50 pet., verlaging van den rentevoet voor landbouwcredie- ten tot 30 pet., opheffing van de monopo lies en aanpassing van de prijzen voor landbouwproducten aan de prijzen voor industrieproducten. Naar verluidt zal de president der repu bliek in verband met de gebeurtenissen een oproep aan de bevolking uitvaardigen. Geruchten doen de ronde, volgens de welke de minister van landbouw, die deze functie thans reeds verscheidene jaren bekleedt in verband met de ongeregeld heden zal aftreden. In zijn plaats zou de tegenwoordige minister van opvoeding en I vroegere directeur van de landbouw- academie. Tolkunas, optreden. Ter opheldering van den oorsprong der boerenonlusten is een streng onderzoek ingesteld. O.m. is heden ook de leider der volkssocialisten en vroegere minister president, Slescevicius, aan een verhoor onderworpen. OOSTENRIJK. De toestand van vice-kanselier Fey. Ter correctie van de eerste berichten over den toestand van minister Fey is thans een officieel bulletin uitgegeven te Weenen. waarin gezegd wordt dat de verwondingen van den minister zeer ernstig zijn. Hij heef! een hersenschudding, een neusfractuur en verscheidene hoofdwonden. Er is echter geen zenuwschok geconstateerd. Dc gewon de mag geen bezoek ontvangen. Alleen Bondskanselier Schuschnigg heeft eenige oogenbllkken aan zijn bed .vertoefd, VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt gaat op reis. President Roosevelt heeft de wet on derteekend, waardoor de neutraliteitspo litiek van de Vereenigde Staten een gron dige wijziging ondergaat en o.a. het be ginsel van de vrijheid ter zee overboord wordt geworpen. Roosevelt heeft verklaard, dat de wet uiterst bevredigend is, aangezien zij vol doet aan de eischen, die de huidige si tuatie stelt. Hij betreurde slechts, dat niet ook nog credieten en leveringen aan oor logvoerenden verboden waren. Zou de toestand zich echter ingrijpend wijzigen, dan zou het probleem opnieuw aan de orde gesteld kunnen worden, wanneer het congres in Januari a.s. weer bijeenkomt. In den loop van deze week zal Roose velt de laatste wetten, die nog op zijn andteekening wachten, afdoen en zich lan voor geruimen tijd op reis begeven, i.a. naar de groote tentoonstelling in San Diego. Tegen het einde van October zal hij via het Panama-kanaal naar Washing ton terugkeeren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1