76,t<? Jaargang DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 No. 23138 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. m Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: Franco per post f2 35 per 3 maanden f. 2.3S. per week f. 0.1S per 3 maanden -f, portokosten^ (voor binnenland f.0 80 per 3 mud.).. nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake de vermakelijkheidsbelasting. Het volgend adres ls aan den Raad dezer «meerite gezonden: Geeft met verschuldigde eerbied te kennen: Het bestuur der Ver. tot behartiging der belangen van Café-Restaurantbedrijven in Nederland inzake muzlekaangelegen- heden, gevestigd te Utrecht, Lorentzlaan 11 bis; dat zij met steeds toenemende teleur stelling moet constateeren, dat de zaken san Café-Restaurantbedrijven werkende met muziekensembles strijkjes aan de thans heerschende crisis het hoofd niet meer kunnen bieden; dat het ln hoofdzaak ls toe tc schrijven ian de lastenopdrijvirtg waaraan vele ge meenten zich hebben schuldig gemaakt; dat een dezer voornaamste drukkende en onredelijke lasten is de Openbare Ver makelijkheidsbelasting. ook wel genaamd muziek- of vermakelijkheidsbelasting; dat bij een volharden van het tegen- loordige aanslagpeil der bedoelde belas ting dit kan lelden tot sluiting resp. in krimping der exploitatie dier bedrijven, naartoe volgens door ons ingewonnen in lichtingen onvermijdelijk zal moeten wor den overgegaan; dat vastgesteld mag worden hiermede bet belang der gemeenschap niet gediend kan zijn, noch worden; dat daarnaast eveneens vaststaat de werkloosheid de groote geesel ln dezen tijd weder meerdere slachtoffers aan aaar toch reeds te groot aantal zal doen «voegen; dat ontegenzeggelijk de financieele kos- n steunuitkeeringen welke hier- jor ontstaan, voor de gemeente meerdere nalen het bedrag zullen gaan overtreffen an de opbrengst der belasting; dat zoo bezien, het in het algemeen be ling een plicht te achten ls, tot een aan- atnlijke verlaging resp. afschaffing dezer belasting worde overgegaan; dat toch tegenover het hieruit voort- rpruitende financieele nadeel zal staan; a. bevordering van werkgelegenheid, b. besparing van steungelden aan musici c. besparing van steungelden aan ander fusoneel, d. In de gelegenheid stelling om de meer ian hoogstnoodige bedrijfsverbeteringen lot uitvoering te brengen, waardoor ult- treiding van werkgelegenheid in andere bedrijfstakken; dat adressantc derhalve beleefd verzoekt In de heffing der Vermakelijkheidsbelas ting tot een aanzienlijke verlaging resp. ifschaffing te besluiten; dat adressante het ln hooge mate zou betreuren zoo de bovengenoemde bediljven niet wel mogelijk maatregelen in overwe- png zouden gaan nemen als waaromtrent Je gemoederen zich thans en uiteindelijk bezighouden, namelijk „stopzetting der muziek"; dat het moment door de radeloosheid der in hoogen nood verkeerende exploi tanten om tot doorvoering van laatst bedoelde maatregel over te gaan niet lang meer op zich zal laten wachten, ls naar de meening van adressante een vaststaand lelt: redenen waarom adressante beleefd doch zeer dringend, niet alleen in het be- kng der hierboven genoemde bedrijven, doch evenzeer in het algemeen belang. Uwen Raad verzoekt tot aanzienlijke ver ging resp. afschaffing der Vermake lijkheidsbelasting te willen besluiten. o DE N.Z.H.T.M. Gunstige resultaten. b'aar wij vernemen is het systeem der 'éndaagsche abonnementskaarten bij de bZH.T M. een groot succes geworden, zóó *Us, dat de verdere teruggang van de batvangsten tot staan ls gekomen en deze Ws belangrijk gestegen zijn. In het alge- meen genomen is dit jaar gunstig voor de "ZH.T M., daar over April door de bloe- hontentoonstelllng de ontvangsten f 13.400 booger waren dan over April 1934. In Mei 'a Juni gingen de opbrengsten ook niet •chteruit, in Juli werd door het zeer on- ïunstige weer ongeveer f. 28.500 minder dutvangen. 'u Juni werden 8600 dagabonnementen, M Juli 18.000 en van 1 t/m. 20 Augustus «000 dagabonnementen afgegeven. Ook "e avondretours zijn een groot succes ge worden. In verband hiermee zullen de roedkooDe ééndaagsche dagretours ook in September worden afgegeven, ter- *111 de directie overweegt de dagretours «durende het geheele jaar verkrijgbaar stellen. o ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 18e programma der wekelijksche Wavonden in de Hooglandsche Kerk ,!l<>r den heer Feike Asma. bevat morgen- J'ond populaire orgelwerken ter inlei- jdB van den verjaardag van H.M. de SJUagln, o.m Fluitconcert van Rinck van Dubois en Fantasieën over "«rlandsche Volksliederen. 05 toegang is yrlj. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER H. VAN BRUSSEL. Hedenochtend te tleh uur had op de R.K. begraafplaats aan de Zijlpoort de ter aardebestelling plaats van den heer H. van Brussel, die j.l. Zaterdag plotseling uit het leven werd weggerukt. In de rouwkapel werden de plechtige ceremoniën verricht door kapelaan Hes- slng, waarna de teraardebestelling plaats vond. Onder de vele aanwezigen waren vele vrienden, ook uit sportkringen, van den overledene. Vele bloemen en kransen van familie, personeel en sportvereenigingen dekten de baar. Diep ontroerd verliet men den dooden- akker. AANBESTEDING. Hedenmorgen vond ln het Bureau van Gemeentewerken de aanbesteding plaats van het sloopen van de in het saneerlngs- plan Paradijssteeg-Bouwelouwensteeg val lende perceelen en opstallen, benevens het uitvoeren van daarmee verband hou dende werken. Er waren 21 biljetten Ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven: Gebr. Michel. Haarlem, f. 12.500; Gebr. de Boer, Oostzaan, f.9980; Gebr. Knijnen- burg. Wassenaar, f.9300; W. Flanderijn, f.8734; Jac. M. Samson f.8900; fa. Steen- kist en Zn Haarlem, f.7800; H. C Heems kerk f.7343; H. Binnendijk f 6875; C.P. de Waard, Gouda, f.6775; C. Godschalk f.5960; Van Strien f. 5498.50; E. v. d Berg f.5450; N. Timmers f.5170; A. C. J van Ravensbergen f.4910; C. P. v. d Drift f.4821; N. v. d. Akker. Zoeterwoude, f4444; H v. Leeuwen, Haarlemmermeer en D. Cornelisse, Amsterdam, f 4244: J Koek en Co.. Amsterdam, f.3890; De Groot f.3480: D M van Steenbergen. Almelo, f.3030: G. Martens en D. Verhoef f. 2500. Waar geen plaatsnaam vermeld, ls deze alhier. BRAND IN EEN PAKHUIS. Hedennacht te omstreeks vijf minuten voor halfvier ontstond brand in een per ceel aan de Korte Schoolsteeg, waarin ge vestigd is een pakhuis der fa. W. Schudel en Co. alhier. In dit pand vinden verbou wingswerkzaamheden plaats, waardoor zich op zolder een partij zaagsel bevond. Deze geraakte door onbekende oorzaak in brand, doch kon spoedig door de uitge rukte brandweer, onder leiding van Inspec. teur den heer Cozy, met één slang op de motorspuit gebluscht worden. De schade :s niet aanzienlijk. De w.n. hoofdcommis saris de heer Eskens was mede bij den brand aanwezig. SPEELTUIN VER. „NOORDERKWARTIER". Het jaarlijksche Tuinfeest. Het was weer een genotvolle middag voor de speeltuinkinderen der Speeltuin- vereen. „Noorderkwartier, toen het jaar lijksche Tuinfeest werd gehouden. Om half drie werden de kinderen aan den ingang van den speeltuin groepsgewijs op gesteld. Onder de vroolijke tonen der draai- orgelmuziek stellen de kinderen zich vol gens hun letter in den tuin op, de vakken waren met duidelijke letters aangegeven. Zoodra alle kinderen op hun plaatsen waren begonnen de verschillende attrac ties. zooals turfrapen, waschophangen, koekhappen, zakloopen, ringsteken op de fiets en een wedstrijd met autopeds. Ook verschillende dansen werden uit gevoerd, door de grootere meisjes van den speeltuin. Tusschen de diverse spelen hield men een pauze, waarin het vroolijke rad met huishoudelijke artikelen als prij zen draaide. Op dit geslaagde tuinfeest kunnen de ouders en de kinderen zeker met genoegen terugzien. Verschillende dames en heeren hebben welwillend de leiding bijgestaan. Het was ongeveer zeven uur toen de voorzitter, de heer J. Guldemond tot de prijsuitreiking over ging, waarbij hij toepasselijke en harte lijke woorden tot de prijswinnaars richtte. De uitslag luidde als volgt: Ringsteken op de fiets. Meisjes: le Pr. M. Westbroek, 2e pr. S. Malgo. Jongens: le pr. W. Stouten, 2e pr. J. de Wekker. Autopeds meisjes: le pr A de Wolf, 2e pr. J. Deegenaars. Jongens: le pr. Sieval, 2e pr. Kroeze- meyer. Turfrapen: le pr. H. v d. Meer. 2e pr. H Kruik. Meisjes: le pr. G. Kuivenhoven, 2e pr. G. Deegenaars. Zakloopen, jongens: le pr. A. Habraken, 2e pr. W. Baart. Waschophangen: le pr. E. Kaak, 2e pr. M. Hoeks. Koekhappen: le pr. J. Iterson, 2e pr. M. Flanderijn. Tenslotte keerden ze allen zeer voldaan huiswaarts! DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. Feitelijk is er totaal geen wijziging in het groote conflict, dat momenteel alles beheerscht. Van wel-ingellchte zijde wordt te Rome met zekerheid verklaard, dat in de laatste dagen het definitieve besluit ls gevallen, dat Italië voor de a.s. zitting van den Volkenbondsraad een uitvoerig memoran dum zal indienen. Dit memorandum zal aan de hand van talrijke bijlagen, origlneele documenten en foto's trachten te bewijzen, dat Abessynlë zijn internationale verplichtingen niet is nagekomen en derhalve niet meer als Volkenbondslid kan worden beschouwd. De beschuldigingen tegen Abessynié zullen tevens moeten afrekenen met de klachten die Abessynië tegen Italië heeft ingediend. Naar verluidt zal Italië te Genève betoo- gen, dat het onmogelijk is, Italië en Abes synië uit volkenrechtelijke overweging als staten op gelijken voet te beschouwen. Daarom zal deze aanklacht tegelijkertijd een rechtvaardiging zijn van het militaire optreden van Italië tegen Abessynië. Het memorandum zal dan ook een lijvig docu ment worden, aan welks samenstelling momenteel druk gewerkt wordt. Een Amerikaansche journalist heeft een interview gehad met Ras Mulugheta, den minister van oorlog van den Negus van Abessynië. Deze zeide het volgende: Wij weten dat er dingen bestaan als vliegtuigen, gas en zware kanonnen, maar we hebben daar tegenover ons vertrouwen in God en ln de rechtvaardigheid van onze taak. Boven dien is het altijd gemakkelijker om te ver dedigen. dan om aan te vallen en we ge- looven niet, dat een leger binnen onze grenzen iets te eten zal vinden. Wat betreft het eöibargo op wapens, zeide de minister, dat men ln Abessynië niet gedacht had dat men hierin zoo streng zou zijn tegenover een land, dat zich zelf wil verdedigen. Maar wij moeten ons verdedigen en we zullen dat doen met de kanonnen, die we hebben, zoowel als met ons zwaard en onze speren. Hoe de strategische opzet van de ver dediging zou zijn kon Ras Mulugheta na tuurlijk niet mededeelen. De omstandig heden zullen dat uitmaken. Over de Italiaansche troepen merkte de minister op. dat hij bij zijn laatste bezoek te Rome de Italiaansche soldaten ferm had zien marcheeeren, doch dat hij met hun dapperheid niet bekend was. Toen het gesprek op Adoua gebracht werd zeide Ras Mulugheta: De Italiaan sche krijgsgevangenen zullen niet onder dezelfde vreeselijke omstandigheden hoe ven te leven, als die van Adoua, zoolang dat maar eenigszins binnen onze macht ligt. Ondanks de onplezierige gevoelens die men hier tegenover de Italianen koes tert, ls de discipline veel verbeterd sedert de dagen van Adoua, toen de inboorlingen de Italiaansche soldaten mishandelden tegen den wil van den keizer in. Als het Abessijnsche leger het veld In trekt. zullen zij niet meer vergezeld zijn van hun vrouwen, slaven en achterblljven- den, zooals in vorige oorlogen het geval is geweest. De Abessijnsche soldaten zullen tijdens den oorlog op een half rantsoen van water en voedsel worden gesteld om hun vlugheid in de hand te werken en de uit werking van hun wonden te verminderen; bovendien zal de proviandeering van de troepen hierdoor aanzienlijk gemakkelijker worden. In een speciale audiëntie, verleend aan den correspondent van Reuter, verklaarde de keizerin van Abessynië: „Tijdens de 16-daagsche vasten voor Hemelvaartsdag heb ik vurig gebeden voor den vrede voor Ethiopië en de geheele wereld en ik zou alle vrouwen van de wereld willen vragen met mij te bidden. Indien niettegenstaande onze pogingen de vrede toch verstoord zou worden, dan zou ik de eerste zijn om mijn volk aan te sporen tegen den aanvaller, zooals in haar tijd keizerin Taitoe deed". Keizerin Taitoe was tijdens den slag van Adoua naast haar gemaal Menelik. Gisteren werd bevel gegeven om in Addis Abeba verschillende lazaretten in te richten. De volgende week zal een groote lucht beschermingsoefening plaats vinden, waar aan de geheele bevolking van Abessynië moet deelnemen. Men verwacht verder een verordening inzake de inrichting van luchtbescher mingskelders. De berichten, volgens weike vrouwen en kinderen in allerijl uit Addis Abeba vluch ten. beantwoorden niet aan de feiten. Alleen Italiaansche staatsonderdanen ver laten regelmatig met iederen trein de Abessynische hoofdstad. Het besluit van de Bank van Abessynië om geen deviezen meer af te geven, heeft in handelskringen, die bijna uitsluitend uit buitenlanders bestaan, onrust verwekt, daar hierdoor iedere invoer illusoir ge worden is. „Een alleenstaande poging van de zijde van Groot-Brittannië om in het Itali- aansch-Ethiopisch geschil te interveni- eeren, is het zekerste middel om een nieu wen wereldoorlog te ontketenen", zoo luidt de waarschuwing welke Hughes, vlce-voorzitter van den Australischen exe cutieven raad, gaf in een verklaring die hij aflegde. „Door op eigen initiatief te trachten tegen Italië sancties zooals een economi sche blokkade te treffen", zoo voegde hij er aan toe, „loopt Engeland gevaar, het bestaan van zijn eigen Imperium een slag toe te brengen, want indien men rekening houdt met de huidige Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten, dan kan men niet de zekerheid hebben, dat Groot-Brittannlë zegevierend te voorschijn zal treden uit een conflict. En zelfs al zou Engeland zege vieren, dan zou een oorlog het toch der mate verzwakken, dat het ten prooi zou vallen aan volken die machtiger zijn dan Italië, aangezien zijn prestige en kracht aanzienlijk, ja wellicht fataal verzwakt zouden worden". De Australische minister-president Lyons heeft verklaard, dat Australië de Britsche pogingen om den vrede te handhaven, ten volle zal steunen. De minister van buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoare zal heden een bijeen komst hebben met de andere ministers, die na den ministerraad van de vorige week, zijn belast met de verdere leiding in deze kwestie. Koning George heeft Baldwin medege deeld, dat hij gereed ls om van Balmoral Castle naar Londen te komen, zoodra de ontwikkeling in het Abessynische conflict zulks noodig maakt. De „Daily Mirror" bericht, dat binnen kort Britsche troepen zullen vertrekken, om het garnizoen van Malta te versterken. Vermoedelijk zullen zij Zaterdag a.s. scheep gaan op de „Neutralia" en zullen zij samengesteld zijn uit detachementen artillerie, genie en het „Royal Corps of Signala". De regeering heeft den bouw gelast van openbare schuilplaatsen tegen luchtaan vallen in elk district van het eiland. De politie heeft circulaires verspreid, waarin wordt medegedeeld, wat het publiek inge val van een gasaanval moet doen. Behalve het vliegtuigmoederschip „Glo rious" hebben ook de torpedojagers „Sear cher" en „Woolwich" opdracht gekregen, zich zoo spoedig mogelijk naar Malta te begeven De „Star" hecht bizonder beteekenis aan het feit, dat de Middellandsche zeevloot dezen zomer geen bezoek zal brengen aan de Adriatische havens. Het blad gelooft, dat deze maatregel toe te schrijven is aan de vrees voor anti- Britsche incidenten in Italiaansche havens en voor anti-Italiaansche incidenten in Joego-Slavische havens, hetgeen bijna even pijnlijk zou kunnen zijn. DUITSCHLAND. Het partijcongres der Nazis. pet partijcongres der N.S.D.A.P. zal dit jaar in het teeken van het herstel der Duitsche weermacht staan en de deelne ming van de weermacht zal dan ook groo- ter zijn dan ooit tevoren. Hitier heeft be paald dat de 16de September de „Dag der Weermacht" zal zijn. Er ls een uitvoerige lijst gepubliceerd van eenheden en troe- pendeeiên, die officieel aan dezen dag zul len deelnemen. ITALIË. Mussolini bij de manouevres. Mussolini is gisteren ter bijwoning der legermanoeuvres te Bolzano aangekomen. De huizen, lantaarns en boomen zijn met groen-wit-roode-vlaggen versierd. Portretten van den koning en van Musso lini zijn op tal van muren en huizen aan gebracht. Vele kleurige plakkaten dragen leuzen, die betrekking hebbgn op de strategische en politieke beteekenis der manoeuvres en op het Italiaansch-Abessynisch conflict: „Aan den Brenner staat gansch Italië met alle levenden en al zijn dooden", of „In Afrika is plaats en ruimte voor allen", of „Wij hebben oude rekeningen te vereffe nen". Andere plakkaten verheerlijken den koning, den regeeringschef. het leger, enz. Mussolini reed, in een auto staande, van het station naar de Piazza Vittorio Ema- nuele, waar hij door een groote men- schenmenigte werd verwelkomd. Te zijner begroeting waren de hoogste autoriteiten en de partijorganisaties aan wezig. Men had een korte toespraak van den regeeringschef verwacht, en de technische voorbereidingen hiervoor getroffen, doch Mussolini reed slechts ln zijn auto het plein rond, groette de aanwezigen en be gaf zich direct in het gouvernements gebouw, waar hij voor den duur van zijn verblijf te Bolzano zijn intrek zal nemen. Het is de eerste maal, dat Mussolini deze stad bezoekt, welke na den oorlog aan Italië gekomen is. Voor hedenavond heeft de Duce te Bol zano een ministerraad belegd,Dit heeftal- gemeen groot opzien en verrassing ver wekt. Men neemt aan, dat Mussolini met zijn ministers, die naar men weet op het oogenblik allen te Bolzano vertoeven om actief aan de manoeuvres deel te nemen, dringende maatregelen van economischen en polltieken aard zal bespreken, waar van de doorvoering in de tegenwoordige omstandigheden noodzakelijk schijnt. Ook de koning heeft gisteren aan het front der manoeuvres vertoefd De manoeuvres in het gebied van Sannlo tusschen Napels en Bari, waar een divisie wordt gecommandeerd door den kroonprins, worden eveneens voortgezet. BINNENLAND Het afscheid van den Leidschen Raad. (3e Blad). Zwaardere druk op auto- en motorver-» keer te Den Haag; lagere lasten voor koffiehuizen. (Binnenland, 3e Blad). Treinbotsing te Amsterdam; groote materieele schade. (Gemengd, 3e Blad). Staking in de Tilburgsche wollenstoffen- industrie. (Laatste Berichten, le Blad). De moord te Wildervank; één der twee gearresteerden heeft een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. (Laatste Berichten, le' Blad). BUITENLAND Rond het Italiaansch-Abessynisch con-« flict. (Buitenland en Tel. le Blad). Mussolini bij de Italiaansche leger-* manoeuvres. (Buitenland, le Blad). Sluiting van het Amerikaansche congres. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DANTZIG. Verklaring van Greiser in den Volksdag. In den Dantziger Volksdag heeft Greiser, de president van den Senaat, een uitvoe rige regearingsverklaring afgelegd. Na een aanval op de oppositie, die er alleen op uit is de nationale regeering in haar moeilij ken strijd te benadeelen. besprak hij de bezuinigingsactie, welke de regeering al sinds weken voert. Men Is bezig de amb tenaren en onderwijzers, die overtollig ge worden zijn aan andere functies te helpen en de terugkeer van gepensioneerden naar Duitschland maakt goede vorderingen. Bo vendien is door vertrek van arbeidskrach ten naar Duitschland de laatste weken het aantal werkloozen in de vrije stad tot 10.400 gedaald. Zoodra de uitwerking van de bezuinigingsmaatregelen te overzien zal zijn, zal de president bij de begrooting bij den Volksdag indienen. Het zal het bedrijfsleven moeite kosten zich te herstellen van de noodlottige uit werking. die de nu weer ingetrokken Pool- sche douane-verordening gehad heeft. Do positie van den gulden is sinds de invoe ring van het toezicht op het betalingsver keer met het buitenland omstreeks half Juli, uit eigen kracht vooruitgegaan. De bankreserve is van 17'/! tot 27'/= millioen gestegen. De goud- en deviezendekking van 55'/j tot 73 pCt. Het is niet waar, dat Polen thans nog voor tientallen millioe- nen zoogenaamde bevroren vorderingen op Dantzig heeft. Dantzig zal nooit zijn rech ten op souvereiniteit van zijn munt en zijn circulatiebank prijsgeven. Als Polen zich beklaagt, dat de muntpolitiek nadee- lige gevolgen heeft voor het ruilverkeer (usschen Polen en Dantzig. moet het niet vergeten, dat het zelf schuld heeft aan den loop der zaken. Door den aanleg van de naven van Gdynia en door de eenzijdige bevoordeeling van de ontwikkeling van deze haven.moest Dantzig belangrijke scha de lijden, wat van ongunstigen invloed was op zijn betalingsbalans. Volgens de Poolsche berekening bedroegen de devie- zeninkomsten van Dantzig in 1929 nog 33 millioen zloty, doch in 1933 nog slechts 17 millioen. Een lager levenspeil en een ver minderde koopkracht van de Dantziger bevolking moest daarvan wel het gevolg zijn. Polen heeft het dus zelf in de hand deze ongunstige factoren weg te nemen. Greiser zeide, dat Dantzig er naar streeft bij de onderhandelingen over de havenovereen komst een grondslag te vinden, die de wederzijdsche verplichtingen duidelijk af bakent. Wat de jongste besprekingen te War schau betreft, is men het gelukkig daar over eens gebleken, dat de huidige toe stand inzake het transito-verkeer bevre digend is. Over zekere wijzigingen, welke de Poolsche regeering in de economische betrekkingen tusschen Dantzig en Polen wenscht, moeten nog nadere besprekingen te Dantzig worden gehouden. De monetaire politiek staat buiten deze besprekingen. Wei zal men zien te komen tot een ver gelijk nopens de gevolgen van deze poli tiek, dat de belangen van beide staten ont ziet. De Volksdag heeft den nationaal socia list Beil gekozen tot voorzitter, waarna een voorstel van de oppositie tot ontbin ding met 42 tegen 28 stemmen werd ver worpen. Het Huis verwierp de overeenkomst met Polen nooens de sociale verzekering, zulks om financieele redenen. In het debat over Greisers rede werd een socialist wegens beleediging van een nationaal socialist uit de zaal verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1