Italië zal zijn doel nastreven. 76>tg Jaargang ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 No. 23134 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Interview met Mussolini Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsT per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week f.0.18 Franco per post f 2 35 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) - m Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE LEÏDSCHE MIDDENSTAND MOBILISEERT. Tijdens de a.s. vee-tentoonstelling. De Leldsche Middenstands Centrale heelt plannen in bewerking voor het houden van een winkelweek tijdens de i.s, vee-tentoonstelling. Wil achten dit van de Middenstand een zeer gelukkige gedachte; wanneer land bouw en handel gelijkertijd Iets onder nemen, kan het niet anders of er mag op aller medewerking worden gerekend. De propaganda-commissie der Leidsche Middenstands Centrale vertrouwt, dat alle winkeliers zich spontaan bij deze actie rullen aansluiten en zich direct bij den secretaris, den heer J. A. Pollmann, Hoog straat 4, zullen opgeven. Immers de tijd is kort en alle comitéleden hebben de handen vol om alles op tijd klaar te hebben. Het verdient dus aanbeveling om niet tot het uiterste te wachten, doch zich reeeds nu op te geven. De betreffende op roep is aan de winkeliers verzonden; zij, die er eventueel geen ontvangen hebben, tonnen deze aan het secretariaat aan- iragen. Er is ditmaal gebroken met het ln de laatste jaren gebruikelijke bonnenstelsel; men wil door een raadselwedstrijd de publieke belangstelling opwekken. In een handig samengesteld boekje, verrrteldende alle namen der deelnemers, zal een en mder nader worden bekend gemaakt. Dit boekje, waarvan 25.000 exemplaren tullen worden gedrukt, wordt gratis huls tan huls verspreid. Maar nogmaals, win- trliers, de tijd is kort. Geeft u als één tan op voor deelname. GEM. SPORTSTICHTING. Het raadslid, de heer J. H. Schüller Jteeft een voorstel ingediend om punt Ir. 19 (betreffende de Gem Sportstich- van de agenda voor de zitting van a.s. af le voeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: H C. Sormanl, Breestraat 150, Leiden. Wijzigingen: Naaml Venn. Leidsche Caramelfabriek .erheen Backer en Co., Turfmarkt 8, leiden I'abricatie van caramel (kleursels (oor bier en gedistill.). Opheffing filiaal: ïillegersberg. Bijvoeging uitgeoefend be- Itilf: fabricatie van bakkerij-grondstoffen. Commanditaire Vennootschap v.h. Hugo fan Rooyen, Haarlemmerstraat 189, Leiden. Orossierderij en detailhandel in zuivel- Pioducten, enz. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: groot- en kleinhandel tn België. Bij beschikking van den minister van jjnanciën is de bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewij- Wn A. van Helbergen verplaatst van het «ntoor van de hypotheken enz. te Nijmegen naar het kantoor dier middelen k dezer stede. Met ingang van Maandag a.s. is er I "tinging gekomen in de dienstregeling f>u de Eltax-buslijn StationCobetstraat Ree versa. Men zie daartoe de advertentie f dit Blad. DE AFVOER VAN VUILNIS NAAR NIEUWKOOP. Krachtens Raadsbesluit van 3 Juni 1929 op 3/12 September 1929 een overeen komst gesloten met de gemeente Nieuw- g°°P. ingevolge welke een groot deel van öe binnen de gemeente Leiden verzamelde puilnis naar eerstgenoemde gemeente pordt afgevoerd. Ofschoon de overeenkomst in het alge- peen gunstig heeft gewerkt, heeft zij toch p enkele opzichten bezwaren doen ge- l'oelen en aanleiding gegeven tot enkele Jeeningsverschillen tusschen partijen, .netgeen het wenschelijk maakt, dat zij pQ een herziening wordt onderworpen. °e gemeente Nieuwkoop heeft inhoofd- [*Jak een tweetal bezwaren. In de eerste pats betreurt zij, dat een belangrijk deel de Leidsche vuilnis niet in den af- °or naar Nieuwkoop wordt betrokken. J11 de artt. 1 en 2 der geldende overeen- toch vloeit voort, dat Leiden vrij beid vuil voor afvoer te le- welke zij wenschelijk acht, behou- aïï ,at ziJ Per jaar tenminste 24.000 M3. 5l. leveren. u --"-.Gil. tttlt rt bezwaar van Nieuwkoop be- fcnu. wijze van afladen van de schui- 1hetwelk ln verband met art. 7 der gkenkomst door personeel van den ein(j! en Reinigingsdienst geschiedt, ten dj v°°r een behoorlijke aflading van Clan en te kunnen waken. Dit is van toet het oog op den prijs voor het vervoer, die ingevolge art. 10 bedraagt f. 0.85 per M3, afgevoerde vuilnis. Door B. en W. wordt in het bijzonder bezwaar gevoeld tegen deze prijsbepaling, waarbij te weinig met veranderde om standigheden kan worden rekening ge houden. Nader overleg met het gemeentebestuur van Nieuwkoop heeft geleid tot overeen stemming nopens het aangaan van een nieuwe overeenkomst, waarbij de boven aangegeven bezwaren worden ondervan gen. Deze nieuwe overeenkomst gaat n.l. uit van de volgende twee Sr°udflagen: lo. in beginsel zal al de vuilnis uit de gemeente Lelden naar Nieuwkoop worden afgevoerd 2o. de prijs voor den afvoer zal in het vervolg berekend worden per inwoner van de gemeente Leiden. Ad lo. Uitdrukkelijk zijn uitgezonderd in art. 8: straatvuil. voorzoover geschikt en noodig voor den aanmaak van poot- aarde, rioolmodder en grachtbagger en slachthuis- en marktafval. Ad 2o. Volgens art. 10, lid 1, der nieu we overeenkomst zal de aan Nieuwkoop te betalen prijs bedragen f.0.41 per in woner per jaar, het aantal inwoners ge nomen naar 't gemiddelde van het aan tal op 1 Januari en dat op 31 December van elk jaar. Dit brengt mede, dat alle moeilijkheden ten aanzien van de wijze van laden dei schuiten automatisch vervallen, aange zien daarbij voor Leiden geen belang meer zal bestaan. Ten aanzien van den afvoer van het bedrijfsafval van den dienst der Gemeen tewerken en bet bedriif ter Sledelnke Fabrieken van Gas en E'ectricltelt, is een speciale regeling getroffen In art to, lid 2, is n.l. bepaald, dat in den vastgestel- dc-n prijs per inwoner begrepen Is de af voer van een bepaaldp hoeveelheid van bedoeld bedrijfsafval Bedoelde hoeveel heid is aan de hand van geeeveos over vroegere jaren gesteld op 750 M3. per jaar. wordt in een jaar meer of minder dan dit quantum afgevoerd, dan zal dit verrekend worden naar een bedrag van f 0 75 M3 Od deze wiize wordt elke schijn vermeden, dat Leiden onbegrensde hoe veelheden afvalstoffen van haar eigen bedrijven tegen den eenheidsprijs per .n- woner zou gaan afvoeren Voorts is ln art 10 een bijzondere be paling van soortelijke strekking ongeno- men met betrekking tot particulier be- drljfsvuil De gemeente Nieuwkoop vrees de n.l.. dat ln de toekomst, door maatre gelen onzerzijds, bijv. het openen van de mogelijkheid voor particulieren om hun vuilnis gratis af te geven bij den Reini gingsdienst, in de hand zou kunnen wor den gewerkt, dat, de hoeveelheid parti culier bedriifsvuil onevenredig groot, zou worden. Met het oog hierop is in art. 10. lid 3, een bepaling vervat, krachtens welke Leiden zich tegenover Nieuwkoop ver bindt. om, indien aan particulieren de ge legenheid mocht worden gegeven bedrills- vuil. zonder vergoeding aan den Reini gingsdienst, te storten, zulks in elk geval te beperken tot een hoeveelheid van 1 Mi. per week per perceel. In de verplichting van Nieuwkoop tot vervoer en het dezer zijds te betalen bedrag brengt deze be paling uiteraard geen verandering. De nieuwe overeenkomst zal gelden tot X October 1949. WIJZIGINGEN BEGROOTING 1935. Zooals u bekend is, werd onder volg nummer 203 van de begrooting 1935. een bedrag van f. 64.750 uitgetrokken als het netto voordeelig verschil voor het jaar 1935, voortvloeiende uit de wetsontwei- pen tot wijziging van de Financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeen ten en tot voorzieningen ter zake van de gemeentelijke kosten van werkloosheids- zorg (instelling werkloosheidssubsldie- fonds). Slechts het vermoedelijke eindre sultaat van bedoelde wetsontwerpen werd derhalve in de begrooting opgenomen, zoo dat de verschillende onderdeelen der be- grooting nog naar den bestaanden toe- stand werden uitgetrokken Nu deze ontwerpen inmiddels wet zvjn geworden, behooren de daaruit voort vloeiende wijzigingen ln de ,verschiJ'e"A. begrootingsoosten zelf te worden verwerkt, zulks met Inachtneming uiteraard van de thans bekende gegevens, waardoor de cy- fers. die aanvankelijk tot grondslag dlien- den voor de raming van het eindbedrag ad f. 64.750, verandering ondergaan. Tengevolge van een nadere raming van de opbrengst van de middelen van het Gemeentefonds voor 1935/36, zal de uit keering uit dit fonds voor 1935 in totaal f.3183 minder bedragen. Eveneens zal, in verband met een nieu we raming, de opbrengst van de 55 op centen op de Gemeentefondsbelasting voor 1935 f. 8017 lager moeten worden ge steld. Dit geeft dus tezamen een nadeelig verschil van f. 11.200. Voorts ls gebleken, dat de op de be grooting uitgetrokken bedragen vera* on dersteuning van werkloozen en werkver schaffing van in totaal f 840.000, waarvan f. 700.000 voor ondersteuning via den So cialen Dienst en f. 140.000 via den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, bij lange na niet toereikend zijn. Op grond van de uitgaven over het 1ste halfjaar 1935 zal voor deze ondersteuning moeten worden geraamd f. 1.130.000.— (f. 950.000 via den Socialen Dienst en f 180 000 via Maatschappelijk Hulpbe toon), hetgeen dus een verhooging betee- kent van f. 290.000, resp. f. 250.000 en f. 40 000). DESNOODS ZONDER OF TEGEN DEN VOLKENBOND De vice-voorzitter van de „United Press" E. L. Keen, heeft éen onderhoud gehad met den Duce over het Italiaansch-Abes- synisch conflict. Wij ontleenen hieromtrent het volgende aan de „Msb": ..De oplossing van het Ethiopisch pro bleem moet radicaal en definitief zijn. Ethiopië kan niet altijd een vijand blijven, modern of met oud-modisöhe lansen ge wapend, die Italië ln den rug bedreigt". Met deze woorden, met grooten nadruk uitgesproken, beantwoorde de Duce Keen's vraag om inlichtingen over de Italiaansche politiek in Abessynië. ,,In de afgeloopen veertig Jaar", aldus Mussolini, „was Abessynië Italië steeds vijandig gezind. Het had moeten trachten een breuk te vermijden en met Italië tot overeenstemming te geraken. Onzerzijds is gepoogd, die verzoeniifg tot stand te bren gen: in het jaar 1928 hebben wfj zelfs een vriendschapsverdrag met dat land onder teekend; het werd echter door Abessynië niet nageleefd De toestand werd voortdurend ernstiger, onze soldaten werden aangevallen, onze ambtenaren en Italiaansche burgers ge dood. Het Abessynische leger werd er een voudig op afgericht, ons aan te vallen. Die toestand kan niet voortduren wij hebben daarom besloten tegenmaatregelen te treffen en hebben onze soldaten naar onze kolonieën Eritrea en Somaliland ge zonden Ik ben geenszins vijandig gezind tegen over een of ander ras, maar ik eisch dat Italië's rechten door ieder ras geëerbie digd worden. Ziedaar dus wat we willen". Keen vroeg den Duce, of de thans door Italië in Oost-Afrika gevoerde politiek, geen gevaar inhield voor het Stresa-front en voor het huidige Europeesche even wicht. „Ik kan niet gelooven", aldus antwoordde Mussolini, „dat de Italiaansche politiek in Abessynië, welke een zuiver koloniaal en lokaal karakter heeft, de politiek der Euro peesche samenwerking beïnvloeden kan, zooals men ln zekere kringen aanneemt. Wat zou het Stresa-front en het evenwicht in Europa kunnen verstoren? De houding van degenen, die de noodzakelijkheid van een Italiaansche expansie en van de Italiaansche veiligheid negeeren. om kunstmatig legenden te scheppen, volgens welke een koloniale campagne een Euro- peesch gevaar vormt? Onze operaties ln Dit voor ondersteuning van werkloozen meer benoodigde bedrag van f. 290.000 wordt vrijwel tot het volle bedrag weer terug ontvangen uit het werklooshelds- subsidiefonefs. Overeenkomstig het Koninklijk Besluit van 27 Juni 1935 (Stbl No. 364) zal n.l. naar de nieuwe ramingen voor steun aan werkloozen van respectievelijk f 950.000 f. 180.000 f. 1.130.000 een bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds worden verkregen van 78.2"/» of f. 883.660, zijnde f. 288.940 méér dan waar op volgens de eerste raming mocht wor den gerekend. B. en W. achten het gewenscht thans ook te regelen de te verwachten over schrijding van de voor armenzorg be schikbare gelden. In het uitgetrokken be drag ad f. 725.000 voor subsidie aan Maat schappelijk Hulpbetoon is hiervoor begre pen f. 585.000 (het restant ad f. 140.000 betreft ondersteuning werkloozen) ter wijl, eveneens met het oog op de uitga ven gedurende het eerste halfjaar 1935, thans op een bedrag van f. 725.000 moet worden gerekend, of f. 140.000 meer. Tegenover de noodig geachte verhoogin gen, t.w. f. 11.200, f. 290.000 en f. 140.000 te zamen f. 441.200, kan dus een meerdere bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds gesteld worden van f. 288.940. zoo- dat, nog ln totaal moet wc-rden voorzien in een bedrag van f. 152.260. Het is niet mogelijk reeds op dit tijdstip met eenige zekerheid vast te stellen, of en in hoeverre andere posten van de begroo ting zullen meevallen, zoodat, nu op deze wijze nog geen dekking is aan te wijzen, daarin thans op andere wijze moet wor den voorzien. In verband hiermede wordt voorgesteld het bedrag van f. 152.260 voorshands te dekken uit de Algemeene Reserve, welke thans nog groot is f. 499.428.88. Uiteraard zal niet meer uit de Alge meene Reserve worden geput, dan strikt noodig is; deze regeling moet dan ook slechts als een voorloopige worden aan gemerkt. Eerst te zijner tijd, wanneer de resultaten van den dienst 1935 meer be kend zijn, zal het bedrag, dat werkelijk noodig is. kunnen worden vastgesteld, zoo dat het niet onmogelijk is, dat dan we der een gedeelte op de Algemeene Reserve kan worden teruggeboekt. Oest-Afrlka verschillen in geen enkel op zicht van talrijke andere militaire opera ties, welke andere koloniale mogendheden in Azië en Afrika hebben ondernomen. Men moet de brandweerlieden uitschake len, die de vlammen nog verder versprei den willen," Bij dit gezegde nam Mussolini een groot album op, dat op zijn schrijftafel lag. Het bevatte vele foto's omtrent de verwoestin gen van het Engelsche bombardement van Alexandria in 18S2. Mussolini bladerde in het album en zeide: „Deze afbeeldingen toonen u, wat Engeland in Egypte heeft gedaan U heeft in Amerika vrijwel het zelfde gedaan. Hoe heeft u (de Amerika nen) de grenzen van uw gebied uitgebreid? Gij hebt het gebied met geweld aan de Indianen en aan Mexico ontnomen. De Vereenigde Staten hestonden oorspronke lijk uit 13 koloniën in het Oosten en thans strekken zij zich over het geheele con tinent uit". „Wat zou Italië doen", aldus vroeg Keen hierop, „indien de Volkenbond niet in staat is. een oplossing voor het probleem te vinden. Zou Italië uit den Volkenbond treden?" Mussolini antwoordde hierop kort en krachtig; „Italië zal zijn doel nastreven, zonder of tegen Genève!" De volgende vraag van Keen luidde: „Hoe kan een wereldoorlog vermeden wor den en wat zal de toekomst voor den Vol kenbond brengen?" Mussolini dacht eenige oogenblikken na en verklaarde toen met bijzonderen ernst: „Een natie, welke zich in opmarsch be vindt, zooals de Italiaansche thans, kan niet door een statistische opvatting dei- volken opgehouden worden. Deze stati sche opvatting van de wereld beteekent hel grootste gevaar voor den vrede". Op de vraag, of Italië in geval van oor log voor zich het recht zou opeischen, neutrale schepen te onderzoeken, ant woordde Mussolini: „Italië zal in ieder geval de bepalingen van het internationale recht nakomen, zooals het altijd heeft gedaan". In antwoord op de vraag, of de houding van Engeland naar de meening van den Duce uitsluitend berustte op altruïstische motieven, verklaarde Mussolini: „In de protocollen van 1891 en 1894 erkende Engeland, dat bijna het geheele Abes synische gebied binnen de Italiaansche invloedssfeer ligt. Deze protocollen zijn nog steeds van kracht, daar zij door de drie-mogendhedenovereenkomst van 1906 bevestigd werden. Engelands belangen aan den Nijl werden eveneens opnieuw erkend in een overeenkomst, welke in 1925 tusschen den Enselschen ambassa deur Graham en mijzelf werden gesloten. De locale Engelsche belangen in Abessynië zijn derhalve volkomen verzekerd." Een laatste vraag, aldus Keen: „Welke maatregelen zouden kunnen genomen worden, om een einde te maken aan de verzwakking van de macht en het prës- tige van het blanke ras?" „Jarenlang", aldus Mussolini, „heb ik de aandacht der wereldopinie gevestigd op het gevaar der dalende geboorten- ctifers bij de Westeliike volken. De heele wereld weet, hoe hardnekkig het fascisme gestreden heeft, om het geboorte-cijfer in Italië omhoog te brengen. Dc onrust barende ontvolking der Westelijke naties zou tenslotte gepaard moeten gaan met een afzien van het recht, missies voor beschavingsdoeleinden naar die landen te zenden, die met de beschaving nog niet in contact zijn gekomen. Maar dan zou men waarlijk aan de toekomst van het blanke ras moeten twijfelen. Over de besprekingen van den Engel- schen Kabinetsraad worden nog vele meeningen en bijzonderheden gepubliceerd doch zij openen weinig nieuwe gezichts punten. Alleen weet de „Star" van gister avond nog te melden, dat 't kabinet met eenstemmigheid het standpunt aanvaard de, dat het Tana-meer en de bronnen van de Blauwe Nijl in geen geval onder toe zicht van een vreemde mogendheid mo gen komen te staan. Voorts zou besloten zijn, bepaalde strategische punten ln de verbinding tusschen het moederland en de Roode Zee te versterken. Voorts zegt de „Manchester Guardian", dat het Britsche aanbod om een gedeelte van Britsch Somaliland met de haven Zeila aan Abessynië af te staan in ruil voor Abessynische concessies aan Italië, on danks de onvriendelijke ontvangst in het Lagerhuis toch nog van kracht blijft in dien daardoor de vrede gehandhaafd zou kunnen worden. De Parijsche avondbladen hebben slechts lof voor de wijze, waarop het Britsche ka binet de Xtallaansch-Abessynische kwes tie heeft behandeld. De „Temps" schrijft, dat de Engelsche ministers met voorzichtigheid, inzicht en gematigdheid hebben gehandeld. Zij heb ben daarbij zoowel het Engelsche als het internationale publiek een voorbeeld van koelbloedigheid gegeven, dat in verband rnet den ernstigen politieken toestand hoog noodig was. Het blad spreekt zijn vol- BINNENLAND De steun aan de zeescheepvaart; voor loopige verslagen der Eerste Kamer inzakq rentelooze voorschotten en verlaging dec loodsgelden. (2e Blad). Beperkende bepalingen inzake vrouwen arbeid. (Binnenland, 3e Blad). De radio-uitzendingen op 31 Augustus; de Vara krijgt geen vergoeding voor afge geven zendtijd. (Binnenland, 3e Blad). Brandkast te Woerden door dynamiet geforceerd. (Gemengd, 3e Blad). Op de Waal is een zandschuit nit Woer den aangevaren en gezonken; twee van de vijf opvarenden zijn verdronken. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Een interview met Mussolini. (Buiten land, le Blad). Engelsche banken vragen aan Italië verstrekte gelden terug. (Buiteni., le BI Dr. Goebbels over de Duitsche één wording. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. doening erover uit, dat Engeland het wa pen-uitvoerverbod voor Abessynië nog niet heeft opgeheven, aangezien door een der gelijke opheffing de nog bestaande voor uitzichten op onderhandelingen onher roepelijk verloren zouden zijn gegaan. Deze vooruitzichten beoordeelt het blad, waarschijnlijk in verband met den iets gematigder toon der Italiaansch-Engel- sche perspolemieken, iets gunstiger dan twee dagen geleden. Natuurlijk kan men niet concludeeren, dat Engeland zijn prin cipieel standpunt heeft laten varen. Het voornaamste blijft echter, dat de weg voor diplomatiek contact niet is afgesneden en cat Londen, Parijs en Rome verder kun nen zoeken naar een formule, die het streven van Italië in overeenstemming zal weten te brengen met het beginsel der Abessynische onafhankelijkheid en met de algemeene Volkenbondspolitiek. De „Liberté" constateert, dat de toe stand niet gewijzigd is. Wanneer echter de Negus n:et meer op de leus der En gelsche socialisten „Oorlog aan den Oor log" kan rekenen en van het Engelsche kabinet den raad krijgt, niet meer onge naakbaar te blijven, zal men waarschijn lijk een oplossing kunnen benaderen, die met minder kosten en bloed gepaard gaat. Pessimistisch blijft het „Journal des Dé- bats", dat schrijft, dat geen verstandig mensch kan gelooven, dat voor de z,tting van den Volkenbondsraad nog een rege ling mogelijk is. Het optreden der Itali aansche regeering op de driemogendheden conferentie en alle uit Italië komende ernstig te nemen berichten doen zien, dat Mussolini vast besloten is, Abessynië aan te vallen en dat niets hem daar meel van af kan houden. Natuurlijk moet men elke voorkomende gelegenheid om den oorlog te verhinderen aanpakken, doch men moet den al te kostbaren tijd niet al Le zeer ver spillen door naar een uiterst onwaarschijn lijke oplossing te zoeken, en in plaats daar van pogen, de schade te beperken, opdat niet de geheele wereld door den brand, die in Afrika ontstaat, zal worden aangetast. In dit verband acht het blad het laatste artikel in het „Giornale d'Italia" van eer gisteren hoogst betreurenswaardig en ver wacht het, dat de Fransche regeering, die de taak van scheidsrechter en bemidde laar heelt, tot gematigdheid zal raden, aangezien anders diplomatieke onderhan delingen in het geheel geen zin meer hebben. Zooals gisteren nog in een deel van onze oplage gemeld werd, heeft volgens de News Chronicle een der vijf groote Engelsche banken besloten de aan Italiaansche ban ken en handelshuizen verstrekte credieten, die thans vervallen, niet te verlengen, doch terugbetaling te verlangen. Het blad acht het waarschijnlijk, dat ook de andere En gelsche banken dit voorbeeld zullen volgen. Deze maatregel zou niet onder druk van dc Bank of England of van net minis terie van financiën zijn genomen, doch louter in verband met de ontwikkeling van de monetaire situatie in Italië. In de Londensche City zou men aan nemen, dat het hier niet anders betreft aan een verdere voortzetting van de reeds eenige weken met betrekking tot de cre- dietpolitiek ten opzichte van Italië gevoer de politiek, daar de Engelsche banken reeds sedert de toespitsing van het Ita- Iiaansch—Abessynische geschil doende zouden zijn geweest hun aan Italië ver leende credieten, die op zichzelf echter niet groot zijn, terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1