WAT DE VROUW DRAAGT fljite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Augustus 1935 Vierde Blad No. 23134 1 nrt geleden dat wij ons huis aan de iioote schoonmaak" onderwierpen, in de [lite lentedagen en nu-reeds, nu wij den smer nog liefst zoo lang mogelijk Wil li vasthouden, moeten wij er aan den- in, dat het niet meer zoo lang zal duren I de eerst Herfstdagen zullen aanbreken i dan is weer de tijd gekomen dat wij iraat moeten zijn om, zij het dan niet B „groote", toch een „kleine" schoon- aak van ons heele huls te ofganiseeren, aaoo opgeruimd mogelijk den winter in 'gaan en het gedurende dien tijd te innen laten rusten. Iedere rechtgeaarde lisvrouw stelt er een eer in, zelf mee te ipen en het ls daarom noodzakelijk dat taar garderobe Inspecteert en zoo noo- met een paar nuttige kleedingstukken |iult, die zij bij het werken wil dragen, ispreekt van zelf dat zij hier zoo wei- Imogelijk voor wil uitgeven en wij zui lons bij de keuze dan ook voornamelijk Een leiden door de factoren: praktisch i goedkoop. Praktisch, dat wil zeggen drelij k waschbaar en sterk. In aanmer- _g komen zoowel effen als gewerkte leisels en in de eerste plaats raden wij D flanel. Een beetje warmte kunnen wij r.t gebruiken bij het werken in de ka- fcsrs en op de gangen, die wij flink laten Jtorwaaien 1 VOOR DE HUISVROUW. MELK, DE DRANK DER DRANKEN. HERFST- SCHOONMAAK. De tijd vliegthet lijkt nog maar zoo Het model van de huis-werk-jurk, waar ij het ditmaal dus over willen hebben, is geenerlei modevoorschriften onder pen, hangt voor een groot deel af van fe persoonlijke voorkeur van de draagster, ij zullen dan ook alleen maar enkele ihtlijnen aangeven en wijzen in dit ver- itd dan allereerst op het feit dat wij k keuze hebben tusschen twee verschil de typen, nl. de uitgesproken „werk- Bik1' en de „schort". De laatste heeft het Jcordeel dat wij haar over een gekleede fcpon kunnen dragen en op die manier looit de kans loopen, bij bijv. een bezoek lat ons plotseling verrast, met de handen k het haar te zitten omdat wij niet op [tzoek „gekleed" zijn. De schort uit en wij lijn klaar om te ontvangen! Toch wil een Iserkjurk" niet zeggen een smakeloos iets, Jtegendeel, ook met zoo'n japon kan men i aardig en netjes uitzien. Zie ons eer- eenvoudigste, voorbeeld. Een eenigszins Pokkende rok, groote kraagrevers, opge likte zakken, opgerolde korte mouwen, ftn klokkende rok; de rok van dit soort Japonnen moet altijd ruim zijn, wil zij liet hinderlijk zijn bij het werken. 1 De tweede afbeelding laat zien hoe vlot kn schort u kan kieeden; zoo'n model, pragen bijv. op een vroolijk gewerkte, pvoudige jurk, geeft heelemaal niet het kvoel van „een werkpak aan te hebben, h Smal toeloopende voorbaantje eindigt in niet te breede banden, die, gekruist 'tr den rug, naar voren worden geslagen a daar de ceintuur vormen. Vergeet hier- p) in geen geval de praktische, gioote, p op de rokbaan, die doet denken aan de likken op de tuinjurken. I Een moderne werkjurk geven wij als tode voorbeeld; uitgevoerd in contrastee- Made effen kleuren. Dit model bestaat uit f"i donkere onderjapon met tot de elle- poog reikende rechte mouw, daaroverheen I® losse, lichte bovenjurk, met stiksels ba de randen. Een aardig effect maken de bpe-vleugelmouwtjes,. ruimvallend over l( afstekende ondermouwen. 'oor de niet-slanke vrouw blijft de man- Fiurk het aangewezen model. Zie de Jwrlaatste afbeelding. Een niet-opvallend r'roon kan hiervoor zeker gekozen worden I Hoewel niet afhankelijk van de mode, pet zij jn sommige opzichten toch haar Moed gelden, in het bijzonder wat be- j'(" de, in ieder geval spaarzaam aan- I'trachte, garneering. Een voorbeeld hier- fan ziet u bij ons laatste voorbeeld, een Pt brandebourgs opgefleurde japon, een (""ering, die wij eigenlijk alleen bij de lMma verwachten, maar waarom ook K'eens °P kleedingstuk toegepast? list zal moeten toegeven, dat ook dc l^kwart-mouw er aardig door afgewerkt Behalve makkelijk waschbare garnee- een vroolijke ceintuur, waarbij men tusschentinten, die een paar dagen mee kunnen-zonder er onfrisch uit te gaan zien. Wij geven u ditmaal deze uiteenzetting over de werkjurk omdat het nog maar al te dikwijls voorkomt, dat de huisvrouw denkt voor de schoonmaak wel te kunnen volstaan met enkele oude, afgedragen zo merjurken. En niets is minder waar, juist bij dit werk dient men er voor te zorgen dat men er niet slordig uit ziet, ten eer ste omdat men er nóóit verwaarloosd moet willen uitzien en in de tweede plaats om dat geen enkele vrouw plezier in haar werk kan hebben zonder er behoorlijk gekleed bij te zijn, en de „arbeidsvreugde" zouden wij niet graag missen! WILLY UNGAR. LEER. De kunstnijverheid heeft in „leer" een dankbaar bewerkingsobject gevonden. Modern, zacht, wildleer kan kunstvol bewerkt worden en lijkt dan verrassend veel op zachte stoffen en zijde, een reden, waarom wij het steeds meer in plaats van deze weefsels zullen zien gebruiken. Zie bijv. de afbeelding van de wildleeren sjawl en modesnufje, dat zeker ingang zal vin den in de komende herfstdagen, om ge dragen te worden bij de najaarskleeding. Eveneens van leer vervaardigd zijn de handschoenen en de tasch, De handschoen met rijk bewerkte kap, de tasch met ge drapeerde overslag, bij de beugel bijeen gehouden door een houten ring. W. U. NU ZIJN DE DAGEN NOG WARM, PjKn, 1 bn banS behoeft te zijn voor vuil worden, 1 itn llet beste van verdere versierin- I® «'zien. Een werkjurk vraagt er niet licht' ?Venmin als naar opvallende, al te I it 'euren, die het nadeel hebben, veel I «H»iiïW vu" tc worden en daarmee als ab- w"' ondoelmatig terzijde gesteld moe- '•orden. Wij houden ons het liefste bij maar wij moeten ons voorbereiden op de komende najaarsmaanden en er te rech ter tijd aan denken dat wij dan warmere kleeren zullen noodig hebben, zoowel op sport- als op gekleed gebied. Het uit twee deelen bestaande costuum, en die deelen dan uit verschillende stof fen vervaardigd, verheugt zich nog steeds ln de gunst van de moderne vrouw. Onze eerste figuur laat hiervan een voorbeeld zien. Een klokkende sport-rok van zachte wollen stof, waarbij een gestreepte casa que wordt gedragen. De casaque maakt zichzelf af, door de streep ln verschillende richtingen te verwerken; ons voorbeeld is er slechts één uit velen, ieders smaak en vindingrijkheid maakt van elke streep iets persoonlijks. Een aardige noot in ons mo del is het effen kraagje, gemaakt van de stof van de rok. Voor de komende koele avonden ls het aan te raden een eenvoudige drie-kwart jas aan onze garderobe toe te voegen, een kleedingstuk dat neutraal van kleur moet zijn, wil men het bij verschillende Japon nen kunnen dragen. Is men echter van plan het voornamelijk bij één en dezelfde jurk te dragen, zoodat het meer deel uit maakt van een complet, welnu, wat past beter bij de gestreepte casaque bijv. dan een driekwart-mantel eveneens van ge streepte wollen stof. Zie ons laatste mo del. En let op de groote zakken, waarbij de streep in andere richting is genomen. W. U. Een paar weken geleden vroeg een leze res mij om het patroon van ski-sokjes voor een meisje van een jaar of 6 en van sportkousen voor een jongen van 14. De laatste heb ik nog kort geleden beschre ven; maar ik zal u nu een beetje een ander patroon geven en een wat kleinere maat. Eerst de ski-sokjes. Zij worden gebreid in wol of katoen; het staat erg aardig, als u voor de boord twee kleuren ge bruikt en de kousen zelf in één tint. De boord wordt ongeveer 20 toeren lang; dat moet u maar even meten, want ik weet absoluut niet of uw melske lange en magere of dikke, korte beentjes heeft! U breit die 20 toeren in 2 recht, 2 ave recht. Het boordje kan ook aldus ge breid worden: 4 toeren aver, in één kleur; 12 toeren recht in afwisselend 2 kleuren; en dan weer 4 toeren aver, in de eerste kleur. Daarna draait u het werk binnen ste bulten en werkt 20 toeren 1 recht, 1 averecht. Dit omkeeren is, omdat het boordje wordt omgeslagen, dus de achter zijde te zien komt; dit moet natuurlijk juist de „mooie kant" van het boordje zijn. Nu voor de hiel 24 steken op één naald breien; keer het werk om, haal één steek af en brei de naald verder averecht; weer omkeeren, eerste st. recht afhalen, l recht breien, een naadje maken uitbreien tot op 3 steken na, weer een naadje maken. 2 recht. Die zij-naadjes dienen om gemak kelijk de toeren te kunnen tellen. De hiel moet 9 naadjes lang worden. De kleine hiel begint u op de averechtsche kant; brei 14 st. averecht, dan 1 steek aver, minderen (d.l. 2 st. aver, tezamen breien), dan 1 st. aver.; het werk omkeeren, den eersten steek recht afhalen, dan 5 recht breien: overhalen (d.i. 1 st. r. afhalen, 1 recht breien, de afgehaalde st. over de gebreide st. heenhalen), 1 recht. Werk omkeeren, 1 st. aver, afh., 6 St. aver., dan is men juist vóór den steek, die met de volgende steek een opening vormt, min deren, 1 aver.; werk omkeeren, 1 steek recht afhalen, nu recht breien tot 1 steek voor het gaatje, overhalen, 1 recht. Zoo gaat u door, telkens averecht en recht minderen en overhalen, totdat alle steken van de naald verbruikt zijn. Dan zult u recht eindigen. Nu moet u de lussen op de zijde van den grdpten hiel als steken opnemen en breien. Aan den linkerkant bij den draad worden 10 lussen opgeno men en als verdraaide steken gebreid (u §teekt zóó tusschen de lus in, dat u de achterste lus recht kunt afbreien). De steken, die bij het breien van den hiel onbewerkt zijn gebleven, worden nu op één volgende naald recht afgebreid. U neemt dan aan de andere zijde van den hiel de lussen op; aan die zijde krijgt u 9 lussen. Vóór dat deze lussen op een nieuwe naald gebreid worden, heft u naast de gebreide steken een lus. en mindert u die met de laatste steek: dan voorkomt u een gaatje. Vervolgens breit u de lus sen en de helft van de steken, die van de kleine hiel zijn overgebleven, tot de middensteek recht; dan bent u aan de voorzijde van den voet. De voornaald wordt gebreid: 2 steken recht, 10 st. averecht, naald recht uitbreien tot op 3 steken na; dan 1 averecht, 2 recht. De eerste, zijnaald breit u: 2 steken recht, overhalen; naald recht uitbreien. De 2de zijnaad recht uitbreien tot op 4 steken na; dan minderen, 2 recht. De volgende toer wordt geheel recht gebreid. Deze 2 laatste toeren herhaalt u net zoo dikwijls, tot u aan de achterzijde evenveel steken heeft als op de voornaald; dan zijn er 24 st. vóór en 24 st. achter. Daarna breit u gewoon verder tot u 20 of 24 naadjes heeft. Voor de teen breit u de groote naald: 2 recht, overhalen, verder uit breien tot op 4 st. na; minderen 2 recht; lste zijnaald: 2 recht, overhalen, recht uitbreien; 2de zijnaald: recht breien tot 4 st. na. minderen. 2 recht. De volgende toer recht. Herhaal dit tot er 16 st. over zijn; brei dan de twee zijnaalden op 1 naald en ten slotte belde naalden samen breien en afkanten. Nu de sportkousen; tot mijn spijt zal ik niet genoeg plaats hebben om hiervan het geheele werk te beschrijven, maar dan maak ik het in den volgenden brief af! Brei met naalden No. 13 en No. 11: de laatste zijn voor de boord, aie u liefst in twee kleuren moet breien, passend, net als de gespikkelde wol van de kous zelf, bij de sDortbroek. Zet voor de boord ln een effen donkere tint 30 st. op elk der twee naalden, en 28 st. op de derde; maak de boord dan rond en brei 8 toeren 1 recht, 1 averecht. Neem daarna de lichte wol, breek den donkeren draad af, maar laat 'n draadje van ongeveer 6 c.M. er bij hangen. Brei een toer met lichte wol en brei de donkere door MARTINE WITTOP KONING. Melk is het meervoudige begrip van „melkdranken" komt. klaarblijkelijk niet alléén neer op melk ..als zoodanig" al zou ook die in den zomer gerust een extra aanbeveling verdienen; een glas koele melk toch frisch uit den kelder of misschien zelfs uit de ijskast, biedt in de warme dagen aan talrijke dorstigen een niet te versmaden verkwikkinghetzij ze gekozen wordt in den vorm van zoete melk hetzij ze om den frisch zuren smaak meer wordt gewaardeerd als karnemelk. Beschouwen we die belde vormen als „klassiek" dan vallen daarnaast echter nog op te merken allerlei fantasiën; uit vloeisels soms van het vindingrijke brein der zich op kookgebied bewegende experts bedenkseltjes echter even vaak van de eenvoudige huismoeder, die het met haar rijke ervaring klaarspeelt om uit iets zoo „afgezaagds" als een beker melk. iets te voorschijn te tooveren met al den glans van het nieuwe en aanlokkelijke. Eenerzijds zullen we dus onder de melk dranken voor zomergebruik er enkele aan treffen die een goed figuur zullen maken op het .koud buffet", dat we voor onze gasten in orde maken mengseltjes die een familietrek vertoonen met de producten van het gebied der lunchrooms en der „soda-fontains"; anderzijds zullen we ver schillende van de meer eenvoudige melk dranken met succes kunnen gebruiken, als het in de bedoeling ligt om partij te trek ken van de groote voedingswaarde van melk zonder dat de betrokken persoon zich gaat beklagen over het vervelende en het eentonige van zijn ..melkkuur". Van beide soorten wil ik hier eenige voorbeelden bespreken en mag ik dan een voorspelling doen? Als u begonnen bent met het invoeren van de hierbedoelde nieuwigheidjes. dan zal daarop vast en zeker volgen, dat u zelf aan het uitvinden gaat en dat u on gemerkt brouwseltjes gaat ontwerpen, die de vakman zou doopen met den naam „specialité de la maison". Uw reputatie als gastvrouw en als huis moeder moet daarbij winnen! Melksorbet. Per glas: 2 eetlepels limonadestroop (onverschillig van welke soort; de roode soorten geven echter het mooiste kleur effect) 2 eetlepels dikke room. een paar stukjes ijs. zooveel mineraalwater dat het glas gevuld is. Vermeng in het glas (een tumbler b.v. de limonadestroop met den room. echter zoo. dat de wand van het glas netjes schoon blijft. Giet het glas vol met spuit water en doe er een stukje helder ijs in. Presenteer er bij voorkeur een paar rietjes bij. Cacaodrank. 1 1. water. -500 gr. suiker. 100 gr. cacao poeder. 2 pakjes vanillesuiker. Roer de suiker met de cacao door elkaar en vorm er met een gedeelte van het water een gemakkelijk vloeibaar, glad papje van. Breng de rest van het water aan de kook. giet er roereende het choco lademengsel in en laat alles samen een half uur zachtjes doorkoken. Neem de pan van het vuur en los de vanillesuiker in de heete vloeistof op. Giet na afkoeling de massa in een paar goed schoon gewas- schen flesschen en sluit die met een kurk. De inhoud blijft ongeveer 14 dagen goed; giet in een glas of een beker 1/3 cacao- siroop en vul verder bij met koude melk. Vruchtenmelk (van versche vruchten). Wrijf een hoeveelheid vruchten (aard beien. boschbessen, frambozen of aalbes sen i door een haarzeef. Vul de glazen tumblers) voor een derde met de vruchten puree en roer er dan voorzichtig zooveel koude melk door (ook wel karnemelk) tot het glas gevuld is. Roer er, afhankelijk van de gekozen vruchtensoort, een hoe met de lichte samen, tot de eerste op is. Nu begint het z.g. kabelpatroon; hiervoor is beslist een aantal steken noodig, dat door 11 deelbaar is. De eerste toer werkt u: A 1 r„ 2 aver., 6 r„ 2 av.; herhaal van A af tot het einde van den toer. Herhaal dezen eersten toer 4 maal. Dan volgende toer: A 1 r.. 2 aver.; zet de volgende 3 st. op een aparte naald en laat ze aan de achterkant van het werk, terwijl u de daarop volgende drie st. breit. Breng nu de drie apart gehouden steken naar vo ren en brei die ook; daarna 2 averecht. Herhaal van A af. Nu is „de kabel ge draaid"! Vanaf den eersten toer nog twee maal herhalen. Dan den lichten draad afbreken en met den donkere 1 toer recht. Vervolgens 8 toeren het ribbetje: 1 recht, 1 averecht. Keer nu deze boord binnenste buiten, hecht de gespikkelde wol aan met een rechten toer en begin met het been; dus met naalden No. 13. In dezen rechten toer moet u vier steken minderen door op gelijke afstanden vier maal 2 tezamen te breien; dan blijven er dus 84 steken over. Brei hierop 24 toeren het ribbetje 1 recht, 1 averecht. Dan be gint in den volgenden toer de breede rib bel: van 5 r.. 1 averecht. Als u over een lengte van 15 cM. deze breede ribbel gebreid heeft, begint het schuine gedeelte met minderingen in het been. U moet in het eerste en ook in het laatste recht gebreide ribbetje van den toer éénmaal minderen door 2 steken te zamen te breien; dan 6 toeren breien zon der minderen; zorg er voor, dat het rib betje recht blijft. In den volgenden toer moet u één maal minderen in het tweede rechtgebreide ribbetje en ook in het op één na laatste ribbetje vóór het einde van den toer: dat zijn dus de ribbetjes naast die vorige, waarin u eerst minderde. Brei daarna zes toeren zonder minderen. In den volgenden toer éénmaal minderen in het derde recht gebreide ribbetje en ook in het op twee na laatste ribbetje vóór het einde van den toer. Ga op deze ma nier door tot elk van de recht gebreide ribbetjes tot 4 steken is teruggebracht, telkens zes toeren breiende tusschen toe ren met minderingen. Daarna nog 10 c.M. breien zonder minderen in het ribbetje 4 recht, I over. De voet zal ik u den volgenden keer beschrijven. RECLAME- 92* veelheid suiker door (bij voorkeur basterd suiker omdat die het gemakkelijkst op lost). Citroen- of Sinaasappelmelk. Reken voor een groote tumbler: het sap van 1 citroen. 1/4 1, melk. ongeveer 2 eet lepels honing of basterdsuiker (eenigszins naar smaak). Doe de melk in een kom en klop er, met behulp van een vork (natuurlijk geen stalen vork!) langzamerhand het citroen sap door, tot het geheel zich voordoet als een gelijkmatig gebonden mengsel. Voeg er naar smaak de honing of suiker bij. Bereid sinaasappelmelk op dezelfde wijze maar reken per sinaasappel onge veer 2 dl. melk en ook wat minder honing of suiker. Bananendrank. 3 Bananen. 1 citroen. 2 eetlepels honing of I'/: lepel basterdsuiker. 3/4 1. melk. Wrijf de bananen met een vork fijn en klop ze met het. citroensap tot een gelijk mengsel. Klop er dan langzamerhand de koude melk door en voeg er de honing of suikert bij. Laat deze drank vooral door en. door koud worden, door ze b.v. in een kan te gieten en daaromheen een vochtige doek te wikkelen; breng ze dan over in de glazen. Melklimonade. 2l/e dl. limonadesiroop (liefst een roode soort. b.v. van aardbeien of frambozen), 3/4 l. koude melk naar smaak misschien wat citroensap. Roer de melk zorgvuldig door de limo nadestroop; voeg er. als het mengsel te zoet blijkt, wat citroensap bij. Laat de drank door en door koud worden (zie vorig recept); schenk ze in glazen en leg in elk glas een stukje ijs. Presenteer rietjea bij de glazen. Gebuik desverkiezende jam inplaats van limonadestroop. De drank neemt dan meer het uiterlijk aan van een sorbet. RECLAME- 9225 behoort III oflborl apelijkrtauur.wanl voor»! dit altijd modarne kleeding stuk doat da deug- denan de gebreken aendolichaamjge- ataltfuithooien.De „figuur" en de „be- wegingsvoriu" dijn I bet, die un een vrouw rooveel char ma gaven. Ware I schoonheid ligt ln l,ean jeugdige, kre- 2'nlge figuur, zij verraadt bevalllg- held en gratie Ook l (I kunt dank zij een nieuw ontdekte me thode Uw tiguur vormen en Uw geheime weeaohan „werkelijk mooi ta zijn" var- wezelijken Geen oefeningen, apparaten of dieet eoodig. m Italië met de hoogste onderscheidingen bekroond. Basle It U net hoekje „Heo verkrijg ik een volmaakt figuur?" (32 afbeildingent. To gen Innnding van 05 cents aan postzegels wordt U dit in gd- sloten brief loigezonden, ot tegen 35 cents als drukwerk door de Aeskulip-My., Amsterdam C. Heurengracht 33/T. 49 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het feit dat Denemarken geen vleesch meer naar ons land exporteert, althans op de huidige basis voor de eer heeft bedankt, werd gistermorgen op de slachtveemarkten druk besproken. Hieruit konden we echter concludeeren, dat men de Deensche vleeschimport veel belangrijker acht, dan dat zij is. Onlangs deelden we reeds mee. dat het contingent per 1 Augustus met ongeveer de helft terug was gebracht, daar een daarbij bepaalde bijzondere handels overeenkomst afliep op dien datum. Vanaf 1 Aug. j.l. kwam er ons land nog binnen 140 heele runderen, zooais ons van impor teurszijde werd medegedeeld. Uit hoofde dat de Denen te veel onkosten en invoer rechten moesten betalen, zoodat er netto f. 30—f. 35 per heel rund werd ontvangen, heeft men opgehouden met het zenden ervan. Of zulks van blijvenden aard ls, moet nog worden afgewacht, doch wij zijni van meening, dat men zal trachten een andere overeenkomst te verkrijgen. In ieder geval zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat ons land ook naar Dene marken exporteert. Dan dient men de vraag te stellen: heeft dit kleine contin gent rundvleesch invloed op onze vleesch- markt? In werkelijkheid is het van zeer geringe beteekenis, zoodat de veeweiders er weinig van nioeteq en kunnen verwachten. Men kan ten Hoogste aanvoeren: alle beetjes helpen. Het verloop van de slacht- veemarkt en van de gebruiksveemarktem was bij het einde dezer week nog vrijwel onveranderd - doch niet minder! En dat is op zich zelf tegenwoordig al heel wat, zoo werd geredeneerd. Kalveren redelijk en vrijwel prijshou dend. terwijl voor het volvee de belang stelling iets beter was. Niet alleen was er vraag voor Frarakrijk en België, doch een vertegenwoordiger van de Rotterdamsche Lioyd kocht een kwantum van 130 stuks zuiglammeren voor de scheepvaart. Reeds enkele weken werden hier ter plaatse klei nere kwantums voor deze maatschappij aangekocht, doch gistermorgen was het van beteekenenden aard. Voor de Leidsche markt intusschen een aardige reclame. De vette varkensmarkt sloot deze week, met de Leeuwarder markt iets duurder, door klein aanbod. VAN DER S.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13