Het conflict tusschen Italië en Abessynië. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 Augustus 1935 LAND- EN TUINBOUW. |KIJN/TIN[IIIER[N VI//CUEPJ_ Pt RICHTEN KERK- EN SCH00LNIEUWS. SPORT. Algemeene mobilisatie door den Negus gelast? TELEGRAMMEN. STEUN AAN DE VLASTEELT. Over opbrengst van lC.noo H.A. beteeldr oppervlakte. De Minister van Economische Zaken heelt bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds ten behoeve van de erkende viastelers steun zal worden verleend over de opbrengst van ten hoogste 10.000 H.A. met vlas beteelde oppervlakte, met dien verstande, dat: a. in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan deze telers, ln totaal geen heoger bedrag aan steun zal worden uit gekeerd dan overeenkomt met een bedrag vs" f. 150 per H.A.. berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte; b in den vorm van een bewerkings premie. uit te keeren aan de erkende vlassers in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd dan overeenkomt met f.75 per K A, berekend over de totale met vlas bebquwde opper vlakte. voorzoover de opbrengst daarvan in Nederland tot vlaslint wordt bewerkt. NIEUWE UITGAVEN. DE CRISIS EN HET BOOMKWEEKERS- BEDRIJF. Nederlandsche sierteeltcentrale stelt honderdduizenden boomen en planten in het komende seizoen gratis ter beschikking. In het afgeloopen jaar heeft de Neder- landsche siei teeltcentrale ten behoeve van verschillende gemeenten en instel lingen een gToot aantal planten en boo men beschikbaar gesteld voor beplanting van wegen, plantsoenen enz. Blijkens een mededeellng in het Weekblad voor ge meentebelangen heeft de sierteeltcentrale thans aan de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om zulks in het komende seizoen wederom te doen. De regeering heeft n.t. aan de centrale gelden beschikbaar gesteld om bij wijze van steunmaatregel, van de kweekerijen eerste kwaliteit boomen. heesters, enz. op te koopen Hierdoor heeft de centrale de beschikking ove honderdduizenden boomen en planten van alle mogelijke typen en soorten, die een nuttige bestem ming moeten krijgen, teneinde een onge- wenschte vernietiging te voorkomen. Voor de beschikbaarstelling van deze boomen en planten komen in aanmer king: provinciale terreinen, waterschap pen. gemeenteh waarin vestingwallen, wegen, ontspanningsterreinen en derge lijke gelegen zijn. en die met het oog op de kosten onbeplant zijn gebleven of zul len blijven, doch waarvan de beplanting door de bevolking ten zeerste op prijs zou worden gesteld; verder stichtingen van openbaar nut, die eveneens een normale beplanting niet kunnen bekostigen. De centrale vestigt er verder ln het bijzonder de aandacht op, dat als beplantings object alleen in aanmerking zullen mogen komen die beplantingen, welke zonder de faciliteiten, welke de centrale ten opzichte van het materiaal verleent, niet tot stand zouden komen, en verder, dat deze faciliteiten niet in eenig opzicht den vrijen handel concurrentie zullen mogen aandoen De beschikbaarstelling moet dus betreffen de uitvoering van bijzonder werk, dat geen verband houdt met de ge wone instandhouding van bestaande ob jecten. De sierteeltcentrale zou voor het ko mende seizoen binnenkort een overzicht willen gaan samenstellen van die terrei nen en wegen in ons land, waarop be plantingen met bovenbedoelde planten en boomen mogelijk zouden zijn. In ver band hiermede zullen de gemeenten, pu bliekrechtelijke organisaties, als ook vereenigingen. stichtingen, enz., die voor de verstrekking van planten en boomen in aanmerking wenschen te komen, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding moeten stellen met het bureau der Ne- derlandsche sierteeltcentrale te 's-Gra- venhage. IJMUIDEN, 22 Augustus. YISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.050.36; Griet per kist van 50 KG. f.247.50; Tongen per KG. f. 1.250.66; Middelschol per kist van 50 KG. f. 16; Zetschol per kist van 50 KG. f. 1711.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 17—1.85; Bot per kist van 50 KG. f. 8.505; Schar per kist van 50 KG. f. 10 tot f.4; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 3.601.70: Kleinmiddel Scelvisch per kist van 50 KG f. 16 5010: Kleine Schelvisch per kist van 50 KG f. 9 1.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.46—16; Gullen per kist van 50 KG. f. 6 1.15: Lengen p. stuk f 0 650.50; Heilbot per KG. f. 1.200.72; Wijting per kist van 50 KG. f. 1.80—1; Makreel per kist van 50 KG. f. 7.504.10; Klein middel hake f.33 32; Klein hake f. 18.5015.50. Versche haring f. 4 201.35 per kist; IJM. 48 „Ewald" met 452 kisten versche haring; IJM. 117 „Eendracht" met plm. 571 kisten versche haring. Aangekomen 10 stoomtrawlers: IJM. 138 met f. 1503; IJM. 112 met f. 1848; IJM. 48 met f.1929; IJM. 49 met f.1889; IJM 167 met f.24: IJM 117 met f.1104: IJM. 159 met f.816; IJM. 161 met f.1169; IJM 72 met f.1037; IJM. 103 met f.766. En ln 9 loggers: KW 39 met f.497; KW 181 met f.477: KW. 5 met f. 488; KW 41 met f. 598; KW. 70 met f.440; KW. 134 met f.342: KW. 105 met f.345: KW. 124 met f. 529;'SCH. 266 met f 232. VLAAK DINGEN. 22 Aug - Binnengeko men de KW. 160 met 21 last van 7 sche pen; maatjes-haring jong en groen f.9— 12.90; steurharing f. 9.30—9.90. Alles naar kwaliteit. „DE HECHTE BAND TUSSCHEN VORSTENHUIS EN VADERLAND." Een indrukwekkend boekwerk. Bij Scheltema en Giltay te Amsterdam, verscheen onder redactie van M. J Leen- dertse het fraai uitgevoerde, ruin) 300 pagina's bevattende en met 64 bladzijden foto's en platen op kunstdrukpapier ver luchte boekwerk „De hechte band tus- schen Vorstenhuis en Vaderland", opge dragen aan H. M. Koningin Wilhelmlna en voorzien van een voorwoord door Z Exc. mr. D Fock. minister van Staat. Deze lijvige verzameling van artikelen, waarin bovengenoemde band op velerlei terrein geschetst wordt door niet minder dan 40 vooraanstaande landgenooten, is voorzien van een artistiek uitgevoerde, ui licht blauwe en gouden kleuren gehou den bandteekening van Lion Cachet. Mr. Fock drukt de bedoeling van deze uit gave zoo juist als volgt uit: „De hechte band is de titel, die terecht aan dit boek werd gegeven, omdat door de bijdragen zoo duidelijk uitkomt, wat Nederland en het Nederlandsche volk aan het Huls van Oranje te danken hebben en hoe daardoor een niet te verbreken band tusschen ons Vorstenhuis en Vaderland is ontstaan en steeds meer is versterkt. Het is mij een voorrecht, dit Gedenkboek ter eere van Hare Majesteits vijf en vijftig sten Jaardag bij ons volk ln te lelden en ten zeerste ter lezing aan te bevelen". Uit den rijken inhoud krijgt men dan ook waarlijk een overtuigend bewijs van den zegenrijken arbeid gedurende vier en een halve eeuw van het Huis van Oranje voor Nederland en zijn overzeesche ge westen. Wij noemen o.a. „Oranje en Nederland ln de laatste halve eeuw", door M. J. Leendertse. waarmee de serie bijdragen geopend wordt. Dan „Oranje en ons staatsbeleid", door prof jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman; „Oranje en het Ne derlandsche volk", door generaal C. J. Snijders; „Oranje en de volkswelvaart", door prof. dr. Z. W. Sneller; „Oranje en de Stichting der Leidsche Universiteit", door prof. dr. L. Knappert; „Oranje en Nederland's internationale positie", door prof. mr J. H van Hamel; „Oranje en zijn buitenlandsche bezittingen", door Marie C van Zeggelen; „Oranje en het misdeelde kind", door A. Hallema; „Oran je en de Kerk", door dr. J. R Callen- bach: „Oranje en de vredesgedachte", door H. Ch G. J. van der Mandere. Voorts treffen wij bijdragen aan over Oranje en defensie, mobilisatie en vloot, Oranje en de Raad van State, door jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, de verhouding tus schen Oranje en de jeugd, de diverse pro vinciën en meerdere steden, alsmede eeni- ge geschiedkundige beschouwingen. De lange, uitermate Interessante reeks wordt besloten met een bijdrage van Ellen Russe over „Onze romans en Oranje". Wij mogen dit nationale boekwerk met blijdschap begroeten en vertrouwen, dat een ieder, die Vorstenhuis en Vaderland liefheeft, het zich zal aanschaffen. Het is verkrijgbaar gesteld, gebonden in pracht band. tegen den prijs van f. 7.50, doch verschijnt tevens in 10 afleveringen a f. 0.55. RECLAME- 5508 GEREF. GEMEENTEN. Beroepen; te Rilland Bath M. Heikoop te Utrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: te Workum J. P. H. Grootes, prop. te Westzaan. ZEILEN. DE ZEILWEDSTRIJDEN TE SNEEK. Holland wint den teamwedstrijd der regenbogen. Onze speciale correspondent seint ons uit Sneek: De uitslag van den heden gezeilden groepswedstrijd HollandFriesland in de regenboogklasse luidt als volgt: 1. Breehorn (H.i, st. J. Loopuyt; 2. Wa terrot (Fr.), st. S. Kuipers; 3. Kikker (H.) st J. E. Priester; 4. Windekind (Fr.) st. D. Oppenhuizen; 5. Dolfijn (Fr.), st. K. Vrolijk; 6. Duke (H.) st. J. C. v. d. Velde; 7. Swan IH.) st. H. Zuiderbaan; 8 Venne- meer (H.i St. I. J. C. Klingen; 9. Eelco iFr.) st. J. Bergsma. 10. Schelm (Fr.) st. D van Dijk; 11. Janmaat (H-) st. J. Hei- nen; 12. Waterzonnetje (Fr.) st. J. Zwart. Holland 42.1 punt; Friesland 36 pnt. In het totaal-klassement heeft Holland dus gewonnen met 79.1 pnt.; 2. Friesland 77.1 pnt. In den groepswedstrijd der 12-voetsjollen werd vandaag van Vliet (de Kaag) eerste en Moret 'de Kaag) vijfde, zoodat de Kaag 16.1 pnt. behaalde. De totaal uitslag rs: 1 Loosdrecht 28 pnt.; 2. Sneek 26.1 pnt.. 3. De Kaaz 25.1 pnt.: 4. Rotterd. Zeilver. 21 nnt.: 5. Nieuwe Meer 10 pnt. OOLF WEDSTRIJD TE NOORDWIJK. De Noordwijksche Golfclub organiseert als laatsten wedstrijd vóór de Golfweek, Zondag een wedstrijd tegen Bogey I Starttijd 10.30 uur—2.30 uur nam. O LONDEN, 22 Aug. (A.N.P.) Naar de correspondent van de „Daily Mail" te Addis Abeba bericht, heeft Keizer Haile Selassie van Abessynië besloten een alge meene mobilisatie van zijn troepen te ge lasten in verband met de dreiging van oorlog met Italië. LONDEN. 22 Aug. (A.N.P.) Volgens de Times neemt men aan, dat het Brltsche Kabinet vandaag den geheelen dag zal beraadslagen Donderdagmiddag of Vrijdagochtend zal een beslissing kunnen worden getroffen over de kwestie 'der Intrekking van het verbod tot uitvoer van munitie en over de politiek der regeering ter bijeenkomst van den Volkenbondsraad op 4 Sep tember. LONDEN, 22 Aug. (A.N.P.). Press. Ass. meldt dat een te Barcelona clrculeerend gerucht, volgens hetwelk Groot-Brlttan- nië voornemens zou zijn de Straat van Gibraltar te sluiten na middarnacht door de Brltsche admiraliteit onjuist werd ge noemd. De Britschr Pers over te nemen sancties. LONDEN. 22 Augustus. De Times zet in een hoofdartikel, dat gewijd is aan de bijzondere zitting van het kabinet uiteen, dat de beteekenis dezer zitting minder gelegen is in een geschil tusschen twee landen dan wel ln een verschil tusschen twee methodes, n.1 de methode Interna tionale geschillen door arbitrage, diplo matieke onderhandelingen en Internatio nale conferenties te regelen en de methode den oorlog te gebruiken als Instrument van nationale politiek. De Britsche regeering en het Brltsche Volk moeten de vraag onder oogen zien. tot welke sancties zli bereid zUn indien de Volkenbondsraad op 4 September of later mocht beslissen dat Italië een agressieve daad heeft gepleegd Er kan niet aan getwijfeld worden, dat de andere leden v. d. Volkenbond een krachtig op treden van Groot Brlttannle zullen na volgen. De Times gelooft, dat in dit geval, even als indertild het geval was met de Saar- kwestie de meerderheid der openbare meening van Engeland achter de beslissing der regeering zal staan. Het blad verklaart dat Mussolini met toestemming van Abes synië concessies had kunnen verkrijgen, welke in vroeger tijden slechts zelden zon der oorlog zijn verworven De Italiaansche dictator heeft de voorstellen evenwel bot weg verworpen en den Volkenbond gepro voceerd. De Volkenbond moet thans be wijzen dat hij Mussolini niet vreest. Hij zal dat doen wanneer Groot Brlttannie de leiding neemt en op de bijeenkomst te Genève resolute voorstellen indient De Times zet vervolgens uiteen, dat een scrupuleuse toepassing van art. 16 van het Volkenbondshandvest thans onmogelijk is. aangezien zulks bijna zeker oorlog zou beteekenen en aangezien het wenschelijk Is een uitbreiding van het gebied van den strijd te vermijden. Aan den anderen kant evenwel bestaan er passieve of beperkte sancties welke zonder ernstige verstoring van de inter nationale politieke betrekkingen zouden kunnen worden toegepast, bijv. het niet leveren van rubber steenkolen, nikkel, petroleum en tin aan Italië, waardoor dit land bij de krijgsbedrijven gekortwiekt zou worden, voorts het weigeren van credieten en oorlogsmateriaal. Morning Post verklaart dat de besluiten van den Kabinetsraad misschien een keer punt in de Engelsche geschiedenis zullen beteekenen. Acht of veertien dagen gele den heeft men misschien nog kunnen ge- looven. dat de veroveringsplannen van Mussolini niet noodzakelijk essentieele politieke belangen van Groot-Brittannië bedreigden, omdat Engeland, afgezien dan van de belangen aan het Tsana-meer in Abessinië niet veel te zoeken heeft. Wan neer Groot-Brittannië voor een korten tijd den vrede zal koopen. zou het daarmede slechts „roofzuchtige" bedoelingen aan moedigen, welke later ontzaglijke moei lijkheden zouden veroorzaken Het Britsche Kabinet moet vandaag, aldus besluit het blad. kiezen tusschen twee wegen. De natie zal zeer zeker aan eengesloten staan achter een beslissing, welke de voorkeur geeft aan een werkelij- ken vrede boven een schljnvrede. De politieke correspondent van de Mor ning Post acht een principieele wijziging der Britsche politiek mogelijk. Oorspron kelijk heeft Groot-Brittannië zijn verplich tingen op grond van de Volkenbondsbepa lingen slechts ln zooverre willen vervullen als de andere naties dat deden. Van een afzonderlijk optreden kan geen sprake zijn. Sedert dien Is evenwel bij een be langrijke groep der regeering de verden king ontstaan, dat de Italiaansche plan nen zich niet beperken tot de Abessynische hoogvlakte. In zekere invloedrijke kringen gelooft men zelfs, dat de Italiaansche be doelingen misschien zelfs uitgaan boven de grenzen van Abessynië. Fransche bezorgdheid. De correspondent van de „Times" te Pa rijs meldt over de stemming aldaar, dat op het oogenblik, dat de eerste schoten in Abessynië zouden vallen Frankrijk zich in een pijnlijk dilemma zal bevinden. Mus solini zal het Volkenbondsstatuut en het pact van Kellogg schenden en Frankrijk zal verplicht zijn deze te beschermen. Aan den anderen kant is het Fransche Mi nisterie van buitenlandsche zaken ervan overtuigd, dat geen uitweg zal kunnen worden gevonden, indien iets wordl ge zegd of gedaan wat de Italiaansche op winding nog zal vergrooten en het Mus solini onmogelijk zal maken zijn houding zonder deemoed te matigen. Indien dc ver wachtingen op een Itallaanschen stap te leurgesteld worden, zal de Fransche re geering er naar streven den strijd zoo veel mogelijk te beperken en te verhinderen, I dat deze zal overslaan op Europa. Indien het tot een strijd komt hopen de Fran- schen, dat deze kort en niet te kostbaar zal zijn. Zij gelooven dat hij misschien den vorm zal aannemen van een snelle bezet ting van verafgelegen districten en steun punten. welke waarschijnlijk niet met groote strijdkrachten zullen worden ver dedigd. In ieder geval zal de Fransche re geering haar steun aan den Volkenbond met verminderen, doch weigeren dezen teun zoodanig toe te passen, dat Europa in den strijd wordt betrokken. De sterkte der Italiaansche troepen. De „Daily Telegraph" meldt, dat het verkeer ln het Suez-kanaal het mogelijk maakt ongeveer de sterkte te schatten der Italiaansche troepen In Oost-Afrlka. Volgens de officieele mededeellng van de Suez-kanaal Mij. zijn ln de eerste zes maanden van dit jaar 84 185 Italiaansche „militaire passagiers" het kanaal gepas seerd in Zuidelijke richting en zijn 6402 teruggekeerd. In de Oost-Afrtkaansehe koloniën van Italië zijn dus ongev. 78.000 man aangekomen. Sedert 30 Juni zijn 51 Italiaansche schepen door het Suez- kanaal gevaren met bestemming Massaoea (Eritrea) en Mogadiscio (Somallland). Dit aantal toont aan. dat het scheepvaart verkeer bespoedigd is. waarschijnlijk door de verbetering van de landingsgelegen heid in beide genoemde havens. Eenlge dezer schepen hebben waar schijnlijk alleen materiaal aan boord ge had. Aan den anderen kant waren vele groote stoomschepen, die 1000 en meer man kunnen hebben Zeven van de 51 schepen hebben in genoemden tijd twee malen de reis gemaakt. Indien de 51 schepen in het geheel 30 a 40.000 man hebben overgebracht, zou daaruit volgen, dat zich in het geheel 118 5 128.000 Italia nen ln Oost-Afrlka bevinden Daarbij moeten nog worden opgesteld de sterkten der garnizoenen van voor Januari, welke men op 50.000 man kan stellen. In dit geval zal de geheele sterkte van het Ita liaansche Iger in Oost-Afrika niet meer dan 178 000 man bedragen. Daarbij komen waarschijnlijk maandelijks nog ongeveer 30.000 man. Wat de Parijsche ochtendbladen zeggen. PARIJS, 22 Augustus. (A.N.P.) De Parijsche ochtendbladen wijden voor beschouwingen aan de zitting van het Engelsche kabinet. Uit de verschillende artikelen blijkt, dat men de verantwoor delijkheid voor den verderen gang van zaken op Engeland wil schuiven. „Echo de Paris" schrijft: De Engelsche kabinetsraad heeft een historische betee kenis Baldwin is tegenover een verant woordelijkheid geplaatst, welke slechts vergeleken kan worden met die van Mus solini Het blad acht het waarschijnlijk, dat Engeland het uitvoerverbod van wape nen naar Abessynie zal opheffen. De En- gelschen zien ln de Intrekking van het verbod een daad van rechtvaardigheid, omdat men Abessynië moet veroorloven zich te verdedigen. De Italianen zien er evenwel een vijandige daad ln. Hoe be treurenswaardig de terugslag van een dergelijk besluit OQk zou zijn. is zulks toch nog slechts van ondergeschikte beteekenis tegenover de houding, welke Engeland op de volgende bijeenkomst van den Volken bondsraad zal aannemen Engeland kan weliswaar het Suez-kanaal sluiten, doch Italië zou dat opvatten als een reden tot oorlog. De medewerkster voor buitenlandsche politiek van de „Oeuvre" is deze zelfde meening toegedaan. Zij zegt dat öe mili taire leiders van Engeland weten, dat de maritieme en militaire macht van Enge land niet sterk genoeg ls om de sedert het einde van den oorlog gepredikte poli tiek op Internationaal gebied voort te zet ten. De schrijfster van het artikel gelooft evenmin, da men te Genève art. 16 var het Volkenbondspact van toepassing zal maken, omdat dat onvermijdelijk tot een oorlog zou lelden en omdat noch Enge land noch Frankrijk dat wenschen. „Petlt Parisien" gelooft, dat niet alleen in de politiek invloedrijke kringen van Engeland, doch ook ln de regeering zelve de opvattingen over de eventueele toe passing van sancties tegenover Italië ver deeld zijn. De openbare meening wenscht in ieder geval een optreden, dat ln over eenstemming is met den geest van den Volkenbond. De neutraliteit van Amerika. NEW-YORK, 22 Aug. (A.N.P.) De bla den publiceeren een Interview van „Ass. Press" met den keizer van Abessynië. waarin deze opmerkzaam maakt op het gevaar, dat het conflict met Abessynië zich zal kunnen uitbreiden tot een alge- meenen strijd tusschen de rassen „Herald Tribune" meent dat het besluit van de Vereenigde Staten inzake de hand having der neutraliteit onder zekere om standigheden niet aan zijn doel zal be antwoorden. „New York Times" schrijft dat het be sluit reeds bij voorbaat een schending der neutraliteit inhoudt, omdat het ver bod oorlogsmateriaal te verkoopen aan twee naties van ongelijke sterkte stilzwij gend neerkomt op een steun aan de best bewapende van de twee. Deze opvatting heeft, volgens het blad, naar het schijnt ook de Brltsche regee ring aanleiding gegeven de Intrekking van het verbod van wapenultvoer naar Abes synië ln overweging te nemen. „New-York Times" geeft eveneens toe dat voor de Vereenigde Staten niet de wettelijke verplichting bestaat deel te ne men aan eventueele sancties. Tegenspraak geruchten inzake Italiaansche watervliegtuigen. LONDEN, 22 Aug. (A.N.P.) De corres pondent van Reuter te Gibraltar heeft zich per auto naar Tarlfa begeven, het Zuidelijkst gelegen punt van Europi een onderzoek ingesteld naar de gerach" ten Inzake het verschijnen van Italiaan sche watervliegtuigen HU meldt, dat ij de geheele stad opwinding heerscht dat verscheidene geruchten ln omlooo zUn, doch dat van watervliegtuigen nlefi te ontdekken ls. De Spaansche regeerin» spreekt eveneens tegen, dat de vliegtuigen ter plaatse zouden zUn. Als reden voor de uitgebreide Spaansche troepenbewegingen deelt de correspondent mede. dat Spanje vast besloten is, de Straat van Gibraltar zoo zorgvuldlg'mo- gelljk te bewaken SJANGHAI, 22 Aug. (Reuter) De In. Uaansche kruiser „Quarto" welke de vla van commodore Brivonesl, den comman- dant van de Italiaansche vloot ln h(j Verre Oosten voert, hegft order gekregen zich onmiddellUk van Petaitho nam Sjanghai te begeven. Vermoedelijk zal het schip binnenkort naar Europa terugkeertn LONDEN, 22 Aug. (Reuter) Heden, ochtend 10 uur waren alle leden van het Kabinet tegenwoordig bU de speciale sit ting van het Kabinet onder voorzitter, schap van Baldwin. Een sterke politie- macht is ln Bownlng-Street gedetacheerd om de groote menigte nieuwsgierigen in bedwang te houden. De menigte onthoudt zich van demonstraties. EEN INCIDENT BIJ ADDIS ABEBA DE ITALIAAN. SCHE CONSUL GEWOND. ADDIS ABEBA, 22 Aug. (Reuter). De Italiaansche consul te Debra Marcos ia 1 Godjan. baron Muti Falconi, trachtte on geveer een maand geleden van Addis Abeba naar zij» Post terug te keeren. 8 kon toen evenwel geen uitvoering geven aan zUn voornemen, wegens het feit dit de Nijl niet kon worden gepasseerd. Dins dag deed hU opnieuw een poging en hij reisde in gezelschap van Italiaansche be. dienden met een karavaan naar Godjan Gisteravond werd de consul met een schol in den schouder naar Addis Abeba terug, gebracht. De Italiaansche bedienden zouden heb ben verklaard dat de consul zich zelf bit schot heeft toegebracht. Volgens een ander bericht, zou de consul op een jachtpartij zijn gewond. Volgias dit zelfde bericht bestaat geen gevaareoor het leven van baron Falconi. In Addis Abeba vreest men dat deze aangelegenheid door Italië als een ernstig politiek incident zal worden aangegrepen. De consul is ets schoonzoon van den Britschen consul tt Addis Abeba. DE INSTORTING TE BERLIJN. MOEILIJKHEDEN BIJ HET REDDINGSWERK. BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) Bij hel licht van schijnwerpers werd het mi- mingswerk vannacht voortgezet. Op onge veer 10 meter afstand van de neergestorte kraan hebben de mijnwerkers uit Essen een ingang tot de schacht gegraven, doch het werk vordert langzaam. Steeds doen zich nieuwe moellUkheden voor. Zoo raak te te middernacht door onbekende ooizaak een kabel in brand, waardoor de straat eenigen tijd in dikke rookwolken werd ge huld Om nieuwe gevaren te voorkomen wordt de schacht zoo smal mogelijk ge houden. Ongeveer 15 meter beneden het straatniveau zal men beginnen zijwaarts te graven. Reeds bij het begin van het werk constateerde men holten in den grond ADMIRAAL KONDOERIOTIS OVERLEDEN. OUD-PRESIDENT-DER REPUBLIEK. Admiraal Koendoriotis. ATHENE, 22 Aug. (Reuter). Admiraal Kondoeriotis, ex-president van de Griek* sche republiek, is heden overleden. Admiraal Kondoeriotis heeft ln 1912 en 1913 een overwinning behaald op de Turs- sche vloot voor de Dardanelles Later was hij lid van de regeenw* Venizelos te Saloniki en ijverde hij voor het toetreden van Griekenland tot Entente. In later jaren was hU meermalen pm51' dent der Grieksche republiek. UIT ECUADOR. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter) riJt Uit Quito uit Ecuador wordt gemeld dr. A. Pont het voorloopige preside" schap van Ecuador heeft aanvaard. De vorige president ls door het K. standlge leger gearresteerd, nadat zichzelf tot dictator had uitgeroepen. •4'

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2