768le Jaargang DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 No. 23132 DAGBLAD' VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Dp exploitatie-rekening sluit met een hadeeltg saldo van f. 503.708.79. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn, Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 84. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week .77.. f.0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per mndj Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. academisch ziekenhuis. Jaarverslag over 1934. Aan bovengenoemd jaarverslag ls het rolgende ontleend: De economische moeilijkheden, onder telke ook het Ziekenhuis te lijden had. raakten het niet alleen noodzakelijk ten lanzien van de uitgaven de grootste voor zichtigheid in acht te nemen, maar tevens :m te zien naar versterking der inkom- iten. Om die reden werd ingaande 1 Mei roor röntgenologisch onderzoek en rönt- tenologische behandelingen, welke voor teen gratis plaats vonden, aan poliklini- sche patiënten een vergoeding in reke ning gebracht. De ontvangsten uit dien tooide worden op circa f. 20.000 'sjaars begroot. De inning der verpleeggelden ging met seer groote moeilijkheden gepaard. Toch teeft het bedrag per in rekening ge trachte verpleegdag zich nog kunnen tandhaven op f. 2.34. Het aantal personen dat in 1934 ln dienst van het Ziekenhuis trad bedroeg 177; het aantal dat. den dienst verliet 180. Het totaal aantal mutatiën bedroeg 665 Het examert ter verkrijging van de aan tekening voor kraamverpleegster werd Smaal afgenomen. Van de 28 candidaten daagden 26. Aan de examens voor het diploma A, telke plaats hadden op 25 en 29 Mei en i Juni en op 8. 10. 12. 15 en 17 October lamen 31 candidaten deel. van wie er 30 Éaagden. Aan het op 5 Januari gehouden examen »r kinderverpleging namen 3 candi- len deel; twee ervan verwierven de aan diening. li vergelijking met het jaar 1933 was totaal aantal ziektedagen van het ;esoneel wederom lager (6°/n>. Het aantal oDgenomen patiënten steeg n 6867 ln 1933 tot 7568; het aantal ver- r.ieegdagen van 160.407 tot 170.302, terwijl ie Inkomsten aan verpleeggelden, ondanks It maatschappelijke omstandigheden, van 1275 767.50 stegen tot f. 284.286,94. In af richting van de uitspraak van het te dier zake benoemde scheidsgerecht, werd ook dit jaar aan de Gemeente Leiden nog iel verpleeggelrt van f. 1.91 per dag in lekening gebracht. ODiiieuw is ten aanzien van de mate- lieele uitgaven een sterke daling te con- wteeren. De kosten per voedingsdag bedroegen in 1932 f. 0.436; 1933 f. 0,419: 3934 f. 0.386. lil de wasscherij werden 2.406.466 stuks behandeld. Het aantal poliklinisch behandelde pa tiënten in de verschillende afdeelingen bedroeg: in de afdeeling Heelkunde 6888 ïe'iënten; afdeeling Geneeskunde 5020 Patiënten; afdeeling Keel-, Neus- en Oor heelkunde 4002 oatiënten; afdeeling Vrouwenziekten 2548 patiënten; afdeeling Verloskunde 1910 patiënten; afdeeling Oosheelkunde 7959 patiënten; afdeeling Huidziekten 2759 patiënten: afdeeling Kindergeneeskunde 2020 patiënten. Voor rekening van de gemeente Leiden verden 669 patiënten verpleegd, met een eemiddelden verplegingsduur van 27 bazen od de Rönf.genafdeeline werden röntge- rologisch onderzocht 7665 patiënten; ver- raardigd werden 23,600 röntgenogrammen Met röntgenstralen werden behandeld 751 nieuwe patiënten. Hoogtpzon-, dia- Jhermie- en radiumbehandeling werd toegepast, bij 149 patiënten. Do kosten der voeding bedroegen f 105 329,13 of f 0.386 per dag, tegen f 110 434.88 en f. 0.419 in 1933. Het aantal verpleegdagen bedroeg 170.302. De kosten p»r patiënt bedroegen ner ver- Pleegrlae f. 4.742 en in totaal f. 807.512 02 In 1933 waren die cijfers respectievelijk 222 en f.837 686,55. De ontvangsten per verpleegdag per Patiënt bedroeeen f 1669 en ln totaal f.284 2 86.94 iv. i. f. 1.719 en f. 275.767.591 Het. waterverbruik bpdroeg 85.192 kitb. 'v. i. 96 955 knb. M l; het gasverbruik '1331 knb. M.; het electriciteitsverbruik «los k.w.U aan brandstoffen werd 1 22.957,86 besteed. ONDERBOUW stadhuis gegund. Naar wij vernemen is door B. en W, oezer gemeente de onderbouw van het stadhuis voor de som van f. 79.500 gegund aan de N.V. Aannemingsmaatschappil v.h H'Uen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam. handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen; W. F. Kanbier, Haarlem- SJhtraat 165b. Handel ln meubelen. Ves- filiaal: Haarlemmerstraat 158, Lei- v/I. Kerkvliet. Maredijk 88, Leiden, «d- en zinkwerker, annex winkel in jjjtaire artikelen. De winkel ln sanitaire •"ikelen is opgeheven. DE ALGEMEENE TOESTAND. De „Giornale d'Italia" dringt aan op samenwerking - Italië wenscht vriendschap met Engeland - Politieke activiteit te Londen. Op het sombere tooneel van het politieke wereldgebeuren is een lichtstraal binnen gevallen! Al scherper werd, gedurende de laatste dagen, de critiek op wederzijdsche daden en besluiten in Italië en Engeland, al vastberadener klonken de Italiaansche stemmen, die den oorlog onvermijdelijk noemden en van Engeland elschten zich er buiten te houdenEn Ineens dan nu de lichtstraal, die althans weer eenige hoop geeft op het bereiken van een compromis! Na wekenlang de felste aanvallen op Enge land te hebben gepubliceerd is 't namelijk de „Giornale d'Italia". die aan den vóór avond van de buitengewone zitting van het Britsche kabinet een artikel schrijft, dat plots in een gematigden en verzoenenden toon gehouden is en in strijd met de tot dusver ingenomen houding concludeert „dat het ln het grootste belang van beide landen ls een conflict te vermijden en te komen tot een algemeene en eerlijke sa menwerking". Zie: dat zijn klanken, die we van Ita liaansche zijde niet meer kennen en die de hoop wekken dat zij van hoogerhand geïnspireerd zijn. Het blad schetst de twee stroomingen, die de openbare meening in Engeland beheerschen en verklaart, dat in Italië nooit eenige animositeit tegenover Engeland heeft bestaan en dat men in Italië het Engelsche volk nooit verant woordelijk heeft gesteld voor de vijandige houding, die in een deel van de Britsche pers tot uiting ls gekomen. Italië heeft altijd een openlijke en actie ve samenwerking met Engeland gewenscht, die haar oorsprong en noodzakelijkheid vond in Europa, doch zich ook dient uit te strekken tot de overige werelddeelen, Afrika inbegrepen. Na te hebben herinnerd aan de Iua- liaansch-Engelsche samenwerking in Afri ka in het verleden, schrijft het blad. dat Engeland, nadat het zijn plannen, dank zij de diplomatieke samenwerking met Italië, kon verwezenlijken, in de huidige omstandigheden slechts denzelfden weg had te volgen. De Britsche imperialisten moesten zich er rekenschap van geven, dat niet Italië door zijn actie, doch in tegendeel Engeland door zijn tegenwer king, deze traditioneele Italiaansóh-En- gelsche samenwerking heeft verbroken, van welke samenwerking tot nog toe vooral Engeland de voordeelen had genoten De aanwezigheid van Italië in Abessynië zou beteekenen 'n definitieve vrede aan de grenzen en voor eens en voor goed een einde maken aan de vele Abessynisclie in vallen en grensschendingen op Britsch gebied, opgesomd en gelaakt in verschil lende Britsohe witboeken. Het artikel, dat tot titel draagt „Geer. conflict, maar samenwerking", besluit met den wensch, dat de Britsche imperia listen, bouwers van het immense Britsche rijk, dat gegrondvest is op de meest soliede eigenschappen van het mensche- lijk ras: ideaal, moed, uithoudingsvermo gen en discipline, ook eens het standpunt zullen willen overwegen van Italië, dat zich eveneens die groote beschavings krachten heeft eigen gemaakt. Te Londen houdt het Britsche kabinet vandaag z'n aangekondigde vergadering. Vele besprekingen gingen daar gisteren aan vooraf. Ministers confereerden, partij leiders werden ontboden en ook de hooge commissarissen van Canada, Australië en Nieuw Zeeland en vertegenwoordigers van den Ierschen Vrijstaat en de Unie van Zuid-Afrika werden gepolst. Zoo was de Londensche regeeringswijk den geheelen dag het brandpunt van groote diploma tieke activiteit. Reuter meent te weten- dat al die besprekingen er toe geleid heb ben dat voor den kabinetsraad de volgende politiële zal worden aanbevolen: De Britsche regeering zal zich vastbe raden houden aan haar verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondsstatuut. Dit besluit beteekent in laatste instantie, in dien de Volkenbondsraad het eens is, de aanwending van sancties tegen Italië. kinderfeest 31 augustus. Evenals vorige jaren heeft de Commis sie voor het Kinderfeest op 31 Augustus voor den a.s. Koninginnedag wederom een feestprogramma samengesteld. De kinde ren komen samen op de Kaasmarkt, van- waai- om 8 u. 40 wordt afgemarcheerd. Onder leiding van den heer S. J. Koop- mans en met medewerking van de trom melslagers der „Leeuwkengroep", het mu ziekkorps 6 R.V.A. en de Leidsche Chr. Harmonie-vereeniging trekt de stoet ver volgens naar de Stadsgehoorzaal. Hier wordt den kinderen een afwisselend pro gramma geboden, bestaande uit zang, gymnastiek, poppenkast, goochelen en de geschiedenis van den Vos Reynaarde in beeld. Vooral voor dit laatste zijn de ver wachtingen hoog gespannen! Maandag 26 Augustus a.s. hoopt de heer J. Seller den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in het conservenbedrijf van de firma Tieleman en Dros werkzaam is, waarvan het laatste jaar als chef. In goedingellchte Britsche kringen meent men, dat Frankrijk sympathiek gezind Is tegenover de houding, welke de Engelsche regeering denkt aan te nemen. De Fransohe Pers wijdde gisteravond groote aandacht aan de te verwachten beslissingen van het Engelsche kabinet en adviseert in meer of minder hoffelijken vorm Engeland de zaken niet op de spits te drijven en vooral geen besluiten te nemen, die de spanning tusschen Italië en Engeland zouden kunnen vergrooten. De „Intransigeant" schrijft o.a., dat men zelf onaantastbaar moet zijn om zich tot zedemeester over anderen op te wer pen. Het is heel mooi, een beroep op den Voikenbondsraad te doen of zich tot voor vechter van de eerbiediging der verdragen uit te roepen, doch slechts dan, wanneer deze edele denkbeelden door altruïstische gevoelens gedragen worden. Engeland heeft bijv. een aparte vlootovereenkömst met Duitschland gesloten en daarmee het verdrag geschonden, alleen omdat het ge loofde, daarmee zijn eigen belang te die nen. Wat het zelf gedaan heeft, kan liet Italië niet verbieden. Engeland oefent over Abessynië practisch een economisch protectoraat uit en loopt gevaar, bepaalde voordeelen te verliezen. Doch een Euro- peesche crisis zou voor Engeland nog veel grooter nadeelen tengevolge hebben. De „Temps" schrijft in eenigszins ge matigder toon ongeveer hetzelfde en spreekt den wensch uit, dat de Engelsche regeering zich niet door haar huidige slechte luim zal laten beïnvloeden. Het staat wel vast, dat Italië te Genève op 4 September vertegenwoordigd zal zijn. Men moet verhinderen dat het daar als beklaagde verschijnt of dat met sancties gedreigd wordt, voordat Italië gelegen heid heeft gehad, zijn drijfveeren uiteen te zetten. In de „Liberté" protesteert de oud minister en senator Lemery tegen de af persingsmethoden van Engeland en spe ciaal van de Engelsche pers tegenover Frankrijk. Als Engeland dreigt, zich uit den Volkenbond terug te trekken, indien Frankrijk het Engelsche standpunt niet steunt, beteekent dat, dat men in Enge land Duitschland de vrije hand wil laten. Als Italië echter iets doet, dat men ln Frankrijk liever anders gezien had, kan men daarom nog niet de vriendschap met Italië verbreken. De Italiaansch-Abessynische verzoenings commissie is gisteren niet bijeengekomen. De eerstvolgende zitting zal te Bern worden gehouden en er zal dan worden overgegaan tot het verhoor der getuigen. DUITSCHLAND. Rede van dr. Schacht mocht niet volledig bekend worden Wel Joden in het leger De „Eildienst", het officieele economi sche bulletin is in beslag genomen, omdat het de groote rede van dr. Schacht in extenso had gepubliceerd. De Rijksweer past de Ariër-paragraaf van de militaire wet van 21 Mei 1935, welke niet-Ariërs uitsluit van den actieven mili tairen dienst, niet toe. Dit wordt bevestigd door een officieele mededeeling, van de autoriteiten te Dus- seldorf, waarin geconstateerd wordt, dat niet-Ariërs niet slechts voor den keurmgs- raad zijn verschenen, maar dat men ook hen, die een vrijwillige opleiding willen meemaken, heeft gemachtigd, een verzoek daartoe in te dienen, dat door een speciale commissie zal worden onderzocht. FRANKRIJK. Nieuwe schandaalaffaire ontdekt. De douane van Havre wordt thans be schuldigd van een nieuwe schandaal affaire. Het betreft den frauduleuzen in voer van automobielen naar Frankrijk. Sedert drie jaren zou, volgens de Populaire deze aangelegenheid gaande zijn, zonder dat zelfs geruchten er over in omloop waren gekomen. Intusschen zijn de be zwarende documenten verdwenen. De smokkelarij zou bedreven 2ijn door dure auto's met een triptiek via Havre in te voeren, zoogenaamd voor tijdelijk, zoo dat geen invoerrecht behoefde te worden betaald. Te Parijs verzorgden de smokkelaars dan voor hun wagens een nationaliteitsbewijs en vervolgens begaven zij zich dan naar België. Aan de grens leverden zij dan de triptiek af, waardoor de wagen dus op regelmatige wijze was uitgevoerd. Eenige grensstations verder konden de wagens dan in Frankrijk terugkeeren, waarbij men dan het te Parijs verkregen nationaliteits bewijs liet zien. De auto kon dan zonder dat er rechten op waren betaald, in Frankrijk blijven. Deze praktijken, welke een grooten omvang zouden hebben aan genomen, zou bekend zijn geweest bij de douane-autoriteiten van Havre. Er is een onderzoek ingesteld, doch men is daarbij voor de moeilijkheid komen te staan, dat de bezwarende documenten verdwenen gUB. ENGELAND. Het vakvereenigingscongres De Koning naar Schotland. De agenda van het Vakvereenigings- congres, dat begin September te Margate wordt gehouden, geeft als belangrijkste punten van bespreking aan, behalve het uitgebreide rapport van den Algemeenen Raad( de betrekkingen van de Vakvereehi- gingsbeweging met de communistische en bevriende lichamen; de voorwaarden voor de werkloosheidsverzekering en werkloozen- steun; pensioen op 60-jarigen leeftijd; de 40-urige arbeidsweek, een algemeene bewe ging voor hooger loon; fascisme en de reso lutie van den Algemeenen Raad inzake oorlog en vrede. De koning, die per extra trein van Sandringham naar Schotland is vertrok ken, is gisterochtend te Aberdeen aange komen. De koning was gekleed op de wijze van de Hooglanders en hij scheen zich in een uitstekende gezondheid te verheugen. Een groote menigte vacantiegangers heeft hem luide toegejuicht. Ook de Koningin is gisteren van Sandringham vertrokken; zij heeft zich per trein naar Harewood begeven, waar zij met haar dochter, de prinses royal en den graaf van Harewood eenige dagen hoopt door te brengen. JAPAN. Eenheid en discipline in het leger. In den kabinetsraad van gisteren werd besloten dat in principe bij elke buiten- landsche vertegenwoordiging van Japan pers-attache's zullen worden benoemd. Naar „Rengo" bericht hebben Hajasji en de oorlogsraden overeenstemming be reikt inzake de maatregelen tot herstel van de eenheid en discipline in het leger. Hieraan ging een onderhoud van drie uur tusschen minister Hajasji en gene raal Araki vooraf. Araki wordt in de pers de leider van de activistische beweging in het leger genoemd. Het verluidt, dat tijdens het onderhoud tusschen minister-president Okada en den minister van financiën Takahasji overeenstemming werd verkregen aan gaande de begrooting voor het volgende jaar, en de maatregelen, welke genomen moeten worden in verband met den moord op luitenant-generaal Nagata. Geméld wordt, dat de minister-presi dent en de minister van financiën over eengekomen zijn de begrooting voor het volgende jaar te beperken tot 2.2 milliard. RUSLAND. Dimitrof benoemd tot secretaris-generaal van de Komintern. Het officieele Russische telegraaf- agentschap maakt bekend, dat de eerste zitting gehouden is van de nieuwe cen trale executieve van de Komintern. Er werd een uit 19 leden bestaand bestuur gekozen, waartoe o.m. behooren Ma- noeilski, tot dusverre secretaris-generaal, Stalin, Cachin, Marty, Pieck, Florin, Ercoli etc. Met algemeene stemmen werd Dimitrof tot secretaris-generaal be noemd. Hiermede zijn hem ook formeel de bevoegdheden verleend van voorzitter van de Komintern. DENEMARKEN. Deensche nationale bank verhoogt het disconto met een vol procent. De Deensche Nationale Bank deelt mede, dat met ingang van 22 Augustus het disconto met een vol procent wordt verhoogd en gebracht op 3'/; pet. De rentevoet voor beleeningen wordt eveneens met een vol procent verhoogd en gebracht op resp. 4 en 4'/j pet. Waarschijnlijk staat deze maatregel in verband met de- in Juli buiten kracht ge treden wet inzake vastgestelde maximum rentevoet-tarieven. BINNENLAND Verhooging van den benzineprijs ligt in het voornemen der regeering; tolheffing op bruggen zou dan niet doorgaan. (Bin nenland, 3e Blad). Te Oosterbeek is aan de gevolgen van bloedvergiftiging in den ouderdom van 52 jaar overleden de griffier der Eerste Ka mer, Jhr. Dr. W. A. Beelaerts van Blok land. (Laatste Berichten, le Blad). Holland toert naar België; 30.000 land- genooten iedere week per auto of autobus over de grens. (Binnenland, 3e Blad). Bijzonderheden over de Nederlandsche rondvlucht, die morgen aanvangt. (2e BI.) BUITENLAND De Giornale d'Italia dringt aan op samenwerking met Engeland. (Buitenland, le Blad). Politieke activiteit te Londen. (Buiten land, le Blad). Rede van dr. Schacht mag niet volledig gepubliceerd worden. (Buitenland, le BI.). Volgens berichten uit Londen is in Abessynië de algemeene mobilisatie gelast. (Tel., le Blad). Overleden is admiraal Kondoeriotis, ex- president van Griekenland. (Tel., le Blad) Incident bij Addis Abeba; de Italiaan sche consul gewond. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. GEBOREN. Johannes, z. van W. Neuteboom en E. Bekooij Cornelia, d. van A, Ros en K. Berkheij Jannetje, d. van H. Koppert en F. W. Ouwendijk Anna Gertrudes, d. van G. Reuvekamp en A. C. v. d. Voort Maria Geertruida, d. van J, B, Nulkes en C. de Vos Engelbertus Johannes, z. van J. Boogert en C A. Turk Petronella, d, van N. J. Dol en T v. Braak Agnes Wil- helmina Maria, d, van C. Q. Wesselman en F. C. A. v. Geest Johan, z. van L. Noorduin en C. Hoefsmit Cornelis Wil helmus Maria, z. van C. A, Roos en P. Mol. ONDERTROUWD L. v. d. Meij, jm., 26 jaar en J. B, Reij- nevèld, jd., 30 jaar F. de Graaff, jm. 29 jaar en C. M. J. Oppelaar, Jd. 30 jaar F. Vermeul, jm. 25 jaar en H. de Geest, jd. 24 jaar J. Th. Edelaar, jm. 25 jaar en J. B. M. A. Kramer, jd. 23 jaar A. H. Edelaar, jm. 28 jaar en J. W. M. Kra mer, jd. 22 jaar. gehuwd. J. C. Bakker, jm. en H. R. Viele, jd. H. Boeff, jm. en Th. Marquenie, jd. F. R. Brouwer, jm. en W. Dirkzwager, jd. J. de Bruin, jm. en C. J. Wassink, jd. L. Th. Burgmeijer jm. en N. Verschoor, jd. E. Dekker, jm. en J. v. d. Berg, jd, L. D, Kooreman, jm. en S. v. d. Wijn gaard, jd. Q. J. v. Niekerk, jm. en C. C. Snelderwaard, jd. M. Nijssen, jm. en J. M. Bonnet, jd. P. Vroegh, jm, en E. C. A. Wolters, jd. H. A. v. d. Water, jm. en F. H. J. Wijnhoven, jd. overleden. G. J. Spanheim, wedn., 91 jaar A. Goudswaard, wedn., 74 jaar J. M. E. da Groot, d„ 4 mnd. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende kwartaal week abonne wonende straatNo wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t nuopgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1