)e veiligheid van het verkeer. 769te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Augustus 1935 Derde Blad No. 23131 Verkeer op den hoofdweg zal vóórgaan. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS. Losse nummers van ons Blad Iedere 5 jaar keuring voor het rijbewijs. Verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. n de Memorie van Antwoord aan de ïte Kamer Inzake het ontwerp hou- ide regelen nopens het verkeer op de ;en zegt de minister van Waterstaat r erkentelijk te zijn voor de hulde, ge- cht voor de wijze, waarop het overleg de vaste commissie voor Openbare den, Verkeers- en Waterstaatsaange- inheden uit de Tweede Kamer ls ge ld; het was hem aangenaam uit het rloopig Verslag te vernemen, dat het rerp, zooals het thans luidt, ln het ■aren de instemming van de Kamer It, e minister onderschrijft de opvatting de leden, die meenen, dat het doel een algemeene verkeerswet zeer dicht xnaderd, indien dit ontwerp tot wet worden verheven. Nadere regelingen rent de rechten en verplichtingen van gebruikers van den weg, ook van de (gangers, kunnen bij den in art. 2 van ontwerp bedoelden algemeenen maat- !l van bestuur gemakkelijker overeen- islig de wisselende eischen van het reer tot uiting gebracht worden, igenover het standpunt van sommige 10, die het roekeloos rijden door he lders blijkbaar niet als oorzaak van meeste verkeersongevallen beschou- i staat de opvatting van vele andere a, die zich met de beschouwingen ten ran eerstgenoemde leden niet kunnen enigen. Ten einde de juistheid van opvatting nader te staven, heeft de ister het Centraal Bureau voor de Sta- et verzocht, voortaan in 't Statistisch ralcht Verkeersongevallen op te geven aantal ongevallen, door bestuurders de overige vervoermiddelen veroor- (louten van voetgangers worden afzonderlijk vermeld), treilende de wijze van controle op de ling der gegeven voorschriften moge lm opgemerkt, dat overeenkomstig ge- tóezegging, de minister met zijn Igenooten van Justitie en van Bin- uidsche Zaken in overleg is getreden (ut aan politiebeambten te geven raonderwljs. Doel hiervan ls, een oordeelkundig toezicht op de na der verkeersvoorschriften te bevor- Voetgangers van de rijbaan. sinister streeft zooveel mogelijk naar acid én voor wielrijders en voetgan- in voor de automobilisten. Waar mogelijk is, worden niet alleen op jtswegen. doch eveneens op de pro- ile wegen, deze categorie van weg- tikers gescheiden door het berijden den hoofdweg voor wielrijders te ver- L verbod voor voetgangers, om van hoofdweg gebruik te maken ter »e waar een behoorlijk voetpad aan- 's, zal worden overwogen, t te maatregelen echter ook genomen fa, steeds zal op een groot aantal r. het verkeer geheel of nagenoeg (1 van dezelfde baan moeten gebruik a Ook vóór de Invoering van deze hl getracht worden door goede ver zegelingen en doeltreffend toezicht (taren tot een minimum te beperken. Verzwaring van de eischen voor het rijbewijs. middelen tot vermindering van lantal ongevallen moeten worden (grepen. Eén van die middelen ls tetzwaren van de eischen gesteld het verkrijgen van een rijbewijs, te omdat de thans gestelde eischen algemeen onvoldoende worden ge- Het ligt daarbij in de bedoeling, eel mogelijk bestuurders, die gevaar ra veroorzaken, van den weg af te l"i, zonder dat nochtans het ver- ra van een rijbewijs voor de groote 'herheid moeilijkheden oplevert, komt den minister noodzakelijk dat bij vernieuwing van het rij- om de vijf jaar, de aanvrager op- geneeskundig wordt onderzocht. 11 dit nagelaten, dan bestaat de dat eerst door een verkeersongeval bmen vast te staan, dat de bestuur- khamelljk of geestelijk ongeschikt is Eden voor het besturen van een mo ttig. ''rent de waarde van een psychotech- 'onderzoek voor de beoordeeling van jjkwaamheld en geschiktheid tot 'wen loopen de meeningen nog zeer Met de grootste aandacht volgt de 'ter de vorderingen dezer weten- welke voor deze beoordeeling van oeteekenis kan zijn. Voor alge- toepassing van bedoeld onderzoek en de kosten daarvan voor aanvra- 'an rijbewijzen zoo gering mogelijk ment de uitkomst voldoende zeker- wsehaffen, dat inderdaad onbe- e bestuurders geweerd en bekwame 'raers toegelaten worden. Ten aan- ,1 "it vraagstuk, waarvan de betee- niet onderschat wordt, wacht de te i der nog het advies van de motor- en "commissie af. de verhooging van den leeftijd seht eoor het verkrijgen van een rfj- "m 21 ^aar' bestaat, naar de Mi- meent, niet voldoende aanleiding. Wettelijke aansprakelijkheid. jLJdtsontwerp tot invoering van de dn» t van automobilisten tot ver- •dgeu de gevolgen van wettelijke tfl iv wordt in samenwerking 'k "SP1drtement van Justitie voorbc- d' Minister, overtuigd van het nut uin„ "tiring van een zoodanige ver zat daarbij den grootst moge- betrachten. Voorrang op den hoofdweg. De Minister vereenlgt zich met de opvat ting van die leden, die van een voorschrift, waarbij aan het links komend verkeer de voorkeur wordt verleend, verwarring en vermeerdering der verkeersongevallen duchten, en een zoodanige maatregel wordt dan ook niet wenschelljk geacht. Wel wordt thans ernstig overwogen den voorrang van het verkeer op de hoofdwe gen te erkennen. Volstaan moge worden met verwijzing naar het antwoord aan de vaste Commissie voor Openbare Wer ken, Verkeers- en Waterstaatsaangelegen heden uit de Tweede Kamer, waaruit blijkt dat deze regeling zoo noodlg in het Motor en Rijwielreglement zal kunnen opgeno men worden ook vóór de inwerkingtreding van de nieuwe wet. De wenschelijkheid van een verbod van samenscholing op rijwegen, welke het vrije verkeer belemmeren, zal worden over wogen. Een stopverbod. Een algemeen verbod voor alle wegen, om met een voertuig op den weg stil te staan, Indien de wegberm ter plaatse daartoe geen ruimte biedt, gaat den Mi nister te ver. Op zeer vele wegen met weinig verkeer zal een stilstaand voertuig, mits aan den kant van den weg geplaatst, geen noemenswaardige belemmering vor men en moet daar dus worden toegelaten, vooral als de wegbermen smal zijn, Is het verkeer zoo druk, dat het gedurende lan ger of korter tijd stilstaan van voertuigen niet worden geduld, dan kan met toepas sing van art. II bis van het Motor- en Rij wielreglement een stopverbod, stationeer- verbod of parkeerverbod voor het betrok ken wegvak worden uitgevaardigd. Omtrent de reminrichting van motor rijtuigen zijn thans nieuwe voorschriften in overweging. Daarnaast moge worden verwezen naar de art. 12 en 13 van het wetsontwerp. Indien bij de aanvragen van een voertutgbewijs blijkt, dat het motor rijtuig, waarvoor het bewijs wordt ge vraagd, niet van een deugdelijke remin richting ls voorzien, zal de afgifte gewei gerd kunnen worden (art. 12). Een aan vankelijk goede reminrichting kan echter op den duur ondeugdelijk worden. Blijkt bij onderzoek op den weg de reminrich ting onvoldoende te werken, dan kan met toepassing van art. 13 van het ontwerp het voertuigbewljs worden ingevorderd en on geldig verklaard. Rood achterlicht voor alle voertuigen. Ook de Minister meent, dat niet alleen motorrijtuigen, maar ook andere rij- en voertuigen, waarmede over een weg wordt gereden of welke op een weg stilstaan, in het algemeen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rij wielen kunnen er ook zijns inziens bezwa ren geopperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht. Een wijziging van de desbetreffende artikelen van het Motor- en Rijwielreglement is thans zeer spoedig tegemoet te zien. Een wijziging van de voorschriften om trent verblindende rijwiel- en autoverlich ting en verkeerd gerichte bermlampen is thans bij de Motor- en Rijwielcommissie in behandeling. Uiteraaxd zal op de na leving ook van deze voorschriften door de verkeerspolitie scherp moeten worden gelet. Ook de Minister ls overtuigd, dat ver scheidene ongevallen worden veroorzaakt door hen, die een automobiel zonder chauffeur gehuurd hebben. Hij vertrouwt echter, dat ook hier nieuwe eischen van geschiktheid en bekwaamheid, het perio diek geneeskundig onderzoek en ook de zwaardere straffen verbetering zullen brengen. Een algemeen verbod voor wielrijders, van den rijweg gebruik te maken, Indien een rijwielpad aanwezig is, komt den Mi nister niet wenschelijk voor. Wel zal wor den nagegaan of en in hoeverre het meer rechts houden van het langzame verkeer bevorderd kan worden. Hoewel de Minister voorhands van oor deel is, dat het stellen van een algemeene maximum snelheid op de buitenwegen geen aanbeveling verdient, stelt hij zich voor, daaromtrent alsnog het oordeel van de Motor- en Rijwielcommissie in te winnen. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Westbroek en Achttien- hoven, W. L. Mulder te Hoevelaken. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Haren (Gr.), P. G. Kunst te Deventer en J. B. v. d. Sijs te Steenwijk. Beroepen: Te Donkerbroek, D. v. d. Wielen te Boombergen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Urk, M. Baan, cand. te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Enkhuizen, R. Kok te Vee- nendaal. Te Grand Rapids (N. Amerika) M. Heikoop te Utrecht. PRIJS DER TAXEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 4 3/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk ls vastgesteld op 2' cent per liter. DE MISDADIGERS TE OSS. Gisteren is door de marechaussee te Oss overgegaan tot arrestatie van den 29- jarlgen arbeider L. B. wonende te Nijme gen. De aangehoudene ls naar de kazerne te Oss overgebracht, waar hij aan een streng verhoor werd onderworpen. De verdachte L. B„ ln Oss beter bekend onder den naam van de „Gekke Boey" wordt verdacht van heling van een partij manufacturen, ln den Kerstnacht 1933 ten huize van den winkelier v. d. Zande op den Heuvel gestolen. Ondanks het feit. dat B. aanvankelijk ontkende kon hij hierin niet blijven vol harden. Tenslotte gaf hij toe, zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Hij wordt ter beschikking van den officier van Justitie te Den Bosch gesteld. De aangehoudene heeft tot voor circa een Jaar steeds te Oss gewoond en komt uit het bekende Ossclhe milieu. Hij is ln het proces de Bie opgetreden als getuige tegen P, de Bie en legde zeer bezwarende verklaringen tegen verdachte af. Ook in de moordzaak-Oyen was hij als getuige gedagvaard, daar de beide daders in den moordnacht te zijnen huize waren aangetroffen. B heeft Oss toen moeten verlaten, om dat hij zich niet meer veilig achtte en hij door de Ossche bende meerdere malen werd lastig gevallen. De marechaussee onderzoekt verder of B. nog meer op zijn kerfstok heeft. Een der verdachten in den roofoverval van mej. Kuipers, gepleegd in 1930 in de Zevenbergsche heide te Oss, de thans ge detineerde J. de B. is door den rechter commissaris mr. Schroder en mr. Dubois subs, officier van Justitie in het palels van justitie te Den Bosch aan een verhoor onderworpen. Hij bekende dat hij mede plichtig was aan dezen roofoverval. De beide andere daders in deze zaak A. H. „Dikke Toon de Soep" en F. de R„ belden uit Oss hadden reeds een bekentenis afge legd. Door de bekentenis van de B. Is deze roofoverval tot volledige klaarheid ge bracht. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Twee gewonden te Amsterdam. Gistermiddag had op de hoek van de Raadhuisstraat en de Keizersgracht te Amsterdam een hevige botsing plaats tusschen een vrachtauto en een motor- flets, waardoor de duopassagier van laatst genoemd voertuig emstig werd gewond en ln het Binnen Gasthuis moest worden op genomen. De vrachtauto reed in de Raadhuisstraat bij de Westermarkt en wilde links af do Keizersgracht oprijden. Van tegenover gestelde richting, dus van de zijde van den Dam, kwam met groote snelheid de 20-jarige Amsterdamsche motorrijder H. B- M. H„ met als duo.-rpassagler de 17- Jarige jongen W. J. M. Een botsing kon door de groote snelheid van laatstgenoem de niet worden voorkomen. Met een hevlgen slag vloog het motorrijtuig tegen de zware vrachtauto met het gevolg, dat zoowel de motorrijder als de duo-passagier op den grond werden geslingerd. H. kwam er af met lichte kaakverwondingen; vier tanden zijn hem uit den mond geslagen. De duo-rijder had een hersenschudding opgeloopen en moest in het Binnen Gast huis worden opgenomen. De motorfiets werd wonder boven wonder slechts zeer licht beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. DE BOEDEL VAN NOTARIS P. TE BERGEN OP ZOOM. Faillissement onvermijdelijk geacht. Naar wij van welingelichte zijde verne men, zijn bij het regelen van den boedel van den vorige week gearresteerden nota ris P. te Bergen op Zoom zooveel feiten aan het licht gekomen, dat het verleenen van de aangevraagde surséance zeer on waarschijnlijk moet worden geacht. Tenzij de rechtbank nog voor de verificatie-ver gadering. welke op 4 September bepaald is, het faillissement zou uitspreken, zal de bewindvoerder op die vergadering tot faillissement adviseeren. N.R.Crt. MOTORONGELUK TE ROTTERDAM. Gistermiddag is op den Westzeedijk te Rotterdam een motorrijwiel, bestuurd door den heer Verwaal uit Dordrecht, met op den duo diens echtgenoote, op de tram rails geslipt. Mevrouw Th. Verwaal, oud 46 Jaar sloeg tegen de straat en werd be wusteloos opgenomen. De G.G.D. vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. Zij heeft een schedelbreuk beko men, haar toestand is zorgwekkend. KINDJE DOOD IN DE WIEG GEVONDEN. Gistermorgen heeft ten huize van de familie S. in de Stationsstraat te Bergen op Zoom. een tragisch ongeluk plaats ge had. Toen de moeder naar haar negen maan den oude kindje ging kijken, vond zij het dood in de wieg liggen. Gebleken is, dat het koord van den rammelaar de kleine om den hals had gekneld, waardoor het stikte. ONDER ZIJN EIGEN WAGEN GERAAKT. Gistermiddag is te Bellingwolde de land bouwer Heres Dedders door het breken van den laadboom onder een voer graan terechtgekomen en daarna door den wagen, waarop hij reed overreden. De man werd zwaar gewond opgenomen en is naar het Diaconessenhuis te Groningen ver- yoerd. Zijn toestand is ernstig. VERDRONKEN. De 21-jarige mej. M, van R. is gister- namiddag bij het baden in het z.g. Amstel- meer te Anna Paulowna verdronken. Eerst eenige uren later toen haar kleeren en rijwiel aan den kant van het water ont dekt werden bemerkte men het ongeval. Zij kon toen slechts levenloos opgehaald worden. Vermoedelijk is het slachtoffer in het water onwel geworden. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET ONGELUK IN DE GOERINGSTRASSE TE BERLIJN. ER WORDEN NAAR SCHATTING NOG VEERTIEN PERSONEN VERMIST. Kraan in de diepte verdwenen. Met betrekking tot het ongeluk bij den ondergrondschen spoorweg in de Hermann Goeringstrasse te Berlijn vernemen wij, dat het traject, waar de instorting ge schiedde, nog in aanleg was. De lengte van het Ingestorte gedeelte is ongeveer 50 M. De plaats des onhells vormt één diep gat Ongetwijfeld zal het eenigen tijd duren aleer de ingestorte tunnel zal zijn bloot gelegd. Bij het ongeluk zijn een groote kraan en een geheele stelling met de daarover liggende tramrails in de diepte gesleurd. Ook is een gedeelte van de waterleiding vernield. Aangezien men er spoedig in slaagde de leiding af te sluiten, is slechts gedurende betrekkelijk korten tijd het water in de groeve uitgestroomd. Het mag een geluk heeten, dat de ar beiders juist schafttijd hadden. Voor zoover viel na te gaan werden nog veertien arbeiders vermist. Men heeft het aantal vermisten trachten vast te stellen door het houden van een appel, doch men gelooft, dat daarbij reeds niet meer alle geredde arbeiders aanwezig-wa ren, zoodat het aantal vermisten minder dan veertien bedraagt. Met groote Inspanning were} het op- ruimingswerk verricht door ongeveer hon derd pioniers, tezamen met arbeiders en met de brandweer, onder leiding van een aantal bouwdeskundigen. Het was telkens opnieuw weer zeer lastig, de zware ijze ren steunbalken, die aan den Oostelijken kant ineen zijn gezakt, uit elkaar te ha len, waarvoor de meeste losgesneden moesten worden. Met bewonderenswaar dige snelheid hebben arbeiders drie stei gers over het uitstekende gedeelte aan den kant van de Diergaarde gebouwd, zoodat de planken en balken gemakkelij ker uit den put gehaald konden worden. Onmiddellijk na het ongeluk heeft de Amerikaansche ambassadeur het gebouw der ambassade, het voormalige Blücher- paieis aan de Pariser Platz, beschikbaar gesteld voor het onderbrengen der ge wonden en der reddingsploegen. De Duitsche Rijksspoorwegen hebben gisteravond een officieel communiqué over het instortingsongeluk in de Her mann Goeringstrasse uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat behalve de zes gewonden, die naar de Charite zijn over gebracht, nog geen der vermoedelijk be dolven arbeiders kon worden geborgen. Behalve de Rijksspoorwegen nemen ook de recherche en de justitie aan hét on derzoek deel. De Rijksministers Goebbels en Frick, dr. Ley, de Berlijnsche politie- president Graaf Helldorf en de directeur van de Rijksspoorwegen dr. Dorpmueller, waren gisteravond op de plaats van de ramp. Het opruimingswerk zal ondanks den grooten spoed heden nog minstens den geheelen dag duren. BERLIJNSCHE RADIO-TENTOON STELLING HEROPEND. In totaal zijn drie dooden bij den brand te betreuren. De twaalfde groote Duitsche Radio tentoonstelling is gisteren heropend. Het rijkspostministerie deel mede: Bij den brand ls ook de televisie-zendinstal- latie van de Duitsche rijkspost, bestaande uit de beide ultra-kortegolfzenders voor beeld en toon den vlammen ten prooi ge vallen. De Duitsche rijkspost heeft nog gedurende den nacht aan een reserve installatie gewerkt. Zij zal het televisie bedrijf, dat een der grootste attracties voor de tentoonstellingsbezoekers was, voorloopig met een 20 Watt-zender voort zetten, die waarschijnlijk nog heden in bedrijf kan worden genomen. Onafhan kelijk hiervan zal de rijkspost alles doen om zoo spoedig mogelijk een grooteren reservezender te bouwen. De mededeeling in een Berlijnsch blad, dat voorloopig de televisie-uitzendingen van de Rljks-om- roep-maatschappij gestaakt zullen worden is onjuist. Bij den brand is iemand uit Neuren berg ernstig gewond en later aan zijn kwetsuren overleden. Ook een tweede ge wonde is bezweken. Bij het opruimingswerk aan den Kal- serdamm heeft men nog het verkoolde lijk van een man gevonden, zoodat in totaal drie slachtoffers te betreuren zijn. Twintig gewonden zijn naar ziekenhui zen gebracht, doch de meeste konden, na verbonden te zijn, naar hun woningen terugkeeren. De veertien firma's, wier stands in hal 4 door den brand zijn vernield, hadden gisteren een bespreking met de tentoon stellingleiding. In het hoofdrestaurant en op eenige andere plaatsen, waar ruimte voor hen zal worden gemaakt, zullen zij hun stands weer opbouwen. ALPINISTEN VERONGELUKT. Uit Cortma (Italië) wordt gemeld, dat twee buitenlandsche Alpinisten, de Oos- tenrjjksche dr. Blank en de Tsjecho- Slowaaksche Maria Tielz. die nog kort ge leden op stoutmoedige wijze de Croda del Lago hadden beklommen, Zondag in een ravijn zijn gestort. Eerst gisteren is een bergingsexpeditie erin geslaagd, de lijken der beide slacht offers op te sporen en te bergen. RECLAME- 9074 Voor het conserveeren HAAS' Azijn begeeren. HET LEGER VAN MONACO ONTSLAGEN! De officieren naar Abessynië? Prins Louis van Monte Carlo heeft het geheele leger van Monaco ontslagen. De 76 militairen zijn met drie maanden op gezegd. De reden voor dit besluit is gelegen ln de noodzakelijkheid te bezuinigen, ten gevolge van de verminderde Inkomsten aan de speeltafels. Met de verdwijning van de schilder achtige militaire organisatie, wordt nader vernomen, dat de officieren voornemens zijn dienst te nemen in het Abessynische leger. o DUITSCHE SPIONNEN TE METZ GEARRESTEERD. De speciale politie te Metz heeft twee Duitsche spionnen gearresteerd, toen zij per motorrijwiel de grens wilden overste ken. Hun namen luiden Louis Philippe Aitmeyer en Jean Hussinger, beiden zijn afkomstig uit het Saargebied. Aitmeyer is ingedeeld bij de motor- afdeeling der S. A. Hij spreekt verschei dene talen en is in Britsch-Indië, China en op de Phillppijnen geweest. Hij was In het bezit van een valsohe perskaart, een fototoestel, een pen, die een verdoovende vloeistof uitspuit, waarmee men iemand een half uur a een uur kan verdooven en van een zaklantaarn met groen en rood licht, welke hij gebruikte voor zijn nach telijke bijeenkomsten met andere spion nen. Beiden hebben bekend, zich aan spion- nage te hebben schuldig gemaakt en zijn in de gevangenis te Metz ingesloten. VEEL ANIMO OM ZICH LEVEND TE LATEN BEVRIEZEN. En een eeuw later te herleven. Niet minder dan 180 mensohen hebben zich thans vrijwillig aangemeld om hun leven te wagen voor de wetenschappe lijke proefnemingen, welke dr. Ralph Wil- lard te Hollywood wil verrichten, nl. hen levend te bevriezen. Met 3 apen heeft hij het experiment reeds verricht. Een kwam weer tot leven, zonder nadeelige gevolgen, de 2e kwam niet bij en de 3e bevindt zich nog in de ijskast en zal binnenkort herleven. Een collega van dr. Willard verklaart de mogelijkheid te voorzien om op deze wijze het leven van menschelijke wezens op te schorten en hen wellicht een eeuw later te doen herleven. De 180 aanbiedingen werden ontvangen nadat de dagbladen foto's gepubliceerd hadden van een der apen, eerst vast gevroren in een blok ijs, vervolgens eenige dagen later weer tot leven gebracht en vroolijk aan het eten. Dr. Willard zegt nog geen toestemming te hebben gekregen om een menschelijk wezen, levend te bevriezen. Het is echter de vraag of het ooit zoover zal komen, aangezien de autoriteiten zich hiertegen vermoedelijk zullen verzetten. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN 1 KIANGSOE, SJANTOENG EN HONAN. Het A.N.P. meldt uit Sjanghai: Door meer dan dertig gaten in den nieuwen dijk van het Weisjanhoe-meer. waarvan de nog losse aarde geen weerstand heeft kunnen bieden aan den druk van het hooge water stroomen de watermassa's naar het Noorden van Kiangsoe. dat door de bewoners, ondanks het bevel van de politie om mede te werken aan de ver sterking van de dijken, in paniek verlaten is. Men vreest dat de ramp een zelfden omvang zal krijgen als die in West- Sjantoeng. De voorzitter van het hulpverleenings- comité. Sjoe-Sji-Hying. raamt de schade in West-Sjantoeng op 250 millioen dollar. Meer dan 80.000 vlerkante kilometer staat onder water en bijna 6 millioen vluchte lingen bevinden zich ln een wanhopigeni toestand. De meeste vluchtelingen willen zich naar Zuid-China begeven. Sjoe-Sji-Hying deelde verder mede. dat de overstroomingsschade in de provincie Honan 50 millioen dollar bedraagt. Het overstroomde gebied heeft hier een opper vlakte van 6000 vierkante kilometer en er zijn een millioen menschen gevlucht. De meteorologische inrichting te Kal- foeng meldt, dat men daar in Juli 435 c.m. neerslag heeft gemeten. In de laatste jaren was de totale neerslag in dit gebied 517 c.m. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERW1L Az- Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9