De doodslag te Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 21 Augustus 1935 Bevestiging van het vonnis gevraagd. STADSNIEUWS. BEURSOVERZICHT. SCHEEPSVERBINDINGEN. MAIKT WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 771. Hedenmiddag 3 uur: 767. telegrafisch weerbericht. Isdegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 770.9 te Vardö. laagste stand 746.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 22 Aug. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijken wind. Toenemende bewolking, jtoog, behoudens toenemende kans op egen of onweer. Warm. later koeler. buitenlandsch weerbericht. ,1l Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt. Het gebied van hoogen luchtdruk over jet continent bleef onveranderd, behou- tens ecnige afname in het Zuiden. Het uaximum over het Noorden nam toe, ter- rij! In geheel Zweden de barometers nog tijgende zijn. De minima van het depres- iegebled in het Noordwesten verdwenen B Noordelijke richtingen naar de Poolzee. Uit de secundaire daalgebleden ontwlk- ïlt zich een langgerekte V-vormlge kpressle over de Goll van Blscaje, die bij itt passeeren van Ierland aldaar veel egen gaf. Langs de noordzijde van deze Kundaire bewegen zich warme en droge ichtmassa's van het continent naar de uitlanden. In Ierland trad na de regen ikoeling in. Het ls te verwachten, dat de secundaire iepressle in het binnenland van Europa >1 indringen en hier en daar het mooie wnerweer eenlgermate zal verstoren. LUCHTTEMPERATUUR. t uur voorm.: 17 gr. C. (63 gr. F.l. 1 uur 'smldd.: 22 gr. C. (72 gr. F.). Iirar nam.: 24 gr. C. (76 gr. F.). OOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. l te 8 u. 29 min.: n.m. te 9 u. 07 min. WATERTEMPERATUUR. „Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 8.45 njn. tot 5.22 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 11 Aug.: op: 22 u. 16. onder: 14 u. 13. HOOFDGELEIDERS BIJ DE SPOORWEGEN. #j de bespreking van 30 April tusschen de Ir. d. Ned. Spoorwegen en den Personeel- "aad, werd o.m. verzocht om de arbeiders- emmers, die destijds geslaagd zijn voor et examen van hoofdgeleider, in de ge pendeld te stellen examen te doen voor wling-conducteur. Dit verzoek werd ge- esn omdat door de reorganisatie bij de ed. Spoorwegen geen hoofdgeleiders »eer werden aangesteld. De directie zeg- dit toe. Nu ls heden door de directie aan de be rokken 20 hoofdgelelders gevraagd of zij un het examen wenschen deel te nemen. Het ls de bedoeling, dat de benoeming jet Ingang van den volgenden, zomer- lenst volgt, Indien het examen met goed Wolg heeft plaats gehad. Deze 20 hoofd leiders waren anders op wachtgeld ge leld. DE POSTVLUCHTEN. Het KL.M.-vliegtuig de .Lijster" dat Wenmorgen zijn reis naar Indlë ls be tuinen is om 8.50 uit Leipzig vertrokken, «ar werd ingeladen 25 K.G. vracht voor Alt». 12 K.G. vracht voor Soerabaya. 1 »G. vracht voor Palembang. 5 K.G. pak- jetpost voor Gaza en 82 K.G. post voor het Aneta meldt uit Batavia. Heden vertrok vliegtuig de „Kieviet" naar Holland tiet „medeneming van 187 kilogram post, •Jh Pakketpost en 31 kilogram («deren. 12 passagiers waren voor tus sen trajecten geboekt. CEEN GARANTIE VOOR WONINGBOUW. - K. B. ls ongegrond verklaard het be- ,/P yan den raad der gemeente Amster- n» x, Ben de beslissing van Ged. Staten »j w^'Holland, van 22 Augustus 1934, aarbij coedkeurtng ls onthouden aan de tijlkrantie-besluiten van dien raad. net betreft hier het besluit van 8 Dec. v»n het garandeeren van geldleenin- aan de woningbouwvereenlgingen „De j~5aatl". .Hosheale" .De Coöp. Aigem. b»,*/ Wonlngbouwver." en de Wonlng- »wver, „A'dam Zuid" onderschelden- Eü01 f- 22° 000. f195.600. f. 845.700, F'•«52,136. o to yan den landbouwer A. D. wonende Ij ,aen Hooge Rlindlik te Koudekerk is U^^atgeioooen nacht een hooischelf Redelijk er kwaadwilligheid in Voor het Haagsche Gerechtshof heb ben heden in hooger beroep terecht ge staan de 57-jarige los werkman Arle van K. en diens 26-]arlge zoon F. W. van K., fabrieksarbeider te Zoeterwoude, thans belden ged., die op 25 April J.l. door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld,, de vader wegens zware mishandeling tot twee Jaar; de zoon, wegens doodslag tot vijf Jaar gevangenisstraf. Deze verdachten hebben volgens de oorspronkelijke dagvaarding in den avond van 27 Januari 1935 te Zoeterwoude te zamen en ln Vereeniglng, althans leder voor zich, Johannes van Polanen, opzet telijk gewelddadig geslagen, gestoken en gesneden, tengevolge waarvan deze P. kort daarop ls overleden. De officier van justitie, die teger. belde verdachten een hoogere straf had geeischt was evenals de belde verdachten ln hoo ger beroep gekomen. Dezen werden, even als in eerste Instaantie bijgestaan door mr. G. H. E. Nord Thomson te Leiden en mr. O. L. J Mens Fiers Smeding. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Vis ser had 9 getuigen gedagvaard, terwijl van de zijde van de verdediging dr. J. P. Hulst uit Leiden als deskundige a décharge word gehoord. Allereerst werden gehoord de belde veldwachters uit Zoeterwoude, die op de hun door den president, mr. dr. A. J. Warren gestelde vragen eenige inlichtin gen gaven, omtrent den persoon van den verslagene, van P., dien zij schetsten als een bijzonder lastig en moeilijk persoon tegen wlen door de familie van K. meer malen de hulp der politie moest worden ingeroepen, van P. die reeds eenige jaren met een thans 20-jarige dochter van Van K tegen diens zin omging, kwam dikwijls bij deze familie en zette dan de boel op stelten De inlichtingen, die de beide getuigen omtrent de verdachten gaven luiden goed. Het hierboven genoemde meisje ver klaarde o.m. dat v. P. wel een glaasje bier dronk en dan soms erg lastig was. Getuige wilde hem evenwel om deze reden niet laten loopen en gedurende eenigen tijd heeft zij bij van P. te Leiden ingewoond. Naar zij zeide, was zij wel van plan de ver loving te verbreken en kwam zij na eeni gen tijd weer thuis Van P. betaalde ge durende eenige weken kostgeld voor zijn meisje aan haar ouders. De advocaat-generaal mr. de VLser. zeide het zonderling te vinden, dat dit gebeurde, doch naar de jongste verdachte cpmerkte, stond van P. er op, dat zijn zuster den dienst bij haar patrones ver liet, waardoor zij geen kostgeld meer kon betalen. Voorts gaf het meisje, dat zoo goed als onverstaanbaar sprak, een relaas van het gebeurde ln de gang van de ouderlijke woning op den bewusten avond. Zij had toen hooren schreeuwen en haar verloofde die op den grond lag, riep: „Freek schel uit!" Getuige beantwoordde voorts verschil lende vragen haar door de verdedigers ge steld. De verloving is eenige malen ver broken, doch van P. had gedreigd haar te zullen mismaken indien zij de verkeering niet opnieuw aanknoopte Mr. Nord Thomson: Hield U nog van hem. Kon U nog van hem loskomen. Getuige: Neen! Verder bleek, dat het goed van het meisje, dat reeds ongeveer vier weken weer thuis was, nog bij Van P, te Leiden was. Getuige probeerde telkens dit goed terug te bekomen. BIJ een verdere ondervraging van het meisje, bleek dat zij de laatste dagen vóór het gebeurde niet in de ouderlijke woning had geslapen. Toen van P. dien avond aan huls kwam stond hij aanvankelijk met getuige aan de deur te praten. Van P. wilde evenwel beslist naar binnen en zeide o.m.: „anders zouden ze nog denken, dat lk bang voor ze was". De advocaat-generaal wees getuige op de zonderlinge omstandigheid, dat zij, bewe rende dat zij eigenlijk niets meer van den jongen wilde weten, toch telkens met hem meeging. Zelfs op den avond van het ge beurde was zij naar zij zelf toegaf nog van plan met hem mee te gaan. De heer Van Tol. expediteur te Zoeter woude, die zoowel de verdachten als de verslagene kende, deelde mede, dat eerst- genoemden ter plaatse gunstig bekend stonden. De werkbaas Ossevoort uit Zoeterwoude, een buurman van de verdachten, heeft dien avond het meisje van KI. hooren roepen: „Ze willen hem doodsteken". Het meisje kwam aan het raam «llcken en riep om hulp. Daar er meermalen scènes voorvie len. geloofde getuige daarvan niets. Tegen 10 uur kwam de moeder het meisje, dat bij getuige gebleven was, ha len. Toen werd getuige eerst gewaar wat er eigenlijk gebeurd was. De jongste ver dachte, die eveneens naar zijn zusje kwam kijken, merkte op: „zie zoo, daar zullen we voorloopig geen last meer van hebben". Even later zag getuige, dat de ziekenauto bij van K. voorkwam om Van P. weg te halen. Van het drama zelf wist getuige niets. Mr. Nord Thomson merkte naar aanlei ding van deze verklaring op, dat het meisje ontkent, ooit geroepen te hebben, „ze willen hem doodsteken". De los werkman Busscher uit Zoeter woude, was dien dag ten huize van de A. PARMENTIER t Hedennacht overleed te zijnen huize de heer Antonie Parmentier in den oudeidom van 69 jaar. De heer Parmentier was v.af 1 April 1893 leeraar aan de Ambachts school alhier en werd op 6 September 1930 gepensioneerd wegens het bereiken van d»n 65-jarigen leeftijd. Vele jongelui hebben nun opleiding van den heer Parmentier genoten en uaai- door een goede positie ln de maatschappij verworven. Met groolen Ijver en veel toewijding vni bracht hij zijn taak. WIJ hadden hem nog gaarne vele jaren willen doen genieten van een zoo welverdiende rust. verdachten. Het gesprek liep over de ver breking van de verloving van de dochter met S. P., doch eerst zou het goed weer terug moeten zijn. Het meisje zou daarom" dien nacht nog bij van P. blijven, om te trachten de kleeren te bemachtigen. Ge tuige deed een verhaal van het bezoek dat Van P. toen aan zijn meisje bracht. Dezen heeft hij hooren zeggen: „als ze in de stad (Leiden) komen, gaan ze er aan". Er ls toen een twistgesprek gevoerd, waarop de oudste verdachte zich naar de gang begaf. Hij was toen volkomen kalm. Getuige bleef ln de kamer. Even later waren de beide mannen handge meen geraakt. Getuige heeft niets van een mes gezien. Wel heeft hij den oudsten verdachte tegen Van P. hooren zeggen: „Kom je nu hier eiken Zondagavond de boel op stelten zetten?" Dat Van P. zou hebben geroepen: „Schel nou uit", is ge tuige niet bekend. De adv.-generaal maakte getuige op merkzaam, dat het eigenaardig ls, dat zijn kleeren vol met bloed zaten. Getuige gaf hiervan een verklaring, nl., dat hij dicht bij den tafel heeft gestaan, waarop Van P. was gelegd. Het meisje Van KI., deswege opnieuw ondervraagd, zeide, dat getuige B. wèl bij de vechtpartij ln de gang tegenwoordig ls geweest. Mr. Nord Thomson merkte op, dat vol gens de verklaringen van het meisje er veel meer menschen in de gang stonden, dan deze kon bevatten. Get. Velseboer uit Zoeterwoude, kwam dien avond per liets over den Hoogen Rijndijk, toen hij ter hoogte van het huis van de verdachten stemmen hoorde. In de post van de deur stond Van P., die tegen iemand binnenshuis zeide: „Jou kom ik nog wel eens tegen". Daarop kwam de oudste verdachte naar buiten die riep: „Nou er uit, en niet meer er in!" Getuige zag toen Van P. zich in de rich ting Leiden verwijderen. Hierop werden gehoord de beide broers van den verslagene. De houtbewerker P. van Polanen verklaarde, dat na het ge beurde het meisje van KI. zich, tegen hem heeft uitgelaten, dat haar vader en haar broer haar verloofde als een beest hebben afgemaakt. Ook had zij gezegd, niet te kunnen begrijpen, dat get. B, niet in de kast zat, wan die had even goed medegeholpen. Zij zou voorts hebben toegegeven, dat Freek (de Jongste verdachte), was be gonnen te schelden, teneinde Van P. naar binnen te lokken. Get. G. van Polanen, metaalbewerker uit Leiden bevestigde de verklaringen van zijn broer. De advocaat-generaal stelde hierop aan den eersten getuige, den veldwachter van Vliet, de vraag om welke reden de jongste verdachte eenige malen aan het Gemeen tehuis te Zoeterwoude ls verwijderd. Ge tuige zeide, dat dit het gevolg was geweest van ongeregeldheden bij de uitkeerlngen waarbij F. van KI. zich door anderen liet opwarmen. In het gezin Van KI. was er altijd iets aan de hand, doch politioneel waren er geen klachten. Tenslotte werd gehoord dr. J. P. L. Hulst, die de lijkschouwing met prof. Llgnac heeft verricht. Getuige heeft vier verwon dingen geconstateerd alsmede een schedel fractuur. veroorzaakt door het slaan met een hard voorwerp (IJzeren buis). Het slachtoffer is daardoor niet bewusteloos geworden, want hij liep nog een meter of zes. Deskundige achtte dus hier geen zwaar lichamelijk letsel aanwezig. Mr. de Visser: U noemt dus een sche delbreuk geen zwaar lichamelijk letsel. Dat is wat nieuws. Dr. Hulst: Deze schedelbreuk niet. Ge tuige voegde hieraan eenige opmerkingen toe, n.l. dat er geen verbloeding was ont staan. Deze schedelbreuk bepaalde zich tot een barstje. Mr. de Visser: Uw collega prof. Lignac die tezamen met U het rapport opmaakte is het daarover met U niet eens, Dr. Hulst: Dat kan wel. Verder deelde desk. mede dat hij een aantal steekwon den heeft geconstateerd. Bij het openen van de buikholte heeft desk. een alcohol- of bierlucht waargenomen. Langdurig werd gediscussieerd over de vraag wan neer er wél en wanneer er geen sprake is aan zwaar lichamelijk letsel. Hierop had het verhoor van de verdach ten plaats. De vader zeide. dat de gasbuis klaar stond om Van P. te ontvangen, in dien deze zou weerkomen. Nadat hij eenige klappen had gegeven wist hij niet wat er verder gebeurd is. De Jongste verdachte verklaarde geen oogenblik de bedoeling te hebben gehad om Van P. te dooden. Hij had opzettelijk in diens wang gestoken. Hij stak In het wilde weg. De president merkte op, dat het slacht offer niet minder dan tien steken ontving waarvan vijf in den rug. Er is bovendien een verklaring afge legd, dat verdachte drie weken te voren het mes speciaal heeft gekocht. Voorts heeft deze verdachte zich uitgelaten, dat hij er wel een jaar of wat voor over had om Van P. uit den weg te ruimen. Verdachte zeide, dat het wèl mogelijk ls, dat hij ooit zoo iets heeft gezegd. Hij gaf toe persoonlijk niet door Van P. te zijn aangevallen. Hij kwam om zijn vader, die aangevallen was, te ontzetten. Requisitoir. Mr. J. A. de Visser het requisitoir ne mend, zeide dat het zeer moeilijk is, om zich een juist beeld van de voorgeschiede nis van dit drama te vormen. Vast staat, dat tot op het moment van de gebeurtenissen het meisje woonde ten huize van P. en dat er nog geen sprake was van afbreken van de verloving. Spr. heeft niet kunnen inzien, dat van P. agressief is opgetreden bij de familie van K. Stond deze van P. zoodanig be kend, dat er tegen hem maatregelen di»nden genomen te worden? Spr. leidt uit het voortbestaan van de v-riovinz af, dat dit niet het geval is. Van dreigende uitlatingen door van P. staat niets vast. Wèl heeft de Jongste verdachte zich uitgelaten, dat hij het slachtoffer een kopje kleiner zou maken. Van P. jvas bij de van K.'s de welkome gast, zoolang hij over de brug kwam. Het spreekt vanzelf, dat hij het meisje dat reeds bij hem woon de, gaarne terug wilde hebben. De advocaat-generaal betoogde voorts, dat van P. ongewapend was, zoodat er van noodweer van den kant van verdaenten geen sprake is. De wijze waarop van P. èn met de gaspijp èn met 't mes is afgeslacht is inderdaad beestachtig. Vast staat, dat toen het slachtoffer in de gang was, de deur gesloten was, zoodat hij niet naar buiten kon. Er zijn verschillende omstandigheden, die er op wijzen, dat men Van P. naar het leven stond. Evenwel is geen moord ten laste gelegd. Spr. meende, dat het vonnis ten aanzien van den tweeden verdachte juist is gewezen. Hier is inderdaad van doodslag sprake temeer waar deze ver dachte zich tevoren tegenover de politie heeft uitgelaten, dat hij Van P. zou dooden. Moeilijker achtte spr. de quallficatle in de zaak van den vader, nu dr. Hulst is komen verklaren, dat er van zwaar licha melijk letsel niet behoeft te worden ge sproken. Spr. is 't echter daarmede niet eens. Bovendien moet de rechter, niet de deskundige uitmaken of er van zwaar lichamelijk letsel sprake is. Spr. kan hier mede gezien het rapport van dr. Lignac en dr. Hulst niet anders zien dan zwaar lichamelijk letsel volgens art. 302 Wetb. v. strafrecht. Het is spr. opgevallen, dat de dood van het slachtoffer al heel weinig indruk heeft gemaakt op de verdachten. Zij hebben het leven vernietigd van een jongen man, die voortdurend werk had en wiens geld voortdurend werd geïncasseerd, ten be hoeve van de dochter. Het staat nog niet vast, dat ook de vader mede aansprake lijk ls voor de daden van zijn zoon. Tenslotte zeide spr, dat de rechtbank met alle omstandigheden, die ten gunste van de verdachten luiden, heeft rekening gehouden en dat 't vonnis als juist moet worden beschouwd. Spr. concludeerde tot bevestiging daarvan. DE MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". Luitenant ter Zee van Boven teekent appèl aan. Naar wij van luitenant ter Zee H. L. van Boven vernemen heeft hij appèl aan gerekend tegen het vonnis dat door den Zeekrijgraads Willemsoord tegen hem uit gesproken ls (drie maanden gevangenis straf en ontslag uit den zeedienst). Hij zal nu ln hooge instantie ln appèl komen bij het Hoog Militair Gerechtshof. Omtrent de reden van zijn appèl deelde de heer van Boven ons mede. dat zijn rechtsgevoel niet is bevredigd, waar het den uitleg van art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht betreft gezien het feit dat geheel conform dezen uitleg zoo wel de militaire commandant van Atjeh als de commandant der zeemacht in Neder- landsch Indië gestraft behoorden te wor den. Daar deze autoriteiten geheel vrii uit zijn gegaan en lk aldus de heer Van Boven hoewel veel jonger in jaren de zelfde verantwoordelijkheid had als deze autoriteiten, aangezien ik bij afwezigheid van orders geheel naar eieen inzicht moest handelen, kon het niet de bedoeling van den wetgever zijn. dat ten aanzien van mij een andere maatstaf wordt toegepast. De Zeekrijgsraad verklaarde in zijn von nis. dat ..beklaagde zijn plicht, voort vloeiende uit art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht heeft verzaakt en de motieven die hem tot die verzaking geleid hebben, hoezeer ook naar eigen inzicht juist, door den Zeekrijgsraad als ondeugdelijk verworpen worden". AMSTERDAM, 21 Aug. De jongste bankstaat van de Neder- iandsche Bank heeft doen uitkomen, dat de positie van onze centrale credietin- stelling in de afgeloopen week niet veel veranderd is. De goudvoorraad is met een kleinigheid afgenomen, doch daartegen over is de biljettencirculatie ingekrompen, en de andere mutaties zijn van dien aard geweest, dat het dekkingspercentage van de verplichtingen zoo goed als onveran derd ls gebleven. Waar de toonaangevende valuta zich laatstelijk op een zeer hoog peil hebben bewogen, daar behoeft het fei telijk geen verwondering te wekken, dat de goudvoorraad met een kleinigheid is ver minderd. Het is overigens wel een opval lend verschijnsel, dat onze geldmarkt zeer schraal van middelen is voorzien, heigeen trouwens duidelijk wordt gedemonstreerd door de noteeringen van particuliere dis conto, daggeld en prolongatie. De hooge koers voor prolongatie wijst erop, dat de primaire geldgevers zich zeer gereserveerd houden. Dat de politieke situatie in Europa met meer belangstelling wordt gevolgd dan doorgaans het geval is, blijkt wel hieruir, dat de meeste andere aangelegenheden op den achtergrond zijn geraakt. Nu gebeurt er om dezen tijd van het Jaar meestal niet zoo veel bijzonders, doch momenteel wordt van interne aangelegenheden, die anders onze beurs gemakkelijk kunnen beïnvloe den, hoegenaamd geen gewag gemaakt. Uiteraard wordt het verloop van zaken ln de Vereenlgde Staten met groote at tentie gevolgd. Uit de berichten, die tot ens komen, moet worden opgemaakt, dat zoowel de Senaat als het Huls van Afge vaardigden alles in het werk stellen om het wetgevende programma met de noo- riige haast af te werken, niet het minst omdat Roosevelt te kennen heeft gegeven, dat de behandeling van diverse ontwerpen dringend noodzakelijk is. Uit de aanne ming van verschillende wetsontwerpen be hoeft niet te worden opgemaakt, dat er eenstemmigheid bestaat omtrent de ver schillende aangelegenheden, die aan het oordeel van de afgevaardigden moeten worden onderworpen, want dat er nog groote oneenigheid bestaat, wordt goed gedemonstreerd door de wet op de public utilities, waaromtrent de inzichten blijk baar sterk uiteenloopen. Hoewel de politieke verhoudingen vau ons eigen land eenigszins op den achter grond zijn geraakt, door de internationale verwikkelingen, zoo wijst alles erop, dat men ten aanzien van de toekomst zich no| uiterst terughoudend betoont. Vandaag bewoog het zakenverkeer zich in nieuwe banen. Op de locale aandeelen- markt waren de omzetten beperkt tot en kele stukken. In Kon. Olies vormde zich weliswaar een hoek, doch de handel was niet omvangrijk. Toch was er eenige vraag zoodat een koerswinst kon worden ge boekt. Tabakken werden bij beperkte om zetten iets hooger genoteerd. Rubbers wa ren prijshoudend, doch daarmede was ook alles gezegd. Suikerwaarden en Scheep vaarten waren geheel verwaarloosd, ter wijl de industrieele fondsen op zeer kleine schaal werden verhandeld. Unilevers en Philips waren prijshoudend. Voor beleg gingswaarden was de stemming gedrukt, hetgeen zich uitte in de koersen der Staatsobligaties. Bit een beoordeeling' der stemming de zer fondsen dient men in aanmerking te nemen dat op de geldmarkt heden nau welijks middelen ter beschikking waren, terwijl morgen de lnschrijvine van schat- kistpapier tot 45 millioen gulden is open gesteld. De Amerik. markt had een kalm verloop, maar was goed gedisponeerd. Het herstel in Wallstreet werd onmid dellijk overgenomen. Prolongatie 5 °/o. WISSELKOERSEN. Engeland 7.34 3/4 (7.35 1/4); Duitschland 59.55 (59.561; Frankrijk 9.78 3/8 (9.79); Belgie 24.92 (24.94); Zwitserland 48.23 (48.32'/:)Denemarken 32.85 (32.85)Zwe den 37.90 (37.90); Noorwegen 36.95 (36.95); New York 1.47 9/16 (1.47 9/16). Prolongatie 5'/: pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio. Aldabi, Alphacca, Alpherat, Baloeran, Colombia, Cottica, Dempo, Joh. van Oldenbarnevelt, J. P. Coen, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Gede, Marn. van St, Aldegonde, Poelau Bres. Poelau Roebiah, Tarakan, Veendam, Volendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen- Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen-Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. AMTERDAM, 21 Augustus. Veemarkt. Ter veemarkt was heden aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemar ken; 246 vette kalveren: le kwaliteit 45— 50 cent per KG. levend gewicht: 2e kwal. 3844 ct.; 3e kwal. 3236 ct.; 44 nuchtere kalveren f. 4—9 per stuk; 210 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 KG. 4849 cent per KG. slachtgewicht; zware varkens 46—47 ct.; vette varkens 45—46 cent per KG. slachtgewicht. BOSKOOP. 20 Aug. Coöp. ver. „De Bos- koopsche Veiling". Rozen per bos: Florex 1517 ct.; Rosalandia 1214 ct.; Butter fly 915 ct.; Else Poulsen 1420 ct.; Dr. Kraus 1725 ct.; Wendland 20—28 ct.; August Noaek 7—12 ct.; Columbia 12—15 ct.; Hadley 13—18 ct.; Gloria Mundl 13-19 ct.; Phoebe 25—27 ct.; Wilh. Kordes 14-16 ct.; Ellen Poulsen 13 ct.; Mac Keiler 17-24 ct.; Steward 1523 ct.; Marcel.Royer 7-9 et.; Paul Grampel 1418 ct.; President Hoover 1316 ct.; Babyrozen 1020 ct.; Golden Ophelia 8—12 ct.; Briarcliff 18—24 ct.; Gemengde rozen 813 ct. Diversen per bos: Clematis, Durandi, 1821 ct.; idem, Prins Hendrik 90—110 ct.; idem the Pecsi- cient 2030 ct.; Anjers 79 ct.; Lelie's 3040 ct.; Chrysanthen gr. bloemig, 70— 80 ct.; idem tros, 40—60 ct.: Vuurpijlen 13 ct.; Dahlia's in soorten 813 ct.; Li- gustrum 1015 ct.; Monbertia's 4 ct.; Phy- saiis Francetti 79 ct.; Perziken p. stuk 3—5 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 Aug. - Groentenveiling: Aardappelen p. kist van 25 KG. groote f. 0.500.75; Drielingen f. 0.250.40; peen per 100 bos f.22.90; rabarber f. 0.90—1.30; Sla per 100 f.0.50— —0.80; uien per 100 KG. f.2—2.20; kroten per 100 bos f. 1.30—1.60; peen per kist f. 0.20—0.30. KOUDEKERK, 20 Aug. Eiervelling. Aan voer 3780 stuks. Kipeieren f. 3.203.70: eendeieren f. 2.60—2.80 per 100; boter f 0.65 0.70; kaas f. 0.160.21 p. pond; kippen f. 0.400.56; eenden f. 0.20—0.28; hanen f. 0.310.55 per stuk. NOORDWIJKERHOUT, 20 Aug. Veiling „De Eendracht". Aanvoer 4200 zakken. Dubb. heerenb. z. dr. f. 0.400.48; snij- boonen f. 0.400.60; stokheerenb. z. dr. f. 0.400.55; Stamheerenb. b. dr. f. 0.40 0.65; enkele heerenb, m. dr. f. 0.400.55; tuinboonen f. 0.300.70. Alles per zak van 10 KG. ROELOFARENDSVEEN, 20 Aug. Me loenen 319 ct. per stuk; bloemkool 69 ct. per stuk; sla f. 0.50—1.10 p. 100 krop; snijboonen 4041 ct.; Prinseboonen 41 ct.; idem z. draad 4749 ct. per 10 kilo; fiin f. 2.302.70; fijnbaster 1.20: baster 61 et.; grof 6277 ct.: bommen 25 ct:; Stippel 2729 ct. per 25 kilo. TER-AAR, 20 Aug. Centrale Veiling. - Sniiboonen 4063 ct.; Prinsesseboonen 40 70 cent; dubb. stamboonen 40 et.; witte pronkers 20—25 ct.; spekboonen 40 ct.; augurken fijn f. 2.10—2.90; fijnbasterd f:1.30; basterd f.5560 ct.: grof A 56 ct., Grof 1 5457 ct.. stippel 26 ct. WESTLAND, 20 Aug. Veilingen van den Bond Westland, Export: Alicante 25—31; Colman 2540: Maroc 3337; Golden ChamDion 37 ct.. alles ner KG. Tomaten A 0.60—1.10, B 47'/,1.05. C C 25—60 ct. p. bak; meloenen 10—14 ct. ner stuk Binnenland: Alicante 2432; Colman 2540. Maroc 3337.' Golden Champion 37—56 ct. ner KG.: Tomaten A 0.60—1.10, B. 0.50—0.90, C. 47>/i1.05: C. C. 27'A—60 ct. per hak; bonken 3437 ct.: Netmeloe- hen 510; Carbonkels 20—24: suikerme- loenen 15—18: Oranje Annanas 18 ct. per stuk. WOERDEN. 21 Aug. Kaasmarkt Aan voer 374 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 19—22, 2e kw. 1.5—17'/:, zware 23 ct. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3