jjjiw Jaargang WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 No. 23131 ,ar STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTf Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? Franco per post f. 2 35 per 3 maanden f. 2.35. per week f.0.18 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. de zilvertentoonstelling. Verscheidene aanvullingen. De Zllvertentoonstelling in de Lakenhal Kelt een belangrijke vermeerdering ge legen door het afstaan van de bekende enameling Indisch zilver, verzameld door en heer en mevrouw HuyserGasllle te Gravenhage. Deze collectie, die de reeks tdisch zilver, reeds op de tentoonstelling inwezicr, op een gelukkige wijze aanvult, vooral rijk aan fraaie gouden en zilveren eeldjes uit Java afkomstig, verder telt zij de fraaie en zeldzame gebruikssieraden »rknoppen, gordelplaten, gespen en otsthangers), een aantal sirih-, tabaks-, lik- en amtoerdoozen, waarbij fraai ge- even en gegraveerde exemplaren en een eine, maar zeer belangrijke collectie issen uit Atjeh en Java afkomstig. Ten otte noemen wij een zwaar zilveren tien- oekige vaas ln den vorm van een ciborie, aarin oudtijds door aanzienlijke vrouwen (parfumeerde olie bewaard werd. Bij het omaken van het haar werd de kam door ii olie gehaald. A! deze voorwerpen worden in het sup- lement op den catalogus uitgebreid be- rhreven. dat tevens nog vermeldt een kin aantal, na de opening der tentoon- klllng toegezonden, oude en nieuwe Ne- ;r!andsche zilverwerken, waarbij een aale lilver vergulde beker uit 1698, aidsklstjes, brandewiinkommen en kan elaars en een tweetal stukken Leidsch her uit de 18de eeuw. OPHEFFING ELTAX-BUS STATION-KOOIPARK. kar wij vernemen zal de Eltaxbusver- ling Station-Kooipark vice versa met rang van 1 September worden opge- tn. De diensten Statlon-Tulnstadwijk- iristraat en Station-Warmond blijven (gewijzigd gehandhaafd. speeltuinfeest „oosterkwartier". Zaterdagmiddag a.s. wordt in den speel- iln, gelegen aan de Borneostraat een oinfeest voor de speeltuinkinderen geor- iniseerd, waaraan ruim 600 kinderen illen deelnemen. Het feest wordt ge pend met een optocht door het Kooi- wartier, waarbij de Harmoniekapel k'erkmans Wilskracht" medewerking verleenen. diploma-zwemmen in de zijl. Grootc belangstelling. Dat de belangstelling voor de zwem- Port steeds groeiende is, bleek wel gis- etavond in de Zweminrichting „De Zijl" aar voor het diploma zwemmen over rode belangstelling bleek te bestaan, eeds lang voor 8 uur was de ingang der weminrichting geheel gevuld met wach- ende supporters en een ieder was blij iter op den avond zijn kinderen of ver enten te mogen en kunnen aamoedigen, 'aarna voor eiken deelnemer na het af- tfsen der proef een applausje volgde. De diploma's werden behaald door: Mej N. Weber, L. P. Brussee, E. Tel eur, mevrouw M. v. d. Born-Heymans, de Roo-Elsendoorn, J. C. de Cler-De rtiyn. J, Regeer-Hannaart, G. Poelgeest- os, Nasveld-Bink, Tine Wassenaar, Gien ot, Tonia Eradus. Willy Biegelaar, Dolly 'erhoeven, Stien Griffioen, Leni Vallent- |°ed, Jannie van Ek, Marie Kooreman, wanna Elisabeth van Weizen, G. v. d. «te, Map Eykelenboom, Ali Giezen, Ju- j'th Vermont, Rie van Dort, JannvDragt. Meren C. H Overduln. J. v. d. Rey- n, D. ten Geuzendam. H. Stoute, J. Hot stens, D. Schoneveld, en W N. van "elzen, en de jongens: Leendert Teeu- «n Bouwe Broers, Isaack Broomans, Joop "agenmaker, Henk Ladan, Jerry Trouwee «eobus Johannes Korswagen en Adriaan "outerlood. h andelsregister kamf.r van koophandel. Nieuwe inschrijving: G- Zandbergen, Langevaart 13, Rljns- Bloemenhandel. Eigenaar: G. Zand den, Rijnsburg. samenstelling van kleien. Subsidie toegekend. Ter gelegenheid van haar 25ste con- f k, in april j.l. hier ter stede gehouden, E.. 00* de Vereeniging „Het Nederiandsch en Geneeskundig Congres", een fan duizend gulden uit te loven beiir: voor Dit wetenschappelijk onderzoek. f 1 bedrag is nu toegewezen aan dr. ir, tooi»Van Baren te Wageningen voor zijn W|ï?nomeh onderzoek naar de minera- uff6 samensteUing van Nederlandsche DE ALGEMEENE TOESTAND. De arbitragecommissie bijeen Oorlog is volgens de Japansche en Amerikaanschc Pers niet meer te vermijden Ook het fascistische partijbestuur moet naar het front. De talrijke veronderstellingen, die zijn geopperd met betrekking tot den aard der besprekingen die het Engelsche kabinet morgen zal voeren, en de te volgen poli tiek waartoe dan zal worden besloten, kunnen eenvoudig als gissingen worden beschouwd. De toestand is zoo delicaat, dat offi- cleele Londensche kringen weigeren iets te zeggen, dat ook maar eenigszins de kansen op een vreedzame regeling zou kunnen schaden. Nooit heeft men ln Engeland, zoo zegt men. den indruk gewekt, dat het tijdelijk verbod van wapenuitvoer. waarsch"nlijk zou worden opgeheven alleen voor Abes- synië. Evenmin is het waar dat de Britsche ambassadeur te Rome aan de Italiaansche regeering heeft medegedeeld dat bfi een eventueelen Italiaanschen aanval Engeland onmiddellijk troepen naar het gebied van het Tsana-meer zou zenden. De minister voor buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoare heeft gisterochtend op het Foreign Office een bespreking gehad met den minister voor Volkenbondsaan gelegenheden. Anton Eden. Eden bracht persoonllik rapport uit over de besprekin gen te Parijs en over de situatie welke ontstaan Is na de mislukking der drle- mogendheden-conferentie. Deze situatie wordt thans nauwkeurig bestudeerd ter voorbereiding van de kabinetszitting. McDonald verklaarde voor zijn vertrek uit Lossiemouth, dat hij voor de komende week alle afspraken had afgezegd. Over het resutaat van de kabinetzitting zal hij, bij zijn terugkeer naar het Noorden den Koning op het slot Balmoral rapport uit brengen De agenda voor de kabinetszitting om vat volgens de „Evening Standar'T' de vol gende vier punten: 1. De Britsche 'politiek op de raadszitting van 4 September. 2. Eventueele herziening van het wapen uitvoerverbod. 3. De kwestie van een voortijdsche bij- eenroeplug van het parlement. 4. Het verdere diplomatieke contact met Frankrijk en Italië. Baron Aloisi heeft bij zlin aankomst m Rome tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat Italië zeker deel zal nemen aan de zitting van den Volken bondsraad op 4 September. Deze verkla ring wordt in DOlitieke kringen druk be sproken. Men vraagt zich daarbli af. of deze klaarblijkeliik reeds vaststaande deel neming de prijs is. dien Frankrijk geëischt heeft voor handhaving van zijn vriend schap en neutraliteit tegenover Italië, dan wel of men gemeenschappelijk te Parijs Italië heeft trachten duidelijk te maken, dat de raadszitting de meest effectieve golegenhe.d zou bieden om alle tegen Abessysnië bestaande verwijten samen te vatten in een groot memorandum en bij den Volkenbond in te dienen. De Japansche ambassadeur te Parijs, Saito heeft in een rapport aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio verklaard, dat Italië een protecto raat over Abessynië blijft eischen en dat het de Engelsche en Fransche voorstellen inzake een regeling op economisch gebied van de hand wijst. Op het oogenbllk zijn twee kwesties van beslissenden invloed, n.l. of Italië in ver band met de enorme uitgaven gedwongen zal zijn de oorlogsvoorbereidingen te sta- Onder leiding van kapitein P. C. Ta- conis, van het 6e regiment veld-artiUerie zal alhier voor reserve-officieren, inge deeld bij het geschut van 7 veld, van 16 tot en met 28 September een voorberei dende cursus en in de legerplaats bij Ol- debroek van 30 Sept. tot en met 5 Octo ber een schieteursus met dat geschut wor den gehouden. De Bisschop van Haarlem heelt be noemd tot assistent hier ter stede (paro chie H. Leonardus), pater G. J. A. van Eysden. De politie heeft alhier zekeren C. W. aangehouden, die er van wordt verdacht ten nadeele van zijn kostbaas K„ even eens alhier, een bedrag van f. 120 te heb ben gestolen. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding betreffende het Gemeentelijk Ar chiefgebouw is niet ingeschreven door J. Dietz, maar door H. Dietz. Gistermiddag heeft een aantal werk- loozen met hun gezinnen met de salon boot „Wilhelmina" een tocht over de Ka- ger- en Braassemermeren gemaakt. De reederij Harland bood allen versnaperin gen en rookgerei aan, terwijl eenige leden van het Chr. Harmoniecorps onder leiding van den heer Biesbroek Jr. voor gratis muziek zorgden. Door den rijksveldwachter te Zoeter- woude is aangehouden zekere J. L„ afkom stig uit Leiden wiens opsporing en aan houding ter zake diefstal was verzocht door den burgemeester van Katwijk. L. is ter beschikking van genoemden burge- njeejter. naar Katwijk. «JVfiigetecllt, ken en of Abessynië krachtigen tegenstand zal kunnen bieden. Een oorlog in Afrika beteekent in elk geval een conflict tusschen blank en bruin. Het schijnt echter alsof het uitbre ken van den oorlog nauwelijks meer te vermijden zal zijn. De Amerikaansche pers acht een oorlog tusschen Italië en Abessynië onvermijde lijk indien Frankrijk en Engeland niet op het laatste moment krachtig ingrijpen. Alle bladen geven uitsluitend Mussolini de schuld voor de huidige situatie. De „Washington Post" herinnert aan Mussolini's optreden in Stresa, waar hij de Duitsche actie tot wederinvoering van den dienstplicht veroordeeld heeft. Thans doet hij zelf echter nog veel erger met veel minder recht. De regeering volgt de geheele ontwikke ling met groote bezorgdheid. Zij houdt zich opzettelijk buiten het conflict om het optreden van Engeland niet te storen. Wanneer het echter tot oorlog mocht komen, zal zij waarschijnlijk gebruik maken tot afkondiging van een wapen uitvoerverbod, althans wanneer het des betreffende wetsontwerp, dat Zaterdag in allerijl is ingediend, nog voor het einde van de huidige Congreszitting behandeld en goedgekeurd kan worden Het wetsontwerp is op wensch der regee ring aldus gewijzigd, dat de afkondiging van een wapenembargo aan President Roosevelt wordt overgelaten en dat deze tevens de vrijheid heeft, te bepalen of het embargo zal worden afgekondigd tegen beide oorlogsvoerende mogendheden. Hier door heeft President Roosevelt de moge lijkheid gekregen, pressie op Italië te oefenen. Zooals men weet heeft de President thans reeds de Bank voor den Buiten- landschen handel verboden, credieten aan Italiaansche firma's toe te staan. De Italiaansch-Abessijnsche arbitrage- en verzoeningscommissie is gisteren m haar tweede zitting bijeengekomen. De leden der commissie besloten in de eerste plaats den vijfden neutralen scheidsrech ter aan te wijzen, wiens verkiezing in ge val van meeningsverschil noodzakelijk zou zijn. Met algeraeene stemmen werd hiervoor de Griekschê gezant te Parijs, Politis, aangewezen. Men werd het erover eens, de werk zaamheden te hervatten op het punt, waar zij te Scheveningen waren afgebroken en de rapporten in ontvangst te nemen van de vertegenwoordigers, der belde regeerin gen. De Abessijnsche rechtskundige advi seur, prof. Jèze, zal met het oog op de eerste resolutie van den Volkenbondsraad van 3 Augustus J.l. als eerste spreker het standpunt van de Abessijnsche regeering uiteenzetten. Alvorens de eigenlijke besprekingen be gonnen vroegen de Abessijnsche vertegen woordigers toet woord om een verklaring af te leggen, die in het protocol zou wor den opgenomen. Zij wezen erop, dat de kwestie van de internationale juridische verantwoordelijkheid door het besluit van den Volkenbondsraad zoodanig besnoeid was, dat het hun thans onmogelijk leek, deze zaak juridisch tot ln onderdeelen te behandelen. De Abessijnsche vertegen woordigers konden niet erkennen, dat zij hiervan vrijwillig afstand hadden gedaan of dat de consequentie hiervan was dat- een der beide mogendheden, i.e. Italië, als tegenprestatie de benoeming van een vijfden scheidsrechter had aanvaard, aangezien de verkiezing van dezen scheids rechter aan de vier andere scheidsrechters was overgelaten. Onder andere omstan digheden zouden zij daarom wegens diep gaande «meningsverschillen de nieuwe hun opgedragen taak hebben geweigerd. Ge zien de moeilijke situatie aarzelden zij, na het afleggen van deze verklaring, echter niet. hun collega's hun volledige mede werking binnen het kader, dat momenteel voor hen gold, toe te zeggen. In hun antwoord verklaarden de beide Italiaansche scheidsrechters, dat de door de Italiaansche regeering benoemde scheidsrechters tegenover de beoordeeling, die zoo juist de door de Abessijnsche regee ring benoemde scheidsrechters hadden medegedeeld, ernstige bezwaren hadden. Zij wilden zich echter ervan onthouden, deze bezwaren weer te geven of te ontwik kelen, want zij stonden op het standpunt dat men de besprekingen hierover beter kon staken. Zij beperkten zich daarom ertoe, de verantwoordelijkheid voor de zooeven afgelegde verklaring geheel over te laten aan de beide Abessijnsche ver tegenwoordigers en wenschten hiermede het commissiewerk te hervatten. De Italiaansohe scheidsrechters hadden in de zitting van eergisteren aanvankelijk geweigerd, onmiddellijk een vijfden scheidsrechter te kiezen. Zij stonden op het standpunt, dat dit omstreden punt, dat tot het afbreken der onderhandelin gen te Scheveningen had geleid, inmiddels door den Volkenbond was geregeld en .dat op het oogenbllk geen meeningsverschil- len meer bestonden. Zouden zich mee- ningsverschillen voordoen, dan was er nog altijd voldoende gelegenheid tot het kie zen van een vijfden scheidsrechter. De aanwijzing van Politis als vijfden scheids rechter is dan ook nog geen benoeming, doch kan beschouwd worden als een compromis met het Italiaansche stand punt. De aanbiedingen om dienst te nemen in het Abessynlsche leger zijn zoo talrijk dat de regeering te Addis Abeba een nieuw bureau te dier zake heeft moeten openen, Niettegenstaande het feit, dat 18 jaar de minimum leeftijd voor recruten is, wor den thans met de recruten voor het Abes- synisclie leger kinderen van 12 jaar op geleid, aldus schrijft de correspondent van de „Evening Standard" te Addis Abeba, die voorts verklaart, dat de keizer nog steeds bezorgd is over het tekort aan munitie. Hij kan niet genoeg krijgen en wat hij heeft is onvoldoende. Het is niet waar, dat alle leveranties zijn gestaakt, daar nog steeds uit verschillende bronnen wa pens en munitie worden aangevoerd en openlijk hoort men zeggen, dat Japan be hulpzaam is geweest. Hel echec van Parijs heeft -groote te leurstelling gewekt, doch desondanks blijft de Abessynische openbare meening tegen oorlog gekant en hoopt men nog steeds op vrede. De Abessynische regeering heeft een controle op en een beperking van den aankoop van buitenlandsche valuta ter plaatse ingesteld, teneinde een kapitaal- vlucht te voorkomen. De afdeelingen zwarthemden, van wie Mussolini j.l. Zondag in Zuld-Italië plech tig afscheid had genomen, zijn thans naar Oost-Afrika vertrokken. Dagelijks hebben zich te Napels gedeelten van de divisies „23 Maart" en „28 October" inge scheept. De schepen „Leonardo da Vinei" en „Merano" zijn thans reeds op zee. De „Cesare Battisti" vertrekt heden met 1000 zwarthemden, 124 officieren en 2000 manschappen, eveneens twee vaartuigen met lastdieren. Nog deze week zullen de „Saturnia" ..Atlanta" en „Prinzipessa Giovanna" in totaal 4.000 man vervoeren. Begin Sep tember komen de groote stoomschepen in de vaart, die Italië ln het buitenland heeft gekocht en die het mogelijk zullen maken om de transporten van troepen nog snel ler dan tot dusver uit te voeren. De 5 voor Oost-Afrika bestemde divisies Zwarthemden, die genoemd zijn naar de data welke voor het Fascistische Italië vanbijzondere historische beteekenis zijn, hebben nog een speciaal kenmerk hieraan toegevoegd. De eerste divisie „23 Maart" kreeg den bijnaam: „onwrikbaar"; de tweede divisie „28 October": „hoogste moed en dapperheid"; de derde divisie „21 April": „Rome, No men est Omen"; de vierde divisie „3 Januari"; „Wie waagt, die wint"; de vijfde divisie „1 Februari": „Met het hart en het wapen naar het doel". In een vergadering van het kader der fascistische partij kreeg de secretaris generaal Starace mededeeling van de leden van het nationale directorium der partij en van de federale partij-secreta rissen, dat zij op een wenk van hooger- hand bereid waren actief deel te nemen aan den komenden oorlog Bij de oorlogsvoorbereidingen in Oost- Afrika zijn ook vele Italiaansche studen ten onder de wapenen geroepen of hebben zich als vrijwilligers gemeld. Men heeft zich bezig gehouden met de vraag, hoe deze studenten de examens, die zij in den herfst zouden moeten afleggen, zouden kunnen doen. Men heeft deze kwestie thans opgelost doordat de Italiaansche koloniale scholen in Oost-Afrika speciale examen-commissies zullen instellen, die den in Oost-Afrika vertoevenden studen ten de examens zullen afnemen. Op last van de Italiaansche regeering hebben 48 Italiaansche onderdanen en ïrersonen. die onder bescherming van Italië staan, met hun vrouwen en kin deren Abessynië verlaten. VEREENIGDE STATEN. Overeenstemming over de belastingwet. In de gemeenschappelijke commissie van huis van afgevaardigden en senaat is thans definitief overeenstemming bereikt inzake de belastingwet, waarvan de op brengst geraamd wordt op 265 millioen dollar. Men heeft uit het ontwerp de nieu we erfenisheffing, die voorgesteld was door president Roosevelt, gelicht en daarvoor in de plaats een verhooging ingevoerd van de bestaande rechten, die geheven worden van erfenissen en schenkingen. BINNENLAND 1 Het verkeer op den hoofdweg krijgt ver moedelijk den voorrang; zwaardere eischen voor het rijbewijs. (3e Blad). De ervaringen met Douglasmachines; een deskundige aan he$ woord. (Binnen land. 2e Blad). Wat de R.-K. Staatspartij wil. (Binnen land, 2e Blad). De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; luit. Van Boven teekent appèl aan* (Rechtzaken, le Blad). De doodslag te Zoeterwoude; behande ling door het Haagsch Gerechtshof. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND De Italiaansch-Abessynische arbitrage commissie bijeen. (Buitenland, le Blad). Het ongeluk in de Goeringstrasse te Berlijn. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). De Berlijnsche radio-tentoonstelling heropend. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). Brand in het Zwitsersche consulaat te München; 15 personen gewond. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DUITSCHLAND. De actie tegen de Joden. Het Berlijnsche Landgerecht heeft in een beslissing principieel bepaald, dat Joodsche advocaten niet als officieele ver dedigers kunnen worden toegevoegd. De toevoeging van niet-Arische advo caten voor Arische beschuldigden is wel iswaar niet absoluut verboden, doch in den regel zal de toevoeging van een niet-Ari- schen advocaat voor 'n Arischen beklaagde ongewenscht zijn, „want behalve met ge rechtvaardigde eischen van den beschul digde, moet ook rekening worden gehou den met de vraag of overeenkomstig de gezonde volksbeschouwing de toevoeging van een bepaalden verdediger wenschelijk schijnt". o JAPAN. Minister-president Okada bij den Keizer. Minister-president Okada heeft zich gistermorgen naar de zomerresidentie van den Keizer te Hayama begeven, waar hij door den Mikado ontvangen werd .Okada had in den loop van den dag voorts nog een bespreking met den minister van fi nanciën Takahasji. Omtrent het onder werp van bespreking zijn geen mededee- lingen gedaan. Volgens sommige bladen hebben de beida ministers de verschillende maatregelen be sproken die in verband met den moord op luitenant-generaal Nagata geboden zijn en zouden zij ook reeds besprekingen over da begrooting voor het komende jaar hebben gevoerd. geboren. Albert z. van R. Witvoet en J. Noort Cornells zn van C. D. Rietman en K. W. E. Braakman Hendrika Maria, dr. van N. v. Es en J. H. van Berkesteijn Tjabring, zn van T. Struik en M. A. Ouds hoorn Geertruida An tonia Jacoba, dr. van A. Delmeer en J. Keereweer. gehuwd. J. Hulsker jm en C. J. Zandvoort jd. overleden. H. P. v. Hameren zn 6 jaar C. Ligt- voetFrankhuizen, vr. 83 jaar A, E. M. Fritsch. dr 18 jaar J. Vermeulen, wedn. 89 jaar A. H. PiersonSchot, wede, 72 jaar J. VosStol, vr, 64 jaar. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende kwartaal abonné week wonende straat wénscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t rru opgezonden te hebben aan onderstaand adrest

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1