AKKERTJES 6»'e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 Augustus 1935 Derde Blad No. 23130 GEMEENTEZAKEN. "V? Neem toch 'n "AKKERTJE" Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! BENOEMINGEN, ENZ. 5 en W. stellen voor om mejuffrouw L. 'j. Wery tot wederopzegging, doch j'lerlijk voor den duur van den cursus 535193 6, te benoemen tot tijdelijk leer- rfs in het Duitsch aan de Hoogere Bur- crscliool met vijfjarigen cursus, en voorts B voor den duur van den cursus 1935- 536, te benoemen aan de Hoogere Bur- jrschool voor Meisjes tot: a. lijdelijk leeraar ln de wiskunde dr. J. j.a. Boks; b. tijdelijk leeraar in de plant- en dler- „nde dr. J. A. W. Groencwegen; j, tijdelijk leeraar ln het Hjnteekenen J. Wattez; d. tijdelijk leerares ln het Duitsch, mej. p, Zaaljer. Tengevolge van het aan den heer W. A. riest verleend eervol ontslag, zal met gang van 1 September e.k. de vacature jtstaan van hoofd van de opleidlngs- ibool voor Gymnasium en H.B.S. aan de tlmarkt. B. en W. bevelen daarvoor aan i heer P. A. Wisse, thans hoofd van de school aan de Medusastraat B. Voorts geven B. en W. in overweging aan in heer G. F. E. Klers, met ingang van October a.s., op zijn verzoek eervol ont- ag te verleenen uit zijne betrekking van irecteur van het Bouw- en Wonlngtoe- cht alhier. Mr. a. j. Romijn heeft een amendement gediend op de door B. en W. voorge- eide statuten der Gemeentelijke Sport- ichtlng, strekkende om vast te leggen, it ten opzichte van de gemeente-eigen- iinmen bij de Stichting ingebracht, de geien zullen gelden, welke het college in B. en W. krachtens de Zondagswet tor de geheele gemeente vaststelt. KASGELDLEENING. Ook gedurende het 4e kwartaal 1935 ail het B, en W. gewenscht voor, tot op- iming van kasgelden te kunnen over- un. Wel is waar werden ingevolge Raadsbe- oit van 13 Juni J.l. een tweetal geldlee- ingen, elk groot f. 500.000.aangegaan, *h deze gelden moesten dienen tot ge- icltelljke dekking van voor buitenge- rae doeleinden gedane uitgaven. Aangezien voorts ln verband met de ge- me uitgaven voor den aankoop en de ileigening van verschillende perceelen i behoeve van den Stadhuisbouw en voor ;aven, te doen voor de fundeering voor it nieuwe Stadhuis enz. niet langer over middelen van het „Stadhuisfonds" ten leve van den gewonen dienst kan ken beschikt, is het met het oog op de rende het 4e kwartaal 1935 te betalen l en aflossing van geldleeningen. de hven voor ondersteuning van werk- M en eventueele andere groote beta len gewenscht om, zoo noodlg, in si we kasbehoeften te kunnen voorzien. in verband met een en ander zouden B. het maximaal bedrag, dat in het (kwartaal 1935 de kasschuld zal mogen Jttopen, wenschen te zien vastgesteld op JlOOO.ooo.-; over het 3e kwartaal 1935 eg het maximaal bedrag f. 1.500,000. IB. en W. geven derhalve in overweging 7 «sluiten, gedurende het 4e kwartaal zoo noodig, kasgeldleeningen aan te n tot zoodanig bedrag, dat op geen en- 1 tijdstip in dat kwartaal dc kasschuld, f' Inbegrip van het in rekening-courant tde n.v. Bank voor Nederlandsche Ge- raten op te nemen bedrag, de som van I1000.000.te boven gaat en onder de -'.".sarden als door het College zullen Wen bepaald. I saneering BOUWELOUWEN- EN PARADIJSSTEEG. [in het voorstel van 18 Nov. 1932 inzake ■l saneeringsplan Bouwelouwensteeg radijssteeg, deelden B, en W. mede, dat in het voornemen lag te zijner tijd hr te stellen den bouw en de exploitatie 1 de op het te saneeren terrein te bou- tn woningen op te dragen aan de Ver- nging tot. Bevordering van den Bouw in Werkmanswoningen. Deze vereeniging zich hiertoe bereid verklaard en een PWplan doen samenstellen. Inmiddels zijn alle in het saneeringsplan 'TOpen perceelen door aankoop of ont lening eigendom geworden van de ge- *ente, zoodat nu binnenkort tot de af- ak van de opstallen en den straataan- kan worden overgegaan, waarna de ifleropbouw van dit stadsgedeelte door Werkmanswoningen" kan volgen, voor het saneeringplan werd aanvanke- een uitgaaf geraamd van rond 000.—waaronder pl.m. f235.000. i.l'Jje onteigening en den aankoop en l™0- voor slooping en straataanleg. mindering van dez ekosten komt de óp- engst van het nieuwe bouwterrein, mi de eigendomsovergang haar beslag ™it verkregen kan van de kosten van de iJ^Hg een nadere raming worden ge- ïwt 'tos'en van de eigendomsverkrijging 'ween thans worden gesteld op f. 270.000 verband met deze meerdere kosten, «tegenover echter staat een verhooging e, opbrengst van het bouwterrein met f. 9.000.kunnen de totale netto- "5 van het saneeringsplan worden ge- II, iop f-226.000.—. Aan het Rijk zal D vrhooging van het voorschot d',1! worden gevraagd van f. 26.000.— wplan van de Vereeniging tot a °™®n.n8 van den' Bouw van Werk- J^SjVoningen. waarmede de Commissie Ubricage zich kan vereenigen, omvat f» p» m wonlngen' t.w. 29 vrije wonin- en io beneden- en bovenwoningen. inrrtt001 den bouw benoodlgde kapitaal C'jwaamd op f243.000.—, waarbij de let t» ziJn begroot op f, 9.— per M3. I «ij. Verstrekken voorschot kan echter «!n™, laBer zijn, welk bedrag „Werk- 'ttvan°nMgen" van de Semeente heeft tin». „n V001' d€n verkoop van het voor- LParAdijshof en dat zij zal aanwen- oor dezen woningbouw, keet Jemlddelde huur zal f. 4.46 per i(l «ragen. Het ls niet de bedoeling atj,f!onln?en exploiteeren met bij- ïioitsH n en gemeente, zoodat de ex- "e zich zal moeten bedruipen. RECLAME- 9036 5°ajv er» al die klachten en bezwaren zullen verdwijnen, dank zij de buitengewone samenstelling van Apoth. Dumonf. waarmede de "AKKERTJES" zijn gevuld. En..„ ie zijn onschodelijk. Ge proeft niets. Uw maag raakt niet van streek, ze glijden naar binnen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zok-eluimet3stuks20cenf. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. Evenals ten aanzien van alle bouwplan nen uit den laatsten tijd is geschied, dient de grond in erfpacht te worden uitgege ven; alsdan behoeft aan de vereeniging geen voorschot ter bestrijding van de kos ten van het verkrijgen van den grond te worden verleend. De gemeente zelve zal echter een grondvoorschot van max. f 61.000 uit 's Rijks kas ontvangen, waar door het geheele door de gemeente voor het saneeringsplan en den woningbouw te fourneeren kapitaal uit 's Rijks voorschot wordt verkregen. BIJDRAGE RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS. In de vergadering van 29 Juli j.l. werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld het verzoek van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds van 26 Juli t.v., om ter versterking van zijn geldmiddelen van ge meentewege een bijdrage in het kapitaal te mogen ontvangen op basis van 10 ct per inwoner in den vorm van een gift in eens of als rentelooze leening, B en W. geven in overweging aan de stichting „Het Rijnlandsch Borgstellings- fonds" een rentelooze leening te verstrek ken ad f. 7000 met bepaling, dat de lee ning in haar geheel zal moeten worden afgelost na door B. en W. schriftelijk ge dane opzegging, bij welke opzegging een termijn van drie jaren in acht moet worden genomen en dat de leening terstond opvorderbaar is bij fail lissement of opheffing van de stichting of wanneer zij surséance van betaling of dwangaccoord aanvraagt. PARKEERTERREIN STEENSTRAAT. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. vervat in Ingekomen Stukken No. 121 van 1934, besloot de raad in zijn zitting van 4 Juni 1934 om het vrijkomende veemarkt- terrein aan de Steenstraat tot parkeer terrein in te richten. Blijkens bedoeld voorstel ligt het in het voornemen, van hen, die aldaar willen parkeeren, een ver goeding te vorderen. Vermits de werk zaamheden reeds zoover zijn gevorderd, dat het parkeerterrein binnenkort als zoo danig in gebruik kan worden genomen, is het gewenscht de heffing van parkeer, gelden thans bij verordening te regelen. Aan de vast te stellen regeling kan een algemeen karakter worden gegeven, zoo dat de verordening ook van toepassing zal zijn op eventueel aan te wijzen andere en nog later in te richten parkeerplaatsen. Het komt B. en W. niet gewenscht voor dat voor het plaatsen van automobielen op openbaren gemeentegrond steeds een vergoeding wordt gevorderd, zoodat in de stad geen gelegenheid zou zijn tot koste loos parkeeren. B. en W. zouden het hef fen van een vergoeding daarom willen be perken tot het parkeeren gedurende kor ten tijd op terreinen, welke onder toezicht staan van door of vanwege het gemeente bestuur aangewezen bewakers. Automobi listen hebben dan de keuze tusschen on bewaakte en onder toezicht staande par keerplaatsen; kiezen zij de laatste, dan is het niet onbillijk, dat een geringe ver goeding wordt betaald. Het parkeergeld ware te bepalen voor rijtuigen en auto's ingericht voor het ver voeren van ten hoogste zes personen, op f0,10 per keer en per tijdvak van ten hoogste zes uur. In verband met de ver schuldigde belasting voor het innemen van een vaste standplaats met een auto bus van het interlocale verkeer (f. 50 per jaar) en het parkeertarief voor het Schuttersveld, dient het parkeergeld voor auto's igericht voor het vervoer van meer dan zes personen en voor vrachtauto's iets hooger te woTden gesteld; heffing van f. 0,25 en, indien het betreft een tractor met aanhang- of oplegwagen, f,0,50 per keer en per tijdvak van ten hoogste zes uur, komt B. en W. redelijk voor. Nu ook de Breestraat ls voorzien van doorloopende trottoirs en het plaatsen van rijwlelrekken en dergelijke in de drukke winkelstraten (als Steenstraat, Haarlem merstraat en Breestraat) niet dan bij hooge uitzondering zal kunnen worden toegelaten, kan het van belang zijn, dat in het cerium van de stad gelegenheid is tot het voor korten tijd plaatsen van rij wielen. Gedurende den tijd dat op het terrein aan de Steenstraat gelegenheid is om onder toezicht auto's te parkeeren, kan tevens gelegenheid worden gegeven tot het plaatsen van rijwielen, eveneens onder toezicht, tegen een kleine vergoeding (f. 0,05 per rijwiel en per keer). Overigens ware ook te dezen aanzien te spreken van door ons aan te wijzen parkeerplaatsen. Het verdient aanbeveling in de verorde ning ook onder te brengen de heffing van de parkeergelden, welke thans ingevolge de gewijzigde marktgeldverordening. wor den gevorderd voor het parkeeren van wagens en automobielen voor veevervoer. Van de gelegenheid kan tevens gebruik worden gemaakt om het aan het college gericht verzoek van den Bond van Be drijfsautohouders ln Nederland in te wil ligen, om n.l. de mogelijkheid te openen deze parkeergelden bij wijze van abonne ment te voldoen. Vermits een vlotte gang van zaken en een vereenvoudiging van de invordering door betaling bij abonnement wordt bevorderd, komt het B. en W. ge wenscht voor, dat aan het verzoek wordt voldaan. Aangezien het tarief per dag voor een wagen of automobiel voor vee- vervoer f.0,25 (f.13 per jaart bedraagt en voor een tractor met aanhang- of opleg wagen f.0,50 (f.26 per jaar), zou een jaar abonnement voor parkceren op één dag per week kunnen worden gesteld op res pectievelijk f, 10 en f. 20 en een jaar abonnement voor parkeeren op twee da gen per week op respectievelijk f. 17.50 en f.35. VEREEN, ,,'s ZOMERS BUITEN". Nadat reeds bij besluit van 30 April 1928 aan de Vereen, ,,'s Zomers Buiten" wegens den slechten financieelen toestand der vereeniging faciliteiten waren verleend ten aanzien van de betaling van rente en af lossing over het aan die vereeniging bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk verstrekt voorschot, oorspronke lijk groot f. 5000 werd in de vergadering van 28 September 1931 besloten: a. de rente ook nog voor het tijdvak 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1934 te verlagen van 4%> tot 2l/i°/o per jaar; b. de aflossing van dit voorschot gedu rende de jaren 1930 en 1931 op te schor ten, zoodat de eerste volgende aflossing verschuldigd was op 1 Juli 1932, onder voorwaarde, dat, aanvangende 1 Juli 1935 per jaar f. 100 extra werd afgelost, totdat de achterstallige aflossingstermijnen der jaren 1927, 1928, 1930 en 1931 waren inge haald. Het bestuur van de vereeniging heeft zich thans opnieuw tot het college gewend met verzoek om de rente wederom tot 2'/«°/n te verlagen en voorts de aflossingen op het voorschot van de gemeente op te schorten, totdat vrijstelling van de jaar- lijksdhe aflossingen op de hypotheken kan worden verkregen. Al is het bedrag der beide hypotheken te zamen tot f. 3500 verminderd, door de waardedaling van de panden treedt bedoeld voorbehoud in wer king en moet de aflossing op de hypo theken worden voortgezet; er bestaat dus voorloopig nog geen uitzicht, dat van de aflossing der hypotheken vrijstelling kan worden verkregen. Bovendien zijn de jaarlijksche inkom sten, welke uitsluitend bestaan in de op brengst der huren, door de slechte tijds omstandigheden nog verder gedaald. B. en W. stellen voor te bepalen: a. dat de normale aflossing ad f. 100 van het aan de vereeniging ,,'s Zomers Buiten" bij raadsbesluit van 29 Maart 1920 voor den bouw van een dubbele va cantiewoning te Katwijk verstrekte voor schot, oorspronkelijk groot f. 5000, voor 't jaar 1935 wordt opgeschort; b. dat opschorting van de bij raasdbe- sluit van 28 September 1931 opgelegde verplichting tot extra-aflossing wordt verleend, totdat opschorting van de af lossing op de hypotheken zal kunnen worden verkregen, doch uiterlijk tot 1 Juli 1939, en voorts onder beding, dat de vereeniging onverwijld tot extra-aflossing op de schuld aan de gemeente overgaat, wanneer de exploitatierekening en de kasmiddelen over eenig jaar naar het oordeel van B. en W. hiertoe de mogelijk heid bieden, een en ander met dien ver stande, dat de extra-aflossing ook moet omvatten de opgeschorte aflossing over 1935. DE „TRECHTER" AAN HET LEVEND AAL. In de vergadering van 9 Juli 1934 werd bij de behandeling van het voorstel van B. en W. in zake o.m. de demping van het Levendaal (Lngek. Stukken No. 139 van 19341 om praeadvies in hun handen gesteld het voorstel van den heer Schül- ler, om le. over te gaan tot het dempen van het Levendaal tusschen Steenschuur en de 4e Binnenvestgracht; 2e. dat voor het maken van een verbindingsweg tus schen het Levendaal en de Utrechtsche brug de rooilijnen van het Levendaal dienen te worden aangehouden, en daar voor de perceelen Plantage No. 9 en Plantsoen No. 1 aan te koopen of te ont eigenen. Met betrekking tot het daarin vervatte sub 2e, deelen B, en W. het volgende mede: Ten einde de verbinding tusschen het Levendaal en de Plantage en het Plant soen op dezelfde breedte te kunnen bren gen als het aansluitende gedeelte van het Levendaal heeft, gelijk de voorsteller beoogt, is het noodlg te beschikken over nagenoeg het geheele perceel Plantage No. 9 en over den zijtuin en de aange bouwde serre van het perceel Plantsoen No. 1. De eigenaar van het perceel Plantsoen No. 1 ls slechts bereid dat perceel in zijn geheel (d.w.z. huis tuin) aan de ge meente te verkoopen. Met het oog hierop en gelet op 't feit, dat bij aankoop van het perceel Plantage No. 9 de weg tusschen de op te ruimen Vestebrug en de Plantagebrug reeds van plm. 6.50 M, tot plm. 18 M. kan worden verbreed, zoodat, aangezien het grootste gedeelte van het verkeer naar de Utrecht- schebrug afbuigt, een goede verbinding met die brug wordt verkregen, zijn B. en W. met de Commissie van Fabricage van oordeel, dat, althans voorloopig, moet worden afgezien van uitbreiding van dat weggedeelte naar de zijde van perceel Plantsoen No. 1 en alleen tot aankoop van perceel Plantage No. 9 moet worden overgegaan. De eigenaresse van laatstgenoemd per ceel ls bereid dit aan de gemeente af te staan tegen een bedrag van f. 21.250. B. en W. geven derhalve ln overweging: lo. van mevrouw de wed. M. A. C. M. Wouterlood, geb. Grijpink, aan te koopen het perceel Plantage No. 9, kad. bekend gemeente Leiden, sectie D No. 1262, voor een som van f. 21.250, zulks ten behoeve van de verbreeding van den verbindings weg tusschen het Levendaal, de Plantage en het Plantsoen; 2o. door vaststelling van den overgelegden begrootingsstaat 'n bedrag van f. 22.025 te onzer beschikking te stellen voor den sub lo. bedoelden aankoop, met inbegrip van de kosten van overdracht. Over het voorstel van den heer Schiil- ler, voorzooveel sub lo. betreft, zullen B. en W. t.z.t. praeadvies uitbrengen. VERLAGING ELECTRICITEITSTARIEF. In verband met de aanneming van het voorstel-Schoneveld c.s. tot verlaging van den enkeltariefprijs voor electrlciteit van 20 tot 18 cent per eenheid ln de zitting 29 Juli j.l. namen B. en W, hun in Inge komen Stukken No. 150 mede opgenomen voorstel tot wijziging van de Electrici- teltsverordenlng terug, zulks teneinde de overige tarieven met het verlaagde enkel- tarief ln overeenstemming te brengen. Mitsdien bieden B. en W. thans een nieuw ontwerpverordening tot wijziging van bovengenoemde verordening ter vast stelling aan, waarin allereerst de overige tarieven aan het verlaagde enkeltarief zijn aangepast en waarin voorts nog eeni- ge andere tariefswijzigingen zijn opgeno men, welke daarnaast nog mogelijk en wenschelljk bleken. De thans voorgestelde wijzigingen ko men neer op het volgende: lo. enkeltarlef (art. 10 sub a): a. verlaging van den prijs per eenheid van 20 tot 18 cent voor de eerste 2500 eenheden per jaar; b. verlaging van den prijs per eenheid van 17 tot 15 cent voor de tweede 2500 eenheden per jaar; c. verlaging van den prijs per eenheid van 14 tot 12 cent voor alle volgende eenheden per jaar; 2o. dubbeltarief (art. 10 sub b)verla ging van den prijs per eenheid geduren de de speruren van 22 cent tot 20 cent per eenheid. 3o. woonhuistarief (art. 10 sub c) a. verlaging van het vastrecht van 18 tot 16 cent per maand en per aanslui- tlngspunt, met een minimum van 3 aan- sluitlngspunten; b. verlaging van het aantal K.W.U., waarvoor de prijs van 10 cent per eenheid is verschuldigd, en wel in dien zin, dat in plaats van 12, 10 en 6 K.W.U. resp. wordt gelezen 10, 8 en 5 K.W.U. c. verlaging van den prijs voor alle per maand verbruikte meerdere K.W.U. van 5 tot 4 cent per eenheid. 4o. verwarmingstarief (art. 10 sub d): a. verlaging van den prijs van 5 tot 4 cent per eenheid volgens aanwijzing van een meter met enkel telwerk; b. verlaging van den prijs per eenheid gedurende de nachturen van 2'/s tot 2 cent en gedurende de daguren van 5 tot 4 cent. 5o. étalage- en reclametarief (art. 10 sub e) a. verlaging van den prijs per eenheid des avonds van 8 tot 11 uur (middelbare zonnetijd) van 8 tot 7 cent; b. verlaging van den prijs per eenheid op alle óverige uren van het etmaal van 20 tot 18 cent. 6o. winkeltarief (art. 10 sub f.): a. verlaging van het vastrecht per jaar voor iedere decawatt (of gedeelte daar van) van de totale aansluitwaarde van f. 1.44 tot f. 1.32; b. verlaging van den prijs voor de verbruikte K.W.U. van 5 tot 4 cent per eenheid. De derving van inkomsten als gevolg van de bovengenoemde tariefswijzigingen zal ruim f. 100,000 'sjaars bedragen. De verordening treedt in werking na de opneming van het verbruik over de maanden Mei en Juni 1935. VERHUUR SCHOOL HEERENSTRAAT. Naar aanleiding van de om praeadvies in handen van B. en W. gestelde adres sen van de besturen van de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen en van de Ver eeniging tot Opleiding van Bewaarschool- houderessen, houdende verzoek een ge deelte van het voormalig schoolgebouw aan de Heerenstraat van de gemeente te mogen huren, teneinde, elk voor zooveel zijn vereeniging aangaat, daarin een be waarschool te vestigen, merken B. en w. op, dat, indien deze verzoeken worden ingewilligd, ten behoeve van deze nieu we bewaarscholen in geenerlel vorm eeni- ge bijdrage door de gemeente zal worden gegeven, althans niet zoolang het z.g. stopartikel van de Verordening, regelen de de voorwaarden, waaronder ten be hoeve van bijzondere bewaarscholen sub sidie uit de gemeentekas wordt verleend, onverminderd van kracht blijft. Door deze omstandigheid wordt dus de onder- werpelijke aangelegenheid teruggebracht tot een eenvoudige regeling van huur en verhuur, waartegen bij B. en w. geen bezwaar bestaat. Intusschen teekenen B. en w. hierbij aan, dat, in verband met het feit, dat zich voor hetzelfde gedeelte van het schoolgebouw twee gegadigden aanmeld den, B. en W. zich tevens hebben moeten beraden over de vraag, op welke wijze in het bestaande schoolgebouw twee bewaarscholen zouden kunnen worden on dergebracht. B. en W. hebben gemeend in dit opzicht een goede oplossing te kunnen verkrijgen, door het eene schoolbestuur de beschikking te geven over de voorste drie lokalen, het andere schoolbestuur over de achterste drie lokalen en hebben daarom den directeur van Gemeentewer ken opdracht gegeven, in dien geest een plan tot verbouw te doen ontwerpen. Volgens dit plan, dat zoo sober mogelijk is gehouden en nochtans aan redelijke eischen voldoet, is erop gerekend, dat elk der beide onder te brengen bewaarscho len de beschikking krijgt over drie loka len, een spreekkamer en een speelplaats. De bewaarschool met de drie meest Oos telijk, dus achter in het gebouw, gelegen lokalen verkrijgt haar toegang vanaf de Leliestraat over een gedeelte terrein van de Woningbouwvereeniging „Ons Doel"; in verband met dit laatste is het noodig met het bestuur dier woningbouwvereeni ging een overeenkomst, ter zake van het vestigen van een servituut van overpad, aan te gaan. waartoe het zich reeds in principe bereid heeft verklaard. De speel plaats voor deze school is geprojecteerd op een'aangrenzende, aan de gemeente ln eigendom toebehoorende strook grond, kadastraal bekend Sectie M 4290 (ged.) Verder omvat de verbouwing in hoofd zaak het volgende: Voor elke bewaar school ls gerekend op het inrichten van een toiletafdeeling, het maken van een W. C. voor het personeel, van een zand bak. van een bergplaats, van bordstellin- gen, het inwendig herstellen van de hout en pleisterwerken, het inwendig verven, het vervangen van de gasverlichting door een electrische verlichting en het herstel len van de houten vloeren. De kosten van dit plan, hetwelk de in stemming van de Commissie voor Fabri- RECLAME. 3790 Bescherm Uw kleeren tegen mottenl Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendoodl cage heeft verworven, worden geraamd op f. 5300. Vermits de huurprijs van het geheele schoolgebouw, afgezien van de verbouwing, f. 500 per jaar zou moeten bedragen, moet deze, na de verbouwing, h.i. worden verhoogd met 6%> van f. 53001 en derhalve worden bepaald op f, 818, d.i. rond f. 400 ten laste van elke schoolver- eeniging. Met dezen huurprijs kan de Commissie voor Fabricage zich vereeni gen, terwijl de belde vereenlgingen daar mede, zij het niet dan noode, meegaan. Verder gaan beide vereenlgingen ac- coord met de aan de verhuring te ver binden voorwaarden, waarbij het recht van de gemeente, om de huur tusschen- tijds met drie maanden op te zeggen, is vastgelegd. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. mitsdien ln overweging te be sluiten: a. de drie meest Westelijk gelegen loka len c.a. resp. de drie meest Oostelijk ge legen lokalen c.a. van het voormalige schoolgebouw aan de Heerenstraat —na dat dit overeenkomstig het overgelegde plan is verbouwd tegen een jaarlijk sche huursom van f400 aan de Vereeni ging voor Chr. Fröbelscholen, resp. aan de Ver. tot opleiding van Bewaarschool- houderessen, beide te Leiden, te verhu ren voor den tijd van vijf jaren, ingaande op een nader door B. en W. te bepalen datum, met bepaling, dat de huur verder geacht wordt telkens voor den tijd van één jaar tegen denzelfden huurprijs en onder dezelfde voorwaarden te zijn ver lengd, indien de huur niet drie maanden vóór het eindigen van den huurtermijn schriftelijk door een der partijen is opge zegd, met dien verstande, dat de huur in ieder geval op 1 September 1946 zal ein digen, zonder dat eenige opzegging daar toe wordt vereischt, en verder onder de in de Leeskamer ter visie liggende voor waarden; b. voor de verbouwing van het voorma lige schoolgebouw aan de Heerenstraat door vaststelling van den overgelegden begrootingsstaat een bedrag van f. 5300 beschikbaar te stellen; c. het College te machtigen met het bestuur van de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" een overeenkomst aan te gaan, ter zake van het vestigen van een servituut van overpad van de Leliestraat naar het voormalig schoolgebouw aan de Heerenstraat. SUBSIDIES BIJZONDERE BEWAARSCHOLEN. Het komt B. en W. wenschelijk voor ten aanzien van de uitbetaling van het ge meentelijk" subsidie ten behoeve van de bijzondere bewaarscholen, voor zooveel dit betreft de vergoeding in de kosten van salariëering van het onderwijzend personeel, andere regelen te stellen. Voor de bestaande practijk, dat, behoudens het verleenen van een voorschot van ten hoogste 90 ten honderd, met de vaststel ling van dit subsidie wordt gewacht tot het oogenblik, dat de gemeenterekening over het desbetreffende jaar is ge sloten, bestaat huns inziens geen voldoende reden, omdat de salarissen, welke door de gemeente moeten worden vergoed, vaststaande bedragen zijn, welke na afloop van het dienstjaar, waarop deze betrekking hebben, geenerlei wijziging meer kunnen ondergaan. In verband hier mede hebben B. en W. aanvankelijk over wogen de vergoeding in de kosten van sala riëering zoo spoedig mogelijk na afloop van elk dienstjaar vast te stellen en op die vergoeding evenals thans, een voorschot te verleenen van ten hoogste 90 ten honderd. Intusschen is ln de vergadering van de Commissie voor het Onderwijs door een der leden de vraag gesteld, of het niet mo gelijk zou zijn met betrekking tot de uit- keering van die vergoeding de in de Lager Onderwijswet 1920 vervatte regeling na te volgen; dit zou dan hierop neerkomen, dat de vergoeding van de salarissen, behou dens aanvulling of terugbetaling na af loop van het dienstjaar, bij voorschot ln een bepaald aantal termijnen wordt uitge keerd (dus tot het volle pond en niet voor 90°/o). Aangezien aldus de gelijkstelling tusschen het openbaar- en bijzonder be- waarschoolonderwijs nog iets meer kan worden benaderd, zonder dat zulks de ge meente op hooge kosten komt te staan B. en W. ramen die kosten op pl.m. f.100 - per jaar wegens renteverlies meenen zij, dat er aanleiding bestaat met dit denk beeld, waarmede de Commissie voor het Onderwijs zich kan vereenigen, mede te gaan. Het vorenstaande leidt h.i. vanzelf tot de wenschelijkheid. in de subsidieverordening ook met zooveel woorden te bepalen, wan neer de z.g. exploitatievergoeding defini tief moet worden vastgesteld. Dit zou kun nen gebeuren, door, op het voetspoor van de dienaangaande ln de Lag. Onderwijswet 1920 getroffen regeling, het voorschrift op te nemen, dat de exploitatievergoeding over eenlg jaar wordt vastgesteld, zoodra de gemeenterekening over dat jaar (door Gedeputeerde Stateni is gesloten; de be staande bepaling, betreffende het te dezer zake toe te kennen voorschot, kan natuur lijk worden gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9