rechtzaken. sport. agenda! r vragenrubriek. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad De nieuwe kortingopde Indische pensioenen Dinsdag 20 Augustus 1935 Alleen voor zoogenaamde bevoorrechten 5 pet. verhooging. Een Aneta-telegram heeft dezer dagen gemeld, dat bij den Volksraad het wets ontwerp is ingediend tot verhooging van de korting op de Indische pensioenen met vijf percent. De N. R. Crt geeft thans bijzonderhe den waaraan wij het volgende ontleenen. De korting bedraagt thans voor pen sioenen boven f. 2200 's jaars 17 pCt.; voor die beneden f 2200 is in Indié 'n bedrag van f.200 en in Nederland van f.500 vrij van korting; van de overgebleven f. 2000 of f. 1700 wordt onderscheidenlijk 18 en 22 nCt. gekort Al deze kortingen worden thans met 5 pCt. verhoogd behoudens de vrijstelling van verhoogtng voor de niet- bevoorrechten (in het algemeen de gepen- sionneerden voor 1 Februari 1925 en na I Februari 19341. Ook voor de militaire pensioenen is een regeling getroffen om de grootste onbil lijkheden weg te nemen. De memorie van toelichting zegt het volgende; De wet van 29 Dec. 1933 beperkte de daarbij voorgeschreven korting op de In dische pensioenen tot een tijdvak van twee jaren; zonder nadere voorziening zou deze wet op 1 Januari 1936 ophouden te werken. Gezien den nog steeds zeer ongunstigen stand der Indische geldmiddelen, is het zonder meer duidelijk, dat de met dezen crisismaatregel verkregen besparing voor 1936 geraamd op f. 8.16 millioen niet kan worden prijsgegeven. Sedert tot dien maatregel werd besloten zijn de fi- nancieele omstandigheden in zoover nog ongunstiger geworden, dat een stabilisatie der middelen op een vlak van f. 300 mil lioen, als destijds aannemelijk scheen, een Illusie gebleken is. Met een niveau van f. 250 millioen schijnt thans voor de naaste toekomst de hoogste grens te zijn bereikt. De uitgaven voor de pensioenen zijn weliswaar sedert 1932 verminderd van f. 72 inillioen tot ruim f.49 millioen. maar dit resultaat is voor niet minder dan ruim f. 20 millioen verkregen door volledige stopzetting van de fondsvorming, die noo- dig zou zijn om de nakoming van de pen sioenverplichtingen ook ten opzichte van weduwen en weezen in een verdere toekomst op het tegenwoordige peil te ver zekeren. Krachtens de hierop betrekking hebbende wet van 28 December 1934 zijn niet alleen alle uitkeeringen aan de pen sioen- en weduwen- en weezenfondsen ge staakt, maar worden tevens alle inkomsten uit beleggingen en bijdragen van deelge- uooten, na aftrek van de beheerskosten, aangewend voor betaling van de loopende pensioenen. Niettegenstaande aldus in zeer belang rijke mate intering op reserves en ver schuiving van pensioenlasten naar dc toe komst plaats heeft, blijven de rechtstreek- sche uitgaven voor de pensioenen nog on evenredig zwaar op het zoozeer geslonken inkomstenpeil drukken. In 1923. toen het fondsenstelsel nog volledig functionneerde vergden de pensioenen 10 pCt. van de ge wone middelen, thans 16 pCt., terwijl bij de huidige wijze van financieren een voortdurende stijging van deze uitgaven in de eerstvolgende jaren is te verwachten. Onder deze omstandigheden ziet de re geering zich tot zijn leedwezen genoopt aan het voorstel tot verlenging van den werkingsduur der pensioenkortingswet te verbinden een voorstel tot verhooging van de kortingspercentages met 5 pCt., waar van met inachtneming van de nader aan te geven beperkingen voor sommige groepen van gepensionneerden een ver dere besparing van f. 1.5 millioen op de landspensioenen kan worden verwacht. Getracht is deze onvermijdelijke veidere besparing op de pensioenen te bereiken langs een weg, welke 't mogelijk maakt de bestaande ongelijkheden tusschen de op verschillende tijdstippen toegekende pen sioenen. zooal niet geheel weg te nemen hetgeen practlsch ondoenlijk-is dan toch tot kleiner afmetingen terug te bren gen, zulks overeenkomstig de ter zake bij de behandeling van de wet van 29 Dec. 1933 door den ondergeteekende gedane toezegging. De bedoelde ongelijkheden zijn uit ver schillende oorzaken ontstaan, waarvan als de voornaamste genoemd mogen worden; 1. de incidenteele salarisverbeteringen, die in de jaren van groote expansie van de Overheidstaak in de eerste decennia dezer eeuw op weinig stelselmatige wijze plaats hadden; 2. de ingrijpende wijziging in de verhou ding tusschen salaris en pensioenen, welke het I(ndisch) Biurgerlijk) Plensioenregle- menti en de analoge reglementen voor de militaire landsdienaren, locale ambtena ren en bijzonder leerkrachten met ingang >an 1 Februari 1925 tot stand brachten. Noodgedwongen moet genoegen genomen worden met een eenigszins globale oplos sing, waarbij althans de meest schrijnende tegenstellingen eenlgermate worden ver zacht. Dit kan worden bereikt door de noodzakelijke verhooging van de Inkor tingspercentages alleen ten volle te doen drukken op de pensioenen, welke onder de .voordeeligste regeling werden toegekend, dat zijn zooals boven bleek de pensioenen, gebaseerd op het I.B.P.. welke zijn inge gaan op of na 1 Februari 1925. doch vóór de op 1 October van kracht gewor den herziening van de verschillende pen sioenreglementen. De burgerlijke pensioenen, «ingegaan vóór 1 Februari 1925. zullen aan de hui dige korting van ten hoogste 17 pCt. on derworpen blijven, indien zij daardoor niet uitkomen boven het nader verlaagd peil tier pensioenen, toegekend van genoemd tijdstip af tot 1 October 1934; Is dit wel het geval dan worden zij tot dit peil terug gebracht. Ten aanzien van de Europeesche mili taire pensioenen doet zich de bijzondere omstandigheid voor. dat mede als ge volg van de huidige korting voor som mige groepen van gewezen militairen een dispariteit bestaat met de pensioenen van ranggenooten van het Nederlandsche le ger. in het bijzonder van hen. die in de tropen gedetacheerd zijn geweest. Dit is met name het geval met de pen sioenen van Europeesche militairen bene den den rang van officier en die van enkele categorieën van subalterne officieren. De billijkheid gebiedt deze pensioenen van de voorgestelde verhooging der korting vrij te stellen. Voor de oficleren dient voorts rekening te worden gehouden met de ongelijkheden tusschen de rangpensioenen en de met In gang van 1 Februari 1925 in het leven ge roepen diensttijdpensioenen. Daar de diensttijdpensioenen als regel in maximum hooger zijn dan de rangspen sioenen. zal naar analogie van hetgeen ten opzichte van de burgerlijke ambtenaren wordt bepaald, de verhooging van het kor tingspercentage voor de eerstgenoemde pensioenen moeten gelden, behoudens dat deze daardoor niet zullen mogen dalen be neden de van de verhoogde korting vrijge stelde rangspensioenen. Dit zal ln hoofd zaak alleen van belang zijn voor de kapl- telnspensioenen De rangspensioenen van de overige offi cieren zullen alleen dan een verdere kor ting ondergaan, wanneer zij zonder de extra korting zouden uitgaan boven de be dragen. welke de betrokkenen volgens het „Diensttijdpensioenreglement voor officie ren" zouden hebben genoten na toepassing van de met 5 pet. verhoogde korting. In dat geval worden zij tot die bedragen terugge bracht. uiteraard met dien verstande, dat de totale korting «blijft beperkt tot het voorgestelde hoogere percentage, dit laat ste met het oog op de generaals en kolo nels, wier rangspensioenen uitgaan boven de diensttijdpensioenen. Ten aanzien van de vóór 1920 gepension- neerde militairen blijft de bepaling van artikel 2 der Kortingswet van kracht. Ter beoordeeling of de pensioenen van enkele categorieën van deze oud-militairen al dan niet verder moeten worden gekort, zullen zij moeten worden getoetst aan de na 1920 verleende pensioenen, zooals deze nader door deze wet worden teruggebracht. Afzonderlijke bespreking verdienen thans nog de na 30 September 1934 Ingegane militaire diensttijdpensioenen. Terwijl de na dat tijdstip toegekende burgerlijke pen sioenen, gebaseerd op de H.B.B.L. en de herziene pensioenregelingen voor burger lijke landsdienaren, locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten door de wet van 29 December 1934 reeds naar het peil van de gekorte pensioenen, toegekend in de periode 19251934. worden toegebogen, heeft deze wet voor de militaire pensioenen vooralsnog geen beteekenis, omdat een herziening van de militaire pensioenrege lingen in den trant van die voor de bur gerlijke landsdienaren c.s. nog niet heeft plaats gehad. Als gevolg hiervan doet zich de omstan digheid voor. dat nieuwe militaire pen sioenen worden toegekend, welke gedeelte lijk gebaseerd zijn op de vroegere en ge deeltelijk op de nieuwe militaire bezoldi gingsregeling en door de daarop toegepaste korting lager zijn dan zij zouden hebben bedragen, indien de herziening der mili taire pensioenreglementen reeds was tot stand gekomen, omdat daarbij evenals voor de burgerlijke landsdienaren is ge schied de nieuwe pensioenen, welke be neden het peil van de gekorte oude pen sioenen liggen, gevrijwaard zullen worden voor de korting Ten einde hieraan een eind te maken en dergelijke ongewilde gevolgen van de ver traging in de totstandkoming van de nieuwe militaire pensioenregelingen voor de toekomst te voorkomen is een aanvul ling van de evengenoemde wet van 29 De cember 1934 noodig, in dien zin, dat de hierbedoelde pensioenen niet verder ge kort zullen worden dan tot het peil van de volgens de vroegere bepalingen onder ge heel dezelfde omstandigheden bereikbare pensioenen, verminderd met de korting Artikel IV van het ontwerp no. 2 beperkt den werkingsduur van de verhoogde kor ting tot een tijdvak van twee jaar. Bij de bestaande groote onzekerheid, zoowel ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den toestand der Indische financiën als ten opzichte van hetgeen in de naaste toe komst nog op het gebied van de Indische pensioenen zal moeten worden gedaan ter verkrijging van een dragelijke verhouding tusschen pensioenlast en landsmlddelen schijnt het den ondergeteekende raadzaam den wetgever niet voor langeren tijd te binden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan de slager J. G. V. alhier, die in verzet was gekomen tegen een verstekvonnis, waarbij hij, om dat hij op 16 Mei in zijn slagerswinkel een party gesmolten rundvet aanwezig heeft gehad, zonder dat dit van het ver- eischte crlsismerk voorzien was geweest, veroordeeld was tot f. 20 boete of 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet De gemachtigde van verdachte, de heer Ten Cate, ver klaarde, dat dit rundvet voor het bedrijf noodig was geweest. De controleur der Crisiswet, de heer G. de Boer. verklaarde dat hy het vet in een bak onder het hakbord in den winkel had aangetroffen en van dit vet uit deze bak zonder crisismerk verkocht was. Het O. M wees gemachtigde er op. dat zyn cliënt al meermalen had terecht gestaan wegens overtreding van de crisiswetten en verschillende malen bij verstek was veroordeeld. Trouwens de crisiswet be staat nu al eenlge Jaren zoodat alle sla gers kunnen weten wat deze wet inhoudt. Mr. Hollander achtte de boete niet te hoog en vond dan ook geen termen aan wezig om het vonnis te wyzigen en vroeg bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis, waarmee de plaatsverv. kanton rechter mr. M. B. Vos zich kon veree nigen. WATERPOLO. PROMOTIE EN DEGRADATIE COMPETITIE. S.Z.C. I—De Zijl I. Morgenavond speelt De zyi I te Schie dam haar tweeden wedstryd voor de pro motie- en degradatie-competitie tegen S.Z.C. I. Een geiyk spel is voor onze stadgenoo- ten reeds voldoende om zich ln de tweede klasse te handhaven. Hoewel dit resultaat zeer zeker verkregen kan worden is het absoluut noodzakeiyk. dat zy de tegen- party niet onderschatten en zich tot het uiterste geven. By een nederlaag van De zyi eindigen S.ZC., Poelmeer en De zyi geiyk en zyn nieuwe besllssingswedstryden noodig. De stand is thans: gesp. gew. verl. gel. v.-t. pnt. De Zyi I 1 1 7—1 2 Poelmeer I 2 11 48 2 S.Z.C. I 1 1 1—3 0 O NEDERLAAGWEDSTRIJD „DE ZIJL". Gisteravond speelde De zyi I een wei nig succesvollen wedstryd tegen een vol ledig Maas-zevental, waarby de gasten door betere schotvaardigheid en zuiver plaatsen een groote 7—0 overwinning wisten te behalen. Het begin is geheel voor de gasten, maar Rameau redt een paar maal verdlensteiyk. Even laat Le pelaar zyn man vry. een snelle rush volgt en opnieuw moet Rameau zyn talenten toonen. Spoedig weet Maas door H. van Senus de leiding te nemen 0—1, terwyi even later een goede doorslagbal van hem den stand op 0—2 brengt. Goed opzwemmend kan Blansjaar een ver hoog schot lossen, maar de keeper redt goed. Wanneer Rameau verkeerd plaatst brengt Maas nog voor de rust den stand op 0 3. Direct na de hervatting lost Lepelaar een goed schot, dat via de lat achter gaat Dan ontstaat een voortdurend over wicht van Maas. waarby De Zyi byna niet los kan komen, totdat de linksvoor 04 scoort Maas biyft sterker, vooral waar de thuisclub de enkele kansen door slecht plaatsen niet weet tet benutten en uit een corner wordt het 05. Nog even een snelle aanval der thuisclub, maar als deze Is afgeslagen gaat H. Van Cenus er nogmaals tusschen uit en geeft hy Ra meau geen kans, 06. De thuisclub maakt tegen het einde nogmaals een fout en laat Maas even los. waarna de rechtsvoor voor het laatst Rameau passeert 07. Scheidsrechter C. de Reede uit Lelden leidde tot aller genoegen. o HANDLEIDING VOOR DE SPELREGELS. Door onze oud-stadgenooten (leden der Lcidsche Zwemclub) de heeren B. Planjer en J. P. Buys is een handleiding geschre ven „voor spelers, scheidsrechters, ver- eenlgingsleiders en belangstellenden". In een voorwoord zegt de heer Jan de Vries, voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond, deze uitgave ten zeerste toe te juichen om dat het hem bekend is dat alleen iiefde voor het mooie waterpolo-spel de dryfveer geweest is, zonder andere bybedoellngen dan om met kennis van zaken het water polo, in den uitgebreidsten zin des woords, onder de loupe te nemen. De twee schryvers. van wier deskundig heid men overtuigd kan zyn, behandelen dan zeer uitvoerig de spelregels, de tech niek en de tactiek, terwyi ook aandacht besteed wordt aan de training en aan het samenstellen van zeventallen. Het ooekje is op deze wyze een volledige vraagbaak geworden (geïllustreerd met teekeningen) waarvoor menig waterpolo-speler de ge ringe kosten van f. 0.40 gaarne over zal hebben Het wordt uitgegeven door den Kon. Ned. Zwembond. LAWN-TENNIS. OM DEN WIGHTMANBEKER. Ver. Staten winnen met 43. De Amerikaansche damesploeg heeft den Wightbeker gewonnen door een 43 over winning op Engeland. Naar bekend luidde de stand na den eersten dag 21 voor Engeland Op den tweeden dag wonnen de Amerikaansche speelsters alle drie enkelspelen, zoodat de stand 42 voor de Vereenigde Staten werd. Het laatste dub belspel werd nog door Engeland gewonnen zoodat de eindstand 43 voor de V.S. werd. De resultaten van den tweeden dag waren: Enkelspelen: mevr. Ethel Burkhardt Ar nold i V.S.sloeg mej. Kay Stammers (E.) 62, 16, 63; Helen Jacobs (V.S.) sloeg Dorothy Round (E.) met 5—3, 6—2; mevr. Palfrey Fabyan (V.S.) sloeg mevr. Mudford —King (E.) 6—0, 6—3. Dubbelspel: Nancy Lyle en mej. Dear- man (E.) sloegen mej. Babcock en mevr. Andrus (VBt.) met 3—6, 6—4, 6—1. o WEDSTRIJDEN IN HET CARLA- TENNISPARK. Naar wy vernemen zullen er op 30 en 31 Augustus en 1 September open wedstry- den worden gehouden in het Carla-tennis- park te Oegstgeest. Er zün reeds nu talryke lnschryvingen. o ZWEMMEN. JAPAN VERBETERT 4 x 200 M. WERELDRECORD. Tijdens den landenwedstryd Japan— Amerika verbeterde de Japansche esta fetteploeg, bestaande uit de zwemmers Yusa, Ishiharada. Makino en Negami te Tokio het wereldrecord 4 x 200 M. vrye slag door dezen afstand af te leggen ln den tyd van 8 min. 52.2 sec. Het oude wereldrecord stond ten name van Japan met een tyd van 8 min. 58.4 sec. gevestigd door de zwemmers Miyazaki, Yusa, Toyoda en Yokoyama op 9 Augustus 1932 te Los Angeles. ZEILEN. FRIESLAND—HOLLAND. In de regenboogklasse. Tydens de wedstryden van de Koninkl. zellvereenlging „Sneek", de befaamde liardzeildagen ln Snlts. die morgen en Donderdag worden gehouden is 't hoofd nummer de groysswedstryd in de regen boogklasse tusschen Friesland en Holland. De revanche van de Kaagweek, toen Hol land met 82,177,1 punten won. De ploe gen zyn als volgt samengesteld: Friesland: Dolfyn. st. K. Vrohjk; Schelm, st. D. van Dyk; Windekind, st. D. Oppenhulzen; Waterrot, st. S. Kui pers. Waterzonnetje, st. Joh. Zwart Holland: Breehom, st. J. Loopuyt; Swam, st H. Zulderbaan; Kikker, st. J E. Priester; Duke, st. J. C. van der Velde; Janmaat, st. J. Helnen. De Hollandsche deelneming aan dc wedstryden te Sneek ls ook ditmaal zeer groot. Van het veld van zeventien schepen ln de regenboogklasse komen er negen van dezen kant van het IJssel- meer. waaronder ook B-zeilers als Sluy- zer. Klingen. Bergsma. Schmitz enz. In dc U-klasse starten Sieverts en Warners; in de Jollenklasse o.m. Kagchelland, Van Vliet, Coops, De Jong, Broer. o CRICKET. DE 5DE TESTMATCH. Nadat, zooals wy gisteren meldden, de stand na den eersten dag in de testmatch EngelandZ.-Afrika 297 voor 6 voor laatstgenoemd land was, ls die score gisteren opgevoerd tot 476 all out. Toen dus de Engelschen gisteren naar de wickets gingen, wachtte hen geen gemak- keiyke taak, Immers er waren thans 326 runs noodig om de follow-on te ontgaan. Weliswaar heeft Engeland thans, door 313 runs byeen te slaan voor het verlies van slechts 4 wickets, dit gevaar van een follow-on afgewend, doch het is onwaar- schyniyk, dat meer dan een draw door haar zal worden bereikt. o EINDGEMIDDELDE L. C. C. De lndividueele resultaten van de L.C.C. spelers in het afgeloopen seizoen, luiden als volgt: Batten: hoogste runs inn. score n.out gem. A. van Goor 154 10 32 1 17.11 A. van Schie 224 18 29 2 14 C. J. Metsch 192 20 22 4 12 F van Es 120 16 21 1 8 Jan Hopp 77 19 18 1 4.27 B. Nelson 42 11 15 1 4.20 Joh. Kraneveld 71 17 19 0 4.17 H.J. de Vrlnger 34 14 14* I 2.61 Bowling O. M R. w. gem. 24 1 102 8 12.75 Jan Hopp 52 10 182 13 14 233 73 506 35 14.45 A. van Schie 51 9 238 14 17.- A. van Goor 116 O— 28 328 19 17.26 LUCHTVAART. NEDERLAND IN DEN GORDON BENNETT-WEDSTRIJD. M. ten Bosch bestuurder, J. E. van Tijen assistent. Het „Hbld." meldt, dat voor den Gardon Bennett-bekerwedstrljd van Nederland sche zyde is ingeschreven door de Kon. Nederl. Vereeniglng voor Luchtvaart. Daar ons land niet de beschikking heeft over een ballon van 2200 kub. M. wel over een van 1800 kub. M heeft de Kon. Vereeniglng de beschikking gekre gen over een Poolschen ballon van dien inhoud. Als balloncommandant treedt de heer M. ten Bosch op. Als assistent-be stuurder gaat de heer J. E. van Tyen mede. De ballon komt niet eerst naar Neder land, maar blijft te Warschau, waarheen de heeren Ten Bosch en Van Tyen zich zullen begeven De Poolsche aeroclub heeft alle medewerking toegezegd voor de verzorging van den ballon, die de Ne derlandsche kleuren zal gaan verdedigen. o VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN C.G.W. Gisteren speelde C.G.W. I tegen Fabrieks arbeiders I. Rust 00 eindstand 11. Vrijdagavond te kwart voor zeven speelt C.G.W. II tegen Ons Clubje II. o LEIDSCHE DAMESVOETBALVEREEN. „L. D. V. V." Zondag te 5 uur zal L.D.V.V. op het Sportman-terrein den stryd aanbinden tegen de dames-voetbalvereeniging „The Sportgirls". Scheidsrechter is de heer J. Neuteboom. o DUIVENSPORT. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" (WASSENAAR). Wedvlucht met Jonge duiven vanuit Mons (België), afstand ruim 191 KM. In concours waren 139 duiven. Zy werden aldaar ln vrijheid gesteld te 8 uur met Z.O. wind, licht bewolkte lucht. De eerste duif bereikte het hok te 11 uur 2 min. 7 sec. en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1049 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel bereikte het hok te 11 uur 41 min. 46 sec. en had gevlogen met een gemiddelde van 868.09 Meter per minuut. Tydens sterk onweer en hevige slagregens kwa men by velen de vogels thuis. De uitslag was: 1, 11, 19. 24 en 28 U. de Vries: 2, 3, 5, 14. 18 en 23 A l'Ami; 4, 20 K. Scheffer; 6, 7. 8, 13 en 22 J H. Groerteveld, 9 L. H. de Kleine. 10 en 17 L. J. Raaphorst: 12. 15 en 16 W. Florusse; 21 en 25 K I. Waasdorp; 26 M. de Haan; 27 C. Ver steeg Jr. HEDEN: Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Zondag. Marekerk: Muziekuitvoering Leger des Hells korps Grimsby. 8 uur nam. DAGELIJKS. Sted. Museum de Lakenhal: ZUverten- toonstelllng (tot 30 September). 50 cents, DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor moellijb kinderen. Halfdrle tot halfvler. Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Qj. neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrydags: Inst. v. Praeventleve Genees, kunde. Consultatiebureau voor Beroeps, keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam, „Duivels der lucht". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon-Theater, Sïeestraat 8 uur nam, „Op stap". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u, n.m, „Circusclown". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater 8teenstraat 39. 8'/« u. nam. „.Alleen op de wereld". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4>/i uur en 8 u. 15, MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge. opend Dinsdag en VrUdag van 1012'/. en 25 uur. Kosteloos. Tydens de vacantie lederen werkdag van 9—12 en van l'/i5 uur. Toegang 25 ct„ Stedeiyk Museum de Lakenhal, Oude Singel. Geopend ln Januari, November en December van 103 uur, ln Februari, Maart, April, Mel en October van 10—4 uur en ln Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur. Op de Zondagen, de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemelvaartsdag en de belde Kerstdagen van af één uur. Het Museum ls gesloten op den dag, waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en Feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur; 1 Oct.—1 Nov. 104 uur; 1 Nov.—16 Febr. 10—3 uur; B Febr.—1 April 104 uur. Zondags van 1-1 4 of 5 uur; entrée Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hlst., v. d. Wertt- park, ingang Raamsteeg. Werkdagen 8.30— 12, 1.30—5, Zaterdags 8.30—12. Kosteloos. Ryksherbarium, Nonnensteeg 2 a. Dage- iyks van 9—12.30 en 25.30 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9—12 en l'/t—6 uur. Zaterdags tot 5 uur. Van 1 Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/«4 uur. Op Zondagen van 1 April—1 Oct. van 10-12 en 1.304 u. 's Winters der Zondags geslo ten. Nederl. Hlst. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat 1 a)Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25); Ge opend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. Zondags gesloten. Ryksmuseum van geologie en miners, logie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 912 en l'/i4 uur. Kosteloos. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Augustus a.s. waargeno men door de apotheken: G H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 408 en C. van Züp, Wilhelminapark 8, Oegst geest, tel. 274. KORFBAL. SEITS SPEELT NIET MEER. Naar wy vernemen, zal de bekende Dee- tos-speler en internationaal Gerrit Selts de korfbalsport er aan geven en zich aan voetbal gaan wyden. Zaterdag reeds kwam hij als spil uit voot D.F.C. 2 in de Merwedeschildwedstrijden. A. S„ te L. Het adres van Barbars Hutton ls ons niet bekend. Misschien weet een onzer lezers het? J. de M.. te R. Maak de stof voor zichtig vochtig en stryk ze onder een gladden zachten doek, die niet pluist. Van d. R.. te L. Secretaris van R-C-H- ls de heer J. C. de Geus, Van Oosten Bruynstraat 159 Haarlem, tel. 15622. A. R„ alhier. wy vermoeden, dat dit de vlla is van den heer D. Th. Ruys' van het hoofdbestuur der My. voor Tuin bouw- en Plantkunde, wiens tuinen i" verband met het natuurschoon en de zee» uitgebreide kassen meermalen door ge2"' schappen wordt bezocht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6