GROOTE BRAND TE BERLIJN. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 Augustus 193$ BRIEVEN UIT BERLIJN. LAND- EN TUINBOUW CEMENGD NIEUWS. Drie gebouwen van de groote radio-tentoonstelling grootendeels verwoest. (Van onzen correspondent). 1 Berlijn, 17 Augustus. Op 30 Januari 1933 opende wijlen Rijks- president von Hindenburg voor den lei der der nationaal-socialistische beweging in Duitschland de deur, die tot de macht toegang pleegt te geven. Adolf Hitler stapte naar binnen en zag zich bekleed met Bismarck's hoogste waardigheid. Hij ■werd Rijkskanselier. Eerst van een ge mengd kabinet van „Nazi's" en Duitsch- natlonalen. Nie lang daarna van een fei telijk uitsluitende „Nazi'-regeering. Ten slotte, onmiddellijk na Hindenburgs over lijden. vereenigde de vroegere partijleider Hitier de ambten van Rijkspresident en Rijkskanselier in zijn persoon liet deze daad door een plebisciet wettigen en re geert sindsdien als de facto dictator ofschoon men van Nazi-zijde vaak hooren kan. dat Duitschland volstrekt niet een dictatuur is bekleed met onbenerkte volmachten van levenslangen duur en zoozeer heer over leven en dood van alle Duitsche staatsburgers, dat hij na den 3Oen Juni 1932 in den Rijksdag onder het gejubel van zeshonderd .afgevaardigden" constateeren kon, hooger rechter dan de justitie te zijn en doodvonnissen te kun nen uitspreken en voltrekken, als naar zijn meening de situatie dat noodig maakt. Dat is. in een notedop. de toestand. Men kan er voor voelen, men kan er Ook niets voor voelen. Maar men kan niet wegpraten, dat voldoende Duitschers er voor voelen, om dezen toestand een duur zaam karakter te geven. Het ware onzinnig te beweren, dat alle Duitschers er voor voelen, er volkomen mee accoord gaan. Hitier zelf ziet veel te scherp, om zooiets te denken en te geloo- ven. In het najaar van verleden jaar. op den partijdag tdie in werkelijkheid reeds lang een partijweek isin Neurenberg, heeft hij zeer duidelijk en m.i. volkomen terecht, laten uitkomen, dat de werkelijke overtuigde, fanatieke en tot alles bereid blijvende nationaal-socialisten steeds een kleine compacte minderheid in Duitsch land zullen blijven. Daarmee is tevens ge zegd. dat de grootste rest bestaan zal uit staatsburgers, wier betrekking tot de nazi-ideologie en de daaruit voortvloeien de practijk in voortdurende gisting zal zijn en alle graden van toestemming of bewondering tot afkeuring en gloeienden haat in zich zal moeten opnemen. Daar mee is ook gezegd, dat een volkomen eens gezind Duitsch volk ook onder Hitier, ook al staan zooals thans maar ook alle mid delen van propaganda, overreding be straffing, onderscheiding ter beschikking uitsluitend van deze ééne, almachtige staats- en wereldbeschouwing, een ideaal zal blijven, dat wellicht sedert Jan. '33 in énkele periode's tot 80 en meer procent op zichzelf haast een wonder! benaderd maar stellig nimmer bereikt zal worden! Wat dat toch maar. nuchter gezien, be- teekent. dat binnen de Duitsche grenzen nu eens vijf, dan weer tien of meer mil- lioen meerderjarige staatsburgers tot deze dictatuur in allerheftigste oppositie zul len staan, al zal dat naar buiten (hoort, o geestdriftige toeristen uit den vreemde, die na weinige dagen zwervens reeds met uw oordeel gereed pleegt te staanook nauwelijks te bemerken zijn en slechts bij de „jaarlijksche plebiscieten" (waar blijft dat van 1935?) tot op zekere hoogte ge registreerd kunnen worden. Dat deze oppositie er is. is nimmer door het heerschend nationaal-socialisme ont kend. Dat ware ook onzinnig geweest. Men is hier eerlijk genoeg. Gaat zelfs verder, fen rekent openlijk af met kringen, die bij plebiscieten voor het regime plegen te stemmen uit vele en uiteenloopende motieven en toch tot vijanden van dit Hitler's Derde Rijk. te rekenen zijn. In deze weken zitten we midden in zulk een afrekening. Het gaat tegen het onder- grondsch marxisme, tegen de reactionnai- ren, tegen het politiek katholicisme, en natuurlijk tegen de joden. Tegen alle groepen even hard? En met dezelfde methodes? Volstrekt niet. Het marxisme bestrijdt men met de ge heime staatspolitie In hoofdzaak. Men merkt van dien strijd niet al te veel. Zoo nu en dan leest men, dat de speciale rechtbanken een paar aanvoerders ter dood veroordeeld hebben en dat de von nissen al voltrokken zijn. Dat is eigenlijk alles. Hoeveel marxisten achter de tralies of het prikkeldraad zitten, en hoe hun leven verloopt, weten alleen de organen, die met hen te maken hebben. Hoe het met de Duitsche joden staat, zal wellicht spoedig duidelijker worden. Het is een moeilijk volgens velen zelfs on oplosbaar probleem. Men denke toch vooral niet, dat vrijwel het geheele Duitsche volk voor actief antisemitisme voelt of in het bijzonder de tactiek der radicalen rondom den bekenden strijder uit Neurenberg, Julius Streicher, als de juiste beschouwt. Ook hier moet men van alle graden van goedkeuring tot afkeuring spreken. En men hoort afkeuring ook in kringen, die wat in de melk te brokkelen hebben, maar zeker bij vele „kleine luyden", die nimmer anti-semieten geweest zijn en het ook wel nooit worden zullen. Intusschenhet heeft absoluut geen doel over dit verschijnsel nog geleerde discus sies wakker te roepen en zich voor de zoo- veelste maal in beschouwingen te verdie pen. Dit Derde Rijk is van overheidswege anti-joodsch, en het heeft alleen maar actueele beteekenis. na te gaan, hoe deze anti-joodsche politiek tot uiting komt. Wij herinneren ons den z.g. „boycot -dag van 1 April 1933, die over heel Duitschland tegen alle joodsche medeburgers gericht was en waarover in de wereld heel wat te doen is geweest. Sindsdien moest eigenlijk van een stille actie gesproken worden. Ongeveer 10 van de 600.000 officieel als jood ingeschre ven joodsch-Duitsche bevolking week uit. Een deel, hoeveel weten we niet, schijnt teruggekeerd te zijn. Dat 90 bleef, is aan tal van omstandigheden te wijten, hoop op kentering, hoop op ineenstorting, vrees voor al te groote verliezen bij emigratie, werkelijke gehechtheid aan het zelf gekozen vaderland, armoede, over groot onroerend bezitDeze 90 is slechts voor een deel broodeloos geworden: waar ze staatsbetrekkingen bekleedde, en voor een ander deel tot in hoofdzaak on derling joodsche bronnen van inkomsten beperkt. Dat was hard, maar werd ver dedigd door het „staatsraison". Een tijd lang kreeg men den Indruk, dat het niet erger zou worden. Dien indruk hadden vele joden blijkbaar zelf. Het is een tra gisch verschijnsel, dat hun aangeboren taaiheid hen dan al spoedig verleidt tot uitersten. Het valt niet te ontkennen, dat ze zich in de groote steden waar ze op den duur zich concentreerden nu het leven op het land voor hen ondraaglijker werd met den dag in de bedoelingen van het Derde Rijk schromelijk vergisten en door herstel van vroegere opvallende vroolijk- heid, vermengd met provoceerend gebaar en niet altijd aangenaam beweeg, de goe den weer tot slachtoffers der kwaden maakten. Er kwam nog wat bij: communisten, \erbitterde reactionnalren. oud-strijders, nijdige socialisten enverbeten katho lieken naderden tot elkander en tot het In de verdrukking verkeerende jodendom. Deze regeering is niet dom. ze is niet ge makkelijk. Ze praat niet alleen, ze „schiet" ook Men zou populair kunnen zeggen, dat ze het spreekwoord van de blaffende hon den. die niet bijten, te schande maakt Hevig en ontstellend was een tijdlang de strijd tusschen den Staat en een mach tige oppositie in de protestantsche kerk. Men praat er thans nauwelijks meer over, en van een nederlaag van den Staat hoort men zeker niet. Nog heviger en ontstel lender was de antithese tusschen Staat en katholieke clericalen. Men spreekt nu van toenadering, die door voorspraak van den nieuwbenoemden bisschop van Ber lijn tenminste mogelijk schijnt. Hoogst onaangenaam was langen tijd de fronde in den Bond der Frontsoldaten „Stahl- helm". Nu is van dezen Bond zoo weinig meer over, dat de totale ontbinding nog slechts een quaestie van dagen schijnt. Van een nederlaag van den Staat kan moeilijk gesproken worden. Ziet de situatie van het jodendom er onder zulke omstandigheden zoo hoopvol uit als hun tijdelijk optimisme het deed voorkomen? Ik twijfel er aan. Integendeel, ik geloof, dat hun beurt nu pas komt. En ik wil er mij niet in verdiepen, of deze afrekening ten slotte Duitschland ten goede zal komen. Want met dit vraagstuk hangen zooveel mogelijkheden in de toe komst. op financieel en op algemeen politiek gebied tezamen, dat men eigenlijk over den moed van dit officleele Duitsch land versteld moet staan. Er gaat een nieuwe, zeer dreigende golf van antl-semietisme over Duitschland. De periode van latente minachting schijnt voorbij, althans voorloopig. In honderden steden en dorpen begint een actie, die een acuut karakter heeft en een ghetto-weder- keer schijnt in te luiden. Ook hier: zonder algeheele sympathie van hetgeheele Duitsche volk. Maar sterk en fanatiek ge noeg om over alle bezwaren en overwegin gen heen te stappen. Men mompelt, dat binnen weinige weken de Staat met een wet zal komen, die dit moreele en practlsche ghetto verankert en den Duitschen jood voor een geheel nieuwe situatie zal stellen. Het schijnt, dat men nu reeds, door tallooze plaatse lijke verboden, uitwijzingen, verjagingen, demonstraties enz., te ver gegaan is om nog tot de vroegere latente periode terug te keeren. Ik geloof ook niet aan die moge lijkheid Het buitenland zal goed doen, zich op deze nieuwe phase voor te berei den, en naar eigen overtuiging te oordee- len. De Duitsche dictatuur kent haar vijan den en schijnt weer eens het oogenblik ge komen te achten, met hen af te rekenen. ROLAND. EXPORT VAN PEULVRUCHTEN. Geen bevoordeeling van bepaalde groepen Op de vragen van den heer Boon be treffende het van Regeeringswege opslaan van het onverkochte gedeelte van den peulvruchtenoogst 1934 en betreffende de ïegeling ten aanzien van den export van peulvruchten heeft minister Gelissen ge antwoord: Ten gevolge van de exportmoeilijkheden den zachten winter en de omstandigheid, dat de handel bij den aanvang van het oogstjaar 1934/1935 een onverkochte hoe veelheid van ongeveer 1/4 gedeelte van den oogst 1933 moest liquideeren, is van den peulvruchtenoogst 1934 ongeveer de helft onverkocht gebleven en voor reke ning van het Landbouwcrisisfonds opge slagen. De steeds scherper wordende onderlinge concurrentie van de exporteurs, waardoor het vertrouwen van de buitenlandsche af nemers verloren ging en het gevaar voor tegenmaatregelen van de betreffende lan den steeds grooter werd, dwong in den loop van het seizoen 1934/1935 tot een in grijpen in den peulvruchtenhandel. Ten einde tot een maximum uitvoer tegen ma ximum prijzen te geraken, werd in het be gin van 1935 in overleg met de betrokken officieele instanties door de vijf belang rijkste vereenigingen op het gebied van den peulvruchtenhandel overgegaan tot de oprichting van een centraal uitvoerbureau Voor het beoogde doel was reglementee ring van den uitvoer en tevens beperking van het aantal personen, dat daaraan kon deelnemen, noodzakelijk. Bij die beperking heeft in het algemeen de grootte van den export naar de verschillende landen in vo rige jaren als maatstaf gegolden, waar door naar de meening van ondergeteeken- de van bevoordeeling van bepaalde groepen uit dien hoofde niet kan worden gesproken Erkend wordt, dat deze regeling voor de niet als export-agent aangestelde expor teurs tijdelijk verbreken van relaties be- teekent. De meergenoemde regeling maakt zulks echter onvermijdelijk. Bij de uitvoering is getracht de schade voor de hlerbedoelde belanghebbenden te beperken door het verleenen van een te gemoetkoming, naar verhouding van hun z g. exportverleden, welke tegemoetkoming door tusschenkomst van het uitvoerbureau door de wel als export-agent aangestelde exporteurs wordt bijeengebracht. Door deze regeling is naar de meening van on- dergeteekende de onbillijkheid zooveel mogelijk ondervangen. Inschakeling van alle peulvruchtenex porteurs acht ondergeteekende in verband met het hiervoren opgemerkte niet ge- wenscht. HARTJESDAG TE AMSTERDAM. Rumoer en straatbranden in verscheidene stadsbuurten. Dank zij de medewerking van de natuur, die met haar rijken aanvoer van warme, droge lucht de voetzoekers, zevenklappers en wat dies meer zij bii het eerste vlam metje deed ontploffen in in bepaalde buurten der hoofdstad gisteren de tradltlo- neele Hartjesdag vooral in de avonduren gevierd op een wijze, welke zooals men dat de laatste jaren gewend is. de politie herhaalde malen aanleiding heeft gegeven tot min of meer krachtdadig op treden tegen grootendeels opgeschoten belhamels, wien het uitsluitend te doen was om de openbare orde te verstoren en daarbij gesteund werden door knapen van tusschen de 10 en 14 jaren wier ouders en opvoeders zoo onverstandig waren ge weest. hun verlof te geven om er op uit te trekken. In West concentreerden de drukte en het lawaai zich in de Jan Evertsenstraat en omgeving en in de Kinkerbuurt waar temidden van het tumult der ontploffin gen nu en dan charges uitgevoerd en klappen uitgedeeld werden die er wezen mochten. Bepaald ernstig was de toestand aan de Overzijde van het IJ. in het bijzonder op den Hagedoornweg. het Mosveld en het Disteldorp. Hier hadden tusschen negen en tien uur inspecteur Grootheest en ziin manschappen, die van het hoofdbureau uit een behoorlijke versterking hadden ge kregen. groote moeite om aan het pro voceerend optreden van talrijke kwaad willigen jongens en ouderen den kop in te drukken. Te tien uur werden er op den donkeren Distelwee vanuit de zich daar bevindende boschjes. waarin vele belhamels zich verschanst hadden, groote steenen naar de politie geworpen. Zoo dreigend was hier de situatie, dat de in specteur zich verplicht zag. zijn revolver te trekken en een schot te lossen, waar door een 16-jarlge jongen vrij ernstig aan den keel werd getroffen. Per auto van den Geneesk. Dienst is hij naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Ook in de v. d. Pek- straat heeft een agent van zijn revolver gebruik moeten maken, gelukkig zonder dat iemand werd gekwetst terwijl op den Waddenweg en omgeving enkele straat- branden moesten worden gebluscht. Eenige personen konden worden aan gehouden. In de Indische Buurt, vroeger een der brandpunten van de baldadigheden, was in de avonduren vee! publiek op den been. Het optreden der ordeverstorende elemen ten bepaalde zich hier tot het veroorzaken van enkele straatbrandjes: voorts werd om erger te voorkomen in de Trans- vaalbuurt hier en daar vuurwerk in beslag genomen. Te hall elf was in dit stadsdeel, doordat al het beschikbare vuurwerk was opgetast en geen nieuwe voorraad kon worden ingeslagen de rust teruggekeerd. Wat de straatbranden overigens betreft, heeft de brandweer het gisteravond bui tengewoon druk gehad en is zij tientallen malen uitgerukt. Hier en daar werd haar hulp ingeroepen voor door het vuurwerk in brand geraakte gordijnen. In Zuid moest vooral in de Balth. Flo- riszstraat het publiek tot doorloopen wor den aangemaand; verder concentreerde zich in dit stadsdeel de drukte vooral in de Ferdinand Bolstraat en omgeving. HUIS VAN BEWARING IS VOL! Drie en tachtig Ossenaren zitten in Den Bosch. Nog steeds gaat er schier geen dag voor bij zonder dat de politie in Oss overgaat tot de arrestatie van een individu, dat in het verleden deel uitmaakte of in nauwe relatie stond met de beruchte bende aldaar. Zoo werd gisteren weer door de Kon. ma rechaussee gearresteerd de 23-Jarlge H. v. D. Deze wordt ervan verdacht meermalen gestolen goederen van Ossche inbrekers te hebben gekocht. Na een langdurig verhoor heeft hij gis terenavond bekend een partij manufactu ren te hebben gekocht, welke was ont vreemd bij een inbraak bij den manufac- turier v. d. Zanden op den Heuvel te Oss in den Kerstnacht van 1933. In het Huls van Bewaring te 's-Herto- genbosch volgen onderwijl de bekentenis sen der verdachten nog altijd de eene op de andere. Thans hebben Van O., bijge naamd „de Olie" en A. H. bijgenaamd Jonge Toon de Soep" belden bekend door hun medeplichtigheid aan den roof moord te Oyen verklaard dat zij in de lente van 1934 op een donker gedeelte van den Berghemscheweg een oude man, V. genaamd, hebben opgewacht. Na hem be wusteloos te hebben geslagen hadden zij hem van zijn portemonnaie met Inhoud beroofd. De oude man heeft hiervan nooit aangifte gedaan uit vrees voor wraakne ming van deze ongure typen. Als bewijs van de kracht en voortvarend heid, waarmede de opruiming van het Ossche geboefte geschiedt, kan als curiosi teit worden vermeld, dat het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch geheel bezet is. Er is geen cel meer vrij. Uit Oss alleen zitten daar reeds 83 man in bewaring. Msb. 0 LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND TE VENRAY. Twee kinderen liepen brandwonden op. Op de ontginning ..Jaegher" te Venray is gistermiddag een landbouwschuur van de boerderij van E. W. v. d. G. afgebrand. De in de schuur opgeborgen dorschmachine stroopersmachine, landbouwwerktuigen, karren, wagens en een groote hoeveelheid nog te dorschen graan, werden een prooi der vlammen. Ook een aantal fietsen van de arbeiders die op de ontginning werk zaam zijn gingen verloren. Twee kinderen van den landbouwer resp. drie en vier jaar oud. die in de schuur aan het spelen waren liepen brand wonden op. De oudste moest naar het St. Elisabethziekenhuls te Venray worden ver voerd. O De vlammen sloegen 50 M. hoog Te Berlijn is gisteravond ln de groote Radiotentoonstelling aan de Kaiserdamm tegen half negen, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, een groote brand uitge broken. De geheele brandweer kreeg de melding groot alarm en rukte met al het beschikbare materiaal uit. Ook een zeer groot aantal auto's van den Geneeskun digen Dienst werd ter assistentie opge roepen. De brand nam spoedig een reusachtigen omvang aan. Binnen een uur stonden de hallen 3. 4 en 5 ln lichter laaie. Het vuur sloeg bijna vijftig meter omhoog en tastte ook het restaurant ln den radiotoren aan. In alle Westelijke voorsteden van Berlijn zag men reeds op grooten afstand den hellen vuurgloed tegen den donkeren nachthemel. Uit alle deelen der stad werd blusch- materlaal naar de tentoonstellingsterrei nen gedirigeerd, terwijl ook onmiddellijk speciale commando's van de Schupo en afdeellngen van den Arbeidsdienst, de S.A.. de S S. en het leger werden gemobi liseerd voor de hulpverleening. Het was reeds een moeilijke taak. een afzetting te vormen die de honderdduizenden nieuws gierigen en kijklustigen. die zich in de buurt van het tentoonstellingsterrein be vonden. op een afstand kon houden. Dank zij de koelbloedigheid van perso neel en verschillende bezoekers slaagde men er ln. in allerijl het kostbaarste ten toongestelde materiaal uit de drie Bran dende hallen naar bulten en ln veilig heid te brengen, wat o.a. geschiedde met de kostbare televisie-toestellen De beide groote automobiel-hallen 1 en 2 Hepen geen gevaar. De brand is waar schijnlijk uitgebroken ln hal 4. In den loop van den avond is het aan twee moedige brandweerlieden gelukt een slang te brengen naar het 50 meter hooi gelegen restaurant ln den radiotoren waar een achttal menschen een toevlucht had gezocht en dat door de oplaaiend vlammen reeds was aangetast. De men. schen. die op den toren gevangen zate» vormden tezamen een spreekkoor en rit. ipen naar beneden: „redt ons". De twee brandweerlieden klomma tegen den ijzeren mast op en wisten i een straal op de brandende deelen vai het restaurant te richten. Later in de avond toen de brand in het restaura gebluscht was zijn de acht geredden nn beneden gebracht. Een meters hoot lichtreclame, die aan den toren was aa gebracht, brandde nog volop. Het ls Intusschen met vrij groote zek» held vast komen te staan, dat het vn ontstaan is in hal vier, waarschijnlijk o den stand van de firma Siemens tj brandweer is er ln geslaagd de halle een, twee. zes en acht te behouden. Hi vier werd totaal verwoest, terwijl hal dri en vijf door het vuur zijn aangetaj Omstreeks tien uur In den avond was mt zoover met den blusschlngsarbeld geur derd, dat gevaar voor uitbreiding bezworen. De exposanten Ln de gespaarde gebou wen hebben als veiligheidsmaatregel, mi hulp van S S. en S A. en leden van dei arbeidsdienst de tentoongestelde toestel len naar bulten gebracht, zoodat reeds o enkele uren deze hallen leeg waren. In totaal zijn 26 personen bij den braa gewond, waarvan twee ernstig. Hoem men de oorzaak aan kortsluiting vjt doen toch ook geruchten de ronde dat e sprake zou zijn van sabotage. Vannacht om één uur was men ht vuur grootendeels meester. De schade d! uiteraard zeer groot is wordt door ra zekering gedekt. De tentoonstellingsleidlng maakte ba kend dat de expositie ln de door het vut gespaarde hallen ongestoord zal venk gaan. LANDBOUWER DOOR TREIN GEDOOD. Hij liep langs de spoorbaan. Gisteravond is de ruim 70-jarige land arbeider J. S. door een goederentrein, die ongeveer kwart over vijf Anna Paulowna passeert, gegrepen en gedood. S. kwam van ziin werk en liep langs de spoorbaan, om zijn weg naar huls te bekorten. ANTENNE-KOGEL VAN VLIEGTUIG GEVALLEN. Een bewoner van de Lange Nieuwstraat te Schiedam, die in zijn tuintje achter zijn woning aan het werk was. werd plotseling opgeschrikt door een zwaar voorwerp, dat rakelings langs hem op den grond viel. Het bleek een zwaar stuk lood te ziin waaraan koperdraad was bevestigd. Aanvankelijk begreep hij niet van waar het stuk lood was gekomen, doch later bedacht hij. dat hij tegelijkertijd het geronk van een vlieg machine had gehoord. HU deed hiervan aangifte bU de politie en deze vernam hedenmorgen van den stationschef van het vliegveld Waalhaven dat het stuk lood inderdaad afkomstig was van een vliegtuig. Er was een watervliegtuig op Waalhaven binnengekomen waarvan de piloot had gerapporteerd, dat hu zUn antenne-kogel verloren had. Tel. o AUTO VERNIELT DE GEVEL VAN EEN CAFÉ. Een personenauto, komende uit de richting Grave, waarin vier personen ge zeten waren, is in den nacht van Zondag op Maandag op den provincialen weg in een bocht, ter hoogte van ..Het Hoekje" te Langenboom (N. Br.i geslipt. De be stuurder verloor de macht over het stuur, waardoor de auto in volle vaart tegen den gevel van het café van den heer Lamers botste. De pui van het café werd geheel vernield. De voorgevel stortte gedeeltelijk ln; in de gelagkamer werd een groote verwoesting aangericht. De inzittenden van de auto werden allen ewond. Een hunner werd door de voorruit geslingerd en heeft ernstige verwondingen aan het hoofd gekregen. Alle gewonden werden na door een geneesheer te ziin verbonden, naar hun woning vervoerd. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Toen de heer A. L. DUkstra uit Hilver sum, gisteravond omstreeks half elf het kruispunt RUkswegHilversumsche weg, in de richting LarenHilversum, per fiets wilde oversteken, werd hit gegrepen door een auto. die uit de richting Bussum kwam en bestuurd werd door den heer J. S. uit Zuilen. De fletser werd geschept en vloog over den bumper van de auto heen. Een dokter constateerde hersenschudding, een sleutelbeenbreuk en snUwonden. Het slachtoffer werd naar het St. Jan-zieken huis te Laren vervoerd. ZUn toestand is ernstig. Gistermiddag omstreeks drie uur is op den Valkenburgerwee te Heerlen ter hoog te van de boerderij „Geleenhof" de 35- jarige wielrijder L. door de vrachtauto bestuurd door B uit Oud-Valkenburg, ko mende uit de richting Heerlen, aangereden en op sjag gedood. Het slachtoffer woonde te Schandelen en laat een vrouw en vier kinderen achter. De wagen is in beslag genomen. VERDRONKEN. Gistermiddag is in het kanaal tusschen Vlisslngen en Souburg de ongehuwde tim merman Van Belzen uit Vllssingen bU het baden verdronken. ONGEWONE DEMONSTRATIE TE GROESBEEK. Een ongewone demonstratie die red eenige dagen had geduurd, bracht Zondj beweging ln het rustige Groesbeek. aldi de Msb. Sedert drie dagen n.l. heeft v. voor het gemeentehuls een moeder e vier kinderen gelegerd om te demonstre ren, wUl zU, volgens haar zeggen, te *t nlg steun ontving. AanvankelUk had men niet veel u dacht aan deze demonstratie geschoni maar toen het wat erg lang ging dim trok het van vele kanten de aandachli van niet geheel onverdachte zijde kg men munt te slaan uit deze eenzame 4( monstratie. Communisten hielden direct een bel» ging, er werd gefotografeerd en een du met een blocnote verscheen en had ei onderhoud met de demonstrante, die Amerikaansch in haar plan volhardt. Te slotte heeft de burgemeester de demo strante laten verwUderen, hetgeen al w nieuw rumoer ontlokte. Het voorbeeld schUnt aanstekelijk werken, want het heette reeds, gistere dat zij met veel versterking zou terugke ren. Er is n.l. sprake van dat een i aantal arbeiders, werkzaam bU de wert verschaffing, gedaan zou krUgen en dl zouden honderd Groesbeekschen de eerst demonstrante voor het gemeentehuis i zeischap komen houden. BUITENLANDSCH GEMENGD NIEUWE DIJKDOORBRAAK IN CHEil Meer dan honderd dorpen verwoest Reuter meldt uit Shanghai. De dUken van het meer van Weis-Hai Hoe. aan de ZuidelUke grens tusschs Sjantoeng en Kiangsoe, zUn doorgebroiei waardoor groote strooken land overstrool werden. Meer dan 100 dorpen zUn hierdoor woest. Het overstroomde gebied omvat oppervlakte van meer dan 200 vierkaa kilometer. 150.000 arbeiders zijn door i overheid van Kiangsoe aangewezen, een tweeden dUk aan te leggen. o ENGELSCH PLEIZIERVAARTUIG IN BRAND. De honderd opvarenden gered. Het Engelsche plelzlervaartulg beth Allan", is ter hoogte van Skegness brand gevlogen. De opvarenden, honderd ln getal, kon den aan de kust worden gebracht. o BRAND IN HET HOOFDKWARTIEK VAN SINN FEIN. In het hoofdkwartier van „Sinn FeiJ te Dublin is gisteren een brand uitgebn ken. waarbij twee vrouwen om het rete ziin gekomen. Bij het blusschingswerk stortte brandweerman van 12 meter hoogte werd zwaar gewond. DEENSCH VLIEGÊR UIT ZEE GERE"' Gistermiddag geraakte boven de So' een Deensch militair vliegtuig in nood. bestuurder, de kapitein-vlieger Larsen, i zich slechts door een parachutesprong: den en kwam midden in de S°nt ter« waar hU dreigde te verdrinken. Het v keerstoestel in den gewonen dienst van Deutsche Lufthansa, het watervlies William Langanke, bestuurd door denJ" loot Kaspar, dat juist uit Oslo te K°!*| hagen was aangekomen, vloog onmidow" naar de plaats van het ongeval en da in de onmiddelIUke naMjheid van drenkeling. De marconist Schneider so in het water en slaagde erin, den schen vlieger veilig aan boord van Duitsche verkeersvliegtuig te brenge H

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10