De IJzer-Bedevaart te Dixmuiden LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 19 Augustus 1935 Voor de zestiende maal, onder reusachtige belangstelling, gehouden. BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. LAND- EN TUINBOUW BURG. STAND VAN LEIDEN AGENDA. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN SCHOTLAND. (Van onzen redacteur). Aan den oever van de IJzer te midden van de schoone Vlaamsche landen welke het meest van den wereldoorlog geleden (hebben, rijst het grootsche monument voor de Vlaamsche gevallenen omhoog, ge bouwd uit de ontelbare kleine bijdragen vanVlamtngen van alle rangen en stan den. Telken jare komen er duizenden en duizenden bezoekers om er uitdrukking te geven aan een vredesgedachte en om hulde te brengen aan de talrijke dooden, die als Vlamingen in den grooten oorlog zijn gevallen ®oo werd deze plechtigheid tevens een betooging voor den cultuurstrijd om de rechten van de Vlamingen. Voor de zestiende maal ls te Dixmuiden de Vlaamsche Bedevaart gehouden. Door meer dan 100.000 mannen en vrouwen, oudere en jongere uit alle deelen van het Vlaamsche land. Het anders zoo stil ge legen Vlaamsche stadje, dat in den wereldoorlog een tragische beroemdheid heeft verworven, geleek in de morgen uren wel een bijenkorf. De avond te voren waren velen naar Dixmuiden ge komen. Langs de wegen die naar het stadje leiden, waren talrijke huizen met Vlaam sche leeuwvlaggen versierd. De dorpjes in de omtrek hadden zich ook in feesttooi gestoken: in sommige ervan waren eere- bogen om de deelnemers aan deze bede vaart te verwelkomen. Zaterdagavond werd bij het IJzer-monument de eerste inleidende plechtigheid gehouden. Aan de voet ervan kwamen de loopers van de Vlaamsche blauwvoetgangers samen, die uit Tourout, Antwerpen. Gent. Brussel, Lemmel, Ostende naar Dixmuiden waren gekomen. Elke afdeeling bracht een eigen vaandel mee om te getuigen van Vlaam sche fierheid en zelfbewustzijn. De grootste drukte zou eerst gistermor gen komen. Met extra treinen en met bussen, met auto's en op de flets kwamen de bedevaartgangers toegestroomd. De groote markt was vol menschen en vele café's waren te vol om allen, die even rust zochten na een lange tocht een plaats te geven. Vlaamsche wachters in grijze uniformen regelden het verkeer en tracht ten zich op alle wijzen nuttig te maken Tegen elf uur begaf een leder zich naar het hooge steenen kruis, waar de plech tigheid voor de 16e maal werd gehouden. De regeling was ook dit jaar weer vol maakt. Het kunnen naar schatting een 120.000 personen geweest zijn. die op de wegen en velden om het monument ge schaard' in afwachting van de plechtig heid. die telkens weer door haar grootsche eenvoud ontroert. In de aanwezigheid van den oud-bur gemeester van Antwerpen zag men een bewijs, dat ook in officieele kringen be langstelling voor deze betooging begint te groeien Het eerst volgde de godsdienstige plech tigheid. Deze hulde aan de Vlaamsche dooden. die bedoeld was als een alge- meene hulde aan de gevallenen In den wereldoorlog, werd opgedragen door een oud-leerling van Cyriel Verschaeve. een Mis ter nagedachtenis van de gesneuvelden en voor den wereldvrede. Luidsprekers stelden een ieder in staat het gesproken en gezongen woord te vol gen. Plechtig klonk het gebed voor den vrede in het Nederlandsch, Fransch, PREDIKBEURT KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Dinsdag- nam. 8 uur, de heer J. v. d. Berg te Rot terdam. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Harderwijk (vac. wijlen ds. J. J. van Ingen) J. D. Kleijne te Oolt- gensplaat. BAPTISTEN GEM. Beroepen: Te Arnhem, A. A. Harden- berg, cand. te Groningen. DE SPELLING MARCHANT. Zal in het orgaan van den V. P. R. O. niet meer zijn voorgeschreven. Wij lezen in het weekblad Vrije Gelui den. het orgaan van den Vrijzinnig Pro test antschen Radio Omroep het volgende: Gehoor gevende aan tal van wenschen uit onzen lezerskring, hebben wij ons standpunt ten opzichte van de spelling ge wijzigd. Ons orgaan verschijnt niet meer in de spelling-Marchant. Het deed het toch al niet volledig meer, omdat verscheidene schrijvers er beslist bezwaar tegen had den. Wij laten ln het vervolg onze mede werkers volkomen vrij en plaatsen alles zooals het binnenkomt Het gevolg zal wel zijn dat 95 pCt. der artikelen in de oude spelling zullen ver schijnen. o Dr. W. VAN SCHOTHORST OVERLEDEN. Zaterdag ls te Den Haag in den ouder dom van 51 jaar overleden dr. W. van Schothorst, directeur van de Gemeente lijke H.B.S. aan de Beeklaan te Den Haag. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau. Duitsch en Engelsch. Toespraken werden gehouden door de heeren G. Martens, voorzitter van het Verbond der Vlaamsche oud-strijders en door prof dr. Frans Daels, voorzitter van het Bedevaartcon gres Er ls ieder jaar een spreker uit Nederland, die de sympathie van een deel van de Noordelijke broeders komt vertol ken Dit jaar zou dat zijn de heer van Es uit Wassenaar, die echter op het laatste oogenblik verhinderd was In zijn plaats sprak nu Alphons Laudy, hoofdredacteur van het Amsterdamsehe dagblad De Tijd, die als Noord-Nederlander, een broeder- groet overbracht van het volk van het Noorden aan het volk van het Zuiden De heer Martens wees op de beteekenis van de 16e Ijzerbedevaart en bracht hulde aan de nagedachtenis van dr. v. d. Perre. van den Eerw. heer Cyriel Verschaeve en van dr de Gruyter. Hij liet uitkomen, welke rol zij vervulden voor het cultuurleven in Vlaanderen. Terwijl door de menigte „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief" ge zongen werd. had de bloemenhulde tus- schen twee rijen veelkleurige vaandels nationale en internationale plaats. De bloemenkransen stapelden zich op de trappen tot aan den voet van het geaenk- teeken van de gebroeders van Raemdonck. Er lagen ontelbare kransen voor de beel den van Cyriel Verschaeve, dr de Gruyter en v d Perre. Na de bloemenhulde richtte de heer Juliaan Platteau zich tot alle oudstrijders van alle natiën in een oproep voor wereldvrede. Hij spoorde hen aan de les van 1918 Indachtig te blijven en zich niet te laten verblinden door het vuur van den haat. Na hem kwam prof Frans Daels aan het woord, die er aan herinnerde, dat zij vielen voor het recht van het Vlaamsche volk en voor de verzoening aller naties. Op zijn beurt yees hij op de verdiensten van Cyriel Verschaeve. dr. v. d. Perre en dr. deGruyter gedurende de wreede oorlogs jaren. Hli eindigde met den oproep tot solidariteit en tot den strijd voor het be houd van eigen cultuur. Na deze toespraken had de onthulling der gedenkplaten plaats. Men ving aan met die van Cyriel Verschaeve. terwijl het koor „Kunst en Vermaak" uit Borgehout dekoorzang „Gedachtenis" op tekst van Cyriel Verschaeve en op muziek van Chef van Hoof uitvoerde. Hierna werd het beeld van dr. v. d. Perre onthuld, terwijl het zelfde koor uitvoerde: „Hij Vleide geen Grooten der Wereld", uit de van Rijswijck cantate van Peter Benoit. Tenslotte werd de beeltenis van dr. de Gruyter onthuld onder de uitvoering van een oud lied met den titel „Kunst Is Kracht." Namens het comité werd door den heer Platteau een woord van dank gericht tot al de aanwezigen De 17e Ijzerbedevaart zal plaats hebben op Zondag 24 Augustus van het volgende jaar. Bijzonder indrukwekkend was het slot van de plechtigheid, het etndelooze défilé van Vlaamsche oudstrijders langs het monument. Een woud van banieren werd in deze zwijgende door muziek begeleidde tocht medegevoerd. Allen ontblootten de hoofden toen het défilé voor den vrede, tegen de verschrikking van den modernen oorlog voorbli trok. De door allen staande meegezongen Vlaamsche Leeuw vormde het plechtig besluit van deze grootsche betooging. Uitgesproken J. Belt, winkelier, Alphen a/d Rijn, Hortensiastraat 21. R.-c mr. W G F. Borgerhoff Mulder, cur. mr. H. B Vos, Leiden. Mej. H. Hogervorst, hulsvrouw L. Klink hamer, Leiden, Hooge Rijndijk 41. R.-c. jhr. mr. C. J. v. d. Wijck, cur. mr. C. Kruysse. Opgeheven: W. Boogaard, Ter-Aar; A. G. van San ten, Leiden, RIJKSKEURINGEN VAN HENGSTEN. Naar wij vernemen zullen de gewone Rijkskeuringen van hengsten voor Zuid- Holland worden gehouden te Rotterdam op Dinsdag 21 Augustus voor het type trekpaard en te Kedichem op Woensdag 28 Augustus voor het type tuigpaard. De inschrijvingsbiljetten voor de keuringen dienen te worden aangevraagd aan den waarnemend secretaris der provinciale regelingscommissie, Emmastraat 211 Den Haag. GEBOREN. Wilfrid August Helnrich, z. v. E. H. Schelke en L. K. M. Müller Anna Maria d. v. F. H. Franken en M. E. Hoogervorst Anna Maria, d. v. J. W. v. Ulden en Th. M. IJsselmuiden. -O- ONDERTROUWD J. W. v. Westrienen jm. 23 j. en J. E. Weeda jd. 22 j. H. Fllippo jm. 26 j. en A. v. Tongeren jd. 25 j. P. Dozij jm. 26 j. en A. v. Beek jd. 26 J. OVERLEDEN. C. v. LeeuwenDuindam, wede. 73 J. P. v. d. Berg, m. 57 j. DEMONSTRATIE VAN FOLKLORE BIJGEWOOND. HM. Koningin Wilhelmlna en H.K.H. Prinses Juliana woonden Zaterdag als gasten van de hertogin van Atholl een demonstratie bij van folklore uit het hoogland te Crieff. Zij toonden groote be langstelling voor de typisch Schotsche prestaties en de kracht en behendigheid der Hooglanders. o ZUID-AFRIKA EN NEDERLAND. VOELT HET AFRIKAANSCHE VOLK NOG DE OUDE VÊRWANTSCHAP MET NEDERLAND? Mevrouw Weerhelm—Muste te Boskoop schrijf ons: Met groote belangstelling las ik in uw blad van Vrijdag j.l. het artikel over het onderhoud met den heer J. Steynmeyer, hoofdredacteur van Die Burger, en in het bijzonder trok de passage over de ver wantschap van het Afrikaansche volk met het Nederlandsche mijn aandacht. Voelt het Afrikaansche volk nog de oude verwantschap met Nederland? Ik zou meenen van wel, al zal dat niet altijd blij ken uit de voorkeur voor Nederlandsche producten. Reeds meer dan een jaar verleen ik m'n bemiddeling bij het correspondentie-ver- keer tusschen Zuid-Afrika en Nederland, en in dezen korten tijd heb ik ruim 2500 blieven en aanvragen uit Zuld-Afrika ont vangen, van jong en oud uit alle deelen van dat land, ook uit Zuid-West-Afrika; dit alles naar aanleiding van een simpel berichtje, dat ik deze medewerking wilde verleenen, in „Die Huisgenoot", een be kend Alrikaansch weekblad, dat uitgege ven wordt door die Nasionale Pers te Kaap stad, dezelfde uitgeefster ook van Die Burger. En nog steeds ontvang ik elke week brieven uit dat land, met verzoek om 'n correspondent in Holland, of andere Inlichtingen, opdat men toch vooral méér van „die ou landjie" te weten zal komen. En herhaaldelijk werd ik getroffen door, stond ik perplex van de groote belang stelling,. de levendige interesse voor Hol land, en verbaasd was ik ook, dat men daar nog zooveel van ons land weet. Maar en vaak was dit ontroerend de grond toon van vele brieven, het steeds weerkee- rende thema, was: de verwantschap met Holland, „die land van ons voorouers", de Hollandsche afkomst, geslachten terug soms. Misschien mag ik enkele citaten uit de aan mij gerichte brieven weergeven een greep slechts: „As Afrikaners voel ons altyd 'n warme, tére plekkie ln ons harte vir ons Neder landse genote, want dit was tog die land van ons voorouers". (Onderwijzer). „Die leerlinge in my skool is bale gein- teresseer in die aardrykskunde van Hol land" (Onderwijzer). „Al, maar wie het nou kon dlnk, dat so baie Suid-Afrikaanse kindertjies aan U sou skryf? Dit is 'n bewys dat daar nog 'n vaste verwantskap bestaan tussen Neder land en Suid-Afrika. Ek dink altyd met trots aan Holland as die ou moederland van die volksplanting aan die Kaap". „In ons Afrikaners is nog baie Hollands bloed en ons geniet dit om die taal van die land van ons voorouers ie hoor". „In my hart het ek so'n teer plekkie vir u moedige volkie wat in dit klein landjie hul bestaan maak. Dit ls seker, omdat ons in die verlede eén volk was". „En as een my bloed wil laat spring, moet hij net iets van 'n Hollander sè. Kijk, me- vrou, ek is van Hollandse afkoms, en dat ek 'n warme hart het vir mij vaderland is bewijs van hierdie brief". Zoo zijn die vele, ja wel honderdtallen brieven, toch wel een bewijs, dat er al thans bij een groot gedeelte van de Zuid- Alrikanen nog een sterk gevoel van ver wantschap met Holland bestaat. Maar „Nederland" heeft er niet zoo'n be kende klank, 't Is de naam Holland, waar aan de herinneringen verbonden zijn. Is het ook niet frappant, dat brieven, ge adresseerd met „Nederland", hier aanko men met een bijschrift van de Afrikaan sche posterijen „try Holland"? o NEDERLANDSCHE R.K. TABAKS- BE WERKERSBOND. Congres te Nijmegen. Vrijdag en Zaterdag werd in Unitas te Nijmegen de jaarvergadering gehouden van den Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond, aldus de „Msb." De bondsvoorzitter de heer Geemen liet in zijn openingswoord geen optimistischen toon beluisteren. De toestand ln het tabaksbewerkersbedrljf is eerder verslech terd dan verbeterd. De sigarenmakers worden Jaar op jaar harder gebeukt door de werkloosheid. Als er in één vak naar ordening verlangd wordt, dan is het in dat der sigarenlndustrie. De werkloosheid neemt toe. In 1933 telde de bond 4613 werklooze leden; ln 1934 slonk het ledental en telt men nog 3683 werklooze tabaksbewerkers. De werkloosheid trof meestal dezelfde leden wijl bij de groote fabrieken te Eind hoven, Reusel, Valkenswaard, Den Bosch enz. de sigarenmakers veelal aan het werk konden blijven. Spr. klaagde over de langzame werk wijze der regeering inzake steunverleening aan hen, die er het ergst aan toe zijn. En nu wacht de organisatie nog op verwe zenlijking van overwegingen op requesten. Vervolgens herinnerde spr. aan de po gingen tot arbitrage tusschen werkgevers en werknemers inzake de loonsbeweging. Men is nog niet tot volledige overeenstem ming gekomen, de patroonsorganisaties aanvaardden alleen een arbitrageregeling met den Christelijken bond. Op tien Augustus j.l. echter ontving het hoofdbestuur van belde patroonsorgani saties een schrijven met verzoel; hun te willen berichten of de organisatie bereid was mede te werken tot opstelling van een loonregeling, overeenkomstig de arbitrale uitspraak. Daardoor is deze zaak in een nieuw stadium getreden. Het congres moet nu beslissen welk antwoord op deze uit- noodiging moet gezonden worden Na deze rede werden eenige afdeelings- yoorstellen behandeld. Goedgekeurd werd een voorstel Eindhoven, dat personen die uit andere vakbonden naar de tabaksbe werkersorganisatie willen overkomen, dit niet kunnen doen, vóór zij dertien weken in de tabaksindustrie gewerkt hebben. Na langdurige besprekingen in comité generaal gehouden naar aanleiding van het verzoek der werkgeversorganisaties inzake arbitrage ln de loonregeling (in casu loonsverlaging in de sigarenindustrle) werd besloten dat de bond zijn volledige vrijheid zal behouden en zich niet met de gevraagde uitwerking der loontabel zal Inlaten. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In plaats van den heer J. van Lonkeren uit Rotterdam, die als zoodanig bedankt had. werd gekozen de heer G. van Gennlp uit, Eindhoven. De heer J B. Geemeh werd als bonds voorzitter herkozen. DE SLAPTE IN HET KAPPERSBEDRIJF. In dc eerste 8 maanden van dit jaar 187 kapperszaken opgeheven. De Nederlandsche Kappersbond schrijft ons: Uit een door den Ned. kappersbond Ingestelde enquête is komen vast te staan dat sinds 1 Januari j.l. tot 1 Augustus 1935, dus ln acht maanden, niet minder dan 187 kapperszaken ln Nederland zijn opgeheven. Alleen in Den Haag zijn in dat tijdvak 32 kapperszaken gesneuveld en te Am sterdam konden 37 kappers den strijd om het bestaan niet langer volhouden. Verreweg het meerendeel (ongeveer 80 pet.) der opgeheven zaken behoorde tot de groep die de laatste drie jaar zijn opgericht. De Ned. Kappersbond heeft, ten dienste van hen die zich als nieuweling ln het bedrijf wenschen te vestigen, een bureau gevormd waar gratis voorlichting te ver krijgen is. HEDEN: Jeruël: Samenkomst te 8.30 uur nam. DAGELIJKS. Sted. Museum de Lakenhal: Zilverten. toonstelling (tot 30 September). 50 cent». DIVERSEN. Woensdag Inst. v. PraeventleVe Genet:, kunde Consultatiebureau voor moeilijks kinderen. Haifdrie tot halfvier. Inenting tegen diphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. Praeventleve Ge. neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst v Praeventleve Genet!. Kunde. Consultatiebureau voor Beroeps, keuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam, „Duivels der lucht". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Tnanon-Theater. Breestraat. 8 uur nam. „Op stap". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. „Circusclown". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. VU u. nam. „.Alleen op de wereld". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/> uur en 8 h. 15, HET DREIGENDE CONFLICT IN DE WOLLEN STOFFEN INDUSTRIE. Geen overeenstemming bereikt. Zaterdag heeft op het departement van Sociale Zaken onder leiding van den Rijks bemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse een hernieuwde bespreking plaats gehad met partijen, betrokken ln het dreigende conflict in de Tilburgsche Wollen stoffen- industrie. De besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. De werkge vers zullen morgen met hun leden ver gaderen en hun adviseeren de eerstkomen de loonweek geen loonsverlaging toe te staan. DE MOERDIJKBRUG. Morgen wordt de vierde overspanning overgebracht. Naar wij vernemen, zal de 4de overspan ning ten behoeve van de nieuwe verkeers- brug over het Hollandsch Diep morgen van Dordrecht naar den Moerdijk worden over gebracht. Het convooi zal des morgens om 6 uur van de werl van Penn en Bauduln te Dordrecht vertrekken. Msb. DE N.L. AUTO-PLAAT IN BELGIë. De K.N.A.C. schrijft ons: Hoewel de Belgische autoriteiten het eenigen tijd geleden wel door de vingers zagen als Nederlandsche auto's op Bel gisch grondgebied rijdende, de voorge schreven N.L. plaat niet voerden, blijkt thans, dat hierop een uiterst scherpe controle wordt uitgeoefend. Van verschillende zijden bereiken de K.N.A.C. hieromtrent mededeellngen en de boete, welke ln vele der gevallen moet worden betaald schijnt niet gering te zijn. In verband met hetdrukke automobiel- verkeer tusschen Nederland en België, dat juist in dezen tentoonstelllngstijd zoo bij zonder intensief is, lijkt het raadzaam de aandacht van de betrokken landgenooten op deze kwestie te vestigen. Alvorens met de automobiel naar België te reizen lette men er op, dat de N.L. plaat aanwezig ls! DE WERELD-JAMBOREE DER PADVINDERS. Het Hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders verzoekt ons het volgende te willen opnemen Geruimen tijd geleden verzocht het internationale bureau te Londen aan het Ned Hoofdkwartier. de mogelijkheid onder de oogen te willen zien van een Wereld-Jamboree in 1937 in ons land en van onze wenschen te doen blijken op het a.s. congres te Stockholm. Welnu, het Hoofdkwartier was, gezien den steun die de Hongaarsche Vereeniging van haar Regeering gehad heeft en welke steun zeer noodzakelijk is gebleken bij de organisatie der laatste Jamboree en de zeer onzekere perspectieven ln de eco nomische wereldtoestanden, van oordeel dat geen invitatie voor een Wereld- 1 Jamboree kon worden gedaan, alvorens een waarborgsom van f. 50.000 was bij eengebracht en daarenboven uitzicht was op een werkkapitaal van ongeveer f. 25.000. Het. Hoofdkwartier heeft zich tot de Regeering gewend met verzoek een bedrag van f. 50.000 voor dit doel te willen garandeeren, doch de Regeering heeft ge meend met het oog op de tijdsomstandig heden aan dit verzoek geen gevolg te kunnen geven. Begin Augustus was slechts de helft van de waarborgsom bijeen en moest aan het Internationale Bureau worden mede gedeeld, dat Nederland op het congres geen uitnoodiging zou kunnen doen. Het internationale bureau, dat om ver schillende redenen gaarne zag, dat de a.s. Wereld-Jamboree in Nederland werd ge houden, vroeg de Nederlandsche Delegatie of zij een motie van het internationaal congres, waarin de hoop werd uitgespro ken dat Nederland alsnog in de drie vol gende maanden zou willen trachten de benoodigde gelden bijeen te krijgen, zou willen aanvaarden. De Nederlandsche Delegatie heeft hiertegen geen bezwaren gehad, maar stelde haar uitnoodiging ge heel afhankelijk van het bijeenbrengen van het garantiebedrag. De toestand ls dus deze: de Wereld conferentie heeft de N.P.V. verzocht nog drie maanden te probeeren de noodige gelden bijeen te krijgen. Lukt dit. niet, dan zal Engeland de uitnoodiging doen. De groote idiëele belangen en geldelijke voordeelen. die aan een kamp van wellicht 30 a 40.000 Jongens, uit alle deelen der wereld, verbonden zijn gaan dan voor ons land verloren. De apotheek Hooigracht 48 ls dag es nacht geopend voor leden v ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter m nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen too: spoedrecepten De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Augustus a.s. waargeno men door de apotheken: G H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 501 D. J. van Drlesum, Mare 110. tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelmlnapark 8, Oegst- geest, tel. 274. SCHEPENVERKOOP. Het s.s. „Larenberg", groot 3282 ton gt- bouwd in 1915, van de Stoomboot M||, „Hillegersberg" te Amsterdam, is nas; Engeland verkocht. Het Nederlandsche m.s. „Nljverdal' groot bruto 673 ton, gebouwd ln 1930, dl 3 Juli j.l. ten verzoeke van de eerste hj- potheekhoudster (Benas) bij executie i! verkocht, waarbij de Benas zelf koopster werd, is thans eigendom van de N.V. lt- dustrleele Mij. „De Noord" te Alblasser dam. De sleepboot „Schelde" ls weer onder Nederlandsche vlag gebracht. Het s.s. „Gelria". van den Kon. Holl. Lloyd, is thans definitief verkocht aande Lloyd Triëstino te Triëst. Het schip, dat met den ouden naam, onder Nederland sche vlag en met een Nederlandsche be manning naar Italië vertrekt, zal bin nenkort onze haven verlaten. DE N.S.B. WIL EEN H.B.S. OPRICHTEN TE AMSTERDAM. „Volk en Vaderland", het orgaan van de N.S.B.deelt mede. dat er te Amster dam een vijfjarige H.B.S. in oprichting „die zich ten doel stelt: het vormen vat Nederlandsche Jongelui die, behalve vol doende aan de wettelijke examen- eischen, tevens en vooral de karakter vastheid en het solidariteitsgevoel bezit ten om deze kennis in dienst te stellen van de volksgemeenschap", waarmede blijkbaar bedoeld wordt: een bijzondere H.B.S. vanwege de N.S.B. Het programma, zoo lezen wli verder o.m„ zal dus omvat ten: „lo. karaktervorming volgens oni Leidend beginsel, 2o. schoolopleiding tot het eindexamen H.B.S. met vijfjarigen cursus overeenkomstig de M.O.-wet, w- lichamelijke opvoeding „Sport". VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken zal op Donderdag 22 Augustus niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE MISLUKKING PADIAANPLANT ZUID-BANJOEMAS. TJILATJAP, 17 Aug. (Aneta). Door de ontzettende droogte is de padiaanplan- in het district Zuid-Banjoemas, in bijzon der in Tjilatjap en Kroja en omgeving, OP groote schaal mislukt. De klapperboomen zijn verdord. Door ne droogte vallen de jonge vruchtzettrng» van de boomen. Binnenkort zal van «- stuurswege voedselverstrekking pt*»? hebben De regent van Tjilatjap koer» reeds 10.000 kilo padi op. BATAVIA, 17 Aug. (Aneta). Aneta ver neemt hieromtrent nader dat de oop over een uitgestrektheid van 15.000 bou* is mislukt. Het betreft hier de Oos moesson-aanplant waaraan altijd groc risico's verbonden zijn. In de betrelteno streken mislukken altijd twee van de w oogsten. ONDERNEMING S ARBEIDERS TER OOSTKUST. bei Su matra omvattend Sumatra's Oostkih'; MEDAN, 17 Aug. (Aneta). Over be eerste halfjaar van 1935 waren in. 0 Atjeh. Tapanoell en Sumatra's in totaal werkzaam 199,145 on j nemingsarbeiders. Hiervan waren"'n contractanten, 170.737 vrije arbeiden 15.738 arbeiders ln lossen dienst. Westkust

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6