76*'* Jaargang ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 No. 23128 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. VI//CHERJ BERICHTEN BUITENLAND. FAILLISSEMENTEN. Het afscheid der Belgische Koningskinderen. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES UEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctJ. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor 2akenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdaga en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven Jio ets. porto te toetalenv - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTs Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BREESTRAATVERSIERING. Na de lustrumfeesten zijn afgeloopen Is ook hiermede de taak der Versiertngs- tommissie der Breestraat geëindigd, en beeft deze commissie in een uitgeschre- ren vergadering, verslag gedaan, over de Ingekomen en uitgegeven gelden voor de lersifrlng. Als kas-commissle werden op deze avond benoemd de hezren Sydel. v. d. Btok en Messcher, De bescheiden werden nagezien en in «de bevonden waarna werd besloten, het batig saldo in de kas der Breestraat-ver. te storten voor eventueele uitgaven, in het belang dezer straat. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: P A. Kouwenhoven Doezastraat 37. Leiden. Kantoor-, schrUf- en teekenbehoeften drukwerken. Eigenaar P. A Kouwenhoven. Leiden. TREIN-VERTRAGING Gisteravond kwam de laatste trein uit Utrecht met een half uur vertraging alhier san. doordat de locomotief van den aan- iluitenden trein tusschen Utrecht en Woerden defect was geworden en de trein ,!iet meer verder kon. Nadat een andere bcomotief den trein had opgehaald, kon- in de reizigers te Woerden op den Leid den trein overstappen, die hierdoor met m half uur vertraging alhier aacKwam. - Bij beschikking van den Minister van Financiën is ingetrokken de verplaatsing naar Rotterdam van den inspecteur der directe belastingen, enz. H. Bodde Bouman toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen alhier. 2e afdeellng. - Onze oud-stadgenoote mej. M. L. J. long slaagde in den Haag voor de hoofd- acte. Dinsdag 20 Aug. a.s. zal voor de pel- trims alhier en uit de omstreken van Leiden een processietrein loopen van hier naar Kevelaer (Duitschland). Donderdag 12 Augustus keeren de pelgrims weer uit Kevelaer alhier terug. IJMUIDEN, 17 Aug. 1935 VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.12—0.70; Griet per kist van 50 K G. f. 24—8; Tongen pel K.G. 1.1.200.84Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 12.503.50Bot f. 3.80—0.35; Scnar f. 5.504.10: Wijting f. 4.80—4.20. Aangekomen de Stoomtrawlers: KO. 1 met f.473, KW. 166 met f.304; KW. 56 met f,608. KW 104 met f.763; KW 132 met f.479; KW. 45 met f.242: KW. 27 met f.368; KW. 29 met f 549; KW. 147 met '126 besomming. VLAARDINGEN. 17 Aug. KW 43 met 20 last van 6 schepen. Maal lesharing groen en jong f. 11.3010.50— 'O-—; volle haring Zuid f.8; steuriiaring f. 12.1011.9011.00. Maatjesharing noord 1.6.60—6.70, idem iets kleiner f. 8.10. TRAAIRAPPORT Hr. Ms. „NAUTILUS". 15 Aug Tusschen 53 gr. 23 Nbr. en 53 gr. 27' Nbr. en 4 gr. 13' Ol. en 4 gr. 25' Ol. Kw 104, 25 manden; KW 55, 18 manden; KW 153. 25 manden; TX 11, 25 manden; KR 25, 12 manden; KW 44, 15 manden; KW 147, 6o manden; KW 70, 6 manden; KW 24, 15 manden; KW 28, 33 manden; KW 23, 32 manden: KW 3, 2 manden; KW a 10 manden. Alles wel. Kwséance van betaling: d.d. 9 Augustus 35 voorloopig verleend aan Jan Heems- «rk, veehouder en koopman te Wou- «ugge. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie staat „er geenszins zoo slecht voor", aldus Laval Voorstellen van Abessynië Amerika en de vlootconfcrentie. De deelnemers aan de conferentie te Parijs bewaren een bijna volledig stil zwijgen over het verloop der besprekin gen. Alleen Laval, die gistermiddag ver klaard had. „dat de conferentie er geens zins zoo slecht voor stond", vertelde gister avond, nadat tal van bijeenkomsten had den plaats gevonden, aan de pers dat de verschillende diplomatieke documenten waren onderzocht, die de betrekkingen der drie landen tot Abessynië regelen. „Onze besprekingen, zoo zeide Laval, bewogen zich op den grondslag van de drie proto collen van 1906, 1925 en 1928. Bij de ver dere besprekingen zullen we naar een mo gelijkheid zoeken, het Italiaansch-Abes- sijnsche conflict vreedzaam te regelen. De volgende zitting wordt waarschijnlijk Za terdagmorgen gehouden. Het uur waarop is echter nog niet vastgesteld". Havas meent dat de regeering van Abessynië momenteel bereid is toe te staan: 1. Waarborgen ten aanzien van de vei ligheid der Italiaansche koloniën Eritrea en Somallland, alsook waarborgen nopens de veiligheid der Italiaansche onderdanen die in Abessynië gevestigd ziin. 2, Economische faciliteiten met betrek king tot de exploitatie van mijnen en de aanleg van wegen en spoorwegen. Misschien zijn er nog uitgestrekter mo gelijkheden op het gebied van den land bouw. In ieder geval heeft de Negus nog niet het maximum van zijn concessies aangegeven, doch hij zal een aantasting van de onafhankelijkheid van zijn gebied buiten overweging laten. Gisteren had de Keizer een onderhoud met den correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau. Italië heeft getracht, zeide hij, de openbare meening te doen geloo- ven, dat Abessynië voedsel geeft aan agressieve bedoelingen tegenover de Ita liaansche koloniën en deze aanwakkert. De feiten en omstandigheden toonen ech ter bij een zorgvuldig onderzoek aan, dat de beschuldigingen volkomen ongerecht vaardigd zijn Abessynië heeft nooit agres sieve bedoelingen gehad, temeer omdat het dit land ontbreekt aan de voor zijn ver dediging noodige wapens. De regeering heeft driemaal achter elkaar een beroep gedaan op den Volkenbond, wenschende dat deze een vreedzame oplossing tot stand zou kunnen brengen. De Pers bespreekt natuurlijk breedvoerig de mogelijkheden der conferentie. De „Temps" erkent dat men nog zeer ver van een aannemelijke oplossing ver wijderd is. Dit beteekent echter niet. volgens het blad. dat er geen uitzicht zou zijn. Men kan niet aannemen dat Mussolini een langen en duren oorlog zou willen voeren, wanneer hij langs diplomatieken weg een compromis kan bereiken. Voor Italië zou een oorlpg bij zijn tegenwoordigen finan- cieelen toestand een avontuur zijn. dat zijn merkwaardigen opbloei In gevaar zou brengen en het voor geruimen tijd van de sympathie van Italië berooven zou. Daar om zou Italië zich slechts dan in een oor log storten wanneer het geen anderen uitweg ziet. Van dit standpunt gezien, blijft er nog steeds uitzient op een overeen komst Het Journal des Débats heeft weinig hoop. Uit de .voorgaande besprekingen, schrijft het blad. is niets bevredigends te voorschijn gekomen. Het gevaar is daarin gelegen, dat in den loop der onderhande lingen even goed de Engelschen als de Italianen hun houding verstijven. De Information publiceert de volgende verklaringen van een vooraanstaande Ita liaansche persoonlijkheid: „Wij spelen een groot spel in Afrika. Alle gevolgen van ons optreden hebben wij bii voorbaat overlegd. Wij moeten vooral de toekomst van ons voik door een gerechtvaardigde uitbrei ding verzekeren. Hoe kan men gelooven. dat wij 200.000 man naar de Afrikaansche kust zouden zenden en reusachtige uit gaven zouden doen alleen voor een avon tuur? Voor Italië is het oogenblik gekomen om als groote mogendheid op te treden. Wij zijn zoo gelukkig de vriendschap van Frankrijk gevonden te hebben. Nooit zal een gunstiger oogenblik aanbreken, om de waarachtige latijnsche broederschap te bezegelen". Het hoofdartikel van de „Tribuna" te Rome brengt tot uiting, dat de Abessyni- sche onderneming voor Italië thans on voorwaardelijk ten einde moet worden gebracht. Voor het nationale bewustzijn van Italië is dit volkomen duidelijk. Dit inzicht begint echter ook door te breken in het internationale bewustzijn. De verovering vgp Abessynië, in welken vorm dit ook moge geschieden, hetzij als mandaat, protectoraat of direct- dominion, is voor het Italiaansche volk een levens- noodzakelijkheiü geworden. Het gaat, met andere woorden, om een onderneming, ten opzichte waarvan het erger zou zijn er van af te zien of een compromis te aanvaar den, dan het spel te verliezen zonder meer. Het blad wijst er op, dat er thans nog slechtstwee factggen aUo, die zich ver zetten tegen den Italiaanschen wil, n.l. het Abessynische belang en de Engelsche oppositie.. Het Abessynische belang heeft geenerlei moreele waarde. Abessynië kan niet beschouwd worden als rechtsgelijke, laat staan als staat in den waren zin van het woord. Ook het lidmaatschap van Abessynië van den Volkenbond is volgens het blad waardeloos, aangezien de opne ming van Abessynië in de Geneefsche in stellingen volkomen onwettig is geweest. De dagbladen te Rome melden, dat uit alle deelen van de wereld aanbiedingen komen van in het buitenland gevestigde Italianen, die als vrijwilligers dienst wen- schen te nemen in het leger in Oost- Afrika. Reuter meldt uit Rome: Het blad „Pic colo" verneemt uit Mogadiscoe, dat in So mallland een diamantader is ontdekt. Deze diamantader is ontdekt te Uddur, onge veer 150 K M. van de Abessynische grens tusschen Jugh Ferrandi en Buddi Addo, door den commissaris Fratini, een Oost- Afrikaansch vrijwilliger, welke onmiddel lijk de regeering van zijn ontdekking in kennis stelde. Men heeft direct deskundigen naar de vindplaats gezonden. De „Star" meldt uit Rome. dat de leden der Britsche kolonie sedert de toespitsing v. de Engelsch-Italiaansche tegenstellingen met betrekking tot het Abessynische ge schil, blootgesteld is aan een volkomen maatschappelijke boycot. In maatschap pelijk opzicht leeft de Britsche kolonie thans in Rome als on een verlaten eiland en nog slechts bij officieele gelegenheden spreken de Italianen met de Engelschen. Volgens een op het oogenblik met vacan tie in Engeland vertoevend lid van de Britsche ambassade in Rome zouden zelfs oude Italiaansche vrienden alle betrek kingen met de diplomatieke vertegenwoor diging van Groot-Brittannië hebben ver broken. Wij hebben gisteren gemeld dat door Engeland stappen zijn ondernomen in zake vlootbesprekingen. In welingelichte kringen in Amerika gelooft men dat de Vereenigde Staten bereid zullen zijn een vertegenwoordiger te zenden, teneinde het verdrag van Washington te vervangen en een wedloop in bewapening te voorko men Men gelooft echter dat de gedele geerden gelijke instructies zullen mee krijgen als die van de Amerikaansche ge delegeerden bij de besprekingen te Lon den van October j.l. De Amerikaansche regeering is nog steeds van meening, dat het noodzakelijk is de tegenwoordige ver houding tusschen de vloten van Amerika en Japan te handhaven. De gedelegeerden, zegt men in die ge noemde kringen, zullen er op wijzen, dat voor het geval men niet tot een accoord zou komen, de V. S. voornemens zouden zijn de Aleoeten te versterken en nieuwe vlootbases te vestigen op de Amerikaan sche bezittingen in den Stillen Oceaan zooals Swanson onlangs verklaarde. Daar entegen, indien Japan toestond ten min ste in feite den vlootbouw te beperken, zou de regeering der V. S. waarschijnlijk bereid zijn hun een principieele voldoe ning te geven, vooral indien al de andere landen het quota-stelsel wilden opgeven, zooals Engeland onlangs voorstelde. DUITSCHLAND. Twaafde Duitsche Radio-tentoonstelling. De rijksminister voor propaganda, dr. Goebbels, heeft in tegenwoordigheid van ong. tweeduizend gas: en de 12e Duitsche radio-tentoonstelling te Berlijn geopend. Dr. Goebbels hield een toespraak, waar in hij verklaarde, dat er in 1S32 slechts 4.300.000 radio-ontvangtoestellen waren tegen thans 6.700.000. ALBANIË. Opstandige beweging breidt zich uit. Volgens te Belgrado ontvangen berich ten schijnt de opstandige beweging ern- stigen omvang aan te nemen. De correspondent van de „Prawda" meldt uit Skadar, dat de rebellen met suc ces weerstand zouden bieden aan de regee- ringstroepen. De opstandelingen zouden inderdaad onder aanvoering staan van Sjefket en Bey Verlazzi, den voormaligen voorzitter van den Albaneeschen ministerraad. Volgens het A.N.P. kan de te Pirena ge- pleegdo moord op generaal de Ghilardl terugslag hebben op de geheele politieke situatie in Oost-Europa. De Ghilardi, was een der meest prominente militaire advi seurs van koning Zogoe van Albanië. Hij was Kroaat van geboorte, doch werd officier in het Bulgaarsche leger. Na den oorlog werd hij Albanees en chef van den generalen staf. De moordenaar heet Tsjekresi. HIJ is schrijver en journalist en was correspon dent van de „Illustration" te Parijs. Hij heeft drie jaar gevangen gezeten, omdat hij lid was van een geheime anti-Alba- neesche organisatie. Een paar dagen geleden verkreeg hij amnestie en werd hij in vrijheid gesteld. Sindsdien moet hij de Ghilardi voortdu rend achtervolgd hebben, totdat hij hem gisteren, toen de generaal in zijn auto in Tirana reed, doodschoot. Een druilerige zomermorgen. Noordwijk ligt onder een grauwen hemel: 't is de ochtend, waarop de Belgische Koningskin deren, na' een vroolijk en zonnig zomer verblijf te Noordwijk op „de Goohorst" bij de familie v. d. Mortel, weer naar huis zullen gaan. Vóór „de Goohorst", geheel in 't bosch verscholen, het buiten van den burge meester, staan eenige Rijksveldwachters en belangstellenden, in afwachting van het vertrek... Niemand weet het juiste uur. niemand kan ons inlichten, de Rijks- veldwacht heeft strenge consigne te zwij gen Steeds meer Rijksveldwachters en Noordwijksche politieagenten komen per fiets aan; 't loopt tegen elven, het uur Van het afmelden, gelijk wij reeds be richtten. Het vertrek der Koningskinde ren blijkt later te zijn, dan aanvankelijk vermoed werd. Iets over elven: het afmelden der Rijksveldwacht vindt plaats. Niemand wordt toegelaten, ook wij niet Wij vernamen echter, dat de burge meester de manschappen in den tuin heeft toegesproken en hun hartelijk dank bracht voor hun diensten. Tevens werd ieder een vergrooting aan geboden van de bekende foto van H. M. de Koningin en Prinses Juliana met de beide Koningskinderen vóór het Pavil joen aan den Zuid-Boulevard, met een opdracht van den burgemeester. Na afloop van dit dankwoord, speelden de Koningskinderen met die van den heer v. d. Mortel nog eenigen tijd in den tuin, waar zij zich op kleine fietsjes vermaak ten. Het duurde nog eenigen tijd voor de wachtenden bevredigd werden. Eindelijk te ongeveer één uur verscheen de groote grijze auto van den burgemees ter. die zelf chauffeerde, op de oprijlaan. Naast hem zaten Prinses Charlotte en Sabine v. d. Mortel; achterin Prins Bou- dewijn en Jan Hein v. d. Mortel, in ge zelschap van een nurse en een gouver nante. Zij wuifden de ongeveer 100 belang stellenden, die hun wachten beloond za gen, hartelijk toe. In een oogwenk was de auto (die van binnen door de firma Soeteman te Noord wijk met bloemen versierd was), vooraf gegaan en gevolgd door een lid van de motorbrigade, het publiek gepasseerd. De auto snorde naar Den Haag waar de Koningskinderen plaats namen in den Pullman naar Brussel van 13.47 uur. Bij het afscheid der Koningskinderen was mevrouw v. d. Mortel wegens een lichte ongesteldheid niet aanwezig. Gistermorgen te pl.m. 10 uur werd dooi den heer Stumpel Jr. (zoon van notaris Stumpel) en den heer Jan van Kan ten huize van burgemeester v. d. Mortel na mens den heer Jansen, scheepsbouwkun dige te Druten, Prins Boudewijn 'n prach tig miniatuur zeiljacht aangeboden als aandenken aan Noordwijk. Het jacht, dat vervaardigd is op de scheepswerf te Druten, is een prachtwerk, uit eikenhout vervaardigd, met volle zeilen opgetuigd en wit geschilderd. Op de boeg is met koperen plaatjes opgelegd 't woord Zuiderbad en op den achterspiegel het woord Prins Boudewijn. De heer Jansen heeft eer van zijn werk! Het geschenk werd dan ook zeer dank baar aanvaard ENGELAND. Een-eu-dertig miliioen Britsche kiezers. De nieuwe kiezerslijst, welke op 15 October van kracht wordt, toont aan, dat het aantal kiezers het aantal van 31 mil iioen overschrijdt, een cijfer, dat nog nooit werd breikt. Het aantal kiezeressen zal 16.500.000 be dragen tegen 15.000.000 der kiezers. BINNENLAND Dc loonregeling in de sigarenindustrie. (Binnenland, 3e Blad). Overleden is ir. H. \V. Snijders, direc teur van den Gem. Telefoondienst in Den Haag. (Binnenland, 3e Blad). De Europeesche roeikampioenschappen; de Laga-Twee in de finale geplaatst. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND De conferentie te Parijs. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Amerika bereid tot het zenden van ge delegeerden naar de vlootconferentic. (Buitenland. Ie Blad). Wiley Post met z'n vliegtuig neergestort en gedood; ook de passagier, de film acteur Will Rogers omgekomen. (4e Blad) ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN, FRANKRIJK. Steun aan de boeren. De Banque de France heeft zich be reid verklaard het verzoek van de regee ring om bij de financiering van den tarwe oogst van het vorige en het loopende jaar steun te willen verleenen ingewilligd. De Banque zal door bemiddeling van het Crédit Agricole voorschotten verleenen zoowel op de nog aanwezige voorraden van oogst 1934 als van den oogst van dit jaar. Nog deze week zal in het „Journal Offi- ciel" het desbetreffende decreet worden opgenomen. Door dezen maatregel wii de regeering verhinderen, dat de boeren gedwongen zullen zijn hun tarwe wegens geldgebrek tegen eiken prijs op de markt te moeten brengen. OOSTENRIJK. Alle sportverkeer met Duitschland verboden. Vice-kanselier Starhemberg heeft als opperste sportleider van Oostenrijk tot nader order alle sportverkeer van Oosten- rijksche sportsmen met Duitschland ver boden. De doorslag tot dit verbod gaven de ernstige aanvallen in de „Voelkische Beobachter" tegen de Oostenrijksche regeering. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe candidaat voor het presidentschap. De gouverneur van New Hampshire, H. Styles Bridges, heeft kolonel Frank Knox, een uitgever te Chicago, de verzekering gegeven, dat hij hem zal steunen, indien hij Knox wordt aangewezen als re- publikeinsch candidaat voor de presiden- tieele verkiezingen in 1936. Dit was het thema van een rede. welke Styles Bridges voor een bijeenkomst der republikeinen van den staat New Hampshire te Hampton. Beach heeft gehouden. Ook de voormalige senator George H. Moses zal Knox steunen. New Hampshire is de eerste staat, waar in de presidentsverkiezingen zullen worden gehouden. Ondanks de algemeene voor keur, die er voor kolonel Knox bestaat, is gouverneur Bridges er tegen, dat een can didaat van New Hampshire aan het repu- blikeinsche nationale congres zal worden aanbevolen. Het program van kolonel Knox omvat o.a. onmiddellijk drastische vermindering der regeeringsuitgaven; handhaving van het nationale crediet door het in even wicht brengen der begrooting; een gezon de munt; wettelijke verzekering tegen werkloosheid en ouderdom; strikt onpar tijdige naleving der anti-trustwetten en verzet tegen de ongezonde politiek van beperking der landbouwproductie. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende kivcirtaal week abonne wonende (straat)- No.< wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1