r „OP STAP" 76»le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Augustus 1935 Derde Blad No. 23127 mi IN IITÏEREN KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW Hector Malot's: „Alleen op de Wereld" „koningin wilhelmina". Door D. Hans. BO' de N.V. Uitgeverij-Drukkerij Alban! Den Haag verscheen van de hand van lm bekenden journalist D. Hans een uit breide schets over „Koningin Wilhel- "in groote lijnen brengt Hans. wien wij leds meerdere boekwerken over ons Vor- Knhuls danken, het leven van onze ge- i((de Koningin, neergeschreven op zijn (0 gewaardeerde gedocumenteerde vlotte 5 lezenswaardige wijze. Heel dit werkje preekt van zijn groote liefde voor ons brstenhuls, van zijn diepen eerbied voor ize Koningin. Speciaal komt o.a. tot King, hoe Hans het verbond tusschen ranje en Nederland, de handhaving der mastle door de eeuwen heen ziet als n mysterie, een ondoorgrondelijk won- ■r. De historie der dynastie is niet al- in een mysterie, zij is vaak ook een ildenzang, zoo schrijft hij. Voorts wordt itedvoerig uiteengezet, hoe de Oranje linten steeds twee groote dingen met de jssa des volks gemeen hadden: n.l. de llgle en de democratie. Teel aandacht wijdt Hans aan de sterke guur en de waardige persoonlijkheid van sre Koningin, wier levensloop hij be- hrijft en die hij o.a. schetst als de forstin des Vredes". Op Haar groote be- raamheid wordt sterk den nadruk ge- gd: evenals op Haar diepe geloofsover- Iglng. WIJ clteeren: „Godvruchtig, een- ludiie natuurlijk, waardig, met een sterk itwikkeld plichtsbesef, een sterke mate it van zelfbeheersching en wilskracht, 0 heeft Zij een eigen stempel gedrukt 1 de koninklijke waardigheid, zoo is de guur van onze Koningin, die in Haar mstltutioneele beleid de onder Haar be- rnir zoo gegroeide democratie altijd ook imocratisch en in haar volle rechten tonend, ls tegemoet getreden; ook eruit spreekt de volstrekte hoogheid en ieerheid van Haar figuur". Hans eert jnlngin Wilhelmlna als vorstin, als ouw en als mensch en eindigt met de Mrden: „Het verbond tusschen Oranje i Nederland, door de eeuwen heen ge- indhaafd, is een mysterie, maar het tevens een marmer-sterke realiteit. En ls slechts Eén Hand en Eén Macht, i dit verbond breken kan". Achtereenvolgens beschrijft de auteur Ie Dynastie, Koningin Wilhelmina als fases, als Vorstin, als Moeder, Wees en Wuwe", Haar figuur en hij werpt ten- ilte een blik in de toekomst. Bet is een warm-gestemd geschrift, het teekt van de veelzijdige verdiensten 1 onze Koningin voor ons Vaderland Tolk, het laat zich prettig lezen en worde ieder landgenoot, van welke lig hij ook zij, ter lezing aanbevo- Dlverse foto's verluchten het werkje. PREDIKBEURTEN voor zondag 18 augustus. benthuizen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Bieshaar, nam 7 uur, de heer Schippers, cand. te Oud-Beijerland. Geref. Gem.: Voorm. half elf en nam. 3 en 7 uur, leesdlenst. bodegraven. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur, de heer Muller; nam. half zeven, de heer Ph. de Bruijn. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur de heer C. Pelt, cand. te De Bilt. hazerswoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. J. Lekkerkerker van Bennebroek. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Heuzenveldt. hoogmade. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer W. Willemse, cand. te Driebergen. de kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds van Rooijen van Heemstede. katwijk aan den rijn. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. K. Warmolts van Heemse; nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Meijering. R.K. Kerk: Voorm. half acht (vroegmis) pastoor Buys; voorm. half tien (Hoogmis) pater Ruyschehaars O.F.M.voorm. half twaalf (Stille Mis), pater Himmelreich O.F.M. katwijk aan zee. Zaal voor Prot. Belangen: Voorm. 10 u., ds. K. J. van der Berg van Amersfoort. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. 6 uur, cand. Veltkamp; voorm. half elf, cand. L. J. Schalekamp, van Wassenaar. Irene: Nam. 6 uur, cand. Schalekamp. Geref. Gem. i Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. derde zomerconcert leo mens. Het derde van de zomerconcerten door Leo Mens in de Pieterskerk, zal plaats hebben Donderdag 22 Augustus a.s. Mede werking verleenen de heeren Charles van Isterdael en Sarn Swaap, resp. violoncellist en violist. Het concert zal per radio wor den uitgezonden. koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. Locher van Leiden; nam. half zeven, ds. Pras van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. 't Hart van De Gllnd. leiderdorp- Ned. Herv. Kerk: Vorm. 10 uur, ds Sun- dermeyer van Gorinchem; nam. half ze ven, ds. Krijger van Beverwijk. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. lisse. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, de heer Thomas, cand. te Leiden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen van Leiden. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. nieuw-vennep. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds Bouman. Geref. Kerk. Voorm. 9 uur en nam. half drie, ds. Westbonke van IJmulden. Chr Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 3 uur, ds. Aalbers van Vlaardingen. noord wijkerhout. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van der Wiel van Rijswijk. oegstgeest. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. H. P. Fortgens van Voorschoten. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. Henne- mann; nam. 5 uur, geen dienst. sassenheim. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer P. Siderius van Katwijk aan Zee; nam. 5 uur, ds. J. de Wit van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Pinkstergemeente: Heden nam. 8 uur, paster van der Woude van Rotterdam; Zondag, voorm. 101/4 en nam. 6'/i uur, dienst. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Steenbeek. waddinxveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Vroeg-in-de-Wey. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 u., ds. Grisnigt. warmond. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. E. Warmolts van Katwijk; nam. geen dienst. wassenaar. Dorpskerk: Voorm 10.05 uur, dr. Hon- ders; nam. half zes, geen opgave. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur, ds. J. Bootsma, legerpredikant. woubrugge. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van der Does van Monnikendam. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. half drie, ds. Mulder van Alphen. zoeterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer C. Stroo van Koudekerk. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heemskerk van Ter Aar; nam. 7 uur, ds. J. W. Groot Enzerink van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien. mej. ds. Giinther. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Oudeschoot c a. (toez.l, A. Groot te Exmorra. Aangenomen naar Bloemendaal: Ch. de Beus te Rilland-Bath. Bedankt voor Elburg: J. van Amstel te Voorthuizen. geref. kerken. Aangenomen naar Roden: W. Reeskamp cand. te Utrecht. geref. gemeenten. Beroepen te Rijssen (Eschstraat), M. Hofman te Krabbendijke. Ds. K. DE BEL. Woensdag 21 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat ds. K. de Bel. Ned, Herv. predikant te Schiedam in het pre dikambt bevestigd werd te Heerjansdam. Ds de Bel werd 12 November 1863 te Harlingen. waar zijn vader wijlen ds. A. H. L. de Bel predikant was. geboren; stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd in 1910 candidaat in de provincie Utrecht en trad 16 Januari van dat jaar te Heerjansdam op als hulpprediker 21 Augustus 1910 verbond ds. de Bel zich als predikant aan de Ned. Herv. Gemeente van Heerjansdam. met een predicatie over 2 Cor. 4:5. na vooraf te zijn bevestigd door zijn broer. ds. C. J. G. de Bel van Warmond. In 1919 vertrok ds. De Bel naar Vollen- hove. 1922 naar Tjerkgaast. 1925 naar Steenwiik en in 1928 naar Schiedam, waar hij op 22 April van dat jaar zijn intrede deed. met een predikatie over 1 Cor. 2 23 en 24 Ook daar trad zijn broer ds. C. J. c. de Bel als bevestiger op. evenals in Heer jansdam, Vollenhove en Steenwij k. Overal waar ds de Bel gestaan heefl was hij voorzitter der Chr. School tet plaatse In Tjerkgaast was hij tevens de oprichter van een christelijke school. In zijn tegenwoordige gemeente is de jubila ris voorzitter van de Ver. voor C.V.O.. waarvan 7 scholen uitgaan De plaatselijke afdeeling van Zonnegloren heeft in hem een ijverig voorzitter. Het Herv. Rusthuis te Schiedam werd mede door hem opge richt en werd sindsdien reeds twee maal uitgebreid. Voort; is de jubilaris voorzitter van de afd. Z.H. der Middernachtzen- dingsvereeniging alsook van de plaatse lijke afdeeling der Ned. Zendine svereeni- ging en de wiikvereenieine in Wijk III. waarvan hij ook de oprichter is. oprichter van de afd. van de Ver. van Jong-Her- vormden en lid van het bestuur van den B.V.L. o de bisschop van haarlem ongesteld. De bisschop van Haarlem, mgr. J. D. H. Aengenent ls op advies van zijn genees heer voor een onderzoek in de Maria- stichting te Haarlem opgenomen. de boterprijs. De commissie voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 46 cent per kilogram (als vorige week). de roggeprijzen. Telegram van den Nat. Bond Landbouw en Maatschappij aan den minister. Het Dagelijksch Bestuur van den Natio- nalen Bond Landbouw en Maatschappij heeft aan den minister van economische zaken het volgende telegram gezonden: „Ondergeteekenden veroorloven zich de vrijheid met nadruk te wijzen op de groote ontreddering in de roggeprijzen, waardoor de minst kapitaalkrachtige verbouwers worden gedupeerd, aangezien deze juist thans hun rogge noodwendig moeten ver- koopen, terwijl bovendien de opbrengst per H A. aanmerkelijk lager is dan de vorige oogsten; dringen daarom met den grootsten na druk aan op krachtig ingrijpen tot het ten spoedigste op loonenden prijs brengen van de rogge, zonder daarbij de nog steeds noodlijdende veehouderij nóg zwaarder te belasten. Zij veroorloven zich daarnaast de vrij heid nadrukkelijk te wijzen op de absolute onuitvoerbaarheid van de melksteunbe- perking. Tenslotte vestigen zij nogmaals de aandacht op 't door hun beweging gepro pageerde systeem der hooge invoerrechten, waardoor akkerbouw en veehouderij beide afdoende geholpen zullen kunnen worden. Vitalis (Vannie Marcoux) en Rémy (Robert Lynen) met de honden in „Alleen op de wereld". Hebben wij niet allen in onze jeugd ■ttor Malot's beroemde roman „Alleen 4e wereld" gelezen? De eerste geluids bewerking van dit boek werd gere geerd door Marc Allegret en is hier Pj week te zien. „Vitalis", „Remy", Prncoli", „Lady Milligan", „Lissie" e.a.: het zijn allen namen van personen, die wij goed kennen en nu op het witte doek zullen zien en hooren. Menigeen, die het boek vroeger verslond, zal deze geschie denis nu graag e»ns met oog en oor be leven kurt gerron regisseert „het mysterie van de mondschein-sonate". Door verschillende omstandigheden, is Productie-leiding van de film „Het "ysterie van de Mondschein-sonate", •'«van dezer dagen de opnamen be nnen genoodzaakt geweest haar oor- v'onkelijke plannen met betrekking tot 'egie van deze film, te wijzigen, «verband met de omstandigheid, dat "studio's van Filmstad eenigen tijd later meed waren, dan men berekend had, U den regisseur Cees Laseur niet v5e'ijk zijn de taak, waaraan hij juist Wen was, te voleindigen, aangezien •Mere 'kleur verplichtingen als acteur en di- mvan het „Centraal Tooneel" hem Cf®1 begin van het tooneelseizoen ge- opeischen. Het bleek niet mogelijk "e lunctles van filmregisseur ln Den Haag en tooneeldirecteur in Amsterdam te combineeren, aangezien beide den vol len persoon eischen. De heer Laseur heeft derhalve zijn taak als filmregisseur neer gelegd. Voor een der acteurs uit de film, Joan Remmelts, was de situatie identiek. Ook deze is. door vroeger aangegane verplich tingen, niet in de gelegenheid om de hem opgedragen rol in de film te spelen. Barnstijn heeft onmiddellijk maatrege len genomen om zonder stagnatie verder f kunnen werken. Men vond den beken den Duitschen regisseur Kurt Gerron be reid om de regie van „Het Mysterie van de Mondscheid-sonate" op zich te nemen. Aangezien er nog slecht weinig defini tieve opnamen gemaakt zijn, zal Kur Gerron de film geheel opnieuw maken Onderhandelingen zijn gaande om de ro: van Joan Remmelts door een ander b" kend acteur te doen vervullen. de natuurfilm „djalang de dooder" Opnamen van het dwergvolk „De Poenans". Op het oogenblik draait men op Borneo de eerste opnamen voor de Tobis-film „Djalang de Dooder" onder regie van dr. Dalsheim en baron Van Plessen, bekend door „Het eiland der Demonen". Zij zijn de oerwouden van Borneo ingetrokken, om deze grootsche natuurfilm te maken. In een brief uit Tandjongselor, beter be kend als Boelonongan, het uitgangspunt van zijn expeditie, deelde dr. Dalsheim o.a. mede: „In het middelpunt zal het reusachtige oerwoud staan en de rivieren met hun kolossale stroomversnellingen en watervallen. De jacht op krokodillen, wil de zwijnen, herten, reuzenslangen, dwerg hertjes niet grooter dan een hand. pan ters. fazanten, neushoornvogeltjes, zal verfilmd worden. Daarnaast de visscherij, gedeeltelijk met vergif, gedeeltelijk met speren onder water. Vuurwapens zijn hier absoluut nog onbekend. Men jaagt daar om met speren en vooral bij de Poenans, een nog dierlijk levende nomadenstam, door de Dajakkers als slaven gebruikt, (Om dit dwergvolk zijn wij hoofdzakelijk zoo diep het binnenland ingetrokken) met blaasroeren en vergiftigde pijlen, waarvan het vergif binnen enkele secon den doodelijk werkt. Men zal behalve de geweldige natuur, den Dajakker zien in zijn dorp. Een nog ln zijn oerstaat ver- keerende menschenstam, vreemd tegen over alles, wat buiten zijn gezichtskring staat, nauwgezet gebonden door zijn adat. zijn zeer ingewikkeld gewoonterecht, dat zijn heele leven tot in de kleinste bijzon derheden beheerscht. De vlucht van een vogel, het verschijnen van speciale die ren, schouwing van de ingewanden (zoo als bij de oude Grieken), spelen daarbij een vooraanstaande rol. Deze menschen, hoe wild en onverzoenlijk zij ook zijn in hun strijd tegen andere stammen, zijn tegelijkertijd roerend weekhartig, speciaal in hun familieverhoudingen en tegenover het andere geslacht. Liefdestragedies lit Europeeschen stijl, veroorzaakt door me deminnaars. den adat en andere stam men, zijn geen zeldzaamheid. En daarom kan wellicht als hoofdmotief van de film de lijdensweg van een Dajaksch liefdes paar getoond worden. Men heeft zich bij de opnamen de me dewerking verzekerd van het machtigste opperhoofd dezer streek, die honderden legenden en geschiedenissen van zijn stam weet te vertellen, waardoor men in staat zal zijn het leven van dit eigenaardige natuurvolk op een zeer bijzondere wijze te kunnen verfilmen. abessynië: het land van den negus. De actueele film, onder bovengenoem- den titel, waarvan ons land deze week de première beleeft, is de spannende en sensationeele filmreportage van de Zwit- sersche expeditie onder leiding van den bekenden Zwitserschen vliegenier Mlltel- holzer. door het land van keizer Haile Selassie. Mittelholzer vloog over Griekenland, de Middellandsche zee, Palestina waar hij interessante opnamen maakte over de vruchtbare N ijl vlakt? in Egypte, de Pjtra- Weer een Nederlandsche amusements film: n.l. „Op Stap", met ditmaal een „platinablonde" Fientje de la Mar in de hoofdrol, die deze week hier vertoond wordt. Waarschijnlijk heeft zij gedacht aan het bekende „Blondjes genieten de voorkeur", toen zij zich voor deze film een hoogblonde pruik liet aanmeten.... Zij speelt hierin met collega's als Frits van Dongen. Adolphe Engers, Jopie Koop man, Henriëtte en Louis Davids; namen, die behalve in de tooneel- of operettewe reld, nu ook in die van de vroolijke film bekendheid hebben gekregen. Fientje de la Mar is in deze film de filmster „Bella Ramona", voor wie eenige .schlagers" gecomponeerd worden van de hand van den „Kleme-man-pianostemmer" Janus Fortuin (Louis Davids), wiens liedje „Als je voor een dubbeltje geboren bent" zijn levenswerk inhoudt. Ook dit liedje gaat met succes „op stap" door de wereld, maar de kleine man profiteert er niet van.... Henriëtte Davids vertolkt de rol van de bedisselende, ietwat tyranniseerende maar toch goedhartige pensionhoudster, de echtgenoote van den onfortuinlijken pia nostemmer; Frits van Dongen en Jopie Koopman vormen het paartje, waar 't om gaat.... Ernst Winar. de „Leidsche jongen", die 't tot regisseur bracht, en dien wij indertijd interviewden, regisseer de „Op Stap". Max Tak en Margie Mor ris verzorgden de schlagers. Als bijzon derheid zij nog gemeld dat Max Tak voor „Op Stap" een Rhapsodie voor twaalf vleugels schreef. Hierboven Frits van Dongen en Fientje de la Mar. miden, de Tempelruïnes en uitgestrekte woestijnvlakten naar Assoean, Soedan, Kaseala naar het einddoel Abessynië, waarvan hij een uitvoerige reportage maakte. Niet alleen het feit, dat een mo gelijke oorlog tusschen dit Land en Italië zal uitbarsten, maakt dat deze documen taire film de aandacht zal trekken: de uitbeelding van dit land is op zichzelf reeds de moeite alleszins waard. Mittelholzer zorgde voor een rijke af wisseling: de eerste acte brengt de vlieg reis tot Abessynië, de tweede het land Palestina, de 3e de reis naar Addis Abela, de verdere 4 acten bieden een merkwaar dige kijk op het keizerrijk Abessynië, ook van het schrale en onvruchtbare binnen land. De leden der expeditie waren gasten van den Keizer, genoten alle mogelijke medewerking en konden aldus zeden en gewoonten vastleggen, waarmee de Euro peaan anders geen kennis zou kunnen maken. De tallooze merkwaardigheden van dit voor ons onbekende land, zijn op een realistische, spannende wijze weerge geven. In deze dagen, waarin de wereld zich afvraagt, of Italië Abessynië den oorlog zal verklaren, bezit deze film over het woeste bergland, wel een bijzondere ac tualiteit. Hoe ziet dat Abessynië er toch uit? Wat voor menschen wonen er? Hoe is het klimaat? Kan een Europeaan er aarden of gaat hij beslist aan hitte en tropische koortsen te gronde? Op deze en vele andere vragen geeft de film het antwoord, maar men moet haar niet zien als men zwakke zenuwen heeft, want Mittelholzer bepaalde zich niet tot de geciviliseerde streken Moge spoedig deze film ook in onze stad vertoond worden: niet alleen veler nieuwsgierigheid zal bevredigd, maar ook veler kennis er door verrijkt worden!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 5