Rsfe Jaargan? VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 No. 23127 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. 1 VACANTIE-ADRES EIDSCH DAGBLAD APRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsT per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 mssndcn f. 2.35 per week .V.f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) t nummer bestaat uit 0RIE bladen EERSTE BLAD. WEEST LIEFDADIG MAAR OOKVOORZICHTIG! ffij ontvingen het jaarverslag over de rrichtingen van het Centraal Archief Inlichtingenbureau Inzake Maatschap- lijk Hulpbetoon voor Nederland over 14. Bet Centraal Archief werd opgericht op Itlatlef der Vereeniging van Secretaris- n van Armenraden, welke lichamen op and hunner werkzaamheden tot de ertulging waren gekomen, dat er op het rreln der geldinzamelingen voor liefda- >e (of quasl-liefdadlge) doeleinden vele grove misbruiken voorkwamen, wier strijding eerst dan effectief zou kunnen n. wanneer er een landelijk instituut u komen, dat omtrent alle collecteeren- instellingen centraal gegevens zou ver melen en inlichtingen zou verstrekken. Ook thans blijkt weer uit het verslag elk een verrassende staaltjes van onge- irloofde praktijken en zelfs van bedrog 1 misleiding er voorkomen op het terrein aarover het Archief zijn bemoeiingen .tstrekt. Het komt herhaaldelijk voor dat col- ctanten. zonder toestemming van ge- ieentebestuur of politie, bij ingezetenen ften vragen voor doeleinden, die oogen- ihijnHjk steun verdienen, terwijf toch de aak bij beter toezien niet in den haak Ijkt te zijn. In geval van twijfel wende len zich daarom tot den Armenraad of it de politie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Veterinarla, Oude Singel 96. Leiden, erkoop van sera, entstoffen en dierge- eesmiddelen. Eigenaar: J. van Zijverden, eiden. Opheffingen: Veterinaria. Oude Singel 96, Leiden, 'erkoop van Sera en entstoffen. Fa. G. de Hollander, Zuidstraat 58. Kat- ijk aan Zee. Haringhandel en Bokking- jokerij. Wijzigingen: M. van der Bent en Zonen, Duinoord 0, Katwijk. Bouwkundig Aannemersbe- rijf. Deze zaak is verplaatst naar Lang- traat. 131, Wassenaar. Veillngvereen Bloembollenteelt, Voor- iraat 41. Katwijk. De Handelszaak is met igaiig van 1 Januari 1935 ln liquidatie etreden. Vereffenaar: Het bestuur. De heer B. P. Liese alhier, is geslaagd oor het examen hoofdakte. Het transport van de verpleegden ut het Kon. Militair Invalidenhuis alhier (aar „Bronbeek" bij Arnhem, heeft gis- en een weinig voorspoedig verloop ge- ad. Onder de gemeente Harmeien kreeg e autobus n.l. met motorpech te kam- len en het duurde liefst twee uur alvo- tns de bejaarde passagiers hun reis kon en vervolgen. Zonder verdere ongevallen 'erd in den middag Bronbeek" bereikt. De N V Iemco (International Elec tie and Machine Company i heeft na een Harig verblijf op de Mare 104 haar be- tijf verplaatst naar den Nieuwe Rijn No. 2. waarin in vroeger jaren de kleerma- enj van de firma Cahen en nadien de manufacturenzaak van de firma Schrij- ®rs was gevestigd. In het geheel geres- aureerde pand, dat onmiddellijk de aan- acht trekt door zijn royale étalages, vin- (en wij een groote sorteering in orna- nenten en electrische apparaten, die niet (een sterk uiteenloopen in vorm en i ur, maar ook in prijs. De directeuren, heeren J. Beurze en Van Nielande, leDben ernaar gestreefd hun sorteering th'e richten, dat iedere beurs er te- eent kan Zoo heeft men er liefst keuze rrLfee' rï®11 ornamenten. Voorts een oote verscheidenheid electrische appa- wn, terwijl binnenkort een zending van nieuwste radio-toestellen wordt ver in, i Een gedeelte van de eerste verdie ts 18 eveneens ingericht als verkoop- itia t terwÜ' wij hier bovendien een Parte demonstratiekamer voor neon-ver- 'b t aantreffen. het groote pand wordt verder grooten- ,m beslag genomen door werkplaat- m kantoor- en pakhuisruimte. /"J wenschen den ondernemers veel acces toe. de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ."?en Sisteren 3775 werkzoekenden in dreven tegen 3230 op denzelfden da- m van het vorige jaar. 135 De niet-v°orgeoefenden der lichting Ie 'J«n 2e P'oeB en aangewezen voor ln H "telers-opleiding bij de infanterie, lema" 3 October ingelijfd. Zij, die be- lord vo°l' bet 4e regiment intantie t _n direct daarna gezonden naar de iHiMmpa"n'e van de school voor reserve- ceten der infanterie- te Breda. DE ALGEMEENE TOESTAND. Aloisi over Itaiic's standpunt Een sensationeel bericht van een Londensch blad Een incident in Abessynië. De voorbereidende besprekingen te Pa rijs hebben natuurlijk geen positief nieuws opgeleverd. De drie delegaties zoeken en tasten naar een oplossing, waarmede allen accoord zouden kunnen gaan, maar welke de .eischen zijn, die van Britsche en Italiaan- sche zijde tegenover elkaar worden gesteld zal wel niet definitief bekend wor den gemaakt voordat de conferentie officieel begonnen is. In Londen verwacht men dat die besprekingen heden reeds dadelijk hun hoogtepunt bereiken zullen, maar ook dat kunnen slechts yeronder- stelllngen zijn zonder eenigen redelijken grond. Belangrijke internationale confe renties hebben gewoonlijk meerdere hoogtepunten en depressies en het is geen uitzondering dat de reddende formule ge vonden wordt op een moment dat, behalve de insiders, feitelijk niemand haar ver wacht! Voor Laval is het thans een moeilijke, maar ook een drukke tijd. Eergisteren confereerde hij met Eden. gisteren met Aloisi, die het Italiaansche standpunt nog eens uiteen zette. Italië, zoo verklaarde Aloisi, heeft, door z'n sterk toenemende bevolking, behoefte aan expansie. Weinig landen openen nog de mogelijkheid van Europeesche penetratie, en daarom heeft Italië het oog gericht op Abessynië. waar het krachtens de verdragen onbetwistbare rechten heeft. Bovendien moet het de veiligheid zijner beide koloniën Somaliland en Eritrea ver zekeren. Een economische ontwikkeling in Abes synië kan Italië van geen nut zijn. Het erkent de rechten der andere mogend heden in dit land, doch het moet politieke garanties verkrijgen. Tot dit doel heeft Italië 177.000 man in zijn beide koloniën geconcentreerd, en het zou niet aarzelen hierop een beroep te doen. indien een vreedzame regeling het niet mogelijk maakt, dat Italië de genoeg doening krijgt, die het verlangt. De regeering te Rome begrijpt de inter nationale moeilijkheden, die haar besluit medebrengt, doch dit is haar door de ge biedende noodzaak opgelegd, aldus de Italiaansche vertegenwoordiger. Het is waarschijnlijk dat Aloisi aan La- val ook eenige bijzonderheden heeft mee gedeeld omtrent den aard der politieke eischen welke Italië stelt doch uit een verklaring van Laval aan de Pers is ge bleken dat men het er over eens geworden ts daarover, in het belang van de zaak een volledie stilzwijgen te bewaren. In den laten namiddag heeft Laval gis teren nog weer Eden ontvangen om hem on de hoogte te stellen van de inzichten der Italiaansche delegatie. Ook had hij een onderhoud met den Abessynischen gezant te Parijs. Te Parijs heeft de door Mussolini ge laste mobilisatie van 50.000 man nieuwe troepen grooten indruk gemaakt in diplo matieke kringen. Men acht het uitgesloten, dat de te Parijs begonnen besprekingen zouden kunnen leiden tot een onderbreking der militaire voorbereidingen van Italië. Omtrent de politieke eischen van Italië kan men zich ook in ingewijde kringen nog geen duidelijk beeld vormen. Men neemt echter aan dat zij zeer omvangrijk zullen zijn. Men oppert tevens de veronderstel ling dat Italië er belang bij heeft zoo spoedig mogelijk een oplossing, in welke richting ook, te forceeren. De Temps" betreurt het. dat een zoo scherpe perspolemiek tusschen Engeland en Italië plaats vindt. De .Paris-Soir" schrijft dat men Enge land grootmoedigheid en Italië geduid moet aanbevelen. Het blad trekt een pa rallel met de verovering van Marokko door Frankrijk. Jarenlang heeft Frankrijk zich met Chaoula tevreden gesteld alvorens het op Fez aanrukte. Het wist den Sultan van Marokko duidelijk te maken, dat hU er belang bij had samen te werken met Frankrijk en niet met de opstandige stammen Frankrijk wist zich ook. bij de diplomatieke moeilijkheden die uit de ge leidelijke verovering van Marokko voort vloeiden. te verzekeren van den steun van Engeland. Het zou voor de Italianen nuttig zijn. na te denken over de les. die de koloniale geschiedenis van de dertig jaar, die verloopen zijn tusschen den eersten veldtocht en den laatsten maatregel tot bedwinging van Marokko, hun kan leeren. Een sensationeel bericht brengt weer de de Londensche ..Star" welk blad meldt dat Eden gemachtigd is om tegenover den Italiaanschen vertegenwoordiger Baron Aloisi te verklaren, dat de Italiaansche troepen in geval van een oomarsch in Abessynie de grenzen van de Britsche concessies aan het Tana-meer niet mogen overschrijden, terwijl hii voorts zou moe ten verklaren dat Engeland niet bereid is de economische ontwikkeling van den Soedan en van Egypte in gevaar te laten brengen door een Italiaansche controle over de bvonnen van de Blauwe Ni.il. De Britscne consessies bij het Tana- meer aldus het blad heeft Italië in verdragen erkend, en onlangs heeft de Abessynische regeering zich bereid ver klaard tot het-sluiten van een overeen-> komst, die nog slechts formeel ondertee kend moet worden. Wij geven dit bericht volledigheidshalve, doah onder groot voorbehoud omdat het nauwelijks aan te nemen is, dat Engeland een dergelijk besluit nemen zal zoolang nog niet definitief vast staat dat met Italië geen overeenstemming te bereiken is en zoolang de Volkenbondsraad het conflict niet heeft behandeld en zijn oor deel heeft bepaald! Intusschen zou het gisteren gekomen zijn tot een nieuw Italiaansch-Abessynisch conflict. Op het station Diredaoua van de spoorlijn Djibouti-Addis Abeba zou zich een incident hebben voorgedaan. Tijdens een woordenwisseling met een Ethioplsch politieagent zou Mecenate. de secretaris van het Italiaansche consulaat te Aden, ernstig gewond zijn. Er werden revolverschoten gewisseld. Ook de politie agent werd ernstig gewond Dank zij het vertrek van den trein werd de toestand niet erger. De twist is ontstaan doordat de Italiaan bij het afgeven van z'n bagage aan de douane handelde in strijd met de voor schriften. Over de verdedigingsmaatregelen van Abessynië meldt de ..Matin" uit Addis Abeba dat de regeering groote transporten wapens en munitie naar Harrar heeft ge zonden. Volgens de officleele opgaven bedraagt het aantal gemobiliseerde strijdkrachten ln de Noordelijke provincies 450.000 man. Bovendien zouden uit Japan tweeduizend machinegeweren in Abessynië zijn aange komen Een bericht uit Ankara zegt dat de Turksche autoriteiten geweigerd hebben toestemming te geven voor den verkoop van handelsschepen aan Italië, ondanks de zeer hooge prijzen, die Italië bereid was te betalen Ook de twee schepen, die Italië onlangs naar Turkije heeft verkocht en die het thans weer tot een aanmerkelijk hoogeren prijs terug wenschte te koopen, zullen niet aan dat land worden verkocht. De Abessijnsche regeering heeft bij den Volkenbond geprotesteerd tegen de oor logsvoorbereidingen van Italië en de moei lijkheden. welke Abessynië ondervindt door het embargo, dat gelegd is op den uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal. DUITSCHLAND. Julius Streicher spreekt te Berlijn Een felle rede tegen de Joden. Gouwleider Julius Streicher heeft gis teravond voor de eerste maal te Berlijn een groote redevoering uitgesproken in het Sportpaleis en in de z.g. Tennishallen. De belangstelling was enorm. Reeds voor 4 uur gistermiddag trokken onafgebroken inenschenmassa's naar de vergaderzalen. Vanaf 5 uur moest het verkeer ln de om geving omgeleid worden, daar de straten door de menschen versperd waren. Het Sportpallast moest reeds voor zes uur we gens overvolheid door de politie gesloten worden. De buitenlandsche persvertegen woordigers waren in zeer grooten getale opgekomen. Streicher, die met gejuich begroet werd, sprak eerst over de „zoogenaamde ontwik kelden", de verwaande lieden, die moraal en ontwikkeling verwarren. Vervolgens be sprak hij de z.i. leugenachtige berichten in een deel van de buitenlandsche pers. Met zulke leugens, aldus zeide hij. wordt alleen het doel nagestreefd een kunstmatige stemming tegen het Duitsche volk in het ieven te roepen. Spr. kan niet begrijpen, hoe een man van eer en fatsoen leugen- fabrieken kan oprichten en zaken doen met de verspreiding van zulke leugens. Zoo heeft de buitenlandsche pers zich bij voorbeeld de handen stuk geschreven over het bericht, dat hij, Streicher, de eerzucht had in de rijkshoofdstad president van politie te worden. Vervolgens heeft men hem de ambitie toegeschreven den ver overaar van Berlijn, dr. Goebbels, te wil len aflossen. Verder heeft de buitenland sche pers berichten gepubliceerd over een bespreking tusschen hem, Streicher, Blom berg en Goebbels. Spr. betaalt 100.000 Mark uit aan dengene, die het bewijs zal leveren, dat een zoodanige bespreking heeft plaats gevonden. De buitenlandsche pers heeft Streicher den „bloedigen tsaar van Franken" genoemd. Hij heeft den bui- tenlandschen persvertegenwoordigers de gelegenheid gegèven zelf in Neurenberg rond te kijken en zij hebben daar tot hun verbazing geen enkelen dooden Jood ge vonden. Laat men er maar over praten, wanneer in Berlijn of elders iets gedaan wordt, wat den Joden niet volkomen aan genaam is. Wien gaat het iets aan, wan neer wij in ons huis een reiniging doen plaats hebben? Wij bekommeren ons niet, aldus ging Streicher voort, om de terecht stelling van negers in Afrika. Men moet zich er ook niet om bekommeren, wanneer wij in Duitschland rassenschenders door de straten leiden en daarmede afschrik wekkend willen optreden. Waar Joden de macht in handen hebben gaan de volke ren steeds ten gronde. Het Duitsche volk zou onder het kanselierschap van een Jood ook ten gronde zijn gegaan, wan neer niet de nationaal-socialistische storm wind was gekomen. Aan den Duitscher, die thans nog beweert, dat men met doopwa ter uit een Jood een niet-Jood kan maken, verklaar ik. dat men van hem dan ook een Jood maken kan. De vroegere sociaal democratische rijks- I dagafgevaardigde Eduaiki Bercstein, heeft in 1930 in de „O. V. Zeitung" geschreven: „Al heb ik ook in de jaren zeventig stil en ongemerkt de Joodsche gemeenschap den rug toegekeerd, ik ben toch altijd een Jood gebleven". Een andere Jood heeft geschreven: „Doop en zelfs kruising hel pen in het geheel niet. Wij blijven ook in de honderste generatie Joden, zooals voor 3000 jaar." Hoe lang hebben wij noodig gehad, aldus vervolgde Streicher, voormen m de huizen des gerechts en zelfs bij par- tijgenooten zoo ver was, dat rassenschande als zoodanig erkend en aangeduid werd? Veel zou bereikt zijn, wanneer dit inzicht reeds gemeengoed van het Duitsche volk was Het Joodsche vraagstuk is niet reeds, gelijk velen aannemen, opgelost met het overnemen van de macht door de nat.-so- cialisten. De moeilijkste taak begint veel eer nu eerst: millioenen Duitschers zijn nog niet bewust van de beteekenis der ras- senonderscheidingen. Ook is het thans nog zoo, dat vaak een kerkelijke huwe lijksinzegening tusschen een katholieken volksgenoot en een evangelische volksge- noote, of omgekeerd, geweigerd wordt met het motief, dat zulks een gemengd huwe lijk zou opleveren. Komt echter een neger, of een Jood met een katholiek doopbriefje, dan wordt hij zonder bezwaren met een Duitscne vrouw in den echt verbonden. De priester zegt: De doopbriefjes moeten gelijk zijn. God zegt: Wanneer Ik het gelijke had gewild, zou Ik het gelijke hebben geschapen. Wan neer Ik gewild had, dat blanken, zwarte en gele menschen zich zouden vermengen, zou Ik de verschillende rassen niet heb ben behoeven te scheppen. Ik heb de ver schillende menschenrassen geschapen en Ik heb gewild, dat deze grenzen nooit zou den worden overschreden. God wil niet aldus Streicher verder dat bloed ver mengd wordt, dat niet bijeenhoort. Wie echter als partijgenoot denkt, dat hij het fjroote doel van onze beweging dient, wan neer hij den Jood tegen den grond slaat of zijn woningen vernielt, is nooit nationaal- socialist geweest en zal het nooit worden. Ik geloof ook niet, dat de nationaal-soc.a- listen de schanddaden gepleegd hebben, die men hier en daar heeft kunnen waar nemen. Dat waren geen nationaal-socia- listen, dat waren provocateurs. Bij de schending van katholieke kerken en Jood sche synagogen heeft men dat gerechte lijk geconstateerd. Volksgenooten! Geeft een ieder, die zich zonder discipline gedraagt aan! Wie gelooft met zulke uiterlijkheden de oplos sing van deze problemen naderbij te ko men, die is te dom om den ernst van het oogenblik te begrijpen. De geschiedenis toont, dat ieder volk, dat den Jood als ge lijkgerechtigd bij zich opneemt, vroeger of later aan het Joodsche gif noodzakelijker wijze ten gronde gaat. Zelfs het bolsjewisme is een radicale Jodenheerschappij. Dat het in Duitsch land ook tot een dergelijke heerschappij gekomen zou zijn, wanneer Adolf Hitier het volk niet van den afgrond weggerukt had, kan een vlegel slechts ontkennen. De grootste schande van Duitschland was die tijd, toen de Jood het dorst te wagen het Duitsche volk volgens Talmoedische wet ten te regeeren. Toentertijd werden den Duitschen mensch al zijn spaargelden entnomen, die hem eenmaal een zorgen- looze ouderdom zouden hebben moeten verschaffen. Op het laatste oogenblik zond ons de hemel uit het volk onzen Fuehrer, Adolf Hitler. Hii moest komen om het Duitsche volk. neen, de geheele wereld te bewijzen, dat wie aan het graf nog zijn hoop opbouwt, niet verloren is. Door den strijd van het nationaal socia lisme tegen het Jodendom zal het Duit sche volk verlost worden van een ras, dat eeuwig den moord van Golgotha op het voorhoofd draagt. De andere volken zul len ons eens dankbaar zijn voor dezen strijd. Streicher besloot zijn rede, die herhaal delijk door applaus werd onderbroken met een drievoudig Sieg Heil, dat jubelend door de menigte herhaald werd, uitgebracht op den Leider van het Duitsche Volk, Adolf Hitler. De rede was naar de parallel-vergade ring in de Tennishallen met luidsprekers overgebracht. Hier verscheen Streicher nog persoonlijk om daaraan nog eenige woorden aanvullend toe te voegen. BINNENLAND De Belgische koningskinderen keeren morgen naar België terug. (Binnenland, 3e Blad.) net eerste lustrum van de Wieringer- meer zal feestelijk gevierd worden. (Bin nenland, 3e Blad.) Zuid-Afrika en Nederland; een onder houd met een Zuid-Afrikaansch journa list. (Binnenland, 3e Blad.) De onbewaakte overweg; doodelijk on geluk in Beilen. (Gemengd, 2e Blad) De wielerkampioenschappen te Brussel; Lacquehaye (Frankrijk) wint achter groote motoren. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. De drie-mogendheden-conferentie to Parijs. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) Julius Streicher spreekt te Berlijn over het Jodenvraagstuk. (Buitenland, le BI.) Geen samenwerking tusschen Labour en Lloyd George. (Buitenland, le Blad) De Britsche journalist Jones is door Chi- neesche bandieten gedood. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Bij het einde van de betooging ln het Sportpaleis stonden in de Potsdammer Strasse nog tienduizenden, die naar de rede van Streicher geluisterd hadden, die hier per luidspreker hoorbaar was ge maakt. Daarbij kwamen toen nog de 20.000 bezoekers van het Sportpaleis. Ondanks deze geweldige opstuwing van menschen gelukte het de politie de menigte ordelijk te leiden. ENGELAND. Geen samenwerking tusschen Labour en Lloyd George - Sir Basil Biackett bij een ongeluk gedood. Naar Reuter meent te weten over- heerscht qnder de leiders der Arbeiders partij de meening dat het voorstel van Lloyd George om tijdens de a.s. verkie zingen een soort combinatie tusschen beide partijen aan te gaan, waarschijnlijk niet zal worden aangenomen. Na de in 1924 en 1931 opgedane erva ringen staan de Arbeidersleiders wan trouwend tegenover den liberalen steun. De Arbeiderspartij zal dan ook voor een onafhankelijke positie strijden. Op dezen grondslag zijn de plannen voor de komende verkiezingen opgesteld. Sir Basil Biackett, de directeur van de Bank van Engeland, is het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk op een spoorwegovergang nabij Gieszen in Hes sen en in de kliniek, waarheen men hem vervoerd had, aan de bekomen verwon dingen overleden. Biackett was van 1922 tot 1928 finan cieel lid van den executieven raad van den gouverneur-generaal van Britsch Indië. Hij maakte verder deel uit van diverse regeerings-organen en tijdens zijn lid maatschap van het parlement toonde hij zich een ijverig voorstander van de dooi de vrije kerken gestichte beweging voor vrede en herstel. Vooral door zijn bekendheid met econo mische en financieele zaken verwierf hij zich een wereld-reputatie. Aanhanger van „managed currency" ijverde hij voor een internationaal sy steem gebaseerd op het pond sterling. Hij was 53 jaar oud. Zijn echtgenoote werd slechts licht ge wond. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende wonende {straat)- wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf kwartaal week abonnc No.- t m. i opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1