ALS HOLLANDERS ELKAAR IN DEN VREEMDE ONTMOETEN. 76ste Jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 No. 23124 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. De Gemeente-rekening 1934 BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij msfiiimum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f.235 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE-REKENING 1934. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar zijn gesteld, de rekening en ver antwoording van de inkomsten en uit gaven dezer gemeente over het jaar 1934 met alle daarbij behoorende bescheiden, benevens de verschillende bedrijfsreke- nlngen over dat Jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Lelden, 12 Augustus 1935. 8804 BEGRAFENIS M. VAN WIJK. Groote belangstelling rondom de groeve. Hedenmorgen om 11 uur vond onder enorme belangstelling op Rhijnhof de teraardebestelling plaats van den 19-ja- rigen Matthijs van Wijk, die de vorige week Vrijdag in België tengevolge van een ongeval aan de bekomen verwondin gen overleed. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het gezelschap, waarmee de nu over ledene de reis naar België had onderno men. De leden hiervan sloten zich achter den stoet aan. Voorts vele leerlingen van if school van 't Genootschap M. S. G., en nn het Kamerlingh Onnes Laboratorium raar de overleden leerling-instrument maker was. Voorts prof. ar W. J. Keesom, directeur en dr. C A. Crommelin, ad junct-directeur van het Kamerlingh On nes Laboratorium, en de heer R. J. Ver wijs, directeur M. S. G. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten. werd het woord gevoerd door dr. C. A Crommelin namens de directie van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en de Leidsche instrumentmakersopleiding. Voorts spraken de heer de Geus namens het personeel van bovengenoemd Labo ratorium en de heer Van der Linde, voor zitter der Ver. van Mathesianen, namens de leerlingen van Matthesis. Alle sprekers herdachten in gevoelvolle woorden den overledene als collega of vriend. Een oom van den overledene dankte alle aanwezigen voor de belangstelling en hun goede woorden. Hierna werden bloemen in het graf gestrooid, waarmede deze in drukwekkende plechtigheid werd beslo ten. Nog zij gemeld, dat een schat van kransen en bloemstukken de kist dekte. Te Utrecht slaagden voor de akte Fransch L.O. de heeren K. C. Schenkel en J. j. Siljée, beiden leerlingen van den heer J. van Anken alhier. Gisteren slaagde voor het staats examen A onze stadgenoot, de heer A. J. Vosselman JZzn directeur van de Stoom- wasscherij „De Witte". EEN BATIG SALDO IN DEN GEWONEN DIENST VAN f. 21.500.— Ter kennisneming wordt gebracht, dat ter voldoening aan het bepaalde in de art.. 256 en 258 der Gemeentewet de gemeenterekening en de rekeningen van de bedrijven en de takken van dienst over liet dienstjaar 1934 voor een leder ter lezing zijn nedergelegd. In verband hiermede worden hieronder eenige van de voornaamste cijfers uit die rekening medegedeeld. Gewone dienst. Ontvangsten Uitgaven f. 9.502.104.29 9.474.538,— Batig kassaldo f. Kapitaaldienst. 27.566,29 Ontvangsten f. 9.623.495,68 Uitgaven 12.736.499,44 Nadeelig slot f. 3.113.003.76 Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek winst f. 376.961,24 (raming f. 388.542.—I. Electriciteitsfabriek winst f. 708.826,32 (raming f. 684.075,— Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" winst f.30.743,02(raming f. 44.840,— Openhaal- Slachthuis winst f. 55.380,60 (raming f. 61.500). Grondbedrijf: Nadeelig saldo gewone dienst f. 84.002,50 (raming f. 78.796. Met toepassing van art. 13 van de be- drijfsverordening is het nadeelig saldo over 1934 ad f. 84.002,50 ten laste van de reserve van het Grondbedrijf gebracht. Voord, saldo kapitaaldienst f90.290,18 (raming nadeelig saldo f. 49.391, Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Verlies van den Reinigingsdienst, f. 214,384,74, raming f. 238.540,— Verlies van den Ontsmettingsdienst f. 7204,35, raming f. 7230. Totaal verlies f. 221.589,09, raming totaal verlies f. 245.770, Gemeentelijke Hulpbank nadeelig saldo f. 9906,68 (raming f. 10.679,— Gemeentelijk Waschbureau voordeelig saldo f. 3.08 (raming voordeelig saldo f. 130,—). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Bins Industrie Achthoven", N.V.. Leiderdorp, Achthoven 50(filiaal), hoofdzetel 's-Gravenhage. Fa- briceeren en drijven van handel in Bims- producten, Isoleerend Bouwmateriaal en andere materialen, enz. Procuratiehouder J. Koning, Leiderdorp. Wijzigingen: Fa. Gebrs. Smit, Houtstraat 4, Leiden, gedistilleerd, wijnen en limo nade. Uittredend eigenaresse: J. Smit v. der Zeeuw. Leiden, per Aug. 1935. Nieuwe eigenaar: G. Eugster. Leiden. N.V. „Wernink's Pannenfabriek" voor heen Gebrs. van Sillevoldt, Hooge Morsch- v.eg 168. Leiden. Wijziging uitgeoefend be drijf: Fabricatie van dakpannen is stop gezet, thans fabricatie van „Bendorstee- nen". Dakpannenfabriek J. K. van Leeuwen, Emmalaan 90, Alphen a'd. Rijn. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans: fabrikatie van Bendor-steenen. lezer, teruggekeerd van een vacantiereis aan boord van net s.s. ..Costa Rica" ■laar de Noorsehe fjorden, stond ons bo enstaand kiekje af van een ontmoeting Hi Ms ..Hertog Hendrik" Het was. zoo vertelde hij ons een alleraardigst moment. De commandant van den oorlogsbodem liet de bemanning aan dek aan beden, waarna de scheepskapel het volkslied speelde en een vlaggengroet werd •voracht. En daar, temidden van die prachtige Noorsehe natuur, kregen plotseling honderden landgenooten h,et warme besef hoe goed het is Hollander te zijnl DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitler's waarschuwing - Van welke zijde dreigt het gevaar - Gering enthousiasme over de voorstellen van den Negus. De binnenlandsche toestand in Duitsch- land geeft lederen dag weer tot nieuwe moeilijkheden aanleiding. De strijd van het nationaal-socialisme tegen de Joden, de Katholieken en den Stahlhelm, wordt nog steeds feller en het zou niet onmo gelijk zijn, indien hij binnenkort tot een ongewoon felle botsing voeren zou. Hitier zeide Zondag in z'n rede te Rosenheim: „Wie tegenover ons staat moet zich niet in ons vergissen. Wij hebben den strijd nooit geschuwd, vroeger niet en ook tljans niet. Wanneer ze hem willen kun nen ze hem krijgen". En dreigend voegde hij er aan toe: „Wij zullen ze verplette ren!" De conclusie, na deze toespraak, ligt voor de hand. Er dreigt gevaar voor het nationaal-socialistisch bewind. Er is ster ker oppositie, van welke zijde dan ook, dan men weet in het buitenland, en Hit- Ier waarschuwt in het openbaar daar mede niet voort te gaan. Men kan zich slechts afvragen aan wiens adres zijn woorden gericht zijn Over den Stahlhelm verwacht men nu spoedig een algeheele beslissing. De leider Seldte werd gisteren bij Hitier ontboden en weldra zal men weten of de minister er in geslaagd is althans nog iets van zijn organisatie te behouden. Zoo niet, dan lijkt ook zijn aftreden niet ver meer! De campagne tegen dc Joden werd eer gisteren in Zuid-Duitschland gevoerd door S.A.-troepen, die met vrachtwagens rond trokken in Munchen. Op de wagens wa ren anti-Joodsche leuzen aangebracht, terwijl het aantal demonstranten 1100 bedroeg, waaronder ongeveer 600 in de zwarte uniform van Hitler's lijfgarde. De vrachtwagens waren ter beschikking gesteld door de Duitsche staatsspoorwe gen. De leuzen die men uitschreeuwde, waren o.a.: De Joden zijn ons ongeluk, laat ons thans met de zuivering begin nen". „Rome voor alle papisten, Palestina voor alle Joden, maar Duitschland voor ons". Het pubiiek in de straten was wei nig enthousiast, hetgeen misschien voor een deel zijn oorzaak vindt in ae aanwe zigheid van de Britsche en Amerikaan- sche bezoekers op het muziekfestival. Over het conflict met de Katholieken ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 16e programma der wekelijksche orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma, bevat morgen avond werken van Mendelssohn (Varia ties), Mailly (Marohei, Widor (Scherzoi, Renzi (Toccato). Aan deze bespeling werkt mee mej. H. W. M. Gunst (orgeliste der Geref. Kerk te Oegstgeest en leerlinge der orgelklasse) die in samenwerking met den concertgever een vierhandige Fantasie van Hesse zal spelen. De toegang is vrij. NATIONAAL HARMONICA-CONCOURS D.V.V. Het Leidsch Harmonica-Gezelschap „Door Vriendschap Vereenigd" organiseert a.s. Zondag een groot nationaal concours voor accordeon-vereenigingen onder aus piciën van den Ned. Bond. Verschillende vereenigingen nemen hieraan deel, o.a. uit Amsterdam, Den Haag, Zaandam, Aals meer, Hoorn en Olst. Als juryleden zullen fungeeren de heeren A. de Vaal uit Rot terdam, L. v. d. Tand, Den Haag en L. Geijp alhier. MET DE MOTOR GESLIPT. Gisteravond is op den hoek van de OudemolenlaanStoeplaan te Wassenaar, de 31-jarige motorrijder van der P. alhier met zijn motor geslipt, waarschijnlijk ten gevolge van de gladheid van den weg. Hij bekwam hierbij een rechteronderbeen fractuur. Dr. Boer en dr. Hubbeling ver leenden de eerste hulp. waarna hij per ziekenauto naar het Academisch Zieken huis alhier is overgebracht. Zijn echtge- noote die op de duo zat bekwam eenige ontvellingen. AFFICHE VEE- EN ZUIVELTENTOON- STELLING. Wij ontvingen een in kleuren gedrukte affiche voor de groote vee- en zuivelten- toonstelling in September as. De plaat, welke geteekend is door onzen stadgenoot, den heer R. van Eecke, stelt voor een paard, een koe, een varken en een schaap, geschaard rondom een vat boter en een Leidsche kaas, deze laatste staande in een groote lauwerkrans. Daar boven staan in duidelijke, doch beschei den zwarte letters op rooden achtergrond de woorden „groote vee-zuiveltentoonstel- iing" met de data „18-21 September 1935". Zonder ook maar in het minst schreeuwe rig of banaal te zijn de plaat, zoo wel door de goede ruimteverdeeling als door vorm er. uitvoering zeer de aandacht. Mej Y Viersen alhier, leerlinge van Mme Spijker, is geslaagd voor het examen Fransch L.O. sprak onlangs dr. Göbbels te Essen. In antwoord daarop sprak thans dr. Borne- wasser, de bisschop van Trier, ter gele genheid van de herdenking van het 700- jarig bestaan van de St. George Kathe draal te Trier. Hij begon zijn predikatie met uit te leggen, dat de groote Duitsche Kathedralen uit de Middeleeuwen ge bouwd waren ter eere van God Hij zeide niet in staat te zijn op duidelijke en be vestigende wijze te antwoorden op de vraag of met deze schitterende gebouwen, de geest waarin de voorouders ze hadden opgericht tot de huidige generatie is over gekomen. Immers de philosofie van de laatste paar eeuwen tot den huidigen dag heeft de schepping voor den Schep per vervangen en den mensch het cen trum en het doel van de geheele wereld en van alle ernstige overdenking gemaakt. Het heilige geloof in God, aldus ver volgde de Bisschop, is het grootste bezit in het leven voor de Bisschoppen, de Priesters en alle Roomsch-Katholieken en zij zouden bereid zijn er leder oogenblik voor te sterven. Zij waren dankbaar een voortdurende uitbreiding van 't Roomsc'n- Katholicisme waar te nemen, dat voort durend nieuwe uitdrukkingsvormen zoekt in het verlangen nader tot God te komen. Dit werd niet steeds begrepen en in som mige gevallen werd het aan andere mo tieven, welke beleedigend en onrechtvaar dig waren, toegeschreven. Het was een zaak van pijnlijke droefheid voor de R.-K. kerk, dat een deel van haar jeugd ver vreemdde. doch indien de Roomsch-Ka tholieken hun handen zouden opheffen in een gebed tot God. zouden zij ervan over tuigd worden, dat Hij hun nimmer zal verzaken. Over het geschil tusschen Abessynië en Italië heeft de Negus gisteren een poli tieke rede gehouden voor den Kroonraad, welke bestaat uit de ministers en de Zweedsehe. Amerikaansche en Zwitser- sche raadslieden. Hij begon met een beschouwing over den opbouw van den Abessynischen staat en wees daarbij met nadruk erop, dat het tegenwoordige Abessynië zich uit eigen kracht en met eigen arbeid omhoog heeft gewerkt. Abessynië heeft daarom gelijke levens rechten als de andere volkeren. Spr. gaf een beeld van het conflict met Italië en vestigde de aandacht van zijn hoorders vooral hierop, dat de moeilijk heden van de arbitrage-procedure en van de behandeling van het geschil door den volkenbond, vooral met betrekking tot het incident van Oeal Oeal, aanmerkelijk grooter zijn geworden. Desondanks mag ook thans de hoop nog niet worden opgegeven, dat den 4en September a.s. een vreedzame regeling van het conflict zal worden gevonden. Verder mag men ook vertrouwen op een welslagen van de binnenkort te Parijs beginnende onderhandelingen. Wij stellen vertrouwen, ging de keizer voort, in de staten die lid zijn van den volkenbond, hetzij ze groot of klein zijn. Het is aan hen in deze moeilijke ure een bijdrage voor de gerechtigheid en waar heid te leveren. Na den wereldoorlog begon men met den opbouw van den vrede. Niettemin dreigt thans een oorlog, waarvan wellicht de geheele wereld de gevolgen zal onder- vindervinden. Daarom smeeken wij God, dat de volkeren het middel zuilen vinden, om dezen oorlog te verhinderen. Abessynië heeft evenals andere landen tien vasten wil getoond, zijn staat geleide lijk op te bouwen en het land verder te civiliseeren. Daarom is het vast besloten, i den vrede te handhaven. Een ieder kan i dit echter slechts bereiken met de mid- j delen, welke hem ten dienste staan. I Wij zijn van de noodzakelijkheid van I samenwerking met alle volkeren, zonder loyaal tegenover ons staan, overtuigd. Abessynië handhaaft den vrede en de orde in het binnenland en zal nooit zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit prijs geven. Het verwacht, evenals alle andere lan den, van den Volkenbond rechtvaardigheid en gelijkberechtiging, welke bijdragen tot handhaving van den vrede. Zouden de onderhandelingen van 16 Augustus en 4 September, waarbij Abes synië zijn gansche vertrouwen stelt in Engeland en Frankrijk, geen resultaat nebben en zou tenslotte een oorlog over Abessynië losbarsten, dan zal Abessynië, zijn keizer en zijn volk, strijden, totdat de laatste druppel bloed zal zijn vergoten, steunend op de natuurlijke hulpmiddelen, zooals de natuurlijke vestingen, de bergen en woestijnen, welke God het heeft ge schonken, aldus besloot keizer Hailé Se- lassië z'n rede. Gelijk gisteren gemeld had hij tevens reeds in een interview met een correspon dent van Havas o.a. verklaard dat hij on der zekere voorwaarden bereid zou zijn tot gebiedsafstand in het Ogaden-distriett, waar Wal-Wal in gelegen is. Van Italiaansche zijde hecht men aan deze verklaring weinig of geen waarde. Ogaden is een woestijnachtig gebied dat weinig of geen belang heeft en Abessynië wil er voor In de plaats natuurlijk een haven krijgen, wat niet de bedoeling van Italië is. Te Londen is men daarentegen van mee ning dat het aanbod van den Negus zeer belangrijk geacht moet worden Hij komt daardoor terug op het voorste] dat Eden indertijd deed (aanbod van een strook land in Britsch Somaliland met de haven Zeila) en dat Mussolini, zooals men zich BINNENLAND De ondercommandant van de K 18 op Schiphol aangekomen (Binnenland, 2de Blad). Kapitein Versteegh wordt benoemd tot chef van den vliegtechnischen dienst in Indië (Binnenland, 2de Blad). Ernstig mijnongeluk te Heerlen; twee dooden. (Laatste Berichten, Ie Blad). Moerdijkspoorbrug wordt drie meter om hoog gebracht: het belangrijke werk moet binnen een jaar voltooid zijn. (Ie Blad). Visschersscheepje bij Hoek van Holland gezonken: de opvarenden door de red- uingsvlet aan wal gebracht. (Laatste Be richten, le Blad). De uitgaven voor de werkloosheid; mi nister Slingenberg acht strenge controle noodzakelijk. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND Dc conflicten in Duitschland; een rede van den Bisschop van Trier. (Buitenland, 1ste Blad). Rede van den Negus van Abessynië. (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. herinneren zal, van de hand wees. Men merkt te Londen zelfs op dat het aan bod van den Negus verder gaat dan Eden's voorstellen, die geen politieke con cessies beoogden. In Frankrijk zijn de voorstellen koel ontvangen. De „Ternps" herinnert aan de toespeling van den Negus op de bereidheid van Abes synië om voor een leening en een uitgang naar zee als tegenprestatie een deel van het gebied van Ogaden af te staan. Het blad roept echter in het geheugen terug de ontvangst, die een soortgelijk voorstel van Engeland bij Mussolini heeft gevon den. Men mag nauwelijks gelooven, dat een oplossing van het probleem door een dergelijk compromis gevonden kan wor den. Italië, Engeland en Frankrijk blijven binnen het raam van het verdrag van 1906 volkomen vrij bij de keuze van hun me thode. De eenige taak der drie mogend heden is, de groote algemeene en bijzon dere belangen te behartigen, die hun zijn toevertrouwd en die met het oog op hun invloed op den politieken toestand in Europa veel verder reiken dan Noord- Afrika. Ook de „Information" wijst op de moei lijkheden, die de practische uitvoering van de voorstellen van den Negus zou onder vinden. Toen Eden overeenkomstig een voorstel van den Negus in een onderhoud met den „Times"-correspondent op 18 Juli het afstaan van de haven van Zeila voor stelde, ontstond in Engeland een zoodanig verzet, dat Eden de kwestie nauwelijks nog eens zal durven aanroeren. Ook zou bo- ■endien het Fransche Dsjiboeti eronder lijden, wanneer de Abessynische handel over Zeila zou gaan. Frankrijk kan daar niet onverschillig onder blijven. Boven dien blijft het een open vraag, wie de lee ning zou moeten verstrekken en of Italië met een deel of zelfs met geheel Ogaden genoegen zou nemen. Met het oog op al deze kwesties bieden de voorstellen van den Negus geen voldoende basis voor on derhandelingen op de komende confe rentie. Uit Parijs werd gisteravond een ont hulling gemeld. De Parijsche editie van de „New York Herald" was verschenen met het sensationeele bericht dat in 1925 een tractaat gesloten zou zijn tusschen Italië en Engeland, waarbij deze mogendheden Abessynië verdeelden Het blad voegde er vele bijzonderheden aan toe en stelde vast dat de geest van deze overeenkomst bij de drie-mogendheden-conferentie te Parijs als een onzichtbaren. doch belang rijken bondgenoot achter baron Aloïsi zal staan! De zaak is echter wel iets anders. Reu ter heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld en meldt dat er in 1925 tusschen Engeland en Italië nota's zijn gewisseld, waarvan het plan tot een accoord van dien aard werd geopperd Wie met dat voorstel voor den dag is gekomen wordt niet ge zegd, doch wel blijkt dat ook Frankrijk er van op de hoogte was. Overeenstemming werd niet verkregen en van een tractaat dus geen sprake. Italië zal met krachtiger bewijzen moeten komen om van deze ge ruchten eenigen steun te ondervinden. ITALIË. Begrafenis van minister Razza. De plechtige bijzetting van het stoffe lijk overschot van minister Razza en zijn metgezellen, die verleden week bii de vlieg ramp nabij Cairo om het leven zijn ge komen zal in den namiddag van Maandag 19 Augustus te Rome geschieden. De lijken zullen naar Italië worden ge bracht door den kruiser „Diaz" die gis teren te Alexandrië is aangekomen. De voorzitter van de kamer en den se naat heeft de familie van minister Razza namens het geheele Italiaansche volk zijn, deelneming met den tragischen dood van den minister betuigd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1