LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 10 Augustus 1935 Redactie1507 Directie en Administr 2500 LAND- EN TUINBOUW. MARKT BERICHTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Olstermlddag 3 uur: 761. Hedenmiddag 2 uur; 769. telegrafisch weerbericht. Itdegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De BUdt. Hoogste stand 767.6 te Rennes. Uagste stand 748.5 te Seydlsfjord. Verwachting tot den avond van 11 Aug.: Zwakke tot matige, later -wellicht toe- tmende Westelijke tot Zuidelijke wind. cenemende bewolking. Later waarschijn- jk regen of onweer. Aanvankelijk Iets inner. buitenlandsch weerbericht. h, Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt. De depressie, die gisteren zware regen en iweer in het Noorden en lichte regen In Zuiden bracht, is snel Oostwaarts ge- rekken en wordt gevolgd door een matige jüng bij Schotland. De hooge drukking reidde zich uit. Op de Brltsche eilanden de lucht gedeeltelijk bewolkt maar In tiotland betrokken met regen. Ook aau Noorsche kust valt regen. Zweden heeft ideeltelljk bewolkte lucht met regen- slen. In Noord-Dultschland ls de lucht trokken en valt hier en daar lichte gen. In het OoSteh ls het nog zeer warm dreigt onweer. Het Zuiden heeft op tant! weer. Frankrijk en Duitschland rbben windstil weer. De algemeene toestand wijst op regen- Jen. afgewisseld door belangrijke opkla ren met normale zomertemperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. luur voonm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). Huur 's tnldd.: 19 gr. C. (66 gr. F.). OOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. tal. te 11 u. 46 «n.; nam. te 12 u. 10 m. Voor Maandag, ferm. te 1.2 u. 18 m.; nam. te 12 u. 37 m. WATERTEMPERATUUR. „Zweminrichting „Poelmeer". Middags 12 uur:. 21 gr. c. Zweminrichting „De Zijl". 'fMiddags 12 uur: 21 gr. c. Zweminrichting „Braassemermecr". Middags 12 uur: 22 gr. c. licht op voor fietsers e.a. kterdag: 9.08 n.fn.'tbt 5.03 v.m. Zondag: 9.08 n.m. tot 5.04 v.m. ministr1eel bezoek aan maastricht. De ministers H. J. C. H. Gellssen en L. Deckers brachten een bezoek aan aastrlcht en bezochten daarbij het tonomisoh-technologisch Instituut. BIJ 'e gelegenheid deelde minister Gelissen Ude dat het H.M. de Koningin heeft be- »gd den directeur van het Instituut mr. N. H. M. Geelen te benoemen tot Rld- K In de Orde van Oranje Nassau. HET dreigend conflict in de tilburgsohe wollenstoffen- industrie. De Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse Mft inlichtingen gevraagd aan de par- '101. betrokken bij het dreigend conflict de TUburgsohe Wollenstoffenlndustrie. UIT NED. OOST-INDIË. 'lexstreis gouverneur-generaal SERANG, 10 Aug. (Aneta). Van 11 tot Augustus zal de Gouverneur van West- een dienstreis naar Bantam maken, ■We ter voorbereiding van de komst van Gouverneur-Generaal ln September. Z°unfie wordt tevens dienstbaar raiaakt aan bespreking van diverse an- e aangelegenheden. marine-eskader te batavia. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). Van 29 iu? a-s' tot 2 September zal een -sader bestaande uit de „Java", jtvt„rt" en „Van Nes", benevens de 1W-E XV en K XVI in de haven van "long-Priok vertoeven. de nieuwe president van het 8°0g militair gerechtshof LHDITENZORG, 10 Aug. (Aneta). Mi. E. de russische sfinx. (Nadruk verboden). De belangstelling voor het raadsel, dat het Russische volk heet, neemt ln verschil lende kringen toe. Over de bron van die belangstelling zou het een en ander te zeg gen zijn wij zien de oorzaak van die belangstelling in de economische, sociale, cultureele en psychische ontreddering van onzen tijd maar dat is een onderwerp op zich zelf. Hier volstaan wij met het vaststellen van het feit zelf. Hoe echter het raadsel van de Russische sfinx op te lossen? Hoe te weten te komen, wat het Russische volk denkt en voelt? De meest primitieve vorm ls: een reis naar Rusland te maken. Duizenden trekken naar dat land; zonder kennis van de taal, overgele verd aan de bolsjewistische gidsen (alle gidsen zijn ln Rusland agenten van de communistische overheid en van de G.p.Oe), worden de tourlsten, zonder dat zij er iets van merken, een werktuig in de handen van de handige regisseurs, die de bolsjewiki zijn. Het oordeel van de „witte" Russen, van de mensehen dus, die actief deel hadden genomen aan den burgeroorlog aan den kant van de tegenpartij, is in de meeste gevallen ook slechts ten deele juist en bovendien zijn de „witten" niet zonder vooroordeel, wat volkomen begrijpelijk is. De eenlge manier, een oplossing voor het raadsel van de sfinx te vinden, is met Russen te spreken, die uit Rusland ont vluchten of op een andere manier naar het buitenland zijn gekomen, naar hun uiteenzettingen te luisteren, Doch ook on der deze vluchtelingen, die steeds duizen den malen beter den toestand kennen dan een bultenlandsche journalist zelfs na een verblijf van jaren te weten kan komen, zijn er verbitterden, wier meening dus partij dig ls. Van de mededeelingen van de Russen, die wij den laatsten tijd gesproken heb ben, nemen wij bij voorkeur die, welke van kringen komen, die door de revolutie niet benadeeld waren, die de revolutie onvoor waardelijk aanvaarden. Óp deze wijze heb ben wij een verzameling buitengewoon belangwekkende mededeelingen verzameld, Wij willen hier op grond hiervan het een en ander over de opvattingen van de Rus sen zelf vertellen. Al deze Russen, zonder éénige uitzonde ring. beschouwen de bolsjewiki, de tegen woordige heerschers van Rusland dus, als een plaag (onder vier oogen, wanneer zij niet bevreesd zijn, dat geheime agenten van de G.P.Oe. het gesprek kunnen afluis teren, gebruiken zij nog sterkere woorden: beulen, moordenaars enz,; dat doen zoo wel sovjet-schrijvers als ingenieurs, arbei ders en ambtenaren). Het volk wordt ln Rusland onderdrukt. Al die menschen lachen om de nalevlteit van de Westersche journalisten en tourlsten, die na een ver blijf van een paar weken zich verbeelden iets van het Russische probleem te hebben begrepen. Doch ook de „witte" Russen, de émlgré's dus, weten er niet veel van, zoo beweren de vluchtelingen. Ondanks de ellende, de onderdrukking, jiet gebrek, den honger enz, is de Russische boer, de Rus sische arbeider, de Rus uit het volk ln het algemeen in de jaren na de revolutie en den burgeroorlog sterk gegroeid. In de zeventien jaren na de revolutie heeft het Russische volk veel beleefd, meer dan in de vorige eeuw, dat heeft een onuitwlsch- baren stempel op het Russische volk ge drukt. Het onderwijs in tegenwoordig Rusland is slecht, dat is een vaststaand feit De sovjet-scholen geven veel minder dan de scholen vóór de revolutie gaven, maar er zijn nu veel meer scholen. Het gevolg hiervan is, dat terwijl vroeger naast elkaar menschen met veel beschaving en men schen zonder eenige beschaving leefden, waarbij de beschaafden een dun laagje vormden, terwijl de onwetenden, ware bar baren, de overweldigende meerderheid van de bevolking uitmaakten, tegenwoordig een op veel lager niveau gevormde mensch is ontstaan, die echter een sterk verspreid verschijnsel is geworden. De „intelligent sia" (de klasse der intellectueelen)wier beschaving den Westerling vóór den oor log verbaasde (vooral vergeleken bij de onwetende massa), ls verdwenen, maar het peil van de massa ls gestegen. Of dit een voordeel dan wel een nadeel ls, zullen wij niet bespreken. Het bleef echter niet bij die zeer geringe „geleerdheid" (practlsch komt ze neer op het kunnen lezen en gebrekkig daarby en met hanepooten een briefje te kun nen schrijven, dat van fouten wemelt), daarnaast groeide het zelfbewustzyn van den boer en den arbeider. Dat heeft niets met bolsjewisme uit te staan, het is een voudig een gevolg van die stormachtige zeventien jaar, die de menschen dwong over alles na te denken. De schryver van dit stuk kent de Chineezen niet, maar hij is overtuigd, dat iets dergelijks ook in China waargenomen kan worden. Dat zelf bewustzun brengt mede, dat de onderdaan van Stalin zyn afhankeiykheid sterker voelt dan de onderdaan van den tsaar, maar hy is overtuigd, dat ln de geheele wereld het ruwe geweld heerscht, dat recht slechts een uiting van macht en geweld ls. Dat hebben de bolsjewistische propa gandisten den Rus goed weten ln te pren ten. Vroeger gebeurde het op het platte land in Rusland vaak, dat de boeren afge zanten naar Petersburg zonden, die de militaria. BUITENZORG, 10 Aug. (Aneta). - Tot luitenant-kolonel ls bevorderd de majoor J. G. K. Kemerling; tot majoor de kapi tein A. Hamming. w?^se'ink, raadsheer in het Hoogge- van Ned.-Indië, is benoemd tot tot™" van hel Hoog Militair Gerechts- officieele benoemingen. BUITENZORG, 10 Aug. (Aneta). - Tot assistent-resident zyn benoemd de con troleurs B.B. I. J. H. P. Ie Cocq d'Armand- ville en H. J. de Groot. het steunfonds voor inheemsche behoeftigen. BATAVIA. 10 Aug. (Aneta). Het Alge meen Steunfonds voor Inheemsche be- hoeftigen, onder presidium van mevrouw De Jonge, ontmoet van alle zyden de grootste medewerking. overheid om „waarheid" (d.w.z. rechtvaar digheid) moesten vragen. De afgezanten werden onderweg door de politie aange houden en in een gevangenis geworpen. Tegenwoordig zyn er ln Rusland dergelyke naïevelingen niet meer te vinden. Recht dat zijn machinegeweren, gassen, tanks enz. Dat weten de Russische boeren nu goed. Een van de gevolgen van het groeiende zelfbewustzyn van de boeren en van de onderste lagen van de bevolking in het algemeen, ls het verdwynen van den eer bied voor autoriteiten, hooggeplaatste per sonen e.d. Het gevolg hiervan is, dat de bevolking den indruk heeft, dat zy het is, die per slot van rekening de ontwikke ling bepaalt. De regeerders en hun G.P.Oe. kunnen duizenden menschen neerschieten, zy kunnen de ontwikkeling vertragen, maar die ontwikkeling zelf is het werk van de massa. Er valt natuurlijk het een en ander op die opvatting van den Rus uit het volk aan te merken, maar wij willen hier alleen de heeschende opvatting weer geven en ons van elk commentaar onthou den. Onder de meer beschaafden heerscht nu in Rusland de overtuiging, dat de Russi sche beschaving van vóór den oorlog, de beschaving der edellieden en welgestelden, iets wel heel belangryks was, maar dat het niet de moeite waard is over het verdwy- nen er van te klagen. De massa leest nu graag de oude Russische schrijvers, ver werkt ze op een eigenaardige wüze, tracht die werken als bouwsteenen te gebruiken voor het scheppen van een nieuwe bescha ving, die een volkomen ander karakter zal dragen dan de vooroorlogsche. Dat heeft hoegenaamd niets met de bolsjewiki uit te staan, alleen een onwetende Westersche journalist of tourist kan denken, dat die nieuwe Russische beschaving, welke nu ln Rusland ontstaat, het werk der bolsje wiki is. Neen zeggen de Russen, die naar het buitenland weten te ontkomen, het is onze schepping, de schepping van den ont waakten Russischen boer, Russischen ar beider. En, als alle menschen, die midden in een scheppenden arbeid staan, hebben zy een overdreven voorstelling van de waarde van hetgeen zy scheppen, zyn zy overtuigd, dat 'het Russische volk (al weer: niet de bolsjewiki, niet de „sovjets", zooals de „deskundige" touristen gelooven, maar het Russische volk, de massa) ge roepen is de wereld te vernieuwen. Het oude geloof ln de messianistische roeping van het Russische volk leeft dus voort, zij het in een anderen vorm. Onder de „witten", de reactionnaire émlgré's, heerscht de overtuiging, dat het Russische volk naar hen verlangt, hun terugkomst verbeidt. Dat is natuuriyk onzin. De Russische massa wil niets van een herstel van den vooroorlogschen toe stand weten. De massa geeft zich terdege rekenschap van alle nadeelen van het tegenwoodlge regime, zy verwenscht de tegenwoordige heerschers en zou verheugd zün als zy ze kwyt zou kunnen raken, maar zy wil geen terugkeer van het oude. De vooroorlogsche toestanden en verhou dingen zyn voorgoed verdwenen en kee- ren nooit meer terug. Dat is de algemeene overtuiging van de Russische massa, zooals ze niet in gesprekken met touristen en bultenlandsche journalisten (die overigens geen Russisch kennen en niet in staat zijn de meening van het volk te. vernemen) tot uiting komen, maar in gesprekken bin nenshuis, onder vier oogen, waarbij het sovjet-regime en de bolsjewistische re geerders aan een vernietigende critiek onderworpen worden. De algemeene indruk van dergelyke ge sprekken is als volgt: de Russische bevol king wil niets van een herstel van het oude regime weten, zy is desnoods bereid de radïcaal-burgeriyike groepen (zoo iets als hier de vryzinnig-democraten) te dul den, maar verder naar rechts wil zij niet gaan. Van den anderen kant voelt zy voor Stalin c.s. lang niet die „teere" gevoelens, welke sommige bultenlandsche journalis ten (die ln het algemeen de gave bezitten, dingen te zien, die alleen in hun verbeel ding bestaan) meenen te hebben waarge nomen. Waarin de positieve opvattingen van de massa bestaat, weet niemand. Die positieve opvattingen zyn uiterst vaag, ze bevinden zich in een stadium van wording. Dat ls de oorzaak, waarom de bolsjewiki, ondanks hun impopulariteit (om een zachte uitdrukking te gebruiken), zich weten te handhaven. De ontwaakte massa weet nog zelf niet, wat zy eigeniyk wil, zy heeft geen min of meer duideiyk geformu leerde wenschen, zy kan alleen critiek uit oefenen. Bovendien heeft de massa voor- loopig nog geen eigen mannen voortge bracht, die in staat zouden zyn de vage gevoelens en wenschen der massa een vasten vorm te geven, die de dragers van den volkswil zouden worden. De massa weet, dat het sovjet-regime niet deugt, maar zy weet niet, wat ze in plaats daar van zou kunnen plaatsen, omdat de bols jewistische propagandisten by die massa een onuitroeibaar wantrouwen tegen de Westersche democratie hebben weten te wekken. Schouderophalend spreekt de Rus over persvryheid, over democratische in stellingen e.d., waarby hy in de meeste gevallen die persvryheid niet kent, weinig of niets van de democratische staatsinstel lingen afweet. Eerst nadat de gevoelens en bpvattingen van de massa vasten vorm zullen krijgen, zal de opbouw van Rusland op een nieuwe basis mogelijk worden. Dat nieuwe Rusland zal echter noch het tegenwoordige Sovjet- Rusland zijn, noch het vooroorlogsche Rus land De Russen zelf zijn overtuigd, dat zy een nieuw woord zullen zeggen, dat zij de geheele menschheid een voorbeeld zullen geven hoe het wel moet. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) voor kleine tuinen. Aardbeien, frambozen en Japansche wijnbessen. Nu de aardbeienoogst weer is afgeloopen worden de bedden terdege schoongemaakt. Hierby worden de ranken afgesneden en maken we den grond tpsschen de planten voorzichtig los. We hebben nu een mooie gelegenheid om nieuwe bedden aan te planten. Immers ontstaan aan de ranken jonge plantjes, waarvan de oudste nu reeds flink wortels hebben gemaakt. We kunnen deze van de ranken afsnijden, voorzichtig met een kluitje opnemen en gebruiken voor nieuwe aanplanting. Het verdient wel aanbeveling ze eerst dicht bijeen op een goed bemest rabat uit te planten. Bij droog zonnig weer kunnen we ze daar door scher men en gieten, spoedig aan den groei brengen en hebben we in het najaar de beschikking over krachtige planten. Door dat we dan leeggekomen land hebben van de zomergroenten kunnen we er een ge schikte plaats voor uitzoeken. We planten op een afstand van 30 tot 40 c.M. De plan ten worden met kluit overgebracht opdat ze weinig zullen ïyden. Bedden die reeds eenige jaren bestaan en een mindere op brengst gaan geven ruimen we liever op. Op deze plaats kunnen we dan nog andy- vie teelen, waarna we dezelfde plaats des- gewenscht opnieuw kunnen beplanten met jonge aardbeienplanten. Goede soorten zijn: Deutsch evern, Mad. Lefèbre, Mad. Moutot, Jecunda en Sieger. Een goede herfstdrager ls Le Perle. Deze soort bloeit nu weer en draagt vrucht totdat de vorst er een einde aan maakt. De vruchten zyn echter niet zoo smakelijk als de vroege soorten. Ook de frambozen zyn weer af gedragen. Om een flink stevig gewas te krygen voor het volgend jaar, snyden we de afgedragen takken nu by den grond af. Om mogeiyk erop voorkomende planten ziekten te vernietigen worden deze ver brand. Indien al te veel jonge scheuten aanwezig zyn, worden deze naar behoefte gedund. De overige worden aan stokken of draad losjes vastgebonden. Een goede opvolgende oogst geeft nu de Japansche wynbes. Deze nog weinig geteelde vrucht- soort maakt ranken ter lengte van 3 tot 4 M„ waaraan nu trossen oranjeroode bes sen voorkomen. De vruchtjes zyn niet al leen zeer smakeiyk, maar hebben gelukkig geen hinder van het frambozenwormpje (larve van kever). We telen de wynbes aan 'n langen stevigen stok of aan muur of schutting. De krachtige jonge scheuten, die er nu aan voorkomen, sparen we zorg vuldig. Evenals bij frambozen sterven de stengels, die nu vrucht geven in den win ter af. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De situatie in den veehandel wordt thans nog verergerd door de droogte. De weilanden zien er zeer dor en kaal uit en vooral het hooge land heeft erg van droogte te lijden. De maand Augustus, door den landman vanwege den groei veelal betitelt als de tweede Meimaand, zal dus wat regenwater moeten brengen, anders ziet het er voor de weideryen heel slecht uit. Op 't huidig tydstip is er slechts een drang wat te verkoopen, zoo wel gebruiksvee als slachtvee, terwyi de kooplust byna tot het nulpunt is ge daald. Toch waren de aanvoeren op de gebruiksveeafdeellngen ln de afgeloopen week minder groot dan de vorige week. De lage pryzen houden zulks tegen en bovendien loopt de melkgift door den slechten grasstand sterk achteruit, zoo dat Iedere boer op 't oogenblik zyn pro ductie zeer gemakkelyk kwijt kan. Boter en kaas zyn ook regelmatig vast in prys. We beschouwen het dan ook zoo, dat wan neer de grasstand wat gunstiger wil wor den en er dus pok wat minder slachtvee zal worden aangeboden, de gebruiksvee- pryzen wel weer wat zullen oploopen. We noteerden deze week voor prima zware kalf- en melkkoeien f. 140f. 160 en al weinig hooger. De mindere klassen f. 80 f. 130 per stuk. Ook het jongvee ging ln prys terug. Guste vaarzen f.90f.110. Pinken f60—f. 70. Voor graskalveren zon der schetsen is haast geen vraag. Voot de slachtbank werd f. 12f 25 betaald. Slachtkoeien, een onveranderde trage handel met zeer lage pryzen. Beste kwa liteit van 600—700 pond geslachtgewicht noteerden slechts f. 125f. 130 en f. 150 f. 160 per stuk. Voor de slagers komt er echter 20% crisisheffing en accijns bij. Voor de weiders ls na aftrek van alle kosten het weidgeld meestal nihil. Het crisisblikvleesch doet zware concurrentie aan. De Wolveemarkt was deze week ook weer „stemmingloos". Belgie en Frankrijk namen met het warme weer heel weinig af. De exporteurs verbruiken de concen- ten liever bij koeler weer en nemen dus geen risico. De prijzen voor oude scha pen varieerden van f. 12f. 15. Zuiglam- meren f. 7—11 en weide- of fokschapen f. 9—f. 13 per stuk. De varkenmarkt was nog zeer vast van toon. 1920 en 21 cent per pond levend gewicht, doch in verband dat er nu met de duurte veel minder ge slacht wordt, zal er van verdere verhoo ging wel geen sprake zyn. Wy raden dus aan voor deze pryzen de slachtrype var kens te verkoopen. VAN DER S. LEIDEN, 10 Augustus, Botermarkt. Fabrieksboter prima f. 1.54 per KG.; aanvoer 1020 KG.); Boerenboter prima f. 1.441.50 per KG. Handel matig. Turfmarkt van 510 Augustus. Aan voer lange turf 140.000 stuks. Prijzen van f. 7f. 8 per 1000 stuks. LEIDEN 9 Augustus. Noteering Coöpe ratieve Groenten-, Fruit- en Bloemenvei ling-Vereen. „Leiden en Omstreken". Andijvie per 100 stuks f. 0.500.90; Kro ten f. 0,701.60; Komkommers f.12; Bloemkool I f. 2.8018.60; Bloemkool II f. 1.50—9.70: Roode kool f. 4.40—5.70; Groene kool f 1.401.50; Meloenen f.4 31; Pieterselie f. 0.601.10; Kropsalade f. 0.50—1.30; Selderie f. 0.30—2.60: Bleek- selderie f. 12—13; Uien f. 1; Wortelen f. 2 —3.20; Rabarber f. 0.50; Perziken f. 1—8; Snijboonen per 100 kilo f.3—14; Stokboo* nen f.612; Pronkboonen f.36; Stam- boonen f.3—8: Tuinboonen f.12; Dop erwten f.14—23: Postelein f.2—5: Spina zie f.310, Tomaten A f 48.20B f.4— 9.40; C f. 2.40—6.40; CC f.2—3; Uien f.3; Wortelen f. 1. AARLANDERVEEN, 9 Augustus. Eieren- veiling. Kipeieren f. 2.703.30; Kaas 12— 20 ct. per pond. Volgende week geen vei ling. ALPPHEN, 9 Augustus. N.V. Tuinbouw veiling „Alphen a. d. Ryn". Heerenboonen per 100 KG. f. 69.20, Snijboonen f. 3.80—9.30; Postelein f.3— 3.60; Seldery per 100 bos f. 0.20—1; Peen f.2—3; Kroten f.2—3.60; Andyvie f. 1—2; Kropsla I per 100 stuks f. 0.50—1.80; Kom kommers f. 1.20—1.80; Bloemkool I f.2— 11; Roodekool f. 6.10; Meloenen f.20—33; Bessen per lOOpond f. 68. Elerenveiling, Aanvoer 5000 stuks. Kip eieren f. 2.80—3.40; Eendeieren f.2. BOSKOOP, 9 Augustus. Coop. Ver. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos: Juliana 2530 cent; August Noack 12—14 ct.; Steward 20—30 ct.; Wendland 16—20 ct.; Claudius Pernet 16—18 ct.; Columbia 1013 ct.; Goldïn Ophelia 7—9 ct.; Hadley 1015 ct.; Rosa- landia 812 ct,; Ellen Poulsen 1417 ct.; Paul Gram pel 12—19 ct.; Else Poulsen 15 20 ct.; Gloria Mundi 1523 ct.; But terfly 9—13 ct.; Marcel Royer 8—12 ct.;, Gemengde rozen 69 ct. Diversen per bos: Clematis Prins Hen drik 70 ct.; idem Durandi 2735 ct.; Idem the President 20—30 ct.; idem L. Azur- stern 40 ct.; Anjers 6—9 ct.; Dalia's in soorten 817 ct.Lelie's 4065 ct.Le- gustrum 12 ct.; Delphinium 4 ct.; Gla diolen in soorten 812 ct.; Chrysanten gr. bicemig 1.10—1.20; Perziken per stuk 34 cent. KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 Augustus. Groentenvelling. Aardappelen, groote per kist van 25 KG. f. 0.50—0.80; Idem Drie lingen f 0.20—0.30; Bloemkool I p. 100 f 16 50—21.70; 2de soort f. 5.6011.40; Peen per 100 bos f.2—3.80; Peen per kist f 0.30—0.45; Sla per 100 f. 0.500.60; Ra barber f. 2.10—2.40; Kroten p. 100 bos f. o.901.30; Uien p. 100 KG. f. 1.802.10. LEIDERDORP. 9 Augustus. Aanvoer 4000 stuks. Kippeneieren f. 2,80—3.30 per 100 st.; Boter f. 0.65—0.80 p. pond; Kaas f0 140.22 p. pond; Kippen f. 0.35—0.55 per stuk; Hanen f. 0.30—0,70; Korüjnen f. 0.151.20; Duiven f. 0.110.16. NOORDWIJKERHOUT, 9 Augustus. Velling „De Eendracht". Dubbele heerenb. f. 0.580.79; Snyboo- nen f. 0.30—1.05; Enkele heerenb. m. dr. f. 0.50—0.85; Enkele heerenb. z. dr. f. 0.60 1.00; Stokheerenb. f. 0.901.15; Tuin boonen f. 0.25—1.05; alles per zak van 10 kilo. Aanvoer 4000 zakken. RIJNSBURG, 9 Augustus. Eigenheimers f. 0.40—0.70 per kist; Bloemkool I f. 1623 per 100; Bloemkool II f. 612; Sla f. 0.70 per 100 krop; Peen f. 2—3.50 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN, 9 Aug. Bloem kool 2—12 ct. p. stuk; meloenen 5—34 ct. p. stuk; sla 50—90 ct. per 100 krop; sny- boonen 30—65 ct.; prinseboonen 50—60 ct., Idem z. draad 70 ct.; witte pronkboonen 15 ct. per 10 kilo; fijn 1.70—2; fynbaster 7080 ct.; baster 53 ct.; Grof 2736 ct.; bommen doorgedraaid stippel 25—26 ct. p, 25 kilo. STOMPWIJK, 9 Augustus. Blesse Paard. Aanvoer 5623 eieren. Heneieren f. 1.55; Kipeieren f. 2.70—2.90; Eendeieren f.2.70. TER-AAR, 9 Augustus. Centrale Veiling. Snyboonen f. 0.43—0.77; Princesseboonen f.0.75—1.00; Peulen f. 1.30; Witte Pronkers 18—32 cent; Spekboonen 43 cent; Dub. stahboonen f. 0.50—0.85; Postelem 2—5 ct.. Peen 2 cent; Rabarber f. 1.00; Andijvie 8 15 cent; Selderij f. 1.00; Sla f. 0.60—1.70; Bloemkool IV»12 cent; Komkommers f. 0.70—1.40; Tomaten 2—5 cent; Augur ken Fyn f. 1.50—1.90; Fyn basterd f. 1.00; Basterd f.0.75—0.90: Grof A f. 0.65—0.69; Grof f. 0.28—0.35; Stippel 26 cent. VEUR, 9 Augustus. Engelsche komkom mers le soort f. 1—1.80; 2e soort f. 1; wan kleurige f1Gele komkommers le soort f 1—1.70; 2e soort f.1; Kropsla le soort f. 0.50—0.80; Peen f. 3.10—5.20; Bloemkool le soort f. 7.30—14.80; 2e soort f. 3.50 6.90: uitschot f. 1.50—2; Tomaten midd. f 2 90-^3.80; gr. ronde f. 2.504; 2e soort f. 2.40—3.10; 3e soort f. 1.10—1.50; bonken f.22.10; Andyvie per 100 f. 0.501; Spi nazie per 4 kilo 14—38 cent; Postelein f. 3.504.60; Rabarber per 100 bos f.13; Snijboonen f. 7.20—9.90; Spercieboonen f. 4,80—7.30; Prei f.1—1.60; Seldery f. 0.70 —1.30; Tuinboonen f.4—5; Doperwten f.7—11; Appelen f.7—14; Peren f.5—15; Pruimen f. 2.503; Meloenen f. 1149; Druiven f.21—24; Roode en Witte Bessen f. 7—11. WESTLAND, 9 Augustus. Westlandsche Snyboemenveiling. Anjers f.1.50—f. 4.00; Gerbera 3.10— 3.50; Gladiolen 0.201.00; Dahlia 0.50— 1.90; Tritema 1.00—1.30; Zinnia 0.70— 2.70; Pulling 11.00, alles p. 100; Lil. Aura- turn 2.70; Amaryllis 5.006.00; Jap. Lelies 2.503.20, alles p. 100 kelk; Plumosa 613, Sprengeri 25, beide per bos. Veilingen van den Bond „Westland" van 9 Augustus. Tomaten A 0.60—1.05; B 40—90; C 0.30— 1.00; CC 3060, alles p. bak; Komkom mers 1.002.60 p. 100; Meloenen I 1326; id. II 316, beide per stuk; Blauwe drui ven 32—40: Witte 38—58; Alicante 32—39; Colman 43; Maroc 3641; Andyvie 40; Bloemkool 2.504.00; Roode bessen 58; Dubb. Boonen 2838; Snyboonen 510. Veilingen van den Bond „Westland" van 9 Augustus. Aalbessen rood 820; Witte 6; Zwarte 15; Aardbeien 4065; Druiven blauw 36 46; Colman 36; Witte 2775; Emile Royal 37; G. Champion 4456: Muscaat 57; Snyboonen 58; Pruimen 3460, alles per Kg.; Tomaten A 74—94; B 39—53; C 56— 96; CC 2556; Bonken 2834; Dubb. boo nen 2538; Handappelen 817; Postelein 3; Stoofappelen 6; Tafelappelen 810: Tafelperen 9—15, alles p. Kg.: Bloemkool 56; id. II 23; Netmeloenen 1621; kleine 312; Vygen 25Vs; Suikermeloe- nen 2235; id. II 1218; Perziken I 6 tot 7%; id. II 2>/2—5; id. Ill 1—2, alles per stuk; Rhabarber 1.102.60 p 100; Seldery 0.90—1.20; Kroten 0.802,50; Komkom- mres 1.102 60, alles p 100; Champions 1.10 p. Kg.; Moerbeien 61 p. Kg.; Carbon- kels 32 p. st.; Annanas 2027 p. St.; Sla 70 p. 100. 3—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3