76>té Jaargang DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 No. 23120 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD v PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. p«r regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling rWoensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd.) nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE POLITIE. van den hoofdagent g. van vugt. De heer G. van Vugt. In tegenwoordigheid van superieuren, tollega's en vele minderen is gistermiddag a de groote theoriezaal van het politie- toeau het zilveren jubileum gevierd van ».s hoofdagent G. van Vugt. die reeds jaren werkzaam ls aan de afdeellng Jjondere wetten". Mat de jubilaris met zijn familie was (mnengeleid. werd het eerst het woord [eroerd door den voorzitter van het Jubi- iumfonds den heer J. Zwart, die zelde dat rae dag niet alleen 'n feestdag is voor den jobilaris. maar ook voor het korps. Spr. is fivan overtuigd, dat de woorden van har telijke waardeering, welke hij hier uit breekt, het gevoelen van het geheele korps jegens den jubilaris vertolken. Uit eigen herinnering weet spr. hoe hoofd agent van Vugt als weinig anderen de lunst verstaat om tegenover zijn minde ren zijn prestige hoog te houden en toch iriendschappelijk met hen om te gaan, «ardoor hij, als het ware, spelenderwijs un hen gedaan kreeg, wat vele anderen niet zouden hebben bereikt. Als een tast- taar bewijs hoe 't korps den persoon en de wrkzaamheid van den jubilaris op prijs ■telt. bood spr. hem namens allen een lichtkroon aan met den wensch, dat hij deze nog vele jaren zal mogen gebruiken. Namens de collega's voerde hoofdagent day het woord, die wees op de prettige n uiterst kameraadschappelijke verhou ding, waarin de jubilaris steeds met de andere hoofdagenten heeft samenge werkt en hem als blijk van vriendschap een tafelkleed aanbood. Tenslotte sprak nog de rechercheur van der Veen namens het personeel van de afdeeling „bijzondere wetten", die ook ge tuigde van de prettige samenwerking en den jubileerenden chef een rookstandaard overhandigde. De jubilaris dankte allen voor hun aan wezigheid, in het bijzonder de sprekers 'oor hun waardeerende woorden en ge schenken en beval zich bij voortduring in aller vriendschappelijke samenwerking aan. Gisteravond heeft een deputatie uit de afdeeling Lelden van den R.K. Bond „St. Michael" den jubilaris te zijnen huize een uezoek gebracht, waarbij hij door den geestelijken adviseur, kapelaan Dorbeck werd toegesproken onder aanbieding van een geldsbedrag onder couvert. BEGRAFENIS Mr. H. W. C. J. DE JONG. Onder zeer groote belangstelling is gis- termiddag op de Algemeene Begraafplaats 'e Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen onzen oud-srtad- Eenoot, mr. H. W. C. J. de Jong, nadien advocaat en procureur aldaar, oud-lid van oeJJ Voogdijraad en het Bureau voor Con sultatie bij den Hoogen Raad der Neder- 'anden. De overledene, die tot voor ruim 15 jaar geassocieerd was met mr. W. de Clercq, aimer heeft zich tijdens zijn Leidsch ver wijf op verschillend terrein verdienstelijk gemaakt, o.a. als secretaris van het college an curatoren van het Gymnasium, als estuurslid der Maatschappij voor Toon- VnuTi, a's bestuurslid van het Leidsche de v i s' a's bd van de Commissie voor volksbijeenkomsten en als organisator ...J ontspanningsavonden voor militairen idens de mobilisatie. Aan de groeve werd achtereenvolgens die. °°rd gevoerd door zijn tegenwoor- dr:;n compagnon, jhr. mr. J. van Doorn het mr' B Spier uit Rotterdam namen; mr o°'Isul,atiebureau voornoemd, door iiltèou ™ersheim Ezn namens redactie er jtJh,üK von het .Weekblad van het Notterrt door mr' W' A- c- van Dam ui' ham.„ als vr'end en door mr. Zaayer ns be Leidsche Vriendenclub uit 1901. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij Kon. besluit is voor het studiejaar 19351936 benoemd tot rector-magniflcus der Rijksuniversiteit alhier prof. mr. A. S. de Blécourt. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr A. C. F. L. Buschkiel te Wassenaar tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de hydrobiologie. AUTO-BOTSING. Vanmorgen in de vroegte zijn op het kruispunt BreestraatRapenburg een per sonenauto, komende uit het Noordeinde en bestuurd door den garagehouder H. C. A. uit Utrecht en een vrachtauto van de firma S., komende van het Rapenburg en bestuurd door den 40-jarigen J. K. H. al hier in volle vaart met elkaar In botsing gekomen. De oorzaak was, dat A, ten on rechte veronderstelde, dat H. die van rechts kwam! hem wel voorrang zou verleenen. De botsing was zóó hevig, dat de stuurinrichting van beide auto's defect raakte en beide wagens zwaar werden be schadigd. Wonder boven wonder kwamen de be stuurders er zonder letsel af. HET VERKEER IN DE SLEUTELSTAD. Een waardeerend oordeel. Onder het opschrift „De voetganger aan banden gelegd" lezen wij in „De Auto", het officieel orgaan van de Kon. Ned. Automobielclub o. m. het volgende: „Hoezeer wij ook met graagte den voet ganger zijn „oudste rechten" gunnen, moeten wij, als automobilisten, ons toch wel eens verwonderen over het feit, dat bij de talrijke, en ongetwijfeld goed bedoelde voorschriften en bepalingen, welke het moderne verkeer in veilige ba nen trachten te leiden, juist die voetgan ger buiten schot blijft. Dat wil zeggen, dat men hem niet of niet voldoende betrekt in het stelsel, dat men heeft ont worpen met het schoone doel onze straten en wegen zoo veilig mogelijk te maken. Leiden is een van de nog niet talrijke gemeenten, waar men deze lacune heeft gevoeld. En sedert eenige maanden is daar een verordening nopens het verkeer te land In werking, welke ook een artikel bevat voor den voetganger. Dit luidt als volgt: „het is voetgangers verboden op die openbare wegen of ge deelten van openbare wegen, welke door Burgemeester en Wethouders blijkens openbare kennisgeving zijn aangewezen, hetzij gedurende de daarbij aangegeven uren, hetzij te allen tijde, anders te loo- pen dan op het voor hen rechts gelegen voetpad". Voorwaar een loffelijk middel om wat meer orde in den chaos te scheppen, en den voetganger tegen zichzelf te bescher men. Ter uitvoering van deze verordening zijn op zeer vele plaatsen blauwe borden geplaatst aan de linkerzijde van de straat, waarop met een witte pijl vermeld staat met witte letters „voetgangers". Wellicht kan er verschil van meening ontstaan over de vraag of de borden niet verwarrend kunnen werken. Het woord voetganger is voor buitenlanders niet te begrijpen en misschien kan de pijl, eerder dan het woord aan den automobilist op vallen, en de meening vestigen, dat het verkeer rechts af wordt geleid. Maar het wil ons toch voorkomen, dat. aangezien er voor voetgangers geen aparte figuur aanduiding bestaat zooals voor het overige verkeer, vorm en kleur en ook het woord voldoende duidelijke aanwijziging vor men, eerstgenoemde vooral omdat zij analoog zijn aan de ronde blauwe borden met rijwielfiguur, welke een gecombineerd verbod en gebod inhouden, n.l. verbod op de rijbaan te rijden en gebod van het rijwielpad gebruik te maken. Alles bijeen kan de Leidsche maatregel o. i. als een nuttig en practisch voorbeeld voor vele andere gemeenten worden be schouwd". o DE VICTORIA REGIA BLOEIT WEER. Om belangstellenden gelegenheid te geven de Victoria Regia in den Hortus te zien bloeien zal de tropische kas heden- en morgenavond van 9 tot 11 uur toegan kelijk zijn tegen entree. Hoogstwaarschijnlijk ontluikt vanavond een bloem van de Victoria Regia en is de tropische kas dus op zijn mooist. Mocht dit tegen de verwachting eerst morgen avond het geval zijn, dan blijft de kas ook Zaterdagavond open. BRAND IN EEN POSTRIJTUIG. Gistermiddag rook de postconducteur, die dienst deed in den trein die hier om 16.35 aankomt, tusschen Den Haag en Lei den een sterke brandlucht. Bij aankomst aan het station gaf hij direct aan den chef kennis en toen bleek, dat door de sterke wrijving der wielen de onderzijde van het postrijtuig in brand was geraakt. Onmid dellijk werd het postriituig afgehaakt, op een zijspoor gerangeerd en de post uitge laden en overgepakt in den bagagewagen van den trein, die om 17.05 naar Amster dam vertrekt. DE ALGEMEENE TOESTAND. De reactie op Lavai's maatregelen De ongeregeldheden duren voort De ont wapeningsconferentie bijeengeroepen. Radicale maatregelen ondervinden al tijd bestrijding! Met bijna ongewone kalmte had het Fransche volk berust in de door Laval opgelegde 10 pet. korting op de salarissen omdat men vertrouwde op zijn belofte dat deze maatregel gepaard zou gaan met decreten tot beduidende verlaging van het levensonderhoud. Laval talmde echter even te lang (waarschijnlijk zullen bedoelde decreten vandaag of mor- men afgekondigd worden) om den com- munistischen onruststokers den wind uit de zeilen te nemen. Meerdere symptomen van ontevredenheid traden gedurende de laatste week aan den dog en de uitbarsting kwam tenslotte bijna gelijktijdig te Tou lon zoowel als te Brest en Havre, waar de zoogenaamde relletjes in werkelijkheid het karakter van volslagen muiterij heb ben gedragen! Gisteravond werd de materieele schade te Toulon, alleen al aan ingeslagen ruiten en verwoestingen in café's op meer dan vijftienduizend francs geschat. Uit Marseille zijn aanzienlijke verster kingen mobile garde en gendarmerie aan gekomen daar nieuwe betoogingen worden gevreesd. Besloten werd alle samenscho lingen in het openbaar te verbieden Even erg is de toestand In Brest, dat als het ware in staat van beleg verkeert. Aan het station en in de straten ziet men zwaar gewapende detachementen der mobiele garde en der marinetroepen. In de straten zijn de zaken voor een deel gesloten. Het plaveisel is op verschillende plaat sen opgebroken. Straatsteenen. die als projectielen tegen de'politie of voor den bouw van barricaden zijn gebruikt, liggen overal verspreid. Vernielde café-terrassen en ingeslagen ruiten, die tijdelijk met planken zijn dichtgetimmerd, bieden een troosteloozen aanblik. In het marine-arsenaal was gistermor gen een deel der arbeiders aan het werk gegaan. Op aanwijzing van de vakver- eenigingsleiders werd gistermiddag echter opnieuw gestaakt. De .Internationale" weerklonk op diverse plaatsen. Toen de arbeiders, die te werk zijn ge steld aan den pantserkruiser „Duinker ken" het werk neerlegden, liet de marine prefect dadelijk de alarm- en brandklok luiden en de werf sluiten. 4.000 arbeiders van de werf begaven zich daarop naar het Volkshuis, waar zij een bijeenkomst be legden. De arbeiders verlieten onmiddellijk de BEDEVAART ST. JEROEN. Hedenmorgen vertrok onder leiding van kapelaan Dorbeck een extra-tram met processiegangers naar Noordwijk, voor de jaarlijksche ééndaagsche bedevaart naar de martelplaats van St. Jeroen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: John. Pereboom Company, Hoofdstraat 15III, Sassenheim, export van bloembollen. Wijziging: Gebr. Boon, Woubrugge A Nr. 53, graanhandel en maalderij. De vennoot schap onder firma is d.d. 1 Juli 1935 be ëindigd. Het bedrijf wordt voortgezet door A. Boon. als eenig eigenaar, onder d<in naam: A. Boon. Soort van bedrijf thans: graanmaalderij en handel in graan, meel, kunstmest enz. Onze oud-stadgenoot, prof. dr. H. P. Damsté, oud-leeraar aan het Gymnasium hier ter stede, oud-privaat-docent aan de Leidsche Universiteit en van 19021930 hoogleeraar in het Latijn te Utrecht, wordt a.s. Zaterdag 75 jaar. Prof. Damsté was eertijds in de roeiwereld een zeer be kende persoonlijkheid; hij is eerelid van het Leidsche „Njord", dat hem nog altijd eert door zijn naam te schenken aan één van de booten. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit de generale kas een toe lage van f. 200.toegestaan voor den ar beid in de gemengde gezinnen hier ter stede. De slagerij van den heer Joh. Duin dam. van ouds gevestigd in de Koornbrug- steeg nr. 2 is in verband met den Stad huisbouw verplaatst naar den Hooge Rijn dijk 32. Eigenlijk is dit onjuist, want be halve den eigenaar is in het moderne slagersbedrijf niets terug te vinden, dat aan het ouderwetsche winkeltje herinnert. Het architectenbureau van de heeren ir. J. en L. van der Laan ontwierp de plannen voor de algeheele verbouwing welke werd uitgevoerd door den aannemer C. J. van Valderen. De prachtige winkellnstallatie is van de firma Bern Stevens het schilder werk van S, Duindam de twee electriscbe koelmachines van de N V F'^atroHsch al hier de stoffering van de firma Doove en de electrische lichtinstallatie van de firma Vocking. Tezamen hebben zü een slagersbedrijf geïnstalleerd, dat aan strenge hygiënische eischen voldoet. werkplaatsen en trokken in gesloten ge lederen naar het Volkskoffiehuis, waar be sloten werd. dat allen aanwezig zullen zlin bli de begrafenis van den man, die tijdens de onlusten van Dinsdag j.l. om het leven ls gekomen. De oorlogshaven van Brest is gesloten. De prefect van het departement Fi- nistère heeft iedere samenscholing in Brest en in de naburige gemeenten ver boden. Koffiehuizen en herbergen mogen slechts tot tien uur 's avonds open blijven. Te Le Havre is de bemanning van het mailschip „Champlain" in staking gegaan. Veertien uur was vergaderd over de 10 pet. verlaging der gage ide bemanning van de „Normandië" en de „Lafayette" waren daarbij tegenwoordig) waarna besloten werd het werk neer te leggen. Het ver trek van het schip moesl dus worden uit gesteld. waardoor 800 passagiers verhin derd zijn naar New York te vertrekken. Zij zijn te Le Havre voorloopig in de groote hotels ondergebracht. In Londen hadden zich gistermorgen op het Waterloo-station 250 reizigers ver zameld, die naar Southampton moesten worden vervoerd waar ze op de „Cham pion" zouden worden gebracht. Het kwam tot opgewonden scènes, toen den reizigers plotseling werd medegedeeld, dat de trein tengevolge van de staking in Le Havre niet zou vertrekken. Men moet afwachten hoe de toestand zich verder ontwikkelen zal. Het feit dat de koks der scheepvaartmaatschappij te Le Havre zich uitgesproken hebben voor hervatting van het werk wordt, volgens Reuter, als een aanwijzing beschouwd dat het conflict spoedig geregeld zal zijn. Ook de boeren blijken echter zeer ontevreden te zijn. Het bestuur der vereeniging tot beharti ging der belangen van de boeren, waarbij 499 boerenbonden uit Noord-Frankrijk zijn aangesloten, heeft een motie aangenomen, welke kenteekenend ls voor de stemming onder hen. Deze motie luidt als volgt: „De ernstige raadgevingen en waarschuwingen aan het parlement en aan de openbare meening, zijn zonder succes gebleven. Protestbetoo- gingen en verzoekschriften aan het par lement zijn reeds in normale tijden ver ouderde en ontoereikende middelen, doch in een revolutionnairen tijd, waarin wij sedert maanden leven, moeten zij volko men zonder uitwerking blijven. Wanneer de landbouwers gedwongen worden, hun oogsten tegen hongerprijzen van de hand te doen om hun verplichtingen na te ko men. zal het hun duidelijk worden, dat zij volkomen te gronde zijn gericht. Zij zijn vastbesloten niet meer den weg der doel- looze onderhandelingen en compromisop lossingen te bewandelen. Wanneer de dappere verdediging geen vruchten meer draagt, zijn zij vastbesloten alle maatregelen te treffen, welke hun wanhopige toestand noodzakelijk maakt. Zij hebben niets meer te verliezen en kun nen daarom alles wagen". Zondag komen de afgevaardigden der boeren te Amiens bijeen, waarbij defini tieve besluiten zullen worden genomen. Over het conflict tusschen Italië en Abessynië is weinig nieuws. De Grleksche diplomaat Politis blijkt zich gisteren te genover Laval bereid verklaard te hebben als vijfde arbiter op te treden. Voor de conferentie van drie wordt als datum 16 Augustus genoemd. In Engelsche kringen is gisteren weder om de kwestie van een uitvoerverbod van wapens naar Abessynië onder het oog ge zien. Tegen het einde van Juli was als motiveering voor de weigering tot het ver leenen van uitvoerlicenties aangevoerd, dat de Britsche regeering alles wenschte te vermijden, wat de laatste kans op een vreedzame regeling van het conflict in ge vaar zou kunnen brengen. Men acht het thans de vraag, hoe lang de op 25 Juli door Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis medegedeelde beslissing nog gehandhaafd zal kunnen blijven. Men neemt aan, dat op de driemogend- heden-conferentie de Engelsche vertegen woordiger Eden de Italiaansche aanspra ken op economische concessies in Abessy nië in elk opzicht zal steunen, doch zich zal verzetten tegen elke poging, Abessynië te dwingen tot gebiedsafstand of tot het opgeven van zijn politieke onafhankelijk heid. Volgens de „Star" hebben de bevoegde regeeringsautoriteiten te Londen met de plaatselijke Britsche autoriteiten In N.- Oost-Afrika verschillende maatregelen uitgewerkt om in geval van oorlog tus schen Italië en Abessinië de eerbiediging van de Britsche en de Egyptische neu traliteit door beide partijen te verzekeren. Eventueel zullen politie en militaire strijd macht aan de betrokken grenzen ver sterkt worden. Als het gevaarlijkste punt wordt de grens tusschen Abessynië en den Soedan beschouwd. Mitsdien zullen daarheen minstens 6 a 8 duizerfd man en een artillerie-brigade worden gezon den. Een andere vraag, die behandeld dient te worden, is het vliegen van Italiaansche vliegtuigen over Egyptisch en Soeda- neesch gebied, wat in oorlogstijd een neu- traliteitsschending zou zijn. Verder zal de Britsche Middellandsche Zee-vloot bijzon der op haar hoede moeten zlin vooral in verband met de dreigementen in de fas cistische pers ten aanzien van Malta. Uit Rome wordt aan de „Journal" ge meld, dat Lessona, de Italiaansche minis ter van koloniën, de berichten aangaan de ziekte onder Italiaansche troepen en BINNENLAND De Koninklijke familie in Schotland. (Binnenland, 3e Blad.) De Eerste Kamer over de nieuwe Ver* keerswet. (Binnenland, 3e Blad.) Alle werklooze gezinsleden van 15 jaar of ouder moeten zich laten inschrijven bij de arbeidsbemiddeling. (Binnenland, 3a Blad.) BUITENLAND De ongeregeldheden in Frankrijk. (Bul* tenland en Tel., le Blad.) Naar overeenstemming tusschen Polen en Dantzig. (Buitenland, le Blad.) De ontwapeningsconferentie wordt bij een geroepen. (Buitenland, le Blad.) ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN, arbeiders in Afrika tegenspreekt. Hij roemde de activiteit der Italianen in Eritrea en verklaarde, dat men daar in de laatste zes maanden meer had gedaan dan in de afgeloopen 50 jaren. Hij verklaarde voorts, dat Italië zich zou richten naar de verplichtingen van het verdrag van Londen van 1906, waar bij het zich verbond, in geen geval de watervoorziening van den Nijl te zullen beïnvloeden. De mobilisatie in Abessynië wordt nog steeds voortgezet. De hevige regenval maakt de troepenbewegingen evenwel uitermate moeilijk. De Ethiopiërs weten eigenlijk zelf niet, hoe groot de effectieven zijn die zij op dc- been zullen kunnen brengen. Waar schijnlijk echter zullen in totaal zeven honderd vijftig duizend man onder de wapenen komen. Niet al deze mannen zijn van geweren en munitie voorzien en slechts de helft hunner heeft een idee van legenorganisatie volgens Europeesch model. Gisteren zijn te Addis Abeba 3000 gas maskers, in Duitschiand gemaakt, aange komen en een zending van 20.000 gasmas kers zou zich vanuit Duitschiand onder weg bevinden. Geheel onverwachts is thans de ontwa peningsconferentie bijeengeroepen. Presi dent Henderson heeft den leden van het presidium medegedeeld, dat hij met het oog op de gebeurtenissen, welke sedert de laatste zitting hebben plaats gehad, be sloten heeft, het bureau tijdens de eerst volgende bijeenkomst, van den volken bondsraad bijeen te roepen, opdat het een algemeene bespreking van den tegen- woordigen toestand kan houden en een beslissing omtrent de toekomstige taak van de conferentie kan nemen. In de kringen van het voikenbondsse- cretariaat verluidt hieromtrent, dat men als datum den 13en September op het oog heeft. Om welke bijzondere redenen de bij eenroeping op dit. moment ls geschied, en welke doeleinden Henderson, die wellicht in direct overleg met de Engelsche re geering handelt nastreeft, is op het oogen blik niet bekend. In het conflict tusschen Dantzig en Polen is, naar in welingelichte kringen te Dantzig met nadruk wordt verklaard een ontspanning ingetreden, welke den weg heeft geopend naar een principieele op lossing van het geschil. Een wederzijdsch contact, dat de inlei ding van desbetreffende onderhandelin gen ten doel heeft, zou zeer binnenkort kunnen worden verwacht. Bij de onderhandelingen zou men van beide zijden ervan uitgaan, dat de gedu rende het conflict door beide regeeringen getroffen maatregelen door een oplossing van het geheele probleem op grondslag van een eerlijke overeenkomst moeten worden vervangen. Het te Dantzig verschijnende orgaan van de N.SD.A.P.. de „Dantziger Vorpos- ten", geeft uitdrukking aan de vaste hoop, dat nu de gespannen stemming is ver dwenen, de aanstaande onderhandelingen tusschen Dantzig en Polen, zullen worden gehouden op een basis, welke de bestaan de tegenstellingen geheel zal ophelderen. VEREENIGDE STATEN. De stembusoverwinning der republikeinen. De stembusoverwinning van den republi kein Risk op Rhode Island is ook door het eindresultaat niet in het minst verkleind. Risk verkreeg 45.189 stemmen, zijn demo cratische tegencandidaat daarentegen slechts 34.012 stemmen. Van 'oeteekenis is in dit, v-rband dat de democratische meer derheid in November 1934 21.000 stemmen bedroeg. Democratische kringen noemen de overwinning van Risk het eerste volks oordeel over Roosevelts nieuwe plan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1