De heer E. Vernède 40 jaar burgemeester van Voorschoten. AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 6 Augustus 1935 Derde Blad No. 2311& 7Bsle Jaargang Zijn gemeente huldigt hem op hartelijke wijze. VRAGENRUBRIEK. Die schele Hoofdpijn De Heer G. L. Walter t O Hedenmorgen vond onder groote belangstelling de huldiging plaats van den heer Vernède ter gelegenheid van zijn 40-jarig burgemeesterschap van Voorschoten. - Hierboven de heer en mevrouw Vernède temidden van autoriteiten en familie leden tijdens de Raadszitting van hedenmorgen. De gemeente Voorschoten heeft zich he- i den in feestgewaad gestoken. Van de mees te woningen wappert de nation, driekleur, ter eere van 't feit, dat het hoofd dezer ge meente, Burgemeester E. Vernède, heden den dag herdenkt, dat hij veertig jaren lang zijn beste krachten heeft gewijd, zijn lersoon heeft gegeven en zijn inzichten ïeeft verdedigd voor den groei en bloei ran de gemeente. Op buitengewone wijze en ran verschillende, de meest uiteenloopen- de, kanten is dit heden tot uiting gekomen, is de jubilaris op ondubbelzinnige wijze ge huldigd. Om halfelf kwam de raad in openbare rergadering bijeen onder leiding van wet houder J. A. Mens. Mevrouw Vernède Koster had met de familie eveneens plaats Idiomen in de raadzaal, terwijl voor de publieke tribune stoelen waren geplaatst cor het gemeentepersoneel en ambte aren. Nadat de zitting was geopend, waarbij de roorzitter zich met een speciaal woord van welkom richtte tot mevrouw Vernède en de familie, werden de notulen der vorige ver- padering uitgesteld tot de volgende zitting. Vervolgens werden de heeren wethouder C. Egglnk en W. A. A. J. Baron Schimmel- rnninck van der Oye verzocht den jubl- aris binnen te leiden en terwijl alle aan wezigen zich van hun zetels verhieven nam de Burgemeester plaats te midden van den raad. Hierna sprak wethouder J. A. Mens de tavolgende rede uit. Rede wethouder Mens. Jubileerende Burgemeester, Mevrouw Vernède en familieleden, Edelachtbare Heeren, leden van den gemeenteraad. Zoo is dan eindelijk de dag aangebroken! waarnaar gij, jubileerende Burgemeester en voorzitter van den gemeenteraad, familie leden en ook wij, leden van den raad, ver langend hebben uitgezien. Toen ik, namens den raad in November 1935, bij gelegenheid van uwen zeventig sten verjaardag de eer had U te compli menteeren in deze zaal, heb ik U tevens gezegd dat ik op voornoemden datum niet in tien breede wilde uitweiden over al dat gene wat in den loop der jaren onder uw bestuur alhier in deze gemeente tot stand is gekomen, daar ik hiervoor een andere gelegenheid wilde afwachten. Thans is het Z.00 ver. Immers het Is heden, juist op liezen dag 40 jaren geleden, dat het wijlen H.M. Koningin Emma, Regentes der Ne derlanden, behaagde, U te benoemen tot Burgemeester dezer gemeente en aldus het burgerlijk gezag In uwe handen werd ge geven. Reeds eenige jaren hadt gij alhier ge werkt als Secretaris der gemeente onder Burgemeester De Kempenaar. Toen Hare Majesteit Konüigin Emma U benoemde tot Burgemeester van Voorscho ten, telde de gemeente niet meer dan 2600 inwoners, bij de viering van uw 25-jarig jubileum 4500 zielen en thans telt onze gemeente 6400 zielen. De begrooting der gemeente in 1895 bij tw ambtsaanvaarding bedroeg f. 20.000. Gemeentebedrijven had men destijds nog biet. Het eindcijfer der begrooting van den gewonen dienst bedraagt thans f. 280.000. De raad dezer gemeente telde in die da gen 7 raadsleden thans 11. Ik meen dat bij vwe benoeming tot Burgemeester, de raad vergaderde in het Ambachtshuis, destijds toebehoorende aan wijlen jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde; het Secre tarie der gemeente was destijds in de loka- ■en achter de woning, die thans bewoond Wrdt door den heer C .Grundeken, in de Schoolstraat, welke lokalen thans zijn ge degradeerd tot koeienstal. Doch al spoedig werd door de gemeente het gebouw aan gekocht, wat thans dienst doet als kan toor der gemeentebedrijven, om te worden ingericht tot Raadhuis der gemeente. In "«ere jaren is dit gebouw vergroot door de raadzaal te verbouwen. Tot aan 1926 heeft b gebouw als Raadhuis dienst gedaan, voorschoten was bij uwe benoeming tot furgemeester nog verstoken van gas, wa- en electriciteit. Onder uw bestuur is in "ff gemeente in het jaar 1907 gesticht het ï^ntelijk gasbedrijf. Het gas werd be- trih van gemeente Leiden en gedis- door onze gemeente aan de in- in n Dlie ^aren 'ater in 1910 werd t-rS? gemeente gesticht een eigen wa- voor wat in dien 'lid een unicum was Welt»66?. kleine gemeente als de onze en tenao.j inS zeker niet zonder strijd is paara gegaan, doch uw inzicht in deze zaak is gebleken juist te zijn geweest. Ook de woningbouw (voor werkmanswoningen) had uwe sympathie. Immers in 1917 werd gesticht de Voorschotensche Bouwvereeni- ging en gebouwd een 58-tal woningen met een gemeentelijk badhuis, aan welken bouw uw naam is verbonden en op voorstel van wijlen wethouder C. Eggink Sr. werd deze bebouwing geheeten „Burgemeester Vernèdepark", zoodat deze stichting aan het nageslacht zal toonen uwe liefde voor dezen bouw. In 1928 was uitbreiding nood zakelijk en een 20-tal woningen werden bijgebouwd. In het jaar 1925 werd door den raad dezer gemeente besloten tot den bouw van een nieuw Raadhuis aan den Leidsche- weg alhier en op 15 November 1926 werd dit monumentale Raadhuis officieel in ge bruik genomen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Een Raadhuis dat een sieraad is voor de gemeente en als zooda nig zal kunnen dienst doen voor de ko mende geslachten. Toen werd tegelijkertijd de openbare school gebouwd. Het electri- citeitsbedrijf werd onder uw bestuur ge sticht in het jaar 1926, zoodat thans onze gemeente voorzien is van alle gemakken voor het moderne leven van dezen tijd en vatbaar is mede door hare gunstige ligging en door de gemakkelijke vervoermiddelen voor een groote uitbreiding, zoodra de tijdsomstandigheden maar even beteren. Uit de opsomming van deze stichtin gen blijkt wel zeer duidelijk uw werkzaam leven, maar ook uwe groote administra tieve kennis in gemeentezaken is ons be kend en niet alleen aan ons. Ook Hare Majesteit Koningin Wilheimina en hare Regeering hebben immers in 1920 bij uw 25-jarig ambtsjubileum uw werken be loond door een koninklijke onderscheiding, door U te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Is het wonder dat wij behoefte gevoelen U op dezen voor U glorieuzen dag, nu gij den dag herdenkt dat gij 40 jaren lang den schepter hebt gezwaaid in onze ge meente en als voorzitter van onzen raad, U op dezen dag te huldigen en te danken voor uw werk in het belang der gemeente en voor den bloei der gemeente, die ons allen dierbaar is? O, ik weet wel dat uw werk zeer ver schillend wordt beoordeeld en ook u de cri- tiek niet bespaard is gebleven. Maar dat kan ook niet anders en vooral in deze tij den van depressie. En daarom is het wel eens goed dat vanaf deze plaats wordt ge zegd dat gij steeds onze gemeente zuinig hebt beheerd en de lasten der burgerij zeer zeker sterk zijn verzwaard, maar geheel en al buiten uw schuld. De schuld daarvan moet gesteld worden op rekening van de huidige wereldcrisis. Het is ook voor U. die steeds de gemeentefinanciën zoo goed hebt behartigd op uw leeftijd een tegenvaller deze in zulk een staat te zien. Ik meende dit ook even te moeten rele- veeren, daar ik gezien mijn lang raadslid en wethouder zijn, nauw met U in contact ben gekomen. Dus meen ik wel bevoegd te zijn tot het uitspreken van een oordeel. U is geweest in die jaren voor onze gemeente „Een man van groote beteekenis". God heeft U al die jaren een goede ge zondheid doen genieten, wat een zeer groo te weldaad is, en U in staat gesteld uwe werkzaamheden goed te kunnen vervullen. Den laatsten tijd vielen er schaduwen op uwen weg en velen waren bevreesd dat de viering van Uw jubileum hierdoor schade zou lijden. Doch zie, het licht verdreef we derom de schaduw tot onze groote' vreugde en U werd in staat gesteld dezen dag in goeden welstand te mogen herdenken. Wij complimenteeren U op dezen merk- waardigen feestdag, U, Uwe echtgenoote, kinderen en familieleden en wij hopen dat God geve, dat gij nog vele jaren met vreug de op dezen dag zult mogen terugzien als een dag, die onvergetelijk voor U zal zijn. Hooggeachte jubilaris, wij wenschen U geluk op dezen dag en spreken daarbij den welgemeenden wensch uit. dat God U schenke een goede gezondheid in de laat ste periode van Uw ambtelijk leven en een rustigen ouden dag, wat gij ten volle door uw werkzaam leven hebt verdiend en dat gij nog vele jaren moogt worden gespaard voor uwe echtgenoote en kinderen en steeds verheugd moogt terugzien op de jaren, waarin gij Burgemeester van Voor schoten waart. Nadat de raadsleden den jubilaris en zijn familie hadden gelukgewenscht sprak Bur gemeester E. Vernède het volgende woord Van' dank. Dankwoord van den burgemeester. Mijne Heeren, Op een dag als deze ben ik vervuld van gevoelens van groote dankbaarheid. Dank baar ben ik in de eerste plaats het Opper wezen, die mij zoovele jaren heeft gespaard en mij tot voor korten tijd de kracht en de gezondheid heeft gegeven om zonder zelfs eenmaal een raadsvergadering te verzui men, mijn taak te volbrengen. Alleen en kele weken geleden ben ik voor de eerste maal ernstig ziek geworden, van welke ziekte ik echter, dank zij de rust en het verblijf in de gezonde berglucht, zoo goed als hersteld tot u mocht wederkeeren. Ver volgens dank ik van ganscher harte den heer Mens, die mij namens U zoo hartelijk heeft toegesproken. Toen ik in Augustus 1895 door H.M. de Koningin-Regentes werd benoemd tot Burgemeester van Voorschoten zag de ge meente er gansch anders uit dan thans. Gebrekkige petroleumverlichting in plaats van gas en electriciteit, geen waterleiding, een in vele opzichten onvoldoend Raadhuis. Zoo zou ik kunnen doorgaan en op het ge mis aan volkswoningbouw wijzen, alsmede op de gebrekkige verbinding door een stoomtrammetje, dat eenmaal in het uur naar Leiden en tweemaal per uur naar Den Haag reed. Destijds telde de gemeente ongeveer 2600 inwoners. Maar genoeg, de ouderen zullen zich dit alles nog wel her inneren. Het is alleen om door vergelijkin gen een duidelijk beeld te geven van de vooruitgang van de gemeente in die 40 jaren, dat ik dit alles in uwe herinnering terugroep. Ik ben dankbaar, dat ik heb mogen me dewerken om ons dorp vooruit te brengen en zich te doen aanpassen aan de eischen van den modernen tijd. Maar ik wil er toch nadrukkelijk op wijzen, dat dit niet tot stand zou zijn gekomen zonder den steun, dien ik daarbij heb mogen ondervin den van de wethouders en van den ge meenteraad. En dat deze mij daarbij zoo krachtig hebben gesteund was een gevolg van het groote vertrouwen, dat zij altijd in mij hebben gesteld. En dit vooral stemt mij zoo dankbaar op een dag als heden. Nooit heb ik van hen een onaangename bejege ning ondervonden. Was er verschil van meening dan trachtten wij tot overeen stemming te komen en altijd was het het belang der gemeente, hetwelk wij daarbij als richtsnoer namen, zonder dat ooit per soonlijke beweegredenen op den voorgrond stonden. Zoo hebben wij te zamen de ge meente bestuurd, bijgestaan door een voor treffelijk korps ambtenaren en tot den huidigen dag heeft de tijd, doorgebracht in de vergaderingen van B. en W. en van den Raad tót mijn aangenaamste uren be hoord, vooral wanneer er belangrijke zaken aan de orde waren, die voor de burgerij van gewicht waren. Dankbaar stemt mij ook het vertrouwen, dat ik steeds van de zijde der burgerij heb mogen ondervinden. Heb ik met haar tij den van groote welvaart mogen doorma ken, ook de schaduwzijde van den ellen- digen distributietijd mogen wij niet ver geten. Wel is waar bleef toen eenig ge mopper niet uit, maar toch mag ik zeggen, dien geheelen tijd nog eens overziende, dat de burgerij zich in haar lot heeft geschikt en dat de verstandhouding tusschen over heid en haar goed gebleven is. En thans zitten wij helaas weer in het moeras. Tot ons leedwezen kan het gemeentebestuur weinig doen om de heerschende werkloos heid op te heffen en moet de burgerij de lasten dragen, die voor de gemeentekas daaraan verbonden zijn. Konden wij vroe ger fier op ons poststempel zetten „lage belastingen" thans hebben wij die belas tingen moeten opvoeren gelukkig echter nog niet zoo hoog als een aantal andere ge meenten, die reeds op rijkssteun zijn aan gewezen en noodlijdend zijn geworden. Laten wij de hoop niet verliezen dat, wanneer eenmaal weder betere dagen aan breken, in Voorschoten de elementen aan wezig zijn, die haar weder tot grooten bloei zullen brengen. Op één punt zij het mij vergund nog even 1 te wijzen. Ik heb altijd getracht zooveel mogelijk met de burgerij mee te leven. Een Burgemeester behoort m.i. vooral het ver- eenigingsleven zooveel mogelijk te steunen en te bevorderen En daarom is het mij een voorrecht geweest van zoovele vereenigin- gen medeoprichter en bestuurslid te zijn I geweest. Daardoor krijgt men rechtstreeks contact met de Inwoners en leert men de gevoelens kennen, die daar leven bij de burgerij, terwijl men de tot standkoming van allerlei nuttige instellingen als daar zijn: Groene Kruis, Boerenleenbank, Bur gerwacht, Woningbouwvereeniging, e.a. kan bevorderen. Ook daarbij heb ik altijd de medewer king en de steun van de burgerij mogen ondervinden. Moge dit in den korten tijd, dat ik nog aan het hoofd der gemeente zal staan, zoo blijven, dan zal de laatste tijd, dat ik mij nog aan de belangen van onze dierbare gemeente mag wijden voor mij een hoogst aangename tijd zijn. Aanbieding van het huldeblijk. Na afloop der openbare raadszitting be gaven alle aanwezigen zich naar de hai van het raadhuis, waar de heer A. P. Schram de Jong namens de gemeente ambtenaren en gemeentepersoneel een plaquette aanbood ter plaatsing bij den ingang van het raadhuis. De heer A. P. Schram de Jong sprak hierbij als volgt: Hooggeachte burgemeester. Toen eenige maanden geleden plannen gemaakt wer den om dezen dag op feestelijke wijze te herdenken, besloten alle ambtenaren en het personeel in dienst van de gemeente I en van de bedrijven, de hoofden van de O.L. scholen met het onderwijzend perso neel, waarbij zich nog enkelen aansloten, die vroeger in dienst der gemeente ge weest waren, u gezamenlijk te huldigen. Het is mij nu bijzonder aangenaam u uit ons aller naam onze hartelijke geluk- wenschen te mogen aanbieden met het bijzondere feit. dat u heden 40 jaar lang burgemeester dezer gemeente geweest zijt. Hetgeen u in al die jaren voor de ge meente gedaan hebt. is zooeven door wet houder Mens reeds op uitvoerige wijze ge memoreerd, mij blijft daarom slechts over u hartelijk dank te zeggen voor de wijze waarop gij steeds onze belangen hebt be hartigd. die bij u aan zulke goede handen waren toevertrouwd. Door de goede verstandhouding, die steeds tusschen u en het ambtenarencorps gedurende uw geheele ambtsvervulling heeft geheerscht. werden de werkzaam heden steeds met genoegen verricht. Om voor u een blijvende herinnering aan dezen dag te bedenken was niet mak kelijk. te meer omdat persoonlijke cadeaux door u niet gewenscht werden. Dank zij de welwillende houding van de alhier ge vestigde Kon. Ned.Edelmetaalbedrijven, zijn wij er in geslaagd een gelukkige oplossing te vinden n.l. een plaquette met uw beel tenis, die geplaatst kon worden bij den ingang van 't, raadhuis, dat alhier op uw initiatief is verrezen en die niet alleen een sieraad van dit gebouw zal uitmaken, maar waardoor ook bij het binnentreden, wan neer gij uw ambt eens niet meer zult ver vullen. de herinnering aan u steeds zal worden levendig gehouden. Ik hoop. dat ons blijk van waardeering ook uw goedkeuring zal kunnen wegdragen. De burgemeester antwoordde als volgt: M. Schram de Jong. Ik stel het op hoo- gen prijs, dat ook de ambtenaren dezer gemeente, waartoe ik reken het geheele personeel in dienst der gemeente, blijk hebben willen geven van belangstelling in dezen dag. Dat zij daarbij hun gelukwenschen ver gezeld deden gaan van de aanbieding van een geschenk als deze plaquette is mij bijzonder aangenaam en gaarne aanvaard ik dan ook namens de gemeente deze ver siering van het raadhuis. Voor zoover ik dit nu reeds kan beoor- deelen komt het mij bijzonder geslaagd voor en doet het de K. N. fabriek van de N.V. van Kempen. Begeer en Vos en spe ciaal den heer Fleur onzen dorpsgenoot alle eer aan. Ik zie er in een beeld van saamhoorig- heid van het ambtenarenkorps en mij, waartoe ik immers als gemeente-secretaris ook behoor. Dit heb ik altijd als een eer gerekend, want als burgemeester boven dit korps ge plaatst mag ik zeker verklaren: ons korps ambtenaren van hoog tot laag heeft zich steeds onderscheiden door ijver en plichts betrachting. Het was een groote zeldzaam heid. dat iemand tot, de or.de moest worden geroepen en bij allerlei gelegenheden is gebleken welk een uitstekende geest onder u heerscht. Moge dit zoo blijven in het belang der gemeente, die wij allen dienen en ook al zijn de tijden voor u minder gunstig denk er aan dat wij om uit den nood te komen bereid moeten zijn om offers te brengen en dat dikwijls onze medeburgers er nog veel slechter aan toe zijn dan wij, hetgeen ik u niet nader be hoef uiteen te zetten. Aanvaardt dan mijn hartelijken dank voor uw gave en moge deze tot in lengte van dagen getuigenis afleggen van de groote sympathie tusschen u en mij. Ten slotte bezichtigden de aanwezigen de plaquette en was het eerste gedeelte der herdenking afgeloopen. De middagfeestviering. Omstreeks 2 uur maakten de schoolkin deren zich op om in gesloten gelederen naar het raadhuis te gaan voor de ont hulling van het monument, dat aangeno men werd namens de burgerij van Voor schoten en waar zij na de onthulling een toepasselijk lied zongen onder leiding van den heer S. S. Leppink, met medewerking van den heer G. C. Verrips (piano). J. J, H. te L. Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Overveen, Bloe- ntendaal, Ruïne van Brederode, Velsen, Beverwijk, Wijk-aan-Zee, Totaal 48 K,M. Wijk-aan-Zee, Beverwijk, Nauerna, Zaandam, Amsterdam, Diemerbrug. Weesp, 's-Graveland, Hilversum, Lage Vuursche. Totaal 69 K.M. Lage Vuursche, Soestdijk, Soest, Birk- hoven, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthui zen, kruising 1606, Garderen. Totaal 43 K.M. Neem gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie en bestrijk daarmede gelijkmatig het tentdoek. Laat goed drogen opeen plaats, waar de lucht goed kan toetreden. V. d. H De secretaris van A.D.O. is de heer J. C. Leifis, Soestdijksche kade 104, Den Haag. H. M. te O. Leiden, Utrecht. Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Gel- dermalsen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Dungensche brug, Veghel, Erp, Gemert, Bakel, Deurne. Totaal 153,5 K.M. RECLAME- 8507 die telkens Uw dag vergalt «oo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals s Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumorrf-y AKKER.CACHETS BEKEND ONDERWIJZER TE KATWIJK AAN ZEE. Zooals reeds gemeld, overleed gister middag in den ouderdom van ruim 83 jaar; de heer G. L. Walter, een bekend onder wijsman in de gemeente Katwijk. De nu overledene werd den 13den Dec. 1851 te Amsterdam geboren, waar hij zijn opleiding voor onderwijzer genoot, en waar hij als zoodanig eenige jaren werk zaam was. Hij behaalde achtereenvolgens de hoofdakte en de akten voor Fransch, Duitsch en Engelsch. In December 1883 werd hij benoemd tot hoofd der Openbare Mulo School te Katwijk aan Zee, in den volksmond bekend als de „Fransche school" Onder zijn bekwamen leiding ging er wel dra van die school een hooge roep uit en De Heer G. L. Walter. uit vele plaatsen uit den omtrek, tot zelfs uit Den Haag en Scheveningen, stroomden indertijd de leerlingen toe om van het door hem gegeven onderwijs te genieten. Met veel succes werden leerlingen klaar ge maakt voor Kweekscholen, H.B.S., Gym nasium en Machinistenschool. De overle dene was ook jarenlang leeraar aan de Rijksnormaalschool te Katwijk a. d. Rijn in de Nederlandsche taal, waar hij specia list in was. Van de vreemde talen heeft hij zich in 't bijzonder op het Engelsch toege legd; daarvoor heeft hij eenigen tijd ge studeerd aan de Universiteit te Londen en daar voor die taal de hoogste graad ge haald. Sedert 20 jaren genoot de heer Walter van zijn pensioen. De. begrafenis zal plaats hebben Donder dagmorgen a s. om 11 uur op de Begraaf plaats alhier. A. B. te L. Leiden, Utrecht, Amers foort, Voorthuizen, Milligen, Apeldoorn, Appen, Voorst, Zutphen, Warnsveld. Lochem. Totaal 152,4 K M. A. J. D. te O. Leiden, Den Haag. Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zeven bergen, Standdaardbuiten, Oudenbosch, Oud-Gastel, Kruisland, Wouw, Bergen-op- Zoom. Totaal 110 K.M. v. K„ te L. Zonder dat de werkgever er iets van bemerkt, zal de moeilijkheid niet opgelost kunnen worden. Op voorzich tige wijze zal met dezen de zaak besproken dienen te worden. N. N., te L. Als er een testament is, kan toch niet alles aan anderen vermaakt zijn. U hebt in elk geval recht op de legi tieme portie. De grootte daarvan hangt af van het aantal kinderen. G. V.. te L. Voor de derde loonklasse bedraagt de premie 40 ets per week. J. A„ te L. De Rijn ontspringt op den St. Gothard en eindigt te Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9