DE REDE VAN DR. COLIJN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 5 Augustus 1935 DE MEENING VAN DE PERS. BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. AGENDA. BURG. STAND VAN LEIDEN O De Nieuwe Rotterdamsche Cït. (lib.) constateert, dat de radiorede van den Minister-President geheel gespeend was van politiek. Het blad schrijft o.m.: „Zeker, er zullen teleurgestelden zijn, met name onder degenen, die verwacht hadden, dat minister Colljn in de radio zijn nieuwe kabinetsprogram zou uiteen zetten. Maar deze verwachting leek ons van den aanvang af absurd. Het kabinet moge na de gebeurtenissen van verleden week een extra-parlementair kabinet zijn geworden, en eenige interne reorganisatie en revisie hebben ondergaan, het is toch niet zoo ver buiten ons parlementaire systeem komen te staan, dat het nu zijn program en zijn plannen geheel buiten het parlement om tusschen het volk zou gaan werpen. Terecht heeft minister Co- lijn er dan ook op gewezen, dat tot be kendmaking van de voornemens van het gereconstrueerde kabinet zich binnenkort, bij de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal een gelijke gelegen heid zal voordoen. Hiermede wordt dan tevens dit voor deel verkregen, dat niet dadelijk weer de poorten werden geopend voor nieuw poli tiek geharrewar, waarmee sommige groe pen gaarne hun voordeel schijnen te doen. Het ls maar al te waar, dat het land op het oogenblik vóór alles behoefte heeft aan rust en persoonlijke zelfbeheersching. Hierin culmineerde 's ministers rede, en men mag aannemen, dat de „overstelpend velen uit alle lagen der maatschappij en uit bijna alle politieke partijen", waarvan de minister gewaagde, en die hem hun bijval hadden betoond, ook deze aanma ning tot rust met groote instemming zul len hebben gehoord. Rust. en wij, die hier iets verder kunnen gaan. dan de minister, zouden er bij willen voegen, besef van politieke verantwoor delijkheid. Zonder een ook in dit opzicht groeiend besef, zal toch een gezonde basis voor rust moeilijk zijn te verkrijgen. Het is ontstellend geweest, zoozeer als met name een groot gedeelte van de roomsch- katholieke pers enkele gunstige, zij het wat laat komende, uitzonderingen niet te na gesproken en de roomsch-katholieke Kamerfractie van dit besef afzijdig zijn gebleken. En het lijkt ons een groote zwakheid ln de fractie, dat haar voorzitter zich in die beweging zonder verantwoor delijkheidsgevoel heeft laten meesleepen. Het moge waar zijn, dat de fractie zich van de vorming van het kabinet af daar tegenover vrij heeft gehouden, en dus voor het kabinet geen directe medeverantwoor delijkheid had, als Kamerlid bestaat er toch ook nog zooiets als verantwoorde lijkheid tegenover het land, en de gevol gen, die niet de politieke partij en haar belangen van een Kamervotum kunnen ondervinden, maar de gansche landsge- meenschap kunnen hebben te ondergaan. Dat de roomsch-katholieke Kamerfractie en de heer Aalberse zich dit tevoren niet hebben gerealiseerd, is benauwend, en men huivert bij de gedachte, dat de heer Aalberse met zijn kabinetsformatie zou zijn geslaagd, en de verantwoordelijkheid voor de algemeene landsbelangen zou zijn gaan dragen." De Standaard fa.-r.) geeft een over zicht van de rede en wijst er op, dat men zich in de komende maanden behoort, te herinneren, dat er tusschen de zes groote fracties geen overeenstemming bestond, terwijl een samenwerking tusschen s.-d. en r.-k. door laatstgenoemden niet be geerd werd. Men zal daaruit de passende conclusie moeten trekken. Het Kabinet, aldus het a.-r. hoofdor gaan, staat voor een zware taak, maar de leiding rust in de handen van een man, die ook weer blijkens zijn Radiorede ootmoed paart aan kracht." DE POLITIEKE TOESTAND. DE R.-K. FRACTIE ZAL HET REGEERINGSPROGRAM AFWACHTEN. De S. D. A. P. wil Kamer-ontbinding. Zaterdag vergaderde in het gebouw der Tweede Kamer de Roomsch-Katholieke Tweede Kamerfractie ter bespreking van den politieken toestand, Ingetreden door de ambtsaanvaarding van de leden van het extra-parlementaire kablnet-Colljn in zijn huidige Samenstelling. Overwogen werd o.m. de vraag, of er aanleiding ls tot den voorzitter der Tweede Kamer het verzoek te richten, de Kamer bijeen te roepen. In verband met de mededeeling in de radiorede van dr. Colljn, dat het kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou mededeelen, werd het van de zijde der Kamerfractie juister geacht, behoudens bijzondere omstandigheden, deze mede deeling af te wachten en dan te over wegen of het wenschelijk ls, in de Kamer voor te stellen, de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden of wel een Interpellatie aan te vragen. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft een manifest uitgevaardigd met het opschrift: „De Politiek en de crisis". Hierin wordt herinnerd aan de jongste politieke gebeurtenissen ln ons land. Het betoogt, dat de Tweede Kamer slechts 37, ten hoogste 41 voorstanders van de poli- tiek-Colijr: telt. Sociaal-democraten en Katholieken zijn te zamen ln de Kamer 50 mandaten sterk en ln het land is de aanhang der S D A P. nu veel grooter dan uit de sterkte van haar Kamerfractie blijkt. Dr Colljn heeft nu opnieuw de leiding in de regeering. Conflicten in de D Nederlander (c.-h.) ls niet voor nemens zich reeds thans te begeven ln een beschouwing over de rede. „Maar wij stellen er prijs op, zoo gaat het blad voort, thans reeds uitdrukking te geven aan onze bewondering voor deze rede. Naar opzet en bouw was zij inder daad meesterlijk. Een betere verdediging van het regeeringsbeleid kan men zich moeilijk denken. De spreker heeft, waar het voor hem op aankomt duidelijk en on omwonden gezegd zonderen anderen te kwetsen, terwijl niemand de rede gehoord ban hebben zonder dat zij af en toe een glimlach bij hem wekte. En hij ls er naar onze meening volkomen ln geslaagd de rust en de verzekerdheid, die zijn spreken kenmerkte op zijn toehtx>rders over te brengen. Daarenboven was de rede van een klaren eenvoud, die een waarborg is, dat zij de breede lagen van ons volk heeft kunnen bereiken. Wij kunnen het slechts betreuren, dat de regeering niet meer gebruik maakt van dit middel om zich tot ons volk te wen den. In den persoon van den minister president beschikt zij over iemand, die het op waarlijk volmaakte wijze weet te han- teeren. Zullen nu de stormen, die het puDlieke leven in deze dagen beroeren, zich plotse ling stillen, althans tot den derden Dins dag van September? Wij gelooven niet, dat ook dr. Colljn zelf dat zal verwachten. Het kan niet uitblijven, dat er in de pers over deze rede nog wel het een en ander te doen zal zijn. Maar voor het geval ook wij ons daarin zullen moeten mengen, willen wij dat niet doen zonder eerst uitting te hebben gegeven aan onze waardeering voor deze rede, die ons in onze sympathie voor den persoon van den minister-president slechts heeft kunnen versterken." De Tijd (R.-K.) schrijft o.a.: „Bittere teleurstelling dat ls inder daad de rede geworden, die door de micro foon opheldering en verzoening door het heele land had kunnen verspreiden, maar die ondanks de goedbedoelde aanspo ring tot vastberadenheid, eendracht en kalmte de vaagheid en de onrust ver meerderd heeft. „Het Kabinet wacht de samenwerking met de Kamer met vertrouwen af, ver klaarde dr. Colljn. Is er reden voor dit vertrouwen? Werd de basis voor de be geerde samenwerking reeds gelegd? Of heeft de formateur, tijd winnende, ook ïaad gewonnen, om tegen het najaar deze onontbeerlijke basis gereed te hebben? Zijn rede deed uitkomen, dat hij met het nieuwe extra-parlementaire Kabinet sterk staat, omdat de vorming van een parle mentair was mislukt. Hij spele evenwel niet op de onderlinge onmacht van de partijen. Er zouden verrassingen mogelijk zijn, die de sterkte van dit Kabinet maar als zeer tijdelijk toonen." De Residentiebode noemt de radio-rede een woord op zijn pas als aan moediging en geruststelling van 't volk. Maar wat de oplossing van het conflict betreft, blijven we even wijs als we waren. Uit deze verklaringen blijkt immers nu duidelijk, dat het nieuwe Kabinet aller minst zekerheid heeft, dat het ook wer kelijk zal kunnen regeeren. 't Is wel een nieuw Kabinet, maar is het nu zóó ver anderd, dat het nu wel kan regeeren, zon der dat het 't vertrouwen der meerderheid bezit? Of heeft de minister toch, zij het dan maar uit persoonlijke besprekingen, voldoende redenen om aan te nemen, dat de Katholieken het vertrouwen nu zullen schenken? Het ls te hopen, maar zeker heid ls er allerminst. En het gevaar voor een herhaling van 1925 dreigt. Kamer kunnen niet uitblijven. De regee ring dient er zich rekenschap van te ge ven, dat voortzetting van de politiek-Co- lijn ln strijd is met het Inzicht en den wil van de volksmeerderheid. Daarom moet het volk geraadpleegd worden. Het oogenblik ls gekomen om uitvoering te geven aan wat het kablnet- Colljn zelf heeft overwogen: Kameront binding! De kiezers zullen dan uitspraak kunnen doen tusschen het kabinet-Colijn en de tegenstanders van zijn politiek. Zij zullen dan in de Kamer kunnen brengen een groote meerderheid voor positieve welvaartspolitiek. Op die meerderheid kan dan worden gevestigd een krachtig Ka binet van Herstel. Aldus de korte inhoud van het manifest. Naar wij vernemen, heeft tusschen de Regeering en den voorzitter der Tweede Kamer nóch rechtstreeks, nóch door tus- schenkomst der griffie der Kamer, over leg plaats gevonden omtrent contact van de Regeering met de Kamer. Den voorzitter der Tweede Kamer heeft den 31sten Juli de mededeeling der Re geering bereikt, dat deze geen behoefte had aan het afleggen eener verklaring ln de Tweede Kamer. Naar de „Msb." uit betrouwbare bron verneemt, is het de bedoeling, dat het be- zulnlgingsontwerp in October ln de Ka mer zal worden behandeld, zoodat de daarin voorgestelde maatregelen nog op 1 Jan. 1936 effect zullen kunnen sor- teeren. o HISTORISCHE TENTOONSTELLING OUD LEEUWARDEN. Heden ls in het Friesch Museum te Leeuwarden de tentoonstelling eeopend, gewijd aan de geschiedenis van de Stad Leeuwarden, welke naar aanleiding van de herdenking van het 500-iarig bestaan van Groot-Leeuwarden is ingericht door het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde. MINISTER GELISSEN AAN HET WERK. REORGANISATIE VAN HET WERKFONDS. Industrie-financiering. De Limb. Koerier schrijft dat het Weikfonds geheel zal worden gereorgani seerd. Er komt een verdeeilng van het be- beschikbare, later wellicht aan te vullen kapitaal ln twee deelen; het eerste deel voor uitvoering van openbare werken; het tweede ten behoeve der Industrie financiering, als subsidies, credleten of deelneming in het kapitaal Hiermede hangt samen een verandering in de organisatie van het Werkfonds, Er worden ln het leven geroepen een afdeeling voor openbare werken en een stichting voor lndustrie-finhanclering. De afdeeling en de stichting beheeren elk afzonderlijk het eigen aandeel in het beschikbare kapitaal. De uitvoering der openbare werken ressorteert onder den minister van Waterstaat; de industrie financiering onder den minister van Eco nomische Zaken bijgestaan door den secretaris-generaal en een directeur- generaal van zijn departement. Boven het geheel staat de ministerleele commissie voor het Werkfonds, met als voorzitter den minister-president. Het tegenwoordig bestuur van het Werk fonds zal voortaan heeten: college van advies, dat gesplitst wordt ln twee afdee- llngen. een voor openbare werken en een voor industrie-financiering. Alleen de zeer belangrijke projecten worden voor advies aan de commissie gezonden. De looncommissie wordt, zoo noodig, inge schakeld Een secretaris zal de ingekomen aan vragen over de beide takken van het werkfonds verdeelen. Deze secretaris ls tevens de verbindingsschakel tusschen de besturen, de advies-commissie, de loon commissie; hij woont de vergaderingen bij, kan zich geheel aan deze taak wijden en van hem wordt dan ook verwacht, dat hij veel zal bijdragen tot bespoediging en afdoening van zaken. Wat speciaal de industrie-financiering betreft, ligt het in de bedoeling het be staande bureau op de afdeeling Nijver heid aan het departement van Economi sche Zaken (straks het departement voor Handel en Nijverheid alleen) uit te brei den met enkele menschen, die de econo mische, commercieele, technische en financieele zijde van de Ingekomen aan vragen en projecten kunnen overzien. Dit bureau krijgt ook een taak van toezicht bij de industrieën, waaraan gelden zijn verstrekt. Het bureau zal bovendien in nauw contact staan met de afdeeling handelspolitiek van het departement. De stichting voor industrie-financiering zal de bedrijven niet aan zoogenaamd „kort geld" kunnen helpen. Voor sanee ring, verbetering van het technisch apparaat, uitbreiding van bestaande of oprichting van nieuwe industrieën kan de stichting, wanneer aan bepaalde eischen ls voldaan, wel zoogenaamd „lang geld" verstrekken. Verder ligt het ook in de UJn dezer stichting aanvragen om suhsidiee- ring. exportpremies en andere credieten, financiering van export-orders, overbrug ging van prijsverschillen, tijdelijke voor schotten enz. te onderzoeken. De aanvragen voor credlet en kapitaal- verschaffing zullen aan bepaalde normen worden getoetst, bijvoorbeeld: 1, de wer ken moeten de economische en technolo gische weerkracht van het land verhoo- gen; 2. er moet sprake zijn van behoud of uitbreiding van werkgelegenheid, der halve geen werkverplaatslng; 3. rentabili teit moet zijn verzekerd; 4. loon-inten- sieve fcfedrijven hebben de voorkeur. Deze centrale rijksstichting voor in dustrie-financiering zal contact zoeken met bestaande provinciale industrie- banken. Ook zal aan het departement van Eco nomische Zaken een economisch techno logische exploratiedlenst in het leven worden geroepen, welke dienst voeling zal moeten houden met de provinciale insti tuten en andere instelingen van dien aard. DE VOORGESTELDE OPHEFFING VAN DEN MIL. PENSIOENRAAD. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen, verband houdende met. de voorgestelde opheffing van den Militairen Pensioen raad. Blijkens dit verslag opperden sommige leden tegen de voorgestelde opheffing be zwaren. De minister van Defensie zal zon der den bijstand van een adviseerend college de militaire pensioenwetten toe passen. Daardoor wordt de toestand slech ter dan hij was vóór de Inwerkingtreding van de wet van 1896, Anderzijds zal de rechtszekerheid van de te pensionneeren militairen schade lijden. Deze leden gaven in overweging, den Militairen Pensioen raad terug te brengen tot een college, be staande uit een voorzitter en twee leden, die geen vaste bezoldiging genieten, doch slechts een presentiegeld zullen ont vangen. Ondanks de hierboven aangevoerde be zwaren, welke zij weliswaar deelden, doch niet van zoo overwegend belang achtten als de hierboven aan het woord zijnde leden zouden sommige andere leden zich met de opheffing van den Mil. Pensioen raad kunnen vereenigen indien de minis ter hun aannemelijk zou kunnen maken, dat daardoor een aanmerkelijke bezuini ging zal worden verkregen. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat reeds meermalen ls gepleit, een einde te maken aan het onderscheid tusschen de gevolgen van ontslag voor militair en voor burgerlijk personeel voor wat betreft het verloren gaan van het recht op pen sioen, Deze leden betreurden, dat de- mi nister thans niet alleen geen voorstel doet om een einde te maken aan het boven bedoelde onderscheid, maar de voor mili tairen geldende uitzonderingsbepalingen blijkbaar nog wil verscherpen. Volgens de nieuwe regeling zal de minister ook groo- ten invloed fcunnen uitoefenen op de be oordeeling van de vraag of een oneervol ontslagen militair al dan niet zijn pen sioenaanspraken zal verliezen. Hiertegen hadden deze leden ernstig bezwaar. Vele andere leden deelden deze bezwa ren niet. Verscheidene leden konden zich niet vereenigen met het voorgestelde derde, resp, vierde lid van art, 23 b van de Pen sioenwetten voor de zee- en de landmacht. De voorgestelde regeling, volgens welke op een militair pensioen, genoten door een gewezen minister eerst zal mogen worden gekort. Indien de rechthebbende aan pen sioen en Inkomsten uit. overheidskassen ln verband met een ambt of betrekking te zamen meer geniet dan het bedrag zijner inkomsten, loen hli nog als minister ln functie was. ging dezen leden te ver. Zij lichtten dat nader toe. Zij erkenden, dat die bepaling in overeenstemming ls met de bepaling van art. 1 van het^cumulatie- ontwerp doch voegden daaraan toe tegen dat artikel eveneens bezwaar te hebben. o BURGEMEESTER WAUGH IN ONS LAND Bezoek bij den Amsterdamschen burgemeester en aan Schiphol. De burgemeester van Albury, de heer Waugh heeft gistermorgen om eli uur, vergezeld van zijn echtgenoote, en Dr. Slothouwer van de K.L.M. ten stadhuize van Amsterdam, een bezoek gebracht aan Burgemeester Dr. W. de Vlugt. De beidë ambtgenooten hebben geruimen tijd ln de Burgemeesterskamer met elkaar gespro ken. In dit onderhoud heeft de Austra lische burgemeester verklaard, dat hij buitengewoon was ingenomen met de ont vangst hier te lande en dat hij de Neder landers zulk een sympathiek volk vond; uit alle deelen van het land heeft hij sympathiebetuigingen ontvangen. Tot zijn leedwezen kon hij ditmaal de maquette, die hij uit zijn woonplaats voor zijn Amsterdamschen collega had meege bracht niet aanbieden, omdat zijn bagage nog niet aangekomen was. Hij hoopte nog ln de gelegenheid te worden gesteld dit geschenk aan te bieden. Nadat Dr. de Vlgt aan zijn gasten de Raadszaal had laten zien nam men af scheid. De heer en mevrouw Waugh brachten ook een bezoek aan Schiphol, waar zij werden ontvangen door den heer Guillo- nard, onder-directeur van de K.L.M., den heer Noble, waarnemend directeur van de Handelsinrichtingen, den heer Dellaert, havenmeester van Schiphol, den heer Thomson, stationschef van de Kl.M. op Schiphol en dr. Slotboom, chef van den geneeskundigen dienst van de K.L.M. Een aardig oogenblik was het, toen het vliegtuig uit Brussel arriveerde, bestuurd door den heer Moll, die na aankomst voorgesteld werd aan den heer en me vrouw Waugh en toen gelegenheid had om nog eens oude herinneringen aan den Uivernacht op te halen. Ook mevrouw Moll werd voorgesteld. Het vliegveld werd bezichtigd en het talrijke publiek applaudisseerde herhaal delijk, als de burgemeester langs kwam met zijn vrouw. Zij gebruikten daarna de lunch op Schiphol, waarna wederom een kijkje werd genomen op het vliegveld en ver schillende toestellen werden bezichtigd. ——o VERSPREIDE BERICHTEN. Bh Kon. Besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Gro ningen. ter standplaats de gemeente Veen- dam, A. J. Smith, candidaat-notaris te Voorst; tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, F. J. Vermaes. candidaat-notarls te Rotter dam (vacature J. A. Molenaar); tot notaris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats Voorst. J. J. Jon- gepier. candidaat-notaris te 's Hertogen bosch; tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, mr. P. Donker, candidaat-notaris ee Rot terdam (vacature L. Dekker). BIJ Kon. besluit ls benoemd tot ad vocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam mr. J. Versteeg, thans substi tuut-officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank aldaar. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 6 AUGUSTUS. ALPHEN AAN DEN RUN. Kemp's boekhandel:Nam. VU uur. ds. de Rover van Vlaardingen. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. B. van Neerbos van Vlaardingen. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Oostrum en Jouswier (als hulppred.) W. Wilma. cand. te Engwlerum. Te Wilnis M. J. Lekkerkerker te Koeken- gen. Aangenomen naar Kampen M. D. Gijs man. ev. pred, te Drachten. Naar Veld hoven (toez.) dr. K. J. v. Bart, cand. te Brussel. Ds. D. HOEK. As. Woensdag herdenkt ds. D. Hoek, de nestor in levens- en dienstjaren ln de classis Enkhuizen, den dag waarop hij zich voor 25 jaar aan de Geref. Kerk van Enkhulzen verbond. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. XV. In de Zaterdag te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, heeft de president, dr. P. Smit van Heumen, mededeeling ge daan van het geschil ln hooger beroep van lidmaten van de gemeente te Wlerln- germeer inzake een beslissing van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland. Prof. dr. Th. L. Haltjema van Groningen, deed mededeeling van enkele vastgestelde eindredacties, die door de Synode werden aangenomen. Dinsdag. Noordwijk aan Zee (Julianaweg 27)j Geref Bond. Spr. ds. Remme, 8 uur nam. Woensdag. Oud-Poelgeest: Kinderzendlngsfeest, 2 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9Tentoonstelling Leidsche Schilder- en Teekenacademle. lederen dag van 20 Juli tot 12 Augustus, Sted. Museum de Lakenhal: Zllverten- toonstelllng (tot 30 September). 60 cents. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijks kinderen. Halfdrls tot halfvier. Inenting teeen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: inst. v. Praeventleve Ge- neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 4S uur nsun. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam, „Leve de vrouwtjes". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Rumiba". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Dreyfus". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 8'/< u. nam. „De prlve-secretaresse getrouwd". Woensdag- en Zaterdagnam. 2V« uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/i uur en 8 u. 15. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h- ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voot spoedrecepten. De avond-, nocht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Aug as. waargenomen door de apotheken: G. F, Reyst, Steenstraat 35. telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Te Oegstgeest wordt deze dienst waarge nomen door: C. van Zijp, Wllhelmina- park 8, telef. 274. Ouderling Chr. Hondius van Middelbia rapporteerde vervolgens over het verzoet van de classicale vergadering van Amers foort in betrekking tot het opnemen van liturgische geschriften ln het kerkboek. De classis zou gaarne zien dat de uitge vers van kerkboekjes in de N.H. Kerk in gebruik, de formulieren daarin opnamen en dat de Synode zulks hen verzocht. Ds zaak werd in handen gesteld van de Alg. Synodale commissie. Gehoord het rapport, eveneens door den heer Hondlus uitgebracht besloot de Synode aan ds. A. Verwaal te Kaag te berichten dat zijn verzoek inzake een subsidie uit het fonds tot verbetering van de schraalste predlkantstractementen niet kan worden ingewilligd. Een schrijven van den heer E. CosteruJ van Bodegraven Inzake art. 27 van het reglement op de kerkeraden, waarbij hij een nauwkeurige omschrijving wenscht van de reglementen die rechtskracht heb ben en niet zijn opgeheven, welke regle menten dan ook in den bundel behooren te worden opgenomen, werd gehoord het rapport van ds. J. D. J. Addink van Heeze, voor kennisgeving aangenomen. Ds. Adding rapporteerde ook over een motie van de classicale vergadering van Nijmegen ln betrekking tot de vicarie- goederen, waarin gewezen wordt op de ongerijmdheden bij de uitkeerlng van de opbrengsten van deze goederen en wordt aangedrongen op een rechtskundig onder zoek inzake de bestemming van die goe deren. De Synode besloot onder de aan dacht van den rechtskundigen adviseur van dit college te brengen dat een brief terzake van 21 Nov. 1933 nog steeds OP beantwoording wacht. Tenslotte rapporteerde ds. Addink over de kwestie van combinatie van gemeenten, zulks naar aanleiding van de vraag van de Synode-leden ds D. Mulder van West woud en ds. S. Winkel van Heerenveen. wat eigenlijk een combinatie ls. De com missie van rapport oordeelt dat het hier alles afhangt van de regeling die onder ling getroffen werd en dat het van het hoogste belang moet geacht dat bij een combinatie een veelzijdige voorziening 6e' troffen wordt. Dan ontstaan hier ook geen moeilijkheden. Ook ligt hier een taak van de classicale besturen. Op voorstel van de commissie zal aan de vragers in dezen geest worden geantwoord. De predikanten ds. F. Tammens van Oostwold en ds. L. S. v. Zwet van Almelo, brachten vervolgens rapport uit over de quotisatie voor het tijdperk 10 3 61040. Behoudens een enkele uitzondering wer den de huidige aanslagen gehandhaafd. De president verdaagde vervolgens ae zitting tot hedenmorgen 11 uur. ONDERTROUWD H. Philippo, jm., 29 Jaar en M. van Beet jd. 26 jaar G. L. Benvenuti, jm„ 31 jaw en J. M. Link, jd. 30 jaar G. Gressie, jm., 21 jaar en J. W. van Dam, Jd. 23 jaa J. J. Bekkering. Jm., 26 jaar en A. J. d. Zon, 22 jaar L. J. v. d. Linden, J®' 26 jaar en S. Keijzer, jd. 25 jaar Velthuljzen, jm, 24 Jaar en M. Blansjaao

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6