76ste Jaargang MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 No. 23117 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Ds. KALKMAN TE KATWIJK-AAN-ZEE NEEMT BEROEP AAN. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bh vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnj per 3 maanden f. 2.33. per week f. 0.13 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. SCHEIDEND HOOFDAMBTENAAR. De heer Kiers. De heer G. F E. Kiers, die, zooals wij Zaterdag meldden, ontslag heeft gevraagd lis directeur van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht in verband met zijn li. benoeming tot Inspecteur voor de solkshulsvesting in de provincie Zuid- Bolland. o PRIJSVRAGEN RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. lis schrijver van het door de Faculteit fit Godgeleerdheid, een eervolle vermel- ang, waardig gekeurde antwoord op een d?r prijsvragen, door rector en senaat der Rijksuniversiteit te Groningen, op 1 Mei 1!34 uitgeschreven, heeft zich bekend ge naakt de heer H. A. Brongers, candidaat j de Godgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit alhier. De bekendmaking van het oordeel der Faculteit en de uitreiking van het diploma tan de eervolle vermelding, zal plaats hebben bij gelegenheid van de overdracht 'an het rectoraat der Universiteit op Maandag 10 September In de aula. MAATSCHAPPELIJK WERK IN N. O.-INDIË. Daartoe in de gelegenheid gesteld door het ministerie van Predikanten ln de Ned. Herv. Kerk te Leiden, trad gister morgen in de Hoogl. Kerk voor de Herv. Gemeente op ds B. Keers, predikant te Batavia, met verlof hier te lande. Wij willen er nog op wijzen, dat het hier een bijzondere beurt gold: steun te bieden aan den geestelijken strijd, dien 'elen der Nederlanders, verblijvend in N.- 0 Indië, te strijden hebben. De maat schappelijke inzinking heeft ook de Hol landers in Indië zwaar getroffen, en het Is de Amsterd. Mij. voor Jonge Mannen geweest, die zich hun lot (geestelijk en materieel) heeft aangetrokken: mr. H. Schokking. zoon van den vroegeren Leid- schen predikant, is daar in het bijzonder de persoon, die dezen arbeid voorstaat Zooals gezegd, trad ds. B. Keers op, om aan dit stuk werk meer bekendheid te Eeven. In Indië, aldus spr., is een geweldige geestelijke opwekking gekomen en het materieele is verdwenen en de hartevra- 8en komen te voorschijn. Jarenlang heb- oen de Hollandsche zonen daar geploe terd, om zich de toekomst te verzekeren; <Je crisis werpt dit alles onderst boven: oe wereld laat hen in den steek maar de wereld der onzienlijke dingen krijgt in vloed op hun leven. Arm geworden naar dc wereld, maar rijk in verwachting op de toekomst. Geestelijke bijstand moet weer gegeven "orden, aan zulken. De eerste gemeente 'an ds. Keers was 13 maal zoo groot als Nederland, er 'woonden daar 300 Hollan ders, overal verspreid in die gemeente. Men voelt het. regelmatige arbeid aan Mke zielen is een onmogelijkheid, en de verleiding is zoo geweldig groot, en de «rijd. om het roer recht te houden, voor menigeen te zwaar. Het zich verloren ge voelen drukt zwaar, vooral nu ook het materieele tegen zit. De Christelijke ge meente moet die jonge menschen bij staan. om Christus wille, het zijn zonen 'an ons eigen volk. «a de slotzang en gebed, bestond er seiegenheid voor dit werk een gave af te zonderen. Verdere giften nemen de Leid- sche aan. predikanten voor dit doel gaarne AANGEHOUDEN. jj verzoek van de Leidsche politie is te arati aangahouden de aldaar woon- rimH i w- H d'e h'er ter stede een JWiel heeft ontvreemd. tatie vePette zich heftig tegen zijn arres- Bwicht moest voor de overmacht HET KON. MIL. INVALIDEHUIS. Zooals indertijd gemeld, is besloten tot opheffing van het Koninklijk Militair Invalidenhuis alhier en zullen de daar verpleegde oud-militairen worden onder gebracht in Bronbeek. Naar wij thans vernemen, zal dit den 15en Augustus geschieden. KINDERFEEST SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER". Het was Zaterdagmiddag voor de kin- dern der leden van bovengenoemde ver- eeniging een aardige middag, welke op zeer gezellige wijze is doorgebracht. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat binnen kort een vliegerwedstrijd voor jongens en een wedstrijd in versierde fietsen of auto peds voor meisjes zal worden gehouden, werd tot de afwerking van het programma overgegaan. Dit bevatte een reeks aardige kinderspelen, die menigmaal de lachlust der omstanders wisten op te wekken en verschillende tractaties werd de poppen kast vertoond, welk nummer echter niet geheel tot zijn recht kwam door de groote menigte kinderen, die alien natuurlijk lste rang wilden staan! Het geheel werd opgeluisterd door draaiorgelmuziek. Na uitreikng der prijsjes gingen allen voldaan huiswaarts. DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Gisteravond omstreeks 7 uur is de motorrijder J. B. alhier, terwijl de afsluit- boomen aan den spoorwegovergang nabij De Vink gesloten waren, met zeer groote snelheid tegen een aldaar wachtenden motorijder gereden, waardoor beiden door de afsluitboomen op den spoorweg terecht kwamen. De wachtende motorrijder M. J. de J., eveneens alhier, bekwam een her senschudding en is door den Eerste Hulp dienst naar een ziekenhuis overgebracht; B. bekwam geen ernstige verwondingen. Het verkeer ondervond op dit tijdstip eenige vertraging, aangezien slechts één gedeelte van den spoorwegovergang kon worden vrijgegeven. De ri.jksveldwacht heeft proces-verbaal opgemaakt. PLANTSOEN CONCERT. Vrijdag 9 Augustus a.s. zal de Muziek vereniging „P.C. en L.", directeur de lieer M. Bolderdijk, het achtste concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Verenigingen verzorgen. Dit concert wordt gegeven in het Plantsoen (Musis Sacrumi en vangt aan 8 uur pre cies. Stoelen zijn te huur tegen den ge- ringen prijs van vijf cent. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Eventueel zal van het „niet doorgaan" van het concert be richt gegeven worden op de bekende wijze. Het programma luidt: 1. Voile Wind, marsch, Pr. Francois. 2. Belletrix. ouverture. M. Caldero. 3. Ciel Azuré, wals. Pr. Francois. 4. Bellisaire, fantaisie, G. Dinnizetti. Pauze. 5. Couronne, d'Hamaï, marsch, Paul Gilson. 0. La Plebeienne, fantaisie, I. Martin. 7. Valse National, wals. Chr. de Carment. 8 Les Bords de la Verne, Fantasie, L. Ludouic. 9. Marsch Final. In het berichtje van het concert van de R.K. Muziekvereeniging „Periso" stond ab. vermeld dat de directeur was: de heer M. Bolderdijk dit moet zijn de heer J. Noor- danus Sr. INBREKER AANGEHOUDEN. De huishoudster van een familie, wo nende aan den Lange Kerkdam te Was senaar, had, toen zij Zaterdagavond thuis kwam de familie zelve vertoefde bui tenslands een onaangename gewaar wording. In de achterkamer der woning trof zij een manspersoon aan. wiens be doelingen, gezien de chaos, die er in het huis heerschte, aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. De vrouw was zoo flink den inbreker vast te grijpen, doch deze rukte zich los en vluchtte. De politie, onmiddellijk gewaarschuwd, gaf het signa lement van den man door en denzelfden dag nog werd hij door de Leidsche politie aangehouden. Hij bleek te zijn een zekere G. C. T„ woonachtig te Amsterdam en ge boren in Den Haag. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Technisch Bureau Urlus, Beethoven- weg 15, Noordwijk. Wijziging: N.V. Nederlandsche. Asphaltfabriek, Prins Hendrikstraat 4, Alphen a. d. Rijn. Uittre dend Commissaris: Th. Andriessen, Hilver sum. Nieuwe commissaris: Th. W. An driessen, Hilversum. Mej. A. G. M. Montanus en de heer J. H. Kroon alhier, slaagden te Den Haag voor het examen hoofdakte. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voorioopige overeenstemming te Genève. Desondanks pessimisme in Engeland - Een dreigend conflict tusschen Polen en Dantzig. Zaterdagmiddag is te Genève voorioo pige overeenstemming bereikt inzake het conflict tusschen Italië en Abessynië; overeenstemming in dien zin dat het vóór 4 September niet tot een oorlog komen zal. Een tweetal resoluties is aangenomen 'men zie daarvoor elders in dit blad) met goedkeuring van beide betrokken par tijen, en daarmede is vastgelegd: ten eerste, dat een vijfde arbiter benoemd zal worden, onder wiens leiding de Ita- liaansch-Abessynische besprekingen weer zullen worden opgevat, en ten tweede dat binnenkort een conferentie van drie l tus schen Italië Engeland en Frankrijk) plaats vinden zal op den grondslag van het verdrag van 1906. Dit alles beteekent niet dat de drei gende oorlog definitief van de baan is (de Engelsche pers toont zich zelfs vrij pes simistisch). maar er is in ieder geval tijd gewonnen. En ook dót is veel waard. Tal van Italiaansche pogingen om leeningen te plaatsen te Londen en New-York zijn, door het ingrijpen der regeeringen, mis lukt en met het snel verzwakken van haar financieele positie zou Italië op den duur wel eens minder oorlogszuchtig kunnen worden. Temeer waar het klimaat in Abessynië buitengewoon ongunstig blijkt te zijn en in het laatst der vorige week te Napels twee schepen zijn teruggekeerd met 3000 zieke soldaten, die ongeschikt zijn geworden voor den actieven dienst in Oost-Afrika Dergelijke gebeurtenissen reeds vóórdat de strijd begonnen is zul len er niet toe bijdragen het „enthou siasme" in Italië aan te wakkeren....! Met de „conferentie van drie", die waar schijnlijk over een dag of tien te Parijs zal beginnen, is het overigens een vreemd geval Men zou bijna geneigd zijn haar in strijd te noemen met de principes van den Volkenbond. Want thans wordt in wezen beslist over Abessvnië, zonder dat dat er bij tegenwoordig zijn mag, al moet de Negus er natuurlijk achteraf ziin goed keuring aan hechten. Het verdrag van 1906 is een accoord van Italië. Frankrijk en Engeland, waarin zij afspraken om. zonder overleg met de anderen, geen partij te zullen trekken voor zichzelf van het feit als er in Abessynië door innerlijke oneenigheid een chaotische toestand zou ontstaan. De drie landen kennen elkaar buiten Abessynië omzekere rechten toe voor het geval Abessynie vreemde hulp noodig zou hebben bij den aanleg van spoorwegen. Op dezen grondslag nu zal er weer geconfereerd worden en zal men trachten overeenstemming te bereiken! Wel heeft Eden toegezegd dat aan den Volkenbondsraad volledig verslag zal wor den uitgebracht, maar de conclusie is niet voorbarig dat Abessynie bij deze confe rentie de „lijdende partij" zal zijn. Men is, in Italië, dan ook tevreden over den gang van zaken. Van bevoegde zijde wordt vastgesteld dat het Italiaansche stand punt in Genève volkomen doorgedron gen is! Het schijnt in de bedoeling te liggen den Griekschen Volkenbondsgedelegeerde Nico las Palit.is te benoemen als vijfden arbiter in de Italiaansch-Abessynische commis sie. In Engeland is de Pers minder tevreden over den gang vair zaken. De „.Sunday-Express" schrijft: Onze mi nisters hebben hard gewerkt voor den vrede tusschen Italië en Abessynië. Zij hebben echter niets bereikt. Wij zijn niets nader tot den vrede gekomen, en niets verder van den oorlog verwijderd. In de „Observer" schrijft Garvin spot tend „een adempauze van een maand werd gewonnen". Dit is ongeveer de tijd die toch verloopen moet eer de militaire operaties in Noord-Abessynië kunnen worden uitgevoerd. De Volkenbond heeft verder zijn recht bevestigd, zoolang te praten tot de oorlog uitbreekt. De „Sunday Dispatch" vestigt onder het opschrift „Dit kan oorlog beteekenen voor Engeland" de aandacht op de radio-rede van minister Eden. welke deze Zaterdag avond heeft gehouden. Eden verklaarde daarin: „Wij hebben een tijdstip vastge steld voor hetwelk de onderhandelingen succes moet hebben opgeleverd, of de Volkenbondsraad zijn verplichtingen voort vloeiend uit het convenant krijgt te ver vullen." Dit zou met zich meebrengen dat Engeland militaire verplichtingen te ver vullen zou kunnen krijgen. Volgens te Rome gepubliceerde berich ten uit Dzjiboeti. zou bii Harrar. in het binnenland van Abessynië. het Fransche zendingsstation Dubbo door gewapende Abessyniërs geplunderd en in brand ge stoken zijn. Twee andere Fransche zen dingsstations. in het gebied van Sidamo en UUamo. zouden eveneens aan Abessy- nische aanvallen hebben blootgestaan. De hoogste geestelijke van deze stations de apostolische prefect van Frankrijk, mgr. Jarousseau. zou hierbij door de Abessy- nische gewapende troepen zijn bedreigd. Ofschoon men nog geen nadere bijzon derheden heeft ontvangen, hebben deze berichten te Rome groote opwinding en onrust veroorzaakt. Men betoogt dat door deze aanvallen de Abessynische agressiviteit opnieuw aan den dag is getreden. Er zouden nog wel meer Abessynische vijandelijkheden ver wacht kunnen worden. Ds. W. M. A. Kalkman heeft hedenmorgen het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam aange nomen. Ds. W. M. A. Kalkman Ds. W. M. A. Kalkman werd te Bolnes, gemeente Ridderkerk géborén Na hier de iagere school bezocht te hebben, ging hij over naar de school van tien heer F. Kals- beek te Woerden, waar hij vooropleiding kreeg voor het Chr. gymnasium te Utrecht Na dit gymnasium in 6 jaar te hebben sfgeloopen, kwam hij aan de Academie te Utrecht in 1908. In 1914 werd hij candi daat tot den Heiligen Dienst bij het Pro vinciaal Kerkbestuur van Drente. Den 4den Juli 1915 deed hij zijn intrede te Nieuwer- kerk a. d. IJsel, zijn eerste gemeente. In Maart 1921 verwisselde hij deze stand plaats met Werkendam. In deze gemeente werd door hem op een zevental op hem uitgebrachte beroepen, bedankt. Het acht ste beroep, dat hij daar kreeg, nam hij aan. naar Katwijk aan Zee, waar hij sinds 31 Juli 1927 als predikant staat. Op alle terrein van het leven, waar hij zich hier bewogen heeft, is zijn invloed duidelijk merkbaar; vooral het jeugdwerk heeft de volle liefde van zijn hart. Ds. Kalkman zit in het bestuur van vele ver- tenigingen. zoo is hij voorzitter van de Chr. Oranjevereeniging „Oranje getrouw", voorzitter van de Strandevangeiisatie „Het Vischnet"; voorzitter van de Chr. Jeugd organisatie: voorzitter van de C.J.M.V.- Padvinders in Nederland; en van diverse commissies als schoolbestuur enz. Ook moge met vergeten worden, dat hij voorzitter is van de Chr. Harmonie U. N. I. Ds. Kalkman is een geboren organisator, wat bewezen is bij de glorieuse ontvangst van H. M. de Koningin in de Oude Kerk op 19 September 1930. Dank zij zijn groot redenaarstalent, wist hfj hier altijd volle kerken te trekken. De Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan Zee lijdt ongetwijfeld, nu ds. Kalkman het be roep naar Amsterdam heeft aangenomen, een groot verlies. Uit Alexandrië wordt gemeld dat prins Ismail Daud voorzitter van de Abessy nische commijlse der Islami-vereeniging van jongelieden, die een protestmeeting had belegd tegen Italië's houding in het conflict met Abe-synië, zich als vrijwil liger voor het Abessynische leger heeft aangemeld. Volgens berichten in de bladen hebben zich tot dusver in totaal 1780 Egyptenaren, gedeeltelijk ook Syriërs. waaronder vele oud-officieren, vrijwillig voor Ajjessynië aangemeld. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat de Abessynische volksstam der Asmara's, wonende in Eritrea besloten heeft, zich in geval van vijandelijkheden met Italië, aan de zijde van Abessynië te scharen. Ook tusschen Polen en Dantzig dreigt een conflict! De Dantzigsche regeering heeft thans in aansluiting op de gedachtenwisseling met den Poolschen zaakgelastigde, Papée. een nota aan de Poolsche regeerlng gericht waarin zii haar maatregelen motiveert. Allereerst wijst de nota er op, dat de maatregel van Polen van 18 Juli j.l. voor Polen geen voordeel brengt doch voor Dantzig stopzetting van den invoer via de Dantzigsche haven beteekent, wederinstel ling van een economische grens tusschen Dantzig en Polen benevens vernieling van de Dantzigsche betalinesba'ans. De invoer via Dantzig is inmiddels stoDgezet. de economische grens hersteld en de grond slag voor de betalingsbalans weggenomen. Het economische leven van Dantzig BINNENLAND De politieke toestand; de R.K. Kamer fractie wacht de regeeringsverklaring af; een manifest der S.D.A.P. (Binnenland, 2e Blad). De pers over de rede van dr. Colljn, (2e Blad). Reorganisatie van het Werkfonds. (Bin nenland, 2e Blad). De Tweede Kamer over de opheffing van den Militairen Pensioenraad. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. Het conflict tusschen Italië en Abes- sinië; een tweetal resoluties door den Vol kenbondsraad aangenomen. (2e Blad en Buitenl., Ie Blad). Minister Göbbels over de Jodenkwestie. (Buitenl., Ie Blad). Dreigend conflict tusschen Polen en Dantzig. (Buitenl., Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. staat daarmede direct voor vernietiging. De bestaansgrondslag van de stad is zelfs aan het wankel engebracht. Een afwach tende houding kan onder die omstandig heden niet worden afgenomen, weshalve de Dantzigsche regeering de maatregelen heeft genomen die in staat zouden kun nen zijn den door Polen opgeroepen nood toestand op te heffen. Deze maatregelen hebben alleen ten doel den verstoorden economischen toestand weer in evenwicht te brengen en de bestaansbasis der stad te behouden. Zij ziin derhalve van zuiver economischen aard en zijn er op berekend te verhoeden dat een economische cata strophe het Dantzigsche statuut aan het wankelen brengt. Dantzig waarborgt Polen nog steeds vrijen doortocht, naar Zee. De voor Polen, bestemde goederen zullen door de douane op dezelfde wiize worden behandeld als tot dusverre. De rechten van de havencom missie en den spoorweg blijven gewaar borgd. Dantzig blijft bereid onmiddellijk in onderhandeling te treden. Hieraan wordt nogmaals uitdrukkelijk herinnerd. Over deze nota bestaat in Polen groote verontwaardiging. Een regeeringsorgaan schrijft o.a.: .Dantzig heefr het Verdrag van Versailles en de overeenkomsten van Parijs geschon den. Polen moet zich thans ook bevrijd achten van alle verplichtingen". Havas verneemt, van particuliere zijde uit Gdynia, dat de Pcolsche vloot sinds Zaterdagochtend in gereedheid wordt ge houden. Voorts moeten verscheiden Pool sche regimenten geconcentreerd ziin op 30 KM. van de grens der Vrije Stad Dantzig. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt verder vernomen, dat het garnizoen van Jczew (vroeger Dirschau aan den Weischsel ten Zuiden van Dantzig) ver sterkt is De Poolsche regeering beraadslaagt in middels over het antwoord, dat zij zal geven oo de nota van Dantzig. Ook de grenswachten van Dantzig zijn versterkt. OOSTENRIJK. De Grossglocknerstrassc geopend. In tegenwoordigheid van vele autori teiten en vertegenwoordigers van de Oostenrijksche en de buitenlandsche pers heeft president Miklas Zaterdag den nieuwen grooten autoweg van Salzburg naar Karintie over den Gross-Glockner, den hoogsten berg va"n Oostenrijk, ge opend. Met de uitvoering van het werk, dat reeds vele jaren geleden ontworpen werd, werd eerst in 1930 begonnen. Ook voor het internationale toeristenverkeer door Oostenrijk is deze weg van groote beteekenis. De plechtigheid werd ook bij gewoond door den Italiaanschen minister voor de propaganda, graaf Ciano, den schoonzoon van Mussolini, en door den Tsjechoslowaakschen gezant te Weenen. In Joegoslavië is men minder goed over den nieuwen weg te spreken, die, naar men te Belgrado verklaart, slechts met strategische bedoelingen is aangelegd. Hoewel daartoe uitgenoodigd, was Joego slavië dan ook niet bij de plechtigheid vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1