AKKERTJES 76«k Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Augustus 1935 Derde Blad No. 23115 BINNENLAND. S lUllen ®elden- LITER PERL LAND- EN TUINBOUW. DE STEWARDESSEN VAN DE K.L.M. VERTELLEN. de dienst is gisteren begonnen. (Van onzen relsredacteur). In het restaurant van Schiphol zitten drie meisjes gezellig te lunchen. Ze zijn er thuis en gedragen zich dienovereen komstig te midden van luchtreizigers, die I er hun maaltijd gebruiken en bezoekers san Nederland's eerste luchthaven, die van hun uitstapje een „dagje" maken. Het zijn de drie stewardessen van de K.L.M., die juist op 1 Augustus het dienst verband met de luchtvaartmaatschappij hebben aanvaard. Het. zal niet vaak meer gebeuren, dat bet drietal zoo genoegelijk bij elkaar de lunch kan gebruiken, want heel spoedig al het werk de drie jongedames in ver killende richtingen over Europa ver breiden, wanneer ze haar taak in wer- lelljkheid hebben opgenomen. Reeds eeni- jen tijd hebben ze echter bij de KLM. haar bezigheden, waarbij ze de gasten varen van deze maatschappij. Den lucht doop hebben ze al lang geleden onder gaan voor zoover ze zelf al niet eens terder hadden gevlogen en aan de nieuwe dienstbetrekking is een leertijd vooraf gegaan, waarin ze met alle onder- Stelen van den dienst hebben kennis ge maakt. De Jongedames waren onderge bracht op de eerste verdieping van de cantine, vlak bi] den hoofdingang; nu ze tot den ultgebreiden staf van het K.L.M. personeel zijn gaan behooren moesten ze «li voor haar onderdak zorgen. Dezen eersten dag was het dan ook nog vacan tia, waarin alles te regelen viel en de ver huizing naar het eigen home tevens moest plaats vinden. In het rustige oogenblikje van den kof fiemaaltijd hebben we de drie stewar dessen even kunnen spreken en ze heb ben ons verteld van het werk, dat allen aanstond en van de „opleiding", die je de laatste weken hebben gehad De jtudie is er voor afgebroken: één is er candidate in de rechten en allen zijn in het bezit van einddiploma gymnasium of HB.S.; nu bestaat er niets anders meer dan de K.L.M. met haar uitgebreide or ganisatie, waarvan deze drie jongedames de „service" komen vermeerderen. Daar litten ze nu vroolijk lachend en pratend een tafeltje in het restaurant: mej. De Vrlese, mej. Nieuwenkamp en mej. Bongertman, drie Jeugdige vrouwen met la de oogen de glans van het zonlicht, dit ze straks tegemoet zullen vliegen en dit reeds haar wangen heeft gebruind. Ze vertellen van het examen met „echt Hire" vragen, dat ze dezen dag hebben maten afleggen. Het was een korte re- cipitulatie van wat ze tot nu toe geleerd Men. De directie van onze luchtvaart- tschappij is met de aanstelling dezer lifwardessen ntet over één nacht ijs ge- aan. Voor dit aanlokkelijk baantje wa ll er een 180 sollicitanten. Onmiddellijk men gaan schiften, met het gevolg, dat 20 werden opgeroepen. Die 20 jonge- iur.es zijn een dagje bij de K.L.M. ge last en over allerlei zaken aan den tand ivoeld. Met 10 ervan heeft men toen de mnismaking voortgezet. Maar toen ze t lucht in waren geweest, waarbij ver killende proeven werden genomen, vie- a er al dadelijk 4 af wegens luchtziekte. let overgebleven zestal werd weer aan- evuld met twee sollicitanten uit de tien, Ie eerst uitgevallen waren, doch één aatvan trok zich terug. Na een medisch psychotechnisch onderzoek, welk laat- geschledde bij de Nederlandsche stich- Jng voor psychotechniek te Utrecht, zijn "r ten slotte vier meisjes overgebleven, lie haar verdere opleiding tot stewardess »uden krijgen. Men weet, dat sindsdien ervan, mej. Hermanides, bij de ramp jan de „Gaai" om het leven is gekomen, he gezichten der vertelsters worden even tnstig, als ze dit droeve verscheiden an een vriendin en collega memo- wen Al spoedig komt evenwel het gesprek ip hetgeen de meisjes tot nog toe hebben noeten doen, waarvan het „examen" op toen eersten dag in dienstbetrekking iet sluitstuk vormde. Met vele modellen an vliegtuigen, die bij de K.L.M. in ge- blik zijn, hebben ze kennis gemaakt en Ie gansche organisatie hebben ze moeten teren. Alle diensten en aansluitingen loeten worden gekend en op vele vragen noeten ze een antwoord weten. Het is een reuze-leuke" baan, vinden ze, en met 'oote blijmoedigheid aanvaarden ze de ieuwe betrekking, welke velen haar zul- m benijden. Het woord stewardess drukt den aard an dezen werkkring niet geheel juist uit, rant de stoffelijke verzorging der passa ges is niet het voornaamste deel van 'aar taak. In tegenstelling tot de ste wards, zooals er op de F XXXVI dienst toen, behooren zij tot den lijndienst: zij loeten den passagiers het reizen gemak- toijk en aangenaam maken door hun let allerlei inlichtingen van dienst te un, al zullen ze onderweg ook voor de hee zorgen met wat daarbij behoort. Heden begint het werk. Eén gaat er laar Malmö en één naar Berlijn. De derde lijft nog twee dagen op den grond, om aarna met één van haar collega's om te wisselen. Zoo rouleert de dienst voorloo- '8. totdat deze wellicht uitgroeit tot een tootere organisatie. MOEILIJKHEDEN IN HANDELS VERHOUDINGEN MET DENEMARKEN. 'utonome contingenten voor den invoer. •J?f aansluiting aan een vorig bericht be- iertJn<le moeilijkheden in de handels- «noudingen met Denemarken kwam rtJ. ™8 ter oore, dat met ingang van lij de E>eensche invoer in Nederland behandeld zal worden op basis loch s t Januari gemaakte afspraak, jtvow uin Plaats daarvan voor dezen Denemarken autonome contin- handelsbalans met Denemarken kan hier nog aan t egevoegd wor- eè»ni ke steeds actief is geweest, is trlctiA j van maatregelen en eeslav ,r de Deensche Regeering, M een voor ons nadeelige fabricage van varkensgehakt door de nederlandsche veehouderijceljjtrale. voor slechts U kunt Perl, den frisschen gezonden Natuurdrank thans EXTRA VOORDEELIG koopen in de Nieuwe Groote Flesschen van 1 Liter. Ideaal voor gezinsverbruik en als er gasten komen I DE OPLOSSING DER KABINETSCRISIS. VRAAGTEEKENS. Onder den titel „Vraagteekens" schrijft de „Maasbode" van gisteravond, dat de „onverwacht snelle oplossing van de Kabi netscrisis" haar verschillende vraagteekens doet stellen. Allereerst: waarom zoo'n haast? „Ons bekruipt de vrees, zoo .gaat het r.k. orgaan o.a. voort, dat dr. Colijn, gelijk in 1925, aan losse besprekingen te veel waarde hecht, waardoor toen na enkele maanden zijn kabinet alweer ontslag moest vragen. Ook bij de formatie in 1933 zijn misver standen gerezen, waardoor onnoodige ont stemming en vervreemding werden ge kweekt. En hoe is het nu? Heeft de bespreking met prof. Aalberse tot zoodanige overeen stemming geleid, dat het nieuwe kabinet kan optreden zonder vrees voor het op nieuw uitbreken van een latent aanwezig gebleven conflict? Wij kunnen het niet gelooven. Waren er tuschen den Formateur en den voorzitter der Kath. Kamerfractie definitieve rege lingen getroffen, waardoor het vertrou- wensconflict werkelijk opgelost zou zijn, dan zou hij toch zeker onmiddellijk zijn fractie hebben bijeengeroepen, om haar te raadplegen. Dit is echter niet geschied. Onze parlementaire redacteur aldus gaat de Msb. verder meldde gisteren: „Unaniem was men het fractiebestuur van oordeel, dat het aanbod van een minis terportefeuille niet aanvaard kon worden. Men achtte in de gegeven omstandigheden zulk een aanvaarding door den voorzitter van de Katholieke partij niet mogelijk en was na lang beraad van oordeel, dat daar door geen voldoende grondslag tusschen de Katholieke fractie en het kabinet be stond". Hoewel „Het Vaderland" meent deze mededeeling als „geheel juist" te kunnen bevestigen, vernamen wij nader, dat ze niet geheel juist was. Vooreerst toch ging het niet over „een portefeuille", maar uit sluitend over Defensie. En vervolgens werd aan den Formateur niet bericht, zooals wij zoo juist citeerden, maar dit: „dat een aanvaarding (door mr. Goselingl van de portefeuille van Defensie niet in staat zou zijn het vertrouwen, dat men in 's Lands belang hersteld zou willen zien, te verze keren", waarbij nog werd afgezien van het veel belangrijkere: „de zakelijke basis voor herstel van een goede samenwerking met de kath. Kamerfractie", waarbij klaarblij kelijk gedoeld werd op het regeeringspro- gram van het te formeeren kabinet. Wij kunnen hieruit niet anders afleiden, dan dat het nieuwe kabinet Colijn is op getreden, zonder dat vooraf eenige zeker heid was verkregen, dat het op 23 Juli ge constateerde vertrouwensconflict tusschen het kabinet en de grootste Kamerfractie bereids een bevredigende oplossing had gevonden. Is dit zoo, hoe kan dan het kabinet on gewijzigd weer optreden? En ten slotte: hoe is nu de verhouding tuschen de Kath. Kamerfractie en de drie in het kabinet zittende katholieke minis ters? Is het op bevredigende wijze opge helderd. of, en zoo ja waarom, zij de voor de Kath. Kamerfractie zoo onnoodig! ernstig grievende Regeeringsverklaring hadden goedgekeurd? Het is toch volkomen begrijpelijk, dat er bij de Kath. Kamer leden verontwaardiging heerschte over het feit, dat zij mede door de drie Kath. mi nisters in één hok geduwd werden met de communisten en revolutionnairen? Nog meer vraagteekens zouden wij bij d°z" riilsnelle kabinetsformatie kunnen stellen. Wij zullen het nalaten, maar zijn niet zonder zorg. of wel alles is gedaan om een da caro van 1925 te vermijden". Voor werkloozen en andere steuntrekkenden. Eén dezer dagen is in opdracht van de Nederlandsche Veehouderijcentrale een aanvang gemaakt met de fabricage van zuiver varkensgehakt in blik. De te ver werken varkens zijn eenigen tijd geleden afgenomen met het doel daardoor steun te verleenen aan de varkensprijzen en zijn geconserveerd geworden in de koel- en vrieshuizen. Het ligt in de bedoeling dit varkens gehakt ter beschikking te stellen van werkloozen en andere steuntrekkenden op dezelfde wijze als thans reeds ge schiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Het nieuw te fabrlceeren gehakt zal in zooverre van het reeds gedistri bueerde product verschillen, dat het uit sluitend uit varkensvleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rundvleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederlandsche Veehouderijcentrale beschikbaar gestelde producten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wijze wordt bereikt een verlenging van den termijn van de beschikbaarstelling voor werkloozen. Daalde in het vorig jaar de afzet gedu rende de zomermaanden tot onder de 100.000 bussen per week, in Juli van dit jaar was de afzet per week tusschen 250 en 300.000 K.G. Nader zal worden bekend gemaakt met ingang van welken datum de distributie van het nieuw te maken product een aanvang zal nemen. SANEERING VAN DE TRAWLERVLOOT. „Oud-roest" van de zee geweerd. Bij Kon. besluit is bepaald, dkt geen uitvaarcertificaat zal worden verleend aan schepen die na 1 Januari 1934 niet meer aan de visscherij hebben deelge nomen. Met dit besluit is de saneering van de stoomtrawlervloot aangevangen. Van de 190 IJmuider stoomtrawlers zullen er on geveer 85 uitgesloten worden van deelne ming aan de visscherij. Voor het meeren deel wordt dit aantal ook als „oud-roest" beschouwd, waarvoor in geen enkel op zicht eenigerlei steun kon worden ver wacht. De laatste alinea van bovengenoemd K. B. zal 't echter mogelijk maken nieuwe trawlers in de vaart te doen brengen of stoomtrawlers, die nog te goed voor den slooper zijn, doch toevalligerwijze na 1 Jan. 1934 niet meer it> de vaart kwamen, eveneens aan de varende vloot toe te voegen. -b Het zou dan ook niet in de bedoeling van de Visscherlj-Centrale liggen om het in de vaart brengen van nieuwe moderne stoomtrawlers tegen te gaan. (Tel.) ITALIË OP DE JAARBEURS. Grootsche deelneming ten bate van commercieele relaties. In verband met de onderteekening van de handelsovereenkomst tusschen Neder land en Italié, waardoor de commercieele relaties tusschen beide landen zijn vast gelegd, zal van Italiaansche zijde getracht worden een grootere belangstelling te wekken op de Nederlandsche markt voor Italiaansche producten. Nederland is voor Italië In tweeërlei opzicht van belang. In de eerste plaats als afzetgebied voor de Italiaansche waren en in de tweede plaats als inkoop- land voor stoffen, benoodigd voor de Ita liaansche industrie, landbouw en handel. De handelsbeweging tusschen beide lan den ondervindt vanzelfsprekend bemoeilij king door het clearingsysteem, doch men meende te mogen verwachten, dat de om vang van den handel in 1935 niet geringer zou zijn dan in 1934. Om aan deze activiteit reeds nu uiting te geven, is van Italiaansche zijde be sloten een grootsch opgezette deelneming aan de Utrechtsche Jaarbeurs in te rich ten. Deze deelneming zal, wat opper vlakte betreft, de grootste zijn. Reeds thans hebben zich meer dan 50 Italiaan sche firma's bereid verklaard met hun artikelen naar Nederland te komen. Verwacht mag worden, dat dit aantal nog in niet geringe mate zal stijgen. Ook zal speciale aandacht gewijd wor den aan de aesthetische verzorging der deelneming. Een adviseur uit Rome zal daartoe zijn medewerking verleenen. STEMPELING VAN RIJWIEL- BELASTIN GMERKEN. In de practijk kon bij ongevallen, reeds eenige malen, de identiteit van een ver ongelukten wielrijder worden vastgesteld. Verder was het eenige malen mogelijk, helers van gestolen belastingmerken te straffen, omdat gestempelde belasting- merken op hen werden gevonden. Om deze redenen heeft de Bond van Rijwielhandelaren (B.R.H.N.) besloten, de mogelijkheid van stempeling van rijwlel- belastingmerken aanmerkelijk uit te brei den. Bij alle leden van dien landelijken bond bestaat thans gelegenheid, de rijwiel- belastingmerken van naam en adres te voorzien. Dit stempel is op geen enkele wiize te verwijderen. Het Ministerie van Financiën heeft toe stemming voor de stempeling verleend. Posterijen hebben goedgevonden, dat ge vonden plaatjes in de standaard-brieven bussen worden geworpen. Zij worden dan, tegen vergoeding van de gewone porto, aan den eigenaar tenfg-bezorgd. contingenteeringen. Bij de Staten-Generaal is een wetsont werp tot Regeling van den invoer van chillsalpeter en natron-salpeter, stikstof- houdende kunstmeststoffen, kalkstikstof en ammoniakwater ingediend. Bij K. B. van 28 Juni werd de contin- genteering van Chili-salpeter en natron salpeter benevens, die van stlkstofhou- dende kunstmeststoffen verlengd. Tevens werden hierbij betrokken de artikelen kalkstikstof en ammoniakwater, welke tot dusver niet aan invoerbeperking waren onderworpen. Aangezien dezelfde omstandigheden, die indertijd tot contingenteering van den in voer van Chili-salpeter, natronsalpeter én stikstofhoudende kunstmeststoffen noodzaakten, ook thans nog aanwezig zijn, achtte de minister verlenging van de maatregelen tot beperking van den in voer geboden. Daar de stlkstofsitutatie in wezen wordt beheerscht door het op dit gebied be slaande internationale kartel, omtrent welks verlenging per 1 Juli J.l. nog geen definitieve beslissing was genomen, is de contingenteering voor korten tijd (3 maanden) verlengd. Door de breideling van den invoer van het eveneens gekartelleerde product kalk stikstof, werd o.a. beoogd te verhinderen, dat door eventueele importen van out siders van het internationale kalkstikstof- kartel een zoodanige daling van den prijs cn daarmede gepaard gaande stijging van den omzet van dit artikel zou ontstaan, dat de omzet van het inheemsche product zwavelzure ammoniak ongunstig zou wor den beïnvloed. De contingenteering van ammoniakwa ter is te beschouwen als sluitstuk op de reeds bestaande maatregelen ten aanzien van zwavelzure ammoniak. GEEN ENKEL RAADSLID TOEGELATEN. In hun vergadering van 31 Juli hebben de Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant behandeld de bezwaarschriften van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn. en M. J. Snoeren te Loon op zand tegen beslissingen van den Ge meenteraad van Loon op Zand d.d. 17 Juli 1935 betreffende toelating en niet- toelating van tot lid van den raad be noemden. De raad had besloten elf benoemden als raadslid toe te laten. Vier benoemden werden niet toegelaten, omdat hun ge loofsbrief niet tijdig was ingezonden; van een der niet-toegelatenen ontbraken bo vendien een tweetal bij den geloofsbrief behoorende stukken. De niet-toelating van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Anz. en M. J. Snoeren, die de kennisgeving, voorgeschreven in art. 14 der gemeente wet niet hadden ingezonden, is gehand haafd op grond, dat hun geloofsbrieven niet tijdig waren ingezonden en de plaat sen ingevolge art. 18, laatste lid, der ge meentewet geacht moesten worden op nieuw te zijn opengevallen. De toelating van de elf overige benoem den is vernietigd op grond, dat zij hun geloofsbrieven niet tijdig hadden inge zonden en de plaatsen geacht moesten worden opnieuw te zijn opengevallen. Ge bleken was n.l., dat aan geen der benoem den, ook niet aan de elf door den raad toegelatenen, .door den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht was gegeven van de ontvangst der mededeeling, be doeld in art, 15, 2de lid der gemeentewet. De burgemeester verklaarde, dat het be doeld ontvangstbericht direct door hem was geteekend en afgegeven, doch dat door een onverklaarbare omstandigheid deze berichten voor alle gekozenen waren gevoegd bij de stukken, welke voor eiken gekozene in een afzonderlijke map wor den opgeborgen Bedoeld stuk hebben de Gedeputeerde Staten niet als een „be richt aan den benoemde" aanvaard, nu het niet aan den benoemde was verzon den of hem ter hand gesteld. OPENING WERKKAMP „DE SCHAAPS KOOI". Op een prachtig gedeelte van het sehoone VÓornsche land op den grens van Oost-Voorne en Rockanje is gistermiddag onder zeer groote belangstelling het werk kamp „De Schaapskooi" geopend. Dit is het tweede werkkamp van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederland sche Kerken voor practisch Christendom, dat wordt geopend; het eerste ligt te Ede. Deze beide kampen zijn slechts het be gin van een reeks; in de tweede helft van September volgen Crailoo, in het Gooi, en Ommen. In samenwerking met de Katholieke organisatie wordt ook te Heerlen een kamp geopend. Zeventigduizend gulden is door het comité voor dit zegenrijke v/erk bijeengebracht en binnen afzien- baren tijd hoopt men ons land voorzien te hebben van een net van werkkampen. In het thans geopende kamp is plaats voor honderd jonge mannen. Het hoeft geen betoog, dat er veel meer aanvragen zijn dan beschikbare plaatsen. Zoo zijn er voor dit kamp niet minder dan 900 ge gadigden; groep na groep zullen zij te midden van dit heerlijke stuk natuur hier een onderkomen en werk vinden. Het werk, dat ze te doen hebben zal menigeen in den aanvang vreemd vallen. In de duinen n.l. bij Oostvoorne een van de mooiste duinstreken van ons land liggen twee meertjes, het Kwakjes- water en het Breede Water. Beide plas sen zijn in den loop der eeuwen voor het overgroote deel verveend en volgegroeid met. riet. De jongemannen zijn druk aan het werk om de beide meertjes weer zoo veel mogelijk in hun vroegeren staat te herstellen en te ontrieten. Dit eerste en groote werkobject zal minstens twee jaar op het programma staan. Er zijn daarna nog meer plannen. RECLAME. 834 met 'l onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanvpl van die el lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog eenl Verrast be- 'Hedért^dsch merkt Ge, dat de dag steeds Product prettioer wordt en dat het werk beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Bulten verantwoordelijkheid der Red.); Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. MUZIEK. Onder bovenstaand opschrift trof ik in het Leidsch Dagblad van 29 Juli '35 een in gezonden stuk aan van een groote onbe kende. Naar aanleiding hiervan meent ondergeteekende goed te doen enkele op merkingen te maken. In de eerste plaats zou ik de schrijver van dat stukje in overweging geven dat in dien hij aanvangt met „Ondergeteekende" ook zijn naam onder het stukje te plaat sen, opdat dan kan worden nagegaan ot hij wel werkelijk een muziekkenner is. Uit den inhoud van het stukje zou men althans opmaken dat hij heelemaal geen verstand van muziek heeft. Geachte onbekende U neemt het op voor de vaklui, dit is uw goed recht, maar waar om geeft U daarbij de amateurs een trap? Laat de 3 Oct. Ver. zich aan uw raad storen en alleen vaklui nemen, doch zij zul len dan heel wat meer moeten betalen dan f.70 a f.80, ofschoon ik intusschen betwij fel of ooit een beroepsmuziekcorps voor een dergelijken prijs is opgetreden of het mag in onze overgrootouders tijd zijn ge weest. Weet U wel dat er ook nog aamateurs zijn die gratis muziek maken voor de 3 Oct.-Ver.? en dat anderen dit ook wel zou den doen als hun geldmiddelen dit maar toelieten? U doet het voorkomen of de amateurs in Leiden maar net aan een instrument kun nen vasthouden en heusch geloof me, zoo erg is het niet. Weet U wel dat er ook nog amateurs meermalen aan concoursen deel nemen en daar beoordeeld worden door een alleszins deskundige jury en dan met prijzen thuis komen zoowel van Nationaal- als Inter nationaal concours? Dit geldt zoowel voor concert als marschmuziek. Als U amateurs op straat hoort dan hoort u op 15 a 20 pas afstand niets meer ais groote trom, bekkens of bas, schrijft U. Ik kan daaruit niet anders opmaken of dat U erg slecht van gehoor Is of dat uw muziekkennis zoo groot is dat u geen pis ton voor een bas of geen groote trom voor een ander instrument kan onderscheiden. Wat U verder schrijft over de Plantsoen concerten zal ik niet veel zeggen, echter alleen dit: Voor U, met uw grondige mu ziekkennis, zullen die concerten geen waarde hebben, doch er zijn er nog velen, die deze concerten wel waardeeren. Maak U echter niet noodeloos ongerust over de kosten van die concerten, infor meer U maar eens wat voor een dergelijk concert wordt betaald en U zal het met mij eens zijn, dat de gemeente Leiden van dat bedrag niet ten gronde zal gaan En tenslotte nog een goede raad waarde muziekkenner: le Leer het op prijs te stel len, dat ook nog amateurs in hun vrijen tijd de muziekkunst beoefenen. 2e Ga nog eens luisteren naar een concert zoowel van de oudere als van de jongere vereenigingen van amateurs, misschien leert U dan ob jectief oordeelen en 3e Critiek leveren is goed, maar dan gezonde en opbouwende critiek en dan niet als de groote onbe kende. Met dank voor de opname. J. DRAGT. Voorz. Politie-Muziekgezelschap. COMMISSIEN OTEERIN G NED. BOTER. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 48 cent. UIT NED. OOST-INDIË. DE LEZING VAN PROF. VENING MEINESZ. SOERABAJA, 1 Aug. lAneta). In zijn gisteravond gehouden lezing stelde prof. Vening Meinesz als voorloopige conclusie: De aarde vertoont afwijkingen van den evenwichtsvorm, welke zouden moeten zijn ontstaan door aswenteling en onderlinge massa-samentrekking. Een verdere con clusie is, dat de aarde nog niet geheel in evenwicht is. De zwaartekracht op zee is algemeen grooter dan op de continenten, dus er bestaat een systematische even- wichtsverbreking in den opbouw van de aarde. De verklaring der theorie is: de wentelstroomen in substratum worden veroorzaakt door grootere radio-activiteit in de dikke continent-aardkorst. Deze wentelstroomen rijzen onder de continen ten en dalen onder de oceanen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9