LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 1 Augustus 1935 SPORT. BINNENLAND. Géén bedorven vnenntie- LAWN-TENNIS. nederlandsche spelers naar duitschland. Aan het tournooi om de Internationale «rimDloenschappen van Dultschland (3— u Aug.1 zal worden deelgenomen door m»! Rollin Couquerque, die tot de acht èeolaatste" speelsters behoort, mej. Van Lindonk Knottenbelt en Van Swol. Mei Couquerque komt ln de le ronde tonen een )ong Duttsch speelster, mei, Zeilden Moeilijker krijgt mej. Van Lin donk het tegen mevr. BartelsKallmeyer. Van Swol en Knottenbelt hebben het slecht getroften. Eerstgenoemde komt Seen den Duitschen Davls-cupspeler Denker terwijl Knottenbelt den bekenden Duitscher Jaenecke ontmoeten zal. jeugdwedstrijden te noordwijk. Resultaten van den eersten dag. Gisteren begonnen te Noordwtjk de Jsarlljksche Jeugdwedstrijden, die drie dagen zullen duren. Het weer werkte op dezen eersten dag ln zooverre niet mee dat de zon voortdurend schuil bleef ach ter het dreigende wolkendek, maar er was niettemin animo in ruime mate. Onder leiding van den heer Schölvink ls men gisteren reeds prachtig opgeschoten met de singles, zelfs kwam men ln het dames-enkelspel A tot de finale, waarin mej. Klein en mej. Van Rljssel elkaar be kampen zullen. Natuurlijk gaven de wed strijden van gisteren geen aanleiding tot commentaar. Slechts moge even aange stipt worden de nederlaag van Veltenaar lr. het heeren-.enkelspel A, tegen van Oven Veltenaar won dezer dagen het na tionale jeugdkampioenschap en men meende ln hem een finalist te zien. Zóó slecht was hij gisteren echter op dreef dat hij reeds in de eerste ronde met 63, 6-3 geslagen werd! Ziehier de uitslagen: Heeren-enkelspel A. le ronde: B. de Vries sl. L. Bosman 62, 00; F. Visser sl. 0. Horstman 60, 00. 2e ronde- R. Th. Esser sl. W. J. van Ditmar 63, 57, 62: B. Fymensen sl. G. Breukink 00, 60: J. C. Smalt sl. F. Hosmark 63, 63: De Vries sl. D. van Dorp 60, 0-3; Visser sl. J. Kolff 62, 6-4: K. Syersted sl. M. G. Breukink 00. 6—1: M. v. d. Kloot Meyburg sl. D. Henny 12-10. 80; M. A. van Oven sl. B. Vel tenaar 63, 63. Kwart eindstrijd: De Vries sl. Smalt 6-1. 63; Syersted sl. Visser 46. 03, 6-4; Van Oven sl. v. d. Kloot Meyburg 6-0, 60; Fymensen sl. Esser 10, 02, 6-1. Damesenkelspqi A, le ronde: mej. E. H. Mn sl. mej. P. Henny 61, 60; mej. Cl Hoek w.o.: mej. J. Jolles sl. mej. Benbogaart 04, 63; mej. G. v. Rijs- slsl mej. L. v. Leeuwen 60, 02. Halve eindstrijd: mej. Klein sl. mej. Boek 60. 01: mej. van Rijssel sl. mej. Jolles 0—2. 6—2. Heeren-dubbelspel A, le ronde: J. D. Krö- »er en B. de Vries sl. van Dorp en P. van Geeft 0—2, 6—1. Jongens-enkelspel B, le ronde: F. Sten- fert Kroese sl. W. Corts 63, 62; G. Spiele sl. M. Jonkhart 119. 63. Tweede ronde: W. Akkersdljk sl. P. van Cleetf 64, 5—7, 6—4; F. Hooft Graaf land sl. J. Breukink 97, 04: J. Lips W, Blok 60, 61Stenfert Kroese sl. B. Henny 1—6, 6—2, 6—3; Spiele sl. J. Blok 61, 60; J. D. Kroner sl. W. Breu kink 6-0, 6—1A. H. Kuipers sl. C. Wle- binga 6—0, 6—2: L. P. Akkersdljk sl. C. ran Boetzelaer 60, 61. Kwart eindstrijd: W. Akkersdljk sl. Hooft Graafland 6—2, 6—i; Kroner sl. Spiele 3—6, 6—3, 6—4; L. P. Akkersdijk sl. Kuipers 61, 61: Stenfert Kroese sl. Bibs 6—3. 7—5. Meisjes-enkelspel B, le ronde: B. Tho- nus sl. A. M. W. Hartog 6—2, 6—2; C. v. d. Ploeg w.o.; N. Felix w.o.; F-Rens sl. E. Bie- rens 3—6, 6—3, 6—2. Halve eihdstrijd: B. Thonus sl. C. v. d. Ploeg 6—3, 6—0: N. Felix sl. F. Rens 8—6, 6-2. Jongensdubbelspel B, le ronde: W. Ak kersdljk en L. P. Akkersdijk sl. J. C. Wie- blnga en F. Hooft Graafland 6—1,-6—1. WIELRENNEN. VAN DER LINDEN VERBETERT HET WERELDRECORD 1/4 ENG. MIJL. Gisteravpnd heeft A. van der Linden «P de Veka-baan te Amsterdam een ge daagde poging gedaan om het wereld record over 1/4 Engelsche mijl, dat sedert September van het vorig jaar op haam stond van den Franschman Fau- cneux met een tijd van 28 2/5 sec., te ver beteren. Hij legde dezen afstand af in den tijd van 28 1/5 sec. Intusschen zal dit nieuwe wereldrecord ruet erkend kunnen worden, omdat slechts l offlcieele tijdwaarnemer aanwezig was. Men had er niet aan gedacht om de noo- ,'?e ,maatregelen te treffen, welke nood zakelijk zijn om een wereldrecord geho mologeerd te krijgen. ATHLETIEK. DE C-COMPETITIE DONAR—U.V.S. Morgen te half acht komt de volgende Donar-ploeg uit in de C-competitie tegen U.V.S. welke gehouden wordt op het AS.c.-terrein. kOO Meter: D. Wurzer en G. v. d. Mark; m Meter: H. Bonte en J. de Roo; 1500 Meter j. Kwestroo en F. Robbers; 3000 Meter; j Wassenaar en J. Kwestroo; ~°8elstooten F. v. Veen en E. v. Hensber- 8pn; Speerwerpen: F. v. Veen en E. v. nensbergen; Hoogspringen: H. Bonte en Booze d°' ^ersPrinHen: D Wurzer en D. Jeveus zaï er buiten de competitie om "4x100 Meter estafette gehouden wor- wel met de volgende loopers: H. D- Wurzer, G. v. d. Mark en D. "Maal. CRICKET. flamingo's—free foresters. Glerum scoort een century. Onder weinig gunstige weersomstandig heden ls op het veld van mr. G. Ham burger te Laren de tweedaagsche cricket- match begonnen tusschen de Flamingo's en de Free Foresters. De Flamingo's won nen den toss en verkozen het eerst te batten. De volledige scores luidden: Flamingo's late Innings. Mr. H. W. Glerum bowled Nevlnson 131 Jhr. v. d. Bosch c. Cornu b. Nevlnson 0 Jhr. W. v. d. Bosch c. Howell b. Idem 57 A. van Baasbank c. Deeley b. Idem 0 R. de Waal bowled Miles 1 A. Stroink c. Crutschley b Miles 2 C. W. V. Bakker bowled Cobb 21 Mr.G.Hamburger c. Howell b. Nevlnson 26 A. van Tienhoven c. Tuff b. Deeley 4 Mr. J.J. Koeleman bowled Nevlnson 12 H. Klink not out 0 Extra's 9 Totaal 263 Vijf minuten voor halfzes openden de Free Foresters hun innings, met Twining en Baddington op het bowlen van jhr. W. v. d. Bosch en C W. V. Bakker. De En- gelschen namen den ttijd om zich goed in te spelen en scoorden heel langzaam. Na een halfuur, waarvan 12 overs gebowled en slechts 18 runs gescoord waren, werd er gewisseld en gingen mr. J. J. Koeleman en mr. H, W. Glerum bowlen. Toen om half zeven de stumps voor dezen dag wer den opgeborgen, was de stand 44 voor 0. Twinting 13, Boddlngton 31 not out. FLAMINGO'S—HARROW WANDERERS. Naar wij vernemen ls het Flamingo elftal, dat op Woensdag 7 en Donderdag 8 Augustus a.s. te 's-Gravenhage op het H.C.C.-terrein tegen de Harrow Wande rers uitkomt, als volgt samengesteld: Jhr. J. van den Bosch, aanvoerder; A. Th. van Baasbank, C. W. V. Bakker, P. G. East, jhr, mr. F. F Hooft Graafland (wicket keeper), mr. J. J. Koeleman, mr. P. C. G. Labouchère, K. Neuerburg, A. M. Nolet, E. J. A. Schill en A. v. d. Togt. WATERPOLO. A.Z.C.—L.Z.C. Te Alphen speelde A. Z. C. II tegen L. Z. C. IV. Deze ontmoeting élndlgde in een 20 overwinning voor de Lei- denaars. Voor de rust bleek A.Z.C iets ster ker, doch het samenspel der voorhoede liet veel te wenschen over, zoodat doel punten uitbleven. Enkele schoten op het A.Z.C. doel wist keeper v. d. Hoek naar behooren te verwerken. In de tweede helft namen de Leidenaars door hun midvoor reeds spoedig de leiding 01. Direct daar op vergrootte L.C.Z. haar voorsprong 02. De bezoekers bleven hierna het beste van het spel .behouden, doch verdere doelpun ten bleven uit, door het goed verdedigen van v. d. Hoek. Hierna speelde A.Z.C I tegen L.Z.C. II. Ook in dezen wedstrijd moesten de Alphe- naars ln de sleutelstadbewoners hun meer deren erkennen. De Leidenaars bleken zoowel sneller als technisch beter, vooral hun midvoor zag nog al eens kans door snel opzwemmen gevaarlijke momenten teweeg te brengen. Weldra moest keeper Gesman zwichten voor een schot van De Reede 01. Nog voor de rust wist A.Z.C. na góed samenspel tusschen Thlm en van Leeuwen door Bonte den gelijkmaker te scoren 11. Nadat was gedraaid hernam L.Z.C. door haar rechtsvoor spoedig de leiding 12. Dezelfde speler weet andermaal den voorsprong te vergrooten 13. A.Z.C. trachtte alsnog door enkele tegenaanval len den achterstand te verkleinen doch de L.Z.C. verdediging wist, van geen wijken zoodat met dezen stand het einde komt. HET INTERN. WATERPOLO-TOURNOOI TE BRUSSEL. Hongarije ongeslagen. Het internationaal waterpolo-tournooi te Brussel is gisteren beëindigd en zooals verwacht werd heeft Hongarije geen en kelen wedstrijd verloren. De eindstand luidt: gesp. gew. gel.verl. pnt. v,-t. Hongarije 5 5 - - 10 34-15 België 5 3 - 2 6 19-17 Dultschland 5 3 - 2 6 21-19 Zweden 5 3 - 2 6 14-13 Frankrijk 5 1 - 4 2 13-19 Joegoslavië 5 - - 5 - 4-22 BILJARTEN. WEDSTRIJDEN VOOR DE FEDERATIE VAN BILJARTBONDEN IN NEDERLAND Op de gehouden bestuursvergadering van bovengenoemde federatie is besloten dit jaar de wedstrijden te houden in Utrecht ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van den Utr. Biljartbond. Deze wedstrijden hebben plaats op Zondag 22 Sept. e.k. De plaats, waar gespeeld wordt, moet nog door den Utr. bond aangewezen worden. De spelers, die Leiden zullen vertegenwoordigen, worden nader bekend gemaakt. De loting voor de wedstrijden had het volgende resultaat: lste kl. cadre boven 6 gemldd.: Utrecht R'dam; LeldenDen Haag. 2de kl. cadre 0.4.60 tot 6 gemidd.: UtrechtR'dam; LeidenDen Haag. lste kl. libre 0 3.604.60 gem.: Utrecht- Lelden; R'damDen Haag. 2de kl. libre 0.2.603.50 gem.: Utrecht- RJdam; Leiden--Den Haag. 3de kl. libre 0 2.10 2.50 gem.' Ut.recht- Le'den; R'dam Den Haag. 4de kl. libre 0.1.70 -2.00 gem.: Utrecht- Den Haag; R'dam—Leiden. 5de kl. libre onder 1.70 gem.: Utrecht- R'dam; Den Haag—Lelden. CLEARINGVERDRAG MET ITALIË. de handel van nederland met rusland. EENIGE BIJZONDERHEDEN OMTRENT DEN INHOUD VAN DE NIEUWE OVEREENKOMST. Heden in werking. Een dezer dagen heeft te Rome de on- derteekenlng plaats van een aanvullende handelovereenkomst tusschen het Konink rijk der Nederlanden en het Koninkrijk Italië. Beide overeenkomsten treden heden in werking; de aanvullende handelsovereen komst met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1935. De overeenkomsten blijven van kracht tot 30 Juni 1936, met mogelijkheid van stilzwijgende verlenging. De aanvullende handelsovereenkomst treedt ln de plaats van de contingentee- rlngsregeling van 1 Maart 1934. Het han delsverdrag van 1 Maart 1934 blijft overi gens van kracht. Voor den invoer ln Italië van Nederland sche zoowel als van Nederlandsch-Indische Surlnaamsche en Curaeaosche artikelen, zijn voor de periode 1 Juli 1935 tot 30 Juni 1936 contingenten vastgesteld, welke ln het algemeen gelijk zijn aan 100 'l« van den invoer gedurende 1934, Met het oog op de betalingsmogelijkheden moest evenwel voor bepaalde Nederlandsche artikelen met minder dan 100 van den invoer van 1934 genoegen worden genomen. Bedoelde artikelen zijn: levend gevo gelte, waarvoor het contingent gelijk ls aan 64 °/o; gedroogde groenten 70 creosootolie 24 »/0 en niet afzonderlijk ge noemde nlet-oliehoudende zaden 80 van den invoer van 1934. Voorts vleesch 24.400 quintaal, versche visch 2150 quintaal, soyaolie 7050 quintaal, hulden 18.350 quin taal, cellulose 4750 quintaal en bewerkte edelsteenen Lire 2.500.000. Een contingent, belangrijk grooter dan 100 van den in voer in 1934 werd daartegenover verkre gen voor fokvee 1500 stuks voor bier 11200 H.L.) en voor koffie (27.000 quintaal) De Invoer van laatstgenoemd contingent voor Nederlandsch-Indische en Surlnaam sche koffie is afhankelijk gesteld van den uitvoer uit Italië naar Nederlandsch- Indlë van een contingent voor Italiaan- sche kunstzijden weefsels. De Invoer in Italië van bovengenoemde contingenten blijft onderworpn aan de geldende Itali- aansche Invoerformaliteiten. Particuliere compensatie is slechts mogelijk met toe stemming van de wederzij dsche Clearing- instituten. Tegenover deze regeling voor den invoer in Italië zijn door de Nederlandsche Re geering aan Italië contingenten toegekend voor den invoer in Nederland en Neder- landsch Oost-Indië. Bij de vaststelling van den omvang der handelsbeweging tusschen de belde landen is men er van uitgegaan, dat de betalin gen door de goederenlevering over en weer gewaarborgd zullen worden, waartoe deze over een clearing zullen worden ge leid. Daarbij zal Italië voor zoover be treft het handelsverkeer met de overzee- sche gebieden tot een zeker maximum een passief saldo aanvaarden, voor welker af wikkeling het de noodige vrije deviezen beschikbaar zal stellen. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. Vandaag heeft de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding te Rotterdam haar 35ste algemeene vergadering gehouden. Uit alle deelen des lands waren de afge vaardigden naar Rotterdam gekomen om mede het 7de lustrum der vereeniging te vieren. Oudergewoonte ging gisteravond aan de jaarvergadering een wijdingssamen komst vooraf, die in de groote zaal van „De Eendracht" werd gehouden en waarin ditmaal voorgingen de heeren Ds. W. Ramaker, Chr. Geref. predikant te Kam pen en C. Smeenk, lid van de Tweede te Arnhem. De bijeenkomst sttond onder leiding van den voorzitter der vereeniging, ds. J. v. Herksen van Ermelo. Na den bidstond werd een begroetings samenkomst gehouden. Hedenmorgen ving de jaarvergadering aan onder leiding van ds. Van Herksen. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken werden goedgekeurd de jaarversla gen van w.n. secr. en penningm., de hee ren J. Feitsma van IJmuiden en C. Bui tendijk te Amsterdam. VOETBAL. JUBILEUM-WEDSTRIJDEN N.R.M. Hedenavond te 7 uur zal op het L.F.C.- terrein de laatste wedstrijd gespeeld worden om den Jubileumbeker (A-elftal) tusschen het Leidsch Dagblad en het 6de R.V.A. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN C.G.W. Niet hedenavond maar morgenavond speetl C.G.W. I tegen S.C.O. I. C.G.W,n verloor met 93 van „De Kroon". V.V.S.—C.G.W.-COMBINATIE. V.V.S. heeft met 5—1 gewonnen van een C.G.W.-combinatie. UIT WOUBRUGGE. Op Zaterdag 3 Augustus speelt Wou- brugge I des avonds te 7 uur tegen het negerelftal Paramaribo. DUIVENSPORT. DE UIVER. Wedvlucht van Meufvilles; los 8 uur. Eerst geconstateerde duif te 11 uur 44 min. 22 sec. A. Piket 1, W. v. Steenbergen 2, 3, D. van Veen 4, 5, 6. In de eerste 6 maanden van 1935. Omtrent den handel van Nederland met Sovjet-Rusland vernemen wij de volgende gegevens: In de eerste 6 maanden van 1935 stegen de bestellingen van Rusland in Nederland tot 15.590.000 gulden, vergeleken met 12.900.000 gulden ln dezelfde periode van i 1934. Vooral sterk stegen, vergeleken met het vorig Jaar, de bestellingen aan de Neder landsche scheepsbouwindustrie. Er werden n.l. drie zeeschepen voor houttransport, 7 zeesleepbooten en 2 baggermachines be steld. Met inbegrip van de uitgaven voor reparaties en uitrustingen en den aankoop van gebruikte schepen beloopt het totaal der aankoopen van schepen e.d. f. 8.100.000. De bestellingen van machines, meetinstru menten, toestellen etc. stegen tot een be drag van ongeveer 460.000 gulden. Verder werden opgekocht lompen, verschillende chemicaliën, zaden etc. De aankoopen van koloniale waren (rub ber, tin en thee) bereikten een bedrag van ongeveer 6.450.000 gulden. Slechts en deel van bovengenoemde be stellingen doet nog zijn invloed gelden op het totaal van den Nederlandschen uit voer naar Rusland voor de eerste maan den van het loopende jaar, aangezien de groote scheepsbouwopdrachten eerst in de tweede helft van 1935 en later zullen kun nen worden afgeleverd en bovendien een belangrijk deel van de koloniale producten niet compareert ln de export-statistiek, j maar in die van den doorvoerhandel. De cijfers van de Nederlandsche in- en uitvoerstatistiek voor den handel met de UdSSR zijn (in duizenden guldens): le half- 2e half jaar '35 jaar '35 Inv. uit Rusland n. Nederl. 4918 9252 Uitv. uit Nederl. n. Rusland 5800 3507 Terwijl dus in de vergelijkingsperiode de invoer uit Rusland ongeveer tot op de helft ls achteruitgeloopen, toont de uit- voer naar Rusland een stijging. Bij de bovenstaande exportcijfers zouden nog ge rekend moeten worden uit de Nederland sche statistiek voor doorvoerhandel en entrepotverkeer 1001 ton cacaoboonen, 5508 ton rubber en 99 ton thee. De cijfers van de Russische douanesta tistiek zijn tot dusverre nog slechts be kend voor de periode JanuariMei 1935. Volgens deze statistiek bedroeg de invoer van Rusland uit Nederland 7.163.000 roe bel, d.w.z. 9.183.000 gulden. Daarmede staat Nederland onder de invoerlanden van Rusland op de vierde plaats (achter Groot-Brlttannie, Iran en de Ver. Sta ten), Volgens dezelfde bron bedroeg de uitvoer van Rusland naar Nederland 2.928,000 roebel, d.w.z. 3.750.000 gulden. Onder de afzetlanden van Rusland staat Nederland derhalve op de negende plaats 'achter Dultschland. Groot-Brittannie, Iran, België. Turkije, Frankrijk, Mongo lië en Italië). RECLAME- 8294 UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. Blijkens het verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp, houdende regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen ln het winkelbedrijf juichen vele leden de voorgestelde regeling toe. Enkele leden daarentegen verklaarden te betreuren, dat in deze tijden de totstandkoming wordt bevorderd van maatregelen, welke, indien verwezenlijkt, het winkelbedrijf sterk aan banden zullen leggen. Bovendien duchtten zij daarvan een in het algemeen onge- wenschte verzwaring van de werkzaam heden der rechterlijke macht. Sommige leden achtten de ontworpen bepalingen van te beperkte strekking om den middenstand in belangrijke mate ten goede te kunnen komen. Niettemin was men algemeen bereid, zijn stem aan de onderhavige voordracht te geven. COMITÉ GEDENKTEEKEN-INGENOOL. Er is een comité gevormd, dat zich be last heeft met het inzamelen van gelden met het doel, om ter eere van de nage dachtenis van wijlen den heer A. Ingenool Jr., in leven directeur van het Bureau van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, die tal van andere functies ln het belang van den middenstand bekleedde, op diens graf een gedenkteeken op te richten. De familie van den overledene heeft blijk gegeven met deze plannen ln te stemmen. Het comité is als volgt samengesteld: M. Kropveld, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, voor zitter; F. L. van der Leeuw, directeur van het Bureau van den Koninkl. Nederl, Middenstandsbond, secretaris; J. F. X. Urbanus, commissaris van het Meuwsen- fonds en adj. directeur der Nederl. Mld- denstandsbank N.V. te Amsterdam, pen ningmeester; F. J. H. Bach, directeur van het Bureau van den Ned. R.K. Midden standsbond te 's-Gravenhage; J. W. Oster, penningmeester van de Rotterdamsche Vereeniging „Handel en Nijverheid" te Rotterdam; W. G. Scheeres. voorzittel van de Vereeniging van den Christelljken Handelsdrljvenden en Industrieelen Mid denstand in Nederland; J. J. R. Schmal, chef van het Bureau Middenstand van het Departement van Economische Zaken; E. A. C. Weber, adviseur van het Jeugd- bestuur van den K.N.M.B. te Amsterdam. Gelden voor deze middenstandshulde kunnen worden gestort ten name van het Comité cp rekening van het Hoofdkantoor der Nederlandsche Middenstandsbank, bij haar bijkantoren en op postgiro No. 2922 van deze instelling. OPHEFFING LOCOMOTIEFDEPOTS. Naar de „Standaard" verneemt, zullen met ingang van 6 October a.s. de loco motief-depots Rotterdam-Maas, Haarlem, Dordrecht en Susteren worden opgeheven. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit van 31 Juli 1935 is de burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, benoemd tot rid der ln de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Miti Ge »oo'n handig metalen lakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heefl, als Ge U minder prettig gaai voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt geval. (20 cent) (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. MUZIEK. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd plaatsing van het vol gende waarvoor bij voorbaat dank. In Uw blad van Maandag j.l. heeft „een kenner van muziek" een aanval gedaan op de z.g. amateurmüziêkcorpsén, waar tegen m.i. zeker een woord van verweer past. Deze „kenner van muziek" geeft ln overweging om de muziek in optochten en derg. voortaan te doen 'verzorgen door vaklui, o.m. omdat z.l. dan pas „waar" voor geld gegeven wordt. Tijdens den intocht van rëunisten op Zaterdag 29 Juni j.l. werd de muziek ver zorgd door amateurs van het 6e Reg. veld. art. benevens door nog twee groepen, bestaande uit „vaklui". Ieder, die dezen intocht heeft gadege slagen en, voor zoover de muziek betreft heeft beluisterd, zal het met mij eens zijn, dat het door „vaklui" verzorgde gedeelte een droevig figuur vormde, althans ln vergelijking met een optocht waarin de muziek verzorgd wordt door amateurs. Inderdaad beoefenen deze amateurs de muziek voor hun genoegen, wat nog niet zeggen wil dat'b.v. de muzikale verzorging van een 3 Oct. optocht voor een aDDel of een ei dient te geschieden. Heeft „Muziek kenner" wel eenig Idee van de noodwen dige uitgaven welke de amateurcorpsen moeten doen om te kunnen blijven be staan? Weet muziekkenner b.v. dat een op hoog peil staand amateurcorps hier ter stede 26 werklooze leden telt waarvan geen contributie kan worden gevergd? Wat muziekkenner aanhaalt uit vroeger jaren houdt m.1. geen stéék omdat de vroegere stafmuziek geheel werd onder houden door het desbetreffende Departe ment. Omtrent het bedrag van f. 70 a 80 vroeger jaren betaald (aangenomen dat dit juist is) verliest inzender uit het oog dat de gulden van toen heel wat meer waard was dan nu. Dat als „eisch" f. 200 en meer gesteld wordt voor het muzikaal verzorgen van een 3 Oct. optocht ls in zooverre juist wanneer inzender slechts beschikt over gegevens betreffende de achter ons lig gende jaren van hoogconjunctuur. Heeft inzender wel eens muzikaal mede gewerkt in een 3 Oct. optocht? Een ken ner van muziek zijn wil nog niet zeggen dat men dan ook beoordeelen kan of het geld van amateurcorpsen besteed, zonde is of niet. Het Bestuur der 3 Oct. Vereeni ging acht lk ln deze deskundig genoeg om te beoordeelen of een gevraagde ver goeding billijk is of niet, Inzender meent ook dat als men 15 k 20 pas verwijderd is van zoo'n amateurcorps men slechts de groote trom, een paar bekkens en een paar stooten op een Bas hoort. HIJ begeeft zich verder op medisch terrein door te verklaren dat zulke men- schen geen geschikte longen hebben Op dit laatste vermag ik niet in te gaan. Wat het geluidsvolume betreft dit: indien in zender zijn naam en adres had bekend gemaakt, zou ik hier de amateurcorpsen in overweging hebben gegeven, aan B. en W. vergunning te vragen om 15 a 20 pas van Inzenders woning een marsch, b.v. de Feestmarseh van v. d. Glas te mogen blazen. „Een muziekkenner" zou dan zeker wel meer hooren dan alleen groote trom en bekkens. Verder meent Inzender dat het niet aan te bevelen ls om subsidie te verleenen voor de Plantsoen-concerten, en noemt dit verder met geld smijten. Nogmaals indien inzender met naam en adres had onderteekend zou misschien na te gaan zijn, of hij tijdens het bestaan van het Stedelijk Muziekcorps ook geageerd heeft tegen de subsidie, welke toen f. 4000 be droeg voor dit corps alleen, terwijl er nu f. 400 verleend wordt voor negen corpsen. Ten slotte verklaart Inzender dat men- schen met een beetje kijk op de muziek toch geen gebruik van dergelijke uitvoe ringen maken. Moet hieruit nu geconcludeerd worden dat zij, die wel de concerten beluisteren, géén kijk op de muziek hebben? Dat deze muziekkenner de amateur- corpsen naar beneden tracht te halen, zal wel uit een bedoeling voortspruiten. HIJ verliest echter uit hét oog dat bedoelde amateurcorpsen muzikaal worden opge voed door vaklieden met naam, welke, meest afkomstig zijn van de door hem zoo geroemde stafmuziek. Deze muzikaal hoog staande personen zouden dus het even tueel gebrek aan belangstelling bij de concerten te danken hebben aan hen die „kijk op de muziek hebben". Het kan inzender als muziekkenner overigens bekend zijn dat de amateur corpsen, indien zij ^an een concours deel nemen, worden beoordeeld door vaklieden van naam zooals b.v. Walter Boer, v. Erp, Dik, v. d. Glas enz. Tevens kan het in zender bekend zijn dat het amateurcorps W.W. dezer dagen te Hilversum (het cen trum van de Radio) een eersten prijs ver wierf in de. hoogste afd. voor de concerten terwijl haar een eerste prijs werd toege kend voor marschmuziek met het hoogste aantal punten. Een en ander omdat men op 15 20 pas afstand niets meer hoorde dan een slag op de groote trom en een paar stooten op een Bas. J. BIJ, amateur, Molenstraat 9a. 5-8 J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11