LE1DSCH DAGELAD - Derde Blad Woensdag 31 Juli 1935 KERK- ER SCHOOLNIEUWS. FINANCIËN. BINNENLAND. RECHTZAKEN. ken. Het Is namens hen dat ik gaarne enkele woorden tot afscheid aou willen leggen. Het is niet de eerste maal. dat u met de ambtenaren op deze plaats bijeen ls. maar het ls thans wel onder geheel an dere omstandigheden. Toen was het om u bij uw ambtsjubileum te huldigen, bij gelegenheid waarvan u reeds ls kunnen blijken van welke waardeerende gevoelens allen vervuld waren. Die waardeering ls steeds onverzwakt gebleven, al biedt het dagelijksch leven geen gelegenheid daar regelmatig uiting aan te geven. Zooveel te sterker dringen zich thans, vooral nu het uw afscheid betreft, de feiten naar voren, die tot groote erkentelijkheid stemmen. Ik breng u dan hartelijk dank voor hetgeen u gedaan hebt in het belang van de positie van den ambtenaar. Het stand punt, dat een behoorlijke bezoldiging een eisch van algemeen belang ls, heeft In u steeds een warm verdediger gevonden. Ik zou mij ernstig bezwaard gevoelen, als ik daarvoor bij deze gelegenheid geen erken telijkheid zou betoonen. Inzonderheid breng ik u dank voor de wijze, waarop u met de ambtenaren hebt samengewerkt. Het was voor allen ter uit oefening van hun functie een voldoening met u in contact te mogen treden, om dat u altijd getoond hebt een chef te zijn, die menschlievend optrad. Van een amb tenaar moet steeds verwacht worden, dat hij zijn plicht doet. De aangename ver houding, die u tot stand bracht, stimu leerde de plichtsvervulling wel in bijzon dere mate In dit verband mag ik dan ook wel bezien de goede verstandhouding en eensgezindheid, die gedurende uw ge- heele ambtsperiode tn het ambtenaren corps hebben geheerscht. Niet alleen kon den de werkzaamheden daardoor onder prettige omstandigheden worden verricht, maar het was ook vq^i groote beteekenls voor 'n goeden loop der zaken. In u moet de persoon gezien worden, die deze eens gezindheid op een zoo voortreffelijke wijze wist te bevorderen. Met dankbaarheid moge lk ln dit ver band gewagen van de belangstelling die u en mevrouw uw echtgenoote ook voor het gezinsleven van de ambtenaren, met wie u meer regelmatig ln verbinding stond, betoonde. Geachte heer Burgemeester, ik wensch 11 van harte toe, dat u in uw nieuwe woonplaats nog vele jaren gelukkig zult doorbrengen. Wel zult u niet meer de vol doening kunnen hebben de belangen der gemeente te behartigen. Mogen evenwel vele aangename herinneringen aan uw ambtstijd aan dat gemis tegemoet komen. De ambtenaren zullen ln u blijven zien een chef, aan wlen zij grooten dank ver schuldigd zijn. Ik zou het op prijs stellen. Indien u dit stoffelijk blijk van waardeering zoudt willen aanvaarden, waarbij gevoegd deze oorkonde, die u moge doen weten, dat uw afscheid niet ln staat zal zijn ln de toekomst ook maar de geringste afbreuk te doen aan de gevoelens van eerbied en erkentelijkheid, die de ambtenaren voor u hebben. Zij nog vermeld, dat bij de plechtigheid mede aanwezig was de burgemeester van Leimuiden, de heer Bakhuizen. NED. HERV. KERK. Aangenomen; Naar Durgerdam (N.-H.) (toez.), A. 0. Smits, cand. te Rotterdam- Oost: naar Wehl (Geld.) A. P. Mijnarends, cand. te Hilversum. Beroepen: Te Randwijk, Jac. Vermaas te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Scheveningen, M. Hei koop te Utrecht. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen: Te Irnsum-Poppingawler. S. Gosses, prop. te 's-Gravenhage. INDISCHE KERK. Beroepen: Te Soerabaja (als evang. predikante), mej. dra. J H. Stegeman, cand. te Utrecht. CHB. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Eindhoven, A. Grap pen, te Zwaagwestelnde. o ALGEMEENE SÏNODE DER NED. HERV. KERK. XI. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, die door den president met het lezen van Ps. 90 en gebed ge opend werd, kwam allereerst aan de orde de consideraties over de wijziging van art. 10 van het reglement op de predi- kantstractementen, waarover ds. C. J. H. Verweys van Breukelen in gunstigen zin rapporteerde. De conclusie, waarbij voor gesteld werd om deze wijziging aan de hoofdelijke stemming van de leden der Prov. Kerkbesturen te onderwerpen, werd aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde de con sideratie over de wijziging van art. 14 van hetzelfde reglement, waarover Ds. Verweys eveneens in gunstigen zin adviseerde, waarom de Synode eenzelfde besluit nam. Ook de consideraties over de wijziging van art 17 waaraan men een nieuwe alinea wü toevoegen, en waarover ouder ling D. P. Cappellen van Walsum rappor teerde, werden aangenomen en deze wij ziging zal derhalve eveneens worden on derworpen aan de stemming van de leden van de Prov. Kerkbesturen. Ouderling Cappellen van Walsum rap porteerde tenslotte eveneens over de consideraties van de wijziging van art. 25, waarover de Synode eenzelfde besluit nam. Ds. P. Bokma van Schiedam, vice-presi dent van de Synode rapporteerde over een klacht van den heer A. Vogelaar c.s. te Numansdorp inzake het weigeren van de bediening van den H. Doop aan hun kin deren. Deze aangelegenheid kwam reeds op de Synode-tafel eerder. Ook nu werd ze weer voor kennisgeving aangenomen, en dat onder verwijzing naar de bladz. 298300 van de Handelingen van de zit tingen van de Synode van '32 Ook rapporteerde ds. Bokma over mo ties van de classicale vergaderingen van Rotterdam en Dokkum, de wenschelijk- heid uitsprekend dat de geestelijke vraag stukken meer op de kerkelijke tafels zou den mogen komen. De rapporteerende commissie stelt voor te antwoorden dat niets en niemand de voorstellers belet zelf deze materie aan de orde te stellen. De Synode zal er dan zonder bezwaar met groote belangstelling kennis van nemen. Prof. dr. Th. L. Haitjema van Groningen, adviseur der Synode, wees er op dat het moet betreurd worden dat de conclentie- kreet niet meer in het rapport tot uiting is gekomen, die toch ongetwijfeld in deze moties ligt Ds. J. Boonstra van Gieten vroeg of het niet op den weg der Synode ligt tot het houden van meerdere classi cale vergaderingen op te wekken. De Synode besluit om terzake een schrijven op te nemen in het Algemeen Weekblad der Ned. Herv. Kerk. Ter vergadering werd hierna door den president welkom geheeten Rev. Fllpse, predikant bij de Ref. Ohurch in Noord- Amerika. Rev Fllpse bracht de hartelijke groeten van zijn kerk over en besprak verschillende actueele zaken in het ker kelijk leven in zijn land, waarbij o.a. de Buehmannbeweglng ter sprake kwam. In verband met het houden van een Syno- dus-contracta en commissievergaderingen verdaagde de president de zitting tot he denmorgen 10 uur. Ds. C. V. d. WAA. Woensdag 7 Aug. a.s. viert ds. C. v. d. Waa, Ned. Herv. predikant te 'sHeer- Arendskerke <Z.) zijn zilveren ambts jubileum. Cornells van der Waa werd 31 Dec. 1883 te Dedemsvaart, waar zijn vader hoofd van de Chr. School aan de Kalkwijk was, geboren en bracht zijn Jongensjaren door te Katwijk a. Zee. Ds. v. d. Waa ontving zijn opleiding aan het Chr. gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de univer siteit te Utrecht theologie In 1909 werd 'hij candidaat in Gelderland en was daar na eenigen tijd werkzaam als hulppredi ker te Nieuwe-Pekela-boven. 7 Aug. 1910 bevestigde ds. A. J. Wijngaarden van Kat wijk hem te Waal en Koog in zijn eerste gem., waaraan de Jubilaris zich verbond sprekende over Ef. 2 48. In 1918 ver trok ds. v. d. Waa naar Hoogvliet, welke standplaats hij in 1924 met Waade (Z.l verwisselde. In 1929 ging hij naar Blgge- kerke en 9 Juli 1933 bevestigde ds. Joh. Kljne van Rhenen hem ln zijn tegen woordige gemeente waar hij zijn Intrede preekte met 2 Cor. 5 17 en 18. Ds. v. d. Waa heeft zitting ln het hoofdbestuur van de Ned. Zendingsver. waarvoor hij in Zee land een en andermaal correspondent was. In Biggekerke was ds. v. d. Waa lid van het classicaal bestuur van Middelburg en secr van de Ver. „Kinderzorg" in de clas sis Middelburg, waarvan hij thans nog vice-secr. is. Zondag 4 Aug. a.s. zal de jubilaris in een gedachtenisrede in zijn eerste gemeente zijn jubileum vieren. o VACANTIE-CURSUS VAN DIRECTEUREN EN LEERAREN DER BINNENVAART- SCHOLEN. Gistermiddag kwamen te Nijmegen de directeuren en leeraren van de blnnen- vaartscholen bijeen voor den jaarlijkschen vacantle-cursus. Met autobussen werden de deelnemers naar de „Prinses Juliana'1 ge bracht, welke in de Maas bij Kuyk ge meerd lag. Behalve de directeuren en leeraren waren ook aan boord de heeren A. Kort land, havenmeester te Rotterdam. J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, T. L. Mellema, inspecteur voor de Scheep vaart en voorzitter van de examencom missie van schippers bij de binnenvaart, R. ter Horst en J. van 't Hoff, bestuurslid van het Onderwijsfonds en vertegenwoor digers van verschillende bedrijfsorgani saties. De heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, heette de cursisten welkom en sprak de hoop uit, dat de besprekingen aan boord vruchtbaar zouden mogen zijn, ln het be lang voor de opleiding van de binnen vaart, Hij verzocht den aanwezigen enkele «ogenblikken stilte, ter eere van de nage dachtenis van den heer S. Hoogstra, directeur van het Dordtsche Havenbe drijf, die als leeraar aan de Blnnenvaart- school en als examinator zooveel voor het onderwijs voor schippers heeft gedaan. Gedurende de vaart naar Roermond, hield de heer mr. H. Willemse uit Rotter dam een lezing over: Het Jullana-kanaal in verband met de ontwikkeling van onze scheepvaart. Hij wees hierbij op de snelle ontwikkeling van de moderne kustvaart. Tijdens de besprekingen kwam sterk de noodzakelijkheid naar voren van een vóór-opleiding voor de kustvaart. Te half zeven kwam het schip te Roermond aan, waar de havenmeester de heer T H. A. Knoben ter verwelkoming aanwezig was. Te acht uur werden de cursisten op het stadhuis ontvangen. De burgemeester, mr. P. J. Reymer heette de deelnemers te Roermond welkom en gaf de verzekering, dat hij ten volle sympathiseerde met het werk van het Onderwijsfonds. Des avonds bood het gemeente-bestuur een concert aan, dat gegeven werd door de Koninklijke Harmonie onder leiding van Max Gulllaume. De tocht wordt heden voortgezet naar Maastricht. DE NEDERLANDSCHE BANK. Vermindering van den goudvoorraad met f. 130,8 miilioen. De bankstaat van De Nederlandsche Bank toont den vollen druk, waaronder 4e gulden de vorige week heeft gestaan. De goudvoorraad is met f. 130,8 miilioen ge daald. De zicht-verplichtingen zijn echter slechts met f. 18 miilioen verminderd ten gevolge van de stijging van het opereerend kapitaal mede door de credietvraag in verband met den ultimo met circa f. 113 miilioen. Het gouddekkingspercentage is door een en ander gedaald tot 68,0"/», de totale metaaldekking tot M.4V». EERSTE KAMER. VERGADERING VAN GISTERAVOND. 35 Wetsontwerpen in een kwartier tijds afgehandeld. De vergadering wordt te halfnegen ge opend. De vergadering deelt mede dat diens ambtsbezigheden den Minister van Kolo niën elders roepen en dat eventueel onder hem resorteerende wetsontwerpen zullen worden verdedigd door den minister van Buitenl. Zaken. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde zijn de volgende wetsont werpen: 1. Goedkeuring van het internationaal verdrag van 11 October 1933 nopens de bestrijding van den handel ln meerder jarige vrouwen. 2. Goedkeuring van het Haagsche Pro tocol van 27 Maart 1931 tot erkenning van de rechtsmacht van het Permanente Hof van Internationale Justitie ln ge schillen welke over de uitlegging van de Haagsche verdragen van international privaatrecht mochten rijzen. 3. Inlichtingen der wet van den 29 December 1933 (Stbld. 770) tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta. 4. Goedkeuring van het Kon. besluit van 20 Juli 1934 No. 71 betreffende ver laging van het invoerrecht op geconser veerde sardines. 5. Aanvulling van art. 3 derde Ud der motorrijtuigen-belastingwet. 6 Goedkeuring van de onderhandsche overdracht door ruiling van gronden ln den Belcrampolder te Breda, van de ge meente Breda. 7. Vaststelling van het slot der Rijks rekening en van het slot der rekeningen van de afzonderlijke fondsen en bedrijven betreffende 1932. 8. Hernieuwde vaststelling der begroo ting van inkomsten en uitgaven van het gemeentefonds voor het bcgrootingsj aar 1935/38, onder Intrekking der wet van 4 Maart 1935 (St.bld. 75). 9. Wijziging van het zevende hoofdstuk B der Rtjksbegxoottng voor 1935 (rente- looze voorschotten en uitkeerlng aan het Gemeentefonds). 10 Wijziging en verhooging der begroo ting van Inkomsten en uitgaven van het Gemeentefonds voor het begrootingsjaar 1933/1934 (ultkeerlngen aan de gemeen ten). 11. Begrooting van het Werklooshelds- subsldiefonds voor 1935 12. Wijziging der wet voor de Konink lijke Marine-reserve (St.bld. 1924 No. 388). 13 Bepalingen betrekking hebbende op de zeevaartdiploma's; bepalingen betrek king hebbende op de zeevlschvaartdlplo- ma' (2 wetsontwerpen Regeling van den invoer van: 14. Kunstzijden manufacturen, kousen en sokken, linnen en half.linnen manu facturen en tapijten, enz.; 15. petten en baretten; 16. manufacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol; 17. bovenkleeding 18. tricotgoederen; 18. onderkleeding; 20. gort van alle soorten; 21. huishoudelijk glaswerk; 22. porselein, fijn en sanitair aardewerk en van muur- en wandentegels 23. draadnagels, draadkammen en spij kers, getrokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad; 24. cement; 25. superfosfaat; 26. niet kantvormende siergewassen, alsmede van azaiia en hortensia; 27. jutezakken, voorwerpen van Jute en jutedoek; 28. touw 29. schoeisel en leestklaar schoenwerk; 30. haring; 31. calcium-hypochloriet, natrium- hupochloriet en gecomprimeerd chloor gas; 32. kunstzijden garens in eiken opmaak. 33. Goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië tot: lo. Wijziging en aanvulling van de afdeelingen I, II. HI, HI A, IV, V A, VI, VI, vn, VIII en EX der begrooting van Nederl Indië voor 1935; 2o. vaststelling van afdeeling VI E Cs Lands Caoutchouc- bedrijf) van voornoemde begrooting (elf wetsontwerpen). 34. Toepasseiykverklarlng op Nederl. Indië, Suriname en Curacao van de op 19 Maart 1931 te Genève gesloten verdra gen met bijbehoorende protocollen: lo. tot invoering van een eenvormige wet op chèques; 2o. tot regeling van zekere wets- conflicten ten aanzien van cheques; 3o. betreffende het zegelrecht ten aanzien van chéques. 35. Nadere wijziging van de Javasche Bankwet 1922; nadere wijziging en aan vulling van de Surinamesche Bankwet 1928 (twee wetsontwerpen). De Nos. 135 worden zonder debat en z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 8.46 uur geslo ten. NEDERLAND QP DE BRU8SEL8CHE TENTOONSTELLING. Grand Prix voor de Julianahoeve. De boerderij de „Prinses Julianahoeve" op de Wereldtentoonstelling te Brussel ls onderscheiden met den Grand Prix. -o- VISCH-UITVOER NAAR ITALIË. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de uitvoer naar Italië van ver6Che zeevisch zal zijn verboden zonder daartoe strekkend certificaat. Deze certificaten zullen worden afgegeven door de Ned. Vissshery-centrale. DE WERKLOOSHEID. Een geringe deling. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat ln de week 8 t/m 13 Juli 1935 het aantal leden van de ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlglngen bedroeg 551.900, waarvan 79.000 landarbeiders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenlglngen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 472.900 verzekerden bedroeg 28,3»/». In de vorige verslagperiode (24 t/m 29 Juni 1935) bedroeg de werkloosheid 29.2«/o. In de overeenkomstige week van de Ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid on derscheidenlijk 25 9"/q en 24.2°/o. BIJ 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 Juli 1935 ln totaal 34.9457 werkzoekenden Ingeschre ven, onder wie 332.592 mannen. Hiervan waren werkloos 331.635 personen, onder wie 319.386 mannen. Op 29 Juni 1935 bedroeg het totale aan tal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 351.233, onder wie 332.880 werk- loozen Het aantal werkzoekenden is sedert 29 Juni 1935 vermonderd met 1776, het aan tal werkloozen met 1245. o CLEMENT VAN MAASDIJK HERDACHT. De eerste Nederlander die boven eigen bodem vloog. Gistermiddag heeft men te Heerenveen op plechtige wijze het feit herdacht, dat aldaar van 30 Juli tot 4 Augustus 1910 door den jongen Clement van Maasdijk als eerste Nederlandsche vlieger voor het eerst boven Nederlandschen bodem werd gevlogen. De herdenking bestond uitsluitend ln het houden van verschillende toespraken bij het monument voor Van Maasdijk, dat, na diens doodelljken val in Arnhem, werd opgericht nabij de Thlalfbaan te Heerenveen, welke destijds als vliegterrein dienst deed. Aanvankelijk was het de bedoeling de herdenking uit te breiden met het hou den van een luchtvaarttentoonstelling en tevens met vliegdemonstratles. Wegens de rampen, die den laatsten tijd de K LM. hebben getroffen, heeft men daarvan afgezien. Behalve het bestuur van de V.V.V., die deze herdenking had georganiseerd, was aanwezig het eere-comlté, gevormd door den burgemeester van Heerenveen en de nog ln leven zijnde leden van het vlleg- comlté van 1910. Verder behoorden tot de aanwezigen, jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, onder-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart en Commissaris van de K. L. M.. J. E. van Maasdijk-'uit Voorburg, broeder van wijlen Clement van Maas dijk. de kapiteins Steqb en Voorthuizen van het vliegkamp Soesterberg, luitenant Ferwerda, commandant van het vliegveld de Kooi, als vertegenwoordiger van den Commandant der Marine te Willemsoord, burgemeester en wethouders van Heeren veen, het bestuur van de Koninklijke IJs- vereenlgiqg de Thialf en van de Eerste Friesche Luchtvaart Vereeniging. De eerste spreker was de heer H. A. Woldring, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer. Deze her innerde aan de groote ontroering door dezen eersten vliegtocht teweeg gebracht, en aan de ontzaglijke belangstelling over het geheele land en zelfs ln het buiten land ervoor getoond. Als hulde aan de nagedachtenis van Clement van Maasdijk, legde hij een krans aan den voet van het monument. Nadat de tonen van het Frie sche volkslied hadden geklonken, voerde jhr. Van den Berch van Heemstede, na mens de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de K.L-M. het woord. Spr. wees daarbij op de groote ontwikkeling, welke de lucht vaart in de afgeloopen 25 jaar heeft door gemaakt. In 1910 was ons land bij het buitenland ten achter geraakt. Dank zij de pioniers, zooals Van Maasdijk, is de beoefening der luchtvaart met reuzeschre- den vooruit gegaan en heeft ons land op dit gebied een eerste plaats bereikt. Het is plicht om ons op die plaats te hand haven en onze luchtvaart heeft recht op den steun en het volle vertrouwen van heel ons volk. Ook deze spreker legde een kraps aan den voet van het monument. Verder werd het woprd gevoerd, namens het eere-comité door den heer W. van Riessep, te Heerenveen, destijds secreta ris van het vllegcomité, die een krans legde namens den heer M. van Meel, die met zijn sportvllegtuig niet kon verschij nen; namens de Kon. IJsvereenlging Thialf door den heer H. Overdiep en na mens de Eerste Friesche Luchtvaart Ver eeniging door den heer J. C. Visser. Ook deze sprekers legden een krans namens hun vereenlglngen bij het monument. De burgemeester van Heerenveen, de heer J. J. G. S. Falkena sprak de beste wenschen uit voor de ontwikkeling van het lucht verkeer. Tenslotte heeft de heer J. E. van Maas dijk namens de familie woorden van dank gesproken voor de hulde aan wijlen zijn broer gebracht. De plechtigheid, welke door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, werd besloten met het Wilhelmus. DE Ï50STE RETOURVLUCHT NAAR INDIE. Gezagvoerder J. J. E. Dulmelaar, met als tweede piloot van Montfoort, de mar conist Hoogland en de werktuigkundige Biesheuvel kwamen gistermorgen op Schiphol uit Indië aan, na het volbrengen van een merkwaardige vlucht, n.l. de 250ste K.L.M.-vlucht van Amsterdam naar Batavia en terug. Gezagvoerder Duimelaar had in zlin toestel de Perkoetoet, een grooten krans, die de moeder van de onlangs om het leven gekomen piloot van der Feyst hem had toevertrouwd om op het graf van hgar zoon te leggen. Vad. HAAGSCHE RECHTBANK, De Leidsche los werkman J. S„ thans gedetineerd ln het Huis van Bewaring te Den Haag, heeft zich te Leiden schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel. Als deskundige werd gehoord dr. Gerret. sen, geneesheer-directeur van de zenuw- inrichting Loosduinen, die verklaarde, dat verd. volkomen toerekenbaar moet worden geacht. Het O.M. eischte 8 maanden gevangenis straf. De raadsman van S. pleitte clementie Uitspraak 6 Augustus. J. S„ te Den Haag, had zich te verant woorden terzake van verduistering van een gramofoon, gepleegd te Lelden, tezamen met P. J. v. Sdie niet was verschenen. Beide mannen hebben van een koopman aldaar een koffergramofoon „geleend", die zij evenwel niet teruggaven. Het O.M. eischte tegen leder der ver dachten 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 6 Augustus. DE KATOENMARKT VAN JAVA. Besnrekingen in Den Haag tusschen Engeland, Nederland en Indië. Gisteren vonden te 's-Gravenhage op het Departement van Koloniën bespre kingen plaats tusschen afgevaardigden der Engelsche katoenindustrie, de Neder landsche katoenindustrie en van de Ne- derlandsoh-Indische importhulzen, om trent technische problemen de Javamarkt betreffende. De Engelsche delegatie bestond uit de heeren N, I. Clucas (voorzitter der Man chester Chamber of Commerce en leider der delegatie), Forrest Hewlt, E. Ray mond Street en Glyn Hughes. De Nederlandsche katoenindustrie werd vertegenwoordigd door de heeren Joan Gelderman (voorzitter), P. Fentener van Vltssingen Fzn., prof. dr. J. Wissellnk en A. Rom Cojthoff. De afgevaardigden der Indische im porteurs waren de heeren A. Hombrlnk, C. Rueb, E. J. Weenlnk en E. C. Wols- helmer. o DE EERSTE STBOOMLIJN-LQCOMOTIEF, De Diesel-misère verholpen. Naar wij vernemen hebben de Nederl. Spoorwegen besloten een stoomiocomotlel van de serie 3700 te doen verbouwen tot het z.g. stroomlijntype. De proeven, welk» de Spoorwegen met het houten model vsn een locomotief in stroomlijn-type hebben laten nemen ln den windtunnel van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart te Amsterdam, zijn geëindigd. Ofschoon de resultaten van deze proefnemingen niet zijn, zooals de Spoorwegen verwacht had den, zullen, naar ir. W. Hupkes ons mede deelde, de proeven nu ln practijk worden voortgezet. De Spoorwegen hebben n.l. besloten één locomotief, welke tot het 2 C type behoort, te verbouwen. Door deze verbouwing hoopt men een aanzienlij ko besparing op d» brandstoffen mogelijk te maken en te vens, door belangrijke vermindering van den luchtweerstand, de gemiddelde snel heid te kunnen opvoeren. Daarom is ook de keuze op de machine van de serie 3700 gevallen, want de zware locomotieven zijn voor het hier beoogde doel niet geschikt. Omtrent de Dieseltrelnen vernemen wU nog, dat men met één derde van het wa genpark dezer treinen thans weer op de lijn rijdt. Er wordt geen stagnatie meer ln het bedrijf van deze treinstellen onder vonden en men vertrouwt dan ook, dat het voorgekomen euvel geheel verholpen is. Er zijn nog verschillende Diesel-trein stellen in revisie, maar geleidelijk worden de É.M.-diensten voor zoover dit reed» thans mogelijk ls, door de Diesels gere den. Tel. o BROOD BLIJFT CRISISPRODUCT. Naar aanleiding van de intrekking van het K. B. tot aanwijzing van alle soorten van brood als crisisproduct, valt op te merken, dat deze intrekking geenszins In houdt, dat brood thans geen crisisproduct meer zou zijn, doch dat zij uitsluitend ls geschied, omdat reeds volgens de redactie van artikel 1, 5o onder a van de Land- bouw-Crisiswet 1933 'waarin uitdrukkelijk vermeld staat: „navolgende producten, #1 dan niet verwerkt of bewerkt", terwUl on der de daarna opgesomde producten on der meer worden genoemd: „granen en zaden"i onder crisisproduct ook brood ge rangschikt dient te worden, zoodat boven bedoelde aanwijzing overbodig was. Bovendien zou die aanwijzing aanleiding kunnen geven tot misverstand, en wel ln zooverre, dat zij tot de onjuiste gevolg trekking zou kunnen leiden, dat de re dactie van artikel 1. 5o onder a van de Landbouw-Crisiswet 1933 beperkt diende te worden geïnterpreteerd en dat ook andere door verwerking of bewerking van granen en zaden verkregen producten (ais deeg, koek. biscuit, enz.) geen crisispro- duoten zouden zijn. geref. vereeniging voor drankbestrijding. De Geref. Ver. voor Drankbestrijding, die momenteel 4523 leden telt, herdenkt heden en morgen te Rotterdam haar 7de lustrum. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit ls aan W. B. Oort, op zijn verzoek, met Ingang van 1 Octo ber eervol ontslag verleend als burg»" meester van de gemeente Texel; ls met ingang van 15 Augustus D«- noemd tot burgemeester van Schoon»- beek: H van Ek; is met ingang van 15 Augustus benoem» tot burgemeester van De Lier O. J. v> der Hoeven. 2-4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10