De besprekingen van Dr. Colijn. DE STADHUISBOUW 76sle Jaargang DINSDAG 30 JULI 1935 No. 23112 STADSNIEUWS. Een onderhoud met den Voorzitter der R.K. Staatspartij. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.235 per week -f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland L 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BACH-CONCERT. In de Pieterskerk. Het ls nu langzamerhand gewoonte ge worden, dat Leo Mens op 28 Juli, den dag waarop wij het heengaan van Johann Sebastiaan Bach herdenken, en voegt de 28ste niet dan gebeurt het op een naast aanllggenden datum ln onze Pieterskerk een concert geeft, geheel aan den meester gewijd. Het ingetogen karak ter dat Leo Mens aan dit concert wil geven, sluit het optreden van solisten en van alles wat naar uiterlijkheid zweemt, ten eenenmale uit. En daarom juichen wij het toe, dat de orgelist van de Pieters kerk zijn orgelbank dan ook geheel voor zich zelf houdt. Hoe mild en vrijgevig hij moge zijn. om jonge organisten herhaal delijk een kans te geven, om ook eens op het orgel van onze hoofdkerk uit te ko men, bij het Zomerconcert van 4 Sep tember kunnen wij daar weer getuige van ajn wij zouden het betreuren als hij de herdenking van Bachs sterfdag niet geheel voor zichzelf reserveerde. En dat net alleen omdat hij organist van de Pieterskerk is, doch mede, omdat geen der jongeren, hoe hoog wij hun prestaties mogen aanslaan die diepe bezonkenheid van geest bezit, dien afkeer van alle uiterlijke bravour, die door leven en lang durig verkeer met de werken van den meester verkregen geestelijke aanvoeling van de hooge gewijde sferen waarin Bach zich beweegt. Daardoor ls deze herdenkingsavond steeds bU herhaling een wijdingsavond, rarin alle aardsche glans verre blijft en i»n zich voelt overvleugelen door een macht, die zich beweegt in regionen van ld heilige. Het was, naar aantal en duur geno men, een kort programma, dat werd ge- epeeld, een programma van nog geen vol uur. Doch naar schikking en Inhoud gaf het en beeld, dat wij met hartelijke waar- leering en dankbaarheid mochten aan vaarden. Het ving aan met drie koraalbewer- Bngen. Koraalbewerkingen van Bach keien ons den grooten meester kennen ln een apart genre zijner religieuze ly riek; „als een laat-Gothleken in de mu ziek, een Noordsche mysticus" zegt Die- penbrock, „in stille, devote extase de Pro- testantsche koraal verheerlijkend met de wonderlijk rijke ranken zijner contrapun- tische figuren, zooals een middeleeuwsche monnik de initialen van zijn hand- schrift". Aan deze korte karakteristiek van Dle- penbrock moet ik altijd weer denken, als ik die Koraal-bewerkingen hoor. Ze slaat wel bizonder op „Allein Gott ln der Höh' sei Ehr". Het tweede „Meine Seele erhebt den Herrn" deed meer canonisch aan, ter wijl het oude „In dulcl jubilo", gespeeld in de zachtste en teerste registers, welke het orgel bezit in zijn lieflijke contrapuntiek hemelsehe accenten bezit. Een tegenstelling naar den vorm althans tormt hiermee het machtige Praeludium in D, grootsch opgezet en van een rijke statie. Ingetogener was weer het Largo uit de Vijfde Trio-Sonate, hoofdzakelijk ge houden ln fluit, hobo en andere zachte registers. Deze avond was weer zoo uit nemend geschikt, om ons het uitgebreide, roer gevarieerde en zoo nobele materiaal van het orgel der Pieterskerk te leeren kennen. Wij hoorden het bij „In dulei Ju- oilo" fluisteren als een aeolus-harp, en alsof teere stemmen uit oneindige hoogte kwamen aanzweven; wij hoorden het in het Largo als een hooggestemd fluit- ensemble gedragen door heel zachte diepe tonen; wij hoorden het in het daarop vol gende nummer Toccata en Adagio ln C De Kabinetsformateur, Dr. Colijn, heeft hedenochtend voor den aanvang van den gewonen ministerraad, die ditmaal om 11 uur een aanvang nam, een langdurig onderhoud gehad met Mr. Goseling, Voorzitter van de R K. Staatspartij en Onder- Voorzitter van de R.K. Tweede Kamer-Fractie. Ook hedenochtend was de publieke belangstelling op het Plein te Den Haag weer zeer groot. Een talrijke menigte wachtte op den afloop der besprekingen in de hoop iets naders te vernemen. aanvankelijk als het diepe donkere ge- ruisch van de zee, een werveling van tonen in het pedaal, die zich verheffen en al stijgen. Er komt een drang en stuwing ln, die doet denken aan een Rembrandtiek Clair-obscum, licht dat zich baanbreekt in de duisternis en de statie van dat licht wordt steeds machtiger en schooner. Op deze Toccata volgt dan het Adagio, dat aandoet als de overpeinzing van een hei lige gedachte, die steeds in een ander licht wordt geplaatst, tot ze eindelijk in de slot maten een magistrale bevestiging vindt. Het concert werd besloten met de korte, doch Indrukwekkende „Praeludium et Fuge ln G Dit alles werd gespeeld met kleurige registratie, klaar begrip en fijne muzika liteit. Het was jammer dat de toeloop niet bizon der groot was. o het van PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag 1 Augustus as zal zevende concert van den Bond Leidsche Harmonie en ^anfare Vereeni- gingen gespeeld worden in hef Plantsoeu (Musis Sacrum). Dit concert vangt aan 8 uur prcles en wordt verzorgd door de R.K. Muziekvereeniging „Perosi directeur de heer M. Bolderdijk. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Het programma luidt: 1. Colonel Bogey, marsch, Kenneth J. Alford. 2. Riva Bello, ouverture, F. J. Schulen- berg. 3. Largo, Handel, arr. J. Noordanus. 4. La Gran Vla, Wals P. Lincke, arr. J. Noordanus. 5. Czar und Zimmerman. P. A. Stenz. Pauze. 6. Groot Rotterdam, marsch. Schoote- meyer, 7. Une Ronde de Nuit, ouzerture. A. Moskau. 8. Tannhauser, fantasie, R. Wagner. 9. Marsch Finale. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 14e programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hoogl. Kerk door den heer Feike Asma, bevat morgenavond werken van: Handel (Koekoek en Nachte gaal Allegro), Liszt (Fantasie en fuga over: Ad nos ad solutarem undam), Bach (Toccata Fdur) en koraalwerk van Jan Zwart en den concertgever. De toegang is vrij. 0llze stAdgenoot, de heer A. van Duyn, zond ons bovenstaand aardig doorkijkje op de Stadhuis-ruïne, genomen vanaf de Breestraat, hoek Korenbrugsteeg. HANDELSKEU 1STER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Anton Parmentier, Langebrug 75, Lei den. Engrosbedrijf in wol en Tricotages. Eigenaar A. Parmentier, Leiden. Wijziging: Magazijn „De Bonneterie", Breestraat 120, Leiden; handel in uitsluitend gebreide goederen en machinale breierij. Uittre dend eigenaar A. Parmentier, Leiden per 1 Aug. 1935 Wijz. uitgeoef. bedr. Machi nale breierij opgeheven. Nieuwe eigenaar R. Mees, Lelden. MULO-EXAMENS. Van de Chr. U.L.O. school, hoofd de heer C. J. W. de Reuver, slaagden te den Haag voor het M:U.L.O.-examen diploma A: E. Arnolds, A. de Bruin, N. de Bruin, C. Brou wer, H. de Groot, A. A. C. de Geus, N. v. Kooy, A. v. d. Loosdrecht, A. Parlevliet, M. Uitenboogaard, N. Werner, A. Wesselo, T. Yperlaan. Diploma B: L. Oostergoo, H. Oostveen, W. K. Nieuwenhuys, H. C. de Rijk, D. A. v. d. Ven. Van de 20 candidaten slaagden er 19. De wethouder van financiën, de heer T. S. Goslinga, ls wegens ultstedigheid verhinderd morgen, 7 en 14 Augustus a.s. spreekuur te houden. Eerste-luitenant J. van Waning, van het 6e regiment veldartillerie alhier en gedetacheerd bij het wapen der Konink lijke marechaussee, wordt 10 Augustus eervol ontheven van zijn detacheering bij de le divisie van het wapen te Breda. Geslaagd voor Fransche handels correspondentie, Mercuriusdiploma onze stadgenoot de heer A. van Royen, leerling van mevr. A. Spijker, alhier. Geslaagd voor Mercurius en Liteh- diploma Engelsche handelscorresponden tie onze oud-stadgenoot de heer D. Bosse- laar, leerling van den heer N. Spijker, alhier. Mej. Th. L. Steller alhier is geslaagd voor het examen Hoogduitsch M. O. diploma A. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Handels kennis" L. O. onze oud-stadgenoot, de heer M. Zaalberg, thans onderwijzer aan de U.L.O.-school te Bilthoven. De heer J. A. Beversluis alhier is ge slaagd voor het examen Fransch L.O. Voor het Federatie-examen Duitsche Handelscorrespondentie slaagde de heer J. A. Griffioen, leerling van den heer H. J. Dommerholt. De onderstaande schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Alchiba, Alcyone, Aldabr, Alwaki, Chr. Huygens, Dempo, Edam .Indrapoera, J. P. Coen, Joh. de Wltt, Kota Gede, Kota No- pan, Kota Radja, Poelau Laut, Poelau Roebiah, Poelau Tello, Rotterdam H.A.L., Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, Stuy- vesant. Tarakan, Veendam, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram vla Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cgnt per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. Morgenmiddag zal de Volkenbondsraad dan bijeenkomen inzake het Italiaansch- Abessynisch geschil Italië zal vertegen woordigd zijn door Alolsi en een groot ge tal deskundigen. Eden en Laval vertrekken waarschijnlijk vandaag te zamen naar Genève. Van Italiaansche zijde blijft men vast houden aan een zeer eenvoudige proce dure. Italië erkent als eenig punt der onder handelingen op deze bijeenkomst 't voort zetten van de arbitrage-procedure. Slechts deze kwestie ki,n voor de besprekingen in aanmerking komen. Zelfs voor het geval, dat de pogingen om de scheidsrechterlijke procedure weer aan het rollen te brengen, door de weige ring van Abessynië om toe te geven, moch ten mislukken iets dat men zeer waar schijnlijk acht wijst men het van de hand. dat de Volkenbondsraad dan direct overgaat tot de bespreking van andere mogelijkheden tot oplossing van het ge schil. Men verzet er zich beslist, tegen, dat dan een nieuwe procedure op grond van art, 15 van het Volkenbondspact begonnen zal worden. Van Italiaansche zijde is men niet van plan, de kwestie van het uitsluiten van Abessynië uit den Volkenbond in de hui dige zitting ter sprake te brengen. Men houdt er voorts rekening mede, dat de gelijktijdige aanwezigheid van Laval, Eden en Aloisi te Genève benut zal wor den tot het voeren van diplomatieke be sprekingen van diepgaanden aard. In Engelsche kringen blijft men de mee ning toegedaan, dat het de taak van den raad zijn zal, het conflict in zijn geheelen omvang te behandelen, hetgeen wellicht den raad ertoe zou kunnen brengen, den gedelegeerden van Italië, Frankrijk en Engeland als onderteekenaars van het verdrag van 1906 opdracht te geven, naar een mogelijkheid te zoeken, om een com promis in het kader van den Volkenbond voor te bereiden. Men hoopt, dat Italië, wanneer de drie zijdige onderhandelingen te Genève be ginnen, zich zal verbinden of althans de vroeger gedane belofte bevestigen zal, niet zijn toevlucht te nemen tot geweld, zoo lang de besprekingen zullen duren. Met het oog op het Italiaansch-Abes- synisch conflict hebben de Fransche auto riteiten voorzorgsmaatregelen genomen te Djiboeti de haven van Fransch-Somali- land. die door den eenigen spoorweg van Abessynië met. de Abessynische hoofdstad Addis Abeba is verbonden. De Inlandsche bevolking heeft reeds bij tal van gelegenheden uiting gegeven aan haar sympathie met de Abessyniërs. zoo dat in geval van oorlog met Italië moei lijkheden worden gevreesd. Fransche oorlogsschepen hebben vier lichte kanonnen munitie en een hoeveel heid prikkeldraad aangevoerd. Waarschijn lijk zal het kleine garnizoen in Somaliland worden versterkt met Senegaleezen. In geval van oorlog tusschen Italië en Ethiopië zullen Britsche doctoren, ver plegers en verpleegsters naar Addis Abeba gaan. De Daily Express bericht, dat een vrij willigerscorps wordt gevormd. Het idee hiertoe is uitgegaan van John Melly. een vriend van Haile Selassie. Melly verklaarde dat de vrywilligers zullen samenwerken met het Roode Kruis en dat de minister van Buitenlandsche Zaken zich niet tegen het plan heeft verzet. o BINNENLAND. De Pers over de opdracht aan dr. Colijn. (3e Blad). Zware slag voor onze eierexport. (Bin nenland, 3e Blad). Auto te Diemen te water; alle vijf in-» zittenden gered. (Gemengd 3e Blad). Auto met vijf reserve-officieren op den weg ArnhemEde tegen een boom ge re den; twee dooden en twee zwaar gewonden (Laatste Berichten, le Blad). Eén doode en meerdere gewonden bij een autobotsing bij Amsterdam. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rond het ItaliaanschAbessyniscb con flict. (Buitenland en Tel. le Blad). Groote boeren-demonstratie in Dene marken. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. ENGELAND. De vlootbouw. In het Hoogerhuis heeft Lord Cecil gis teren gevraagd, welke ontwikkeling de Engelsche vlootpolitiek zou nemen nu er waarschljblijk geen sprake zou zijn van een spoedige hervatting van de onderhan delingen met Japan en de Ver. Staten, over de herziening van de verdragen van Londen en Washington. Lord Londonderry antwoordde, dat uit de voorbesprekingen met Japan en de Ver. Staten gebleken was dat een nieuw vloot- verdras met een bepaling erin van een verhouding der groote vloten hetzij deze dan 553 of een ander cijfer zou be dragen onmogelUk was. Japan wenscht zich in geen geval aan een vast verhou- dingscyfer te binden. De Engelsche regee ring tracht nu deze verhoudingspolitiek te wijzigen ln een vrijwillige verklaring volgens welke alle onderteekenaars van het verdrag van Washington elkaar hun bouw- program zullen mededeelen, b.v. voor de periode 19371942. Deze verklaring zal niet de kracht hebben van een verdrag maar de regeering is bezig te bevorderen, dat wijzigingen in dat program door geen der onderteekenaars zullen aangebracht worden tenzij met een opzeggingstermijn van één jaar en met een met. reden om- kleede toelichting. Deze voorstellen zijn reeds aan de re geeringen van de Ver. Staten en Japan meegedeeld en de bedoeling ls er ook alle onderteekenaars van het Verdrag van Washington in te betrekken. Zooals Lord Cecil gezegd had. achtte ook de regeering de waarschijnlijkheid van een nieuw vlootverdrag in dit jaar of het be gin van het volgende gering en daarom ijvert zij voor tot. stand koming van een verklaring die de wereld zonder nieuwen wedstrijd van bewapening over de moei lijke eerste periode na den afloop van de Verdragen van Washington en Londen zou kunnen heen helpen. De clifers 193742 waren daarom opzettelijk eenigszins ruim gehouden, want de regeering is weer niet zoo pessimistisch om een nieuw vlootver drag voor 1943 onmogelijk of onwaar- schijnllik te achten. Het gerechtshof te Glasgow heeft 6 jonge lieden veroordeeld tot dertig dagen gevan genisstraf elk daar zij deelgenomen had den aan de godsdienst-relletjes Twee be klaagden waren met verbonden hoofd voor het gerecht verschenen. De voorzitter van het gerechtshof verklaarde bti het uit spreken van het vonnis dat de voort durende godsdienstrelleties een schande voor Glasgow vormden. Hij is vastbesloten een einde aan deze toestanden te maken. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden kwartaal Ondergeteekende -jweej. abonn wonende straatNo wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t rru ..opgezonden te hebben aan onderstaand adres;

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1