Opdracht tot kabinetsformatie aan Dr, Colijn. 76,le Jaar?an? MAANDAG 29 JULI 1935 No. 23111 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling. Prof. Aalberse niet geslaagd. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VI//CHEPJ_ BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en A dm in ia tralie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per maanden f.2.35 per week .....C.".... f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Professor Aalberse heeft Zaterdagavond aan H.M. de Koningin verzocht hem te willen veroorloven de vorming van een parlementair kabinet op de breedst mogelijke basis niet te aanvaarden, omdat hij na de bespreking met de voorzitters van de Kamerfracties de overtuiging had gekregen geen voldoende overeenstemming te zullen kunnen bereiken om te komen tot de vorming van een parlementair kabinet op genoegzaam breede basis. Prof. Aalberse had Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehad met de vertegenwoordigers van de onderscheidene Tweede Kamerfracties, met name met mr. Goseling (R.K.), jhr. De Geer (C.H.), den heer Schouten (A.R.), dr. Bierema (V.B.) en ir. Albarda (S.D.A.P.). Mr. Joekes, de voorzitter van de Vrijz.-Democratische Kamerfractie was niet aanwezig. Deze gecombineerde bijeenkomst heeft ongeveer 3% uur geduurd. Volgens de „N.R.Crt" moet de discussie tusschen aan hangers van zoo ver uiteenloopende politieke denkbeelden over het program, dat de heer Aalberse had ontworpen, een hopeloos beeld van gemis aan eenheid voor een Kabinet op de breedst mogelijke basis vertoond hebben. Dat program werd dan ook van verschillende zijden be streden. Ook de anti-rev. woordvoerder had slechts zakelijke bedenkingen en plaatste zich dus niet op het standpunt, dat zijn fractie niet bereid was steun te verleenen aan een formateur, die het Kabinet Colijn had doen vallen. Prof. Aalberse gaf een ontkennend antwoord op de vraag van den voorzitter der Soc.-Dem. fractie, den heer Albarda, of de R.-K. bereid waren alleen met de Soc.-Dem. een Kabinet te vormen. De Roomsch-Katholieken hebben een samenwerking uitsluitend met de Soc.-Dem. geer. „genoegzaam breede basis" voor bet nieuwe bewind geacht. Na afloop heeft prof. Aalberse zich naar den Ruigenhoek begeven om Hare Majesteit de Koningin rapport uit te brengen van het resultaat van de door hem als Kabinetsformateur ge voerde besprekingen, en om Hare Majesteit ontheffing van de hem verstrekte opdracht te verzoeken. Na bet bezoek van prof. Aalberse heeft H.M. de Koningin Zaterdagavond den Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer ontvangen. Hedenmorgen werd dr. Colijn ontboden en hem is toen opdracht gegeven tot vorming van een extra-parlemen tair kabinet van breede samenstelling. Dr. Colijn heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden, waarop H.M. de Koningin den wensch heeft uitgesproken de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen. Het A. N. P. meldt nader: Dr. Colijn heeft reeds hedenochtend met verschillende Vooraanstaande politieke personen besprekingen gevoerd. PROF. AALBERSE BIJ DR. COLIJN. Hedenmorgen heeft dr. Colijn in zijn woning aan de Stadhouderslaan te Den Haag prof. Aalberse ont vangen. De heer Joekes was Zaterdag middag niet uitgenoodigd. De heer Joekes, voorzitter der Vrijz. Dem. Kamerfractie deelt het volgende mede: „De berichten in de bladen, dat ik niet ben verschenen op de conferentie, door den heer Aalberse op Zaterdagmiddag JI. te zijnen huize belegd met de voorzitters der verschillende Kamerfracties, wekken de indruk, dat ik, hoewel daartoe uit genoodigd, mij aan die besprekingen zou hebben onttrokken. Naar aanleiding daarvan kan ik het volgende meedeelen: Op Zaterdagmorgen jl. heb ik een lang durig onderhoud gehad met prof. Aal berse. Deze heeft daarbij de vraag gesteld hoe ik dacht over de mogelijkheid van een parlementair kabinet. Ik heb daarop geantwoord, dat, zooals was gebleken uit de debatten over het be- zuinigingsontwerp, er zoo'n groot verschil is in de opvatting van de verschillende parlementaire groepen met betrekking tot het te voeren financieele en sociaal-eco- mische beleid (men denke aan de vermin dering van vaste lasten, ten aanzien waar van prof. Aalberse en mr. De Geer een aan elkaar tegengesteld standpunt in nemen en aan het financieele program der S.D.A.P., dat bij de andere fracties geen steun heeft gevonden) dat een parlemen tair kabinet naar mijn meening thans geen redelijke kans van slagen zou hebben. Daarom zou de Vrijz. Dem. fractie aan de vorming van een dergelijk kabinet geen medewerking kunnen verleenen. De heer Aalberse heeft in deze opvatting terecht aanleiding gevonden mij niet uit te noodigen tot de dien middag te houden bespreking met de andere fractie-voorzit ters, die blijkbaar ten aanzien van de mogelijkheid van een parlementair kabi net bij de eerste bespreking met prof. Aalberse een minder stellige meening hadden te kennen gegeven. Er is derhalve geen sprake van dat ik mij aan de be spreking ten huize van den heer Aal berse op Zaterdagmiddag heb onttrokken". DE ZILVEKTENTOONSTELLING. In aansluiting op ons verslag betreffende de officleele opening van de Zilverten- toonstelling in de Lakenhal in ons Blad van Zaterdag j.l. zij nog vermeld, dat deze o.a. werd bijgewoond door baron De Smet als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin; den bekenden kunstkenner dr. A. Bredlus, den rector-magnificus prof. dr. W. van der Woude, den secretaris van den Academischen Senaat, prof. mr. A. S. de Blécourt; den garnizoenscommandant, overste Haitsma Muller; de wethouders Gosllnga en Romijn; den gemeente-secre taris mr. dr. Van Strijen: oud-burgemees- ter jhr. De Gijseiaar. en het Collegium van het Leidsche Studentencorps Na de reeds Zaterdag vermelde rede van den burgemeester, werd allereerst het ge restaureerde drieluik van Lucas van Leyden „Het laatste oordeel" en vervol gens de tentoonstelling bezichtigd. 40-JARIG JUBILEUM. Bij de drukkerij F. J. Mulder en Zn. Heden herdacht de heer K. van Steen- wijk den dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de fa. P. J. Mulder Zoon, boek. en steendrukkerij alhier. Deze dag is voor den jubilaris niet on opgemerkt voorbijgegaan. Des ochtends werd hij verzocht op het privékantoor te komen, waar hij bij monde van den oud sten firmant, den heer J. P. Mulder Sr., harteiyk werd gelukgewenscht. Naar de mate zyner gave door God hem geschonken heeft hü zijn werk gedaan. Eerlyk en trouw heeft hü zich van zijn plicht gekweten, waarvoor hem dan ook hartelük dank werd gezegd. Als bewijs van erkenteiykheid werd hem een enve loppe met inhoud ter hand gesteld. Daarna werd hü in de drukkerij ontvangen, waai de meesterknecht hem harteiyk toesprak. Menig welgemeend woord werd nog ge wisseld, waarmee deze huldiging ten einde liep. In verband met de tydsomstandig- lieden droeg deze herdenking een zeer sober karakter. Verdere huldiging van familie, vrienden en kennissen had hedenmiddag ten huize van den jubilaris plaats. MANDOLINECLUB „KREBUSTLIPO". Herdenking van het 30-jarig bestaan. Alhoewel de zomer zich niet zoo goed leent om binnenshuis feest te vieren, had de mandolineclub „Krebustlljjo" zich Za terdagavond toch opgemaakt om haar 30ste jaarfeest te herdenken. Men was daartoe byeengekomen in den foyer van de Graanbeurs (Den Burcht), welke geheel gevuld was met leden, donateurs en familie. Te halfnegen opende de voorzitter, de heer J. W. Harting, met een welkomst woord. Hij wees er op, dat als inleiding voor de herdenking van het 30-jarig be staan op den 2den Paaschdag jl. in de Stadsgehoorzaal eeil nationaal mandoline concours was gehouden, wat in elk op zicht uitstekend geslaagd was. Hü dankte allen, die tot het welslagen daarvan had den medegewerkt en noemde in het bij zonder de heeren Nic. v. Loeff Jr. en W. Gaykema, die respectievelijk als secretaris en penningmeester buitengewoon ver dienstelijk werk hadden verricht. Hierna deelde hü mede, dat de feest commissie, welke uit donateurs en ouders der jongere leden was samengesteld, zich voorgenomen had in October a.s. een feestavond te arrangèeren, waarop zü de Mandolineclub in haar geheel zou hul digen. Reeds nu kon hü mededeelen. dat deze commissie van alle zijden groote mede werking heeft ondervonden, zoodat het welslagen van dezen avond verzekerd is. Het eerste deel van het programma werd verzorgd door „Krebustlipo", dat in een 6- tal nummers biyk gaf nog steeds een eerste plaats in te nemen op het gebied der man doline-kunst. a Na het spelen der Freischiitz-fantasi? van H. Ragotsky, welke beloond werd met veel applaus, betrad de heer L. Rombaut het podium. Als voorzitter der feestcommissie felici teerde hy het bestuur met den 30sten ver jaardag der mandolineclub en hoewel de eigenlyke huldiging pas in October zal plaats vinden, bood hij reeds nu den direc teur, den heer L. C. Veerman, en den voor zitter, den heer J. W. Harting, elk een bloemenmand aan, omdat deze beiden even zooveel jaren aan de club zü'n verbonden. Het verdere deel van den avond werd gevuld door den heer L. G. van der Horst, humorist-conferencier, die zich uitstekend van zyn taak kweet; een drietal musici, onder leiding van den heer H. Franken, hield er de feeststemming uitnemend in. Voorts diverse attracties met prijzen en tot slot gelegenheid tot dansen, waarvan trots de warmte, nog een druk gebruik werd ge maakt. „Krebustlipo" kan met tevredenheid op den reeds afgelegden weg en dezen avond terugzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: C. A. A. Zirkzee—Montens, Nieuwe Rün no. 6, Leiden. Winkel in sigaren, sigaretten en aanverwante artikelen. Uittredend eige naresse mevr. C. A. A. PootMontens. Wij ziging handelsnaam in: Fa. C. Zirkzee. De heer M. J. F. Donkers is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het examen boek houden der Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen. Mej. A. Zanen alhier is geslaagd voor het diploma handenarbeid. De heer J. Wessel alhier is geslaagd voor het voorbereidend examen gemeente administratie. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. R. Petiet, leerlinge van mej. A. J. Leget. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames M. G. Boer. A. Kee- mink, C. J. P. van Staveren, J. W. Maar- tense en J. Harmsen, allen alhier. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Handelsken nis" L.O. de heer A. P. van der Kraan, alhier, leerling van den heer J. A. Jansen, alhier. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den 28-jarigen C. C„ wonende aan den Maresingel, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in een perceel in de Julianastraat zyn gewezen schoonvader, den 43-jarigen R. A. en diens 20-jarigen zoon W. F. A. met een mes had gestoken, waardoor zy niet ernstig aan hoofd en arm werden verwond. Een in dezelfde straat wonende E.H.B.O.-er verbond de wonden. Tengevolge van de verblindende ver lichting van een hem tegemoetrüdende auto heeft gisteravond omstreeks halfelf de auto-bestuurder C. van R. uit Den Haag op de Utrechtschebrug nabü den Hooge Rjjndyk de 52-jarige mej. N. van K., wo nende aan het Utrechtsche Jaagpad aan gereden, waardoor deze haar linkerknie brak. De auto werd licht beschadigd. Het tramverkeer op de Breestraat heeft gistermiddag ongeveer een kwartier vertraging ondervonden tengevolge van het losraken van een over die straat ge spannen reclamedoek. Eerst nadat perso neel der N.Z.H. het doek had verwijderd, konden de trams doorrijden. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Prof. Aalberse heeft de opdracht tot kabinetsformatie niet aanvaard; dr. Colijn heeft opdracht gekregen tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling, (ie Blad). Vele slachtoffers van het verkeer. (Gemengd, 2e Blad), Vier huizen te Veldhoven afgebrand. (Gemengd, 2e Blad). Crematie van prof. dr. F. A. F. C. Went. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het Italiaansch-Abessynisch conflict voor den Volkenbondsraad. Zal Italië te Geneve verschijnen? (Buitenland en Tel., le Blad). Reorganisatie van het Engelsche leger. (Buitenland, le Blad). De geloofsstrijd in Duitschland. (Buiten land, le Blad). Ernstige munitie-ontploffing in Noord- Italië. Vele slachtoffers. (Buitenl Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Op het Vrydag en Zaterdag j.l. to Zwolle gehouden concours van de Neder- landsohe Klokkenspelvereeniging heeft de Leidsche beiaardier R. Heering in de af deeling B. een tweeden prijs behaald. De Chr. Knapenvereeniging 1 if on. 18 12B, onderafdeeling van de J.V. .Pre diker" is hedenochtend voor een drie- daagsch kampement vertrokken naar Putten op de Veluwe. De reis werd per trein tot Amsterdam gemaakt en verder per boot naar Harder wijk. Vandaar werd naar de „Heihaas" kampeercentrum, onder Putten, gefietst. In de Stedeiyke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 22 Juli 58 volw. personen. Dinsdag 23 Juli 59 volw. personen. Woensdag 24 Juli 60 volw. personen. Donderdag 25 Juli 59 volw. personen. "Vrydag 26 Juli 60 volw. personen. Zaterdag 27 Juli 58 volw. personen. IJMUIDEN. 29 Juli. VISCHPR1JZEN. Tarbot oer K G. f. 1.200 82. Griet per kist van 50 K.G. f 2811. Tongen per K G. f. 1.400.82, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 35, Middelschol f, 2014. Zetschol f. 17.50—13, Kleine Schol f. 226 Schar f. 7.50, Vleeten per stuk f. 0.63 Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f4.50 0.60. Kleinmiddel Schelvisch f. 1813. Kleine Schelvisch f. 144.30. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 5014. Gullen per kist van 50 K.G. f. 12.50—3.10. Lengen per stuk f. 0 750.45. Heilbot per K.G. f 1.25. wyting per kist van 50 K.G. f.4— 2.30, Koolvisch per stuk f. 0.250.13. Ma kreel per kist van 50 K.G. f 11—4.70. Aangekomen 10 Stoomtrawlers: HC 231 met f 3390, IJM. 168 met f.3150 UM. 48 met f. 1520. IJM. 112 met f. 3220, IJM. 491 met f.2860. IJM. 85 met f,2240 IJM 167 met f.3110, IJM. 49 met f 2260. UM. 72 met f.2020; de Belgische kotter A met f.920: de loggers: K W. 60 met f. 330. K.W 169 met f.390 K.W. 89 met f. 350, K.W. 162 met f.470 K.W. 175 met f.440, K.W. 75 met f 300 K.W. 34 met f 620, K.W. 101 met f.600 K.W. 153 met f.390, K.W 46 met f. 390 KW. 52 met f 390, K.W. 158 met f.410 K.W. 104 met f.390, KW. 64 met f, 530 K.W. 42 met f. 530, K.W. 95 met f. 370 K.W. 130 met f. 600, K.W 110 met f.340 KW. 173 met f.490, K.W. 133 met f 350 K.W 178 met f. 430, K.W. 177 met f.450. K.W. 27 met f 290, K.W 154 met f. 410 K.W 91 met f. 430, K.W. 147 met. f 350 K.W. 114 met f.380, K.W. 29 met f 320. K.W 41 met f. 500, K.W. 18 met f. 330 K.W. 62 met f 530, K.W 24 met f. 390 K.W 155 met f.460, K.W. 107 met f.280 K.W 69 met f 520, K.W. 35 met f 740 IJM. 204 met f 380. R.O 9 met. f. 980 Voorts groote hake f. 6857, grootmiddel hake f6755 kleinmiddel hake f. 21—15, kleine hake f. 11.502.50 en 760 lasten versche haring. Prijzen f. 9.502.50 p. kist.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1