76sle Jaareane DINSDAG 23 JULI 1935 No. 23106 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEM OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags «en Zaterdags 5D ets. bij maximum aantal woorden «van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per weet Tt*.f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. MUSEUM „DE LAKENHAL". De Commissie voor het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" brengt ter algemeene kennis, dat het museum, met het oog op de voorbereidende werkzaamheden in verband met de te openen Zilvertentoon stelling, op Zaterdag 27 Juli a.s. voor het algemeen bezoek zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Voorzitter. F. G. ROSIER, Secretaris. Lelden. 23 Juli 1935. 7917 HET LEIDSCHE VACANTIE- KINDERFEEST. Een heerlijke dag. Begunstigd door buitengewoon mooi weer vond gisteren het een-daagsche feest van het „Leidsche Vacantle-Kinder- leest" plaats. 's Morgens vóór 7 uur, getuigde de drukte op de anders tegen dit uur nog vrijwel verlaten liggende Kaasmarkt er van, dat er iets bijzonders aan de hand zou zijn! Enkele honderden kinderen stonden reeds in groepjes bijeen, hier cn daar netjes in rijen van vier, op andere plaatsen nog in vroolijk gepraat met el kaar of met de geleiders. Vele ouderen waren meegekomen. Sommigen kwamen naar het vertrek vail hun eigen kind of kinderen zien, anderen wilden het vroo- lijke gezelschap eens bijeen zien. Wat een bussen waren er noodig, om iii groote getal kinderen te vervoeren! In sommige kindergroepjes werd er druk over geredeneerd in welke bus men wel een plaatsje zou krijgen, want kijk Klis aan! er waren van die fijne ..ge stroomlijnde" bij! En natuurlijk hoopte leder kind, dat zóó'n wagen zijn voertuig zou zijn! Eindelijk kon worden ingestapt en na wat „passen en meten" had ieder 'n plaats gekregen. Onder gejuich ging het van ouders of vriendjes weg, onder gezang werd de tocht aangevangen! 't Was een heer lijke rit langs den Ouden Rijn naar Utrecht en verder. Leuke grapjes werden verteld, kleine plagerijtjes over en weer uitgehaald, Zoo'n tocht per autobus is toch maar wat fijn. Heerlijk kan je uitkijken, rustig kan je zitten praten, het gezamen lijk zingen gaat zoo goed. Je bent echt ge zellig bij elkaar! Onder Driebergen kregen, allen een ver snapering en kon jong en oud even uit- draven óf -stappen in een prachtig den nenbosch. dat op een golvend terrein was aangelegd. Tjonge, wat werd daar genoten! Toen het verzamelteeken werd gegeven, vonden velen 't jammer, dat ze al weg moesten. Maar ja. 't programma eischte het nu eenmaal. Na een genotvollen tocht langs prachtige wegen, waarbij mooie uit zichten op den Rijn. kwam de stoet te kwart voor twaalf bij Ouwehand's Dieren park te Rhenen. Eten, spelen, wandelen door den tuin om de dieren te bekijken, 't is alles op zoo'n uitgaansdag een heerlijkheid. Dingen, die anders gewoon zijn, krijgen tóch een bij zondere beteekenis: niets is vervelend, alles is feestelijk aangekleed. Een speeltuin is er ook in Leiden, maar wanneer je met een groote groep uit bent, dan is zoo'n tuin toch héél iets anders. Een glijbaan is heel aardig in zoo'n speeltuin, maar zie je een geleider een „baantje" nemen, néén maar: dat is op zoo'n dag een bijna onvergetelijk moment! Al te vlug ging het nu naar de Leusder- heide. Daar te spelen in het zonnetje met een lekker koel windje was een nieuw ge noegen Slechts enkelen vroegen nu naar de voetbal. De overgroote meerderheid vond het er te mooi om aan een voetbal te denken. Een ijsco-man uit Amersfoort scheen er de lucht van te hebben gekre gen, dat er een groot gezelschap op de heide was. Tenminste plotseling was er ijs te koop tusschen de bruine heidestruiken. Of er ook aftrek was! Van de heide ging het via de heuvelach tige laan 1914 naar Soesterberg. Nog een tiidje konden de kinderen naar 't vliegen kijken er was o.a. een K.L.M.-passagiers- vliegtuig voor rondvluchten en toen kwam er een ander groot moment op dezen da'»: het „diner". Er is enorm gegeten: het „ijsje" toe was een heerlijke verrassing! Hierna werd de terugtooht aanvaard. Zonder onderbreking ging 't nu weer naar Leiden toe. Bij de H B S aan den Hooge Rijndijk stond de Post Harmonie gereed, die het heele gezelschap onder vroolijke muziek naar de Papengracht bracht. Vol van de vreugde van dezen dag stap ten hier de kinderen uit en gingen velen met hun ouders naar huis terug, om van alle genoegens te vertellen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond het ItaliaanschAbessynisch conflict Naar vernomen wordt, heeft de Engel- sche regeering besloten in het Italiaansch- Ethiopisch geschil een houding aan te nemen, streng overeenkomstig de principes van den Volkenbond. Engeland zou bereid zijn den Volkenbond voor te stellen, dat niet alleen de kwestie van Oeal-Oeal en de benoeming van den vijfden scheidsrechter, doch het geheele Italiaansch-Ethiopisch probleem besproken zal worden. Intusschen worden te Parijs en te Rome de onderlinge besprekingen voortgezet en hedenavond k mt het Fransche kabinet bijeen. Ook Avenol zal dan te Parijs zijn. Heden viert de negus zijn 42en verjaar dag; in velband niet den toestand worden de gebruikelijke feesten dit jaar niet ge houden: slechts heeft een audiëntie van de diplomaten plaats. Het Amenkaansche Roode Kruis heeft de Ethiopische regcering zijn medewer king toegezegd voor geval van oorlog, nu Ethiopië lid is van de Conferentie van Genève. De toeloop van vrijwilligers voor het leger neemt steeds toe, uit alle stammen en van alle godsdiensten melden zij zich aan. De „Daily Express" meldt, dat dc nieuwe Abessynische gezant te Londen in een onderhoud heeft verklaard ..Ik ben naar Londen gekomen om een leening van 2 millioen pond sterling voor Abessynlë op te nemen. Wij hebben geld bitter nnodig. niet slechts voor een oorlog, doch ook om de rijke bodemschatten van ons land te kunnen exploiteeren". De gezant verklaarde, dat wanneer de onderhandelingen met Britsche financiers zouden mislukken, hij een bespreking hoopte te kunnen hebben met den Ameri- kaanschen bankier Morgan, die momenteel in Engeland vertoeft, teneinde met hem over een leening te kunnen onderhande len. Voorts had hij twee opdrachten, n.l. de Britsche regeering ertoe te brengen de zaak van Abessynië te steunen en zijn in vloed te gebruiken opdat de Volkenbond sancties zou toepassen zooals b.v. de slui- KINDERKERK „NATHANAËL". Geslaagd zomeniitstapje. Gisteren maakten de 120 kinderen van bovengenoemde kinderkerk een uitstapje per boot. In het gebouw werd eerst op de gebruikelijke wijze geopend en daarna toog men met tromgeroffel voorop naar de Haven. Precies om half acht had de af vaart plaats. Direct zat de goede stem ming erin! Vooral het strijkje onder lei ding van den heer Grönloh bracht de noodige vroolijkheid. Er werd gezongen, hartelijk gelachen en men deed verschil lende spelletjes. Voordat men het wist, was Haarlem, het doel van den tocht, bereikt. Intusschen was de inwendige mensch meermalen versterkt en gelaafd. Vandaar ging het door Haarlem naar Kraantje Lek. Ailes verliep vlot, dank zij de uitstekende zorgen van de Haarlemsche Politie. Te kwart voor één werden in Kraantje Lek de boterhammen met melk verorberd Toen ging het de duinen in en wat is daar nog genoten1 Inmiddels werden eenige prach tige vogelverzamelingen bezichtigd, wat 'eerzaam was Nadat nog enkele malen was getracteerd. werd om 5 uur de terug tocht aanvaard. Te zes uur werden de touwen loseeeooid en ging het weer op Leiden aan Ook de terugtocht verliep heel gezellig en na nog enkele verrassin gen. bereikte men te ongeveer half tien de Sleutelstad, verwelkomd door enkele hon derden ouders. Het duurde nog een hcelen tijd, voordat de rust aan de Haven geheel v/as teruggekeerd. Deze tocht was een heerlijk besluit van het 4de Lustrum! ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het nc programma der wekelijksche orgelavonden in de Hooglandsche Kerk uoor den heer Feike Asma. bevat morgen avond werken van Joh. Seb. Bach (ter ""denking van diens sterfdag). R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: E. P. de Jong, H. Schilt. M. C. P. Wij- tenburg, Leiden: M. F E N. Dols en A. E. Heynen Voorburg: G. E. Filippo, Eind hoven. J E. Frijlink, A. E. Ie Grand en M Koning. Sassenheim: E. C. Heins, Noordwijk aan Zee; C. G. M. Huibcrs. Wassenaar; J. M. Jansen en J. van der Meulen. Den Haag: J T. Noordam. Oegst- veest; C J. L. de Rochefort Mulder, Lisse; B. H. Verruyt, Alphen a. d. Rijn. Het diploma „Coupeuse" werd behaald door de dames: W. H. EmeisStoové, F. M. Bonnet en J. J Kuypers. Oegstgeest; G. C. Rozestra- tcn. en E. C. Rozestraten, Alphen a. d. Rijn; A Seinstra, Katwijk aan Zee; H. H. van Cuilenborg, Voorschoten; C Th. Straathof. Nieuwe Wetering; L. v. d. Vis, Koudekerk; M. J. Zwetsloot, Warmond. Bestemd voor den dienst in Ned.- ïndië als adsp. controleur is de heer E. Wittner, alhier. Nijverheidsonderwijs. Akte N VII. Ge ëxamineerd 7 candidaten, geslaagd de da mes H. Hacquebard, J. Spoelstva, T. J. de Vries, M. J. van Hoof. M. A. M. G. Tops. L. C. E Borns; akte N VIII: geëxamineerd 4 candidaten, geslaagd de dames P. C. Bezemer, E. R. W. Besselaar, A. H. C. M. Keulemans, J. G. Reiling. ting van het Suez-kanaal. Verder wilde hij ernaar streven, dat de Britsche regeering het uitvoer-verbod voor wapenen ophelt. Op de vraag of Abessynië op een spoedi- gen oorlog was voorbereid, antwoordde de gezant, dat Abessynië reeds groote hoe veelheden munitie had opgeslagen in de versterkingen bij Addis Abeba en verder in het bezit was van machine-geweren, Lewis-geschut, houwitsers en een paar stukken veldgeschut van groote draag wijdte, alsmede luchtafweergeschut. De troepen van den keizer waren met moderne geweren uitgerust, doch ook de ongeregel de troepen hadden betrouwbare vuurwa penen. De Abessyniërs hechten meer waar de aan hun geweren dan aan andere moderne wapenen. Tanks kunnen in Abes synië door den structuur van den bodem niet gebruikt worden. Het eenige gevaar dreigde uit de lucht, doch de vijand zou geen doel treffen. Het gebruik van gifgas sen wordt door de Abessvniërs als de laag ste vorm van Barbaarschheid beschouwd. De speciale correspondent van de „Times" te Addis Abeba meldt, dat in alle patrioti- sche redevoeringen steeds grootere waarde wordt gehecht aan de eenheid der Christe lijke en der Mohammedaansche Abessy niërs, De eenheid tusschen de religies ter wille van de Vaderlandsche zaak is in wer kelijkheid tot stand gekomen Voor de eerste maal heeft men bij de betoogingen, die zijn gehouden uitlatingen gehoord over het gemeenschappelijk verzet van het zwarte ras tegen den aanval van hel blanke ras Herhaaldelijk heeft men ge hoord: „Wij zwarten moeten ons aaneen sluiten". en opvallenderwijs traden daarbij steeds juist de Mohammedanen cp den voorgrond In Italië blijft men zeer verbitterd op Japan. Zoo schrijft de Messagero. dat het aandacht verdient, dat de anti-Itaiiaan- sche betoogingen in de straten van Tokio de goedkeuring van de politie, d w z. van de regeering hebben weggedragen. Vervolgens schrijft het blad, dat Japan zich aan den kant van Abessyni stelt om minderwaar dige redenen van commercieelen aard. te weten de levering van wapenen aan Addis Abeba. Aangezien overigens iedere sym pathiebetuiging van Japan voor Abessynië den politieken en commercieelen invloed van Japan vergroot op de zwarte en Azia tische volkeren, ligj. het voor de hand, dat Tokio de voogdij op zich wil nemen van de gekleurde rassen tegenover het blanke ras. De Messagero verwondert zich voorts over de officieuse verklaring van Japan, volgens welke dit land een levendige be langstelling toont voor de toepassing van het Keilogg-pact en het Volkenbondshand vest ten opzichte van het Abessynisch- Italiaansche conflict. Dat is een schaam- telooze huichelarij, omdat, wanneer er een land ter wereld is. dat alle internationale concentres met voeten heeft getreden, het Japan is, dat brutaal onderteekende ver plichtingen geschonden heeft om Mands- joerjje te veroveren en Noord-China bin nen te rukken. Het blad wijst vervolgens op de haat en verachting van Japan voor de Europeanen en Amerikanen en werpt het probleem op van de verdediging van het blanke ras tegen den druk der gekleurde rassen, waar aan het toevoegt, dat men het conflict tusschen Italië en Abessinië moet zien binnen het kader van dit probleem van aleemeenen aard. De Japansche ambassadeur te Rome heeft in een onderhoud met eén journalist verklaard, dat hij op alle punten de mede- deeling bevestigt, die hij aan Mussolini heeft verstrekt en dat deze mpdedeeling in overeenstemming was met de gedachte van de repeering te Tokio Hij voegde er ditmaal echter aan toe. dat Japan belangen van commercieelen aard heeft om Abes synië te beschermen en dat Japan in December a.s. een gezantschap te Addis Abeba zal aanstellen. Het blijft echter juist, dat Japan peen politieke belangen heeft in Abessynië. ENGELAND. Vlootdcbat in het Lagerhuis Dc af wijzing der voorstellen van Lloyd George. Bij de Lagerhuisdebatten over de Ma- rine-begrooting critiseerden de woord voerders der oppositie de onlangs gesloten Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst. aan gezien deze niet zou bijdragen tot ontwa pening. geen beperking der tonnage geeft en een Duiriche suprematie in de Oostzee verzekert. George Hall (Labour i vreesde een nieuwe aanmoediging van den bouw van oorlogsschepen en hii merkte od. dat de mogendheden welke betrokken zijn bri de vlootovereenkomsten van Washington en Londen tusschen 1936 en 1942 700 schenen zouden vervangen. Hii schatte de totale kosten der scheepsvernieuwing op 800 millioen p st Lloyd George gaf uitdrukking aan zijn verrassing, dat Duitschland een groot aan tal duikbooten was toegestaan De minister van Marine. Sir Bolton Eyres Monsell. zeide dat na December 1936 geen vlootovereenkomsten meer zullen bestaan, tenzij nieuwe tot stand zouden komen. Zoo piet dan zullen in de toekomst, geen be perkingen bestaan voor vlootbouw. De vlootovereenkomst van Washington heeft enorme voordeelen gegeven aan alle mari tieme mogendheden. Alle belastingbetalers van alle naties hebben er geld door be spaard. De overeenkomst heeft voor de afgeloopen viiftien jaren den vrede ge handhaafd daar de goedgekeurde vloot- verhouding berekend was op defensieve behoeften en tegelijkertijd geen enkel land een zoodanige overmacht gaf. dat, zonder risico een aanval kon worden ondernomen. Eyres Monsell verklaarde dat het ongeluk kigerwijs noodzakelijk was het principe der vlootverhouding bli de pogingen nieuwe overeenkomsten te sluiten prijs te geven, aangezien eenige landen dit principe be- leedigend achten voor hun nationalen trots. In plaats daarvan zou komen een principe van programma's. Den vloot- mogendheden zal worden gevraagd tot welke uiterste grens zü zouden gaan en welke vloot zii zich voorstelden te hebben bijv. in 1942. Wij hebben al deze program ma's tegenover elkander gezet om na te gaan. hoe een regeling kan worden tot stand gebracht, waarbit het onwaarschijn lijk zou worden, dat een land een ander land met succes zou kunnen aanvallen Engeland heeft tweezijdige besprekingen gevoerd met Frankrijk, Japan en de Ver- eenigde Staten. Indien men deze vertrou welijke besprekingen in het Lagerhuis zou gaan behandelen, zou 't volkomen onmo gelijk zijn tot een algemeene overeenstem ming te geraken. Men moet goed begrijpen dat een al gemeene overeenkomst, die wij trachten te bereiken, in het geheel geen waarde zou hebben, indien niet ook Duitschland daar aan zou deel nemen. Hoe zou Lloyd George Duitschland heb ben kunnen verhinderen kruisers te bou- v.en? Wat zou hij hebben gedaan, indien Duitschland vijftig kruisers zou hebben geëischt? Duitschland had wel honderd procent van onze vloot kunnen eischen. Gesteld nu eens. dat het dat gedaan had, welke twee mogelijkheden zou Engeland dan hebben gehad? De eerste mogelijkheid zou zijn geweest, Duitschland met geweld te beletten te bouwen. Is er iemand bereid dat te doen? De andere mogelijkheid zou bestaan in een groote versterking van onze eigen vloot. Dit zou zeer groote uitgaven met zich hebben medegebracht en de admira liteit is de laatste om dat te wenschen. Ik geloof, dat wij onszelven en de wereld een groote weldaad hebben bewe zen door het Duitsche aanbod te aan vaarden. In antwoord op het verwijt, dat Enge land niet met de andere mogendheden heeft samengewerkt, citeerde Sir Bolton een verklaring van den voorzitter van de Fransche Senaatscommissie van buitenl. zaken. Deze heeft verklaard, dat de Fransch- Engelsche verklaring van 3 Februari niets bevatte, dat Engeland zou kunnen verhin deren een voorloopig tweezijdige overeen komst met Duitschland te sluiten, even min als Italië verhinderd wordt in Afrika op te treden of Frankrijk met Sovjet Rus land een overeenkomst te sluiten. De besprekingen met de mogendheden waren geen conferenties, welke Iets zou den kunnen vaststellen, doch zij dienen er toe den weg te bereiden voor een con ferentie. welke, naar men hoopt, einde van dit jaar zal kunnen worden gehouden. De Britsche regeering heeft thans mede- deeling gedaan van de redenen, waarom zij een afwijzende houding heeft aange nomen ten aanzien van de voorstellen van Lloyd George. De regeering heeft nage gaan, welke vorderingen al zijn gemaakt onder haar bewind en zij is tot de con clusie gekomen, dat op elk gebied, dat door George's voorstellen wordt bestreken, door het ministerie reeds maatregelen zijn genomen, die een meer omvattend resul taat hebben gehad, dan eenig punt van zijn programma ooit kan hebben. Volgens de regeering zou het opvolgen van de door Lloyd George aangegeven gedragslijn een ernstige schade aan den handel en de buitenlandsche betrekkingen van het Em pire berokkenen. De leening van 250 mil lioen pond sterling zou de Britsche finan ciën in de war brengen en inflatie ten ge volge hebben. De berekeningen over een mogelijk verminderen van de werkloosheid zijn grootendeels veronderstellingen. Het voorstel, om 500.000 werklieden op het land aan het werk te zetten, zou een kunstma tige stijging van de prijzen der levens middelen ten gevolge hebben en de han delsbetrekkingen met de andere deelen van het rijk schaden. Dit zou de uitvoer- BINNENLAND Gecompliceerde aanrijding tusschen 4 auto's en 1 motorrijwiel met zeer ernstige gevolgen te Oegstgeest; 2 dooden en 13 gewonden. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Na de ramp van de Gaai. (Binnenland, 3e Blad). Prof. ir. Koomans benoemd tot ridder In dc Orde van den Ned. Leeuw. (Binnen land, 3e Blad). Loonbijslag in de bloembollencultuur; een nieuwe regeling (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De Vierdaagschc te Nijmegen. (Sport, 3e Blad). De replieken in de Tweede Kamer over het Bezuinigings-ontwerp. (le Blad). Debat in de Prov. Staten over het voor stel der N. S. B. (le Blad). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch con flict. (Buitenland en Tel., le Blad). Vlootdebat in het Engelschc Lagerhuis. (Buitenland,! le Blad). Lloyd George kondigt de regeering- Baldwin den oorlog aan. (Buitenland, le Bladi Twee vliegongevallen in Engeland eischen vijf dooden. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, lc BLAD. handel belemmeren en de werkloosheid nog vermeerderen. Tengevolge van de weigering van de re gcering. zijn „New Deal" program aan te nemen, heeft Lloyd George den oorlog aan de regeering verklaard, in zijn antwoord, dat hij heeft gepubliceerd. Lloyd George wijst de zienswijze van de regeering van de hand en beschuldigt deze van ijdelheid, zelfgenoegzaamheid en onmacht. Lloyd George zegt. dat het re- gceringsmemorandum de kwestie voor de kiezers legt bij de komende verkiezingen. Hij verklaarde, dat zijn campagne gereed zal zijn. voor het geval de verkiezingen, einde November plaats hebben. Lloyd George is dus voornemens zijn actie voor zijn „New Deal'' voort te zetten. Bij de komende algemeene verkiezingen zal hij een vragenlijst voorleggen aan de candidaten in alle districten. Indien geen enkele candidaat bereid is, de voorstellen te verdedigen, dan zal in elk district een eigen candidaat worden gesteld. ITALIË. De Gouddekking. De Italiaansche regeering heeft de clausule die een gouddekking der bank biljetten-circulatie van veertig procent voorschrijft, opgeheven. VENEZUELA. President Gomez stervende. Generaal Juan Vicente Gomez de be jaarde president van Venezuela, die meer dan een kwarteeuw dictator is, is naar gemeld wordt stervende. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende kwartaal week abonne wonende -straatA'o- wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- t m-opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1