moderne huishoudscholen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 Juli 1935 BUITENLAND. V1SSCHERIJBER1CHTEN. SPORT. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Itallaansch-Abessynisch geschil. Ten gevolge der gedachtenwlsseling tus schen Londen en Rome over het Ita- liaansch-Atoessynische geschil, deelt men in Engelsche officieele kringen mede, dat de voornaamste hinderpaal voor een con ferentie van drie op grondslag van het verdrag van 1906 de kwestie der invloed zones blijft. Men zou te Londen aannemen, dat rtalie een economische invloedzone in Abessynle opeischt, maar niet een politieke. Rome daarentegen beschouwt de toeken ning van een politieke invloedzone aan Italië als een onmisbare voorwaarde voor een bespreking van drie. In een Interview met Reuter zelde de Keizer van Ethiopië. „Wij achten het noo- dig categorisch ons voornemen aan te kondigen, om elke oplossing te weigeren, welke een Italiaansch protectoraat of man daat, of elk ander mandaat insluit, dat strijdig is met de souvereinlteit en de vrij heid van ons volk." De Keizer zette uitvoerig de gevallen uit een. waarin Abessynië Italië ervan beschul digt, zijn verplichtingen te verwaarloozen. Zinspelend op het wapenembargo, weidde de Keizer bitter uit over de weigering van zekere naties ani wapens uit te voeren naar Abessynië. of,.zeldë hij, om faciliteiten voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal voor een natie, die slechts den vrede wil. De Keizer herhaalde dat zijn land vast besloten is om de onaantastbaarheid van zijn grondgebied en zijn politieke onaf hankelijkheid te verdedigen. „Wij wachten kalm op den Z7en Juli en den 28en Augustus de beslissingen vgn den Volkenbond af, omdat wij, zelde hij, ver trouwen dat onzie zaak rechtvaardig is en moet zegevieren." De Italiaansche gezant te Addis Abeba heeft een officieel protest ingediend tegen de rede van den Negus bij de opening van zijn parlement. Van verantwoordelijke Italiaansche zijde wordt met nadruk verklaard, dat zij een zeer ernstige situatie heeft geschapen en te Rome ernstig wordt beoordeeld, zoowel wegens haar inhoud als wegens den hefti- gen toon. De Echo de Paris publiceert een inter view, dat zijn speciale correspondent met Mussolini heeft gehad. Ten aanzien van de Abessynische kwes tie verklaarde Mussolini, dat men om te beginnen de vraag moet stellen, of Europa nog waardig is, in de wereld de taak op kolonisatiegebied, die sedert ver scheidene eeuwen zijn grootheid uit maakte, te vervullen. Wanneer dat niet het geval is, dan is het uur van der. on dergang van Europa onherroepelijk gesla gen. Zou nu de Volkenbond misschien ge schapen zijn om tot deze conclusie te ko men? Zou hij het gerecht zijn, waarvoor de negers, de achterlijke volkeren en de wilden de groote volken zullen sleepen, die de menschheid hebben hervormd? Zou de Volkenbond het parlement 'zijn. waarin Europa het zal moeten afleggen tegen de wet van het aantal? Italië wil zijn wil met zekerheid door zetten. Mussolini zelde, op dezelfde wijze voor Italië te denken, als de groote En- gelschen voor Engeland dachten, toen zij het Engelsche imperium schiepen, en zoo als de groote Fransche kolonisatoren voor Frankrijk dachten. Op een verdere vraag betreffende even- tueele gelijktijdige gebeurtenissen ln Europa antwoordde Mussolini, dat Europa nog wel twee of drie jaren van betrekke lijke rust voor zich heeft. De duce ant woordde bevestigend op de vraag, of Italië ook voortaan de onafhankelijkheid van Oostenrijk als beheerschende factor zijner politiek beschouwt. Hij zeide: „handelin gen zeggen meer dan woorden". Om te handelen zal hij, zooals trouwens reeds aangekondigd, eind Augustus door 500.000 man groote manoeuvres in Noord-Italië doen houden; in October zullen 1 mil- lioen Italianen onder de wapenen zijn. Mussolini zeide, van niemand iets te vree- zen te hebben. Op de vraag, of het Ita liaansche volk achter hem staat, ant woordde hij, dat vrijwel het geheele volk heeft begrepen, wat hij wil en waarom hij het wil. Het volk moet zich een inspan ning getroosten, dan zal het zijn groote plaats in de wereld innemen. Vernomen wordt, dat de Italiaansche vertegenwoordiger te Tokio met den Ja- panschen minister van buitenl. zaken overleg heeft gepleegd omtrent de over strooming van Abessynië met Japansche producten, er op wijzend, dat deze den invoer beperkt van Italiaansche goederen op grond van het Italiaansch-Abessynl- sche verdrag van 1928. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken antwoordde, dat het succes der Japansche goederen te dan ken is aan haar prijs en kwaliteit en ves tigde de aandacht van den Italiaanschen vertegenwoordiger op een persbericht uit Rome, waarin kritiek uitgeoefend wordt op de vroegere Japansche politiek; hij vroeg hem, zijn regeering te verzoeken een strengere censuur uit te oefenen op be richten, die de Italiaansch-Japansche be trekkingen in gevaar brengen In de straten van Tokio zijn plakkaten aangeplakt met oproepen als „volk ver hef u. om Ethoplë te hulp te komen" en pamfletten worden verspreid met de leuze: „we kunnen niet toestaan, dat de Ita liaansche troepen voet zetten op Ethiopi- schen bodem". Naar uit Jeruzalem wordt gemeld, heb ben zich in Palestina en Transjordanië tal van gewezen officieren van het vroe gere Turksche leger ter beschikking ge steld van keizer Haile Selassie. De be trokken officieren hebben zich zelfs be reid verklaard, de reiskosten naar Abes synië voor hun rekening te nemen. Het .Britsche gezantschap te Addis Abeda heeft een millioen zakken zand ge kregen. Daaruit wordt afgeleid dat het ge- «antschap het spoedig uitbreken der vij andelijkheden verwacht. DUITSCHLAND. De geloofsstrijd. De Dultsche rechtbanken zullen voort aan op de Roomsch-Katholleken de wet tot bescherming van volk en staat moe ten toepassen, welke na den Rijksdag brand werd uitgevaardigd om de commu nistische actie te dempen De rijksminister van Justitie zegt dat de bestaande wetten ln haar vollen om vang toegepast moeten worden, om de „pogingen van het politieke Katholicisme" te onderdrukken, die gericht zijn op ont binding van den staat en verbreking der natlonaal-soclallstlsche gemeenschap. De wetgevende bepalingen zullen zonder aan zien des persoons moeten worden toege past. met vermijding van elke onrecht vaardigheid, maar met alle vereisghte strengheid ten aanzien van het gevaar, dat uit deze pogingen tot ontbinding volgt. Verder heet het. dat door de grootst mogelijke snelheid bereikt moet worden, dat de straf de daad zoo mogelijk op den voet volgt. Bij de behandeling moeten de straffen voorgesteld worden, die volgens liet volksbewustzijn in overeenstemming zijn met het gevaar van deze staats- en volksvijandige agitatie. Op een leidersvergadering van den gouw Saar-Pfalz heeft gouwlejder Bür- ckel een rede gehouden, waarin hij o.m. zelde „Ik heb vóór de volksstemming plech tig verklaard, dat het daarna door ons niet geduld zou worden, dat door de partij aanvallen zouden worden gericht tegen de Kerk of de belijdenissen Deze belofte heb ik gehouden en zou ik kunnen hou den, wanneer het mij niet door een deel der geestelijkheid zoo ontzettend moeilijk werd gemaakt. Het is mijn taak, geen olie op het vuur te gieten, want er zijn ge noeg katholieken, die het met mij eens zijn, wanneer ik den vrede verlang Ik verlang van alle nationaal-soclallsten, dat zij hun politieke wereldbeschouwing slechts als natlonaal-socialisten dienen. In welke kerk zij rekenschap afleggen van hun religieuze gevoelens, is uitslui tend private aangelegenheid. In onze partij is geen plaats voor missionarissen, wij hebben slechts een politieke daad te vervullen en geen religieuze. Ik zal ieder onmiddellijk uit de partij verwijderen, die gelooft mijn opvatting door eigenmachtig optreden te kunnen saboteeren". De staatspolitie heeft de godsdienstige week te München verboden. In alle katholieke kerken in Duitsch- land is gisteren door de pastoors van den preekstoel het artikel voorgelezen, dat op 15 Juli in de „Osservatore Romano", het officieele blad van Vaticaanstad, ls ver schenen en waarin de opvattingen zijn weergegeven, die men in officieele krin gen van het Vaticaan koestert nopens de houding der Duitsche autoriteiten jegens de katholieken. De politie heeft niet ingegrepen, of schoon zij er van op de hoogte was, dat het artikel zou worden voorgelezen. Het staat vrijwel vast, dat de Berlijn- sche politle-president Von Lewetzow moest aftreden, omdat hij tijdens de anti semitische onlusteti op den Kurfürstën- öamm ook vooraanstaande leden van de S A. had laten arresteeren. Er wordt aan herinnerd, dat de nieuw benoemde Berlijnsche politie-president, Graaf Helldorf, de organisator was van de eerste anti-semietische betoogingen ln het begin van het nationaal-soclalistisch regime. Deze heeft direct aan alle Joodsche café's order gegeven hun etablissementen te sluiten vanaf 7 uur 's avonds, zulks op grond van de jongste anti-semietlsche incidenten. Graaf Helldorf, heeft de „Voelkische Beobachter" een onderhoud toegestaan over zijn taak Hij verklaarde o.a., dat de Joden het hoofd weer beginnen op te ste ken en het hun toegestane gastrecht weer misbruiken. Zijn functie als politie-pre sident stelde hem echter naast de bestrij ding van bepaalde Joodsche intellectueele kringen de taak, tegen communis tische en reactionnalre kringen op te tre den en ook maatregelen te nemen tegen het drijven van een politiek Katholicisme ln velerlei opzicht. Al het werk zou hij verrichten ln het nauwste contact met de nationaal-sociallstische partij-instanties. Tenslotte verklaarde Graaf Helldorf. ook tegen de onderwereld met kracht te zul len optreden. Te Augsburg, Breslau en Mannheim zijn de gemeentelijke baden aan de joden ontzegd! De commandant der Duitsche politie, luitenant-generaal Daluege, heeft voor de pers een verklaring afgelegd naar aan leiding van de anti-semletische excessen in Duitschland. Hij zeide, dat niemand zich de moeite geeft, ernstig te zoeken naar de motieven, die het Duitsche volk dwingen tot zijn afweer van joodsche aanmatiging en joodsch misdadigersdom. Nu het bedrijf der beroepsmisdadigers door de nationaal-socialistische methoden als vernietigd kan worden beschouwd, gaat de Duitsche politie haar aandacht meer wijden aan de asociale elementen, die meer in stilte en onder de oppervlakte werken, maar minstens even gevaarlijk zijn. Generaal Daluege dacht daarbij niet aan de groote bedrogsaffaires, maar aan de tallooze „kleinere gevallen", waarin een geraffineerd bedrieger de goedgeloo- vigheid van onervaren volksgenooten mis bruikt om hun hun laatste spaarpennin gen te ontnemen. Daluege gaf als zijn meening te ken nen, dat een belangrijk deel. zoo niet het grootste deel dezer bedriegelijke manipu laties, nog steeds door joden wordt be dreven. Hij noemde daarbij een groot aan tal cijfers en percentages, die deze bewe ring moesten bewijzen. Goering en zijn echtgenoote hebben de Engelsche delegatie der oud-strijders on der leiding van majoor Fetherstone-God- ley ontvangen ln het berghuis van Goe ring op den Obersalzberg. De Engelschen waren ln gezelschap van Oberlindober. Het onderhoud duurde l'/i uur en was hoofdzakelijk gewijd aan bergsport en jachtavonturen. Daarna werd een uit stapje gemaakt naar de Koenigssee. Ver volgens vlogen de Engelsche heeren ln een door Goering ter beschikking gesteld 1 vliegtuig naar München. BELGIE. Rede van Van Zeeland. In een radiorede, welke de minister president Van Zeeland hield, wees hij er op, dat gedurende de laatste maanden meer dan 70.000 werkloozen weer aan den arbeid konden gaan en hij spoorde de bevolking aan. den strijd tegen de crisis jnet alle kracht voort te zetten. De Koning, Koningin en Prins Charles Woonden het feest van den Natlonalen Arbeid ln het Eeuwfeeststadion bij, waar aanwezig was een delegatie van de Fran- pche werklieden. De Koning schonk verschillende deco raties en eerbewijzen op industrieel en landbouwkundig gebied c.a. de Groote Gouden Olympische Kroon ter herinne- Iring aan den Franschen oud-minister en directeur van het Internationaal Arbeids bureau Albert Thomas. Ter gelegenheid van den Natlonalen Feestdag werd ln de St. Gudule een plech tig Te Deum gecelebreerd, waarbij aan wezig waren het Koningspaar en bet Corps Diplomatique. o ENGELAND. Baldwin optimistisch. Onlusten in Britsch-Indië en weer te Belfast. In een rede te Halstead In Essex heeft Baldwin gezegd: Ik reken er op een sterke meerderheid in het volgende parlement te krijgen, ofschoon ze vermoedelijk niet zoo sterk zal zijn als die in het huidige par lement. Baldwin gaf verder te kennen dat de algemeene verkiezingen binnen een jaar gehouden zullen worden. Te Lahore ln Britschrlndlë, vreest men voor het uitbreken van een godsdienst oorlog. Een menigte van 70Q0 tot 14.000 man, die Zaterdag demonstreerde, weigerde uiteen te gaan op bevel van de politie. De politie opende daarop het vuur. waarna de massa met steenen ging gooien. Vijf Mohameda- nen werden doodgeschoten en vele gewond. De politie verrichtte 550 arrestaties. Alle poorten der stad zijn bezet, gepantserde wagens rijden door de straten. De toestand ls uiterst ernstig. Zaterdagavond schoot de politie op nieuw, tengevolge waarvan het aantal doo- den tot 10 steeg. Gisteren gingen de Mo hammedanen tot een aanval op de mili tairen over, hoewel deze prikkeldraadver sperringen hadden opgericht. Ook zij moesten van de vuurwapenen gebruik ma ken, zoodat nog 4 slachtoffers vielen Te Belfast hebben zich tijdens het week einde nieuwe ongeregeldheden voorge daan. Het aantal dooden bedraagt thans acht. In verschillende gevallen ls het tot bloedige botsingen gekomen tusschen Orangisten en Nationalisten, waarbij ge schoten werd en met steenen werd gewor pen. De politie heeft verschillende malen van de vuurwapens moeten gebruik maken. Bij de ter aardebestelling van een der leden der Orangisten-partij ontstond een straatgevecht tijdens hetwelk verscheidene personen gewond werden. Zaterdagavond heeft de menigte in de Yorkstreet in eenige hulzen brand probee- ren te stichten. Troepen moesten worden gerequireerd, die, met gebruik making van pantserwagens, de orde herstelden. Belfast lijkt thans wel een legerkamp. Tal van straten zijn met prikkeldraad af gesloten. Voortdurend rijden tanks door de stad. De materieele schade wordt op 100 000 p. st. geschat. De zoon van Sir Austin Chamberlain captain J. Chamberlain, die dienst doet bij de Britsche grensbewakingstroepen in Transjordanië, is bij het overschrijden van de grens van de Hedsjaz door Wahableten gevangen genomen. Het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat captain Cham berlain bij vergissing over de grens is ge gaan. Op 14 Juli voerde de kapitein bevel over een militaire auto-colonne. Te Helkl dat op ongeveer 20 mijlen van de grens ligt' werden Chamberlain en zijn begeleiders gearresteerd door de grenspost van het koninkrijk Saoedi Arable. De regeering van Saoedi Arabië heeft op dracht gegeven Chamberlain direct in vrij heid te stellen. o FRANKRIJK. De bezuinigingsdecreten. Het bestuur van het district Parijs van den Natlonalen Bond van Oud-strijders dringt er ln verband met de rumoerige demonstraties van Vrijdagavond op aan, dat oud-strijders in het vervolg niet meer deelnemen aan gemeenschappelijke de monstraties, waarbij de republikeinsche oud-strijdersbond zich anti-nationaal ge draagt en ordeverstoringen tracht te ver oorzaken. Volgens de uitvoeringsbepalingen op de noodverordening zijn de staatspensioenen van civiele ambtenaren en militairen, als mede die van spoorwegbeambten niet on derworpen aan de algemeene verlaging van 10 pet. Gisteren heeft de President der Repu bliek te Spissons het monument voor de aldaar tusschen 15 Juli en 4 Augustus 1918 gevallenen ingewijd. Het monument draagt het opschrift: „Ter herinnering aan den beslissenden slag. die de bevrijding, de overwinning en den vrede aankondigde". Het middengedeelte toont acht soldaten- figuren, die de aan den slag deelnemende troependeelen voorstellen- Daarboven ver heft zfch een vrouwenfiguur, Frankrijk voorstellende. RECLAME- 7866 ZWITSERLAND. Versterking der grenzen. Maatregelen zijn genomen, die ten doel hebben, de Zwltsersche grenzen te verster ken. De belangrijkste verdedigingswerken zullen worden aangebracht tusschen Bazel en het Meer van Constanz. Aan de Ita liaansche zijde zullen vooral bevestigings- werken worden aangelegd bij den Simplon en den St. Gothard. Tenslotte zal ook het gebied tusschen de Jura en het Meer van Genève versterkt worden. vertellen hun leer lingen, dat ze met C (Utizie moeten bleeken (Jkivne bleekt WITTER en bijt nooik gaatjes in Uw geeë "er[ M voor VIJF vawchen f6 cl .v.vtvw.v.i Hondehond. .Emit#' Apeldoorn SPANJE. Azana en Quiroca niet vervolgd. De Kamer heeft t voorstel der rechter zijde niet aangenomen, om den vroegeren premier Azana en den vroegeren minister van binneralandsche zaken Quiroca in staat van beschuldiging te stellen ln ver band met de wapenvondsten ln September. BULGARIJE. Macedoniërs op vrije voeten gesteld. Alle Bulgaarsche Macedoniërs, behoo- rende tot de groep van Protogerof. die het vorige jaar gevangen zijn genomen, zijn op vrije voeten gesteld. Alleen hun leider Petzko Traikof ls ln een provincieplaats geïnterneerd. o UIT HET VERRE OOSTEN. Een ultimatum aan Mongolië. Het conflict tusschen Mandsjoekwo, gesteund door Japan, en de Mongoolsche republiek heeft een dreigende wending genomen, tengevolge van een soort ulti matum van het Japansche Kwantoeng- leger, waarin het heet, dat Japan het standpunt van Mandsjoekwo betreffende de grensincidenten steunt. „Tenzij de Mongolen toestemmen in een uitwisseling van gedelegeerden voor de regeling van de omstreden kwesties", al dus ln het ultimatum, „zal het Kwan- toeng-leger de Mongoolsche troepen met geweld van wapenen uit de grensgebieden verdrijven". o VEREENIGDE STATEN. Corruptie in het Parlement? Naar thans blijkt, zijn de Jongste neder lagen van Roosevelt ln het parlement het gevolg van een aanzienlijke coalitie van economische belangen, die groote sommen uitgaven om te beletten, dat zekere wet ten werden aangenomen, welke de basis vormden van de politiek van Roosevelt en een aantal trusts bedreigden. De leiders van de democraten ln den Senaat hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar de verklezings-campagne, welke in de couloirs ls gedreven door de holding-companys en inzake de omstan digheden rond de debatten, welke leidden tot de nederlaag van den president. Het onderzoek wees dit duidelijk uit en de Senaat besloot het onderzoek verder uit te strekken, teneinde de handelwijze van de groote Public Utllltity Comganys te bewijzen. Het resultaat van het onderzoek is een lijvig dossier, dat Roosevelt mee zal ne men op zijn reis naar de kusten van den Stille Oceaan ln September a.s tijdens welke hij een oproep tot het land zal richten. Vermoedelijk zal Roosevelt verklaren dat indien hij niet steeds slaagde, dit is omdat hij een coalitie van trusts tegenover zich vond. IJMUTDEN, 22 Juli. VISCHPR1JZEN Tarbot per KG. f. 10.70; Griet per kist van 50 KG. f. 218; Tongen per KG. f. 1.15 0.69Middelschol per kist van 50 KG. f. 19; Zetschol per kist van 50 KG. f. 16 13; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 14 2.60; Schar per kist van 50 KG. f.8 5.90; Tongschar per kist van 50 KG. f.2414; Vleeten per stuk f. 1.62; Pieter man en Poontjes per kist van 50 KG. f. 1.700.80; Groote Schol per kist van 50 KG. f.20—18; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.1715; Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 KG. f. 1410; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 102.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 49.50— 20.50; Gullen per kist van 50 KG. f.12 2.30; Lengen per stuk f. 0.650.36; Heilbot per KG. f. 1.20—0.70; Wijting per kist van 50 KG. f. 2.801.65; Koolvlsch per stuk f.0.430.24; Makreel per kist van 50 KG. f. 11—7. Hake prijzen: groote f.6452; groot middel enkele prijs f. 58; klein middel f.20—18; klein f 123.20. Aangevoerd 856 kisten versche haring. Prijzen f. 6.50—5.30. Aangekomen 6 stoomtrawlers: P.G. 423 met f. 3350; RO. 53 met f. 2266; IJM. 7 met f.2370; IJM. 37 met f.1960; IJM. 15 met f.2080; IJM. 94 met f.2020; 1 kotter E. 61 met f.214. En in 37 loggers: KW. 112 met f. 350; KW. 108 met f.350; KW. 178 met f.440; KW. 28 met f. 280; KW. 177 met f. 380; KW. 27 met f.295; KW .154 met f.320; KW. 91 met f.410; KW. 175 met f.420; KW. 89 met f.320; KW. 162 met f.340; KW. 62 met f. 120; KW. 155 met f. 330; KW. 24 met f.280; KW 18 met f.300; KW. 35 met f.340; KW. 169-met f. 330; KW. 55 met f.310; KW. 51 met f.290; KW. 104 met f.390; KW. 159 met f.1130; KW. 46 met f.350; KW. 105 met f.400; KW. 110 met f.386; KW. 158 met f.445; KW. 52 met f.370; KW. 153 met f.440; KW. 64 met f.310; KW. 44 met f.390; KW. 48 met f.516; KW 147 met f.360. KW. 69 met f.280; KW. 107 met f.321; KW. 65 met f.430; KW. 39 met, f.490; KW. 44 met f. 360; IJM. 204 met f.301 (Niet officieel). Vlaardingsche markt 22 Juli Maatjes haring groen f.1422; Maatjes gewoon 1.7—10; alles naar kwaliteit. ZEILEN. DE KAAGWEEK. DE FRIEZEN VERGROOTEN HUN VOOR. SPRONG IN DEN TEAMWEDSTRIJD DER REGENBOGEN. (Van een onzer redacteuren). Na de Zondagsche drukte leek het van morgen bijna stil op de Kagerplassen. Er stond een vrij stevige bries uit het Noord- westen, welke het Juist toeliet, dat de schepen van top gezeild werden, terwijl alleen het rak ZweilandNorremeer in den wind lag. In den teamwedstrijd der regenbogen was het Hollandsche team gehandicapt door de afwezigheid van van Staveren in wiens plaats de Duke met van der Velden aan den helmstok uitkwam. Van der Mey en de Fries Oppenhulzen stratten het beste en liepen direct van het veld weg. Na de boel op het Zweiland legde de Schelm van Oly te ver door over stuur boord. waardoor hij onder den wal aan den grond liep. Hij kon evenwel op eigen kraoht loskomen, maar nam de laatste plaats ln. Zulderbaan maakte hier een paar gunstige slagen, die hem ln de derde positie brachten, zoodat na het kruisen de volgorde bij de boel op het Norremeer als volgt was: v. d, Mey, Oppenhulzen, Zulderbaan, de Wit, Helnen. Zwart, v. d. Velde, Hofstra, Vrolijk en Oly. Nog voor de tweede ronde Inging liep de Wit Zulderbaan voorbij, terwijl Vrolijk, die zich gisteren zoo bijzonder onder scheidde, zich opwerkte naar de vijfde plaats. Leek het erop alsof Holland met dezen stand nog kans zou zien den achterstand van gisteren ln te loopen, ln de tweede ronde wisten de Friezen hun positie aan merkelijk te verbeteren. Willem van der Mey wist zich aan den kop te handhaven, maar de tweede, vierde, vijfde en zesde plaats werden bezet door Friezen, zoodat de puntenvoorsprong der Noorderlingen werd vergroot tot twee. Zulderbaan liet zich in de tweede ronde passeeren door Hofstra, Zwart en Vrolijk en eindigde dus op de zevende plaats. In den teamwedstrijd der 12 M2. Shar- pie-klasse gaf Nieuwe Diep evenals giste ren den toon aan. Honlngh was voor de anderen ongenaakbaar; het schip liep als gesmeerd en lag al heel spoedig „een straat" voor. Z'n clubgenoot Visser bleef Iets beneden zijn prestatie van den vorigen dag en eindigde op de vierde plaats. De Loosdrechtenaren werden respectievelijk tweede en zesde. Van Helvert bewees ln den teamwedstrijd der 12-voetsjollen zich ln deze klasse beter thuis te gevoelen dan ln de Olympla-Jollen. Hij lag al spoedig voor en won onbedreigd, doch ln het algemeen klassement behield de Zaanlandsche de leiding doordat Lands man, die gisteren één werd, ditmaal op de tweede plaats eindigde. Het resultaat ls evenals in den regenboogteamwedstrijd ge heel en al afhankelijk van de uitslagen van morgenochtend. In den clnbwedstrljd der 12 M2. Sharpleklasse zullen de vertegen woordigers van het Nieuwe Diep zich den prijs wel niet meer laten ontgaan. In de 45 M2. kruiserklasse ls de span ning voor den hoofdprijs door de overwin ning van Fenenga nog toegenomen. War ners. Fenenga en Vermaat hebben thans alle drie één wedstrijd gewonnen, zoodat de kansen volkomen gelijk staan. De Boe kanier van Warners nam vanmorgen de leiding, maar nog vóór de boel op het Zweiland had Fenenga hem al te pak ken en bij het opkruisen verhuisde hij zelfs naar de vierde plaats. Sieverts lag gedu rende de geheele race in de tweede positie, terwijl Vermaat derde werd. In de Internationale Starklasse werd Ir. Loeff wegens een te vroege start terugge roepen en hij slaagde er niet meer ln zich zoodanig op te werken, dat hij in de prij zen kwam. Bob Maas werd onbedreigd win naar met grooten voorsprong op Jhr. Bosch van Drakenstein en mej. de Visser. In de regenboogklasse B stevent mej. Tine van der Mey regelrecht op den hoofd prijs aan. Ditmaal werd ze tweede, na ge- ruimen tijd op de eerste plaats gelegen te hebben, welke zij uiteindelijk moest af staan aan Water en Wind van Poorter. Zij werd tot dusverre eerste, vierde en tweede en heeft dus een goede kans, ais zij morgen geen al te slecht figuur maakt. Voor de overige resultaten verwijzen wij naar de uitslagen. Teamwedsrljd Holland Friesland, Regen boogklasse: 1 De Leede III, st. W. Z. van der Mey (H.); 2. Windekind, St. D. Oppen huizen (Fr.); 3. Saenden, st. L. de Wit (H.4. Hennie, st. G. Hofstra (Fr.); 5. Waterzonnetje, st. Joh. Zwart (Fr.); 6. Dolfijn, st. K. Vrolijk (Fr.); 7, de Swan, st. H. Zulderbaan (H.); 8. Janmaat, st. J. Heinen (H.); 9. Duke, st. J. C. v. d. Velde (H.); 10. de Schelm, st. J. S. Oly (Fr.). Totaal Holland 27,1 pnt.; Friesland 28 pnt. Algemeen klassement Holland 51,1 p., Friesland 53,1 pnt. Teamwedstrijd 12 M2 klasse: 1, H 87, st. A. Honingh (Nieuwe Diep); 2. Triuil, st. L. V. Arnold (Loosdrecht)3. Dinges, st. W. H. J. Nauta (De Kaag); 4. H 21, st, G. Visser (Nieuwe Diep); 5. Koh-I-Noor st. T. Rol (de Schinkel); 6. Flevo, st. A. E. Dudok van Heel (Loosdrecht)7. Balder St. A. B. Kroger (Schinkel); 8. Brasem, st. C. Nauta (De Kaag). Punten: Nieuwe Diep 13,1 pnt.; Loosdrecht 10 pnt.; De Kaag 7 pnt.; Schinkel 6 pnt. Totaal klassement: Nieuwe Diep 27,2 pnt. Loosdrecht 22 pnt.; Schinkel 10 pnt.; De Kaag 7 pnt. Teamwedstrijd 12-voetsjollen: 1. Vage bond, st. Th. van Helvert (de Kaag); 2. Ans, st. G. Landsman (Zaanlandsche); 3, Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong (Aegir); 4. Nr. 291, st. D. van Veen (Loos drecht) 5. de Gllpper, st. D. Kagchelland (R'damsche Zellver.); 6. Isis, st. J. W. van den Berg (R.Z.V.); 7. Wig. st. G. v. Lij ven Noomen (Zaanlandsche); 3. Borretje, st. H. D, A. Coops (Loosdrecht); 9. Juffer, st. E. Kröger (dr. Koenen); 10. Hans, st- A. H. van Vliet (de Kaag); 11. Spirit, st. *-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2